Tien jaar IJmuider Harmonie Oe wolf en de havih mam- mithraciet Haarlem in het bloembollenseizoen Kruiswoordraadsel ZWITSAl BH B 0 0 0 B B r Exquise modeshow van de fa. C. Vogelzang Nationaal muziekfestival in Juni Dronken Deen stal auto emc de noopman Frans Halsmuseum weer het artistieke hoogtepunt Prachtige propaganda kath. gymnastiekbeoefening Gezonde Babies GETREX Dw „eerste hnlp Mi ongelukjes" Mens of Wolf? WONEN Visserijgolf St Patrick-beeld siert jeugdhuis CD Fris en vlot programma Vier en zes jaar voor infiltranten 250 A XtoutanUjeis N. VAN BREEMEN Co. TEL. 10070 S.S.S. BEVERWIJK DONDERDAG 17 MAART 1955 PAGINA I ZHL70FPERS MONTY-COATS 17.— 29.75 SANTPOORT Heel goede gymnastiek Muziek POEDER-ZALF ZEEP OLIE-LOTION Vonnis in hoger beroep bekrachtigd VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Oplossing van Woensdag H. H. MEUBELSHOW Fa E. DE GRAAFF KUNSTMARKT IN ZANDVOORT Ter gelegenheid van zijn 10-jarig be- i Zaandijk, die een volledig concert komt staan organiseert de IJmuider Harmo- geven, en de Hoogoven Harmonie. Tïj- nie een groot muziekfeest, waarvoor de dens een der weekends zal het muziek- plannen in een vergevorderd stadium corps St. Caecilia uit Schinnen (Zuid- zijn gekomen. Het festival zal gehouden Limburg) op het feestterrein een uit- worden in het tijdvak van 18 Juni tot gebreid concert geven. Dit corps r_ be- met A Juli. Het gemeentebestuur j haalde het vorig jaar op het interna- stelde voor dit doel het „Schapenland", tionale muziekconcours te Kerkrade, en het terrein, gelegen aa«n de Van Ostade- j het jaar daarvoor in Innsbruck, het straat aan het einde van de Spaarne- hoogste aantal punten. De muzieklief hebbers in IJmuiden staat dus wel wat goeds te wachten. straat, beschikbaar. Gelegen aan de rand van de stad, zal dit een ideaal plekje blijken te zijn. Het plan be staat om de gemeentelijke muziektent op te bouwen in een tegen de bosrand gelegen dal en daaromheen dan amphi- theatersgewijze banken te plaatsen. De marswedstrijden, aan ditfestival verbonden, zullen behoudens goedkeu ring van B. en W„ plaats vinden in de Kennemerlaan. Voorlopig zijn hiervoor vastgesteld de Zaterdagen 18 en 25 Juni en waarschijnlijk wordt ook nog op 3 Juli een dergelijke wedstrijd gehouden, en vermoedelijk nog op een Zondag in dit tijdvak. 6 De inschrijving, die op 15 April sluit, verloopt geheel naar wens. Ingeschre ven werd o.a. al door enkele drumbands uit Wormerveer en Uitgeest, door de fanfare Wilhelmina uit Volendam, de zeer bekende harmonie Apollo uit Koog- De 20-jarige Deense visser uit Esj- berg die voor de Amsterdamse recht bank drie maanden gevangenisstraf hoorde eisen, zal wel met afkeer heb ben teruggedacht aan zijn eerste be zoek aan Nederland in Februari van dit jaar. Hij was met het Deense vis sersbootje de haven van IJmuiden bin nengelopen en bij gelegenheid van dit maiden-bezoek aan het zindelijke Hol land had hij overigens passagierend mèt de kapitein in IJmuiden de bloe metjes aardig buiten gezet. Het ene cognacje na het andere, zo'n 15 stuks. Na die heis voelde hü zich helemaal niet dronken. Integendeel, juist onder nemend genoeg om van de gelegenheid te profiteren en het beroemde Am sterdam eens te gaan bezichtigen. De kapitein was hij uit het oog verloren en zo reed hij alleen per taxi naar de hoofdstad. Dat was op 7 Februari. Nu geniet hij nog gastvrijheid in Amsterdam, maar van de schoonheid dezer stede heeft hij intussen nog niets gezien. De Deen arriveerde in de avond, dui kelde de eerste de beste kroeg in en vergreep zich aan een afgesloten vracht auto op het Hekelveld, na ongeveer 20 glaasjes gedronken te hebben van een hem onbekende, kleurloze, reukloze, heldere en sterke vloeistof. De naam jenever was hem onbekend. Wat er verder met de auto was voorgeval len, herinnerde hij zich niet. Maar dat wisten de getuigen wel te vertellen. Hij had de deur van de wagen gefor ceerd en was er met het vehikel van door gegaan. En wel zo weinig stuur- vast, dat hij schuin over de weg lave rend een PTT-man aanreed, die een hersenschudding en sleutelbeenfractuur opliep. Dat was tevens het einde van de rit, want de dronken Deen sprong uit de rijdende auto, die op eigen gele genheid de weg vervolgend, nog veel onheil zou hebben kunnen veroorza ken, als niet een chauffeur in de cabi ne was gesprongen en het gevaarte vol gens de regelen der kunst tot- stilstand had gebracht. Na een of twee dagen de Deen wist het niet meer wetd hij overgeplaatst naar het Huis van Be waring. Waar hij nu nog zit en nog minstens veertien dagen zal zitten, om dat op het verzoek van de verdediger verdachte onmiddellijk op vrije voeten te stellen, door de Rechtbank na kort beraad afwijzend werd beschikt. Het slachtoffer van de aanrijding is nog steeds niet hersteld en zal voor lopig zijn werkzaamheden bij de PTT niet kunnen hervatten. Pogingen, na mens verdachte aangewend, om bij re derij en familie geld op te nemen met liet doei in de financiële schade te voorzien, zijn mislukt. Verdachte herin nerde zich na zijn eerste café in de hoofdstad niets meer. Hij moet als het ware in alcoholische bewusteloosheid hebben gehandeld. De verdediger verzet te zich tegen de drie maanden door de Officier van Justitie geëist en vroeg een gevangenisstraf gelijk aan het in voorarrest doorgebracht. Advertentie de echte zeeduffel, in Scandinavian-line 6 jaar zeeduffel met capuchon, donkerblauw 6 jaar Gen. Cronjéstr. 40-44 - H.-N. - Tel. 15438 Vier trawlers, Maria van Hattem IJM 10 mot 1020 kisten verse vis, 98 kleine kistjes haring en 45 stijve kabeljauwen, Herman IJM 2 met 1300 kisten verse vis en 150 kleine kistjes haring, Johan nes Polderman IJM 20 met 550 kisten verse vis, 80 kleine kistjes haring en 200 stijve kabeljauwen en Thorina IJM 33 met 1030 kisten verse vis en 100 klei ne kistjes haring, één logger, de KW 141 met 145 kisten verse vis en 70 stij ve kabeljauwen, drie kotters, TX 11 met 85 kisten verse vis, WR 7 met 120 kisten verse vis en WR 67 met 85 kisten verse vis, zorgden er Woensdag voor, dat de visafslag van IJmuiden werd voorzien van een totale aanvoer van 4.335 kisten verse vis. Er waren 630 kisten schelvis, 405 kisten radio en pie pers, 660 kisten koolvis, 135 kisten ka beljauw, 360 kisten haring, 380 kleine kistjes haring, 405 kisten makreel, 50 kleine kistjes makreel, 1500 kisten wij ting, 100 kisten schol, 170 kisten diver sen, 2.220 kilo tong en 315 stijve ka beljauwen. De visprijzen waren hoog. België was in de markt en kocht veel kabeljauw en schelvis. Grote kisten kabeljauw de den nu 154,- tot 130,- en grote regels kabeljauw f 120,- tot 72,-. Zwarte kool- vis deed 60,- tot 53,-, terwijl de klei ne zwarte koolvis nog werd verkocht voor 22,- tot 15,-. Wijting daalde, uiteraard, er was veel aanvoer van de ze vissoort, in prijs. De gestripte wij ting deed nu 24,- tot 16,- per kist van 50 kilo. De dichte wijting kwam nauwelijks boven 8,- per kist van 50 kilo. Verscheidene partijen werden door de opvangregeling uit de markt geno men. Grote wolf werd verkocht voor 80,- tot f 85,- en kleine wolf voor 40,- Haring noteerde 22,- tot 19,- en ma kreel 45,- tot 46,-. per kist van 50 kilo. De fijnvissoorten waren belang rijk duurder. Grote tong noteerde nu 2,44 tot 2,30, groot middel 3,10 tot 2,80, klein middel 3,70 tot 3,40, tong 1 3,50 tot 3,15 en tong 2 3,10 tot ƒ2 ,74 per kilo. De leden van deze vereniging zullen één nacht bij pleegouders in IJmuiden ondergebracht worden. Zij, die in de gelegenheid zijn om een of meer men sen uit Schinnen één nacht onderdak te verlenen, kunnen zich thans reeds mel den bij de heren F. v.d. Braber, Wijk aan Zeeërweg 52, en A. van Deyck, Eikenstraat 24, beide te IJmuiden. Met een tweede Limburgse ver eniging zijn inmiddels ook besprekingen gaande. De Haarlemse Postfanfare zeg de eveneens medewerking toe. En daar naast zijn er reeds tal van mondelinge toezeggingen, waaronder nog van enige verenigingen uit de Zaanstreek, zodat dit muziekfestival een gebeurtenis be looft te worden als Velsen nog nimmer beleefde. Natuurlijk wordt het openings concert verzorgd door de jubilerende IJmuider Harmonie. En daarnaast wordt uiteraard gerekend op de mede werking van alle muziekverenigingen en zangkoren uit Velsen en omgeving. Reeds hebben zich enkele zangvereni gingen gemeld. Voor de marswedstrijd beschikt het feest-comité reeds over een groot aan tal prjjzen, waarbij als extra prijs voor het hoogste aantal punten over alle da gen een zilveren legpenning van Velsen, die door het gemeentebestuur beschik baar werd gesteld. Het comité heeft voor de jubileum viering nog meer pijlen op haar boog. Maar deze wil zij nu nog niet afvuren, omdat daarover nog besprekingen gaande zijn. Wat Sint Wiilibrordus is voor Neder land, dat betekent St Patrick voor Ierland. Alleen zijn de Ieren de Neder landers een streep voor, omdat zij de jaarlijkse feestdag van deze heilige ook werkelijk als een nationale dag vieren. Zover zjjn wij in ons land niet. Maar in Santpoort vindt deze Ierse heilige thans ook een grote verering en sedert van daag staat zijn beeld in de daarvoor bij de bouw reeds uitgespaarde nis van het R.K. Jeugdhuis aan de Dinkgreve- laan. En als patroon van dit parochiële huis zal hij tevens de herinnering leven dig houden aan de verering van St Pa trick in de Middeleeuwen in het Sant poort van de Heren van Brederode. Tjjdens het Lof heeft de aalmoeze nier van het parochiële jeugdwerk, kapelaan R. J. v.d. Steen, het beeld, dat in ceramiek vervaardigd werd door de Roermondse kunstenaar Jos Thissen, die ook de Kruiswegstaties voo" i-'-mt ^o::ts parochiekerk maakte, gewijd. In zijn predicatie heeft de aal moezenier St Patrick voorgesteld als de partoon van het moderne apostolaat. Het initiatief tot het vervaardigen van dit beeldje werd genomen door de pastoor der parochie, de zeereerw. heer A. F. J. Goossens. Het is onge veer 70 cM. hoog. In de loop van van daag zou het in de nis boven de ingang geplaatst worden. m 48. „Ren voor je leven", brult Svein Langtand en meteen zethij het op een lopen op de voet gevolgd door Axe en Eric om te trachten een wijkplaats te vinden in de bomen. Maar de wolven zijn al te dicht gena derd; de terugweg over de dam is afgesneden. Een moment lijkt het er op, of de mannen het willen uitvechten met de wolven. Dan beseffen zij ech ter, dat zij toch geen schijn van kans hebben tegen de hele troep en als één man draaien zij zich om, teneinde een goed heenkomen in de bouwvallen te zoekenAxe en Svein zijn al nergens meer te bekennen, als Eric met drie wolven achter zich aan een donker gat tussen een paar verbrokkelde muren ontdekt. Hijgend laat hij zich zakken. De wolven zitten hem nu dicht op de hielen, maar met een snelle beweging rukt hij een dikke balk half voor de opening, zodat ze niet bij hem kunnen komen. Gele, felle ogen loeren hem teleurgesteld na, als hij op goed geluk de sprong in het duister waagt. Een paar meter lager ploft hij onzacht op een stenen vloer en wan neer zijn ogen wat aan de donkerte gewend zijn, bemerkt hij. dat hij in een gedeelte van de voormalige kerkers terecht gekomen is. „Wel, dat komt mooi uit", denkt hij cynisch, „want als ik het goed bekijk, zit ik hier min of meer gevangen. De wolven kunnen wel niet bij mij komen, maar ik kan er ook niet uit!" Een snel onderzoek van de onderaardse ruimte brengt aan het licht, dat er nergens anders een uitweg is. Zo goed mogelijk legt Eric zich bij de toestand neer, terwijl hij zich afvraagt, hoe Axe en Svein geva- ten zijn. Maar de meeste zorgen maakt hij zich over zijn zoon, die zich vjaarschijnlijk in handen van de wolvenman bevindt. Overigens is dit wel een prachtige gelegenheid om deze geheimzinnige figuur eens van nabij te bespieden, al zal hij daar nu niet veel meer mee opschieten. Na een korte aa.rzeling besluit de Noorman weer omhoog te kruipen, zodat hij tenminste een gedeelte van de bouwval kan overzien. De wolven die nog steeds geduldig voor het gat liggen beginnen te grauwen, zodra zij Eric in het oog krijgen, maar de Noorman trekt er zich weinig van aan. Dan houdt hij eensklaps de adem in. Zware, slepende voetstappen komen langzaam dich terbij. Voorzichtig gluurt Eric door een kier en ondanks zichzelf klopt het hart hem in de keel, als hij een reusachtige donkere gedaante, geheel bedekt met lange slierten haar, zwaaiend en waggelend als een kolossale beer, ziet naderen. Advertentie Op Vrijdag 1 April luidt Haarlem het bloembollenseizoen in, dat op 15 Mei zal worden afgesloten. Gisteren deelden wij reeds mee, hoe Haarlem op joyeuze wijze de vreemdeling wil begroeten met bloemenmeisjes, die een bloem zullen offreren. Maar daar is natuurlijk verder nog veel meer te doen. Op 1 April wordt namelijk de verlichting van het feestmonument, vervaar digd naar ontwerp van de Haarlemse architect Nico Andriessen, op het Hout plein ontgloeid des avonds om negen uur. Tegelijkertijd flitsen schijnwerpers aan op vele historische gebouwen, o.a. op de Oude Sint Baaf, het stadhuis, de Vleeshal, Hoofdwacht, Waag, Gravenstenenbrug met de Hendrik de Keysergevels aan het Spaarne, het Frans Halsmuseum en de daartegen over gelegen rij prachtige oud-Hollandse gevels. Drie muziekgezelschappen, te weten de Spaarnebazuin, de Postharmonie en de Harmonie „Haarlem" zullen om half negen naar het Houtplein marcheren. In de bollentijd zal het Frans Hals museum weer het artistiek hoogtepunt vormen. Interieur en stijlkamers wor den met kaarsen verlicht en ook de met bloemen versierde Binnenhof wordt sprookjesachtig belicht. De bekende re genten en regentessestukken van Frans ■Hals zullen in een nieuwe opstelling te bewonderen zijn en verder is er een expositie van een poppenhuis met een inventaris van meer dan drieduizend voorwerpen, dat dateert uit het jaar S.S.S. heeft vanwege haar groot le dental dit winterseizoen drie uitvoerin gen moeten geven. Dit kon gisteravond de S.S.S. voorzitter de heer D. Hien- kens op de eerste der twee jeugduit- voeringen in de K.S.A. mededelen. S.S.S. heeft 600 leden. Dit stemt tot grote tevredenheid, maar geeft het be stuur vele zorgen, aldus de voorzitter. Men rekent daarom op de volledige medewerking van groot en klein. Medegedeeld werd nog dat. Zondag morgen in de kerk aan de 'Arendsweg een H. Mis wordt opgedragen voor de levende en overleden leden van S.S.S.; men zorge niet alleen voor de lichaams ontwikkeling der leden maar ook voor de geestelijke belangen. Er werd hierna een begin gemaakt met de afwerking van het 24 nummers tellende programma. Was men van ge dachten dat het wel middernacht zou worden voordat het doek voor het laatst dicht zou gaan; het viel alles mee. On der de super-leiding van de heer van Rijn was het klokslag elf uur ten ein de, hetgeen een compliment inhoudt voor de heer van Rijn en zjjn uitgebrei de staf van helpers. Zo als dat gebruikelijk is waren de eerste nummers voor de kleuters en jongste adspiranten. De meesten waren er deze avond weer goed in met hun Bodemgymnastiek, bank, en evenwichts oefeningen. De allerjongste S.S.S. jeugd trok zich van de zo goed als volle zaal niets aan en allen deden hun best, en natuurlijk, waren er wel weer enige peuters die vader of moeder in de zaal ontwaarden en hen toe zwaaiden. Maar dit hoort er nu éénmaal bij. De kleine jongens en meisjes gaven een uitgebrei de demonstratie van vrije oefeningen en toestelturnen. Hoewel hier en daar de puntjes nog wel eens even op de i gezet mogen worden, getuigde alles wel van een goede voorbereiding; waar bij een reële ondergrond gelegd wordt voor de hogere afdelingen. De heren wisselden de jeuganummers af met grond- of bodemgymnastiek, koprollen, radslagen, en salto's waren hier de voornaamste onderdelen. Na de pauze enige nummers der ou dere adspiranten, de hoepeloefeningen, der oudste meisjes. De vrije oefe ningen van deze groep waren zonder meer goed te noemen. De jongens aan het laagrek deden ook hun uiterste best. De dames met hun baloefening had den iets meer gebruik kunnen maken van de grote oppervlakte van het to neel, men bleef nu te veel op één staan. Het klassikaal brugnummér was heel goed en werd serieus uitgevoerd. Dit zelfde mag gezegd worden van de heren aan brug en hoogrek, waarbij de reuzendraaien of „slingers" niet achterwege bleven. De dames besloten de uitvoering met een rhythmische oefening en verkregen hiervoor een welverdiend applaus. He denavond wordt een herhaling gege ven van deze uitvoering, die een be zoek zeker waard is. Gymnastiek van de eerste orde krijgt men te zien. 1750. Ook zullen de cultuurhistorische diorama's uit de collectie van dr W. G. L. Wieringa te zien zijn, waaronder de ridderzaal in Haarlems raadhuis uit 1428 en de laatste dag van het beleg van Haarlem in 1573. Ook de marionetten zullen acte de présence geven, en dit jaar op de zol der van het Frans Halsmuseum. De theaters van Don en Ly Vermeire en van Feike Boschma zullen samenwer kend voorstellingen geven, des avonds om acht uur en om half tien. Enkele kindervoorstellingen zijn er voor de Paasvacantie geprojecteerd om twee uur en half vier des middags. Voor de tijd buiten de Paasvacantie geldt dat voor de Woensdag en Zondagmiddag. Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur, Zondags van 13 tot 17 uur en tevens des avonds van 20 tot 22.30 uur. Ook het stadhuis zal weer te bezich tigen zijn, iedere dag van 9 tot 17 uur, Zaterdags echter van 9 tot 12 uur. Bo vendien kan men op de Vrijdag- en Zaterdagavond terecht van 20 tot 22 uur, waarbij de kaarsenverlichting voor een feeërieke sfeer zal zorgen. De oude Sint Bavokerk op de Grote Markt is buiten de gewone bezichtigings uren (9 tot 17 uur) geopend op Vrij dag- en Zaterdagavond van 20 tot 22 uur. Tussen 15 April en 15 Mei is er iedere Vrijdagavond een orgelconcert op de Donderdagen van 15 tot 16 uuz van Mei tot en met September is ei bovendien op de Dinsdagavonden van 20 tot 21 uur een concert. Natuurlijk zal ook de beiaardier op gezette tijden een programma aan het carillon verzorgen. Wij melden reeds, dat op 14 April des avonds om half negen, de harmonie „Canite Tuba" uit Lisse, gevolgd door de bloemenmeisjes, door de stad trekt en een taptoe blaast op de Grote Markt. Op 16 April geschiedt dat des avonds om half negen door de kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Het christelijk fanfarecorps „Arti et Religioni" con certeert op 20 April des avonds om half acht in Haarlem Oost. Op de dag van het Bloemencorso, Zaterdag 23 April, maakt de Konink lijke Harmonie uit 's Hertogenbosch (115 man) in gala-uitmonstering des avonds om half negen een mars door de stad, welke ook besloten wordt met een taptoe op de Grote Markt. Op 27 April is er een mars, gevolgd door een concert bij het Zaanenhuis in Haarlem Noord, des avonds om acht uur, vermoedelijk te verzorgen door de bekende fanfare uit Boskoop. De eerste dagen van Mei staan in het teken van het zilveren jubileum van de Haarlem se postfanfare, waarover wij gisteren het een en ander konden mededelen. Wij attenderen verder nog op Konin- ginnendag en de Bevrijdingsdag, waarop echter een programma wordt afgewerkt, dat apart aangekondigd zal worden, voorzover dat nog niet is geschied. Ten aanzien van het amusement de len wij mede, dat van 9 April tot 31 Mei het Zuid Amerikaanse dansorkest „Los Compagneros" in de Vleeshal op treedt, dat dan omgetoverd zal zijn tot het café-dancing „Bienvenido" in hotel Lion d'Or treden iedere avond de heer en mevrouw Lou Bandy op, in hotel de Leeuwerik is er iedere Zondagavond een soirée dansante, in die Raeckse brengt de Wiener Grinzing een apart programma. Tenslotte memoreren wij nog het optreden van het circus Jos Mullens (10 tot en met 13 April) op een terrein aan de Wagenweg tegenover garage Den Hout; op de opening van het nationaal kegelconcours in d,e H. K.B., en het grote vuurwerk, dat op het terrein aan de Wagenweg, hoek van Oldebarneveltlaan, op 23 April des avonds om 11 uur ontstoken wordt. Het blijkt, dat buiten de gebruikelij ke versieringen ook de verschillende straten afzonderlijk iets zullen onder nemen. Er bestaan plannen de Bartel- jorisstraat, in Haarlem Noord en de Grote Houtstraat zal met een speciale bloemenversiering komen. Het mozaïek in de Anegang is reeds bekend. Op het Houtplein zullen de acht verkeers- zuilen ieder getooid worden met een bak hortensia's. Advertentie Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Tijdens een openbare zitting, gehou den in de Landgerechtszaal te Hollan- dia op Nieuw-Guinea, heeft Woensdag de president van de Raad van Justitie, mr. H. M. Vrijheid, uitspraak gedaan in de strafzaak in hoger beroep tegen de ne gen Indonesische infiltranten, die deel uümaakten van een Indonesische leger eenheid, die op 10 Mei 1953 bij het kust- plaatsje Werpigang, nabij Fakfak is geland. De Raad van Justitie bekrach tigde het vonnis van de landrechter te Hollandia van 9 October 1954, volgens hetwelk de acht Indonesische militaire infiltranten werden veroordeeld tot 4 jaar en de gids tot 6 jaar gevangenis straf, allen met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Advertentie 9» In 't doorgangshuis bleven alleen de ba- bies van een en twee jaar, ze sliepen er met drie of vier in een krib, ze kre gen eten en hun kleertjes werden ge wassen, ze werden gesust en getroost en hun die een heel klein beetje kon den spreken, werd naar hun namen ge vraagd, maar die wisten ze meestal niet. De verzorgsters noteerden in schriften hoe ze er uitzagen, wat voor kleertjes ze aanhadden het was te zien dat de meeste moeders nog hun best hadden gedaan de kinderen zo goed mogelijk gekleed te laten trekken. Na een of twee dagen werden transpor ten samengesteld. In enkele gevorderde wagens werden zo veel mogelijk kinde- rer geladen op stro en met het dek, dat kon worden gemist, en dan gingen ze weer verder, meestal onder leiding van jonge meisjes, die vluchtten zonder enig familieverband, soms onder leiding van nagekomen soldaten. Niemand wist vanwaar de kinderen kwamen, nie mand wist waarheen ze gingen. Op een nacht nee, eigenlijk was het al vroege morgen zag Erlof een transport aankomen. Hij kon niet meer slapen, de zon ging gloeiend op boven de violette bergen aan het oostelijk einde van het dal en hij was op het balkon gegaan en hing er een beetje verloren overheen, nog in zijn nachtkle ren. Toen hoorde hij een schorre manne- stem iets roepen. Om de bocht van de weg, waar de grote sleedoornboom wit iets zo fris en moois over alles, dat het te bloeien stond boven het frisse groen van jonge, wilde frambozenstruiken, kwam een legerwagentje te voorschijn, met een vuü klein wit paard er voor en een soldaat in een gescheurde grau we uniform leidde het. Boven de wa gen uit staken blauwe en rode punt mutsen, die heen en weer wiegelden. kant waren bestoven, maar op deze erg op, als je het dier in leven wilde vroege morgen was er door de dauw houden. iets zo fris en moois over alles, dat het Wie besloten had in het dorp te blij- beeld van de kleine jongen die daar ven leefde een vreemd opgewonden le rende met zijn aluminium theeketel ven, van dag op dag. Wie kippen had, achter een colonne vluchtelingen iets volstrekt onwezenlijks had. Hij schreeuwde, maar ze hoorden hem niet. Ze kwamen langzaam vooruit en hij haalde hen in. Hij wees de achterste soldaat op de ketel en op de kroes, de Zo kwamen er vijf -wagens allemaal man riep iets naar voren en de coion- met een moe, vuil paard, met een uit geputte vuile soldaat en met kleine kin deren die in het stro heen en weer wiebelden. Erlof riep naar beneden: „Thee!" Koffie zou Annchen niet geven, dat wist hij en bovendien was dat niet goed voor kleine kinderen, hoewel mis schien wel voor soldaten. De man hief de arm op ten groet, riep iets terug, wat Erlof niet verstond en liet de colonne stoppen. Op het ogenblik dat de wagens met een kleine ruk stilhielden en de paard- jes hun hoofden lieten zakken, kwa men ook de puntmutsjes tot stilstand. Op hetzelfde moment begonnen de kin deren te huilen. Het was een erbarme lijk concert, maar geen van de solda ten lette er op. Ze hadden het al zo veel keren gehoord. Erlof rende de trappen af, naar het onderhuis, waar Annchen sliep, naast de keuken. Hij viel bijna over uitgestrekte benen die overal lagen, het hele huis was de laat ste tijd steeds vol vluchtelingen. „Annchen, thee!" hij schudde haar bij de arm. Toen Annchen en Erlof met een stel kroezen en een grote ketel afgegoten thee op de weg kwamen, was de colon ne doorgetrokken. Ze hadden elkaar niet begrepen. Erlof greep de ketel en een kroes, liep zo hard als hij lopen kon er ach ter aan. De weg was stoffig en veel ge bruikt, de voorjaarsbloemen langs de ne stond weer stil. Op slag wiebelden ook de rode en blauwe puntmutsjes niet meer en de kinderen, gestoord in het verdovende hobbelen, begonnen weer te huilen. De man aan het hoofd van de colonne brulde hun iets toe, maar het hielp niet. Hij liet ze schreeuwen en slachtte ze; wie een varken had, slacht te het; soms werden hele kalveren te gelijk gebraden, flessen wijn werden uit de kelders gehaald en opgedronken. Men at en dronk, want wat had het voor zin alles te bewaren voor de Rus sen? 's Avonds kwam men nog bij el kaar, sommigen zongen samen, anderen trachtten te bidden, weer anderen speel den „Mens erger je niet" of kaartten. Het was merkwaardig wat er alle maal nog uit de winkels te voorschijn kwam. Verlaten voorraden werden ver deeld; kooplui die bleven werden roy- kwam met een eigen kroes naar Erlof aal. de mensen gaven hun geld gemak toe. De jongen schonk. De ketel was zwaar. De kinderen kregen allemaal een paar slokken en wie dronk was lijk was het allemaal kelijk uit. Er werd een goed en koorts achtig leven geleid. Wonderlijk, wonder- aven stil, terwijl het stro onder hem ritselde, maar zodra de hem toegeme ten portie op was, zette elk kind weer een muil op. Het waren kleintjes van drie en vier jaar. „Waar komen jullie vandaan?" vroeg Erlof aan de mannen. „Wij komen uit de hel, maar deze kinderen uit het weeshuis van Span- kenhau." Ze gingen weer verder. Erlof was bijna blij, want zodra de paardjes aan trokken hield het geschreeuw op, stuk voor stuk zwegen de kinderen en de Tante Pfeiffinger gaf concerten, het was alsof zij steeds mooier speelde, maar misschien kwam het ook wel om dat iedereen dacht: dit is misschien de laatste avond dat we naar muziek kun nen luisteren. Erlof's moeder was er nu ook weer bij, want in het kinderhuis was steeds minder te doen. Het was zo goed als leeg, alle dekens waren meegegeven en de kribben waren afgebroken daar waren de meest vreemdsoortige vluch- telingenkarretjes van gebouwd met kleine houten wielen zonder banden, maar de mensen waren blij met alles Horizontaal: 1. tussenkomst 9. reinigingsmiddel 10. zitting op motor 11. zangnoot 13. aangename ge waarwording 15. dichtbij 16. voormalig eiland 18. plant 19. meertje 20. Noordzeevis 22. stapel 23. wrange 24. zintuig 26. vluchtheuvel 28. Joannes Maria Vianney was Pastoor van 29. nieuwsbureau 31. halt 32. ten afscheid (afk.) 33. edel gas 35. munstuk (afk.) 36. schaakterm 37. lang hout 39. iemand die uit legging geeft Verticaal: 1. feestverlichting 2. geheel de uwe (Lat. afk.) 3. bar 4. grassoort 5. bijnaam van Ezau 6. voordeel 7. meisjesnaam 8. iemand die strijdt voor gelijke rechten 12. vlaktemaat 14. gereedschap 15. nieuw (in sa menstellingen) 17. regelmatig zes- vlak 19. gerecht 2 5 4- 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 *7 18 19 .20 21 22 25 24 25 26 2? 23 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 21. muurholte 22. bruto register- ton (afk.) 25. tijdrekening 27. conferentie, waarin de leden gelij kberechtigd zijn (afk) 29et amicitiae 30. bekend radio- artist 33. vis 34. vochtig 36. per procuratie (afk.) 38. voorzetsel Horizontaal: 1. aks, 4. ski, 7. rat, 10. are, 11. ta, 12. ot, 13. stok, 16. vorm, 19. amerika, 20. elan, 21. eems, 23. me, 24. te, 26. elp, 28. aal, 29. ets, 30. als. Verticaal: 1. art, 2. kaas, 3. st, 4. sa, 5. krom, 6. iet. 8. rekenen, 9. gevierd, 14. tal, 15. oma, 17. oke, 18. ram, 20. eelt, 22. stal, 23. mee, 25. els, 27. ps. 28. aa. Een exquise modeshow, verzorgd door de fa. C. Vogelzang in de Kroonzaal van Brinkmann, heeft velen in bewon dering gebracht voor modellen van o.a. Nederlandse, Franse, Engelse en Zwit serse confectionnairs. Wij zagen een complet in ottoman-fantasie en een van wollen Italiaanse tweed. Bewondering oogstte ook het driedelig sportcostuum, dat zowel met een rechte als met een plissé-rok geleverd wordt. Een pleizierig feit is de terugkeer van de wollen ratiné in de mode; een mantel van deze stof deed het bijzon der goed. Zibeline heeft voorlopig nog niet afgedaan en wij noteerden een mantel van. Engelse zibeline, die in de verzachtende H-lijn gebracht ook de Nederlandse vrouw uitstekend staat. Daar waren verder nog mantels van een kamgaren alpaca, geschoren wollen flausch enz. Een noviteit in zekere zin vormden een mantel en een topper in vilt (evenals een rok). Hopelijk zal deze dracht inslaan, zij leek ons in bepaalde opzichten ideaal. Zo terloops zij nog eens opgemerkt, dat de topper, indien men een goede lijn wil behouden, altijd gedragen dient te worden op een rechte rok. Talrijk waren de jersey-fantasieën en uit de collectie bleek wel, dat deze stof nog steeds opgang maakt. De stof, die steeds verbeterd wordt, is ook heerlijk om te dragen. De collectie bood velerlei variatie (nopjes, ruitjes enz.) zelfs geplisseerde jersey is geen droombeeld meer en de modekleuren rose en lichtbleu geven hierin een apart cachet. Een meer zomerse collectie liet japon nen zien in katoenen matting, bedrukte katoenen poplin, cotton satin en taf- zijde. De meeste modellen vertoonden zeer wijde rokken door middel van losse plooien of permanent plissé, dat blijkbaar zeer in trek is. De show bracht nog een tweetal voor Nederland exclusieve japonnen, een bedrukt met krantenamen, de. ander met sigarettenmerken. De laag aangezette rok wij maken hier slechts enkele notities blijkt steeds meer veld te winnen; de show liet daarin tenminste geen verstek gaan. De originele H-lijn van Dior ontbrak evenmin en zij brachten ons de antieke foto's van vroegere generaties in her innering. Het laatste ontwerp van Jacques Fath werd getoond in een creatie van Boussac. Een lofwaardig geheel! De cocktailjaponnen en middag toiletten getuigden van een boeiende charme, vooral door de stoffen: nylon imprimé, kant, velours chiffon e.d. De strand-ensembles waren met veel fantasie samengesteld, en ook deze bij zonder fraaie show werd afgesloten met een bruidsstoet als uit een sprookje. Door de diverse avondjaponnen in da mast satin, organza met brocaat, en kant met pailletten geraakte iedereen in vervoering. En terecht. Advertentie Advertentie mutsjes, die boven de rand uitstaken, ^f,f,LZe 0*1 k°m voor«rekken of begonnen weer te wiebelen. Hij keek hen treurig na. Zo ging het nu dag aan dag. Maar na acht dagen begon de stroom vluchtelingen af te nemen, slechts af en toe druppelden nog wat mensen na, meestal oudjes die niet mee hadden kun nen komen. Sommigen hadden een geit of een varken bij zich dat hield ook duwen. De laatste kinderen waren weg gehaald met een grote legerauto, die wonderbaarlijkerwijze terug was ko men rijden, dwars tegen de stroom vluchtelingen in. (Wordt vervolgd) modelkamers qmM WONINGINRICHTING BEVER W-U Uw leverancier van Koninginneweg 48 Haarlem - Tel. 13609 'N SERVICE ZONDER WEERGA! Op de vergadering van de stichting Touring Zandvoort zijn enkele zeer be langrijke suggesties en plannen naar voren gekomen. De opening van het badseizoen, eind Mei, zal dit jaar met een bijzonder evenement gepaard gaan. Er zijn n.l. besprekingen gaande over het houden van een kunstmarkt in Zandvoort, (b.v. op 7 of 8 Woensdagen op het Gasthuis plein) waarop Nederlandse kunste naars, beeldhouwers, schilders en teke naars (eventueel aangesloten bij de Fed. van Ned. Kunstenaars) in aantrek kelijke stalletjes hun producten kun nen etaleren of zelf vervaardigen en ze verkopen. Naast vuurwerk, zandbouw en kinder- ballonwedstrijden, vermeldt het pro gramma verder een bloemenverzorgings- wedstrijd. Voor het komend seizoen ligt het in de bedoeling veel publiciteit te geven aan het te bieden amusemegit in Zand voort. Grote hoeveelheden folders en af fiches zullen daartoe worden verspreid. Wat de filmpropaganda betreft, is men van plan de film over de badplaats in vele buitenlandse steden te vertonen. Talrijke concerten door de Zand- voortse Muziekkapel, de Tiroler Kapel en andere gezelschappen zullen worden gegeven. Naar aanleiding van een door een vertegenwoordiger van de sportorgani saties gestelde vraag besloot het alge meen bestuur aan B. en W. te verzoeken te doen nagaan in hoeverre het moge lijk is te komen tot de aanleg van een overdekt zwembad. De financiële raadsstukken over 1954 tenslotte werden goedgekeurd. Aan fol ders en reclamemateriaal bleek te zijn uitgegeven ƒ9481.78, aan vuurwerk en concerten e.d. ƒ4353.97.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2