23 Jeugd bewijst zwemvaardigheid m Enquête onder sigarenwinkeliers Twee „RING '-fragm D „Noi Otto" concerteert in het Frans Halsmuseum GEBOUW ST. BAVO wordt inwendig gerestaureerd „De Spaarnestad" Diefstallen uit gasmeter voor de rechter 30 31 RUCKLE YC Ambassadeur Graeffe neemt afscheid i De opgravingen te Sittard Arthur Grumiaux5 violistiek Matthaus Passion Hoe spelen de R.K. clubs? Colporteur ontkent alle schuld Petroleumvat te Laren ontploft Gevangenen ont snapt en gegrepen Kanaalweg zal worden verbeterd DINSDAGMIDDAGSLUITING IN GEDING karntner trachtengruppe faillissementen K.A.B. sluit lening van f 25.000 EEN IDEALE WARMTEBRON Twee vroege uitbrekers te Groningen WOENSDAG 23 MAART 1955 PAGINA 3 Gemeenteraad Haarlem- merliede en Spaarnwoude Dr. Modderman voor Archeologische Werk gemeenschap Burgerlijke Stand Haarlem Programma beiaard- bespeling Christ. Oratoriumver. Haarlem U SPECIAAL KJ KINDER HOESTSIROOP HEERLIJK EN FANTASTISCH GOED Concert N. Ph. O. HEEMSTEDE Brigdedrive van K.W.F. Kampioenscha ppen tafeltennis Waterstanden is onze voortreffelijke WALES ANTHRACIET VICTORIOUS WALES (Super kwal.) Afm. 20/30 11.15 p. H.L. SEVEN SISTERS WALES (le kwal.) Afm. 20/30 f 10.65 p. H.L. ALLEEN-VERKOOP Brandstoffenhandel HET BELGISCHE VOETBALTEAM Bezoek aan N.C.R.V.-studio Beurs van Amsterdam Beurs van New York 7. DINSDAG AAR f J rWQENSDAC- MAA R T Advertentie MAANDA Dl NS DA V RIJD A ZATERDAG DONDERDAG MAART MAART MAART MAART MAART WOENSDAG MAART DONDERDAG MAART m ln het Sportfondsenbad te Haarlem waren gisteren 89 leerlingen van Lagere en V.G.L.O.-scholen present, om te trachten het zwemvaardigheidsdiploma I ofwel het diploma C in de wacht te slepen. De eisen waren niet eenvoudig: een gedeelte snelzwemmen, reddend zwemmen, 200 meter vrije slag, schoon- springen en tenslotte balzwemmen en -werpenVooral het laatste nummer leverde grote moeilijkheden óp, omdat de meeste candidaten nog nooit met een bal geoefend hadden. 8 scholieren (van 1216 jaar) slaagden. De volgende week Donderdag zullen eveneens in het Sportfondsenbad de Bloemendaalse scholen met 90 jongens en meisjes aantreden, teneinde het C-brevet te proberen te behalen. De foto toont twee jeugdige scholieren tijdens een demonstratie „reddend zwemmen". Dinsdagavond kwam de gemeente raad van Haarlemmerliede en Spaarn woude in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldde slechts weinig punten. Na de openbare vergadering werd een besloten bijeenkomst gehou den voor een bespreking met een ver tegenwoordiger van de N.V. Bouwkas van de Nederlandse gemeenten. De raad besloot o.a. om 15.000 gld. beschikbaar te stellen voor aankoop van ophogingsmateriaal. Over de voorgestelde verbetering van een gedeelte van de Kanaalweg voer den verschillende sprekers het woord. Vooral technische kanten van de zaak werden besproken. Ten slotte ging ie dereen met het voorstel accoord, ter wijl burgemeester drs. J. J. M. Visser verklaarde, dat, verbeteringen voor de Houtrakkerweg en de Banduinweg in studie waren, voor zover het de rio leringen en de trottoirs betrof. Tot lid van de financiële commissie werd op voorstel van wethouder Tabak, de heer Doeven (KVP) gekozen en de heer H. van Beyeren (PvdA) tot lid van de commissie woonruimtewet. De burge meester liet zich in waarderende woor den uit over de heer Henstra, in wiens plaats thans de heer Van Beyeren be noemd was. De heer Henstra, die ont slag uit zjjn functie had gevraagd op grond van zjjn hoge leeftijd, heeft de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude lange jaren gediend. Hij is o.a. voorzitter geweest van de woningbouw vereniging: ,,Ons boerenhuis". Voor de werkgroep Kennemerland van de Archeologische Werkgemeen schap voor Westelijk Nederland sprak Maandagavond dr. P. J. R. Modderman van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort over het onderwerp: „Een 5000 jaar oud dorp te Sittard." De bewoners van dit dorp waren, zo als uit de opgravingen is gebleken, de Bandceramiekers, welke naam ont leend is aan de versiering van het door, hen vervaardigde aardewerk. De nederzettingen zijn voornamelijk gevon den op de lössgronden van't Limburg se middenterras. In de dertiger jaren zijn in deze om geving reeds onderzoekingen gedaan door een medicus, dr. Beckers. Hij vond vele paalgaten en kuilen. Men Weende destijds, dat deze kuilen dien den tot woonplaats van de mens. Later is echter gebleken, dat men te doen had met de fundamenten van wonin gen. De opgraving te Sittard in 1953-54 strekte zich uit over een oppervlakte van 2 hectare. Het aantal huizen, dat men hier heeft gevonden bedraagt 45, waarvan verschillende van 25 tot 30 meter lengte. Om vast te kunnen stel len, hoe groot dit dorp geweest is, zou men een nog grotere oppervlakte mi - ten onderzoeken. Waarschijnlijk zullen daarom t.z.t. de werkzaamheden wor den voortgezet. De palen van de wo ningen stonden in 5 evenwijdige rijen in de lengte van het huis, terwijl die van de 3 middelste rijen veel dikker waren. Deze hadden de functie om het dak te steunen. De buitenste rijen, die de wand vormden, staan gedeeltelijk vlak naast elkaar, gedeeltelijk verder van elkaar. Bij dit laatste gedeelte be stonden de wanden waarschijnlijk uit vlechtwerk, gedicht met leem. Het bleek dat men bij de bouw van de woningen rekening had gehouden met de in die tijd meest heersende windrichting Z.W. In twee huizen trof men enorm veel afval van vuursteen aan. Hier had dus iemand gewoond, die vuurstenen ge reedschap maakte. Men kende toen bljjkbaar ook al arbeidsspecialisatie. Verschillende gevonden voorwerpen wijzen erop, dat de bewoners van dit dorp landbouwers waren. Voorts kwam veel aardewerk te voorschijn, waardoor datering mogelijk werd. Een zeer merkwaardige vondst was het oudste stukje plastiek. Dit bleek een gedeelte te zijn van een zogenaamd runderkopje, dat blijkens een minder fragmentarische vondst in Bohemen diende als oortje aan een pot. Uit deze zo omvangrijke opgraving, die met het Frankische grafveld in Rhenen tot de belangrijkste naoorlogse opgravingen in Nederland behoort, blijkt welk een cultuurhoogte men toen bereikt had. Deze is in later eeuwen weer achteruit gegaan, getuige de vond sten van de Hunebedbouwers, die geen grotere huizen hadden dan 7 a 8 m lang. Nadat de heer Modderman nog enige vragen had beantwoord, dankte de voorzitter, mr. C. M. J. de Jongh, de spreker voor zijn interessante en met fraaie lichtbeelden duidelijk toege lichte lezing. FILMS: CINEMA PALACE: „Désirée" a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Muiterij op de Caïne" 14 jaar. Tijden: 1.45 4.15, 6.45 en 9.15 uur. LUXOR: „De woestijn leeft" a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: „Sabrina a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Een küler zoekt zijn prooi", 18 J. Tijden: 2.30 en 8 uur. In de middagvoor stellingen „Twee matrozen te paard", a.l. STUDIO: „Muiterij op de Caïne", 14 jaar. Tijden: 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Donderdag 24 Maart Minerva: Heemsteedse Kunstkring. Het Kamertoneel uit Brussel met QuoatQuoat, 8.15 uur. GEBOREN: J. de Jongevan der Sluijs, z.; - A. Verzijlberg—Struiksma, z.; J. AmmerlaanKlarholz, z.; J. W. SindorfFaas, z.; E. M. Karskens Schiphorst, z.; K, KoelemeijerTouten- hoofd, d.; P. C. JoostenReekers, d.; G. A. KoningsSas, d.; G. Verhoef Sluijter, d.; J. M. Th. Rooijersde Jong, d ONDERTROUWD: W. E. Smit en N. de Graaf. OVERLEDEN: N. de Ruiter—Pol, 91 j„ Steenbokstraat; P. van EekHensen, 47 j„ Oudeweg; J. Meijer, 67 j„ Gast- huisvest; C. A. Ooms-Hooft, 71 j., Gast- huisvest; W. de RuiterKat, 85 j., Orionweg; B. J. G. Bos, 85 j., Drusus- straat; A. E. W. Augusteinis, 79 j., Leid- *evaart; J. G, Snuif, 80 j., Bos en Vaart straat; P. E. van Zwolvan Wessel, 52 J„ Edisonstraat; P. A. Bogers, 41 j., Kam perlaan. Gisteren hebben de katholieke, de algemene en de christelijke bond van sigarenhandelaren in Haarlem met al gemene stemmen besloten een enquête te houden onder de ongeveer 150 Haar lemse sigarenwinkeliers over de kwestie van de sluiting op Dinsdagmiddagen. Zoals bekend stelden de bestuurders dezer bonden zich op het standpunt dat een dergelijke enquête niet moet wor den georganiseerd door de gemeente, maar door de sigarenhandelaren. Maandag a.s. wordt met de circulatie der formulieren begonnen. Enige jaren geleden werd eveneens een onderzoek omtrent de Dinsdagmiddagsluiting in gesteld; toen waren de meningen, even als nu, zeer verdeeld. De christelijke bond is voor handhaving van de vrije middag, de andere zijn over het alge meen tegen de sluitingsverordening. Zou, waar zeker rekening mee wordt gehouden, de enquête tot negatieve re sultaten leiden in die zin dat de win kelsluiting gehandhaafd blijft, dan wordt waarschijnlijk het volgend jaar weer een onderzoek op touw gezet. Reageren de leden anders, dan zal het bestuur der bonden bij de gemeente op wijziging van de winkelsluitingswet aandringen. Op de gisteren gehouden vergadering kwamen verder nog enige belangrijke punten aan de orde. Het gezamenlijke inkopen komt steeds meer in gebruik. Men zal hieraan de nodige aandacht wijden. De sigarenhal aan het station werd ook ter sprake gebracht. De wijzi ging van de vestigingswet hangt hier mee nauw samen en voorlopig moet in deze zaak geduld worden betracht. De stadsbeiaardier Arie Peters zal op Vrijdag 25 Maart in de Grote Kerk te Haarlem van 11.3012.30 uur het vol gende programma spelen: 1. Improvisatie. 2. Prelude in B, Jef Denijn. 3. a. The Harmonious Black smith, Handel, b. Chaconne (met enige var.) Handel. 4. Sonate 11, Mozart. 5. Mazurka. Lefévere. 6. Andante met va riaties, Arie Peters. 7. Lenteliederen. e Wagnerianen komen ditmaal bij zonder goed aan hun trek met een kapitale publicatie van de Deutsche Grammophon Gesellschaft op 18200 LPM, die de beide slotscènes be vat uit „Siegfried" en „Götterdamme- rung", derhalve de samenzang van Brünnhilde en Siegfried „Heil dir Son ne! Heil dir, Licht!" en Brünnhilde's mo noloog, die het einde van de „Ring" is „Starke Scheite schichtet mir dort". Het orkest van de Beierse Omroep wordt ge leid door Herman Weigert. Brünnhilde en Siegfried zijn de beide sterren van de tegenwoordige Bayreuther opvoerin gen; Astrid Varnay en Wolfgang Wind- gassen. De waarde van deze acoustisch mag nifiek geslaagde plaat ligt vooral in de zinvolle koppeling der beide reusachtige fragmenten. De slotscène van „Sieg fried", de ontmoeting van de held met Brünnhilde vormt de noodlottige be zegeling van de ondergang, die zich dan in de slotscène van „Götterdammerung" voltrekt. Aldus beleeft men op deze plaat enkele van de beslissende momen ten van het drama in een sterke con centratie van aandacht. En uiteraard van muzikale verbondenheid, die inzon derheid tussen deze twee scènes zeer sterk is. Muzikaal behoren ze tot de meest grootse muzieken in Wagner's „Ring"-cyclus, en de beide artisten ge ven een heel getrouw beeld van de vo cale wonderen, die er in Bayreuth te beleven vallen. De oernatuurstem van Varnay straalt hier in een overweldi gende kracht. De helle, slanke en jonge tenor van Windgassen stelt zich daar prachtig tegenover. Weigert's orkest is sonoor en kleurrijk. Ook wel zeer com pact. Welk een interessant vergelijkings materiaal voor de gelukkigen, die be schikken over de Toscanini-opname van deze „Götterdammerung"-scène (met Helen Traubel). Deze nieuwe opname is een indrukwekkende prestatie. Hoist's „The planets" Een opmerkelijke aanwinst van het Engelse repertoire levert Decca met LXT 2871, waarop men Sir Malcolm Sargent en het London Symphony Or chestra met veel verve een uitvoering hoort geven van Gustave Hoist's „The planets", een zevendelige suite zou men moeten zeggen, waarvan elk onderdeel geïnspireerd is op het karakter van een der planeten Mars, Venus, Mercurius, Jupiter, Saturnus, Uranus en Neptunus. Het is muziek van onmiskenbare poëti sche verbeeldingskracht, niet in alle on derdelen even sterk weliswaar, maar vaak frappant van vinding en contras ten en niet zelden heel fraai van instru mentale kleur. Als men zich terug ver plaatst naar de ontstaanstijd 1914 De „Christelijke Oratorium Vereeni- gmg Haarlem" geeft op Woensdag 6 April in het Gem. Concertgebouw in Haarlem een uitvoering van de Mat- tbaus-Passion van Bach. De medewerkenden zijn: Jeanette van Dijk, sopraan; Maria Naveu, alt; Han le Fèvre, evangelist; Louis Hendrikx, Christuspartij; Henk Meyer, tenor; Rom Kalma, bas; Arie de Rijk, bas; het Kna penkoor o.l.v. Tom de Vries; Piet Lentz, viola da gamba; Piet Halsema, orgel, en het Noordhollands Philharmonisch Or kest. Het geheel staat onder leiding van George Robert. De dabs- en zanggroep Die Karntner Trachtengruppe uit Oostenrijk zal, zoals wij reeds eerder berichtten, Vrijdag 25 Maart in Haarlem een demonstratie ge ven op de rotonde voor het stadhuis. Om half twaalf wordt een mars ge maakt door de Grote Houtstraat, tot 12 uur volgt de uitvoering en om 12 uur ontvangen B. en W. van Haarlem de Oostenrijkers op het stadhuis. Des middags om half drie vertrekt de Karnitner Trachtengruppe naar Am sterdam. De Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 22 Maart 1955 geen faillisse menten uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 20 Maart 1955 geëindigd het faillissement van; P. Gude, radiohandelaar, Heemstede, Rech- ter-Commissaris; Mr. J. A. Bletz. Cura tor; Mr. E, M. J. Minderop te Aerden- hout. smiith, Handel, b. Chaconne (met enige Frits Mondriaan's Vocaal Dames En semble „Noi Otto" trad ditmaal op in de Renaissance-zaal van het Frans Hals museum. Een zaal, acoustisch niet min der of beter geschikt dan alle andere Haarlemse kleine zalen als de stad eenmaal over een nieuwe gymnastiek zaal beschikt, wordt de uitstekend re sonerende Doelenzaal voor Kamermuziek disponibel gesteld! echter toch nog te verkiezen boven de andere vanwege zijn interieur, dat de benodigde sfeer aanbrengt voor intieme kunst. Een groot voordeel voor de dirigent, evenals de beschikking over mooi stem- menmateriaal, dat een fraai geheel vormt en zeer muzikaal ontwikkeld is. Dien tengevolge kan de dirigent zich de weelde veroorloven een programma sa men te stellen uitsluitend van belang rijke Franse werken. Er werd doorgaans opvallend mooi van klank en karakte ristiek gezongen. Toch komt het ons voor, dat de dirigent vooral bij hoogte punten met fortissimo-zang iets over drijft. Niet alleen, dat dan de voor dracht te effectvol aandoet, maar de klank van de sopranen bovendien aan timbre inboet. Nu zingt het in de Renaissance-zaal niet bepaald gemak kelijk, zelfs solisten bereiken dikwijls niet de gewenste hoogte, doch men moet zich nu eenmaal zo goed mogelijk op de eenmaal gekozen zaal instellen. En met minder klankexpansie is toch veel schoons te verkrijgen. Zo vorm de het geheel zacht, teer en fijn ge nuanceerd gezongen „Aux petits en- fants" van César Franck o.i. het hoog tepunt van de avond. Dat klonk ontroe rend schoon en maakte diepe indruk. Van Franck's „Les danses de Lormant" en Caplet's „Inscriptions champêtres" moeten wij bijzonder de uitbeelding roemen en van de 3 Choeurs de trans parante klank. Bovendien vervulde het Ensemble nog een bijkomstige rol in „A la Musique", van Chabrier, met overtuiging voorge- Advertentie BEVAT VITAMINE C Het kader van de K.A.B. afdeling Haarlem heeft zich in vergadering gis teravond beraden op de plannen inzake ed inwendige restauratie van het ge bouw St, Bavo in de Smedestraat. Tet ligt in de bedoeling, dat de zalen 2 en 3, het trappenhuis en het buffet worden opgeknapt. De kosten zijn begroot op f 18.000.Besloten werd hiervoor een lening van f 25.000 te sluiten. De vergadering stond onder leiding van de afdelingsvoorzitter, de heer A. J. M. Angenent, die juist van een ziekte was hersteld. De begroting van de afdeling die sloot met een bedrag van f 16.000.aan in komsten en uitgaven werd met algem stemmen vastgesteld. De balans van de i leend aan de koopavond. exploitatie van het Gebouw St. Bavo sluit met n tota'al bedrag van f 141303,98; de winst- en verliesrekening met een be drag van 35048.88, de begroting voor 1955 met 35.000. Het financieel beleid van het beheer van het gebouw werd goedgekeurd. De voorzitter vestigde er speciaal de aandacht op, dat men in Haarlem-Noord vergaderlocaliteiten bouwt. Ook in de binnenstad wordt een vergroting van de vergadergelegenheid overwogen. Deze activiteit noopt de K.A.B. uit een oog punt van concurrentie de outillage van het St. Bavogebouw te verbeteren. Hierna besloot men de reeds genoemde lening van ƒ25.000 aan te gaan. De kring Oost stelde voor het afde lingsorgaan op de eerste van iedere maand aan de leden toe te zenden. Algemeen was men van oordeel, dat geen medewerking moest worden ver-. dragen door de sopraansoliste Anna van 't Oever en in „Sainte Marie Magda- leine", gevoelvol weergegeven door de alt Truus Mondriaan. Hieraan dienen wij nog toe te voegen de zeer mooi klinkende zang bij de kleine soli in één van de Choeurs door de dames Moriën en Verdoorn. De artisten Frans Vester en Lorenzo Pappolo speelden ter afwisseling een Telemann sonate en een Stamitz-duetto, interessante oude muziek voor fluit en viool, alsmede „Sangita", een Invocation, aantrekkelijke Pakistanse muziek van Hidayat Khan. Berta Bonzet begeleidde de solo- en koornummers (alleen Ca plet's werk ging a capella) accuraat, stijlvol en in juiste klankverhouding tegenover de zaal! De zaal was geheel gevuld met een aandachtig en dankbaar publiek. O. K. Op Vrijdag 1 April vindt het laatste con cert van de Serie V plaats onder leiding van Toon Verhey met solistische mede werking van de pianist Daniel Wayenberg. Het programma bevat de volgende wer ken: Ouv. Cyrano de Bergerac Wage naar; Pianoconcert - Grieg; Symphonie - „Die Haerlemsche Musyckcamer" zal het tweede donateursconcert geven op Maandag 28 Maart 's avonds om 8 uur. Scheidsgerechtzaal is het Krelage- huis. Solist is Frans Vester. Er zullen werken uitgevoerd worden van Handel, Stanitz, J. S. Bach, Al- binoni, Blavet en Mozart, Zoals bekend organiseert de afdeling Heemstede van het Koningin Wilhel- minafonds op Zaterdag 26 Maart een tweede bridgedrive ten bate van de kankerbestrijding. Het bestuur verzoekt ons thans, er de aandacht op te vesti gen dat er nog enige paren kunnen wor den ingeschreven. Men kan zich op geven bij de secretaresse van de afdeling, mevrouw L. A. Timmers-Straatsma, Maasstraat 14, te Heemstede, tel. 38245. Op 27 Maart organiseert de Heem- steedse Tafeltennisvereniging „Heem stede" in het Verversingshuis Groenen- daal wederom de wedstrijden om de open kampioenschappen van Heemstede, waarvoor een door de gemeente Heem stede geschonken wisselbeker de voor naamste prijs is. Dit tournooi is zeer sterk bezet, omdat het door de beste Nederlandse spelers wordt beschouwd als een inleiding op de komende wedstrijden om het wereldkampioenschap. Onder de deelnemers zijn; Bert Onnnes, Erik Goudsmit, Bert v. d. Spek, John Gogli en George Oudt en voorts een aantal van de beste spelers en speelsters uit Kennemerland. Het tournooi begint om 12 uur, de finale-partijen zullen worden gespeeld tussen 18 en 20 uur. IJMUIDEN Woensdag 23 Maart Hoog water: 3.14 u. en 15.27 u. Laag water: 11.07 u. en 23.30 u. Donderdag 24 Maart Hoog water: 3.47 u. en 16.02 u. Laag water: 11.46 u. Maanstand: nieuwe maan 4.42 is het zelfs een gedurfde muziek. In die tijd was de Engelse toonkunst nog in hoge mate insulair en had zij weinig of geen verbinding met de revoluties, die toen op het vasteland in volle gang wa ren. Wie van mooie orkestklank houdt en van een muziek, die in haar taal ge makkelijk te volgen is zonder daarom banaal te zijn, die kan in deze qua klank zeer geslaagde opname een stuk naar zijn gading vinden. Vioolmuziek Violistiek van de hogeschool geeft Philips op A 00228 L, waarvoor de Bel gische violist Arthur Grumiaux, die en kele maanden geleden het pas ontdekte vioolconcert van Paganini op de plaat vereeuwigde, begeleid door het Lamou- reux-orkest onder Jean Fournet drie uiterst virtuoze stukken speelde: de „Poème" van Ernest Chausson, de „Tzi gane" van Ravel en de „Symphonie es- pagnole" van Lalo. Zuiver muzikaal ge sproken is de „Poème" daarvan het be langrijkste, een oprecht bewogen can- tabel vioolstuk. De „Tzigane" is muzi kaal het minst belangrijk van de drie, in wezen een koude imitatie van bijna geperverteerde acrobatiek. Juist om die virtuositeit is het dan intussen weer heel interessant, alsmede om zijn onbeschrij felijk geraffineerde instrumentatie en als het dan zo gunstig, intelligent en su perieur boven de uiterste moeilijkheden uit gespeeld wordt als door Grumiaux met assistentie van Fournet en het or kest, dan heeft men het wel in zijn vol maakte gedaante, waardoor het dan ook weer voor onze kennis van Ravel van veel betekenis is. Grumiaux behoort wel tot de superklasse der jonge vioolvir- Advertentie Fr. Varkenmarkt 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 (Zondag 27 Maart) Vitesse—G.V.O. A.D.O.Schoten Wijk aan ZeeR.K.A.F.C. D.E.M.—O.S.V. Blauw-ZwartH.B.C. ScheveningenT.Y.B.B. Onze GezellenHalfweg N.A.S.—D.J.K. TeylingenTonegido D.O.S.R.Lisse Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sport redactie van de N. Haarlemsche Crt., Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijs vraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor elke goede oplossing wordt één punt toegekend. Dat de bewoner van het pand zelf de gasmeter licht, komt nogal eens voor. Dat vreemden van buiten-af binnen dringen en het penningenbakje ledi gen, is minder bekend, maar komt even- tuozen, gelijk hij ook bewijst met Lalo, eens veel voor. Er zijn jaren dat bij het doch de rijpe poëzie is nog niet geheel Energiebedrijf in Amsterdam ruim de zijne. Merkwaardig, dat hij ook vaak de neiging vertoont even over de toon heen te spelen. Niettemin mag deze plaat tot de allerbeste vioolopnamen van de laatste tijd gerekend worden. Philips zorgde in de Favourites-serie nog voor ander heel aantrekkelijk Frans werk: de zelden of nooit meer gehoorde ouvertures „Le roi d'Ys" eveneens van Lalo en „Gwendoline" van Chabrier, ook door Fournet en het Lamoureux-orkest gespeeld, goede negentiende eeuwse Franse theatermuziek, veel gist en flon kering van kleur en speciaal voor de Chabrier-fans een welkome verrijking (S 06034 R). In het 45-toerenrepertoire noteerde ik een aanwinst en een ontdekking op Philips 402 005 NE: de jonge sopraan Pierrette Alarie met twee Bizet-frag- menten, de Cavatine van Leila uit „Pê- cheurs de perles" en Micaela's aria uit de derde acte van „Carmen". Een ster van bijzonder krachtig en kernachtig licht, deze sopraan, waarvan we nog wel meer zullen horen. En wil men een paar heel poëtische pianomuziekjes, dan vestig ik uw aandacht op Decca Medium Play LW 5135, de Impromptu's op. 142 No's 1 en 2, gespeeld door Clifford Cur- zon. Slechts de groten kunnen zo een voudig en zuiver melodie spelen. Dat is per saldo het moeilijkste dat er bestaat. L. H. Op de heide te Laren achter de Utrechtse waterleiding zijn twee jongens door een exploderend petroleumvat dermate ernstig gewond, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Drie jongens van acht jaar en een van veer tien liepen over de heide en zagen in een kuil van een zandafgraving enige knaapjes een vuurtje stoken. Zij verjoegen de jon gens en gingen huns weegs. Toen zij na een uur wederom op de plek kwamen, zagen zij een laaiend vuur. De vlammen kropen naar een petroleumvat dat op korte af stand van het vuur stond. Twee van de jongens, Han Grete en Cor Vonk, beiden acht jaar, wilden naar een petroleumvat om het, voor het vuur het bereikte, weg te halen. Juist toen zij bij het vat aan kwamen, explodeerde het. H. G. kreeg grote brandwonden aan zijn gelaat en van hem en van C. V. raakten de kleren in brand. Hun veertienjarig vriendje Johan Brouwer liep vlug naar^ hen toe en rolde beiden door het zand opdat de vlammen gedoofd* zouden worden. Daarop rende hij naar de Hilversumseweg en hield een auto aan. De automobilist haalde de jongens op en bracht hen bij de verbandpost van de N.S.F. te Hilversum. De daar aanwezige dokter ge lastte, dat H. G., die zeer zware brand wonden had, onmiddellijk naar de R.K.Z. te Hilversum moest vervoerd worden. Zijn toestand was levensgevaarlijk. Ook C. V. was er erg aan toe. Hij werd naar het Diaconessenziekenhuis vervoerd. Dit alles speelde zich Woensdag j.l. af. Eerst gisteren heeft een van de vaders het ver haal te horen gekregen. Hij heeft zich he denmorgen tot de politie te Laren gewend. De politie zal onderzoeken of het verhaal van de jongens met de werkelijkheid klopt. tweehonderd van zulke diefstallen wor den gemeld. De huisbewoner wordt dan voor het tekort aansprakelijk gesteld. Van een deel van deze reeks gasmeter lichtingen wordt de 45-jarige Amster damse colporteur S. verdacht op grond van aanwijzingen die sterk tegen zijn on schuld pleiten. Van de vijf gasmeterlichtingen die verdachte waren ten laste gelegd, was er niet één die verdachte Dinsdagmorgen voor de Amsterdamse Rechtbank toegaf. Hij ontkende categorisch alle schuld. Ondanks de vingerafdrukken die op de geplunderde meters waren aangetrof fen en die overeenkomst toonden met het vingerpatroon van verdachte. On danks het feit dat de diefstallen waren gepleegd op adressen in het rayon van de colporteur niet alleen, maar ook op adressen die verdachte regelmatig placht te bezoeken. Zelfs ondanks het feit dat meer dan één huisvrouw ver dachte herkende als de man die ze aan Dinsdag in alle vroegte zijn twee gevangenen ontsnapt uit de strafgevan genis te Groningen. Na een nauwgezet politieonderzoek en een wilde achter volging door weilanden en sloten kon den de ontsnapten enkele uren later, omstreeks negen uur, gepakt worden in de buurt van Waterhuizen. Het waren de 30-jarige K. v. B. uit Amsterdam en de 27-jarige D. B. uit Venlo. Het Belgisch elftal, dat Zondag 3 April de strijd aanbindt tegen het Ne derlands voetbalteam, zal in Grand Theatre Gooiland te Hilversum loge ren. Officials en spelers zullen Zater dagavond een bezoek brengen aan de N.C.R.V.-studio, waar de opnamen ge maakt worden voor de VARA-uitzen- ding „De Showboat". De Belgische voet baller Mermans doet zelfs mee aan de uitzending. Hij treedt op in het onder deel: Dat wil ik nooit meer horen. Aan de N.C.R.V. zal gevraagd wor den of de Belgische voetballers door een haag van Hilversumse voetbal junioren de studio mogen binnengaan. Als het mag, zal Polygoon-Profilty op namen maken van deze niet-alledaagse entree in de N.C.R.V.-studio. haar gasmeter had bezig gehoord of ge zien. Het waren allemaal diefstallen uit meters die in portalen waren aan gebracht en hoofdzakelijk in de Trans- vaalbuurt gepleegd. Dat er vingeraf drukken van hem waren gevonden ver baasde verdachte niet zozeer, omdat hij gewoon was zijn tas zolang op de gasmeters te deponeren. De afdrukken waren echter niet alleen op de om bouw, maar ook op de meter zelf ge vonden! Een huisvrouw, als getuige gedag vaard, verklaarde dat op een gegeven dag bij haar werd aangebeld. Ze deed n:et open, omdat ze daar geen zin in had. De huisdeur in het trapportaal was niet helemaal dicht, zodat ze ho ren kon dat de bezoeker morrelde aan de meter en bezig was met het pen ningenbakje. Toen ze te voorschijn kwam, schrok verdachte, die ze als de bewuste man herkende, hevig. „Jij hebt aan mijn meter gezeten," zei 'de vrouw, „ga maar mee naar de politie." Ver dachte had dat echter geweigerd. Hij had zich verwijderd en was met het col porteren van geïllustreerde bladen doorgegaan. De Officier achtte het ten laste ge legde bewezen en repte van een goede vangst van de politie. Tegen verdachte, die reeds viermaal eerder veroordeeld was, eiste hy een jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger meende dat er slechts van aa.nwjjzingen sprake was, niet van bewijzen en vroeg vrij spraak. De Rechtbank zal 5 April uit spraak doen. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 23/3 334 Ned. 1953 102% 31/2 Ned. 1953 102% 31/4 Ned. 1948 100% 3Ui pCt. Ned. 1950 100 ft 3% Ned. 1954 100ft 31/4 Ned 1955 100 ft 3-31/2 Ned. 1947 100ft 3 Ned. 62-64 bel. fac. 101% Inschr. Grtbk 1946 3 pCt. 100% Ned. Handel Mij. cert. 228 A.K.U. 305% 308% Van Berkel's Patent 165 Calvé-Delft cert. 263 Van Gelder 269 Kon. Hoogovens cert. 285 Unilever Cert. 386% 390 Ned. Kabel 264 Philips 361% 364% Nieuwe Philips 351 353% Kon. Petroleum 596% 603 „Amsterdam" Rubber 112& 186% 113 Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij. 175 175% Ned. Scheepv. Unie 180% 182 H.V.A. 147% 147% Deli Mij. Cert. 143% 143% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex div. Stemming: vast. 21/3 537s 12o 1 67'. '2 49% 93% 106 76% 41% 81% 79 69' 55% 81% 27% 77% 22/3 55% 128% 68% 50% 94% 107% 77% 41% 83% 78% 62 56% 82% 27% 78% In Den Haag heeft de Belgische ambassadeur Z. Exc. E. Graeffe, die tevens deken was van het Corps Diplomatique, Dinsdagavond tijdens een receptie afscheid genomen van zijn diplomatieke relaties in verband met zijn aanstaande vertrek uit ons land. Men ziet hier de scheidende ambassadeur in gesprek met mevr. Drees, de echtgenote van de Nederlandse premier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3