PROF. GERBRANDY BESCHULDIGT K.P.M. VAN LANDVERRAAD Beweringen van dr. Drees hebben kop noch staart BOLERO J- Industrie en handel achten schorsing radiokartels funest Pyrrhus-zege voor Attlee Productschap voor de zuivel Frankrijk zal ook H-bom vervaardigen Stafs Chef Staf I Gezin van negen man ontsnapt aan gasdood DRIE SOLDATEN MET JEEP OP DE VLUCHT Projectiel met „hersens" Wij worden de dupe zeggen winkeliers Bevan geroyeerd, maar leiderschap van oud-premier taant Ook Spierpijn Wetsontwerp ingediend „Aruba gaat naar neutrale haven Eisenhower over gebruik van atoomwapens Beul van Buchen- wald vrijgelaten Veel SHERRY DONDERDAG 17 MAART 1955 PAGINA Muntjes juist op tijd op De journalistieke reis naar Nieuw-Guinea Dr Drees: Onafhankelijk heid van de pers niet aangetast Pater Loop weer voor de radio Liever in strafkamp dan bij commando's Verloting „Meisjesstad" De halve premieregeling voor woningbouw animo PENSIONBEDRIJVEN NIET TEVREDEN Met huuren belasting voorstellen DRY PALE PRIJS PER FLES F 4.90 141 tegen, 112 stemmen voor Labour-rebel „AMBON MOET VRIJ" Waarom, biljetten in Veisen niet opgeplakt mochten\ worden EERSTE VROUWELIJKE GEWONE RECHTER Oude akte-examens ook nog in 1957 Adenauer roept diplo maat terug uit Londen Ondanks schorsing toch naar zijn post teruggekeerd Generaal Hasselman (Van onze parlementaire redacteur) Met diep ontroerde stem en met alle kracht van overtuiging waarover hij als parlementariër beschikt heeft prof. Gerbrandy Woensdag in de Tweede Kamer voor een tribune overvol met Ambonezen uit verschillende kampen de zaak van de republiek der Zuid-Molukken bepleit. Hij deed dit in een interpellatie, gericht tot de minister-president en de minister zonder porte feuille, mr Luns. Aanleiding hiertoe was het vervoer van troepen door de Koninklijke Paketvaart Mij. voor de republiek Indonesië. Prof. Gerbrandy zei dat hij zijn vragen in ruimer verband moest stellen en dat daarbij ook de verhoudingen tussen Nederland en Indonesië niet onbesproken konden blijven. De voorzitter maakte hem erop opmerkzaam, dat de toestemming die de Kamer hem had verleend niet zo ver strekte. Prof. Gerbrandy antwoordde dat deze opmerking van dr Kortenhorst te vroeg of te laat was gemaakt. Reeds enige dagen tevoren had hij namelijk de vragen ingediend zodat men had kunnen zien hoe de interpellatie was opgezet. Antwoord: De maatschappij kan hier van geen verwijt worden gemaakt. Zie vraag I. III Wat ontbreekt om deze handelin gen ónder art. 100 van het Wetboek van Strafrecht strafbaar te stellen? Antwoord: Ik zou moeten vragen wel ke elementen aanwezig zijn om dit te doen. Er wordt geen oorlog gevoerd maar slechts een guerilla. IV. Moeten de bestuurders der K.P.M. niet vervolgd worden zolang zij nog wapens en manschappen naar Ambon vervoeren bestemd om voor actie tegen Nieuw-Guinea ingezet te worden? Antwoord: Er is geen constructie te bouwen zodanig dat de K.P.M. strafbaar zou zijn. V. Is u niet van oordeel dat de repu bliek der Zuid-Molukken recht heeft op de steun van Nederland? Antwoord: Nederland deed steeds wat het kon. Practische mogelijkheden voor dat doel zijn thans niet meer aanwezig. VI. Is u bereid: a. De in Nederland vertoevende Am bonezen onder toezicht van de UNCI naar Nieuw-Guinea over te brengen in afwachting van volledige repatriëring naar Ambon? Antwoord: Dit zou voor Indonesië ge lijkstaan met een poging om deelname aan de strijd mogelijk te maken. De po sitie van Nieuw-Guinea zou nog moei lijker worden. b Zorg te dragen dat het conflict Zuid-Molukken—Indonesië wordt be handeld door de United Nations? Antwoord: Ook djt zou averechts kun nen werken. c. Hulp in de vorm van voedsel, me dicamenten, enz. te doen toekomen aan de bevolking van Ceram en de andere eilanden? Antwoord: Om het karakter van een politieke daad te vermijden zou het be ter zijn dat dit aan het Rode Kruis wordt overgelaten. d. Openlijk uit te spreken dat er een hevig onrecht is geschied vooral bij de aanstaande vergadering der Verenigde Naties? Antwoord: Bij vele gelegenheden is dit reeds uitgesproken. In de nacht van Zondag op Maandag is, naar thans eerst bekend is geworden, de familie L. uit de Breewaterstraat te Den Helder, bestaande uit man, vrouw en zeven kinderen, aan de gasdood ont snapt. Toen de twintigjarige zoon zich ais laatste om half twaalf ter ruste begaf, heeft hij niets bespeurd, 's Nachts werd de moeder echter gewekt door het hui len van het jongste vijfjarige dochter tje, dat klaagde over misselijkheid. Zij constateerde daarop gaslucht, begaf zich ijlings naar beneden en in de keuken gekomen, waar een sterke gaslucht hing, ontdekte zij dat de slang van het gas stel was afgesprongen. Het ontbreken van gasmuntjes in de meter had echter de gastoevoer doen ophouden en erger voorkomen. Toch was de gasvergiftiging van dien aard dat de gehele familie, uitgezonderd de zoon die met open ra men had geslapen, zich onder dokters behandeling moest stellen. Het neeit echter geen nadelige gevolgen van net ongeval ondervonden. De minister-president heeft geant woord op vragen van het Tweede Ka merlid Goedhart (P.v.d.A.) over de dis criminatie van een journalist, die niet voor het deelnemen aan een oriëntatie reis naar Nieuw-Guinea aanvaard zou kunnen worden. Dr Drees deelt mede, dat aan de hoofdredactie van het betrokken blad vertrouwelijk was medegedeeld, dat een uitnodiging in overweging was, doch dat tevoren zekerheid gewenst werd, dat een bepaalde redacteur niet als ver tegenwoordiger zou worden aangewe zen in verband met tegen zijn journalis tiek optreden in het verleden als waar nemend hoofdredacteur van een pers bureau bestaande bezwaren. De hoofdredactie heeft in het vertrou welijke gesprek verklaard, geen prijs te stellen op een geclausuleerde uitnodi- De regering is er zich van bewust, dat aan elke discriminatie, zowel tussen bladen als journalisten persoonlijk, be zwaren verbonden zijn. Zij is echter niet van oordeel, dat de geschetste gang van zaken kan worden aangemerkt als een aantasting van onafhankelijkheid van de pers. Het ging in dit geval om een uitnodiging waarbij de bedoeling voor zat aan de journalisten de gelegenheid te geven in persoonlijk contact met de gouverneur en anderen in Nieuw-Gui nea zo ruim mogelijke inlichtingen te verkrijgen, ook van vertrouwelijke aard. Onder die omstandigheden moet de mo gelijkheid bestaan een bepaalde uitno diging al dan niet te doen uitgaan. De bezwaren geopperd tegen de hier bij betrokken journalist, worden thans ingevolge een daartoe van de zijde der pers gedaan verzoek nog nader bezien. Zaterdag 26 Maart zal pater W. Loop S.M.M., die vanwege een overspanning enige tijd rust heeft genomen, wederom voor de radio spreken en hiermede zijn wekelijks Lichtbaken hervatten. Het was de interpellant opgevallen dat de rechter van het Amsterdamse hof in Februari 1951 in een zin, die buiten het vonnis omging, de opmerking had gemaakt, dat hij, hoe onrechtmatig hij de oorlogshandelingen van de republiek ook zou achten, niet bevoegd was daar over een oordeel uit te spreken. De K.P.M., aldus prof. Gerbrandy, had daardoor gewaarschuwd moeten zijn en het besluit moeten nemen om het ver voer te staken. Waarschijnlijk heeft men gevreesd dat de positie van het bedrijf précair zou worden. Het is een goed renderend bedrijf met 99 schepen en 59.000 ton in aanbouw. De aandelen zijn belangrijk opgelopen en het dividend bedraagt 9 a 10 pet. Ook de Nederland se schatkist heeft er alle belang bij dat zo'n bedrijf niet verdwijnt. Maar welk een wereld vol bitterheid, aldus prof. Gerbrandy. Wij gaan straks onze bevrijding vieren terwijl wij te vens overtuigd zijn dat de Ambonezen door onze schepen van hun vrijheid zijn beroofd. Wanneer dr Drees, zo ging hij verder, in de beantwoording van mijn schriftelijke vragen stelt dat de elemen ten voor een strafbaar feit ontbreken, en dat de K.P.M. als een openbaar ver voermiddel fungeert, dan zijn dat dood doeners, waar kop noch staart aan is te vinden. Prof. Gerbrandy betoogde dat hier de art. 100 en 87 van het Wetboek van Strafrecht, waarin landverraad wordt omschreven, van toepassing zijn. De handeling is immers opzettelijk verricht en is van die aard, dat Nederland ge vaar loopt daardoor in oorlog te worden betrokken. De K.P.M. is medeplichtig aan het vervoer van krijgslieden die zijn opgeleid voor penetratie naar Nieuw-Guinea. Vast staat dat Ambon volgens de R.T.C.-overeenkomst over zijn eigen positie mag beslissen. Indo nesië had niet het recht om het dit te ontnemen. Tot iedere prijs moet thans worden voorkomen dat Nederland in dit conflict aan de zijde van Indonesië gaat staan. Openlijk moet worden uitgesproken, zowel in ons nationaal parlement als in de Verenigde Naties, dat er een af schuwelijk onrecht is begaan. Drie eeuwen lang hebben de Ambonezen hun bloed voor ons gegeven. Wij moe ten thans geen twijfel laten over de vraag, waar wij staan in dit geding. Aan het streven van Indonesië, de staat Ambon van de kaart te vegen, mogen wij niet toegeven. Prof. Gerbrandy las daarna zijn vra gen voor, die door de minister-president in eerste instantie reeds zijn beant woord. Zij luiden als volgt: I. Wat bedoelt u met een openbaar vervoermiddel als u over de K.P.M. spreekt? Antwoord: Ik bedoel niet dat de K.P.M. de voornaamste vervoerder is. De mees te troepen worden zelfs met eigen vlieg tuigen en schepen overgebracht. De K.P.M. voert slechts het Archipel-con tract uit. II. Mag het Nederland onverschillig laten dat manschappen en wapenen ver voerd worden die gebruikt worden door Indonesië tegen de Zuid-Molukken? De krijgsraad te velde West te 's-Gra- venhage heeft de 21-jarige soldaat C. W. H., de 22-jarige soldaat P. K. en de 21- jarige soldaat Th. J. van O., ieder ver oordeeld tot twee maanden gevangenis- Straf met aftrek van voorarrest en een jaar strafklasse. Deze drie soldaten had den 9 Januari, zoals zij ter zitting ha kenden, een militaire jeep en veertig liter benzine weggenomen en waren naar het Zuiden gereden, richting Noord- Afrika, waar zij mogelijk in dienst van het Vreemdelingenlegioen wilden tre den. In België, bij Charleroi, kregen zij een ongeval, zodat hun reis eèn voor tijdig einde nam. Zij meldden zich bij de politie en werden teruggebracht. Enige dagen later ontvluchtten zij uit het arrestlokaal te Roosendaal, maar na enkele dagen van vrijheid kwamen zij terug. De drie soldaten waren alle drie ingedeeld bij de commandotroepen, wat hun niet goed beviel. De trekking van de nationale verlo ting „Meisjesstad", ten bate van het sociaal werk der zusters Augustinessen van St. Monica in het algemeen en van „Meisjesstad" in het bijzonder, is ge schied. De hoofdprijs, een auto, is ge vallen op nummer 112494 te Hintham, de tweede prijs, een woninginrichting, op nr 57674 te Eindhoven, de derde prijs een motorscooter op nr 112180 te Utrecht, de vierde prijs, een grote kampeertent, op nr 59297 te Woerden, en de vijfde prijs een linnenuitzet, op nr 72224 te Weert. In totaal zijn er duizend prijzen. Een dag nadat de halve premierege ling voor woningbouw in de vrije sec tor in werking is getreden, zijn de eer ste aanvragen reeds bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting binnengekomen. Deze aanvragen komen uit negen Friese gemeenten, groten deels gelegen in het zogenaamde ont wikkelingsgebied in het Oostelijk deel van de provincie. De eerste halve pre mie werd Woensdag reeds toegezegd aan de heer A. de Vries, timmerman te Zandbulten in de gemeente Kollu- merland, die zijn nieuwe huis zelf zal gaan bewonen. De pension-, rusthuis- en kamerver huurbedrijven zijn niet tevreden met de voorgestelde wijziging van de huur wet, omzetbelasting en personele belas ting. De twee bestaande vakbonden „Peru- ka" en „De Federatie" hebben een brief gezonden naar de leden van de Twee de Kamer en van de vaste financiële commissie. De regering heeft toegezegd bij de technische wijzigingen van de belasting wet ook de wet op de personele belasting zodanig te herzien, dat aan de herhaal delijk geuite verlangens van de bedrijfs matige pensions zal worden voldaan. In de brief wordt verzocht thans de ze wijziging in te voeren, opdat hier door tenminste enige compensatie kan worden gevonden tegenover de niet door- berekenbare huurverhoging. De conse quentie van de huurverhoging komt geheel voor rekening van de exploitant. Voorgesteld wordt een oplossing door vrijstelling van omzetbelasting te geven voor de levering van gas, electriciteit en warmte aan de pensionbedrijven, die deze energie betrekken ten behoeve van particulieren die daar verzorgd worden. Advertentie SHIPPED BY PALOMINO VERGARA JEREZ DE LA FRONT ERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM N -\ -v L - Hier ziet men een lid van de Amerikaanse Luchtmacht met de „Falcon", de kleinste der geleide projectielen, die de Amerikaanse Luchtmacht op het ogenblik bezit. Het projectiel bezit zijn eigen „hersens'die het toestel besturen. De lading, die in het projectiel zit, is voldoende, om een zware bommenwerper neer te ha.len. De vliegtuigen van de Amerikaanse Lucht macht, die aanvallende vliegtuigen moeten onderscheppen, zullen met deze projectielen worden uitgerust. Zij vervoeren het projectiel tot in de gewenste aanvalspositie. Gedurende een aantal proeven haalden „Falcons straalvlieg tuigen neer ook zonder explosieve lading. De N.V. Philips te Eindhoven be treurt het, aldus deelt de persdienst van Philips mede, dat de minister van Economische Zaken zich genoodzaakt heeft gezien de marktregelingen in de radiobranche te schorsen als gevolg van de op de Nederlandse radiomarkt ontstane situatie. Deze regelingen im mers, aldus de N.V. Philips, hebben hun doelmatigheid tot het in stand hou den van gezonde marktverhoudingen voor fabrikant, importeur, detaillist en particulier gedurende talrijke jaren be wezen. Ook economisch waren zjj al leszins verantwoord. Omstreeks 1950 echter zijn op de Nederlandse markt verscheidene nieu we merken verschenen, waarvan een aantal de bestaande op natuurlijke wijze gegroeide en algemeen geaccepteerde normen ondermijnde. Men kan het de Nederlandse fabrikanten moeüuk ten kwade duiden, aldus de N.V. Philips, dat zij tenslotte, overigens eerst in be gin 1954, trachtten hun aandeel in de markt enigermate veilig te stellen, zon der hierbij uiteraard in excessen te ver vallen. De radiobranche bevindt zich op dit ogenblik 'in een vrij pijnlijke situatie. Het publiek aarzelt nieuwe toestellen te kopen. Bovendien heerst er verwarring, omdat de mening heeft postgevat, dat de kartels ook betrekking hebben op de andere producten, die de electroni- sche industrie fabriceert, hetgeen niet het geval is. Het is wenselijk, dat ieder voor zich de juiste maatregelen treft om aan de huidige onzekerheid ten aan zien van de radiobranche ten spoedigste een einde te maken, zo besluit de N.V. Philips haar commentaar op de schor sing van de radiokartels. Commentaar délailhandel De Nederlandse Vereniging van Ra dio-detailhandelaren zal al het mogelij ke in het werk stellen om de schorsing van de bedrijfsregelingen van de detail handel zo spoedig mogelijk op te hef fen, zo verneemt het ANP van de zijde van de NVRD. De gevolgen van het ministeriële besluit acht men funest voor de 4500 aangesloten handelaren en hun personeel. Marges van 60 pet en zelfs 100 pet en meer zouden volgens de NVRD hoofdzakelijk betrekking heb ben op overjarige toestellen, die moes ten worden opgeruimd. Zoals de NVRD reeds eerder berichtte, komen trans acties met deze kortingen bij zeker 4400 van de 4500 aangeslotenen nimmer voor. Een en ander zou betekenen een terugkeer naar de toestand van 1938, toen de concurrentieverhoudingen zo danig waren, dat er zo goed als geen sprake was van enige winst voor de bonafide detailhandel. De detailhandel ziet zich thans de dupe worden van de regeringsmaatre gelen tot verlaging van de detailprijzen. De detailhandel heeft echter geen enke le bemoeienis bij het vaststellen van de prijzen.' Deze worden bepaald door de fabrikanten en de importeurs, aldus deelt men van de zijde der NVRD mede. (Van onze Londense correspondent) Het vonnis is voltrokken. Gisteren is Bevan geroyeerd uit de Labourfractie van het Lagerhuis. Maar er was geen gejubel aan de zijde van de triom fantelijke meerderheid. Want de over winning van Attlee en de zijnen was een Pyrrhus-overwinning. Attlee en de a.ndere leiders hadden van te voren duidelijk te verstaan gegeven, dat het ging om vertrouwen in het leiderschap. En kort voordat gisteren de stemming plaats vond, vroeg een van de leden van de fractie aan Attlee of de stem ming over de toekomst van Bevan neer kwam op een vertrouwensvotum voor de partijleiding. Attlee antwoordde be vestigend. En wat was het resultaat van dit vertrouwensvotum? De leiders kregen hun votum met een uitslag van 141 tegen 112 stemmen voor het royement van Bevan. Attlee kreeg een povere meerderheid van 29 stemmen, een schrale overwinning als men bedenkt dat de fractie 291 leden telt. Behalve de 112, die tegen de leiding stemden, ont hielden zich derhalve 38 van stemmen. De twijfelachtige aard van de over winning wordt nog duidelijker door het resultaat van een voorafgaande stemming. Er was namelijk eerst een compromisvoorstel voorgelegd aan de vergadering. Dit voorstel hield in dat Bevan een flinke reprimande zou krijgen, maar niet uit de fractie zou worden gestoten. Deze motie werd verworpen met 138 tegen 124 stem men, een meerderheid van 14 voor de leiding, die gedreigd had ontslag te zullen nemen als Bevan niet werd geroyeerd. Het is hard toegegaan op de vergade ring van de fractie. Bevan zelf verde digde zich in een redevoering van een half uur, tijdens welke hij o.m. ver zekerde dat hij niet van plan was zich B. en W. van Velsen hebben geant woord op de vragen, die de fractievoor zitster van de VVD, mevr. G. E. Hey- koopvan Reekum, gesteld heeft met betrekking tot aanplakbiljetten onder het opschrift „Ambon moet vrij". B. en W. geven toe, dat zij van het Bureau Publex te Amsterdam, aan welk bureau de aanplakborden in Velsen zijn ver pacht, een verzoek hebben ontvangen om een aanplakbiljet met deze titel, waarbij men wordt uitgenodigd tot een in Den Haag te houden vergadering, te mogen opplakken. Zij hebben op dit verzoek echter afwijzend beschikt. In hun motivering stellen B. en W„ dat de aanplakborden van de N.V. Pu blex bestemd zijn voor reclame-biljetten, dus voor mededelingen van zakelijke aard en niet voor die met een politieke strekking. Het College meende de bil jetten met het opschrift „Ambon moet vrij" tot de laatstbedoelde categorie te moeten rekenen en heeft derhalve de gevraagde toestemming tot het aan brengen daarvan geweigerd. De grootst mogelijke minderheid in het College kon deze mening echter niet delen en was bereid het verzoek om de biljetten te mogen aanbrengen in te willigen. De meningen te dezen opzichte zijn sedertdien niet gewijzigd. Tot rechter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam is bij K. B. benoemd mej. mr Josephine Helene Kroesen, advocate in Den Haag en rech- ter-plaatsvervangster in de arrondisse mentsrechtbank te Utrecht. Zij is de eerste vrouwelijke gewone rechter in ons land. Wel kent men reeds een aantal vrouwelijke kinderrechters. Het ligt in het voornemen van de minister van Onderwijs een wijziging van de Kweekschoolwet te bevorde ren in die zin, dat het examen voor de (oude) akte als onderwijzer ook nog in 1957 zal kunnen worden afgelegd. Advert entis en rheumatische pijnen wrijft U weg met Bjj de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot instelling van een productschap voor zuivel. Zoals bekend heeft de meerderheid van de Sociaal Economische Raad in dertijd besloten, dat het geen aanbe veling verdient tot de instelling van een dergelijk productschap over te gaan, omdat o.m. gebleken was, dat omtrent de verhouding tussen het aan tal bestuursleden, te benoemen door de organisaties van werkgevers en werk nemers, diepgaand verschil van mening bestond. De betrokken ministers De Bruijn, Mansholt en Zijlstra merken echter op, dat reeds de omstandigheid, dat alle organisaties van de betrokken werk gevers en werknemers de instelling van het productschap op zichzelf wenselijk achten een sterke aanwijzing oplevert, dat voor de instelling van een derge lijk lichaam goede zakelijke gronden aanwezig zijn. De ministers hebben na ampele over weging hun standpunt aldus bepaald, dat zij instelling van een productschap voor zuivel gewenst achten. Hierbij heeft o.m. nog als overweging gegol den dat, indien geen productschap voor deze sector tot stand zou komen, on vermijdelijk en niet ten onrechte op de centrale overheid aandrang zou worden uitgeoefend, harerzijds over te gaan tot het treffen van vrij gedetailleerde voor zieningen op het onderhavige gebied, waarvoor zij volgens de grondgedachte van de P.B.O. geen verantwoordelijk heid behoort te dragen. Met de minder heid van de S.E.R. zijn de ministers het eens, dat dit een stap terug zou betekenen. Zij menen de verantwoorde lijkheid daarvoor bezwaarlijk te kun nen aanvaarden. De aard van de regelingen welke het productschap voor zuivel op het gebied der voorziening van de consument met melk en melkproducten zal treffen maakt het wenselijk, aldus de Memo rie van Toelichting, dat reeds in de wet tot instelling van het productschap voorzieningen worden neergelegd, die waarborgen, dat aan vertegenwoordi gers van de consumenten gelegenheid geboden wordt hun mening naar voren te brengen. De Finse reder van de tankboot „Aru ba" heeft nog niet beslist welke neutra le haven het schip moet binnenlopen, nu de bemanning weigert verder te va ren en de lading benzine voor straal vliegtuigen naar communistisch China te brengen. De vertegenwoordiger van de chartermaatschappij in Hongkong voor wiens rekening de „Aruba" vaart, heeft de regering in Peking verzocht een haven aan te wijzen, waar de la ding kan worden overgebracht in een Chinees-communistische tanker. De vertegenwoordiger heeft eveneens een neutrale haven aangeraden en ad viseert een haven op Ceylon of in In- dië. (UP) Rebel BEVAN aan het hoofd te plaatsen van een splinterpartij. Attlee sprak eerst. Hij herinnerde aan al de talrijke politieke zonden van Bevan in het verleden tot en met de laatste van veertien dagen geleden, toen Bevan hem in het Lager huis vernederde. „Wij hebben het einde bereikt van onze verdraagzaamheid", zei Attlee. Vele andere sprekers voer den het woord en er werden ernstige beschuldigingen geuit van weerszijden. Toen kwam het èind en Bevan werd uitgestoten. Aanstonds na afloop van de vergade ring werd dit besluit officieel ter ken nis gebracht van het landelijk hoofdbe stuur van de Labourpartij, van welks 28 leden zes Bevaniaèn zijn. Het hoofdbe stuur kan drie dingen doen. Het kan zich ertoe beperken bericht van ontvangst te zenden aan de fractieleiding Het kan ook 'n ernstige berisping zenden aan het adres van Bevan. En tenslotte kan het besluiten Bevan ook uit de Labourpartij te stoten. Enige van de machtigste vak verenigingsleiders in het nationale hoofdbestuur van de Labourpartij wil len inderdaad Bevan ook uit de partij werpen. Of ze na de Pyrrhusoverwinning van gisteren hiertoe de moed zullen hebben is de grote vraag. Een nog grotere vraag ts wat er over blijft van Attlee's leiderschap na de fa tale stemming van gisteren, toen slechts 141 van de 291 leden van de Labourfrac tie bereid bleken hem hun vertrouwen te schenken. Het ziet er naar uit alsof de strijd om het leiderschap nog lang niet voorbij is. President Eisenhower heeft gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferentie met nadruk verklaard, dat hij een te genstander is van het gebruik van tac tische atoomwapenen, wanneer het niet zeker is of het doel van strikt militaire aard is. Overigens deelde hij mee het met minister Dulles eens te zijn, dat de Amerikaanse strijdkrachten best atoomwapens konden gebruiken tegen zuiver militaire doelen. Eisenhower legde er de nadruk op, dat er ondanks de gevaren voor radio actieve straling, veel gedaan kan wor den voor de bescherming van de bur gerbevolking. De beveiliging tegen atoomaanvallen is een ernstig vraag stuk en de menselijke natuur deinst er voor terug dit vraagstuk eerlijk onder ogen te zien, aldus de President. De Franse premier, Edgar Faure, heeft gisteren tijdens een persconferen tie meegedeeld, dat zijn regering bin nenkort eèn beslissing zal nemen over de vraag of Frankrijk waterstofbom men zou gaan maken. Faure was van mening, dat de regering hiertoe inder daad zou besluiten, maar dat het nog niet zeker was of Frankrijk alleen, dan wel In samenwerking met een of meer Europese bondgenoten de productie van waterstofbommen ter hand zou nemen. Hij was van mening, dat Frankrijk zijn plaats in de „topklasse van naties" zou verliezen, wanneer het niet de beschik king had over waterstofbommen. Faure deelde mee, dat er binnen af zienbare tjjd twee categorieën van na ties zouden zijn: Zij die beschikten over H-bommen en zij die daar niet de be schikking over hebben. Frankrijk moet mea kunnen spreken in de wereld, ze ker nu ook Engeland besloten heeft de H-bom te gaan vervaardigen. Daarom zal het zelf ook de H-bomproductie ter hand nemen. Goed-geïnformeerde kringen vragen zich af of Frankrijk de grote investe ringen voor de H-bomproductie zal kun nen opbrengen. In de Franse overzeese gebiedsdelen zoekt men regelmatig naar splitsbaar materiaal en men is van oordeel, dat dit in voldoende mate voorradig is voor vreedzaam gebruik, maar volstrekt onvoldoende voor mili taire doeleinden. Men neemt dan ook aan, dat Frankrijk samen met andere Europese landen productie van de wa terstofbom zal beginnen en uiteraard denkt men daarbij vooral aan West- Duitsland. De Bondsrepubliek heeft zich echter tijdens de conferentie van Lon den in September van het vorig jaar verplicht geen kernwapens te vervaar digen. (UP-RTR) Een voormalige nazi, een man die zeker 78 moorden op zijn geweten heeft Is uit de gevangenis ontslagen, omdat de doktoren menen, dat hij ten enen ma le ongeschikt was om terecht te staan. De veertigjarige Martin Sommer werd vier jaar geleden veroordeeld voor zijn gedragingen in het beruchte concentra tiekamp uit de tweede wereldoorlog, Buchenwald De man werd de laatste dagen van de oorlog deerlijk verminkt zodat hij sindsdien voortdurend in een ziekenhuis moest liggen. De autoriteiten hebben meegedeeld, dat al wordt Sommer in vrijheid gesteld, hij nauwkeurig in de ga ten gehouden zal worden en indien zijn gezondheid in de toekomst mocht ver beteren hij alsnog terecht zal staan. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft in zijn kwaliteit van minister van Buitenlandse Zaken de di plomaat Oskar Schlitter naar Bonn te ruggeroepen. Schlitter, die geschorst was wegens een anti-Engelse uitlating van zijn vrouw tijdens het Kerstfeest ter Duitse ambassade in Londen, was Dinsdag met zijn echtgenote onverwacht naar Londen teruggekeerd, hoewel zijn schorsing niet was opgeheven. Schlitter had Dinsdag bij zijn ver trek uit Bonn verklaard, dat/ hij zijn werk ging hervatten. Dit heeft hij ech ter niet gedaan. Het feit, dat Schlit- ter's beide kinderen, die in Londen wa ren achtergebleven, geen geld hadden ontvangen, werd door het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken „een bureaucratische vergissing" genoemd. (UP-Rtr.) /T eneraal Hasselman, de f man, die gisteren weer van zich deed horen door zijn bevel de opleiding der commando's te staken, heeft de naam een wat starre en onvriendelijke man te zijn. Op zijn verjaardag vond hij eens bloemetjes op zijn bureau, die zijn secretaresse daar neer had gezet. Zij moesten onmiddellijk weg on der het motto: „Persoonlijke din gen hebben niets met dienst te maken". Toch is deze generaal niet zo ongevoelig en onvriendelijk als hij lijkt. Van zijn achttiende jaar af is hij al in het leger (1916 tot '55). Na drie jaar was hij luitenant, daarna spoedig docent aan de Ho gere Krijgsschool, kapitein Gene rale Staf, Kolonel G.S., militair attaché in Praag, Inspecteur Ca valerie, Chef Generale Staf, om slechts het voornaamste te noe men. Geen wonder, dat hij met het leger en dezelfde tucht min of meer vergroeid is. Een van 's lands subalterne offi cieren heeft daar eens weet van gehad toen generaal Hasselmar. die gaarne een methode volgt dit ook de Inspecteur Generaal Prirt Bernhard lief is, op een vroege ochtend ergens in de provincie voor een kazerne opdook, waar de verantwoordelijke legerleiding een fuifje achter de rug had en dus nog snurkte, terwijl haar direkte ondergeschikten in de koude vries- morgen voor de deur stonden te trappelen om naar binnen te mogen. De generaal liet een deur forceren en installeerde zich ach ter het bureau van de nog slui merende delinquent. Een half uur later stoof deze naar binnen en meldde zich; „Kampcommandant Jansen, generaal". „Geweest", was het antwoord. De opdracht voor een vervanger was al onderweg naar Den Haag. Een ander verhaal: de generaal komt een officier tegen, die hem extra beleefd groet, terwijl hij angstvallig een actentas onder de arm tegen zich aan knelt. „Wat vervoert u in deze model-ransel? U weet dat officieren niet met die dingen over het terrein horen te wandelen". „Dienstvoorschriften generaal". „Die moet u niet in uw tas dragen, maar in uw hoofd Maar er is een andere Hasselman. Dat is de liefhebber van operamuziek, en dat is ook de man, die een onheuse behandeling ruiterlijk erkent en goedmaakt. Wij journalisten hebben dat eens meegemaakt. De generaal had een van ons in het bijzijn van een serie persbroeders te verstaan gegeven, dat zijn werk niet had bijgedragen tot goed begrip van de burger omtrent'het leger. Daarop volgde een antwoord van een van die persbroeders, die het voor zijn collega opnam en opmerkte, dat de generaal in zo'n geval de krant diende te kapittelen, omdat een serie mensen aan zo'n artikel bijdraagt. De ene maakt de koppen die in dit geval minder juist bleken de ander klutst het geval nog wat op en een hoofdredacteur proeft en keurt. De generaal luisterde, proefde, keurde met aandacht enerkende de onheusheid van zijn aanval. Maar hij zou geen generaal zijn geweest als hij geen tactische manoeuvre bij de hand had gehad om eruit te komen: hij nodigde de heren allen uit voor een interview en op dat interview heeft hij letterlijk op alle vragen antwoord gegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5