Verklaringen weth. Bakker en drs. Voogd (P.v.d.A.) Lagere voetbalclubs Haarlem e.o. bespreken amateur-status Speciaal concert voor P.E.N. Haarlemse scholieren te gast bij het leger BINNEN VIJFTIEN JAAR FAMILIEHELICOPTERS Niet duurder dan de gemiddelde luxe auto Walsen van Durand in nachtelijk Minerva-theater w Over debat beroeps keusebureau Bliksemactie van de KYP Forum-avond" van R.K. Leeszaal Huisvlijt gemeente- personeel In Palmkaserne te Bussum Drie jaar geëist wegens drie inbraken Hoe spelen de R.K. clubs? Radioboodschap van Koningin aan jeugd f abrieksdirecteur voorspelt: OOK DIT JAAR: Nh. Philharmonisch Orkest 1111 DONDERDAG 17 MAART 1955 Gemeenteraad Haarlem In Rijkskieskring Haarlem Biljarters ontvangen In Haarlems stadhuis Burgerlijke Stand Haarlem Jeugd, voor radio Tentoonstelling van 1 tot 8 Mei Dr. Dijsselbloem over salarisregelingen Van zuurkool tot kanonnen VERSLAG NAZORG Zwemcompetitie is ten einde Zware jongen voor Haarlemse Rechtbank ZWEMMEN Wedstrijden voor redding brigades Eindstanden winterzwem- competitie DRIE AANRIJDINGEN Driemaal geen voorrang verleend Biljarten TOURNOOI VAN „HOF VAN HOLLAND" Bevrijdingsherdenking Maar dan aan de lopende band! Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York FAlilINA 3 In een half uur tijd behandelde de Haarlemse raad gistermiddag de agen da. Vervolgens werd twee uur lang in besloten zitting vergaderd. Aan het begin van de vergadering legde drs. Voogd (P.v.d.A.) een verkla ring af naar aanleiding van het debat van Vrijdag jl. tussen hem en de wet houder van Financiën en Volksgezond heid over de uitbreiding van de perso neelssterkten van het jeugdpsycholo- gisch bureau en in het bijzonder van het gemeentelijk school- en beroepskeu zebureau. Drs. Voogd maakt duidelijk, dat het allerminst de bedoeling was geweest 0111 de kwestie met een motie te forceren. Wethouder Bakker verklaarde, dat B. en W. de bedoeling van drs. Voogd hadden misverstaan. Daarom was de wethouder uitvoerig op de zaak inge gaan om duidelijk te maken, waarom het college een rapport van de leiders der diensten wilde afwachten. Wethou der Bakker legde er speciaal de na druk op, dat hij geenszins had bedoeld ook maar een ogenblik te twijfelen aan de capaciteiten van de leider van het school- en beroepskeuzebureau. De voorstellen, inhoudende de be noeming van een onderwijzeres aan de prof. dr. Gunningschool, het voeren van een rechtsgeding inzake uitvoering van rioolwerkzaamheden in de Wilhelmina- straat en omgeving en een prae-advies van B. en W. omtrent het verstrekken van een hogere bijdrage voor de res tauratie van het perceel klein Heilig land 36 werden van de agenda afge voerd. Bij de tijdelijke benoeming van de heer W. Koutstaal als leraar aan het Coornhertlyceum de heer Koutstaal is werkzaam bij het L.O. en onderwijst de leerlingen van de eerste klasse van het lyceum hoe zij de leerstof moeten bestuderen antwoordde wethouder Geluk op vragen van mejuffrouw Bol- sius (K.V.P.), mevrouw Scheltema Na een enthousiaste inleiding van voorzitter Poncin besloot het bestuur van de Rijkskieskring „Haarlem" van de Katholieke Volkspartij tot een z.g.n. „bliksemledenwervingsactie" op Don derdag 28 April a.s. Een groots opgezette papieren-propa- ganda als affiches, circulaires enz. zal het propaganda-pad effenen. Een mas savergadering is in het vooruitzicht. Binnen enkele dagen zullen de Sta- ter.kringen bijeen komen voor het be spreken van de verdere acties. 80.000 katholieke Brabanders gaven het voorbeeld aan de katholieken van Nooid-Holland. De velden staan wit. Het parool van de propagandisten is: Een avond vrij voor de Volkspartij. Vanmorgen zijn op het stadhuis in Haarlem de acht spelers uit alle delen van ons land ontvangen, die de ko mende dagen hun krachten zullen me ten in het uiterst moeilijke ancre-cadre 71/2 spel, om de nationale titel. Burgemeester Cremers sprak de bil jartspecialisten toe.- „Ik weet absoluut niets van biljarten", zei hij, „maar juist daarom sta ik tegenover U minder be schroomd dan wanneer ik werkelijk met de spelregels op de hoogte zou zijn." Daarna stelde de heer P. H. Wage naar, voorzitter van het districtsbestuur Haarlem van de KNBB de spelers aan de burgemeester voor. 14 FILMS: CINEMA PALACE: „Satan's paradijs' pjfrt Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. «Ains HALS: „De weg naar het verderf", T Trw, vo'w- Tijden: 2.30, 7 en 9.15 u. den- '0 zwarte schild", 14 jaar. T(J- LUXOR- 7 en 915 uur' 2 7 en 9°5 uwoeEtl'n ,ee£t" Tijden: MINERVA: „De mijnen van koning Sala- mo a. 1. Tijden: 8.15 uur. REMBRANDT: „Sabrina", a.l. Tijden: 2 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Gevaar", 14 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Waterloo Bridge, 18 j. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. Donderdag 17 Maart Stadsschouwburg: Piano-recital van Theo Bruins. Ver. „Geloof en Wetenschap" (besl.) 8 uur. Concertgebouw: Concert door de Har monie „Haerlem" m.m.v. het Haarlems Postaal Mannenkoor, 8 uur. Brinkmann (Grote Markt). Nationaal bil jartkampioenschap anker kader 71/2. Par tijen om half twee, half vier, half acht en half tien. Vrijdag 18 Maart Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier Arie Peters. Van 11.30—12.30 uur. Concertgebouw: 8e Concert serie V. Noordhollands Philharmonisch Orkest. Sol. Fania Chapiro, piano, 8 uur. Stadsschouwburg: Toon Hermans met „Zaza", 8 uur. GEBOREN: G. Verbruggen-Verdegaal, z; L. C. Postma-Dorré, z; D. A. Bleeker- Kelder, z; G. Pieters-Koopman, d; M. L. M. van der Kraft-Schoonebeek,' d; D. M. Hooi werf-Willems, d; C. Th. Kuij- per-van Bruggen, d; H. J. C. Jorna-Lub, d; B. C. Verhagen-Korver, d; J. c. Gros- kamp-Rozenhart, d. ONDERTROUWD: J. G. Boxelaar en C. G. E. Balm; J. de Vries en A. M. E. Geerlings; J. J. Franken en J. G. Hoog; G. Heuverkamp en A. van Wijk; T. Haak en j. Ruitenberg; H. Renkema en R. Zwiers; J. Elbersen en M. Visser; L. A. Polfliet en C. A. Nieuwenhuis; H. M. Talens en M. Bierma; W. Parson en B. F. M. Helminck; J. Hartog en N. M. van Dokkum; F. Opmeer en R. E. Polman; J. Brooijmans en E. van Steenwijk; P. J. de Heer en E. N. L. Jonker; P. A. Otto- lini en J. Mulder; B. J. Doornebosch en J. M. Hetem; W. D. Driessen en F. E. Leewis; J. W. de Kwaadsteniet en H. van de Steeg. GETROUWD: P. j. Zegwaart en L. C. van der Putten; W. E. Hoekwater en M. J. Koelemeijer; J. W. Snoek en W. H. Loerakker; G. C. M. M. Ruigewaard en M. C. C. Krom; A. Joren en A. Akker; J. Verhage en A. van der Ven; A. P. Berlemon en E. I. Roetman; J. F. J. Augustin en H. Roest; H. Th. Kramer en W. van Wijk; G. Jansen en M. H. van den Heurik; A. Damstra en J B. A H Westdijk. OVERLEDEN: H. Th. van Geuns, 86 3., Schotersingel; J. J. M. Dienaar-Ver stegen, 73 j„ Junoplantsoen; A. Som- broek-Eugelink, 55 j., Kamperlaan; D. Donker, 63 j„ Ursulastraat; C. Onder- Water-Meijer, 68 j., Kampersingel. (V.V.D.) en mr. Wensing (C.H.) dat deze aanstelling nog dit jaar in de com missie van onderwijs zal worden bestu deerd, temeer omdat de aanstelling van leerkrachten met dezelfde opdrachten aan andere middelbare scholen even eens wordt overwogen. Het voorstel tot aankopen van het perceel Kampersingel 2 gaf o.m. de aanleiding tot een besloten zitting. De overige agendapunten werden z.h.s. aanvaard. ?5 Ook dit jaar wordt ter gelegenheid van de Boekenweek een „Forum-avond" georganiseerd onder auspiciën der R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek. Vo rig jaar is zulk een avond geworden tot een der meest boeiende manifesta ties van de Haarlemse Boekenweek. Vijf specialisten op het terrein van het boek en de lectuurvoorziening zul len dan spontaan en onbewimpeld ant woorden op alle schriftelijke of monde linge vragen, die door het gehoor zul len worden gesteld. De vragen moeten betrekking hebben op het boek en al wat met het boek te maken heeft: schrijvers, bibliotheekwezen, uitgeverij enzovoorts. Maar behalve die beper king, welke zeer ruim zal worden geïn terpreteerd, is er geen. Van het Forum zullen deel uitma ken: mevrouw M. Th. Veen (uitgeef ster), mejuffrouw L. Margry (biblio thecaresse der Kath. Centrale Stich ting voor Lectuurvoorziening in Noord- Holland) en de heren Godfried Bo- mans (schrijver) A. van Domburg (journalist, criticus) en B. Rijdes (schrijver en leraar aan het Kenne- mer Lyceum. Als voorzitter zal fun geren de voorzitter van het Leeszaal- bestuur, de heer H. W. M. van Run. De „Forum-avond" zal worden gehou den op Dinsdag 29 Maart om 8 uur in de Vleeshal. De toegang is geheel vrij voor leden van de leeszaal en hun in- troducé(e)s. Daarnaast zullen er plaats bewijzen verkrijgbaar zijn op dezelfde manier als dat ook het geval zal zijn voor de overige manifestaties der Haar lemse Boekenweek. Tijdens de Boekenweek zal in de Lees zaal aan de N. Gracht no 70 een ten toonstelling worden gehouden van wer ken op het gebied der Vlaamse letteren na 1920. De jeugd-leden van 10-14 jaar doen er goed aan, op Zaterdag 26 Maart te luisteren naar het Wigwam-halfuur van de K.R.O., want dan zal een uitzending uit de jeugdleeszaal ten gehore wor den gebracht, waaraan een wedstrijd verbonden is. Onder de leden van het personeel in dienst van de gemeente Haarlem schui len vele beoefenaren van de z.g. huis vlijt. Het resultaat van die huiselijke vlijt zal van 1 tot 8 Mei te bewonde ren zijn tijdens een tentoonstelling, wel ke in die week gehouden wordt in de raadzaal en de antichambre. De baten zijn bestemd voor de Stich ting 1940—1945. In afwijking van een in ons blad van 15 Maart j.l. gepubliceerde mededeling zal Dr. W. J. J. Dijsselbloem, direc teur van het Arkabureau en vertegen woordiger van de Algemene Rooms- Katholieke Ambtenaren-vereniging in de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken, zijn spreekbeurt over de salarisonder handelingen in het Rijksoverleg houden op Vrijdag, 18 Maart a.s. des avonds 8. uur in de grote zaal van Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, alhier. De bij eenkomst van Zaterdag 19 Maart a.s. komt hierdoor uiteraard te vervallen. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de R.K. ambtenaren, die bij deze on derhandelingen ten nauwste zijn geïn teresseerd, in grote getale worden ver wacht om de voorstellen van de Rege ring te vernemen en kennis te nemen van het door de R.K. Centrale ingeno men standpunt en het compromisvoor stel van de door de 4 samenwerkende centrales inzake de verbetering der materiele positie van de rijksambtena ren. De huidige moeilijkheden voor het lagere voetbal zijn niet gering. Het pro fessionalisme heeft een periode van rust en regelmaat wreed afgebroken en thans staan ook de derde en vierde klassers in Haarlem en omstreken voor problemen, die een bevredigende op lossing vragen. Het betreft hier het jeugdvoetbal, centrale training, fusie bespreking, overschrijvingsbepalingen, indeling lagere elftallen enz. Gisteravond kwam op initiatief van T.H.B. in het gebouw van de K.N.V.B. af deling Haarlem een aantal derde en vierde klas-verenigingen bijeen, om al deze punten te bespreken en eventu eel te komen tot een contactcommissie, die de suggesties e.d. zal proberen te realiseren. De heer A. Cassee, ere-voorzitter van de s. v. „Bloemendaal" gaf zijn visie op verschillende zaken in de voetbal wereld. Hij zei, tot zijn spijt te moeten concluderen, dat de stemming bij vele verenigingen negatief is en zelfs in ze kere mate „down" genoemd kan wor den. Men ondergaat de veranderingen gelaten en zonder te reageren, terwij] juist nu activiteit en attentie vereist zijn. Vergeet niet, aldus spreker, dat wij be dreigd worden door de semi-profclubs, die onze spelers met een beweging van duim en wijsvinger tot zich trekken en daarmede het initiatief van de gedu peerde verenigingen ernstig bedreigen. Daarom is het zaak, het contact tussen het lagere voetbal te versterken, om al dus in de strijd met de betaalde afde lingen in ieder geval wat steviger te staan. Andere punten van bespreking liet de heer Cassee de revue passeren. De terreinkwesties in Haarlem schijnen Het Philharmonisch Orkest heeft een groot aantal vaste bezoekers voor zijn Abinnements-, Beethoven-cyclus-, Zomer- en Jeugdconcerten. Daarne vens zijn er nog talrijke p'ersonen, die wel muzikaal zijn, doch betrekkelijk vreemd staan tegenover muziek, uitge voerd door een symphonie-orkest. Zij mogen door middel van de Radio eens het een en ander op orkestgebied be luisteren, persoonlijk contact met de uitvoerenden televisie biedt ook nog geen zuiver contact! verkrijgen zij niet. Wanneer men van orkestmuziek ten volle wil genieten, dan moet men kunnen zien, hoe de dirigent door zijn gebaar zijn opvatting van de muziek aan de orkestleden kenbaar maakt, hoe de spelers daarop reageren en in alle opzichten een eenheid wordt bereikt. Na de speciale concerten voor de jêugd, zijn die voor de gezamenlijke Bonden van werknemers ingesteld, doch jammer genoeg om redenen buiten mu zikaal terrein weer opgeheven. Be driegen de voortekenen niet, dan wor- Meer dan 200 scholieren zijn Woens dag in de gelegenheid gesteld een kijk je te nemen achter de schermen van het dagelijks kazerneleven. Zij waren daartoe per bus naar de Kolonel Palm- kazerne in Bussum gekomen, waar zij de hele dag gastvrijheid hebben ge noten. Onder leiding van enkele offi cieren werden de verschillende afde lingen van de Palmkazerne, die door haar grootte welhaast een stad op zich te noemen is, bezichtigd, waarbij voor de jongelui de dag culmineerde in een echte militaire zuurkoolmaaltijd. De schooljeugd afkomstig van U.L.O. scholen te Haarlem, Zaandam, Den Helder, Amstelveen en Medemblik, verzamelde zich om half elf in de nieu we cantine, die aan meer dan 600 man plaats biedt, waar koffie en koek er al direct de juiste stemming inbrachten. Groepsgewijs bezochten de jongens en meisjes hierna de verschillende onder delen, zoals de Commandopost, de man- schappenkeuken, en het lokaal voor Uit het jaarverslag 1954 van de Ge meentelijke dienst nazorg voor ver standelijk en lichamelijk misdeelden te Haarlem, blijkt dat op 1 Jan. van dat jaar 1.593 mannen en 736 vrouwen (oud leerlingen van de scholen voor B.L.O. sinds 1909) waren ingeschreven. In 1954 verlieten 66 jongens en 34 meisjes de scholen. Met ingang van 1 Jan. 1954 werd de heer E. P. Schuyt tot direc teur en de heer L. C. Carstens tot hoofd van de nazorg benoemd. 5 man nen en 2 vrouwen werden wegens maat schappelijke ongeschiktheid op de Haar lemse werkinrichting geplaatst. De na zorgfondsen hebben ook in 1954 de ge meentelijke bemoeiingen krachtig ge steund. Binnenkort zullen de gemeen ten Heemstede, Bennebroek, Zandvoort en Bloemendaal zich bij de Haarlemse nazorg aansluiten. Dinsdagavond is door DWR de laat ste ontmoeting van de zwemcompetitie Kring Haarlem KNZB, in het Sportfond- senbad Haarlem, georganiseerd. In de wedstrijd 66 2/3 meter rugslag meisjes legde H. Band (HPC) beslag op de eerste plaats in 54 sec. De tweede en derde plaats moeten gedeeld worden door L. Bijkerk (HVGB) en M. Pieters (Haarlem), daar zij dezelfde tijd lieten afdrukken (56,4 sec.). In de laatste serie van de 66 2/3 meter rugslag heren nieuwelingen ging de strijd om de eerste plaats tussen P. Meijer (DWT) en C. Blok (HPC); voor beiden wezen de klokken 50,1 sec. Meijer werd als één geklassificeerd, zo dat hij de kampioenstitel op zijn naam krijgt. De 100 meter vrije slag dames junio ren werd door I. Stroobach (Haarlem) afgelegd in de keurige tijd van 1 min. 12,8 sec. 2, werd A. Wessels (DWR) 1 min. 16,1 sec. R. Prins (HPC) legde beslag op de eerste plaats in de wedstrijd 66 2/3 me ter vlinderslag heren junioren. W. Geurtsen (HPC) liet 46,8 sec, afdruk ken. De uitslagen van de estafettes zijn: 5 x 66 2/3 meter vrije slag dames: 1. Haar lem I 4 min. 11,5 sec.; 2. DWR 4 min. 17 sec.; 3. HVGB 4 min. 20,4 sec. 3 x 66 2/3 meter wisselslag heren nieuwelin gen: 1. DWT 2 min. 32,8 sec.; 2. Haarlem II 2 min 33,4 sec. zelfwerkzaamheid, waar de soldaten te gen een vergoeding van 4 cent per avond onder deskundige leiding van on derofficieren kunnen knutselen. Uiter aard genoot dit lokaal de bijzondere belangstelling, evenals later de grote vuurmonden (90 m.m.) van de zware luchtdoelartillerie. Interessant was ten slotte de Radarinstallatie in werking. Dat men in de kazerne de maag niet vergeet konden de jeugdige bezoekers aan het middagmaal ervaren, dat hun werd aangeboden. De keuken had eens extra haar best gedaan met als resul taat: een prima pot zuurkool met worst, gevolgd door chocoladepudding. Dit gaf de burger moed voor het programma van 's middags dat ook weer een duide lijk beeld gaf van wat er zoal dagelijks in de kazerne gebeurt: exercities met de gebruikelijke commando's, gewaagde demonstraties op de gevreesde storm baan, het instelling brengen van zwaar geschut enz. De drumband, eigendom van de 148e luchtdoelartillerie, luister de het geheel op met vrolijke marsmu ziek. De film „de Brug", waarin men de opleiding van een geniesoldaat als mede de bouw van een Baileybrug kon bewonderen, vormde het slot van de Uit de verschillende reacties bleek duidelijk dat deze excursie veel indruk had gemaakt op de jeugd, en in het bpzonder op hen, wie straks zelf 's Lands wapenrok" wacht. „Ik teken er direct voor", zei een scholier en dat was wel het beste compliment, dat men kapitein Bloem en zijn staf, de gast heren van de dag, kon geven. den toch de vele buitenstaanders van de orkestconcerten nader tot dit spe ciale, goede genre muziek gebracht, zullen zij op dit gebied een culturele vorming ontvangen, die zal bijdragen tot hun algemene ontwikkeling. De P.E.N. heeft namelijk al haar onderhorigen een concert te geven door het Philharmonisch Orkest aan geboden en gezien de volle zaal en de grote aandacht aan de inleider en de uitvoering betoond, kan het resul taat van deze proefneming alleen zeer gunstig zijn. Dat meerdere grote bedrijven het voorbeeld van de P.E.N. moge volgen! Dirigent Toon Verhey had een aan trekkelijk, waardevol en niet té diep zinnig, doch hoogst onderhoudend pro gramma samengesteld. Het bevatte mu ziek, die geen problemen stelde, zelfs zonder nadere vérklaring te genieten gaf. Waar echter enige toelichting het kunstgenot kon verhogen werd deze door Marinus Adam kort en zakelijk, voor een ieder begrijpelijk vooraf ge geven. Wat Beethoven's Coriolan-ouverture betreft, wees Adam hoofdzakelijk op het onbuigzame karakter van de bij het Romeinse volk zo gehate patriciër Corio- lan. Diens verbanning en strijd tegen Rome, dat ten slotte het onderspit delf de en door middel van een deputatie van vrouwen, met aan het hoofd de moeder en vrouw van Coriolan, de veld heer om genade smeekte. Adam liet de thema's, die de weerbarstige veldheer en de. overredingskracht van de vrouwen typeerden vooral afzonder lijk spelen, waardoor het geweldig ster ke contrast van die thema's voor een ieder duidelijk werd. Verhey voerde de ouverture klankrijk, doch bovenal ka rakteristiek uit, waardoor zij haar uit werking niet missen kon. Inzake Tschaikowsky's „Serenade voor' strijkorkest vestigde de inleider de aan dacht op de betekenis en indeling van dit stuk, alsmede op het musiceren zon der enig uit te beelden onderwerp. Deze Suite werd een genotvol, behage- lijk spel, dat geen enkele inspanning van de luisteraar vereiste. In verband met Wagenaar's „Cyrano de Bergerac"-Ouverture sprak Adam over de eigenschappen van de hoofd persoon, door de componist zo sterk in zijn thema's uitgedrukt: heldenmoed, standvastigheid, ridderlijkheid, boven dien zin voor humor en satyre. Hierin kon het auditorium niet alleen een grote verscheidenheid in uitbeelding van karaktertrekken beluisteren, doch het hoorde tevens een uitgebreid orkest met al zijn schakeringen in klankleur. Tot slot Bizet's 2de L' Arlesienne- Suite, die alhoewel bedoelt bij een to neelspel, toch afzonderlijk grote vol doening schenkt. Dit door de fraai aan gebrachte stemmingen en de aanwen ding van zeer mooi fluitspel met harp- begeleiding, van saxophone en goed getroffen combinaties van de orkest- groepen. Een concert, dat de talrijke bezoekers grote voldoening heeft geschonken, aan zijn doel heeft beantwoord en zeker na volging zal vinden! o.K. De gemeente-geneesheer van Zand voort zal Zaterdag om 3 uur in het con sultatiebureau aan de Poststraat 2 zitting houden voor kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. terdege de aandacht van de gemeente te hebben. Hoewel de projectie van de zeven velden in Noord-Akendam enige „lucht" zal geven, is er nog een ont stellend tekort aan velden, dat in het bijzonder de financieel weinig draag krachtige clubs dupeert. Hiermee houdt het jeugdvoetbal ten nauwste samen. Het motto „weg van straat" is nl. voor pupillen of welpen een bijna onbereikbaar ideaal, wan neer zij niet op de grasmat terecht kunnen. Centrale training voor derde en vier de klassers is eveneens een mogelijk heid, die zeker uitvoerbaar is, maar zoals bij alle zaken in de voetbalwereld, zal er een goede voorbereiding moeten zijn. Nadat ook de heer A. v.d.Aart, voor zitter van de K.N.V.B. afd. Haarlem gewezen had op de onstabiliteit en de vage toekomst v/in het Nederlandse voetbal, werd het voorstel tot benoe ming van een contactcommissie, die zich voorlopig zal oriënteren in de moei lijkheden van de lagere klassers en zo nodig stappen zal nemen, ter consoli dering van de amateurstatus, aangeno men. In de maand December werd er in Heemstede driemaal ingebroken. De buit bestond steeds uit geld en sieraden. Eenmaal werd er .voor bijnt drieduizend gulden aan bankpapier en gouden voor werpen gestolen. Vanmorgen stond de dader van deze misdrijven terecht voor da Haarlemse Rechtbank. Het was de 46-jarige kellner G. P. J. S. uit Amsterdam, een zware jongen, die reeds 18 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht door in totaal tien ver oordelingen. Hij bleek rap van tong en deed geen enkele moeite om de beschul digingen: driemaal diefstal met braak, te weerspreken. De officier van Justitie, mr. G. van der Valk Bouman nam aan, dat de ver dachte getracht had zich een jaar van alle misdrijven te onthouden, maar de val was des te dieper geweest. Hij eis te een gevangenisstraf van drie jaar. De raadsman mr. Lambers vroeg een lichtere straf omdat zijn cliënt had ge toond van goeden wil te zijn. Uitspraak 31 Maart. In Stoop's bad te Overveen worden Zondagmiddag zwemwedstrijden gehou den van het District Noordhoiland van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Door leden van de volgende Redding Brigades wordt aan deze jaarlijkse wedstrijden deelgenomen: Bloemendaal, Haarlem Amsterdam, Castricum, IJmuiden, Zand voort. Het programma vermeldt o.m.; school slag zwemmen gekleed voor dames en heren; rugslag zwemmen gekleed voor dames en heren en wisselslag estafet te gekleed dames en heren. In badpak wordt gezwommen 4 x 25 meter estafette vervoer van een dren keling, 25 meter schoolslag gevolgd door het vervoer van een drenkeling over een afstand van 25 meter. Als laatste wedstrijd vermeldt het programma: estafette 8 x 25 meter schoolslag. Onder meer zullen starten de dames: D. Turkenburg, P. van Bruggen, C. Holm, N. Hendriks-Turkenburg en M. van Dijk, allen van de H.R.B. en L. Seur, H. Kerker en I. Soederhuizen van de A.R.B. De eindstanden van de zwemcompe titie 1954-1955 kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond zijn: Dames junioren: Kampioen Haarlem 1421.6 pnt.; 2. DWR 1476.9 pnt.; 3. HVGB 1480.7 pnt.; 4. HPC 1522 pnt.; 5. DWT 1529.4 pnt. Dames nieuwelingen: Kampioen Haar lem 571.3 pnt.; 2. DWR 592.7 pnt.; 3. HPC 603.1 pnt.; 4. HVGB 606.1 pnt.; 5. DWT 621.1 pnt.; 6. VZV 625.9 pnt. Meisjes: Kampioen HVGB 650.3 pnt.; 2. DWR 668.8 pnt.; 3. Haarlem 669.8 pnt.; 4. HPC 693.8 pnt.; 5. DWT 705 pnt.; 6. ZBVS 730 pnt.; 7. VZV 762.6 pnt. Heren junioren: Kampioen HPC 1280.5 pnt.; 2. Haarlem 129.1 pnt.; 3. DWT 1334.8 pnt.; 4. HVGB 1362.8 pnt.; 5. DWR 1393.3 pnt. Heren nieuwelingen: Kampioen DWT 1072.1 pnt.; 2. Haarlem 1083.2 pnt.; 3. HPC 1093 pnt.; 4. HVGB 1121.5 pnt.; 5. Watervrienden 1185.1 pnt; 6. DWR 1209.9 pnt; 7. VZV 1249.6 pnt. Jongens: Kampioen HVGB 557.5 pnt.; DWT 562.8 pnt.; 3. Haarlem 593.6 pnt.; 4. HPC 607.4 pnt.; 5. DWR 610.9 pnt.; 6. Water vrienden 638.4 pnt. Op de Zijlsingel kwam gisternamiddag omstreeks half zes een motorrijder in aanrijding met een personenauto, ten gevolge waarvan de motorrijder vrij ernstig werd gewond. Het ongeluk ge beurde, doordat de automobilist, die de Zijlvest in Zuidelijke richting bereed en de brug naar de Raaks wilde oprijden, geen voorrang verleende aan de motor rijder, die de Leidsevaart kwam af rijden. Door de aanrijding liep de mo torrijder, genaamd W.A.T. uit Sant poort, een open breuk op aan zijn lin kerbeen. Vanmorgen omstreeks kwart voor acht gebeurde er een aanrijding op de hoek van de Kleverlaan en de Schoter- weg. De wielrijder K.S. kwam de Kle verlaan uitrijden, wilde de Schoterweg oversteken, maar verleende geen voor rang aan een bromfietser. Deze brom fietser, de 26-jarige J.B.H. uit Haar lem kwam lelijk te vallen en liep een hersenschudding op. Hij werd vervoerd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo. De wielrijder werd eveneens naar het ziekenhuis overgebracht, maar bleek slechts enkele hoofdwondjes te hebben opgelopen. Hij kon later naar huis terug keren. Om vier uur gistermiddag botsten op de Herenweg bij de Kerklaan een pèr- sonenauto en een bestelauto tegen el kaar op. De bestuurders, H. W. J. de B.. uit Heemstede en P.M. uit Haarlem werden licht gewond; de wagens werden zwaar beschadigd en moesten worden versleept met een kraanwagen. De be stuurder van de bestelauto wilde de Kerklaan inslaan vlak voor de perso nenauto. die uit tegenovergestelde rich ting naderde. Hij had de personenauto niet zien aankomen, zo verklaarde hij. Van Woensdag 23 tot en met Zondag 27 Maart wordt in het clubgebouw van de Haarlemse biljartclub ,,'t Hof van Holland" het tournooi om de „Wilhel- minabeker" gespeeld. Evenals bij de onlangs gehouden „Scandia Coupe" Wordt cadre 38-2 gespeeld op klein bil jart, zonder vrij middenvlak. De par tijen duren 300 caramboles, zonder han dicap. De deelnemers zijn bijna allen uit Haarlem. Drie Amsterdammers wa gen zich in deze 'sterke bezetting,ten einde hun capaciteiten met die der gastheren te meten. De De grootste kans hebber is waarschijnlijk A.C. Agema van „Hof van Holland" die zo sterk naar voren is gekomen in he tournooi om de „Scandia-Coupe". Zondag 20 Maart VitesseTerrasvogels Alcmaria V.A.D.O. VelsenC.S.V. ArchipelTYBB SloterdijkOnze Gezellen NAS—D.C.O. V.V.S.B.Lisse T.H.B.S.J.C. TeylingenD.O.S.R. Q.S.C.Wijk aan Zee Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sport redactie van de N. Haarlemsche Crt., Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijs vraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor elke goede oplossing wordt één punt toegekend. Met het oog op de herdenking van het feit, dat ons land tien jaar geleden de vrijheid herkreeg, zal koningin Julia na op een nog nader te bepalen tijdstip in 1 voormiddag van Woensdag 4 Mei per radio een boodschap richten tot de jeugd van Nederland. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal zich binnenkort richten tot de gemeentebesturen en de besturen van bijzondere scholen met het v-:zoek het mogelijke te doen, op dat op iedere school in Nederland de leerlingen gezamenlijk naar deze boodschap zullen kunnen luisteren. De tekst der boodschap zal in het fascimile van het handschrift \ian H. M. de Koningin worden afgedrukt op een plaatwerk, waarop een randver siering is aangebracht. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal bevorderen, dat aan de leerlingen van de 5e en 6e klasse van het lager onderwijs en aan alle leerlingen van het voortgezet lager onderwijs, het U. L. O.-, het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, het nijverheids onderwijs en de kweekscholen, deze plaat op 4 Mei zowel op de openbare als op de bijzondere scholen wordt uitgereikt Binnen vijftien jaar zullen familie- helicopters, die niet duurder zijn dan een personenauto van gemiddelde prijs, misschien en masse geproduceerd wor den, zo meent Stanley Hiller, president van de Amerikaanse Hiller Helicopter- fabrieken. Hiller, die met zijn dertig jaar een veteraan in deze betrekkelijk jonge industrie is, waar hij veertien jaar ervaring heeft opgedaan, meent te mo gen aannemen, dat zijn maatschappij vermoedelijk binnen 15 jaar in grote hoeveelheden helicopters zal kunnen produceren, welke aan het publiek ver kocht kunnen worden tegen de prijs van een gemiddelde auto. Als zijn stellige overtuiging geeft Hil ler dat tegen 1970 helicopters met 1, 2, 3 of 4 zitplaatsen binnen het bereik van de gemiddelde burger zullen zijn. Maar alles hangt van de militaire autariteiten af, zegt hij, als zij ons opdragen zulke toestellen verder te ontwikkelen, dan zal de lopende-band-productie betrekkelijk simpel worden. Hiller's maatschappij heeft „vliegen de jeeps" en „vliegende stafauto's" voor het leger ontworpen en gemaakt; zonder veel moeite zouden die toe stellen aangepast kunnen worden voor civiel gebruik. Bij beperkte productie moet dit type vliegtuig 30.000 a 40.000 dollar opbrengen, maar bij productie aan de lopende band geloof ik, dat ze op de markt gebracht kunnen worden voor de zelfde prijs als bijvoorbeeld een goede luxe wagen. De productiekosten van een helicop- tere, zo legt Hiller uit, bedragen 23 dol lar per pound, terwijl het slechts 90 dol larcent per pound kost auto's volgens het lopende band-systeem te bouwen. Daar de helicopter een veel eenvoudiger machine is, ben ik er van overtuigd, dat we ze bij massaproductie kunnen bou wen voor minder dan 90 dollarcent per pound, zegt Hiller. Hiller ziet ook al „helicopter-bussen" voor 60 passagiers in de Amerikaanse toekomst en hij verklaarde opnieuw, dat er thans ook gewerkt wordt aan een zeer geheim militair project dat zal re sulteren in een vliegapparatuur, die men nu nog in het geheel niet kent. Hij wil de geen bijzonderheden geven, maar toen hem gevraagd werd of het er bij dit toestel misschien om ging de mens de lucht in te brengen zonder de ge bruikelijke helicopter-cabine, antwoord de Hiller: „Zo iets is het. Je kunt het zo ongeveer op je rug vastbinden." Hiller heeft groot vertrouwen in de toekomst, van de helicopter-industrie en hij zegt, dat de tegenzin van het publiek de grond te verlaten de kleinste van zijn zorgen is. „We kunnen u in een uur leren solo-vliegen. En wanneer u een maal een helicopter gevlogen hebt, bent u overtuigd dat het heel wat veiliger is dan met een auto te rijden op een snel weg." IJMUIDEN Donderdag 17 Maart. Hoog water: 9.23 u. en 22.04 u. Laag water: 4.28 u. en 17.04 u. Vrijdag 18 Maart. Hoog water: 10.44 u. en 23.35 u. Laag wateiï 5.33 u. en 18.25 u. kwam naar beneden en vroeg wat er aan de hand was. „Te hard, mijnheer, niet poëtisch genoeg", was het oordeel. Intussen vraagt u zich af, waarover wij schrijven. Laten wij dan vertellen, dat wij vannacht tot bijna aan het och tendgloren acte de présence hebben ge geven bij een gramofoonopname van enkele walsen van Auguste Durand, die gespeeld werden door George van Kenesse. De Bovema uit Heemstede, die de 'organisatie van dit nachtelijk gebeuren in handen had, is namelijk van plan binnenkort een langspeelplaat in de handel te brengen, waarop aan de ene zijde twee walsen van Durand, aan de andere kant drie kleine werkjes van onomwonden critiek geleverd, zo in de geest van: die linkerhand is veel te hard, of, waarom gebruikt ie nou die pedaal? Maar het zijn pracht-kerels; na elk stukje proefopname dat op een tape-recorder werd teruggedraaid stoven zij naar boven, om een microfoon een halve centimeter te ver hangen of om een klein stukje gordijn ergens weg te moffelen. Het was ongeveer half twee, toen begonnen kon worden met de eerste opname. Alles scheen volkomen in orde: de temperatuur in de zaal was uitstekend en de weergave prima. Na een enthousiast begin wikkelde George van Renesse de eerste wals, die Durand oensdagavond en vannacht werd in het Minervatheater te Heem stede hard gewerkt. In de zaal hingen drie grote peervormige micro foons en op het toneel stond een flinke Förster-vleugel, waarachter een man in hemdsmouwen, die allerlei frivole no- tenreeksjes de zaal in stuurde. Wan neer de bezoeker de draden, die van het toneel neerhingen, gevolgd had, was hij terecht gekomen in een der kleedkamers, waar zich behalve drie George van Renesse achter de Förster- vleugel tijdens de opname. technici ook enkele apparaten met knop pen en wijzers bevonden. Zo nu en dan drong er in het kleine kamertje heel hard de pianomuziek door. Dan draaide een der technische knobbels aan en kele knoppen, ging met zijn oor vlak bij de versterker liggen en zei ineens heel hard „Stop!" Prompt hield de mu ziek op. De man in hemdsmouwen Ludwig van Beethoven staan. De speel- opgedragen heeft aan zijn vriend Theo- tijd van de gehele plaat bedraagt iets dore Ritter, om zijn vingers. Opeens meer dan vijftien minuten. Toen wij gisteravond tegen twaalf uur het Minervatheater binnenstapten waren de voorbereidingen reeds in vol le gang. Aan touwen, gespannen over het toneel en in de zaal, hingen drie flinke microfoons, die telkens weer verplaatst werden. De technici, onder aanvoering van de chef d'équipe, de heer J. Reiziger, waren onvermoeibaar en onuitputtelijk in het zoeken naar de verschillende mogelijkheden, om toch maar een zuivere weergave te krijgen. Gordijnen werden open- en weer dicht geschoven, de vleugel moest enkele centimeters, dan weer hele meters worden verplaatst. Zo ging dat maar door. Die arme mijnheer George van Renesse. begon de verwarmingsketel te pinge len; bijgeluiden, waarom niemand ge vraagd had. De opname werd stopgezet en de heren directieleden van het Minerva theater togen aan het werk. Binnen een half uur hadden zij het vuur uit de centrale gehaald en uitgespoten. Het was inmiddels twee uur en pauze, waarin de verschillende moeilijkheden nog eens onder de loupe werden geno men en besloten werd tot een volledige opname. Men begon weer van voren af aan, fris van de lever. Die technici, hebben wij gemerkt, weten wel het een en ander van mu ziek. Terwijl George van Renesse bo ven op het podium zich aan het uit putten was op nog steeds de eerste wals van Durand, werd in de kelderdat is nog toekomstmuziek. Het is de bedoeling, dat in het Mi nervatheater in de toekomst nog meer dere opnamen zullen plaats hebben. De zaal van het theater is namelijk uitste kend geschikt voor piano en kleine en sembles. Toch blijft het noodzakelijk, dat de Bovema over een eigen studio kan beschikken. Het plan is er, maar Wanneer in de week van 2 tot 9 Ju li het eeuwfeest van de Haarlemmer meerpolder wordt gevierd, zal de ope ningsdag van de feestlijkheden zeer spe ciaal in het teken staan van het Rode Kruis. Op die dag Zaterdagmiddag 2 Juli wordt door de gehele Haar lemmermeer en Rode-Kruisdemonstra- tie gehouden, die ongekend massaal zal zijn. (Niet officiële koersen) 3% Neo. 1953 3% Ned 1953 314 Ned. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3(4 Ned. 1954 Ned. 1955 3-3(4 Ned 1947 3 Ned. 82-64 Del. tac inschr. Grtbk 1946 3 pet Ned. Handel Mil cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvê-Delft cert V an Gelder Kon. Hoogovens ceri Unilever cert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb. Mn Ned Scheepv. Unie H V A. Deli Mij. Cert Vorig Opening slot 17/3 102(4 102 100(4 100)} 100)} 100)} 100% lOOtf 101% 100% 228 313 31314 166(4 267 272(4 280 (j 397% 389 268(4 362% 359(4 353y4 351 607 603 113 113 185% 181(4 175% 171 184 179 148% 148(4 143(4 143 15/3 16/3 Anaconda Copper 51% 52 Bethlehem Steel 122% 126% Chrysler Corp. 68% 68% General Electric 49 50 General Motors 93% 93% Kennecott Coppei 103 103% Montgomery Ward 76(4 77(4 Radio Corp. 41 •41% Republic Steel 82% 82% Royal Dutch 81% 79% Shell Union. Oil 61% 61 Southern Pacific 55% 55% Southern Railway 80 80 Tidewater 27(4 28 U.S. Steel 75% 77 s= e* div Stemming! goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3