Aantal steunfraudes neemt onrustbarend toe 'e wolf en de havih Trein ramde door stootblok bij Duivendrecht AMBON-affiche blijft van de aanplakborden geweerd Parijse verdragen maken een goede kans in de Franse Senaat Vuurproef voor Antoine Pinay emc de noopman Samenwerking tussen werknemer en werkgever in falsificaties Aruba moet naar huis terugkeren Gerbrandy trekt motie in Toestand in Korea is ernstig K VP vraagt maatregelen om hogere huur bij sanering op te vangen Standbeeld van Roosevelt besmeurd KRUISWOORDRAADSEL Visserijgolf Mild gebaar van Justitie Op 5 Mei WOENSDAG 23 MAART 1955 PAGINA Nieuw gebouw voor Landbouwwinterschool Hoorn f32.500 subsidie van de provincie Taxichauffeur met mes gestoken Tot vijf jaar veroordeeld Getracht vrouw te vergiftigen Drie jaar gevangenis Uitvinding van Hagenaar Zwenkwielen worden stabiel NOORSE BOOT AAN KETTING Sociaal misdrijf Mr. Kesper opent „Keukenhof" In Italië Mijnontploffing eist ruim 24 slachtoffers Ambon in Kamer Salarisregeling voor wij k verpleegster s Britse Foreign Office Voorwaardelijke straf geëist voor machinist Noord-Holland" ƒ45.000 subsidie voor Prov. V.V.V. Gehuwde ambtenares in Noord-Holland Provinciale Staten accoord Gemeenteraad van Velsen In Londen Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag „Bij de honderden gevallen van steunfraude is in de laatste maanden een toenemend aantal gevallen gecon stateerd, waarin werkgever en werk nemer samenspannen en een knoeipartij op touw zetten. Dit dreigende verschijn sel geeft aanleiding tot grote bezorgd heid. Het gebeurt meer en meer, dat de werkgever en de werknemer een nauw gezet systeem van falsificaties opbou wen om de uitkeringsorganen om de tuin te leiden. Hierdoor vindt de contro leur een gesloten front tegenover zich en valt het hem moeilijker door het leugennet heen te komen, dan vroeger bfj de meer eenvoudige opzet." >5 De tankboot „Aruba" heeft in de In dische Oceaan opdracht gekregen te stoppen en naar Constanza aan de Zwarte Zee terug te keren. De „Aru ba" vaart volgens de laatste berichten in Westelijke richting tussen Ceylon en de Nicobaren. Zij bevond zich gister morgen omstreeks 300 mijl ten Oosten van Colombo. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben zich Dinsdagmorgen geruime tijd bezig gehouden met het voorstel van Ged. Staten om aan het bestuur van de R.K. Landbouwwinterschool te Hoorn een subsidie te verlenen In de kosten van oprichting van een nieuw gebouw. Besloten werd om 32.500. zal voorts in nader overleg treden met het schoolbestuur voor het verlenen van een renteloos voorschot tot een maximum van het tekort, dat geschat wordt op 32,500. De heer Van Groeningen (KVP) hield een uitvoerig betoog, waarin hij be pleitte om royale medewerking van de zijde der provincie. De stichtingskos- ten worden geraamd op ongeveer f 300.000. Het schoolbestuur zit nog met een ongedekte tekort van f 65.000. In zijn antwoord zei gedeputeerde Bouw man te geloven, dat er zeker geen uit breiding van het aantal landbouwwin- terscholen in de provincie kan worden verwacht. Behoefte aan een regeling, zoals deze bestaat voor het lager onder wijs, is er dan ook niet. Evenals de spre kers, die zich met dit onderwerp had den ingelaten, was ook hij ervan over tuigd, dat zo spoedig mogelijk een einde diende te worden gemaakt aan de wan toestanden waarin thans het landbouw onderwijs in Hoorn verkeert. De Rotterdamse rechtbank heeft de 33-jarige los-werkman P. G. uit Rot terdam, conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek. Hij had in de nacht van 30 op 31 December de 40-jarige chauffeur J P. na een ruzie met een slagersmes in de zijde gestoken. Pas na ruim twee maanden kon de chauffeur weer aan het werk gaan. De Rotterdamse rechtbank heeft de 64-jarige grondwerker J. de V. uit Zeist veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek, alsmede voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering met drie jaar proeftijd. Gedu rende de proeftijd zal hij zich moeten laten opnemen in een psychiatrische inrichting. Hij zou hebben geprobeerd de 54-ja- rige weduwe S. de K. uit Roekan je na rijp beraad van het leven te beroven door vergift in het drinkwater reser voir van haar woning te deponeren Het werd echter tijdig ontdekt. (Van onze Haagse redactie) Ir. G. L. Goedhart uit Den Haag heeft Zaterdagmiddag een demonstratie gegeven van zijn uitvinding, welke hij heeft ontwikkeld naar een idee van de heer H. Pander. Het betreft hier een apparaat „Rolstop" genaamd waardoor de zwenkwielen onder tafels, ledikanten, e.d. met een vrij simpele beweging tot stabiele voorwerpen wor den gemaakt. Volgens ir. Goedhart is de vinding wellicht niet geheel nieuw, maar zeker eenvoudiger dan de thans toegepaste methoden, om deze zwenk wielen vast te zetten. De Octrooiraad zal overigens moeten uitmaken, in hoe verre de uitvinding van de Haagse inge nieur nieuw is. Een octrooi op de rol stop is inmiddels aangevraagd. Het geheel berust op een eenvoudige constructie in de poot van het voorwerp, welke poot wordt verlengd, waardoor het zwenkwiel vrij van de grond komt. Zowel voor lichte als voor zwaardere voorwerpen is de rolstop geschikt. Toe passingsmogelijkheden voor zijn uitvin ding meent ir. Goedhart te vinden bij zie kenhuisbedden, serveertafels aan boord van schepen, film- of televisieopname apparaten, schijnwerpers, werkbanken, montagestellingen e.d. In opdracht van Engelse Scheeps werf heeft de Amsterdamse advocaat mr. F. baron van der Feltz Dinsdag (door de deurwaarder L. Rietman) be slag laten leggen op het 2883 brt me tende Noorse schip „Hordnes", dat in de Amsterdamse haven gelost werd. Het schip is aan de ketting gelegd in afwachting van de procedure, die de Engelse werf aanhangig heeft gemaakt tegen de eigenaar van het schip, Anton Meidell's Rederl uit Bergen in Noor wegen, over een niet betaalde repara tierekening. Omdat het schip toevallig in een Nederlandse haven ligt, zal de Nederlandse justitie zich in de proce dure moeten uitspreken over dit ge schil. Dit wordt geconstateerd in de sociaal- culturele mededelingen van enkele grote gemeenten in ons land. Als reden hier voor wordt in de eerste plaats opge geven, dat de minder correcte werk gevers graat uitzien naar werknemers, waarvoor geen premies voor de sociale verzekering behoeven te worden be taald. Deze werknemers vindt men categorisch onder hen die een of andere sociale uitkering ontvangen. Beide par tijen hebben door deze werkwijze een financieel voordeel: de werkgever omdat -hij geen premies hoeft te betalen en de werknemer daar deze naast zijn uitke ring nog een loon ontvangt, waardoor hij een dubbel inkomen geniet. De andere reden waardoor dit toe nemende euvel in de hand wordt ge werkt, is de schaarste aam arbeids krachten. In enkele bedrijfstakken is het tekort zo groot, dat de werkgevers tot vele concessies bereid zijn om be paalde vaklieden aan hun bedrijf te ver binden. „Zij gooien het met hun gewe ten op een accoordje als zij de zo zeer begeerde arbeidskrachten maar kunnen krijgen". „Steunfraude is behalve een per soonlijk vergrijp ook een sociaal mis drijf, dat de gemeenschap met kracht moet tegengaan. Want komt op de so ciale voorzieningen de blaam van mis bruik, fraude of corruptie, dan zullen deze onvermijdelijk de weerslag onder vinden. Knoeiers brengen de bestaans zekerheid van tienduizenden hunner medemensen in gevaar en juist van hen wier leven economisch het meest kwets baar is." Het percentage van het aantal dat bij de armenwetuitkeringen in de gemeente Amsterdam is betrokken is van 1950 tot 1954 teruggelopen van 8,2 tot 2,9 (aantallen resp. 1327 en 512). Het percentage en de aantallen frau des bij de rijksregelingsuitkeringen in de gemeente Amsterdam liepen evenwel op van 3,3 pet. (395) in 1950 tot 5,2 (699) in 1953, waarna het daalde tot 4,6 pet. (470) in 1954. Dit laatste percentage is evenwel de laatste tijd weer stijgende. Daar dr. L. G. Kortenhorst aan het eind van deze maand bezet zal zijn door de debatten over de Parijse accoorden in de Tweede Kamer, zal hij de ten toonstelling „Keukenhof" op 31 Maart niet kunnen openen. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. L. A. Kesper, heeft zich thans bereid verklaard de zesde „Keukenhof" te openen. In een mijn bij Spoleto in het Itali aanse gewest Umbrië heeft zich gis teren een noodlottige ontploffing voor gedaan. Volgens de eerste berichten heeft het ongeluk meer dan 24 doden geëist. De explosie deed zich volgens de be richten voorin de mijn Morgnano die tussen Spoleto en Terni gelegen is. Waarschijnlijk betreft het hier een mijn- gasontploffing in deze lignietmijn. Som mige berichten stellen het aantal doden op minstens 22, waarbij de vrees wordt uitgesproken dat het dodencijfer verder zal stijgen. (UP) (Van onze parlementaire redactie) Prof. Gerbrandy heeft Dinsdag in de Tweede Kamer zijn motie inzake Am- bon ingetrokken. Hij gaf hiervoor twee redenen aan. Op de eerste plaats is hem gebleken dat de behandeling van deze motie tot procedurekwesties zou leiden welke het debat zouden kunnen vertroe belen. Op de tweede plaats kan de kwestie van de rechtspositie van Am- bon bij de komende behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het protocol met Indonesië in haar ge heel aan de orde gesteld worden. (De motie-Gerbrandy had de strek king de Kamer te doen vragen, dat de regering op een daartoe geëigend mo ment de nodige stappen onderneemt om de zaak-Ambon bij enig orgaan van de In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars betref fende de salarisregeling 1955 voor wijk verpleegsters. Voor de vergoeding van inwoning heeft het College in afwijking van de door partijen voorgestelde be dragen meer aansluiting gezocht bij de regeling van de overheid. De voorstel len houdens tevens in de verwerking van vroegere toeslagen en de compen satiebijslag voor de premie van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. Deze regeling heeft betrekking op wijkverpleegsters, verpleegsters in de wijk en specifieke verpleegsters-huis bezoeksters, in dienst van particuliere of kerkelijke verenigingen en instellin gen, welke werkzaam zijn op het gebied van de wijkverpleging in engere zin en op sociaal-hygiënisch terrein, zoals kruisverenigingen, diaconieën, vereni gingen ter bestrijding van tuberculose, enz. Het salaris voor wijkverpleegsters en specifieke verpleegsters-huisbezoeksters bedraagt bij aanstelling f 310 per maand, telkens na één jaar te verhogen met f 15 per maand, tot het maximum van f430 per maand bereikt is. Het salaris voor verpleegsters in de wijk bedraagt bij aanstelling f290 per maand, telkens na één jaar te verhogen met een bedrag van f 15 per maand, tot het maximum van f410 per maand be reikt is. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft laten weten, dat er in Korea een „ernstige toestand" is ontstaan doordat Noord-Korea in strijd met de wapenstilstandsbepalingen zijn strijdkrachten versterkt met straalvlieg tuigen en tanks. De, geallieerde autori teiten plegen in Washington en Tokio overleg over de wijze waarop men te gen deze woordbreuk moet optreden. Intussen heeft Noord-Korea bij de wa penstilstandscommissie het commando van de VN er van beschuldigd twee groepen Zuid-Koreaanse soldaten de ge demilitariseerde zone te hebben inge zonden om vijandelijke handelingen te verrichten. Twee militairen jjn door de communisten aangehouden. Een hunner werd door de Noord-Koreanen aan de geallieerden aangeboden in ruil voor een ontvangstbewijs, hetgeen de VN hebben geweigerd. (AFP-Rtr) 53. „Is ook Tyrfing verwoestvraagt Eria toonloosHalfra schudt het hoofd. „Erger," steunt hij. Door het verraad van een van mijn mannen... Gandalvde jakhalzen zullen zijn gebeente verslindenviel mijn burcht de vijand in handen." Beschaamd laat Halfra het hoofd zakken. „En Winonah?" dringt Eric aan. „Ont snapt," hijgt Halfra. „Met Hrulf, Pum-Pum en de heelmeester. Ik zelf werd gevangen genomen. De schooiers dachten mij met hun folteringen aan het spreken te krijgen, maar met de hulp van een van mijn getrouwen wist ik weg te komen. De heel meester had voor een boot gezorgd. Ik bleef bij hen tot.zij wegvoeren... naar Hjalt- land. Ik bleef, omdat ik wist, evenals de koningin, dat ge eens zoudt terugkeren" „Hjaltland," mompelt Eria opgelucht. Maar dan versombert zijn blik. Hij ziet, dat Halfra aan het einde van zijn krachten is. Wekenlang hield ik mij verborgengaat zijn trouwe krijgsmakker verder. „Opge jaagd door die schooiers, maar ten slotte keerde ik hier terug. De enige, die ik vond, was Wolf met tien jongen, kinderen van die grote gele wolf, die hier altijd rondzwerft. Ik bleef bij hen. En zo ontstond het verhaal van de weerwolf." ,jEn de havik?" vraagt Eric„Men spreekt toch aldoor van de weerwolf en de havik?" Een dieprode kleur verspreidt zich over het pijnlijk vertrokken gelaat van Halfra en hij laat het hoofd nog verder zakken. „Dat ben ik!" bekent hij fluisterend. „Die neus van mij uit de verte Ondanks de ernst van de toestand kan Eric een glimlach niet onderdrukken. Doch op hetzelfde ogenblik kruipt hem een rilling over de rug want opeens wordt de stilte verscheurd door een hoog, jatikend geluid, dat telkens aanzwelt en zich vermengt met een schel en dreigend geblaf. Halfra is er nauwelijks van geschrokken. „De wolvenzegt hij. „Dat betekent, dat er een indringer in de buurt is." Dinsdag diende voor de Amsterdam se Rechtbank de zaak van de 51-jarige machinist bij de N. S. uit de hoofdstad die in de ochtend van 25 September omstreeks 8 uur ter hoogte van sein huis D.V.A. onder Duivendrecht met een goederentrein op een stootblok is ingereden, nadat hjj geen gevolg had gegeven aan het stopteken van een on veilig signaal. De ravage die dienten gevolge ontstond was van dien aard dat ook de hoofdlijn gestremd werd waarover ieder ogenblik de personen trein Am sterdam-Utrecht kon passe- ren" ,i "'l z'i. het resoluut optreden van de seinhuiswachter die zich on middellijk na het ongeval telefonisch in verbinding stelde met het Amstel- station, kon genoemde personentrein, aldaar nog op het laatste nippertje worden vastgehouden. Verdachte was die nacht met zijn trein uit Eindhoven vertrokken en na derde na het passeren van Abcoude het einde van zijn achturige werktaak die hem al met al slechts drie kwartier rust had geboden. Het was zijn vijfde nachtdienst in successie. Bij Duiven drecht zou hij de trein op het zijspoor brengen naar de eindbestemming Wa tergraafsmeer. Vandaar zou hij dan nog een trein naar C.S. brengen om voor die dag klaar te zijn. Hoe was het mogelijk, zo vroeg zich de Rechtbank af, dat een machinist met ruim 25 dienstjaren het onveilig sein had kunnen negeren? Was hij te zeer geplaagd geweest door vermoeid heid? Was hij het slachtoffer geweest van een depressie, omdat hij juist be richt ontvangen had dat hij voor het examen tractie-opzichter was gezakt? Of had hij zich laten afleiden door de tijdtafel, omdat verdachte zich zorg had gemaakt of hij op tijd zou zijn voor het vervoeren van de andere trein naar C.S.? Verdachte merkte op dat hij eigen lijk alleen het voorsein niet had opge merkt, dat de machinist erop attent maakte dat hij een stoptonend sein na derde. Het stopsein zelf had hij wel gezien maar toen was zijn remweg te groot geweest om tijdig tot stilstand te komen. Onderweg had hij acht keer wel voor een onveilig sein gestopt. Waarom de 9e keer niet, wist hij zelf niet. Misschien was hij geplaagd geweest door een vals herinne ringsbeeld. Dat de gevolgen van zijn onoplettendheid direct gevaar voor de personentrein uit Amsterdam hadden op geleverd, betwijfelde hij. Immers, in dien men de trein op het Amstelstation niet meer had kunnen vasthouden, had men hem nog halverwege met de ge wone signalen tot stoppen kunnen bren gen. De Officier van Justitie achtte echter de nalatigheid ernstig genoeg om een maand voorwaardelijk te eisen en een boete van f 50. De verdediger vroeg vrijspraak. Uitspraak 5 April. De stichting Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zal jaar lijks een subsidie van 45000.ont vangen. Aldus hebben Provinciale Sta ten van Noord-Holland Dinsdagmiddag besloten. Het voorstel van Ged. Sta ten om het subsidie van 20.000.— met 10.000.— te verhogen vond in de ogen van Provinciale Staten geën gena de. Met 50 stemmen vóór en 11 tegen werd de motie van de heer van Soest (PvdA) aangenomen. De heer van Soest zei in zijn toelich ting teleurgesteld te zijn over het voor stel van Ged. Staten. Het vreemdelin genverkeer wordt nog al te vaak be- steeds grotere vormen aangenomen, die een flinke verhoging van het sub sidie rechtvaardigen. Het vreemdelin genverkeer wordt nog als te vaak be schouwd als een nuttige vrije tijdsbe steding van enkele enthousiaste ama teurs. De heer Wie wel (KVP) meende, dat volledig aan het verzoek diende te worden voldaan, terwijl de WD-er De Wilde het niet juist achtte, dat de las ten alleen gedragen zouden worden door de direct belanghebbenden. Gedeputeerde Prakken, die het voor stel van Ged. Staten verdedigde, be toogde dat de provincie het werk van de V.V.V. niet te veel moet subsidi ëren. De streekverenigingen, die in ge breke blijven, moeten ook maar eens wat meer actie gaan ontplooien, aldus spreker, wiens woorden niet bijzonder gunstig ontvangen werden door de heer Van Soest Deze meende dat de heer Prakken onverschillig tegenover de ma terie stond. Hij diende zijn motie in met bovenvermeld gevolg. Noordholland is de eerste provincie in Nederland, die geen Bezwaar zal ma ken tegen de gehuwde ambtenares in provinciale dienst. In de zitting van de Provinciale Staten van Dinsdagmiddag hebben 47 leden zich uitgesproken vóór het voorstel van G.S., dat deze materie behandelde. Zes leden, onder wie vijf KVP'ers, waren tegen. Mevrouw LuyckxSleyfer (K.V.P.) hield een klemmend betoog, waarin zij de voordelen en de nadelen tegen el kaar afwoog. Zij zei, dat het recht van arbeiden van de gehuwde vrouw pri mair gericht dient te zijn op het ge zin. De arbeid buiten het gezin houdt het gevaar in, dat de primaire taak niet goed. of niet voldoende goed wordt vervuld. De vraag of de gehuwde vrouw arbeid in loondienst zal verrichten, is echter in eerste instantie een aangele genheid, die man en vrouw aangaat. De overheid moet zich daar buiten houden. Er kunnen minder gewenste of zelfs verwerpelijke toestanden ontstaan, zo ging mevrouw Luyckx verder, doch dan zal de overheid moeten ingrijpen. Maar moet daarom de vrijheid worden ver worpen? Mevrouw Stoffels (VVD) ging in grote lijnen met het betoog van haar collega mee. Tegenstanders van dit voorstel hebben vroeger vaak bezwaren over boord gezet uit utiliteitsoverwegingen. Zij vroeg zich af, waarom in Neder land dit vraagstuk zo lang een vraag stuk blijft. De heer Baas (P.C.) deelde mede, dat in zijn fractie bepaald geen eenstem migheid heerste over deze kwestie, ter wijl de heer Groen (KVP) voor een klei ne verrassing zorgde, toen hij zei, dat het betoog van zijn fractie-genote, me vrouw Luyckx niet het eenstemmig oordeel was van de KVP-fractie. Dat bleek ook wel uit de stemming, die plaats vond, nadat gedeputeerde Bouw man enkele vragen had beantwoord. Het is mevr. G. E. Heykoop-van Reekum (VVD) en met haar de KVP, CHU en AR niet gelukt alsnog publica tie op de gemeentelijke aanplakborden van een biljet onder de titel „Ambon moet vrij", inhoudende een oproep tot het bijwonen van een vergadering op 23 April in de Houtrusthallen te Den Haag, te bewerkstelligen. Voorstanders van publicatie zagen hierin een zuiver zakelijke mededeling, de tegenstanders konden het niet anders zien dan zuiver politiek. Het argument van mr. H. J. M. Tonino (KVP), dat de leuze „Am- bon moet vrij" niet anders is dan een weergave van wat in de wet na de Ronde Tafelconferentie ten aanzien van de federale Republiek Indonesië werd vastgelegd, werd door burgemeester mr. M. M. Kwint volledig onderschre ven. Maar de kleinst mogelijke meer derheid in het College, onder wie de KVP-wethouder, handhaafde haar af wijzend standpunt. En een motie van de WD-fractievoorzitster, waarin B. en W. werden uitgenodigd alsnog hun standpunt te herzien, kon met 13-15 stemmen niet de vereiste meerderheid behalen. Mevr. Heykoop-van Reekum zag in de weigering een beknotting van het grondrecht op de vrije meningsuiting en het zou voor de gemeente Velsen een slechte beurt zijn, wanneer de kwestie Ambon hier voor het eerst in de sfeer van de partijpolitiek werd ge trokken. Zij, en öok de heer Lips (AR) had in hét contract met' Püblex; aan welke N.V. de gemeentelijke aanplak borden verpacht zijn, geen enkele be paling kunnen vinden over politieke strekking. Aan de kant van de P.v.d.A. begon men al te pruttelen, toen de heer Nuy- ens (KVP) opmerkte, dat op Ambon een einde is gemaakt aan een rechts toestand. Na de recente gebeurtenissen achtte hij het zelfs de vraag of ten aanzien van Indonesië nog van een rechtsstaat gesproken kan worden. Namens de P.v.d.A. zag de heer Van Os v. d. Abelen de tragiek in de histo rie van Ambon in, maar deze oproep noemde hij er een van zuiver politieke strekking. En de consequentie van pu blicatie van dit biljet zou zijn, dat elke politieke partij deze borden zou kunnen gaan gebruiken. De CPN vond het bij monde van de heer Kruisman ruiken naar olie en cultures en de katholieke fractievoorzitter werd in dezelfde adem verweten te spreken als Westerling. Wethouder Visser was van mening, dat toestaan zou betekenen, dat b.v. alle politieke leuzen van de CPN (zon der bronvermelding) evenmin gewei gerd zouden kunnen worden. Maar de burgemeester kon in „Ambon moet vrij" niet anders zien dan de strijd van een om zijn vrijheid vechtend volk en had niet de moed kunnen vinden hier neen te zeggen. In tweede instantie betoogde mr. Tonino (KVP), dat de Ambonezen niet anders vragen dan nakoming van de wet. Dat is volkomen rechtsgel dig en „Ambon moet vrij" wil niet anders dan „Wij willen uitvoering van de wet". En de sceptici, die zou den vrezen, dat het volk van Ambon door deze actie zich nog zwarter zou maken in de ogen van Indonesië, Gisteren heeft een Inspecteur van het Britse ministerie van Arbeid ont dekt, dat enige vandalen met rode verf op het standbeeld van wijlen President Roosevelt in Grosvenor Square in Lon den de woorden „Verrader van Yalta" hadden geschilderd. Scotland Yard is van dit beledigende vandalisme in ken nis gebracht. Er wordt een onderzoek ingesteld. (U.P.). Parijs, hedenmorgen (Van onze Parijse correspondent) De Raad van de Franse Republiek, in de wandeling Senaat genoemd, gaat vandaag; de belangrijkste driedaagse van zijn naoorlogs bestaan beginnen. De op 30 December van het vorig jaar door de Nationale Vergadering met pön en moeite aanvaarde verdra gen van Londen en Parijs zullen door de Senaat in behandeling worden ge nomen. De wens van de regering, te vens de hoop van de Westelijke wereld, is dat de Senaat Vrijdag a.s. deze ac coorden aanvaarden zal zonder enige toevoeging of wijziging. Elke wijziging, elk amendement betekent noodzakelij kerwijs een nieuwe behandeling binnen honderd dagen door de Nationale Ver gadering. Er heerst vrij groot optimisme over het eindresultaat. Ondanks het feit dat er in de verschillende fracties verdeeld heid blijft heersen, ondanks het feit ook, dat de helft van de senatoren zich reeds in de verkiezingsstrijd bevindt en het nu eenmaal voor elke Franse politicus moeilijk blijft de Duitse herbewapening te verkopen, ondanks het feit ook dat de senatoren minder mededeelzaam zijn dan de Kamerleden. Het aanvankelijk optimisme is gefundeerd op de zes gunstige rapporten, die tot nu toe door de commissies zijn uitgebracht. Slechts één rapporteur komt morgen met 'n amendement namelijk de rappor teur van de commissie voor industriële productie. Het amendement is echter op zichzelf reeds een stuk zwaar ge schut van de tegenstanders. Het stelt de eis dat aan de ratificatie voorafgaat de oprichting van een wapenagentschap, dat zich met de productie, standaardi satie en verdeling van de bewapening zal bezig houden, een eis die buiten de Franse grenzen nu niet bepaald zeer po pulair is. Minister Pinay, die voor het eerst zijn deskundigheid op buitenlands gebied tijdens deze debatten zal d- monstreren, zal met nieuw geschut moeten komen om dit amendement weg te werken. Zijn voornaamste ge schut, de briefwisseling tussen Men- dès-France en Churchill, is juist dezer dagen in stelling gebracht en mijn in druk is dat de „lege stoel theorie" van Engeland in eerste aanleg een averechtse uitwerking heeft gehad op het Franse politieke publiek. Er zijn toch nog altijd verdragen van Duinkerken en Brussel van kracht, antwoordt men. En als begonnen wordt deze maar ongeldig te verkla ren wanneer het niet meer in de po litieke conjunctuur te pas komt, waartoe dient het, dan nog om verdere verdragen te sluiten? Een punt in 't voordeel van de rege ring is het afsluiten geweest van de conventies met de Saar, die dezer da gen juist in nieuwe kannen en kruiken gegoten zijn, hoewel in deze Saar pro blematiek het lot van de Roechlingfa- brieken, voormalig Nazi-bolwerk, een onzekere factor blijft. Maar al deze ANTOINE PINAY vraagstukken zullen nog wel uitvoerig ter tafel komen in het Palais du Lu xembourg, dat voor deze gelegenheid een grote schoonmaakbeurt gehad heeft. voegde hij toe, dat daarvoor echt geen angst meer behoeft te bestaan. Burgemeester mr. M. M. Kwint voeg de hieraan nog toe, dat de rechten van Ambon ook door Nederlandse rechts colleges zijn erkend. Maar wethouder Visser vond, dat de Ambonezen hier voor niet in Nederland, maar in Indo nesië moesten zijn. ONVRIENDELIJK De heer Nuyens kwam direct daarna in het geweer voor een verzoek van de K.A.B. tot wijziging van bepaalde be lastingverordeningen. Grond- en straat belasting waren ook niet verhoogd en bij de inkomsten- en loonbelasting wa ren de grenzen ook opgetrokken. Hij zag dus niet in, waarom dat ook niet bij de hondenbelasting zou kunnen ge beuren. Mevr. Heykoop maakte van de gelegenheid gebruik om een lans te breken voor de bejaarden met een klein inkomen, wat de heer Verbeek (Arb.) bepaald onvriendelijk deed vragen of alle K.A.B.-ers ouden van dagen zijn. Wethouder Aschoff zag in het feit, dat handhaving van de grenzen, zoals deze tientallen jaren gegolden hebben, in feite een verlaging inhoudt. Overi gens was de wethouder niet erg te spreken over de gevolgde weg. Waarom HORIZONTAAL: 1. kern; 3. telwoord: 5. omroepvereniging; 7. deel van een berg; 9. statiekleed; 12. vulkaan; 15. en andere; 16. jongensnaam; 17. goud (fr.)18. be schadiging; 20. linnen huis; 22. ledemaat; 24. insectenvanger; 25. vette vloeistof; 26. rekenkundige opgaaf. VERTICAAL: 1. hoofddeksel; 2. kraan; 4. bron; 6. bedorven; 8. roofdier; 9. mal; 10. bloeiwijze; 11. lokspijs; 12. takje; 13. kloosterzuster; 14. deel van de wet; 19. zoogdier; 21. bijbelse naam; 22. meisjes naam; 23. masker. HORIZONTAAL: 1. zwin; 5. wekt; 9. kwab; 10. mas; 12. G.V.A.V.; 14. raf; 15. zomen; 17. par; 18. em.; 19. por; 20. mok; 22. ie; 23. shag; 24. Iran; 26. fit; 28. leges; 30. ohm; 32. toer; 34. net; 35. goud; 36. slab; 37. Watt. VERTICAAL: 1. zwam; 2. waf; 3. ib.; 4. kam; 6. eg; 7. K.V.P.8. taai; 9. kreeft; 10. morgen; 11. Semiet; 13. vreemd; 15. zoal; 16. nors; 19. PH; 21. ka; 23. stel; 25. noot; 27. los; 29. gek; 31. hut; 33. ra; 35. ga. Drie loggers en één kotter zorgden ervoor, dat de Dinsdagmarkt werd voorzien van een totale aanvoer van 300 kisten verse vis, 290 stijve kabel jauwen en 1.750 kilo tongen. Er waren 70 kisten schol, 18 kisten schar, 5 kisten makreel, 6 kisten bot, 15 kisten schel vis, 36 kisten wijting, 55 kisten kabel jauw en gul, 10 kisten wolf, 10 kisten poon en 14 kisten diversen. De aanvoer was Dinsdag schaars. De prijzen waren zeer goed. Er was niet veel schelvis. Klein middel deed 61,-, pennen 60,-, braad 40,- tot 37,- en wijting 18,- tot 16,- per kist van 50 kilo. Grote schol deed 28,- tot 26,-, groot middel 28,-, klein middel 46,- tot 42,-, schol I 46,- tot 43,- en schol II en III 40,- tot 32,- per kist van 50 kilo. De kabeljauwsoorten deden gemiddeld 180,- tot 70,- per kist van 125 kiio. Schar werd verkocht voor 31,- tot 28,- en bot voor 15,- tot 14,- per kist van 50 kilo. Grote wolf deed 94,-, kleine wolf 44,- en ponen 12,- tot f 9,- per 50 kilo. Grote gul deed 37,- tot 35,-, klein middel 34,- tot f 26,- en kleine gul 27,- tot 24,- per 50 kilo. Makreel was duur met 50,- per kist van 50 kilo. Heilbot noteerde 3.40, gro te tong 2,46 tot 2,38, groot rmdael 2.54, tot 2.46 tot 2.38, groot middel 3,20, tong I 3,40 tot f}3.20, tong II 3,05 tot 2.66, tarbot 2,70 tot 2,25 per kilo. Kisten grote tarbot deden 1,14,-. Woensdag kwamen er vijf trawlers aan de markt. De Vikingbank IJM 183 met 685 kisten verse vis en 15 stijve kabelj., waarbij o.a. 300 kisten schel vis, 120 kisten koolvis, 50 kisten gul en kabeljauw en 55 kisten makreel. De Postboy IJM 35 met 700 kisten verse vis en 100 stijve kabeljauwen, waarbij 100 kisten schelvis, 50 kisten koolvis, 85 kisten wijting, 170 kisten haring, 185 kisten grote makreel, 80 kisten kleine makreel, 5 kisten varia en 25 kisten radio. De Antje RO 15 met 250 kisten verse vis en 500 stijve kabeljauwen. De SCH 27 met 400 kisten verse vis, waar van het merendeel uit schelvis bestaat en de Klaas Wijker IJM 85, waarvan de vangst Dinsdag nog niet bekend was. Voor de Donderdagmarkt werd de traw ler Allan Water IJM 34 verwacht. De visserij om de Noord is schraal. Er stond wederom een harde bries, die overging tot een flinke storm. De traw- Iers visten nog en deden trekken van woner zoveel nog nooit betaald heeft. AA Y—- 1 I 1X1a4U/\„ J AVI U, Ar.A„ rrnnf vul was de KAB niet eerst met de wethou der komen praten en daarna desge wenst nog eens met het hele College, over de mogelijkheden, vroeg hij licht verwijtend. De heer Nuyens be loofde deze tip te zullen doorgeven, was dankbaar voor de open deur en gaf de heer Verbeek te verstaan, dat de KAB geen oude manrietjes-organi satie is. SUGGESTIE Van de reserve wordt 1 millioen bestemd voor krot-opruiming. De Raad vond het best, maar de heer Nuyens wilde de rente van dit millioen graag in een potje stoppen om straks voor de mensen, die naar een duurdere woning zullen moeten, te helpen met een tege moetkoming. Is niet aan de orde, re pliceerde de wethouder van financiën, die niet bereid bleek een toezegging te doen. Maar de heer Lips (AR) vond het een aardige suggestie en de heer Nuyens komt er te eniger tijd op terug. De eerste paar jaar wordt dat millioen toch nog niet voor krot-opruiming ge bruikt. Het aantal vergunningen ingevolge de Drankwet wordt niet gewijzigd. De KVP was het er volkomen mee eens, maar wilde wel de mogelijkheid open houden voor het geval er iemand komt, die in IJmuiden een hotel-restaurant wil gaan exploiteren. De heer Andries- ma vroeg hiervoor medewerking b.v. te helpen bij het verkrijgen van een Kroon-vergunning of een vergunning van maatschappelijk verkeer. De heer Lips (AR) voegde hieraan toe, dat de ze mogelijkheid reeds in artikel 5 van de Drankwet verankerd ligt, waarna de hee Schilling (CPN) de hele Drankwet maar een onding noemde, verwijzend naar de velen, die wel een vergunning houden, maar zelf geen slijter of kas telein zijn en iedere week een flinke duit aan pacht opstrijken. De burgemeester kon hem .daarin wel volgen, maar wijziging van deze wet is aan hogere instanties voorbehou den. Velsen heeft geen enkele bevoegd heid anders te doen dan de wet voor schrijft. De heer Andriesma kreeg te horen, dat het College een open oog heeft voor de noodzakelijkheid van een restaurantbedrijf in IJmuiden en waar mogelijk zal enig initiatief van harte gesteund worden. Als het waar is dat de bewoner van het benedengedeelte van het pand Con- radstraat 18 te IJmuiden per maand slechts 34.50 huur per maand betaalt, da. zal hij dit, nu de gemeente dit pand koopt, ook biijven betalen. In het be trokken voorstel werd gesproken over een huurprijs van 40.1, maar de heer Van Dongen (CH) vertelde, dat de be- 20 tot 40 manden hoops. De dagvang sten liepen van 150 tot 100 kisten hoops. De loggers proberen nog altijd om een kabeijauwtje te verschalken, hetgeen om de Noord niet zo best meer lukt door het aanhouden slechte weer. De loggers meldden trekken van 20 manden hoops. Langs de kust werd nog niet ge vist. Bij de Pittboei was de visserij uit stekend. De loggers deden daar trekken van 40 kilo tong en een paar manden schol. De trawlers Haarlem IJM 9, Dirkje RO 53 en Tzonne IJM 1 vertrok ken Dinsdag naar zee. (Van onze Haagse redacteur) Naar verwacht mag worden, zal ter gelegenheid van de tiende viering van de Bevrijdingsdag de Justitie op eni gerlei wijze een „mild gebaar" maken. Waar deze mildheid in zal bestaan kan nog niet bekend worden gemaakt. Verwachtingen als zouden de ver- keerszondaars van de laatste weken, wanneer zij nog even wachten met het betalen vhn hun boeten, kunnen profi teren van een eventuele kwijtschelding van boeten beneden de 25 gld. zijn echter bepaald niet gerechtvaardigd, aldus vernemen wij op het departe ment. Wethouder Visser gaat het nu onder zoeken. Tot de aankoop van flinke percelen grond in Santpoort-station voor een be drag van 17.000,- werd besloten. Maar de heer Nijssen (KVP), die in de com missie-vergadering zijn stem voorbe houden had en daarvan niets terugge vonden haa in het gemeenteblad, reden waarom hij in het vervolg in dergelijke gevallen tegen zal stemmen, sprong in de bres voor de pachter, voor wie geen schadeloosstelling geregeld wordt. De man kan nog tot 1961 blijven zitten, riposteerde wethouder Visser, die Col lege en Raad niet nu al aan een beslis sing wenste te binden. De heer Nijssen hield echter vol, dat hier een grote leemte is. Een tuinder-eigenaar krijgt wel schade loosstelling, maar voor de pachter is dat niet het geval. Op die manier kan de gemeente alle grond onder de pachters vandaan kopen. Hij kreeg steun van de heer Markerink (AR), maar wethouder Visser betoogde, dat er de laatste tijd heel wat grond ge kocht is, waarbij de pachter schade loos werd gesteld. En hij had zoveel vertrouwen in College en Raad van 1961, dat het ook dan wei goed zou komen. De heer Nijssen vroeg daar op stemming, waarna de aankoop met 16 stemmen voor en 7 tegen be krachtigd werd. De punten 10 tot en met 28 van de agenda leverden geen stof tot bespre king meer op. Bij hamerslag vielen al le beslissingen, ook een serie benoe mingen, waarvoor slechts enkeltallen gesteld waren, zodat tegen 9 uur de vergadering gesloten kon worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2