D Dramatische slotphase POUJADE symptoom van gezagscrisis in de Franse staat K.L.M.-piloot doodgeschoten te Djakarta H Nieuw geluid op gebied van de algemene ontevredenheid Langzaam-aan actie van de ambtenaren? Engeland verwacht Churchill's heengaan op 5 April STASSEN minister voor ontwapening Ex-leider West-Duitse geheime dienst van verraad verdacht NOG GEEN LENTE HECHTE AUTORITAIRE ORGANISATIE „De regering is ziende blind en horende doof5 Jong leven in de barre Lente van '55 Bevan mogelijk niet uit Labourpartij in verband met verkiezingen Weer vrij na vier dagen hechtenis Vier doden in het verkeer ORR weer MAANDAG 21 MAART 1955 78ste JAARGANG No. 26250 PROF. ZERNIKE Op een buitengewone vereni gingsraad van de Centrale van hogere rijksambtenaren, die 2 April in Den Haag wordt gehou den, zal het bestuur het voorstel doen, dat de leden zich in het ver volg uitsluitend zullen bepalen tot de strikte uitoefening van het door hen aanvaarde ambt, voor zover dat binnen de officiële geldende werktijd uitvoerbaar is en voor zolang verder gaande salarisver beteringen zullen uitblijven. Aldus is Zaterdag medegedeeld, nadat het bestuur van de Centrale van hogere rijksambtenaren was bijeengekomen om zich nader te beraden in verband met de mis lukte salarisonderhandelingen met de regering. Voor de ambtenaren Vacantietoeslag ook over kindertoeslag Echtelijke twist ontbrand Vliegtuigongeluk in de V.S. eist minstens 10 slachtoffers H. Vader na Pasen weer normaal aan het werk Draadbreuk in Duitse ski-lift Twee doden, zes gewonden Argentinië schaft bijna alle religieuze feestdagen af Graaf Michel Karolyi overleden Twee zwaargewonden V.S. verlenen asyl aan 20 Sovjet zeelieden Rusland ging accoord met publicatie van Y alta-documenten I Lederen damesjasjes f 98.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Jijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. e ontmaskering der socialisten". Deze titel zou men kunnen ge ven aan de dramatische slot phase van de onderhandelingen der regering met de personeelsorganisa ties over de bezoldiging van het over heidspersoneel. Nu is immers duidelijk aan het licht gekomen, dat de socialisten de belan gen van de laagst bezoldigden opof feren aan hun doctrine van de ge leide loonpolitiek. Onwillekeurig worden herinnerin gen gewekt aan de periode, waarin ook een fictie als basis van de rege- ringspolitiek werd genomen: de strijd voor het behoud van de gave gulden, waardoor eveneens vooral de minst draagkrachtigen werden getroffen. Ook de geleide loonpolitiek is een fic tie geworden, daar de particuliere werkgevers uit eigen belang en uit sociale overwegingen de in de collec tieve contracten geboden mogelijk heden vrijwel algemeen hebben aan gegrepen om vooral de laagst bezol digden extra te betalen en hun daar door een enigszins menswaardig be staan te geven. De practijk gaat hier in de richting van de vrijere loonvor ming, waaromtrent trouwens nog een motie-Romme bij de Tweede Kamer in de ijskast staat. Voor het over heidspersoneel wil de regering echter niets weten van aanpassing aan de practijk; zij staart zich blind op de papieren lonen volgens de collectieve contracten. Alleen onder de druk (hoofdzakelijk van de niet-soeialisti- sche personeelsorganisaties) heeft de regering iets toegegeven. Het behoeft echter geen betoog, dat bij een ver hoging van drie a zes cent per uur voor de werklieden en van f 8 per maand voor de lagere ambtenaren grote categorieën van het overheids personeel gedoemd zijn om mini mumlijders te blijven, die bij de geringste tegenspoed als stille armen moeten geholpen worden. En het met het N.V.V. verbonden socialistische A.C.O.P. heeft daaraan zijn goedkeu ring gehecht! Hier wordt uitbuiting bedreven en nog wel door een staat, die ondanks aangekondigde belas tingverlaging er nauwelijks in slaagt onze grote overschotten te mas keren. Een ergerlijk staaltje van staatskapitalisme. Zelfs een door de organisaties gevraagd minimumloon van f 61,15 per week voor gehuwden werd van de hand gewezen. et is goed, dat deze affaire uit de sfeer van geheimzinnigheid wordt gehaald, welke de rege ring qm deze onderhandelingen heeft gelegd en dat zij in de openbaarheid in de Staten-Generaal aan de orde zal worden gesteld. De positie van minister Beel die gedoemd is om deze socialistische was te doen (de socialistische ministers blijven op de achtergrond!) is niet duidelijk en allerminst benijdens waardig. Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken zullen over het salaris- en loonbeleid der rege ring ongetwijfeld harde noten ge kraakt worden. Zullen de socialisten ook dan zich achter een regering stel len, die het levenspeil van grote groe pen van het overheidspersoneel be neden het ethisch minimum wil hou den? In de kringen van het overheids personeel richt de aandacht zich voor al op de K.V.P. Een rechtvaardige be zoldiging en een redelijk minimum loon zijn o.i. de grondslagen voor een gezinspolitiek. Bovendien: de K.V.P. kan er bezwaarlijk in berusten, dat haar rapport voor de middengroepen ten halve verwezenlijkt nu on der de tafel wordt gewerkt, terwijl de in dat rapport opgenomen prog nose van de toeneming van het na tionaal inkomen door de feiten ruim schoots is overtroffen. De universiteit van Poitiers heeft Za terdag aan de Nederlaïidse Nobelprijs winnaar prof. F. Zernike, van de Uni versiteit van Groningen, een eredocto raat verleend wegens zijn werk op het gebied van de natuurkunde. De 24-jarige J. van Heyningen, een piloot van de K.L.M., is Zaterdag te Djakarta doodgeschoten door een mili taire schildwacht toen hij in een auto per abuis na het invallen van de duis ternis het verboden havengebied was binnengereden. Van Heyingen had juist zün eerste vlucht van Amsterdam naar Djakarta volbracht. Hü geraakte ver dwaald toen hij zqcht naar een bekend Chinees restaurant in het centrum van de stad. Hij zat samen met zijn broer achter in de auto. De bestuurder van de auto beweert dat hü geen „Verbo den toegang"-bord heeft gezien. De be stuurder van de auto en de broer van v. H. bleven ongedeerd. Het slachtof fer kreeg een kogel in de nek en was op slag dood. Vandaag wordt hij be graven op Menteng Poeloe. (U.P.). Het militaire commando te Djakarta heeft over het incident fnedegedeeld, dat het voertuig, waarin het slachtof fer was gezeten, de ringbewaking van het verboden havengebied binnenreed, ondanks een Spaanse ruiter, die de af bakening tussen het verboden en niet- verboden gebied aangaf en ondanks het bevel tot stoppen, dat gegeven was door de dienstdoende militaire wacht. De militaire wacht was derhal ve genoodzaakt het vuur te openen op het voertuig, met het gemelde gevolg. (Van onze Parijse correspondent) Het verschijnsel Poujade is het jongste symptoom van de gezagscrisis in de Franse staat. Wanneer men de heer Poujade een grote intelligentie en bekwaamheid zou willen toedenken, zou men kunnen aannemen dat hij net moment van zijn actie voortreffelijk gekozen heeft. Op het moment namelijk dat de democratische beginselen tot de drievoudige beproeving van de ver kiezingscampagne voor de kantonnale, senatoriale en algemene verkiezingen worden voorbereid. De eerste in April, de tweede in Juni en de derde in het volgend jaar. Het werd inderdaad hoog tijd, dat na de opstand van de boeren in Rijssel, na de barricaderingen van de wijnboeren in Zuid-Frankrijk en na de aange kondigde staking van het onderwijzend personeel op 23 Maart, om nog maar te zwijgen over de maandenlange staking van de douanebeambten, er op het gebied van de algemene ontevredenheid een nieuw geluid werd gehoord. De heer Poujade organiseert het nieuwe geluid der ontevredenheid voor die sociale groep der Franse bevolking, die naar ieders opvatting zeker niet tot de meest beklagenswaardige klasse behoort, namelijk de kleine middenstand en de kleine zelfstandige werkman. Zolang het kleine schildertje in een dorp van nog geen drieduizend inwoners er nog een vrachtwagen en een spik splinternieuwe zes cylinder Citroen op nahoudt, zolang in hetzelfde dorp het ene winkeltje na het andere zijn puien voorziet van prachtige marmeren platen en op grootse wijze moderniseert, kan men moeilijk geloven aan een door de belasting uitgeputte kleinhandel. Verder is het volgende medegedeeld: Er van uitgaande, dat de regering zien de blind en horende doof is, omdat moet worden vastgesteld, dat met na me aan de hoofdambtenaren door de maatschappelijke ontwikkeling en de daarmee gepaard gaande toenemende belasting van het rijksoverheidsapparaat, alsmede door het grote aantal vacatures van hoofdambtenaarsfuncties en die van middelbaar en lager personeel, steeds hogere eisen worden gesteld, is het be stuur de stellige overtuiging toegedaan dat de verlangens tot rechtvaardige sa larisverbetering, aan de regering zeer wel bekend en mede gebaseerd op de inkomens in de particuliere sector, al leszins verantwoord zijn, mede vanwege de vele extra uren buiten de officiële werktijd, welke zij onder deze omstan digheden in het algemeen belang geven zonder extra honorering. Het bestuur moet voorts constateren, dat de regering zo weinig het belang inziet van een redelijke bezoldiging van de ambtenaren, dat op de vervulling van vele vacatures niet mag worden gere kend. De steeds sterker optredende overgang van hoofdambtenaren naar de particuliere sector zal er In tegendeel eerder toe leiden, dat de overbelasting van de hoofdambtenaren in de naaste toekomst zal toenemen. Naar het oor deel van het bestuur is het niet aan nemelijk te achten, dat met name be kwame krachten op de geldende sala risbasis tot de rijksoverheidsdienst zul len toetreden. Naar wp vernemen is in het Georga niseerd Overleg tussen regering en amb- tenarenorganisaties overeenstemming bereikt over een wijziging van de va- cantietoeslagregeling. De 2 procent va cantietoeslag zal voortaan ook berekend worden over de kindertoeslag. De Amerikaanse atoomonderzeeër „Nautilus" is gisteren uitgevaren met veertien leden van de Congrescommis sie voor atoomenergie, onder wie Willi am Knowland en Hickenlooper. Er zou verscheidene malen gedoken worden. Vandaag werd de „Nautilus" weer in de haven verwacht. (AFP) Maar de doelstellingen van de heer Poujade zijn uitermate verleidelijk. De strijd namelijk tegen het belasting be talen en in het bijzonder tegen de con trole van de autoriteiten. De beweging van Poujade, die officieel heet de, Union de Défence des Commergants et Arti sans (U.D.C.A.), is in acht maanden tijd over het gehele land straf georga niseerd. Poujade, opgegroeid in een at mosfeer waar de beginselen van de Action Frangaise heersten, weet wat autoritair organiseren is. Hü is zelf de onbetwiste leider. Tot zü'n staf behoren zes luitenants, zoals de vice-presidenten van de organisatie zichzelf noemen. El ke veertien dagen komt deze federale staf in een klein hotelletje vlak by Saint- Cêré bijeen. De 33-jarige Poujade be stelt dan tijdens besprekingen de tradi tionele soep met spek en kalfsoesters. In ieder departement is een presi dent de verantwoordelyke leider, die evenzovele aan hem verantwoorde lyke presidenten van sectoren, steden of kantons benoemt, die op hun beurt weer een wykhoofd aanstellen. Deze wijkhoofden opereren met comman do's, d.w.z. zodra een hunner leden gevaar loopt door een belastinginspec teur lastig gevallen te worden ofwel wanneer het al zover is dat zijn be zittingen door de belasting in beslag genomen worden en in het openbaar zullen worden verkocht, treden de stoottroepen op om zowel het een als het ander te verhinderen met ge weld. Van het hoofdkwartier uit gaan ge heime instructies naar de verschillende leidende figuren. Uit een door Paris Presse bekend gemaakte geheime in structie is gebleken dat elke leidende figuur zich dient te omringen door twee volledig betrouwbare figuren die van alles op de hoogte worden gesteld en zich zolang mogelyk op de achtergrond houden om wanneer door de omstan digheden de leider komt te vervallen, de leiding automatisch over te nemen. Deze hechte organisatie omvat naar schatting 800.000 sympathiserenden en 300.000 leden, die een jaarlykse contri butie van duizend francs betalen. Onlangs heeft Poujade, die een mach tig spreker is en zich dus gemakkelijk verspreekt, gezegd, dat de vakverenigin gen zyn beweging met sympathie ga desloegen. Dit was voor de niet-commu- nistische vakverenigingen het sein erop te wyzen dat niets minder waar was, aangezien deze organisaties niet ver mochten te begrypen waarom wel de gesalarieerde een gecontroleerd belas tingbetaler moest zijn en voor de mid denstand geen controle mocht gelden. De waarde van de organisatie Pouja de en- het gevaar ervan is gebleken ty- dens de debatten over de begroting van Financiën, die vorige week Don derdag en Vrydag zyn gehouden. Als een echte pressiegroep waren de afge vaardigden van de organisatie op de tribunes en in de wandelgangen voort durend aanwezig om hun député's in hun bewegingen gade te slaan. De oud minister Frédéric Dupont bracht het in zyn Poujadistische welwillendheid zo ver, dat hy de leider van de beweging met name citeerde, hetgeen een nogal pynlyke indruk maakte. (Vervolg op pag. 5) r POUJADE (Van onze Londense correspondent) Eendrachtig zongen gisteren Enge- lands vele Zondagsbladen hetzelfde ïied: Churchill gaat heen. Niet dat Churchill zelf iets bekend heeft ge maakt omtrent zijn toekomstplannen. Maar de opinie van de politici en de pers heeft zich plotseling gekristalli seerd: Churchill gaat heen. De ver wachting is gebaseerd op een samen vallen van diverse aanwijzingen. Men heeft Churchill in een nieuwe auto gezien tezamen met een van zijn [schoonzoons. Het was duidelijk dat de oude heer de auto op zicht had. En aangezien hij als premier de beschik king heeft over een regeringsauto, concludeert men dat het aanschaffen van een nieuwe auto dezelfde beteke nis moet hebben als het aankopen van een fiets zou hebben gehad: Churchill gaat een nieuw leven beginnen. Verder is bekend, dat mevrouw Churchill op zoek is naar een flat in Londen. Wat kan dit anders betekenen dan dat Churchill Downingstreet gaat verlaten? i En op 4 April komen de koningin en de hertog van Edinburgh dineren in Downingstreet nr. 10. Derhalve con cludeert de Daily Herald met verbluf fende zekerheid dat 5 April de dag is waarop Churchill heen zal gaan als premier. Het zal deze keer wel waar zijn, ofschoon niemand zekerheid heeft, en ofschoon Churchill sedert geruime tijd een duivelse vreugde heeft ge- President Eisenhower heeft Harold Stassen benoemd in de nieuwe functie van speciale assistent van de Presi dent voor ontwapening met de rang van minister. Stassen zal zich volledig wijden aan de ontwikkeling van de ont- wapeningspolitiek. Stassen, thans direc teur van de F.O.A., het orgaan voor de hulp aan het buitenland, zal zijn nieu we werkzaamheden onmiddellijk begin nen. Hy zal echter voorlopig hoofd van genoemd orgaan blyven, tot het nieuwe program voor de hulp aan het buiten land bij het Congres is ingediend. De F.O.A. houdt 30 Juni a.s. op te bestaan. In politieke kringen te Washington hecht men zeer veel waarde aan deze benoe ming door Eisenhower. In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd: „Van Stassen wordt ver wacht, dat hy rekening houdt met de volledige consequenties van de nieuwe wapens in bezit van andere landen, zo wel als van de V.S. Hy moet de toekom stige waarschijnlijke ontwikkelingen van de bewapening bestuderen en de ge zichtspunten overwegen van de militai ren, burgers en functionarissen van on ze regering en van andere regeringen." In zyn nieuwe functie zal Stassen de byeenkomsten van de nationale Veilig heidsraad en het kabinet bijwonen. De staf van de veiligheidsraad, die de plan nen opstelt, zal hem helpen by het for muleren van zyn politiek, maar hy zal waarschynlyk later zyn eigen organisa tie in het leven roepen. Zyn functie is klaarblijkelijk de eerste op kabinetsni veau, welke ooit door een regering voor de ontwapeningspolitiek is ingesteld. In de verklaring van het Witte Huis wordt nog gezegd, dat Stassen de ver- antwoordelykheid voor de ontwikkeling van de Amerikaanse ontwapenings-poli- tiek zal hebben namens de president en het ministerie van Buitenlandse Zaken. Wanneer nodig zal het Congres worden geraadpleegd en zijn goedkeuring ge vraagd, voordat er maatregelen wor den genomen of een politieke gedrags- lyn bekend gemaakt. De officiële betiteling voor Stas- sen's nieuwe functie is: minister voor ontwapening. (ReuterU.P.) MINSTER STASSEN Te Pont-Rousseau in Frankrijk heeft een echtelijke twist ten gevolge gehad, dat het dak va,n het huis er af vloog, het huiselijke meubilair ver nield 'werd, een buurman uit het puin opgegraven moest worden en de echtgenoot naar het ziekenhuis over gebracht moest worden.... Twee echtelieden hadden een twist en de man dreigde zijn vrouw met een pistool. Zij rukte hierop een gasbuis los om zich te verdedigen, niet lettend op het ontsnappende gas. Dat kwam door een haardvuur in de kamer tot ontploffing met het vermelde gevolg. Hqt bureau van de WestrDuitse fede rale openbare aanklager te Karlsruhe heeft bekend gemaakt, dat de politie een onderzoek instelt naar beschuldigin gen, dat Friedrich Wilhelm Heinz, voor malig leider van de geheime dienst by het bureau van Defensie, en een niet met name genoemde secretaresse zich aan verraad hebben schuldig gemaakt. Enige uren tevoren was Heinz na een hechtenis van vier dagen in vryheid ge steld. Volgens zyn advocaat achtte Heinz z(jn arrestatie „onrechtvaardig". De 56-jarige Heinz, een voormalige luitenant-kolonel by de Duitse generale staf, was in 1951 hoofd van genoemde geheime dienst geworden. Twee jaar la ter nam hy echter ontslag naar aanlei ding van meningsverschillen met dr. Otto John, het toenmalige hoofd van het „bureau voor de bescherming van de grondwet". Zoals bekend is John vo rige zomer naar Oost-Duitsland uitge weken. In November j.l. werd Heinz tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat hy ten onrechte had ver klaard, dat hij als kolonel by de Wehrmacht had gediend. Voordat het vonnis ten uitvoer werd gelegd, ging Heinz naar Berlyn, waar hij in het Oostelijke stadsdeel terechtkwam. Volgens de Oost-Duitse communisten had hy tevergeefs asyl gevraagd. Heinz zelf verklaarde echter, dat hy was ontvoerd doch naar het Westen had weten te ontsnappen. Ty'dens het regiem van Hitier werd Heinz twee maal gearresteerd. In 1943 werd hy aangehouden in verband met de activiteit van de leider van de mi litaire dienst, admiraal Canaris, en ver volgens na het complot van 20 'uni 1944 tegen Hitier. Beide keren werd hy vrygelaten. (Reuter - UP) Vannacht is een tweemotorige Con- vair van de „American Airlines" neer gestort nabij Springfield in de Ameri kaanse staat Missouri. Van de 38 in zittenden zijn zeker tien personen om het leven gekomen. Het toestel stortte kort voor de landing neer op ander halve kilometer van het vliegveld van Springfield. Het schijnt dat er zich een explosie heeft voorgedaan. De machine had een bemanning van drie koppen en 35 passagiers aan boord. (Rtr/UP). Onmiddellijk na Pasen zal Paus Pius XII zijn normale werkzaamheden weer hervatten, hoewel hy nog eenigszins last ondervindt van een stijve rechterarm en een rheumatisehe aandoening in de rechterschouder. Na de zege „Urbi et Orbi" op eerste Paasdag zal de H. Vader voor het eerst na zijn ziekte weer een massale audiëntie verlenen, en wel aan enige duizenden invalide kinderen. In Kochel, hoog in de Beierse Alpen is gisteren de draad van een skilift ge broken, waardoor twee mensen het le ven verloren en zes anderen werden ge wond. Een van de kabels waarmee stoelen 800 meter omhoog worden ge voerd op de 1731 meter hoge Herzog- stand is vlak by de top gebroken, 15 skiërs vielen naar beneden in de sneeuw, i Een der omgekomenen maakte een val van 300 meter alvorens hy tegen een hindernis opbotste waardoor hy dodely- ke kwetsuren opliep. Twee skiërs wer den ernstig gewond en vier licht. De lift was nieuw en pas vorig jaar in gebruik genomen. De Argentijnse regering heeft giste ren besloten, dat alle religieuze feest dagen in het land met uitzondering van Kerstmis en Goede Vrijdag zullen wor den afgeschaft. (UP) Graaf Michel Karolyi, gewezen so cialistische president van Hongarye (1918-1919) en gewezen gezant van Hon garye in Parüs (1947-1949) is Zaterdag op tachtigjarige leeftijd in Vence, Zuid- Frankryk, aan een hartaanval overle den. Hy woonde sinds 1950 met zyn echtgenote als emigrant in Vence. Tij dens de tweede wereldoorlog was hy voorzitter van de Nationale Hongaarse Raad te Londen. In 1946 keerde hy naar Hongarye terug, waar hy feeste lijk ingehaald werd. Hü streefde ver volgens naar een toenadering tussen Oost en West en werd gezant in Pa rüs. Na de processen tegen kardinaal Mindszenty en Rajk, voor wie hü par ty gekozen had, trad hü echter uit de dienst. smaakt in de herhaalde geruchten betreffende zijn heengaan. Gaat hij nu werkelijk heen, of heeft hy met meer nadruk dan voorheen moed willig voedsel gegeven aan de ge ruchten alleen maar opdat, voor hem althans, het leven genotvoller zou zyn? Met de geruchten omtrent zijn heen gaan gaan gissingen samen over de verkiezingsdatum. Wijze waarnemers van het politieke slagveld hebben uit gerekend dat Churchill's heengaan maar één ding kan betekenen: algeme ne verkiezingen in Juni. Even wijze waarnemers hebben uitgerekend dat de algemene verkiezingen plaats zullen vinden in October. Eén ding is zeker, Bevan, die de vorige week uit de frac tie gestoten werd, maakt een betere kans deze Woensdag niet eveneens uit de Labourpartij te worden gestoten. Want als er verkiezingen op komst zijn, is eenheid geboden. En de een heid bij de Labourpartij zal veel in drukwekkender zyn als Bevan's hoofd er maar half af is, dan wanneer hij, als een kip geheel zonder kop, wilde dingen zou doen in een verkiezings campagne. (Van onze correspondent) Op de rijksweg Sittard—Maastricht ter hoogte van de gemeente Ulestraten. heeft zich Zaterdagmiddag een ernstig ver keersongeluk voorgedaan. Een personenauto, bestuurd door it. P. J. H. van Empelen uit Weert, schoot r.a het passeren van een andere auto dwars over de weg en botste tegen een boom. De chauffeur van de wagen, de veertig jarige ir. Van Empelen werd op slag ge dood. De echtgenote van het slachtoffer vloog met haar hoofd door de voorruit. Met hevig bloedende hoofdwonden en etn shock moest mevr. E. in het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht worden opge nomen. De derde inzittende, de zestigja rige drukker Heuvelmans uit Weert, noest met een gebroken been, hoofdwonden en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis worden overgebracht. De toestand van beide gewonden is zeer ernstig. Het stoffelijk overschot van ir. Van E. is naar het ziekenhuis te Weert vervoerd. Ir. van Empelen, scheikundig ingenieur bij Smeets' offset-drukkerijen te Weert, was vader van zeven kinderen. Te Groningen is de 28-jarige mev. J. Beukema-Pul, toen ze op haar fiets de rijweg wilde passeren en daarbij een ogenblik weifelde, gegrepen door een autobus en enkele meters weggeslingerd. Zwaar gewond werd het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar het ls overleden. Te Stadskanaal stak de 59-jarige schip per J. Beikes met zijn fiets de weg over. Hij werd aangereden door een auto en was vrijwel op slag dood. Bij de hoge brug bij het Oude Niedorper Verlaat te N.-Scharwoude is Zaterdagnacht de 51-jarige W. Ruiter uit Alkmaar dode lijk verongelukt. Hij kwam in zijn auto uit de richting Schagen aanrijden. In plaats van de bocht te nemen, reed hij rechtuit en kwam in de vaart terecht. De V.S. hebben besloten, asyl te ver lenen aan ongeveer twintig Russische zeelieden, die hun schip, de tanker Toe- apse, verlieten nadat de Chinese natio nalisten het in Juni ter hoogte van Formosa hadden onderschept en in be slaggenomen, aldus is te Washington vernomen. De tanker en de 28 man be manning, die verkozen hebben op het schip te blijven, zullen waarschynlük binnen enkele weken aan de Russische autoriteiten worden overgedragen. (Reuter) Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft verklaard, dat de V. S. onge veer een jaar geleden de goedkeuring van de Sovjet-Unie hebben gevraagd en gekregen voor de publicatie van de Yalta-documenten. AFP-Reuter-UP) Advertentie (tot Dinsdagavond) Aanvankelük weinig, later weer meer bewolking met kans op enige regen in het Zuiden van het land. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. Aanvankelijk weinig wind, later matige wind tussen Zuid en Oost. Zon: 6.43-18.57. Maan: 5.37-17.16. De lente is er en dan wordt er ge woonlijk een zucht van verlichting ge slaakt. Dit jaar zal die zucht enige da-' gen later komen, want van heerlijk lenteweer is nog geen sprake. Koude wind uit het Oosten met mogelijk van avond en vannacht nog enige natte sneeuw of regen is zeer waarschijn lijk. Wel doet een depressie bij Enge land een aanval op de kou. Ook is een stüging van de temperatuur te ver wachten, vooral in de zuidelijke helft van ons land. Maar achter deze de pressie stroomt al weer koude lucht met sneeuwbuien over Schotland naar het Zuiden. Wij zouden vandaag dan ook nog geen „Hoera, daar is de len te!" durven te roepen, al is dit op de kalender een feit geworden. Het wordt weliswaar iets zachter, maar de kou de lucht, waarin 's nachts lichte vorst voorkomt, blijft nog te gevaarlyk dicht in de buurt, om op deze eerste lentedag een uitbundig gejuich aan te heffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1