Zaterdag staat van beleg wegens de „mars naar Brussel"? Open oog voor gevaren Troepen staan gereed; radiogebouw bewaakt Twee woningen in Amsterdam ingestort Arbeider onder puin; bewoonster en gast op straat geslingerd 5 V Gromyko plotseling naar Stockholm vertrokken Bovengemeentclijk orgaan M ORR Organisatie: Geen hoge marges Meisje vermoord te Tilburg Noodweer bracht tal van schepen in gevaar Heel kleine kans op verzoening Na leeuwin nu beer uitgebroken Broer van de Sjah zoekt in Parijs Het weer SCHOOLCONFLICT IN BELGIË SPITST ZICH TOE bij DONDERDAG 24 MAART 1955 78ste JAARGANG No. 26253 Gramojoonkartel Stoffelijk overschot aan kanaal gevonden Nederlandse boot gevaarlijk dicht Britse kust Proces-Jungschlager Kroongetuige Van Hulst plotseling overleden Ondergronds atoom- experiment in Nevada Voor Beverwijk en Heemskerk Zweden zal geen atoom wapens gaan gebruiken Weer consternatie op het Loo Na klopjacht van drie uur gevangen Prins Ali Patrick In Kopenhagen Roemeens vluchteling voorwaardelijk ver oordeeld In Russische republiek Geen subsidie meer voor staatsboerderijen IS iefoteijcuimj/ I WINDJACKETS - SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudl zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Minister Beel heeft in de Eerste Kamer ernstig ert openhartig gesproken over de niet-mili- taire beveiliging tegen aanvallen met atoombommen en over de middelen om de schadelijke gevolgen van der gelijke aanvallen zoveel mogelijk te beperken. Naar ons inzicht heeft de minister daar goed aan gedaan. Want al moet men blijven hopen, dat de krankzinnigheid van een atoom-oorlog nooit zal losbreken, de mogelijkheid van een dergelijke ramp hoe ge ring men die mogelijkheid ook mag achten blijft aanwezig. En dan is het beter de gevaren onder ogen te zien en voorzorgsmaatregelen te ne men dan de kop in het zand te steken en te klagen wanneer het te laat is. Men moet, wat de mogelijkheid van een oorlog en de bestrijding van de noodlottige gevolgen daarvan betreft, oppassen voor iedere eenzijdigheid en voor domheden die als wijsheden wor den verkocht. Het is niet waar, dat wij zeker geen oorlog krijgen; het is evenmin waar, dat wij hem zeker wèl krijgen. Wij weten het niet. Het hangt van zoveel factoren af, die wij niet in onze macht hebben, die wij zelfs niet kennen. Evenmin bestaat er zeker heid over het al dan niet gebruiken van atoom- en waterstofbommen. Zeker is slechts de m o g e 1 ij k- h e i d van een oorlog en van het ge bruik van vernietigende wapens, hoe gering die mogelijkheid misschien ook mag worden geacht. Is die* mogelijk heid gegeven, dan ontkomt men niet aan de plicht tot het nemen van voor zorgsmaatregelen. Accoord, zal men zeggen, maar kunnen er wel voor zorgsmaatregelen genomen worden Betekent het gebruik van atoomwa pens niet het einde van alles Het is een nieuwe gevaarlijke een zijdigheid, waaraan men zich bij der gelijke rhetorische vragen licht schul dig maakt. Want op de eerste plaats blijft de mogelijkheid bestaan, dat uit sluitend of goeddeels van de „gewo ne" wapenen zal worden gebruik ge maakt en op de tweede plaats zal de vernietigingskracht van de nieuwe wapenen niet zo groot zijn of er blijft een kleinere of grotere marge voor beveiliging of voor het zich onttrek ken aan schadelijke nawerking. Ten slotte bedenke men, dat evacuatie en andere voorzorgsmaatregelen tot de evidente mogelijkheden blijven be horen, maar dan mogelijkheden, die organisatie en nauwkeurige regeling behoeven. Wanneer men dit alles in aanmer king neemt, ontkomt men niet aan de conclusie, dat een organisatie als de Bescherming Burgerbevolking (B.B.), waaraan betrekkelijk weinigen spon taan hun sympathie blijken te geven, alle reden van bestaan heeft en uit burgerzin dient te worden gesteund, omdat zij solidariteit en verantwoor delijkheidsgevoel van de mensen je gens elkaar tot grondslag heeft. Het viel te voorzien, dat deze op basis van vrijwilligheid opgezette burger lijke organisatie eens aanvulling zou behoeven uit de militaire hoek. Dat zal nu gebeuren met de bezetting van de Rijks Mobiele Colonnes door mili tairen zonder mobilisatiebestemming. Het lijkt een verstandig plan. Afzonderlijk moet het worden ge prezen, dat zij die verantwoordelijk zijn voor de B.B., na te zijn uitgegaan van de mogelijkheden en militaire ge gevens van 1950, zich blijven aanpas sen aan de wisselende stand van za ken. Aan een onder het oog zien van de gevaren der H-bom, hetgeen nog niet geschied is, zal men daarbij ech ter helaas niet kunnen ontkomen. BRUSSEL, hedenmorgen. Het debat over de schoolkwestie in de Belgische Kamer heeft de politieke hemel niet doen opklaren. De situatie ziet er thans eerder somberder uit. Noch de regering, noch de oppositie menen een duimbreed van de eigen stel lingen te kunnen prijsgeven. Van liberale zijde werd gistermiddag op eigen houtje een bemiddelingspoging ondernomen door de minister van Staat, Deveze, die zijn C.V.P.-colIega, De Schrijver, voorstelde samen naar een for mule van nationale verzoening te zoeken. De heer De Schrijver had daar in principe geen bezwaar tegen, maar was van oordeel, dat de regering de eer ste stap op de weg van de toenadering dient te zetten. Bovendien vertolkte hij nogmaals de opvatting van de oppositie dat het katholieke standpunt ter zake onaanvechtbaar is en dat de regering de schoolvrede slechts kan her stellen door haar sectaire ontwerpen te laten varen. (Van onze Haagse redactie) Wij vernemen dat de Neder landse Vereniging van Gramofoon- detailhandelaren de klachten over de hoge prijzen ongerechtvaardigd acht. Vergelijkt men de huidige situatie met die van voor de oorlog, dan kan ten aanzien van de marges noch rentabili teit van een verhoging gesproken wor den. Hedenmiddag zou op het ministerie van Economische Zaken een bespreking over deze kwestie plaats vinden. De N.V.G.D. is een kartelorganisatie welke ongeveer 600 leden telt. Zij staat in verbinding met de Nederlandse Ver eniging van Gramofoonimporteurs. Deze vereniging verricht geen leveranties aan de handelaren welke niet bij de N.V.G. D. aangesloten zijn. Ook de importeurs vereniging zou aan de genoemde be spreking deelnemen. Wij vernemen verder nog dat als ge volg van de door de consumentenbond geuite klachten een lichte kopersstaking ingetreden is. Van de zijde van de Nederlandse Vereniging van Gramofoon-importeurs vernemen wij nog, dat de beschuldi ging van de Nederlandse Consumen tenbond te eenzijdig de nadruk gelegd heeft op de verhouding van de Neder landse handel tot de Engelse. Het prijs peil is daar vooral tengevolge van de grote omzetten lager, terwijl men bo vendien de buitenlandse prijzen hoger stelt dan de binnenlandse. Vergelijkt men het Nederlandse prijspeil met dat van andere landen, dan verkrijgt men volgens de importeurs een geheel an der beeld. Ten aanzien van de marges deelde men ons nog mede, dat de aan handelaren gegeven rabatten zal sinds twintig jaar onveranderd zijn. Men toonde zich over het optreden van de Consumentenbond «zeer verbolgen. Woensdagmiddag is op de Lovense Kanaaldijk langs het Wilhelminakanaal in Tilburg het stoffelijk overschot ge vonden van een meisje. Naar wij van de zijde der gemeentepolitie vernemen is dit meisje, de 24-jarige mej. C. T. uit Rijen, op gruwelijke wijze vermoord. Onmiddellijk nadat de politie de vondst ter kennis was gebracht is zij met het onderzoek begonnen. De Loven- se Kanaaldijk is over circa een kilometer lengte afgezet. De politie maakt bij haar nasporingen gebruik van speurhonden. In het belang van het onderzoek konden door de politie nog geen mededelingen worden gedaan. De Lovense Kanaaldijk loopt, op eni ge honderden meters afstand, vrijwel evenwijdig aan de drukke rijksweg Til burg's-Hertogenbosch. De commissaris van de justitiële dienst der gemeentepolitie te Tilburg heeft alleen medegedeeld, dat is komen vast te staan, dat mej. T. Dinsdagavond met de trein uit Gilze-Rijen naar Til burg is vertrokken en daar is uitgestapt. Aangezien het mogelijk is, dat reizigers of inwoners van Tilburg het meisje heb ben gezien nadat ze uit de trein is ge stapt, verzocht de commissaris om in lichtingen van mogelijke getuigen. Het stormweer van gisteren heeft op zee weer een aantal schepen in gevaar gebracht. De Nederlandse „Anna Hen- ny", groot 397 ton en afkomstig uit Groningen, werd door de storm gevaar lijk dicht naar de Britse kust onder Bristol gedreven. Na het anker^ te heb ben uitgeworpen en enige angstige uren te hebben doorgebracht in de strijd te gen het noodweer, kon het schip ten slotte veilig de haven van Talbot bin nenlopen. De Noorse Venus" liep na bij Plymouth aan de grond. 101 beman ningsleden konden het schip verlaten. De andere leden van de bemanning ble ven helpen bij de pogingen om het schip vlot te krijgen. Die pogingen heb- ben echter nog geen resultaat gehad. De Panamese „Agios Georgios" kwam op 53 km ten Noord-Westen van de Bre tonse kust in moeilijkheden. Op nood signalen van de vrachtvaarder voeren de reddingsboot „Abbeille 26" en een Bretonse reddingsboot uit, maar de Pa- namees wees alle hulp van de hand en kon op eigen kracht zijn reis voortzet ten. Op de Britse rivier de Torridge sloegen verscheidene kleinere vaartui gen om. In Birkenhead in Glasgow moesten tewaterlatingen worden uitge steld wegens de storm. Langs de Britse en Ierse kusten dreigden overstromin gen, maar zover is het niet gekomen. De Groningse „Anna Henny" had met op volle kracht draaiende machines ge tracht van de Britse kust weg te blij ven, vertelde kapitein W. Bos. De be manning had intussen nog een brand moeten blussen. Men schoot een nood signaal af, maar door de storm kwam de pijl terug en sloeg door het kajuit- raam heen, waardoor brand ontstond. Het schip heeft geen ernstige schade op gelopen. Pogingen van een reddingsboot om bij de „Anna Henny" te komen, liepen op niets uit. (UP-Rtr-ANP) Een van de belangrijkste getuigen in het proces-Jungschlager, dat momen teel in Djakarta gevoerd wordt, John van Hulst, oud-sergeant van de inlich tingendienst van het KNIL, is gisteren in een ziekenhuis aan een gezwel ge storven. Hulst, die er van beschuldigd werd, als verbindingsman te zijn opgetreden tussen de commandanten van het „schimmenleger" in de bergen van West-Java en hun, agenten te Djakarta, werd meer dan een jaar geleden op een getuigenis van Willem Manoch ge arresteerd. Vandaag wordt het proces tegen Jungschlager voortgezet met een verder verhoor van Manoch. (AFP) De heer Devèze had evenmin succes met zijn verzoeningspoging bij de socia listische partijvoorzitter Max Buset. Ook de socialisten blijven op hun stand punt of willen althans de .schijn niet wekken dat zij capituleren voor de in cidenten, verwekt door de katholieken. De heer Devèze probeerde het toen nog eens bij de heer De Schrijver, maar alles bij elkaar genomen heeft men de indruk dat de deur nog slechts op een kleine kier staat. De komende twee dagen zullen in dit opzicht beslissend zijn. De rege ring heeft drastische tegenmaatrege len in het vooruitzicht gesteld. Gister avond werd gezegd dat het uitroepen van de staat van beleg voor aan staande Zaterdag wordt overwogen. De troepen werden in elk geval reeds geconsigneerd. Het radiogebouw stond vanavond onder verscherpte bewa king. Het Brusselse blad „Le Soir" schrijft dat het niet gemakkelijk is een ontmoetingsterrein voor onder handelingen te vinden en dat de toe stand snel in ongunstige richting evo lueert. Anderzijds wint de beslistheid van de katholieken om in de hoofd stad te komen manifesteren elk uur aan kracht. Nadat het in de nacht van Dinsdag te Leuven nog tot heftige incidenten ge komen was tussen politie en studenten, zag Brussel gistermiddag een eerste treffen tussen katholieke studenten en socialistische tegenbetogers. De herrie begon in de buurt van het Noordstation en breidde zich daarna uit tot de bin nenstad. Er kwamen talrijke voetzoe kers aan te pas. Het op Woensdagen vanwege de beurs steeds zeer drukke verkeer werd een hele tijd belemmerd. Vandaag houden de katholieke ouders hun kinderen van de school ten teken van protest tegen de regeringspolitiek. Het bureau van de socialistische party verstrekte gisteren een communiqué, wa„rin wordt vastgesteld dat steeds meer openbare gebouwen en particuliere woningen worden beschadigd. De partij, aldus heet het in dit communiqué, is vastbesloten de pogingen tot vestiging van een clericaal fascisme de pas af te snijden en doet een beroep op de socialistische arbeiders om zich met alle wettige middelen hiertegen te ver zetten. In de Amerikaanse staat Nevada heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie gisteren opnieuw een atoomobject tot ontploffing laten bren gen. Het object was door het leger on dergronds aangebracht. Een dergelijke ondergrondse explosie werd ook in 1951 tot stand gebracht. Op 90 km van het centrum, de Jucca vlakte, werd de explosie als een kleine vuurbal waargenomen. De wolk die na de ontploffing oprees, was don ker van omhooggeslingerde aarde. 6-», Broeders van de G.G.D. brengen een gewonde weg uit de puinhopen van het pand in de Vijzelstraat te Amsterdam, dat Woensdagmiddag instortte. Direct na de instorting werd met het opruimen begonnen een buitengewoon enerverende arbeid, daar gevreesd wordt, dat nog een deel van het pand het zal begeven en instorten. Met een ontzaglijk gedreun stortten Woensdagmiddag even voor half vier de vloeren in van de eerste verdieping van twee woningen in de drukke Vij zelstraat te Amsterdam. Tegen een onbeschrijfelijk verward decor van Brandweerlieden, politie-agenten en burgers zijn bezig een gigantisch brok steen omver te trekken. Op deze manier kon men een 68-jarige bouwvakarbeider bevrijden, die gedeeltelijk onder het puin bedolven lag. De man had kneu zingen en wonden aan zijn hoofd opgelopen. Hij was een van de arbeiders, die een pilaar moesten restaureren, en hij kon bij het instorten niet tijdig ontsnappen. De Russische vice-minister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko, die in Londen optreedt als leider van de Rus sische delegatie ter ontwapeningsconfe rentie, is vandaag plotseling naar Zwe den gevlogen om daar enkele dagen besprekingen te voeren met regerings functionarissen. Gromyko zou vandaag door koning Gustav Adol worden ont vangen en morgen zit hij aan, aan een te zijner ere gegeven diner van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Voorts zal hij premier Erlander, minis ter van Buitenlandse Zaken, Un- den en staatssecretaris van Buitenland se Zaken Lundberg ontmoeten. Eerst Dinsdag heeft Gromyko in Lon den een in. en uitreisvisum voor Stock holm aangevraagd. Bekend is, dat hij na zijn bezoek aan Zweden z. 1 doorrei zen naar Moskou. Men vraagt zich in Westelijke kringen af, wat de betekenis van deze plotselinge reis kan zqn. Men herinnert er aan, dat Churchill verleden jaar aan Moskou een conferen tie van regeringsleiders Jer Grote Drie heeft voorgesteld „ergens halverwege, in Bern, Stockholm of Wenen". Het is ook mogeiyk, dat Gromyko zal spreken heden van de gemeenschappelijke Commissie voor Atoom-Energie uit het Amerikaanse Congres wuiven hier de toeschouwers op de kade van de Ame rikaanse plaats Groton in Connecticut toe vanaf het dek van de eerste Ameri kaanse atoomduikboot „Nautilus", nadat zij aan boord van dit fabelachtige vaaituig een 20 uur durende inspectietocht hadden gemaakt. De Congresleden, dertien in getal, waren de eerste leken aan wie het werd toegestaan zich aan boord te begeven 'van de „Nautilus", waarvan zij duikproeven en oppervlakte operaties meemaakten. over het voornemen van Zweden om uit de gemengde wapenstilstandscommissie voor Korea te treden. Tenslotte zijn er kringen, die menen dat Gromyko's reis verband houdt met de jongste benoe mingen in het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken waarbij een nieuwe eerste vice-minister en twee nieuwe tweede vice-ministers zijn benoemd. Gromyko, die al eerste vice-minister was, werd niet genoemd. Intussen weet de Amerikaanse „Chris tian Science Monitor" te melden, dat mogelijk in Juni van dit jaar in San Francisco een ontmoeting zal plaats hebben tussen de ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier. De mi nisters zullen dan naar San Francisco komen om de tiende verjaardag te vie ren van de oprichting der V.N. Mocht die bespreking slagen, dan zou men een conferentie van de Grote Vier zelf wil len voorbereiden. (UP-Reuter) In de Eerste Kamer heeft minister Beel Woensdag medegedeeld, dat hij bij de annexatieproblematiek, welke zich ten aanzien van verscheidene ge meenten voordoet, denkt aan een oplos sing in een nieuwe richting. Het zal wellicht mogelijk zijn zon der samenvoeging van gemeenten toch de nodige coördinatie tot stand te brengen. Daartoe zou waarschijnlijk een bovengemeentelijk orgaan worden ingesteld, dat richtlijnen geeft, welke door de zelfstandige gemeenten in acht zouden moeten worden genomen. Naar wij vernemen zou de be windsman deze nieuwe figuur o.a. voor ogen staan voor het geval Be verwijk-Heemskerk. De gemeente Beverwijk heeft in verband met het feit, dat haar uitbreidingsplannen vastlopen, een project ontworpen, waarbij 90 ha. van de gemeente Heemskerk geannexeerd zouden moe ten worden. Bij de nieuwe gedachten, welke blij kens het bovenstaande t.a.v. het annex- atievraagstuk op het departement van Binnenlandse Zaken leven, ziet het ei niet naar uit, dat dit plan van Bever wijk aanvaard zal worden. Eerder is te verwachten, dat Den Haag het erop aan zal sturen de twee plaatsen te doen samenwerken onder een bovengemeen telijk orgaan. De Zweedse minister van Defensie, Torsten Nilsson, heeft gisteren ver klaard, dat Zweden voor het ogenblik geen atoomwapens zal invoeren of ver vaardigen. 1 (Van onze correspondent) Nadat enige weken geleden een leeuwin van het circus Boltini, dat op enige honderden meters van het paleis het Loo zijn winterkwartier heeft opge slagen, had kans gezien te ontsnappen, heeft nu een zes jaar oude beer de vrij heid gekozen. Het beest nam de kans waar, toen men het uit zijn hok haalde voor de dagelijkse dressuur. In minder dan geen tijd had de beer een voorsprong van tientallen meters op zijn belagers en wandelde het rustig in de Koningstraat op het Loo. Aanvan kelijk mislukten alle pogingen om de vluchteling in een hinderlaag te lokken. Toen men op een gegeven moment dacht de beer te hebben ingesloten, ontkwam het beest over een stenen muurtje. Uiteindelijk loste een politieagent vier schoten op het dier, dat daardoor licht gewond werd en toen een lasso over zijn kop kreeg geworpen, dat een einde maakte aan zijn vrijheid. De klop jacht had toen bijkans drie uur geduurd, tientallen mannen met lange stokken en dito latten namen er aan deel. Honderden belangstellenden waren op veilige afstand getuige van de verrich tingen van de beer en zijn belagers. Een broer van de Perzische Sjah, prins Amid Reza Pahlevi, is gisteren incognito in Parijs gearriveerd om een onderzoek in te stellen naar de moge lijke verblijfplaats van Ali Patrick, het jeugdige neefje van de Sjah, dat met zijn moeder, de Francaise Christiane Cholevski, uit Zwitserland is verdwe nen. Hij heeft van de Franse politie een verblijfsvisum gekregen voor 48 uur. Intussen heeft de Perzische legatie in Zwitserland aan de pers laten weten, dat Christiane Cholevski in 1948 ge scheiden is van de broer van de Sjah. Zij heeft dus niet het recht de titel van prinses te voeren, evenmin als de klei ne Ali Patrick zich prins mag noemen. De voogdü over de jongen is door een Teheraans gerechtshof toegewezen aan de Sjah van Perzië en niet aan de moe der. (UP-Rtr) Rusland Rusland heeft ontkend dat het tevoren door de VS geraadpleegd is over de publicatie der Yalta-docu- menten. (Rtr-UP). vallend puin en krakende balken zag men een man en een vrouw in de ra vage verdwijnen en een jongen de straat oprennen. Toen de ijlings ge waarschuwde politie, brandweer en GGD gearriveerd waren, enorme brokken steen omgetrokken en de onderzoekin gen begonnen, bleek dat een 68-jarige bouwvakarbeider, een 46-jarige vrouw en ir. F. Mackenzie, de Nederlandse uitvinder van synthetisch diamant, die bij haar op bezoek was, verwondingen hadden opgelopen. Enige anderen zijn met groot geluk aan het gevaar ont snapt. Het trottoir aan de rechterzijde van de Vijzelstraat, gerekend vanaf de bin nenstad, wordt gedeeltelijk overkoepeld door een arcade. Daaronder zijn win kels. De woningen op de eerste ver dieping vormen dus het plafond van de galerij. Onmiddellijk langs de rijweg steunen de bovenwoningen op dikke pi laren. Sinds enige tijd was men bezig ze te restaureren, daar de stenen man tel om de zware ijzeren steunbalken lange scheuren vertoonde. Woensdag waren twee bouwvakarbei ders aan de laatste pilaar aan het bikken, die om de een of andere reden geen ijzeren steunbalk bevatte. Op een gegeven moment zag de jongste bouw vakarbeider het steenwerk scheuren en het boven zijn hoofd bewegen. Hij gaf een schreeuw en rende de rijweg op. Voordat zijn oudere collega kon ontsnappen stortten de twee huizen met donderend geraas in, daarbij de gelijkvloerse winkels in verlichtingsap- paratuur en gramofoonplaten aan de voorzijde vernielend. Een- voetganger die op dat moment onder de galerij passeerde, zag het boven zijn hoofd invallen. Hij trapte koelbloedig een spiegelruit van een der winkels in, sprong naar binnen en snelde, de verkoper waarschu wend, naar achteren. Van de eerste verdieping gleden, met de afbrekende vloer, een man en een vrouw mee. De eerste was ir. F. Mac kenzie, die onlangs bekend geworden is door het synthetisch vervaardigen van diamant. Hij was juist bij de dame op bezoek. Zij werden ook door het puin getroffen. Later constateerde men dat de ingenieur een been had gebro ken en een hersenschudding opgelopen. De vrouw kreeg schaaf- en kneuswon- den. Om de bouwvakarbeider te kunnen bevrijden, hebben een dertigtal brand weerlieden en personeel van de poli tie een enorm stuk steen moeten om trekken, hetgeen het grote gevaar met zich meebracht dat ook de rest van de twee huizen zou instorten. Dit is niet gebeurd. De man is met wonden aan het hoofd en verschillende kneu zingen naar het ziekenhuis vervoerd. Daarna hebben de brandweerlieden een deel van de onmetelijke chaos weggeruimd om de woning te kunnen stutten. De burgemeester van Amster dam mr. d'Ailly en enige andere ste delijke autoriteiten hebben de werk zaamheden een tijdlang in ogenschouw genomen. De stagnatie in het verkeer, o.a. van trams, was op het spitsuur ontstellend groot, daar de Vijzelstraat geheel moest worden afgesloten. De 24-jarige chauffeur van de Roe meense legatie te Kopenhagen, Cimpu, die onlangs politiek asyl in Denemar ken heeft gevraagd, is voorwaardelijk tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld, wegens het ontvreemden van 6.000 kronen van de Roemeense lega tie. Cimpu had van het geld 230 kronen uitgegeven aan taxi's, voedsel en wat kleren. Toen hij zich bij de politie meld de, had hij het bedrag overhandigd. Op de rechtszitting verklaarde Cimpu, dat hij reeds besloten was asyl te vra gen, toen hij hoorde, dat hij overge plaatst zou worden. Het geld had hij genomen, toen hij het, op het mo ment dat hu het gezantschap voor goed verliet, op een bureau zag liggen. Hij had dit in zijn nervositeit gedaan, zonder eigeniyk te weten wat hij er mee zou doen. (Rtr - UP) Fadejev, de minister van Financiën van de Russische republiek, heeft be kend gemaakt, dat de Sovchosen, de staatsboerderyen van deze republiek geen subsidies van de staat meer kra gen. Zy moeten voortaan hun behoef ten uit eigen middelen dekken. (AFP) Advertentie n LJ0 Rn RISSTfi STR 4 HAARLEM TEL 13439 8 A DAM IEL. 21716? (Tot Vrijdagavond) Wisselend bewolkt met plaatselijk enige regen. Aanhoudend zacht. Ma tige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Zon: 6.36—19.02. Maan: 6.35—21.26.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1