Ambtenaren-organisaties Fotografeer alles wijzen de salaris- voorstellen van regering af wat rondom U is Maatschappelijk werk m O V erpleegster helpt patiënt ontvluchten Woedende menigte in Montreal plundert grootste winkelstraat Reactie op schorsing van heet hoofdige ijshockeyer Salarissen-kwestie van overheidspersoneel nu in Staten-Generaal Duitse radio's al goedkoper STUDENTEN zetten Leuven in rep en roer Stadhuis beset en beschadigd; balken in de straten URANIUMKOORTS IN DEEL VAN AMERIKA ORR Treedt Churchill in April af? Ernstig ongeval tijdens sneeuwjacht in Stuttgart Drie-, vier-, vijf-, zespotige kuikens De winter is nog niet voorbij! Alleen socialisten accoord met regeringsvoorstellen Eén Nederlander omgekomen Kopersstaking Nieuwe Labour- motie over atoom explosies Nederlands oudste inwoner is 104jaar geworden Geen amateur voetbal Honderden mensen zoeken in de bergen van Californië weer ZATERDAG 19 MAART 1955 e 78sfe JAARGANG No. 26249 Nieuwe geruchten in drie Britse bladen Twintigduizend kuikens hebben te veel poten En Maandag is het lente Vier van de vijf in de centrale commissie voor georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken zitting hebbende centralen van over heidspersoneel, die Vrijdag in Den Haag bijeen kwamen, hebben zich .niet met de voorstellen van de regering kunnen verenigen. Het overleg is hiermede beëindigd. ?:.H SB "tv Later met hem getrouwd Overstroming in Australië VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUDRASEN 5 Mei 1955 Herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam Ook geen korf bal - wedstrijden Sociaal commentaar MOÏQRV&LHELMEN f 27.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Tejefoon: Redactie 21544. 'Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W Boerrigter en Mr. W A M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De „Daily Express", het Londense blad dat het eigendom is van Lord Beaverbrook, een persoonlijke vriend van Churchill, meldt vandaag, dat pre mier Churchill op het punt staat af te treden en waarschijnlijk in de eer ste week van April de functie van premier zal overdragen aan de hui dige minister van Buitenlandse Zaken sir Anthony Eden. Het blad verklaart dit te heb ben vernomen in „welingelichte krin gen op Westminster". Ook de „News Chronicle" meldt dit vandaag en de „Yorkshire Post" schreef gisteren reeds dat onder de conservatieve leden van het parlement wordt verwacht, dat premier Churchill zal aftreden voor het begrotingsdebat in het parlement "P 19 April Het blad zeide te ver wachten dat Churchill „binnen de ko mende twee weken" zal aftreden, voor dat hij op vacantie naar Sicilië gaat. De politieke correspondent van de w? Express" zegt dat Eden voor lopig misschien de functies van premier en minister van Buitenlandse Zaken zai combineren tot minister van Finan ciën R. A. Butler zijn begroting heeft ingediend ën een datum voor algemene verkiezingen is vastgesteld. De „News Chronicle" zegt dat als de premier thans zou aftreden, dit duidelijk verband zou houden met de behoefte de conservatie ven in een positie te brengen om eind Mei of begin Juni met algemene ver- eflngeri te kunnen komen, onder Sir Anthony Eden en na een gunstige be groting. 6 Bij Stuttgart heeft zich een merkwaar dig ongeval voorgedaan. Een auto schoot in een dichte sneeuw-jacht van de weg en belandde 120 meter verder op een spoorbaan; die onder de weg doorliep. Enkele ogenblikken later werd de auto door een personentrein tot een hoop oud roest in elkaar gebeukt. De twee inzit tenden hadden de auto echter reeds kun nen verlaten, doordat een portier door «e schok opengeslagen was. Zij hadden slechts lichte verwondingen aan het hoofd opgelopen. De kuikens met drie poten, waarvan nu en dan melding wordt gemaakt, zijn helemaal niets bijzonders. Deze mede deling moet wel enigszins teleurstellend zijn voor de pluimveehouders, die af en toe van de geboorte van dergelijke dier tjes melding maken met enige trots, als betrof het een Siamese tweeling. In feite betreft het namelijk inderdaad een Siamese tweeling, zjj het een slechts zeer onvolledie uitgegroeid. Een pluimveedeskundige vertelde ons dit, maar hij voegde er aan toe dat deze Siamese tweelingen onder de kuikens helemaal niet zeldzaam zijn. Deze mis vormingen zouden eenmaal op de tien duizend uitgebroede eieren voorkomen. Wanneer men dan bedenkt, dat er door de Nederlandse pluimveebedrijven jaar lijks ruim tweehonderd millioen eieren worden uitgebroed, blijkt dat er in ons land per jaar zo'n slordige twintigdui zend kuikens ter wereld komen met te veel poten of met andere afwijkingen. Deze diertjes leven doorgaans niet lan ger dan een of twee dagen, daar zij ook inwendig allerlei afwijkingen ver tonen. Ten slotte vertelde onze zegsman nog, dat naast de driepotige ook de vierpoti ge kuikens niet zeldzaam zijn. Vyfpotige komen ook een enkele maal voor en zelfs had hij éénmaal een kuiken met zes poten meegemaakt. (Van onze weerkundige medewerker) Dit wordt de negende Zondag van deze winter waarvoor wij koud winter weer in het vooruitzicht moeten stellen. Een kleine depressie heeft gistermiddag en in de afgelopen nacht in een groot deel van ons land weer een sneeuwlaag gebracht. Het is zo goed als zeker, dat het weer behalve morgen ook Maandag nog allesbehalve voorjaarsachtig zal zijn. Af en toe mogen nog sneeuwbuien wor den verwacht. In de komende nachten tal op vele plaatsen 4—6 gr. vorst voor komen. De regeringsvoorstellen hielden in: le. Een verhoging van de lonen van de werklieden ingediend in de toon groepen 1 en 2 met drie cent. 2e. De toekenning aan de in toon groep 1 ingedeelde werklieden, in dien zij op of na 1 Januari 1955 het maximum hebben bereikt, van een toeslag na één, twee en drie jaar van onderscheidenlijk 1, 2 en 3 cent. 3e. Een verhoging van de lonen van de werklieden ingedeeld in toon groep 3 met 4 cent, en van de vak lieden ingedeeld in de toongroepen 4, 5 en 6 met 5 cent. 4e. Een overeenkomstige verhoging van de salarissen van de ambtenaren tot en met de schrijver met f 8 per maand en met f 14.50 tot en met de commies a„ gepaard aan een deni- velleringsverhoging van de salarista bellen boven de commies a tot een maximum van ruim 3 procent. Deze laatste verhoging was gebaseerd op de beperking van de op 1 Maart. 1951 gegeven salarisverhoging van 5 pro cent tot een maximum van f 200 per jaar. Mede in verband met de jongste salarisherziening voor de verplegenden werd voorgesteld deze categorie van verhoging uit te sluiten. Het hoofdbestuur van de R. K. Bond van Overheidspersoneel heeft op Woensdag 30 Maart in Krasnapolsky te Amsterdam een buitengewone bonds vergadering belegd. Het hoofdbestuur zal op deze vergadering verslag uit brengen over de gang van zaken ge durende deze uitermate moeilijke sa larisonderhandelingen en verantwoor ding ovèr het in deze periode ge voerde beleid-afleggen. De R. K Bond van Overheidspersoneel is aange sloten bij de R. K. Centrale van burgerlijk overheids- en semi-over- heidspersoneel. f- (Van een bijzondere medewerker) f*- --;r Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de 31-jarige verpleegster A. B. uit Rot terdam veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf, omdat zij eind Februari van het vorige jaar een gedetineerde, die ter observatie was opgenomen in de psychiatrische inrichting „Maasoord", had helpen ontvluchten. De verpleegster is inmiddels met deze gedetineerde ge trouwd. De Milanese technicus Leo Lottiei heeft een camera uitgevonden, waarmee men één foto kan maken van alles wat men voor en achter zich heeft. De camera van Leo Lottici kan namelijk 360 graden draaien en alles wat hij op zijn u.g ontmoet, komt op een en dezelfde foto te staan. De uitvinder gebruikt daarvoor een gewijzigd mechanisme van een gramofoon. Als men op de sluiter drukt, begint de zaak te draaien en met de camera draait de film tegengesteld mee. Die beweging is geheel gesynchroniseerd. Lottici speelt dat alles klaar met een gewone camera. De foto toont drie opnamen, die Lottici met zijn apparaat heeft gemaakt. De bovenste foto laat de vier zijden van het Domplein van Milaan zien. In het midden een klein zelfportret van de uitvinder, gemaakt op het spoorwegemplacement van Milaan. De onderste foto is gemaakt van een tram kruising in Milaan. Zevenentwintig inwoners van Montreal, van wie een deel dik in het verband zat, Nu het overleg betreffende de over- heidssalarissen in het daarvoor geëigen de instituut (het georganiseerd over leg) is mislukt zal de salariëring aan de orde komen in het daarvoor niet geëigende instituut, de Staten-Gene- raal. De ARKA heeft onmiddellijk de voorzitters van de KVP-fracties in de Eerste en Tweede Kamer ingelicht. Al dus deelde dr. W. J. J. Dijsselbloem directeur van het ARKA-bureau, Vrij dagavond op een buitengewone verga dering van de afdeling Haarlem van de ARKA mede. Hy wekte de ambtena ren op geen acties te ondernemen bui ten het hoofdbestuur om, maar vertrou wen te hebben in het bestuur van de ARKA. Met algemene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de ver gadering haar ontevredenheid uitspreekt over de wijze waarop de regering ais werkgeefster de belangen behartigt van haar personeel. Dr. Dijsselbloem was zijn uiteenzet ting begonnen met een overzicht van de onderhandelingen met de regering gevoerd. In October 1954 kwam zij met het voorstel tot verdere denivellering van de salarissen door het wegnemen van de beperking tot 200 van de 5 pet. salarisverhoging van Maart 1951. Op dat moment behoorde deze beper king in de particuliere loonsector zo zij ooit is toegepast reeds lang tot het verleden. De organisaties wil den hier alleen over praten als ook de bezoldiging van de laagste ambtenaren en werklieden aan de orde werd ge steld. De regering wenste over het mini mumloon niet te praten omdat dit een onderdeel vormde van het algemene loonbeleid waarover de stichting van de arbeid en de SER zouden moeten adviseren. Dr. Dijsselbloem achtte dit argu ment onjuist omdat op dit moment het reële loon in de particuliere sec tor over het algemeen stellig boven dat minimum ligt. Als grootste werk geefster in Nederland heeft de rege ring de primaire taak allen die in haar dienst zijn. een rechtvaardig loon te geven. Het loonbeleid moet met deze eisen in overeenstemming worden gebracht. De regering neemt echter voor haar salarisbeleid het „laagste" regelingsloon in een aan tal collectieve arbeidscontracten. In feite is dat een fictie omdat een ieder weet dat in en buiten de collec tieve arbeidsovereenkomsten mogelijk heden bestaan en worden benut om tot hoger inkomen te geraken. De re gering moet aan de fictie van de ge leide loonpolitiek vasthouden, omdat z(j niet wil toegeven dat die in feite niet meer bestaat. Doch het overheidsper soneel is daarvan het slachtoffer. Toen wij in armoede leefden hebben wü, aldus dr. Dijsselbloem, geen aan tasting van de geleide loonpolitiek ge- dulti, en thans nu er een periode van welvaart is aangebroken moet het levensniveau van het overheidsper soneel gebracht worden op dat van de gemiddelde werker in Nederland. 18 Februari kwam de regering met het voorstel, de lonen van de werklie den met 2 a 3 ct. per uur en de sala rissen van de lagere ambtenaren met ƒ6,- a f 10,50 per maand te verhogen. Dit voorstel werd door alle organisa tie afgewezen. Hierna kwam de rege ring met een wijziging van het voorstel in die zin dat de loongroepen 1 en 2 niet 2 maar 3 cent verhoging zouden krijgen en de lagere ambtenaren 8,- tot f 14,50 per maand. De centrales van overheidspersoneel verwierpen ook de ze voorstellen en kwamen zelf met een voorstel waarbij hun aanvankelijke ei sen ongeveer werden gehalveerd. Voor de werklieden vroeg men 4-7 pet en voor de ambtenaren 58 pet. salarisverhoging. De socialistische cen trale deed hier niet aan mee en diende een gematigder voorstel in. Zowel het compromis-voorstel van de vier centra les als dat van de socialistische cen trale heeft de regering verworpen. De socialistische centrale wilde schijnbaar kost wat kost tot overeenstemming ge raken en heeft toen getracht een op lossing te vinden tussen haar voorstel en het regeringsvoorstel. De vier an dere centrales van overheidspersoneel meenden op dat moment niet verder te kunnen gaan omdat zij naar hun me ning reeds voldoende concessies in hun aanvankelijke voorstellen hadden ge bracht. Dinsdag is de regering nog iets ver der gegaan door enkele groepen werk lieden nog 2 ct. meer te bieden. De organisaties hebben zich daarover be raden en Vrijdagmiddag is de slotpha- De heer J. L. Krefft is de enige Ne derlandse immigrant die tijdens de re cente overstromingsramp in Nieuw- Zuid-Wales is omgekomen. De Neder landse immigratie-attaché in Canberra heeft in een telegram aan de commissa- ,v";' ?.®el 1 ris voor de emigratie medegedeeld, dat 5® ®"d®" Vrijdag voor de rechter zich het onwaarschijnlijk is dat méér Neder- d® av0"d te vorte" te he^en schuldig landse slachtoffers zijn te betreuren. gemaakt aan wat de rechter noemde „een voorbereide grootscheepse rel, waarbij 40.000 jjshockey-fans op ge welddadige wijze protesteerden tegen de schorsing van de ijshockeyspeler Maurice Richard. De rechter liet alle be klaagden op een borgsom van 100 dollar voorlopig weer naar huis gaan en deel de mede, dat hij op 25 Maart uitspraak zou doen. Twee andere personen zullen apart moeten terecht staan, terwijl 27 jeugdige personen tijdens een besloten zitting voor de kinderrechter zullen verschij nen. Richard was schuldig bevonden aan een kwaadaardige en onuitgelokte aan val op de ijshockeyspeler Hal Laycoe en op een scheidsrechter tijdens een Zon dagavond gespeelde wedstrijd tussen Montreal en Boston. Richard had na een slag van Laycoe ontvangen te hebben, deze vier keer met telkens een andere stick aangevallen en zich tenslotte op de scheidsrechter geworpen. Hiervoor werd Richard, die het ijshockey-idool van heel Montreal is, voor de rest van het sei zoen geschorst. Toen dan ook Donderdagavond in het „forum"-stadion van de ijshockeyclub „Canadiens" Richard op de tribune aan wezig was om de belangrijke competitie wedstrijd tussen Montreal en Detroit bij te wonen, begon het publiek ai onrus tig te worden. Maar toen de voorzitter van de ijs- hockeybond verscheen, ondanks het feit, dat men herrt zelfs met de dood bedreigd had en de pers zijn beslissing jegens Richard fel aangevochten had, barstte het tumult pas goed los. De voorzitter 55 55 De Britse Labouroppositie heeft op- se in dit drama gekomen. Alleen ae so- i njeuw een motie ingediend waarbij een cialistische centrale heeft zich na het viermogendhedenconferentie wordt ge aanbrengen van enkele onbelangrijke wijzigingen accoord verklaard met de regeringsvoorstellen. Deze centrale heeft volgens dr. Dijs selbloem niet anders willen zijn dan een schutse in het vlak van de door het NVV voorgestane geleide loonpolitiek en daaraan de rechtvaardige eisen van het overheidspersoneel ondergeschikt gemaakt. In deze tijd van welvaart moeten wij, aldus dr. Dijsselbloem, van feleide tot gecoördineerde loonpolitiek omen maar de regering heeft dat niet gewild. Nederlands oudste mannelijke inwo ner, de heer J. Kip te Dreischor heeft Vrijdag zijn 104e verjaardag gevierd. Hij geniet nog een uitstekende gezondheid en was al vroeg present om de gelukwen sen van de bezoekers in ontvangst te ne men. Ook ontving hij vele geschenken, schriftelijke gelukwensen en telegram men, waaronder een van de commissaris der Koningin in Zeeland. vraagd met Russische geleerden over 't effect op de lange duur op de mensheid van de veelvuldige atoomexplosies. Dins dag zal het Lagerhuis een debat wijden aan dit onderwerp. (UP) Het Nationaal comité viering bevrij dingsdag 5 Mei 1955 stelt zich voor 5 Mei van 17.30-18.30 uur een geestelijke herdenkingsdienst te houden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling deze herden kingsdienst door radio en televisie uit te zenden De algemene muzikale leiding is op gedragen aan kapitein Nieuwland. Vier vertegenwoordigers uit het Neder landse volk, t.w. mej. mr. E. Ribbius Pelletier, ds. Overduin, prof. L.J. Ro gier en opperrabbijn A. Schuster, zui len een rede uitspreken. Verder werken mede: Han Bentz van den Berg, die enkele coupletten uit het Wilhelmus zal declameren, een aantal Amsterdamse koren, een kinderkoor, Rosa Spier, harpiste en de Mariniers kapel. werd bekogeld met rotte eieren, tomaten en zakken, gevuld met water. De politie wist hem daarop over te halen zich in een kamer in veiligheid te begeven. Het publiek was echter niet meer te bedwin gen. Nadat er een krachtige traangas- bom van de tribune geworpen was, be sloot men, dat de wedstrijd afgelast moest worden, daar er gevaar voor pa niek bestond. De mensen verlieten opgewonden het gebouw, maar nauwelijks buiten gekomen, begonnen zij hun woede te koelen op de ruiten van het forum gebouw. Daarna verspreidde de menig te zich over de St. Catherinestreet, een van de drukste winkelstraten in Ca nada en begon de ruiten van tal van winkels in te gooien. Vervolgens sloegen de mensen aan het plunderen en volgens de politie werd er uit één etalage voor meer dan 1.000 dollar aan camera's gestolen. Uit een andere verdwenen polshorloges en juwelen, terwijl bijvoorbeeld ook een reusachtige ruit van het „Eaton"-wa- renhuis dat op meer dan een mijl af stand van het Stadion ligt sneuvelde. De mensenmassa was intussen aan gegroeid tot zeker 15.000 en de politie, die in allerijl versterkingen had laten aanrukken, stond vrijwel machteloos. De betogers gooiden flessen, stukken ijs, stenen en andere voorwerpen in het stadion, waar kort tevfiren De troit nog met 4-1 op Montreal voor stond, maar dat toen in het donker ge huld was. Een café met gebrandschil derde ramen werd vervolgens het doel wit van de woedende mensenmassa en vrijwel volledig vernield. De banden van een politieauto werden doorgesneden, andere politiewagens poogde men omver te gooien. Nadat er tweemaal versterkingen waren aangeko men, trachtte de politie een cordon om het stadion te leggen, maar zij werd door de opdringende menigte uiteenge slagen. Op een gegeven ogenblik waren er meer dan 40 politiewagens, waarin verdachte personen geladen werden, rond het gebouw. Pas tegen het aanbreken van de dag werd het weer rustig, maar overal in deze luxueuze winkelstraat zag men ge plunderde etalages, glasscherven en pro jectielen. Volgens de politie zuil 74 mensen, waaronder 27 minderjarigen opgepakt, terwijl naar schatting 25 personen naar het ziekenhuis zijn overgebracht we gens verwondingen, die zy tijdens het „strijdgewoel" hadden opgelopen. Hoewel er zelfs radiotoestellen ge stolen zijn, werd geen van de mensen, die terecht stonden van plundering be schuldigd. (Van onze Haagse redacteur) De N.V. Philips is na de schorsing van het radiokartel thans bezig de voor raden aan radiotoestellen op te nemen bij de handel. Het is bij Philips ge bruikelijk de detaillist schadeloos te stellen voor prijsverlagingen, zodat het in de lijn der verwachtingen Jigt dat zulks ook in de huidige situatie zal ge beuren. Er is inmiddels bij de verkoop van radiotoestellen een „kopersstaking" merkbaar; men wacht in het algemeen af hoe de prijzen zich zullen ontwikke len alvorens tot het aanschaffen van een toestel over te gaan. De Duitse toestellen Gründig en Blau- punkt zijn met rond 5 pet. in prijs ver laagd, hetgeen neerkomt op een in krimping van de handelsmarges met 3 a 4 pet. De KNVB deelt mede, dat alle wed strijden, vastgesteld voor Zondag 20 Maart voor de competitie van het amateurvoetbal tweede, derde, vierde en reserveklassen, in verband met de toestand van de terreinen, zijn afge last. Voor de competitie van de eerste klasse is de keuring van de terreinen overgelaten aan de consuls en de scheidsrechters. Alle door de KNKB vastgestelde korfbalwedstrijden voor Zaterdag 19 en Zondag 20 Maart zijn ook afgelast. De regionale wedstrijden gaan dit weekend eveneens niet door. nze documentatiemap „Maat schappelijk werk" is al geruime tijd gesplitst. De hoeveelheid rap- porten, nota's, verslagen, en correspon dentie met officiële instanties werd al 1 te omvangrijk. Hulde aan de man die er nog uit kan komen en nog meer hulde aan de man, die kans ziet uit de veel heid van gegevens een definitie te dis- j tilleren van het begrip maatschappelijk 1 werk. Ergens zegt een zeer geleerde schrijver, dat hij onder de talrijke de finities, die van dit werk worden ge geven deze de beste vond: „Maatschap pelijk werk is hulp bij de maatschappe lijke aanpassing door combinatie van een situatieschikking, welke gericht is j op de omgevingsfactoren, en van een i sociaal paedagogische beïnvloeding, i welke gericht is op de menselijke be- trekkingen." Ook met de beste wil ter I wereld zien de gewone mensen, wier belangstelling en vaak zelfs medewerking wordt gevraagd aan het maatschappe lijk werk, geen kans deze definitie zo te vertalen, dat zij er in de praktijk iets mee kunnen doen. Inmiddels groeit het rond ons heen en misschien wel over ons heen. Het Rijk kent zijn bij zonder ministerie voor Maatschappe lijk werk. De provinciebesturen hebben er aparte secre tariaten voor en welke gemeente is nog zo ouder wets om het zon der maatschap pelijke werkster te stellen. In de parochies kennen we de sociale charitatieve centra, waaraan als regel eveneens een maatschappelijk werkster is verbonden, dito bij de me disch opvoedkundige bureaux, terwijl de zelfde naam ook siert een juffrouw, die in de bedrijven adviseren moet inzake de „human relations", de menselijke verhoudingen. Dezer dagen maakten we een vertrouw - vol overleg mee tussen het Neder lands Cultureel Contact en de Neder landse Vereniging voor Maatschappelijk werk. Deze bespeking had tot doel om de relaties te bepalen, die er bestaan tussen de culturele arbeid en het maat schappelijk werk. Een van de gespreks leiders begon met te zeggen dat alle activiteiten in de samenleving cultureel genoemd zouden kunnen worden, omdat zij een relatie betekenen met de ont wikkeling van het menselijke leven, maar, liet hij er op volgen, alle activi teiten in de samenleving zouden ook maatschappelijk genoemd kunnen wor den, omdat zij een relatie betekenen met de maatschappij. Woorden als soci ale wetenschap, psychologie, zorg voor de mens en cultuur kruisten elkaar in zo'n razend tempo, dat de verwarring aan het eind van het gesprek zover was gestegen, dat een nieuwe afspraak nood zakelijk werd. Uit de kring van de so ciale organisaties was schrijver dezes de enig aanwezige, en in die kwali teit ook de eyig uitgenodigde. Teneinde de reeds geconstateerde verwarring in de discussie niet te vermenigvuldigen met x had hij zijn, tijdens de discussie genoteerde vragen, niet publiekelijk ge steld, maar ze met verschillende mensen allen uit de kring der deskundigen van het maatschappelijk en culturele werk besproken. De voornaamste indruk van dat en van soortgelijke gesprekken die momenteel veel worden gevoerd was. dat met veel zorg over mensen wordt gesproken, terwijl angstvallig uit de weg wordt gegaan de vraag hoe de door het maatschappelijk werk verzorgden er zelf over denken en, om nu eens een inven tarislijst te maken van datgene wat men acht te behoren tot het maatschap pelijk werk. Want al kunnen we er mee accoord gaan, dat er nog geen afgeron de, algemeen aanvaarde, wetenschappe lijke definitie is, betreffende dit werk, het is toch wel noodzakelijk om te we ten, waar nu eigenlijk over wordt ge sproken. (Vervolg op pag. 5) In de Belgische universiteitsstad Leu ven is het gisteren tot ernstige onge regeldheden gekomen, toen studenten tijdens een massa-betoging demon streerden tegen het schoolbeleid van de regering. Zeven politie-agenten en vijf studenten werden gewond, waarbij een der studenten naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De betogingen vonden plaats rond en in het stadhuis van de stad. De burgemeester he.eft samen scholingen van meer dan vijf personen verboden. Meer dan dertig studenten werden door de politie opgebracht. Gis teravond werden er nog elf vastgehou den. Duizend fortuinjagers verspreiden zich op het ogenblik over de High Sierra, waar zij koortsachtig zoeken naar ura nium. Het lijkt wel of de goudkoorts van een eeuw geleden, in andere gedaan te, terug is. De „rush" startte Dinsdag, nadat de commissie voor atoomenergie in Amerika de eerste uraniumkaart voor een gebied in het verre westen gepubliceerd had. De kaart toonde drie „hete plekken" in de bergen op ongeveer 50 kilometer ten oosten van Bakersfield in Californië. Duizend man verdrongen zich Dins dag in de straat waar het kantoor van de commissie gevestigd is, om de kaart te zien. Honderden hadden de gehele nacht voor het kantoor gestaan in de hoon onder de eersten te zijn die zouden worden toegelaten in het kamertje waar de kaart hing. Zodra de uranium-zoekers voor de kaart stonden, begonnen zij de tekens op eigen kaarten over te nemen. Sommigen maakten foto's met blitslicht. Niet zodra was een man klaar of hij werkte zich met de ellebogen de kamer uit. Eenmaal buiten haastten zij, die de kaart gezien hadden, zich naar hun auto's en verdwe nen naar de bergen. Een uitzondering was de 38-jarige Robert Doherty. Toen hij zijn kaart klaar had, begaf hij zich naar een telefooncel. Daar belde hij zijn partners op elf man die op versprei de punten in de Sierra stonden te wachten, ieder met een jeep en een paard. „We doen het systematisch", ver telde hij. Een klacht van de uraniumjagers was, dat de kaart van de commissie erg klein was. Een drukkerij benutte het feit dat er maar één exemplaar beschikbaar was en verkocht binnen drie uur na de „onthulling" 400 reproducties tegen een dollar per stuk. Enige studenten hadden kans gezien door het politie-cordon te breken. Zij renden het stadhuis binnen en vestigden zich in de zes torentjes. Na pamfletten tegen de onderwijspolitiek te hebben uitgestrooid, ontrolden zij banieren met het opschrift: „Weg met Collard". Collard is minister van Onderwijs. Ook van de Sint Pieterskerk hing een span doek met de woorden: „Luidt de nood klok; Weg met Collard". De politie moest versterking aanvragen in Brus sel. De studenten hadden met balken alle verkeer onmogelijk gemaakt. Zij gooiden ruiten in en beschadigden beel den van het stadhuis en hesen de stu- dentenvlag ten stadhuize. Zij bleven de hele dag door met voetzoekers gooien. Het comité voor Vrijheid en Demo cratie had gisteravond in het Jozefie- tencollege een meeting belegd. Ook gisteravond bleven groepen studenten, ondanks het verbod van de burgemees ter, doorgaan met demonstreren. Het verbod van samenscholen zal nog wel enkele dagen van kracht blijven, zodat de voorgenomen demonstratie van 24 Maart geen doorgang zal vinden. (Belga-UP) A avert en tt« (Tot Zondagavond) Veel bewolking met sneeuw- of ha gelbuien, maar ook enkele opkla ringen. Aanvankelijk matige, tijde lijk krachtige wind tussen Noord en West, later overwegend matige ver anderlijke wind. Vannacht over het algemeen lich te vorst, morgen overdag tempera turen even boven het vriespunt. Zondag: Zon: 6.4718.53. Maan: 4.57 —14.40. Maandag: Zon: 6.45—18.55. Maan: 5.18—15.57.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1