Televisieplannen van minister lij den schipbreuk in Tweede Kamer MOTIE-PETERS GEEFT AAN OMROEPVERENIGINGEN ALLE VRIIHEID De sigaar is weer aan de winnende hand! Boete tegen magnetiseur, die arts genas, geëist Soldaat sterft na stoeipartij in kazerne MILITAIR SPELLETJE BIJ DE „COMMANDO'S" EIST 2 GEWONDEN Opleiding van groene baretten tijdelijk stop BOERDERIJ ALS BELONING i Regering gaat zich beraden over gevolgen Frappante verklaringen van getuigen en deskundigen in appèlzaak TFÏTIT DDD Vijfdaagse werk week in laatste instantie Meisje leeft elf minuten op een geleend hart Mgr. P. Cv. Lierde NEDERLANDSE BIJ FRANSE TELEVISIE? Driehoeksvleugels boven ons land Tegen sergeant van de leerling commando's één jaar geëist Middelhuis: WOENSDAG 16 MAART 1955 PAGINA j (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van de Televisienota heeft Dinsdag in de Tweede Kamer geleid tot het aannemen van een motie, die vrij ernstige inbreuk maakt op het concept van het televisiebesluit, dat minister Cals de Kamer heeft voorgelegd. Met de kern van het compromis dat de minister had ontworpen, de regeling van de positie van de omroepverenigingen en de wijze, waarop zij aan een „algemeen programma" zouden medewerken, heeft een meerderheid van de Kamer, bestaande uit de rechtse partijen, zich niet kunnen vereni gen. In een motie van het K.V.P.-lid Peters, die de stemmen kreeg van K.V.P., A.R. en C.H., is vastgelegd, dat de Kamer ernstige moeilijkheden vreest bij uitvoering van het door de minister ont worpen „algemeen programma". Men kan zich verenigen met een „gezamenlijk programma", dat in vrijwillige samenwerking tot stand komt. PROGES TEGEN „GOEDKOPE" RADIOHANDELAAR Vereenvoudigd staats examen voor onder wijzers Jurisdictie uitgebreid tot gehele Kerkelijke Staat Nieuwe G.A.O. in de textielindustrie Jongenspensionaten Staking in de diamantindustrie Primeur van de ILSY Dodelijk ongeval op vliegbasis Volkel In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten Hard tegen hard Ootmarsum geeft aan geestelijken toelage Advertentie Over het vetorecht, dat door ieder lid van de programmacommissie zou kun nen worden uitgeoefend en waartegen de vorige week algemene critiek was gerezen, werd in de motie Peters niet meer gesproken. De heer Peters was namelijk van oordeel dat de vrijwillige samenwerking, die tijdens de expe rimentele periode van de televisie goed heeft gewerkt, moet worden voortgezet. Dan is er geen vetorecht nodig. In de plannen van de minister zou dit veto recht niet gemist kunnen worden, daar de omroepverenigingen voor de conse quentie zouden kunnen komen te staan, dat een programma, dat zij wegens in breuk op geloof of zeden niet zouden kunnen goedkeuren, bij eenvoudige meerderheid van stemmen toch zou worden uitgezonden. De minister, die de motie sterk had ontraden, is dus dit is het pijnlijke van het geval door zijn eigen partij genoten in de steek gelaten op een belangrijk punt van zijn concept. De Televisie-nota is wel geen wetsontwerp, zodat zij ondanks deze motie voor ken nisgeving kon worden aangenomen, en de minister heeft ook op deze uitspraak van de Kamer verder niet gereageerd, maar hij had tevoren laten weten dat hij bij een ingreep op zijn televisie- bestel zoals deze motie dat betoogt, zich genoodzaakt ziet, de zaak opnieuw met het kabinet te gaan bespreken. Daarbij zal de vraag aan de orde komen, of de regering wel kan doorgaan met het fourneren van de kapitalen die nodig zijn en die in de toekomst nog In ster kere mate nodig zullen zijn, om de televisie te financieren. De socialistische fractieleider, mr. Bur ger, had een ellenlange motie ingediend waarvan de minister zei dat deze een soort amendement was dat wel een mandement geleek. De strekking was het vetorecht in de algemene program macommissie te vervangen door een beslissing bjj meerderheid van stemmen t pen, zodat alle ups en downs van het en om een zestal onafhankelijke leden parlementair debat naar voren zijn ge- aan deze commissie toe te voegen. In komen. Tot de gebruikelijke verklaring deze motie had de PvdA de tour de I van de communisten toe, dat zij geacht force geleverd, de standpunten van de1 wensten te worden tegen de wet op het De officier van justitie bij de recht- bank in Den Bosch heeft tegen de 42- jarige magnetiseur T. W. uit Eindho ven wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde een boete geëist van f 100 subsidiair 25 dagen hechtenis. W. worden vijf gevallen ten laste gelegd, waarin hij de wet op de geneeskunde zou hebben overtreden. Hij was in ap pèl gekomen van een vonnis van de Eindhovense kantonrechter, die hem een boete van vijf maal f 100 subsidiair vijf maanden hechtenis had opgelegd. W., die een gezin heeft van 8 kinde ren en een inkomen geniet zoals hij verklaarde van f 80 per week, heeft zijn oorspronkelijk beroep van aardap pelhandelaar opgegeven en is sinds Vijf jaar beroepsmagnetiseur. Nog maar een jaar geleden is hij in contact ge treden met de Ned. werkgroep voor practiserende Daranormaal begaafden. In deze zaak traden als getuigen décharge op mevr. Kolfschoten—Ferwer- da, echtgenote van de burgemeester van Eindhoven en ir. R. Hulkema, een der directeuren van de N.V. Philips te Eindhoven. Zij vertelden de rechtbank van hun persoonlijke ervaringen op het gebied van onverklaarbare gene zingen, waarvoor artsen en specialis ten blijkbaar geen middelen hadden. De Eindhovense magnetiseur staat Baar het oordeel van de Utrechtse hoog leraar prof. Tenhaeff bekend als te goeder trouw; volgens de hoogleraar kan hij niet als kwakzalver of profi teur worden gekwalificeerd. W. heeft de professor van zijn kunde kunnen overtuigen, door diens assistent van een oogkwaal te verlossen. Als getuige-deskundige wordt ge hoord de Zutphense specialist dr. E. van Lennep, die in zijn praktijk met de kunde van de Eindhovense mag netiseur geconfronteerd is geweest. Op een vraag dienaangaande van de raadsman, mr. A. van Doorninck uit Deventer, die voorzitter is van de commissie van onderzoek voor toe lating van magnetiseurs als lid van de Nederlandse werkgroep, verklaar de de arts, dat naar zijn oordeel de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst het optreden van bona fide magnetiseurs onder toezicht van medici zou dienen te bevorderen, in plaats van te trachten deze activiteit te smoren, zoals momenteel de doel stelling schijnt van deze maatschap- Pij. In zijn requisitoir zeide de officier, dat hij, mede door de verklaring van prof. Tenhaeff, gaarne bereid is aan te nemen, dat W. geen bedrieger is en dus een bonafide magnetiseur, die vele mensen van hun kwalen schijnt te heb ben afgeholpen. Maar niettemin, aldus Ge officier, verzet de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst zich te gen het erkennen van magnetiseurs en bestaat er nog steeds geen desbetreffen de wijziging van de wet van 1865, waar bij de uitoefening der geneeskunst wordt geregeld. Het optreden van een mag netiseur doorbreekt derhalve de geslo ten gemeenschap van de artsen en blijft gezien de wet een ongeoorloofde handeling. De verdediger vroeg ont slag van rechtsvervolging, subsidiair een minimale boete. Uitspraak 29 Maart. Woensdagmorgen is voor de Amsterdamse Rechtbank de dagvaarding voorgelezen te gen een radiohandelaar uit de hoofdstad, die een bepaald merk Duitse radio's met 20 korting verkoopt. De Nederlandse im porteur van de Duitse radio's eist van de Amsterdamse handelaar 25.000 schadever goeding en een dwangsom van t 1000 voor elke dag dat de verkoop doorgaat. De importeur meent dat de Amsterdamse firma artikel 3 van de Merkenwet over treedt door zonder toestemming van de Duitse firma toestellen van dat merk te verkopen. De Amsterdamse handelaar echter koopt zijn toestellen bij grossiers in Duitsland, voert de radio's in op een vergunning van de Centrale Dienst van In- en Uitvoer. Hij is zodoende niet gebonden aan de prijzen die de „radio-kartel" vaststelt en kan te gen lagere prijzen leveren. Bij de behandeling van de begroting van onderwijs heeft minister Cals reeds laten weten, dat hij voornemens is can- didaten voor het staatsexamen voor on derwijs dat in 1956 wordt afgenomen en die in het bezit zijn van eindexamen HBS 5- of 6-jarige cursus, eindexamen gymnasium of MMS, vrijstelling te verlenen van enige vakken. Aan dit voornemen heeft de minister thans blij kens een schrijven aan onderwijsinstel lingen gevolg gegeven. De vrijstelling wordt verleend voor de vakken Frans, Engels, Duits en Wiskunde, waarvan kan worden aangenomen dat de candi- daten deze reeds voldoende beheersen. Het betreft hier een maatregel die slechts voor een enkele keer wordt ge troffen om degenen die de spoedcursus gaan volgen welke per 1 April begint, niet te begunstigen boven de categorie van degenen die voor het staatsexamen opgaan. drie uiteenlopende richtingen in haar fractie tot elkaar te brengen. De motie kon echter geen meerderheid halen daar de drie rechtse partijen met in totaal 47 stemmen tegen waren. De VVD en de CPN kozen echter de PvdA. Merkwaardig was dat in de motie het standpunt naar voren kwam dat het ontwerp televisiebesluit de invloed van de overheid onnodig accentueert. De so cialisten bleken dus meer regerings gezind dan de regering. (Zij stemden ook tegen de motie-Peters, die de mi nister had ontraden, terwijl de KVP de minister daarbij in de steek moest la ten). Op een ander belangrijk punt van het besluit, de positie van de algemene se cretaris van het bestuur, wiens benoe ming en instructies door de minister moeten worden goedgekeurd, heeft mi nister Cals de Kamer weten te over tuigen. De heer Bruins Slot, die deze functionaris uit het ontwerp-besluit had willen weren omdat hij er een soort minister voor de televisie in zag, kreeg na een sterk betoog van de minister slechts de CH en de WD mee. Ook hierbij ging het on een van de kern punten in het concept. De Kamer, waar onder aanvankelijk ook de heer Burger, had van de bevoegdheden van deze secretaris geen juiste voorstelling. Men vreesde dat hij over de hoofden van het bestuur heen de zin van de minister zou kunnen doordrijven. De minister toonde echter aan dat deze functionaris juist verantwoordelijk is aan het be stuur en niet aan hem. Het gaat de regering er slechts om dat het televisiebedrijf volgens strikte regels van goed koopmanschap en effi ciency zal worden gevoerd. Ook hier liet minister Cals opmerken dat hij het kabinet en met name zijn ambtgenoot van financiën tegen zou krijgen, wan neer de Kamer hem in de steek zou laten. „De televisie zal jarenlang ge heel door de overheid gefinancierd moe ten worden op een paar ton kijkgeld na", zo zei hij. Er was voorts een motie ingediend door mevr. Fortanier-de Wit inzake een meer billijke verdeling van zend tijd voor staatkundige voorlichting. Hierover heeft zich een lang debat ontsponnen, waarvan de cameramen sen volop konden profiteren. Er werd stevig met interrupties gewerkt en de liberale fractie bracht naast haar televisie-favoriete, mevr. Forta..ier-de Wit, ook prof. Oud in het vuur. De liberale fractieleider kwam de Kamer uit het hoofd praten dat de AVRO te vereenzelvigen zou zijn met de liberale principes. Beiden lieten dui delijk weten dat zij zich geel en groen ergeren aan bepaalde rubrieken van deze omroep, ::oals het politieke ru briekje „Even afrekenen, heren", dat men volkomen destructief noem de. De liberalen gaven ook te kennen dat zij niet gebonden wensen te worden aan de verplichting om zelf een omroep organisatie op te richten om met hun principieel-liberale voorlichting in de aether te kunnen komen. „Wij wensen niet een hele dag te vullen met naai en knipcursussen en alles wat er bij komt. Wij willen slechts een redelijke zendtijd om onze voorlichting ook op staatkundig gebied te kunnen verzor gen", zo betoogde mevr. Fortanier. De minister heeft hierop verklaard dat hij zich ernstig zal beraden om een oplossing te vinden voor dit rede lijke verlangen en dat hij lit met het kabinet zal bespreken. Ook de heer Burger wilde de liberalen tegemoet komen, maar hij wilde te dien einde hun motie vervangen door een andere, die volgens hem eerlijker zou zijn omdat het woord politieke .'oorlichting in de plaats zou komen van staat kundige voorlichting. Onder niet ge ringe verwarring mislukte dit pogen. Behalve het feit dat zijn liberale be schermelingen er niet enthousiast voor waren, bleek dat de beraadsla gingen reeds gesloten waren, nadat de heer Burger overvloedig stoom over deze zaak had afgeblazen. Er moest toen zelfs gestemd worden over de vraag, of zij weer geopend konden worden. Daarbij stemden zelfs de li beralen met een grote meerderheid tegen het voorstel. Degenen, die de televisieuitzending van dit laatste debat gevolgd hebben, ziin wel enige parlementaire ervaringen rijker geworden. De voorzitter Het be halve hoofdelijk ook af en toe door zit ten en opstaan stemmen. Dü een van de tellingen bleek er iets niet te klop- Advertevtie Niet krabben. Deheldervloel- bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de JJLiUIA ziektekiemen en geneest tot diep In de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN huidaandoeningen VLOEISTOF •f «v wMiujiyiien, BALSEM ZEEP kijkgeld te hebben gestemd. Een laatste motie gold het plan van de heer v. d. Sleen (PvdA), om de kerkgenootschappen die zendtijd krij gen, vrij te laten om niet alleen kerk diensten maar ook in het algemeen kerkelijke uitzendingen te brengen. De minister had deze motie met klem ont raden en ook om practische redenen overbodig genoemd. Zij sneuvelde met 43 tegen 41 stemmen. AR. KVP en een deel van de CH waren er tegen. Tijdens een spreekbeurt, die de ver bondsvoorzitter der K.A.B. de heer A. Middelhuis voor de Apeldoornse KAB- ers hield stond hij ook stil bij het vraag stuk van de vijfdaagse werkweek. Er zijn verschillende redenen, aldus spr. die invoering van een verkorte werk week zouden billijken en gewenst ma ken. Maar alvorens aan de verwezen lijking hiervan serieus kan worden ge dacht moeten eerst nog andere voorzie ningen worden getroffen. De heer Mid delhuis noemde hierbij met name een definitieve ouderdomsvoorziening en een goede regeling voor de weduwen en we zen, kortom eerst moeten de vergeten groepen zijn geholpen. Ten aanzien van de actie, welke mo menteel wordt gevoerd om het ledental van de KAB, dat op 1 Januari jl. 366.282 bedroeg, op te voeren tot 400.000 deel de de heer Middelhuis mede, dat deze actie een zeer succesvol verloop heeft. Sinds de officiële start van deze actie op 1 Januari zijn er tot op heden 8.718 nieuwe leden ingeschreven, zodat het getal 375.000 reeds is overschreden. Een zevenjarig meisje, Penny Rde Raymond, heeft een hartoperatie met succes doorstaan, waarbij haar elf minu ten lang, door middel van een eenvou dige pomp en een plastic buis, het hart en de longen van een vriend van haar familie werden geleend. Het bloed van deze man, Fed Goodman, werd in het lichaam van Penny Rae gepompt, ter wijl de chirurg van de universiteit van Minnesota het hart van het kind opende. Direct na de operatie zeide de dok ter, dat het meisje in betrekkelijk goede staat verkeerde. De behandeling duurde twee uur en 18 minuten. Het kind was weer bij bewustzijn toen zij uit de operatiekamer gereden werd. Het gat dat de chirurg in het hart van Penny Rae heeft moeten dichten was ongeveer zo groot als een kwartje. Het gat is bij de geboorte van het kind open gebleven en daardoor stroom de er steeds bloed door het hart in de hoofdaders, waardoor klontering van bloed ontstond. De chirurg sloot eerst het hart van het meisje af en liet het bloed van Goodman door haar aderen stromen. De longen werkten niet, doch een pomp zorgde voor de bloedsomloop. Het gat in het hart werd met zijden draden gehecht. Doktoren uit binnen- en buitenland woonden de operatie als toeschouwer bij. Z. H. de Paus heeft onze landgenoot mgr. Petrus Canisius van Lierde be noemd tot Zijn vicaris-generaal voor de basiliek en de residentie van de kanun niken van de Sint Pieter. Mgr. Van Lierde bezit als vicaris-ge neraal voor de apostolische paleizen en voor het overige deel van Vaticaan stad reeds de jurisdictie over deze ge bieden van de Pauselijke Staat. Thans is zijn jurisdictie uitgebreid tot de ge hele Kerkelijke Staat. De functie van vicaris-generaal voor de basiliek en de residentie van het kapittel van de Sint Pieter was sedert de dood van mgr. Vincentino vacant. (K.N.P.). Puck Hendrikse, een Nederlandse mannequin en tevens veelgezocht foto model, werkt op het ogenblik in Parijs. Zij werkt echter niet alleen, zij studeert ook naarstig Frans. Zij doet dit omdat zij een zeer behoorlijke kans heeft om bij de Franse televisie te komen. Men zou de jonge, ondernemende mannequin echter hebben aangeraden eerst haar Frans goed op te halen, waardoor haar kans van slagen aanzienlijk vergroot zal worden. Het Nederlandse meisje, dat uiterlijk een Amerikaanse indruk maakt, vertel de, dat zij nu naast haar studie op een Frans internaat, ook vrij veel als foto model poseert voor bekende Franse modehuizen. Zü was trouwens van oordeel, dat iedereen behoorlijk Frans, maar ook Engels en Duits behoorde te spreken. Nog afgezien van Nederlands weet zij zich heel aardig in deze drie moderne talen te redden, iets wat in Frankrijk als een grote prestatie wordt gezien, maar wat volgens haar zeggen in Ne derland niets bijzonders is. Het college van Rijksbemiddelaars heeft thans zijn goedkeuring gehecht aan de nieuwe C. A. O. in de textiel industrie, aldus deelde de landelijk voorzitter van „St. Lambertus", de heer H. A. C. Huysmans, mede tijdens een vergadering van de plaatselijke afdeling te Losser. Tevens deelde hij mede, dat het dagelijks bestuur van de vakraad in de textielindustrie de leden heeft verzocht ie bepalen, dat de werkgevers in de textielindustrie voorzover moge lijk op 30 April en 5 Mei aan hun per soneel vrijaf zullen geven zonder deze dagen als snipperdagen aan te merken. De congregatie van de Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis te Maas tricht heeft het voornemen de MULO- scholen van de bekende jongenspensio naten te Amersfoort en Weert over te brengen naar Arnhem. Er zou reeds een terrein gekocht zijn aan de Amster- damseweg, hoek Koningsweg, in een mooie bosrijke omgeving, nabij het nieuwe Bio-vacantieoord. Een sprookje wordt werkelijkheid. Een rijke Amerikaanse industrieel, die in 1951 Monnikendam bezocht, liet zich de woorden op de gevelsteen, aange bracht op het huis van A. Hordijk, de groenteman van Monnikendam, ver talen en meende, dat er voor deze moe dige man iets gedaan moest worden. De heer Hordijk heeft n.l. gedurende de oorlog een heel Joods gezin verborgen gehouden. Het resultaat is, dat er thans als cadeau, nabij Los Angeles, een com plete boerderij klaarstaat voor de fa milie Hordijk. De hoofdpersoon rijdt met zijn, groentekar door de straten van Monnikendam. In een kazerne te Steenwijkerwold stoeide een aantal dienstplichtigen in een slaapzaal. De soldaat T. S. uit Gro ningen trok een krib scheef, waardoor de man op de bovenste krib tegen een muur sloeg, zwaar gewond werd en la ter stierf. Soldaat T. werd door de krijgs raad te velde van een beschuldiging, de dood van zijn kameraad veroorzaakt te hebben, vrijgesproken. De advocaat fiscaal vorderde in beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof een maand gevangenisstraf, omdat hij S. in zekere mate schuldig achtte. Uitspraak 23 Maart. Op de komende ILSY, de vijfde Inter nationale Luchtvaart Show Ypenburg, die Tweede Pinksterdag op het Haags* vliegveld wordt gehouden, zal Neder land voor de eerste maal kennis kun nen maken met driehoeksvleugelige straalvliegtuigen. De Amerikaanse en Britse luchtmacht hebben de organiserende Koninklijke I Nederlandse Vereniging voor Lucht- vaart reeds meegedeeld, dat zij deze I moderne machines aan het jaarlijkse luchtvaartevenement in ons land zullen laten deelnemen, maar aangezien men nog lang niet gereed is met de samen stelling van het programma, staat nog niet vast welke types met driehoeks vleugels in het Nederlandse luchtruim zullen verschijnen. Andere primeurs van de ILSY zijn de Thunderstreak, de pijlvleugel-versie van de Thunderjet- straaljager, waar ook onze luchtmacht j mee zal worden uitgerust, een demon stratie van tanken in de lucht en het gebruik van de schietstoel van straal jagers, dat evenals indertijd op de Britse luchtvaartshow in Farnborough op de grond zal worden getoond. Maandag heeft zich op de vliegbasis Volkel een dodelijk ongeval voorgedaan. De twintigjarige dienstplichtige mili tair A. M. Lucassen uit Amsterdam is met een motorrijwiel rijdende op de ter reinen van de vliegbasis ten val geko men. De militair liep een ernstige sche- delbasisfractuur op. Hij is enige uren la ter aan de gevolgen van het ongeluk be zweken. Advertentie BESCHERMT TEGEN VERKOUDHEID. GRIEP, KEELPIJN Twee gewonden kostte een militair spelletje, dat tegen de bevelen in door de sergeant van de leerling-commando's W. A. W. in de Engelbrecht van Nas- sau-kazerne te Roosendaal tot het ui terste werd doorgezet. Onder leiding van een vaandrig kreeg in October 1954 een afdeling leerling commando's uit het tentenkamp Ruc- phen opdracht een oud kanonnetje van het voorplein der kazerne ongemerkt weg te kapen. Het was de tweede po ging, die werd ondernomen. Comman dant en manschappen werden echter ingerekend en tot de volgende mor gen zes uur in de cel gezet. De wacht commandant haalde echter de sergeant W. A. W. uit de cel en zette hem in het wachtlokaal aan het poetsen van uitrustingsstukken. Op een gegeven moment liet de wachtcommandant, sergeant van H. zijn pistool op tafel liggen. W. kreeg het te pakken, zette het vrij en beval van H. en soldaat D. de handen op te steken. Sergeant van H. sprong toe, waarna W. hem zowel als de soldaat D. neerschoot. Nadien liep hij de kazerne uit, in plaats van zijn mak kers en commandant te bevrijden, zo als in zijn voornemen zou hebben ge legen. Wegens mishandeling, zwaar lichame lijk letsel ten gevolge hebbend, werd W. door de Krijgsraad te Velde West tot een half jaar gevangenisstraf met ont slag uit de dienst veroordeeld. De au diteur-militair ging in beroep. De advo caat-fiscaal eiste thans voor het Hoog Militair Gerechtshof een jaar met af trek en ontslag wegens zware mishan deling, meermalen gepleegd. De advocaat-fiscaal zei, dat men uit dit geval de indruk zou kunnen krijgen, dat bij de commando's wilde en onge regelde toestanden heersen. Daar is geen kwestie van. De sergeant wilde het spel, dat uit was, kennelijk in zijn eentje voortzetten. Voor zijn gedrag is geen rechtvaardiging. Om dit nog (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Ootmarsum is accoori gegaan met een voorstel van B. en W., om aan de plaatselijke gees telijkheid een toelage uit de gemeente kas te verstrekken. Behoudens toestem ming van Ged. Staten zal aan de pastoor en de dominee elk een bedrag van f 500 worden uitgekeerd, terwijl elke kapelaan f 250 zal ontvangen. Ootmarsum is de eerste gemeente in Twente, die een dergelijk besluit ten behoeve van de plaatselijke geestelijk heid heeft genomen. wonderbaarlijk goed afgelopen misdrijf moet h?J uit het leger verwijderd wor- den. De verdediger, mr Ph. van der Ven, meende, dat juridisch slechts mishan deling, zwaar lichamelijk letsel ten ge volge hebbend, ten laste kan worden gelegd. Op grond van een psychiatrisch rapport stelde hij, dat bij W. door het spel om het kanon een bewustzijnsver enging is opgetreden, die hem sterk verminderd toerekeningsvatbaar maak te. W. heeft een voortreffelijke staat van dienst en werd nooit gestraft. Het optreden van W. was dwaas, doch onder de gegeven ongelukkige om standigheden werd hij naar mening van mr v.d. Ven slachtoffer van de fouten van anderen. De opleiding van commando's bij het korps commando-troepen te Roosendaal en aan de vaarschool van het korps te Willemstad is tijdelijk gestaakt. Deze beslissing heeft de legerleiding genomen naar aanleiding van de ernstige inciden ten, die zich in de afgelopen tijd in het korps hebben voorgedaan. De „groene baretten" zullen voorlopig uitsluitend de normale infanterie-opleiding ontvan gen. De gespecialiseerde opleiding, ge richt op de oorlogstaak, waarbij het uiterste van de individuele soldaat wordt gevergd, is stil gelegd. De commandant van het korps com mandotroepen, luit.kol. Holl, is tijdelijk gedetacheerd bij het 42ste regiment in fanterie te Assen. Met het commando van het korps commandotroepen is voorlopig belast de luit.kol. van de ge nerale staf E. R. d'Engelbronner. Hoe lang de maatregel van kracht blijft, kan men ons nog niet mededelen. De laatste maanden hebben zich bij het korps commandotroepen enkele in cidenten voorgedaan, die de legerlei ding scherp heeft veroordeeld. Dinsdag heeft het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag het ergste voorval behandeld. Uit de incidenten, die zich hebben voorgedaan, is de legerleiding gebleken, dat er aan de huidige opleiding iets hapert. Men wil de richtlijnen voor de commando-opleiding opnieuw onder ogen zien en waar nodig wijzigingen aan brengen in de normen, opdat bij leiding en manschappen van het korps een juist begrip ontstaat voor de vredes- en oorlogstaak van het korps.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5