Eerste Kamer teleur gesteld over mislukt overleg in kwestie overheidssalarissen Raad voor de Kunst in strijd met artistieke vrijheid? Geldomsetten op aanzienlijk hoger niveau VOORLOPIG NOG GEEN FM? Se sigaar is weer aas de winnende hand! Heldin van Belfast Nogmaals: AMSTERDAM HOOFDSTAD Samenwerking weg- vervoer opgezegd AKKERTJES Ook kartel voor Hr. Ms. „Hoogezand" te water gramofoon- platen NVRD ontkent schuld Geest van Geer ten Gossaert spreekt van „staatsdiaconie" Groenogige Kamerpresident Een kwart eeuw kath. geestelijke volksgezondheid Priester-arbeiders voor de rechter Jo Jurissen WOENSDAG 23 MAART 1955 PAGINA DRIE WINNAARS IN HOORSPELWEDSTRIJD Na pogingen tot vorming van bedrijfschap Gebed en offer voor Indo-Chinezen rillerig, lusteloos Het radiokartel ARKA op de bres voor lagere ambtenaren Detailhandel in Januari Weinig animo bij Nederlandse omroep Hoge onderscheiding voor prof. Buytendijk Herhalingsoefeningen VACANTIEBONNEN WORDEN VERGOED Henri Kuijpers ter aarde besteld Erevoorzitter van katholieke vakbeweging beledigd Hoge Raad beslist: Geen radio-ontvangst toch luisterbijdrage betalen Asi (Van onze parlementaire redacteur) Algemene teleurstelling over het mislukken van het overleg over de salarissen der overheidsdienaren klonk gisteren in de redevoeringen van de senatoren, die deze zaak aan de orde stelden. Achter de groene tafel zat minister Beel, die in het eerste deel van zijn antwoord aan de Kamer nog niets over deze kwestie heeft medegedeeld. Vandaag zal de minister zijn be schouwing over de begroting van Binnenlandse Zaken voortzetten. De heren Reyers (C.H.), de Vos van Steenwijk (V.V.D.), Schipper (A.R.) en Van Lies hout (K.V.P.) waren het erover eens dat het verloop van zaken zeer teleur stellend is. Over het optreden van de Centrale van Hogere Rijksambtenaren, die een langzaam-aan-actie heeft voorgesteld, was het oordeel echter af wijzend. De heer de Vos van Steenwijk geloofde niet dat het zover zal komen. „Daar hebben de heren te veel plichtsgevoel voor en bovendien zou den zij de sympathie verspelen." De heer Van Lieshout (K.V.P.) vroeg of de minister aannemelijk kon maken dat de overheidsfinanciën de toeken ning van een hoger loon niet toestaan. Als dat niet kan worden aangetoond, dan is de bezoldiging, zoals die nu is, moreel verwerpelijk, omdat het strikt noodzakelijke voor de levensbehoeften hieruit niet kan worden betaald. De re geling van de rechtspositie van het overheidspersoneel is een kwestie ge worden van touwtrekken tussen Rijk en lagere organen, zo concludeerde de woordvoerder van de K.V.P. Hij noem de dit des te erger nu zelfs het bestaans minimum is aangepast. De stelling dat de overheid geen concurrerende positie mag innemen ten opzichte van het vrije bedrijfsleven werd algemeen verworpen. Een constructieve gedachte bracht de heer Schipper (A.R.) in het debat door voor te stellen een commissie te benoemen die de verhouding van de salarissen bij de overheid tot die van het vrije bedrijfsleven nauwkeurig zal gaan berekenen. Ook stelde hij voor om voortaan geen ambtenaren maar de minister zelf of een staatssecretaris in de regeringsdelegatie de onderhan delingen te laten voeren. Zij zullen aan gezag en betekenis winnen en er kunnen dan tenminste zaken worden gedaan. De heren Reyers en De Vos van Steen wijk wezen vooral op de onbevredigen de kwestie van de nivellering. De heer Reyers stelde dat de regering voor haar ambtenaren verantwoordelijk is. Zij is het die ook de depreciatie van het geld niet heeft kunnen voorkomen. Dan moet zij ook de gevolgen opvangen. Weet de minister dat in Breda de St. Vincentius- vereniging bij moet springen wanneer in gezinnen van ambtenaren verbruiks- goederen moeten worden gekocht? Voor het politiepersoneel kwam de VAN LIESHOUT De prijs van f3.000.voor de win naar van de hoorspelwedstrijd, welke de K.R.O. aan het begin van het win terseizoen had uitgeschreven, is ver deeld in drie prijzen van f 1000.daar de drie beste inzendingen elkaar in de puntenwaardering te weinig ontliepen. De drie prijswinnaars zijn: de dichter Michel van der Plas met het hoorspel „De kans", Aart Blom met „De luitspe ler" en Louis Povel met „Ik wou dat ik dinges was". Op de sluitingsdatum, 31 December 1954, waren 210 hoorspelen ingezonden, heer Tjalma "(A.R.) op. De heer Van Bij eerste selectie bleken 28 inzendingen Walsum (P.v.d.A.) verdedigde het be- t aan de gestelde eisen ^aar- kende socialistische standpunt en be toogde dat de organisaties zelfs het over leg hadden doen mislukken. De heer Van Lieshout vroeg ook, met ae regeling van de ziektekostenverze kering niet te wachten tot de commis sie-Van Kranenburg hierover heeft ge rapporteerd. De heer Nijkamp (K.V.P.) wees op de te lage salarissen der wethouders en vroeg de minister te willen bevorderen dat de nodige differentiatie wordt toe gepast in gemeenten waarin deze func tionarissen werkzaam zijn. Velen spraken over de financiële ver houding tussen Rijk en gemeenten en men vroeg de aandacht van de minister voor de toenemende macht van het pro vinciaal bestuur, waardoor de gemeen telijke autonomie aan betekenis nog meer gaat verliezen. Amsterdam als hoofdstad De attaque van prof. Gerretson op minister Beel over Amsterdam als hoofdstad van het land werd een bij zonder heftige persoonlijke aanval op de minister. De heer Gerretson verweet hem dat hij wetenschappelijke verzin sels had verkondigd. Minister Beel had zich het vorig jaar door het Rijksarchief over documenten laten voorlichten, waaruit zou zijn gebleken, dat de heer Gerretson ongelijk had en dat de sou- vereine vorst Willem I de woorden „als de hoofdstad" uit de betreffende be schikking heeft laten schrappen waarbij hij zijn inhuldiging in Amsterdam stel de. Prof. Gerretson had daarna het Rijks archief nog eens bezocht en ontdekt dat de minister er niet geweest was. Anders had hij daar wel documenten gevonden die juist het tegendeel be wijzen. De minister heeft blijkbaar zijn wetenschap geput uit de documentatie van prof. Colenbrander, maar hij had moeten weten dat deze documentatie niet deugdelijk is. Na een beraadslaging over het ver loop van het overleg der werkgevers organisaties in het beroepsvervoer over de weg, en-na overweging van de con sequenties van de stappen, door de con fessionele organisaties buiten de C.W.W. (Contactcommissie voor Werkgeversor ganisaties in het Wegvervoer) om ge daan tot het instellen van een bedrijf schap voor het wegvervoer, is in de Dinsdag gehouden vergadering van de C.W.W. besloten de samenwerking van deze organisaties in de C.W.W. te be ëindigen. Aldus vernemen wij van de zijde van de N.O.B.-wegtransport. Terwijl zij hun bereidheid handhaven, overeenkomstig de destijds in de C.W.W. vastgestelde richtlijnen mede te werken aan het in het leven roepen van een be drijfschap voor het wegvervoer, hebben de B.B.N., de N.O.B.-wegtransport en de N.V.T.O. in principe besloten hun onderlinge samenwerking in een nader te kiezen vorm in stand te houden. Namens het Episcopaat heeft de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, Z. H. Exc. mgr. B. Alfrink, het bestuur van het Ned. R.K. Huisvestingscomité in 's Hertogenbosch bericht, dat het Episcopaat met voldoening kennis ge nomen heeft van het plan de aandacht te vragen voor het probleem van de massale volksverhuizing in het Noorden van Indo-China, waarbij men zich tracht te onttrekken aan de communistische bezetting die het Noordelijk gebied teis tert. Mgr. Alfrink spreekt de hoop uit, dat het beroep op onze landgenoten om door gebed en een geldelijk offer bij te dragen aan de leniging van de nood al- femene weerklank zal vinden en dat e katholieken van Nederland veel zul len bidden en krachtig zullen helpen. bij bij tweede selectie 13 spelen over bleven, geschikt voor uitzending in het K.R.O.-programma. De bovengenoemde drie inzendingen werden met prijzen beloond. De overige 10 zullen eveneens worden uitgezonden, indien de schrij vers hun toestemming daartoe verlenen Advertentie Neem U toch in acht bij de eerste verschijnselenBestrijdt dadelijk die opkomende griep! Neem één of twee 'AKKERTJES en ga vroeg naar bed!( helpen direct De Ned. Consumentenbond heeft de minister van Economische Zaken ver zocht, voor de verkoop van gramofoon- platen dezelfde maatregelen te nemen als hij heeft gedaan voor de verkoop van radiotoestellen. De bond zegt, dat de Nederlandse ko per goedkoper uit is als hij zijn platen in het buitenland koopt, zelfs met inbe grip van de daaraan verbonden kosten, dan wanneer hij ze via de Nederlandse kleinhandel betrekt. Dit voordeel beloopt soms tussen de 15 en 20 procent. Dit geldt zelfs voor platen van Nederlands fabrikaat. De oorzaak hiervan is, aldus deze bond, dat de Nederlandse kleinhandel belang rijk meer winst meent te moeten maken dan die in het buitenland. Deze toestand kan slechts worden gehandhaafd door over de gehele linie gemaakte prijsaf spraken, aldus de bond. Na een vergadering van afdelingsbe stuurders en hoofdbestuur van de Ned. Vereniging van Radio-Detailhandelaren (N.V.R.D.) heeft de N.V.R.D. een com muniqué uitgegeven waarin gezegd wordt dat de radio-detailhandel uiter aard niet in het minst gekant is te gen prijsverlagingen, dat veeleer het te gendeel het geval is, doch dat de uit eindelijke beslissing hierover niet m haar handen ligt. Betreffende de bezwaren, welke de minister meer speciaal tegen de N.V.R.D. heeft, zo zegt het communiqué, waren reeds zeer geruime tijd onderhandelin gen gaande, die naar de mening van de N.V.R.D. in een zodanig stadium ver- 1 keerden, dat maatregelen als de geno- mene daarvoor zeker niet nodig waren geweest. De vergadering heeft dan ook het' hoofdbestuur opgedragen alles in het werk te stellen, opdat de minister er toe kome zijn beslissing in te trek ken, zoals reeds bij andere groepen de taillisten geschiedde. Het hoofdbestuur heeft hiervoor alle bewegingsvrijheid verkregen in dien zin, dat het voor zover dit redelijkerwijze mogelijk is, tege moet kan komen aan de wensen van_ de minister, zo besluit het communiqué. „De katholieke centrales van over heidspersoneel letten primair op de belangen van de laagst en laag be zoldigden en op de garanties van een minimum-salaris, dat aan de ethische minimum-eisen voldoet". Dit verklaarde dr. W. J J. Dijsselbloem, directeur van het landelijk' ARKA-bureau, tijdens een vergadering van de ARKA te Al melo. Het is een aperte leugen aldus dr. Dijsselbloem dat wij ons alleen be kommeren om de salarissen van de hogere ambtenaren. Voor de laagst ge plaatsten hebben wij als eis gesteld het minimum-loon van een en zestig gulden en vijftien cent per week. Nog steeds meent de ARKA, dat er ge streefd moet worden naar een verho ging van achttien procent voor de sa larissen van alle ambtenaren. Op dit moment is dit echter niet te bereiken en daarom is de ARKA accoord gegaan met een compromis-regeling van zeven tot zeven en een half procent verho ging. De eis van achttien procent is - aldus dr. Dijsselbloem niet inge geven uit propagandistische overwe gingen, zoals ons de socialisten verwij ten. Van een van de hellingen van de werf Gustote Schiedam, heeft mevr. M. A. Roelfsema-Poelstra, echtgenote van de burgemeester van Hoogezand, Dinsdag middag te water gelaten de daar voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijnde mijnenveger „Hoogezand". De Hoogezandis een van de 32 kustmijnenvegers, die op veertien Nederlandse werven voor de Marine worden gebouwd. i..ï li -i i I maar ook daar bedroeg de achteruit- I inline nil DOeK.ll3.FI (IP I gang nog resp. 19, 15 en 11 procent. De Uailllg LUJ UUCiYliauuei vermindering van de omzet in de dro gisterij bedroeg 17 pet. Een ingrijpender omzetvermindering trad op in de branches, die in Decem ber tengevolge van het geschenkkarak- Het door het Economisch Instituut voor de Middenstand gepubliceerde cij fermateriaal betreffende het omzetver- loop in het midden- en kleinbedrijf ge durende Januari 1955 wijst uit, dat de geldomzetten in een aantal branches, vergeleken met de overeenkomstige maand van 1954, op een aanzienlijk ho ger niveau lagen. Hierbij zullen de loonronden van 1954 alsmede de daar uit voortvloeiende prijsstijgingen een rol hebben gespeeld. In de voedingsmiddelenbranches ver toonden in Januari j.l. de geldomzetten in de detailhandel in aardappelen, groen ten en fruit, mede tengevolge van de relatief hoge prijzen, de grootste stij ging (17 pet.). De melk- en zuivelhan del zag de omzet met 7 pet. stijgen, welk percentage kleiner is dan dat van de officieel toegestane prijsverhoging. Voor de overige hier opgenomen bran ches in de levensmiddelensector waren de stijgingspercentages veel geringer: voor de broodbakkerij 4 procent, het kruideniersbedrijf 3 procent en het sla- gersbedrijf 2 procent. Veel groter was de omzetstijging bij duurzame consumptiegoederen. Zeer gunstig was de omzetbeweging in de detailhandel in schoeisel en textiel, ge tuige de stijging met resp. 19 en 15 pet. In de meubelhandel en de detail handel in glas, aardewerk en huishou delijke artikelen werd eveneens een grote vooruitgang bereikt (resp. 17 en 14 pet.). De boekhandel en de kantoorboek handel zagen evenwel hun geldomzet met resp. 1 en 3 procent verminderen. In de genotmiddelensector werd de grootste toeneming genoteerd in de de tailhandel in alcoholhoudende en alco holvrije dranken. Deze bedroeg 10 pro cent. Voor het banketbakkersbedrijf en de detailhandel in tabaksfabrikaten waren de stijgingspercentages t.o.v. Januari 1954 resp. 5 en 2 procent. Verder kan nog worden medegedeeld, dat in het opticiensbedrijf een vooruit gang van 20 procent, in het kappersbe- drijf van 17 pet. en in het drogisten- bedrijf van 11 pet. werd geboekt. Vergeleken met December 1954, toen de omzetten in de meeste branches gunstig werden beïnvloed door de in die maand vallende feestdagen, noteer den vrijwel alle branches een meer of minder grote daling in de geldomzet ten. In de voedingsmiddelenbranches le verde dit voor de broodbakkerijen en de detailhandel in kruidenierswaren een daling op met resp. 27 en 20 pro cent. Bij de slagersbedrijven, de melk en zuivelhandel en de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit waren deze percentages weliswaar geringer, ter van hun assortiment een zeer gun stige omzet behaalden. De detailhandel in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen, in boeken en in kantoorbehoeften zag zijn geldomzetten dan ook met resp. 42, 38 en 34 procent dalen. Zeer groot was ook de daling t.o.v. December in de genotmiddelensector, gezien de achteruitgang in Januari j.l. in de slijterijen met 51 procent, in de banketbakkerijen met 42 procent en in de detailhandel in tabaksfabrikanten met 42 procent. De Januari-opruimingen veroorzaak ten in de meubel- en in de textiel handel een stijging met resp. 13 en 11 procent. De opruimingsverkopen in de schoenhandel leidden er toe, dat de omzetvermindering t.o.v. de December- verkopen tot 12 procent beperkt bleef. In de Eerste Kamer is het wetsont werp tot instelling van een raad voor de Kunst in behandeling gekomen. Er waren enkele felle tegenstanders tegen enkele details in de wet. Hieronder be vond zich prof. Gerretson, die de geest van de volgens hem reeds overleden dichter Geerten Gossaert opriep, om de bemoeiing van de overheid met de kunst te bestrijden. Hij liet de dichter fulmi neren tegen dat wat in zijn verbeelding een „centrale staatsdiaconie voor arm lastige kunstenaars" zou kunnen wor den. Maar mr. Witteman, die voor de „Wat zou u er van denken als men uw portret zou laten maken door een Sandberg-volgeling, om u in onze koffiekamer op te hangen, geschilderd met één groen oog ter hoogte van uw navel?" Zo vroeg prof. Gerretson gisteren tijdens het debat in de Eerste Kamer over de Raad voor de Kunst aan de voorzit ter, mr. Jonkman. Hij adviseerde langs de weg van opdrachten de kunst te steunen en daarvoor het tienvoudige te beste den om wat thans op de begroting staat. Desnoods wordt de Ridder zaal weer behangen met wandtapij ten van dezelfde kwaliteit als die welke de Fransen destijds hebben gestolen en gaan wij de koffiekop pen in het buffet van de Staten- Generaal vernieuwen, om ze te brengen in een stijl dit hoge Col lege van Staat waardig, aldus de professor in zijn satire tegen de moderne kunst en de huidige me thodes van kunstenaarsverzorging. Prof. Gerretson, die gedichten heeft geschreven onder de schuil naam Geerten Gossaert, prees de armoede als een goede leerschool voor jonge kunstenaars. Hij vond de tijd, waarin de kunstenaar in deze harde school gevormd werd, verre te prefereren boven die, waarin „een leger luierende ar tistieke slampampers dreigt te ont staanhangende aan de rokken van de Nederlandse maagd". Er is in de kringen van de Neder landse radiowereld weinig animo om tot uitvoering te komen van het P.T.T.- plan om een net van F.M.-zenders te doen verrijzen. De in die kringen gel dende bezwaren zijn inderdaad niet ge ring en zijn van financiële, sociale, ar tistieke, nationale, algemeen menselij ke en ook technische aard. Financieel: een F.M.-zender kost zes ton en kan slechts een cirkel van 50 kilometer bestrijken. Jaarlijks komen daar dan de exploitatiekosten bij. Sociaal: wordt F.M. ingevoerd, dan zal men nieuwe ontvangers willen aan schaffen. Slechts geleidelijke uitvoering, dus bijvoorbeeld in de loop van tien ja ren, is sociaal verantwoord. Artistiek: de F.M.-ontvangst is zoge naamd volmaakt. Men krijgt namelijk het gehele „geluidsspectrum", dus ook all. hoge en alle lage tonen. Maar daar door geven bijvoorbeeld gramofoon- platen al spoedig zeer veel „ruis". Van de thans uitgezonden programma's is al tachtig procent op het „bandje" op genomen. Moet dat dan ook met de gramofoonplaten gebeuren? De N.R.U. bezit thans 110.000 gramofoonplaten, die echter voor F.M. niet te gebruiken zijn. Nationaal: willen wij F.M. dan raken wij zeer waarschijnlijk een middengolf kwijt. We hebben twee, niet al te bes te, maar sterk bezette middengolven, daarnaast enkele middengolven met minder sterke uitzendmogelijkheid. Wij mogen nooit een van onze goede mid dengolven kwijtraken, alleen al niet uit het oogpunt dat het buitenland meer naar ons luistert dan men zou vermoe den. Naar Nederlandse F.M.-zenders kan men daar niet luisteren. Algemeen menselijk: de Nederlan ders zijn in de oorlog verkwikt en op gebeurd door de uitzendingen van de B.B.C. Heeft men een uitsluitend F.M.- ontvanger, dan kan men overzee niets meer horen. Niet voor niets is de F.M.- ontvangst zo populair bij de Russische regering. F.M.-ontvangers zijn daar vol op te krijgen: men kan er alleen zijn eigen „straatje" op horen. Technisch: F.M.-ontvangst is mogelijk in een straal van 50 kilometer bij nor male sterkte van de zender en norma le hoogte van de mast. Men maakt de masten echter al hoger en de zenders al sterker. Over tien jaar is de F.M. een grotere chaos dan de A.M. Wij zullen deze argumenten later van commentaar voorzien. Voor een deel spreken zij elkaar rechtstreeks tegen. In ieder geval is er, naast de prijzen- strijd, een nieuwe knuppel in het ont vangershoenderhok geworpen. K.V.P. 't woord voerde, bracht de zaak tot nuchterder proporties terug. Het gaat hier om een instantie, die de minister adviseert in kunstzaken. Daarbij is van directe bemoeiing met subsidies aan kunstenaars noch van directe aankopen van kunstwerken sprake, zoals prof. Gerretson vreest. Echter ook wanneer het daarover zou gaan, dan heb ik nog bezwaren tegen wat de Christelijk-Historische spreker heeft gezegd, aldus mr. Witte man. Prof. Gerretson had beweerd, dat alleen het publiek in staat is uit te maken wat waardevolle kunstwer ken zijn. Hij had betoogd, dat wanneer destijds het genootschap Pulchri Studio had moeten beslissen over aankopen van werken van levende kunstenaars, men zeker Vincent van Gogh niet zou hebben aangeraden. „Ik betwijfel of het publiek dat wel zou hebben ge daan", merkte mr Witteman droogjes op. Hij vond, dat de minister wat de sa menstelling van de Raad voor de Kunst betreft, de juiste middenweg had gekozen. De volstrekte vrijheid die een kunstenaar inderdaad nodig heeft om te kunnen werken, is gegarandeerd. De Raad zal niemand voor gaan schrij ven hoe hij zijn scheppende arbeid moet verrichten. Subsidie voor experimenten De heer De Vos van Steenwijk (VVD) had gefulmineerd tegen de „experimen tele kunst", die door de overheid wordt gesubsidieerd. Het publiek weet niet meer of het een stilleven van een ge slachte os voor zich heeft of een naakt- studie, had deze senator in diepe ver ontwaardiging opgemerkt. Mr. Witte man merkte op, dat men beter van ei gentijdse kunst dan van experimentele kunst kan spreken en dat men dan na tuurlijk op moet passen met theorieën a la de Vos van Steenwijk. Immers, als men begint met een bepaalde richting in de kunst uit te sluiten, dan is het maar de vraag welke dat zou moeten zijn. Men zou met evenveel recht kun nen betogen, dat zij de niet-eigentijdse kunst voor overheidsaankopen niet in aanmerking zou moeten laten komen. Geen publiekrechtelijk karakter De katholieke senator was het wel eens met prof. Diepenhorst (A.R.) die had betoogd, dat het verantwoord is middels deze Raad voor de Kunst de kunstenaars mede verantwoordelijkheid te laten dragen voor de ontwikkeling van ons land op artistiek gebied, maar dat men wel terdege moet waken voor het behoud van de vrijheid voor die zelfde kunstenaars. Daarom zou hij zich niet kunnen verenigingen met'n Raad die een publiekrechtelijk karakter en dus vervolgens de bevoegdheid zou krijgen. De Kroon blijve in dit opzicht zelfstan dig. Zo is het ook in het ontwerp ge regeld. Het heeft niet meer dan een ad viserende taak. Mevrouw dr. Verwey- Jonker (PvdA) was het eens met de instelling van de Raad voor de Kunst, maar zij vroeg wel wijze zelfbeperking, om te voorkomen, dat de kunstenaars het contact met het publiek verliezen. Ook zal de Raad moeten bestaan uit jonge kunstenaars. Als mr. Witteman gedaan krijgt wat hij in zijn rede aan de minister heeft gevraagd, dan zal de Raad voor de Kunst op 1 Januari 1956 zijn werk kun nen beginnen. Het is een vast college van advies en bijstand. De meerder heid van de leden bestaat uit kunste naars. Deze leden-kunstenaars worden in meerderheid benoemd uit een voor dracht, opgemaakt door kunstenaarsor ganisaties. Minister Cals zal heden antwoorden. Een week na het in werking treden van de „halve premie"-regeling voor woningbouw is bij het ministerie van "eropbouw en Volkshuisvesting voor de duizendste woning deze pre mie aangevraagd. Deze duizendste wo ning behoort tot een complex wonin gen, die een bouwonderneming te Gouda wil bouwen. In aanwezigheid van Z. Hoogw. Exc. mgr. dr. B. Alfrink, H.H. Excellenties min. Suurhoff en dr. A. de Waal, mej. Hillen als vertegenwoordigster van Z. Exc. min. Van Thiel, de Commissa rissen der Koningin in de provincies Limburg en Overijssel dr. F. Houben en ir. J. B. Ridder de van der Schueren, leden van de Staten-Generaal, afge vaardigden van kerkelijke en particu liere instellingen, de directeur-generaal voor Volksgezondheid, dr. P. Munten dam, de directeur-generaal voor in ternationale Volksgezondheid, dr. C. v. d. Bergh, de voorzitter van de Nationale Federatie van Geestelijke Volksgezondheid, prof. dr. Querido, dr. Segers, vertegenwoordiger van de Bel gische Katholieke Vereniging voor Gees- teshygiëne en talrijke geestelijken, medici, maatschappelijke werksters en wijkverpleegsters, opende prof. dr. F. J. J. Buytendijk hedennamiddag in de Utrechtse Stadsschouwburg de plechtige herdenkingsvergadering van het 25-jarig bestaan der Katholieke Centrale Ver eniging voor Geestelijke Volksgezond heid. Na de aanwezigen te hebben be groet, richtte prof. Buytendijk zich speciaal tot mevrouw Kortenhorst, om in haar persoon de herinnering te eren aan haar echtgenoot, de bekwame psychiater, wiens initiatief en werkkracht de ver eniging haar bestaan hebben geschonken. Onder instemmend applaus kondigde hij de stichting aan van het „dr. Carel Kor- tenhorstfonds", waarvan de gelden be schikbaar zullen worden gesteld voor nieuwe initiatieven en de opleiding van mede-arbeiders voor het werk der gees telijke volksgezondheid. Prof. Buyten- dijk's eigen grote verdiensten voor de vereniging vonden een officiële erken ning door zijn benoeming tot comman deur in de Orde van de H. Gregorius de Grote, waarvan mgr. Alfrink hem onder luide toejuichingen de versierse len overhandigde. Verschillende promi nente persoonlijkheden spraken vervol gens warme, waarderende woorden aan het adres van de zilveren jubilaresse, waarna dr. H. M. M. Fortmann de feest rede hield onder de titel: „Een nieuwe opdracht". Poging tot historische plaats bepaling en taakomschrijving van de be weging voor geestelijke volksgezondheid, bijzonder met het oog op de Katholieken van Nederland. In overleg met de in de Stichting van de Arbeid vertegenwoordigde organisa ties van werkgevers in de bedrijfstakken waarvoor een vacantiebonnenstelsel be staat, is een regeling getroffen inzake de vergoeding van het loongedeelte van tijdens verblijf in werkelijke dienst we gens herhalingsoefeningen door militai ren gederfde vacantiebonnen. Deze regeling heeft terugwerkende kracht tot 1 Mei 1953. Zij is van toepas sing op dienstplichtige militairen, die op of na 1 Mei 1953 voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen komen c.q. zijn gekomen, of op die datum reeds voor herhalingsoefeningen in werkelijke dienst waren. In deze regeling worden onder dienstplichtige militairen mede be grepen de vrijwilligers van de Nationale Reserve, die voor het vervullen van herhalingsoefeningen gedurende een tijd vak van tenminste zes dagen in werke lijke dienst zijn geroepen. Onder grote belangstelling, vooral uit de krantenwereld, is vanmorgen het stoffelijk overschot van de heer Henri W Kuijpers, oud-directeur van De Maasbode, in het familiegraf op het St. Agatha-kerkhof te Lisse bijgezet. De Requiemmis werd opgedragen door pas toor G. van Zuylen, die werd geassis teerd door de beide parochie-kapelaans C van Wel en A. de Korte. Advertentie Koningin Juliana en Prins Bemhard heb ben Dinsdag, de eerste dag van hun bezoek aan Cagliari op Sardinië, een wandeling door de stad gemaakt. Zij kochten een paar poppen in plaatselijke klederdracht en be zochten de kathedraal in de oude stadswijk. Het tribunaal van Versailles heeft het vonnis bevestigd van de kerkelijke rechtbank te Parijs, die 18 priesterar beiders heeft veroordeeld wegens bele diging van Gaston Tessier. Op 3 April 1953 hebben 18 priester arbeiders uit de omgeving van Parijs een manifest uitgegeven, waarvan een deel in de communistische „Humanité" werd gepubliceerd. Zij vielen daarbij de economische en sociale toestand aan, in de persoon van de gezagdra gers en organisaties en daarbij in het bijzonder de Confédération des Travail- leurs Chrétiens, de katholieke vakbe weging in Frankrijk. Hun tekst bevatte deze zin: „Wij kunnen niet nalaten openlijk de oneerlijkheid van de heer Gaston Tessier bekend te maken". Hoezeer het de heer Tessier als ere voorzitter van de Franse katholieke vakbeweging ook speet zich tegen katho lieke priesters te moeten verzetten, toch achtte hij zich erdoor beledigd. Hij liet hen dagvaarden voor de kerkelijke rechtbank te Parijs, die op 24 Maart 1954 de priesters veroordeelde tot een symbolische boete van 1 franc wegens bewezen laster en schade aan de be langen van de klager. (KNP) (Van onze Haagse redactie) De Hoge Raad heeft conform de conclusie van de procureur-generaal het beroep op cassatie verworpen dat was ingesteld door de heer G. J. uit Goutum (Fr.). De recht bank te Leeuwarden heeft J. veroordeeld tot een boete van 25 wegens het niet voldoen van de luisterbijdrage, terwijl hij in het bezit was van een radio. J. meende, dat hij niet verplicht was de luisterbil- drage te betalen daar hij de uitzendingen van de Regionale Omroep Noord niet kon ontvangen. De Hoge Raad verwierp het cassatieberoep op juridisch formele gron den. Zegt u maar, dat zij de beste keepster van Euro pa, nee van de hele we reld is. Zij heeft de wedstrijd gewonnen". Zo leidde een vrien- dinnenschaar ons gesprek met Jo Jurissen in de aankomsthal op Schiphol in. Jo Jurissen is secretaresse en speelt hockey. Om dat laatste hebben wij haar opgewacht op Schiphol, waar zij met een toestel uit Dublin arriveerde. En die vriendin nen? De speelsters van het Ne derlands hockeyteam, dat Za terdag in Belfast de Ierse da mes heeft verslagen met 10. Dank zij Jo Jurissen, de doel- verdedigster, die de wedstrijd van haar leven heeft gespeeld. Jo Jurissen, gebruind, opge- wekt en met een vriendelijke lach, maar ook bescheiden „ze zegt u toch niks" heeft al achtendertig wedstrijden in het nationale damesteam ach ter de rug. Zevenendertig keer was ze keepster, één keer mid denvoor: „tegen België uit en toen verloren we met 64". Ze speelt nu haar zesde seizoen voor het Bloemendaalse B.D.H.C., vijf jhar lang als middenvoor en nu, voor het eerst, als doelverdedigster. „Ze wordt daarom nog sterker", ver telde één van haar teamgenoten. „Het was vreselijk spannend. Bij het angstige af", vertelt Jo Juris sen over de wedstrijd in Belfast. „Wij hebben er hard voor gevochten, maar Ierland verdiende toch wel een ge lijk spel. En weet u wat leuk was? De Ierse umpire is twee keer in het publiek gevallen. Dat stond zo dicht op de lijnen". Jo Jurissen is laat met hockeyen begonnen. Ze was achttien toen een vriendin met wie ze altijd tenniste haar overhaalde om ook te gaan hockeyen. „Eigenlijk vond ik er niks aan, in het begin". Maar na vrij veel oefenen werd het langzaam aan toch wel anders. De grote animo was er echter nog niet. Die kwam later en onverwacht. Het gebeurde bij een wedstrijd van het tweede dames-elftal van DKS (Enschede). Er was plot seling geen keeper. „Laat mij eens meedoen" werd er eensklaps gezegd. Het was Jo Jurissen, die toen nog geen plaats in één van de elftallen had veroverd. De volgende week en alle keren daarna speelde ze in het eerste elftal In 1945 verhuisde zij van Enschede naar Amsterdam. Ze kwam bij Pinoké. Toen werd ze ook „ontdekt". Dat betekende onder meer geregeld oefenen met de andere candidaten voor het Nederlands elftal. Het waren tevens de weinige keren dat zij haar teamgenoten terug zag. Het waren allemaal speelsters van een eerste klasser en Pinoké had het niet zover gebracht. Daarom verhuisde zij ook naar BDHC. „Je team genoten regelmatig zien is veel gezelliger". Hockey is niet de enige sport die Jo Jurissen's liefde heeft. Ze tennist nog steeds bijzonder graag, zoals met haar vriendin in Enschede. En als het 's zomers een klein beetje mooi weer is kan men haar aantreffen tn een zeilboot. Maar hockeyen is toch haar grootste hobby geworden. Ze heeft er met haar interlandwedstrijden bovendien veel goede vriendinnen en kennissen in het buitenland door gekregen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5