BEWONDERING VOOR DE MOED VAN AMSTERDAM Alle mogelijke hulp van R ijkswaterstaa Amsterdam krijgt IJ-TUNNEL met meeste spoed beslist minister Plan vijf TUNNEL ONDER HET IJ VAN FOELIE STRAAT TOT MEEUWENPLEIN Galopperende ijsbreker Vijf personen omgekomen Bus-botsing op gladde weg eist 26 gewonden AMERIKA publiceert geheime documenten van Malta en Yalta De IJ-tunnel komt er Handelsmarge beschikking ORR Voorlopig alleen autotunnel Snelle uitvoering Schiphol-plannen ie vrouwen schrijven geregeld naar Adenauer Amsterdamse raad juichte... Roosevelt deed grote concessies aan Stalin om Rusland mee te krijgen in strijd tegen Japan BLINDVLIEGSYSTEEM YOOR LINKTRAINERS Nieuwe koudegolf Het weer DONDERDAG 17 MAART 1955 78ste JAARGANG No. 26247 In de Eerste Kamer heeft minister Algera gisteren de volgende verklaring afgelegd: Ik wil verklaren, dat ik vannacht besloten heb geen enkele hindernis in de weg te leggen ter volvoering van Plan 5 voor de bouw van een tunnel onder het IJ te Amsterdam. De minister sprak de wens uit, dat Amsterdam met de meeste spoed daartoe zal overgaan en zei zijnerzijds aan Rijkswaterstaat opdracht te hebben gegeven om, indien Amsterdam dat zou wensen, alle mogelijke hulp te verlenen. (komen na 1962) laan de orde Minister Algera wenst: Vicaris-generaal Van Nanking geëx communiceerd De Amsterdamse raad juichte, toen Woensdagavond burge meester d'Ailly het bericht had voorgelezen, waarin werd me degedeeld, dat de minister van Verkeer en Waterstaat het IJ-tunnelplan heeft aanvaard en opdracht aan de Rijkswater staat heeft gegeven om Amster dam zoveel mogelijk hulp te verlenen. En nogmaals weer klonk er applaus, toen de bur gemeester hulde bracht aan Publieke Werken voor het ont werpen en uitwerken van het IJ-tunnelplan. De heer Gortzak (Comm.) voegde er aan toe: „Zo zie je hoe het gaat als we onze tanden maar laten zien!" Waarop een ander raadslid riposteerde: „En als er eenheid in de raad heerst Gas verstikking Buren vonden gezin dood Koningin Elisabeth van België naar Naarden ONDER PROTEST VAN CHURCHILL Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vannacht de geheime documenten gepubliceerd, die betrekking heb ben op de conferenties van Malta en Yalta, welke in Februari 1945 zijn gehouden en waaraan werd deelgenomen door Churchill, Roo sevelt en Stalin, alsmede hun ministers van Buitenlandse Zaken, Eden, Stettinius en Molotov en hun adviseurs. De documenten hebben betrekking op het beëin digen van de oorlog in Europa, het stationneren van bezettings troepen in Duitsland en de voort gezette strijd tegen Japan. Dins dag nog had de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, verklaard, dat het nog wel even zou duren eer de documen ten gepubliceerd zouden worden. Premier Churchill was sterk ge kant tegen deze publicatie. CHURCHILL: lnleggeld voor exclusieve club der grote mogendheden bedraagt minstens vijf millioen solda ten of het equivalent daarvan. Volautomatische installatie ontwikkeld door de K.L.M. REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, t 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. BURGEMEESTER A. D'AILLY VAN AMSTERDAM: Stormloop op Den Haag. MINISTER VAN VERKEER EN WATERSTAAT, MR JALGERA: Amsterdam krijgt zijn zin. Uitvoerig was de minister tevoren op de kwestie van de IJ-oever-verbm- ding ingegaan. Hij somde de bezwaren van het plan-Volkers op en betoogde naar aanleiding van de tegen de ver traging in deze kwestie gerezen bezwa ren, dat hij zich een zelfstandig oordeel wenste te vormen. De minister legde daarop de volgen de verklaring af: 1. Het is volstrekt onmogelijk deze zaak thans en op korte termijn tot in de finesses te bestuderen en de ver schillende voor- en nadelen van de bei de plannen tegen elkaar af te wegen. Ik stel het echter wel op prijs indien de Kamer tot de conclusie zou komen na hetgeen ik heb gezegd dat wij met een serieuze zaak hebben te doen en dat entameren daarvan gerecht vaardigd is. 2. De aard van dit vraagstuk is niet zodanig, als hij zou zijn geweest wan neer het rijk onder mijn verantwoor delijkheid deze plannen als object zou uitvoeren. 3. De keuze wordt bepaaldelijk iets gemakkelijker doordat er een tunnel- BUIKSLOOT m WENDAM tehonNoord- Zuidholl. Iram AFGESLOTEN 'J OostePdok sluis Kon paleis Foeliesrraar Spoorlijn Aufahjnnel 1772 m Person enlrinnels (Van een verslaggever) De IJ-tunnel, welke Amsterdam thans gaat bouwen, is geprojecteerd van de Foeliestraat in het Centrum, via het Oosterdok en het IJ naar het Meeu wenplein in Noord, over een lengte van 1800 meter, waarvan ruim één kilome ter onder water. Voorlopig wordt al leen cL autotunnel gebouwd; eerst later zullen een voetgangerstunnel en een wielrijderstunnel volgen. De bouwtijd van de autotunnel wordt geschat op zes jaren. Vóór die tijd zal het Marine établissement in het Oosterdok moeten verdwijnen. In deze oude Amsterdamse haven komt namelijk een landtong te liggen als afrit v a de autotunnel. De tunnelbuis gaat reeds voor de spoorbaan AmsterdamAmersfoort onder water. Het luchtverversingsgebouw komt naast de spoorbaan te staan. In het oor spronkelijke project was de tunnelbuis onder het IJ gebogen. Nu echter on langs definitief tot verdwijning van de fabriek van Ducroo en Brauns aan de overzijde van het IJ is besloten,, is de mogelijkheid geschapen, om de onder grondse tunnelbuis in rechte lijn naw Amsterdam-Noord te geleiden. Bij na der inzien heeft men de toegangen verder naar het Noorden geprojecteerd Aanvankelijk zou de Noordelijke afrit bij het circuit Kraaienplein een aanvang nemen. De nieuwe plannen, die de wet houder van Publieke Werken van Am sterdam onlangs in de raad heeft be kend gemaakt, zijn gebaseerd op een groot eindcircuit op het Meeuwenplein. Daartoe zal een belangrijk deel van het Volewijckspark worden opgeofferd. Bovendien zal via een brug over het Hoord-Hollandsch Kanaal en directe verbinding met de aanvoerwegen uit de richting Oostzaan tot stand worden ge bracht. De bewoners van de Zuidelijke landtong van Amsterdam-Noord krijgen een eigen tunnelingang, welke dichter bij het IJ is gelegen. De tunnelbuis zal zes meter breed worden en vier meter twintig hoog. Op het diepste punt gaat de tunnel achttien meter onder het IJ. Aan de stadzijde van Amsterdam heeft men reeds een aanvang gemaakt met het verbreden van de toegangswegen voor de tunnel. Het nieuwe stadhuis van Amsterdam zal aan de belangrijke tunnelweg komen te liggen. De bouw kosten van de drie IJ-tunnels werden in 1950 geschat op 104 millioen gulden autotunnel 56 millioen, voetgangers tunnel 22 millioen en fietserstunnel 26 millioen doch dit bedrag zal in middels zeker aanzienlijk gestegen zijn. De tunnelbouw zal niet geheel op de zelfde wijze geschieden als indertijd in Rotterdam. De grondlagen lopen in hel tunneltracé vrij zonderling door elkaar, zodat speciale constructiemethoden nood zakelijk zullen blijken. Het afgelopen jaar heeft men reeds uitvoerige borin gen in de IJ-bodem verricht. Minister Algera heeft gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld dat hij een snelle uitvoering wenst van de uitbrei dingsplannen van Schiphol, waartoe de veelbesproken I.C.A.-hal behoort. De uitvoering van de uitbreidings plannen hoeft niet te wachten op de nieuwe bestuursvorm, aldus de minis ter; hij bleef aandringen op snelle af werking van de studies. Hij wees er echter op dat de uitvoering der plan nen bij de gemeente Amsterdam berust. De samenstelling van de raad van commissarissen zal nader worden be- bezien. Dat hij, zoals de communist Brandenburg had gezegd, weinig reke ning had gehouden met de wensen van A'dam, bestreed hij ten stelligste, even als hetgeen de heer Kropman (KVP) ge zegd had over gebrek aan brede visie en soepelheid bij departementambtena ren. De bewijzen van het tegendeel zijn bij tientallen aan te voeren. Uiteraard zal de regering de toekomst van Schip hol met alle middelen bevorderen. „Laat ons gezamenlijk doen wat moge lijk is", zo zeide de minister. Hij deel de tenslotte nog mee dat hij van de K.L.M. had vernomen dat de confes sionele bonden zuilen worden uitgeno digd voor het georganiseerd overleg in K.L.M.-verband. plan ligt met een lange en rijke histo rie. In zo'n geval kunnen de eventuele afwegingen van de voor- en nadelen van beide plannen iets minder gefun deerd zijn dan wanneer men een eigen plan tot gelding moet brengen. 4. Dat ik geenszins wil ontkennen, dat de bezwaren in verband met de havensituatie mij inderdaad ietwat huiverig maken. 5. Dat ik bewondering heb voor de moed van Amsterdam blijkens het volgende standpunt van B. en W.: >>«11 hebben de gegronde hoop, dat de minis ter zich snel met het rapport van de commissie De Vos-van Steenwijk zal kun nen verenigen, met name snel he' woord zal kunnen spreken. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal Amsterdam de weg gaan, die het in September lüo» van plan wa5 te gaan". Voorts is gezegd van de zijde van B. en W. - aldus citeerde minister Ai- gera: „Wanneer hetzij het besluit van de regering niet tijdig afkomt, hetzij de regering een besluit neemt, dat niet strookt met hetgeen de gemeenteraad heeft besloten, Amsterdam inderdaad datgene zal doen waartoe het door om standigheden is verplicht. Wanneer in dit verband wordt gevraagd of Amster dam hiertoe in staat zou zijn dan moet hierop geantwoord worden, dat het niet eenvoudig zal zijn, doch wanneer het moet, zal het zeker kunnen". De minister bestreed de mening dat hü Amsterdam tegengewerkt zou heb ben. Integendeel, zo zeide hij, ik heb de laatste tijd niet anders gedaan dan toegeven aan de vensen van Amster dam. Zo erg zelfs, dat ik me er een beetje voor schaam. Hij achtte het ver wijt dat hij het plan-Volkers opnieuw in studie genomen had echter ongerecht vaardigd. Het belang van Amsterdam was in het geding. Na de aandrang die de Kamerleden op een spoedige oplos sing hadden uitgeoefend was hü in de voorafgaande nacht tot de bovenstaan de overwegingen er. conclusies geko men. Kanselier Adenauer van West-Duits- land ontvangt geregeld liefdesbrieven en huwelijksaanzoeken van een aantal oudere Duitse dames, zo werd door de kanselarij vandaag bekend gemaakt. Een dame schreef aan de kanselier, dat zij een comfortabel ingericht apar- tement bezat en een privé inkomen, zo dat het haar passend scheen een huwe lijk met de 79-jarige kanselier te slui ten, wanneer deze zich uit het openbare leven zou terugtrekken. Andere dames schreven hem brieven toch vooral op te passen voor griep en kouvatten. Een vrouw nam onlangs niet ver van de residentie van Adenauer haar intrek in een hotel en zeide tegen de recep tie" „Zendt u de rekening maar aan Herr Adenauer." Later bjeek, dat zij een der dames was, die geregeld liefdes brieven aan de kanselier schreef. De „galopperende" nieuwe Duitse ijs- breker „Emshörn" heeft zijn ouderwet se Zweedse concurrenten vandaag ver slagen op de eerste dag van een twee daagse proef. Marine-deskundigen en handelsautoriteiten van zes nf>Jies woon den deze proeven op het Malar-meer ten Zuiden van Stockholm bij. De Emshörn is eigendom van de stad Embden. Het schip is pas gebouwd op de werf Hitzier bij Hamburg. Het maakte vandaag zijn eerste tocht door het ijs. Het is 28,7 meter lang en 7,25 breed. Wat de Emshörn tot 'n sensatie maakt is dat hij kan „galopperen" gedurende de strijd tegen het ijs. Die beweging wordt verkregen door twee gewichten van acht ton. het ene op het voorschip en het andere op het achterschip. Een machine, waarvan de constructie een geheim van de werf is, doet de gewich ten op en neer gaan, waardoor het schip galoppeert. Het ijs. dat meer dan een halve meter dik was, kon de Emshörn geen ogenblik tegenhouden. De H. Congregatie voor de Voortplan ting des Geloofs heeft mgr Johannes Baptis Li geëxcommuniceerd met in gang vail 1 Februari van dit jaar. Mgr Li is Vicaris-Generaal geweest van Nan king. De ex-communicatie is het gevolg van mgr Li's weigering om aan zyn kerkelyke overheden te gehoorzamen en van zijn blijven üveren voor 'n nationale Chinese kerk. Vanmorgen is in Vianen het gezin Krouwel, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, dood in zijn woning aan getroffen. De melkboer kreeg na herhaaldelijk bellen geen gehoor. Hij waarschuwde daarop de buren, die zich toegang ver schaften tot de woning en de moeder met drie kinderen dood in bed vonden. De man had blijkbaar nog getracht naar beneden te komen, want zijn lichaam werd bij de trap gevonden. Bij onder zoek bleek, dat de gasslang van de hoofdkraan was afgeschoten. Deze hoofdkraan had men de avond tevoren niet afgesloten. Het gezin Krouwel woonde nog slechts drie maanden in een nieuwe woning. De man, die fabrieksarbeider was in Utrecht, was vgnnnacht van zijn werk thuisgekomen. Vermoedelijk heeft hij nog iets op het gasstel opgewarmd en daarna verzuimd de hoofdkraan te slui ten. De drie kinderen van het gezin waren resp. 13, 10 en 6 jaar oud. Vanmorgen om ongeveer half zeven heeft op de Oldenzaalsestraat tussen Enschede en Lonneker, bij de splitsing van de weg naar Losser, een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waarbij enkele tientallen personen gewond wer den. Bij het ongeval waren twee auto bussen van de N.V. T.E.T. uit Enschede betrokken. Een der beide bussen naderde uit de richting Oldenzaal. Hierin bevonden zich arbeiders uit Nordhorn in Duitsland, die op weg waren naar de N.V. Vrede- stein Fabrieken te Enschede. De bus Ikwam tengevolge van de gladheid van de weg te slippen en vloog met een harde klap tegen een juist uit de rich ting Enschede komende tweede T.E.T.- bus, die op weg was naar Denekamp. In de laatstgenoemde bus bevonden zich alleen de chauffeur en twee conduc trices. De gevolgen waren ernstig. Het interieur van de uit Duitsland komende bus werd geheel vernield. Vrijwel alle stoelen werden ontwricht en ten dele losgeslagen. Ongeveer 26 inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Zij werden met vier ziekenauto's en later per speciale bus naar beide ziekenhui zen te Enschede overgebracht, waar zeven passagiers met arm- of beenfrac turen moesten worden opgenomen. Onder hen bevond zich ook de> chauf feur van de uit Enschede komende bus, die bekneld geraakt was achter de stuurkolom. Het duurde bijna twee uur voordat men hem had bevrijd. H. M. Koningin Elisabeth van België heeft het voornemen, vergezeld door haar hofdame en haar secretaris, Baron Pigauld de Beaupré, Donderdag 7 April, des avonds te half zeven, in de Grote Kerk te Naarden de voor-uitvoering i van de Matthaus-Passion door de De Nederlandsche Bachvereniging onder leiding van dr. Anthon van der Horst, bij te wonen. Deze week had de Amerikaanse re gering besloten de documenten ter hand te stellen aan de leidersvan het Congres. De voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse aange legenheden, George, had geweigerd de documenten te aanvaarden omdat hij niet verantwoordelijk wilde zijn voor een mogelijk lek. Gisteren werd meege deeld, dat minstens één dagblad in Amerika de beschikking had gekregen over de geheime documenten en dat verdere geheimhouding derhalve onmo- iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii gelijk was. Engeland wilde de docu menten niet vóór 1995 gepubliceerd zien. In de documenten kan men lezen, hoe president Roosevelt verregaande con cessies heeft gedaan aan Stalin om Rusland er toe te bewegen deel te ne men aan de strijd tegen Japan. De Amerikaanse stafchefs achtten massale Russische bombardementen op Japan, Russische leger-actie tegen Mandsjoe- rije en Russische aanvallen op de Ja panse zeeverbindingen van zo groot be lang, dat zij de president adviseerden „Rusland de grootst mogelijke steun te verlenen". Stalin eiste de Koerillen- eilanden op, wilde dat de status quo in Buiten-Mongolië gehandhaafd zou blijven, vroeg de havens Port Arthur en Dairen en de Mandsjoerijse spoorwegen in pacht en teruggave van Zuid-Sacha- lin en omliggende eilanden. Roosevelt is zeer ver gegaan en heeft met enkele kleine wijzigingen de Russische voorwaarden aanvaard, in ruil waarvoor de Sovjet Unie zich verplichtte drie maanden na het einde van de oorlog in Europa aan Japan de oorlog te verklaren. Roosevelt ging zelfs <.over, dat hü de toezeggingen deed zonder eerst overleg te plegen met de meest-belanghebbende party in deze kwestie: Tsjang kai Tsjek, de president van China. Uit de documenten blükt ook, dat Roosevelt nog heel andere plannen had. Voor Korea had hij zich een internatio naal beheer gedacht, dat zou moeten worden uitgeoefend door de V. S., Rus land en China. Engeland wilde hü hier buiten houden. Stalin zelf heeft toen nog voor Engeland gepleit. Indo-China wilde I Roosevelt aan de macht van de Fransen onttrekken en eveneens onder interna tionaal beheer plaatsen, evenals hü trouwens de Britse kroonkolonie Hong kong aan China teruggegeven wilde zien door Engeland. Roosevelt was er zich van bewust, dat Churchill zich hier tegen sterk zou verzetten, staat er in het verslag. De toenmalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Stettinius, had voorgesteld de Verenigde Naties de mid delen te geven om het beheer uit. te oefenen over alle koloniale gebieden. Churchill heeft toen energiek geïnter rumpeerd en verklaard, dat hü er nooit in zou toestemmen dat veertig of vüftig landen hun „inmengende vingers" naar het bestaan van het Britse Imperium zouden uitstrekken. Over de Verenigde Naties zelf waren de meningen nogal verdeeld. Churchill en Stalin wilden, dat ROOSEVELT STALIN Technici van de K.L.M. op Schiphol zijn er na langdurige experimentën in geslaagd de z.g. „zero reader" ge schikt te maken voor gebruik in de linktrainer, het namaak-vliegtuigje, waarin vliegers op de grond worden geoefend in het maken van instrument landingen. De „zero raeder" is een belangrijk vliegtuiginstrument, dat sedert enkele jaren in de luchtvaart wordt gebruikt en dat een combinatie van aanwijzin gen geeft, die voor slecht-zichtlandin- gen van groot belang zijn. De K.L.M. is indertijd overgegaan tot experimenten met een linktrainer „zero reader", omdat deze installatie door geen enkele firma werd geproduceerd en het in het vliegtuig gebruikte blind- vliegsysteem niet practisch aangepast kon worden voor gebruik in de link trainer. Hierdoor beschikt de K.L.M. thans over een linktrainer die met een vol automatische blindvlieginstallatie is uit gerust. Daar in de lucht de „zero reader" nog verschillende nevenfuncties vervult en hierdoor het werk van de iinktrainer instructeur te omvangrijk zou worden, moest het systeem vrijwel in zijn ge heel worden geautomatiseerd. De K.L.M. heeft thans besloten in de komende maanden tot de constructie van nog twee complete „zero reader"- installaties voor haar linktrainers over te gaan. CHURCHILL alle macht in de V.N. geconcentreerd zou worden in de „exclusieve club" van de grote mogendheden. Eden daaren tegen meende dat alle landen gelüke rechten dienden te hebben. Bepaald treffend zün de verschillen de opmerkingen over Frankrük, dat niet ter conferentie vertegenwoordigd was. Churchill wilde Frankrük buiten de „exclusieve club" der grote mo gendheden houden. Hü verklaarde: „Het inleggeld bedraagt minstens vy'f millioen soldaten of het equivalent daarvan". Overigens wilde Churchill Frankrük wel een bezettingszone ge ven in Duitsland, alsmede een zetel in het contróle-orgaan. Roosevelt en Stalin waren tegen hem in dit op zicht. Roosevelt meende echter ten slotte dat men dat toch maar doen moest uit een oogpunt van vriende- lijkheid. Stalin was er overigens voor Duitsland in een aantal kleine staten te verdelen. Roosevelt trok ook toen weef één lijn met Stalin. Maar Chur chill verzette zich daartegen. (UP-Reuter) (Van onze weerkundige medewerker) Nogmaals schijnt de winter uit de hoek te komen. Een veel koudere lucht stroom is gisteravond met Noord-Weste lijke winden ons land binnengedrongen. Vrijwel in geheel Nederland vielen van daag sneeuwbuien. De temperatuur, die twee dagen geleden nog tot 9 gr. C. opliep, schommelt nu maar even boven het vriespunt, terwül in de komende nachten 2—5 gr. vorst mag worden verwacht. Wü zijn hiermee de winter nog niet kwijtgeraakt. Dit koude en gure weer zal zeker nog enige dagen aanhouden. Er is zelfs over Scandina vië een nog koudere luchtstroom in aantocht, waarbii in Finland en Noord- Zweden nog meer dan 15 gr. vorst voorkomt. Het is niet uitgesloten, dat er nog uitzonderlijk lage temperaturen zullen worden gemeten. Voor Amsterdam is gisteravond in de Eerste Kamer het verlossende woord gesproken. De hoofdstad mag de lang verbeide IJ-tunnel bouwen en geen en kele ambtelijke instantie zal de tunnel enthousiasten meer een strobreed in de weg leggen. Integendeel. De ministerië le aarzeling is in vastberadenheid ver anderd en met steun van Rijkswater staat zal alle spoed bü de bouw worden betracht. Nu de lucht geklaard is zal Amsterdam, dat zo eendrachtig in ver zet was gekomen tegen de brugplan- nen van ir Volkers, de minister geen kwaad hart meer toedragen. Achteraf gezien is men eigenlijk wel tevreden met dit conflict. Het heeft de besluit vaardigheid in Den Haag ongetwijfeld verhaast. Een van de angels in hei vlees van de geprikkelde hoofdstad zal nu wor den uitgetrokken. Aan de Amsterdamse plannenmakers de taak om in record- tempo de tunnel onder het IJ te rea liseren. De financiën liggen reeds ja ren in de gemeentekas gereed. Het tra cé van de tunnel is vastgesteld. Nu nog snel een tunnelbureau opgericht om binnen de beloofde zes jaren de verbin ding Noord-Zuid onder het IJ tot stand te brengen. Buiten Amsterdam zal men zich mis schien over deze tunnelopwinding ver wonderen. Het had er een moment zelfs de schijn van alsof de gehele toekomst van de stad aan de tunnel was opgehan gen. Nuchter beschouwd is de IJ-tun nel slechts een schakel in een reeks van projecten, die nog op verwezenlq- king wacht. Maar voor de Amsterdam mer wortelt het probleem der IJ-tunnel in het stedelijk sentiment, om niet het woord chauvinisme te gebruiken. Voor hem is de IJ-tunnel de toetssteen van de ondernemingsgeest van zijn stadsbe stuurders. Zolang er over tunnels ge praat werd vuurde hij zijn bijtende spot onbekommerd naar het hoofd van de vroede vaderen in het Prinsenhof. Toen de tunnel in gevaar kwam stond hij verbeten op de bres. Nu de tunnel ge bouwd mag worden is zijn reactie: „Het ^al mij benieuwen." En hij zal beslist geen goed woord laten horen voordat hij persoonlijk door de buis onder het IJ is gereden. En dan zal waarschijnlyk zijn reactie zijn: „Has daar nou al die drukte voor nodig?" Zo zijn de Am sterdammers. De middenstand, die zich in de slag om de spiraal van alle kanten'bedreigd ziet en niet nalaat daarover zijn veront waardiging uit te spreken, schijnt het einde van zün kwellingen nog lang niet nabij te zijn. Sinds zü zich met de beschikking tot bevriezing van de handelsmarges be laden voelt met het tdium voor de prijsstijging verschijnen van de andere sectoren van het bedrijfsleven verkla ringen en publicaties, welke weinig tot een verlichting der lasten bij te dragen hebben. Wij noemen in dit verband de adviezen der werkgeversverenigingen tot prijsstabilisatie en de adhaesiebe- tuigingen van de groothandel. Inmiddels zal deze handelsmargebe- schikking op 18 Maart in werking tre den en de consument zal zich, odium of geen odium, afvragen wat hem te wachten staat. Opzienbarende dingen staan naar veler mening niet te gebeu ren en zolang de heer Hooij van mi nister Zijlstra geen uitvoerig antwoord op zijn schriftelük gestelde vragen ont vangen heeft, zal men over de vraag in hoeverre eventuele prijsdalingen nu ver oorzaakt zün door de detailhandel of door andere sectoren van het bedrijfsle ven volmaakt in het duister tasten. Zelfs wanneer de prijzen gelijk blyven, dus niet meer stügen, zal men de oor zaak van dit verschijnsel niet kunnen ontleden, te meer daar de resultaten van de handelsmargebeschikking gemengd dreigen te raken met andersoortige maatregelen zoals schorsing van kar tels, ingrqpen in de distributietechniek en belastingverlagingen. Deze verdoezeling van het causale verband achten wij te betreuren. De margebeschikking was van psycho logische aard. Een alarmerende shock therapie, waarvan men een keten van weldadige reacties op het loon- en prijspeil verwachtte. Wy delen deze verwachting, doch hopen daarnaast dat de middenstand, die de primaire schok moest incasseren, hiervan geen schade lijke gevolgen zal ondervinden. Inzo- verre de publieke opinie ten nadele van de bonafide middenstand bespeeld mocht zijn, is een rehabilitatie recht vaardig te achten. Aangezien deze aan waarde zou verliezen naarmate de tijd verstrijkt, is een spoedige en nauwkeu rige analyse van de tot de midden stand gerichte beschuldiging dringend gewenst. Advertentie (Tot Vrijdagavond) Helder weer met slechts enkele verspreide buien, voornamelijk in de kustprovincies. Tot matig afnemen de wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht lichte, hier en daar mo- gelü'k matige vorst. Morgen over dag temperatuur enkele graden boven ven nul. Zon: 6.52—18.50. Maan: 4.02—12.15.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1