SAMENSCHOLINGEN VERBODEN Blokkade van Saigon in en rond Brussel Millioen scholieren staakten gisteren Extra-treinen verboden Examen voor het rijbewijs verzwaard Wel langzaam- aan-actie van ambtenaren? Oostenrijkse kanselier uitgenodigd om in Moskou te komen praten „Bewapening snel halveren55 stelt GROMYKO voor Daarna alle A- en H- bommen verbieden ZAAK TEGEN INFILTRANTEN Rebellen dreig en Krantenstaking in Engeland Tweede opvarende van vlot geeft op Bestuur handhaaft zijn voorstel Fonds voor f21.000 benadeeld Het weer Verloren gewaande botter gered Russisch ontwapeningsplan Sovjet-functionaris ontslagen Strasser herhaalt Hitiers frasen VRIJDAG 25 MAART 1955 78ste JAARGANG No. 26254 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De gouverneur van de provincie Brabant heeft bij politieverorde ning alle samenscholingen van meer dan vijf personen in Brussel en de voorsteden van de Belgische hoofdstad voor vandaag, morgen en overmorgen verboden. Krachtens hetzelfde besluit wordt voor die dagen elke concentratiebeweging naar het Brusselse agglome raat eveneens verboden. Politie en marechaussee zullen toezicht houden op het verkeer, dat in het belang van de openbare orde zal worden geregeld. Eventuele overtredingen zullen bestraft worden met in beslag nemen van voertuigen, geldboeten en gevangenis straffen. Anderzijds heeft de regering de Belgische Nationale Spoorwegmaatschappij verboden speciale treinen in te leggen. Woens dagavond waren reeds 109 van deze treinen aangevraagd met het oog op de katholieke protestbetoging van Zaterdag. Het Nationaal Comité voor Vrijheid en Democratie heeft gisteravond laten weten dat alle richtlijnen desondanks geldig blijven en dat de katholieke be volking morgen vreedzaam in de hoofdstad zal manifesteren voor het bestaansrecht van de bijzondere school. Vrijwillige schipbreukelingen Voorstel voor herstel van R ijksdaggebouw ITALIAANSE REGENJASSEN Amerikaanse plannen voor atoomlocomotief „Ernstige politieke fouten" Aanval op de Joden BUREAU SMEDESTfcAAT 5 - HAARLEIvT Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De leiders van de opstandige gods dienstige secten in Zuid-Vietnam heb ben een blokkade van Saigon en een algemene staking afgekondigd, beide met ingang van a.s. Zondag, ten einde de katholieke premier Diem tot regerings wijzigingen te dwingen. Troepen van de opstandelingen zullen trachten Saigon volledig lam te leggen door alle trein en wegenverbindingen af te snijden. Het nationale Vietnamese leger is onmiddellijk na het bekend worden van deze maatregelen in alarmtoestand ge bracht en ook het Franse leger wordt in de kazernes gehouden. De Europea nen in Saigon heeft men aangeraden zich aanstaande Zondag niet op straat te begeven. In een antwoord van Diem op het ultimatum van de secten had hij zich bereid verklaard de situatie verder te bespreken. Dit wordt door de oppo sitie beschouwd als een vierkante wei gering de regering te wijzigen. Boven dien blijft Diem op zijn standpunt staan, dat de 45.000 man ongeregelde troepen van de secten onder bevel-van het natio nale leger van Zuid-Vietnam gebracht moeten worden. Een woordvoerder voor de secten heeft verklaard, dat de oppo sitie politiek en militair gereed is om de toestand het hoofd te bieden. Vanmorgen is een krantenstaking uitgebroken in Londen en Manchester. De onderhandelingen tussen de Bond van Kranteneigenaars en de vakbonden van krantentechnici over een loonsver hoging, hebben niet tot resultaat geleid. Het overleg wordt nog voortgezet en ambtenaren van het Ministerie van Ar beid'zullen daarbij bemiddelen. De krantentechnici, electriciens en monteurs hebben voor dag- en nacht arbeiders een loonsverhoging van respectievelijk 12 en 14 shilling per week afgewezen. De nationale ochtend en avondbladen, zowel ais de Zondags bladen, zullen door deze staking niet kunnen verschijnen. De edities die in Manchester en in Schotland worden ge drukt, vallen eveneens uit. Het is de tweede grote krantenstaking in een half jaar tijds. In October vond een eendagsstaking plaats als gevolg van een geschil over het uitgeven van de Daily Sketch. (UP). Van de tien vrijwillige schipbreuke lingen die op een klein vlot de theorie van de Fransman Alain Bombard wil len toetsen, is een tweede opvarende van boord gehaald, omdat hij zeeziek is geworden. Bombard dreef in 1952 ge durende 65 dagen alleen op een vlot over de Atlantische Oceaan om na te gaan, of een schipbreukeling kan leven van wat de zee opbrengt. De mannen begonnen Difisdag met hun poging, die zij zes dagen willen volhouden, en bevinden zich ongeveer 15 km van Brest. Zij toetsen eveneens een rubberboot je, dat voor reddingswerk dienst moet doen, en nieuwe beschermende kleding. Tijdens hun tweede nacht hadden zij een storm te verduren. Aan verslaggevers deelden zij mede, dat zij twee zalmen hadden gevangen en rauw hadden gegeten. Zij mogen al leen rauwe vis eten bij deze proef. Bom bard leefde tijdens zijn tocht op zeewa ter en rauwe vis. De mannen brengen hun tijd door met kaartspelen en het lezen van post en kranten. Het Centraal Bureau voor Rijvaardig heid in Den Haag heeft aan de auto rijscholen een schrijven gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de examenstof voor het examen automobilist en mo torrijder, zowel wat het theoretische als wat het practische betreft, zal worden verzwaard. De nieuwe regeling zal 15 April of 1 Mei ingaan. Ex-koning Peter van Joegoslavië 'is Donderdag met zijn echtgenote, ex-konin gin Alexandra, op bezoek geweest bij Sir Winston Churchill. Wij zien hier het koninklijke paar de ambtswoning van de Engelse premier verlaten. Het comité maakte eveneens bekend dat niet minder dan een millioen leer lingen, voornamelijk in het bijzonder onderwijs, gisteren heeft deelgenomen aan de schoolstaking. In sommige offi ciële scholen bleef twintig procent van de leerlingen weg. In verscheidene ste den werden betogingen gehouden. Te Brussel had een tegenbetoging plaats van een duizendtal studenten van de Vrije Brusselse Universiteit, die o.a. spandoeken met zich voerden waarop men kon lezen „Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Collard". Te Gent kwam het tot ernstige incir denten, waarbij een katholieke stu dent en een socialistisch tegenbetoger door messteken werden gewond. Deze laatste scheen er het ergste aan toe te zijn. Te Leuven werd in de nacht van Woensdag op Donderdag een stu dent overvallen en zo zwaar afgeran seld dat hij met een schedelbreuk in een kliniek diende te worden opge nomen. Ook Leuven, Mechelen, Brug ge, Bergen en Luik waren het toneel van manifestaties. Vooral te Leuven bleef de toestand de hele dag zeer gespannen en voerde de maréchaus- sée talrijke charges uit. Intussen kwam gistermiddag in de Kamer een volksfrontmeerderheid tot stand toen moest gestemd worden over de moties, ingediend naar aanleiding van de interpellatie van C.V.P.-voor zitter Lefèvre van Dinsdag j.l. De libe raal-socialistische meerderheid, ge steund door de communisten, keurde de motie van vertrouwen in de regering goed. De communistische woordvoerder zei dat zijn groep voor de motie stemde omdat zij wilde verhinderen dat de C.V.P. dank zij de reactionnaire ma noeuvre van de schoolstrijd opnieuw de volstrekte meerderheid zou verove ren. Hij voegde er aan toe dat het er op aankwam te verhinderen dat de fas cisten in de katholieke rangen nog ooit aan het bewind kwamen. De heer De Schrijver wenste de libe ralen en de socialisten geluk met hun nieuwe bondgenoten. Tevoren had hij gevraagd dat men ook de motie van de C.V.P. in stemming zou brengen. In deze motie werd de regering verzocht een oplossing van de schoolkwestie te zoeken in een geest van nationale een dracht en met inachtneming van de rechten van alle burgers. De socia- tische Kamervoorzitter Huysmans, die het debat met tact en fair play leidde, steunde dit voorstel. Maar Spaak en de socialistische partijvoorzitter Buset kantten zich heftig tegen elke toegeving. De regeringsmotie werd vervolgens met 113 tegen 81 stemmen goedgekeurd. Vlak voor de stemming richtte de (iberale afgevaardigde Devèze nog een oproep tot de rechterzijde. De C.V.P., zei hij, moet bewijzen dat zij de orde eerbiedigt. De regering kan niet capi tuleren voor de wanorde. Indien de C.V.P. aan deze oproep gehoor geeft zal ik met al mijn krachten streven naar een formule van nationale verzoe ning. Devèze's stem klonk in de woestijn. Er scheen nog heel weinig kans te be staan op een compromis. De maatrege len van de regering, van de burge meester van Brussel en van de pro vinciale gouverneur van Brabant zullen waarschijnlijk meebrengen dat het aan tal betogers Zaterdag belangrijk kleiner zal zijn. De vorm die de betoging zal aan nemen werd door de voorzitter van de C.V.P. als volgt omschreven: „Op 26 Maart moet te Brussel gemanifesteerd worden zoals tijdens de oorlog op 21 Juli. Toen verbood de dwingeland even eens georganiseerde manifestaties te houden. Het volk protesteerde door in grote massa aanwezig te zijn op een of ander uitgekozen plein van de stad. Tegen de linkse dwingelandij zal op 26 Maart dezelfde tactiek worden toege past, doch geen plein van Brussel zal groot genoeg zijn om de protesterende massa te bevatten. Een sector van de stad zal worden aangewezen waar de aanhangers van vrijheid en democratie door hun stille aanwezigheid getuigenis zullen afleggen van hun verknochtheid aan de grondwettelijke schoolvrijheid en van hun misprijzen voor een vrees achtige dwingeland." De centrale van Hogere Rijksambte naren heeft een buitengewone verga dering uitgeschreven ter bespreking van de toestand en de voor de toekomst te bepalen gedragslijn. Deze vergadering zal op 2 April te Den Haag worden gehouden. Afgezien van de uit de vergadering komende eisen en zonder daarop te willen vooruit lopen, meent het be stuur, zoals gemeld, dat de ernst van de toestand dwingt tot het voorstel, dat allen zich in het vervolg, zolang hun verlangens .liet zijn ingewilligd, zullen beperken tot een strikt formele uitoefening van het door hen aanvaar de ambt, voor zover die binnen de of- ficeei geldende werktijd uitvoerbaar is. Dit advies van het bestuur zal aan de vergadering worden voorgelegd. In Hollandia (Nieuw-Guinea) werd in hoger beroep de zaak behandeld tegen een aantal Indonesische infiltranten. De Raad van Justitie te Hollandia werd gepresideerd door mr. H. M. Vrijheid. De Velsense politie kreeg enige dagen geleden aangifte van een ern stig geval van valsheid in geschrifte of oplichting tot een bedrag van f 21.000, gepleegd ten nadele van het Fonds voor de Bouwnijverheid door de betonvlechter K. T. S., die tot voor kort in IJmuiden woonachtig was. Het voorlopig onderzoek wees uit, dat S. valse declaraties van vorst verlet opmaakte. Daar de meeste fei ten echter in Amsterdam werden ge pleegd, is de behandeling van deze zaak overgedragen aan de Amster damse politie. De man is Donderdag in Zeeland aangehouden, waar hij verblijf hield in een woonwagen. De vluchtelingenpartij heeft in de West- Duitse Bondsdag een voorstel ingediend om een nationale inzameling te houden ten einde het Berljjnse Rijksdaggebouw te kunnen herstellen en het aan de grens van het Russische gebied tot een sym bool van vrijheid te maken. De ruïne van het protserige parlementsgebouw ligt verlaten in het hart van Berlijn sedert Hermann Göring er de brand in liet steken. (A.N.P.) De Sovjet-Unie heeft kanselier Raab van Oostenrijk uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou „in de naaste toe komst" ter bespreking van de reeds jaren lang slepende kwestie -van het Oostenrijkse staatsverdrag. F Russische minister van Buitenlandse Zaken heeft de invitatie mondeling overbebraeht aan de Oostenrijkse ambassadeur in Moskou, Norbert Bischoff, terwijl hij tegelijkertijd een nieuwe Sovjet-nota over het Oostenrijkse vraagstuk over handigde. In kringen van de Oostenrijk se kanselier heeft men er op gewezen, dat Raab in het verleden verklaard heeft slechts naar Moskou te zullen gaan als hij er zeker van was niet met lege handen te zullen terugkeren. Des ondanks geloven functionarissen in Washington, dat de Oostenrijkse kanse lier de Russische uitnodiging zal aan vaarden. Het Oostenrijkse kabinet zal vandaag later op de dag een beslissing nemen. De nieuwe Russische nota is een antwoord op de Oostenrijkse nota van vorige week. De Sovjet-regering ver klaart van oordeel te zijn, dat ter waarborging van de onafhankelijk heid van Oostenrijk en het uitsluiten van het gevaar van een „Anschluss", reële maatregelen noodzakelijk zijn, waarbij rekening gehouden moet wor den met de plannen om West-Duits- Advertentie Hongarije Josef Petery, bisschop van Vacz, die zich onder huisarrest be vindt sedert 1951 toen aartsbisschop Groesz terechtstond, is overgebracht naar Hejce in Noord-Hongarye. (Tot Zaterdagavond) Veranderlijke bewolking met enige, regen. Lagere middagtemperatu- ren. Matige tijdelijk krachtige wind uit uiteenlopende richtingen. Zon: 6.34—19.04. Maan: 7.01—22.51. land te herbewapenen, daar deze plan nen het gevaar van de inlijving van Oostenrijk vergroten. Overeenkomstig de door de Oostenrijk se regering uitgedrukte wens, is de Russische regering bereid de kwestie te overwegen in welke vorm Oostenrijk een verklaring zou kunnen geven waarin het zich verbindt, niet toe te treden tot militaire bondgenootschappen en de vestiging van militaire basis op zijn gebied niet toe te staan. De Russische regering verklaart, dat de regeringen derV.S., Engeland, Frank rijk en de Sovjet-Unie van haar kant overeenkomstige verplichtingen op zich moeten nemen. De Russische regering verklaart ten slotte het verlangen van de Oostenrijk se regering, om het Oostenrijkse staats verdrag afzonderlijk te bespreken op een viermogendhedenconferentie met deelneming van Oostenrijk, te delen. De „Urk 69", die nabij Den Helder was vastgelopen en waarvan de be manning door de „Dorus Rijkers" van boord was gehaald, is later op drift ge raakt en afgedreven. De sleepboot „Nestor" van bureau Wijsmuller, die in de haven van Nieuwe- diep lag, is daarop uitgevaren en heeft in het Molengat de botter kunnen op vangen en vastmaken. Met het scheepje op sleeptouw is de sleepboot om zes uur de haven van Nieuwediep binnengelo pen. Schipper Kramer van de „Urk 69" was toen reeds naar Urk vertrokken, daar zijn schip mis verloren was opge geven. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft onthuld, dat twee maatschappijen de mogelijkheid zullen onderzoeken van het vervaardigen van een „atoomlocomotief". De betrokken ondernemingen zijn de Baldwin-Lima- Hamilton Corporation te Philadelphia en de Denver and Rio Grande Western Railroad Company. Een demonstratie van een grote menigte studenten in Heverlee bij Leuven. Op vele borden en spandoeken, die worden meegedragen, staat met grote letters „Het land zegt: Neen". De Russische eerste vice-minister van Buitenla<ndse Zaken, Gromyko, heeft in een interview met het Russische pers agentschap „Tass" verklaard, dat hij namens de Sovjet-Unie Op 18 Maart ter ontwapeningsconferentie in Londen voorstellen had ingediend ter verminde ring van de bewapening. Deze voor stellen verschillen, naar zijn zeggen, weinig van de Frans-Britse ontwape ningsplannen, die verleden jaar zijn in gediend. Het interview met „Tass" werd gisterav. door radio-Moskou uitgezonden Evenals Frankrijk en Engeland, stelt Rusland nu voor dat de verschillende staten binnen zes maanden of een jaar hun militaire uitgaven, hun strijdkrach ten en bewapening zouden besnoeien met 50 pet van de tijdens de conferen tie nog overeen te komen quota. Als eerste verplichting zouden de mogend heden moeten beloven hun bewapening en bewapeningsuitgaven niet boven het peil van 1 Januari 1955 te doen uitko men. Daarnaast zouden de grote vijf, met inbegrip van communistisch China, tot een substantiële beperking van hun bewapening komen. Onmiddellijk nadat de voorgestelde vermindering voltooid is, zouden de atoombom, de waterstofbom en andere wapens voor massale vernietiging ver boden moeten worden. Nog dit jaar zou voorts een algemene conferentie moeten worden belegd, waarop alle staten, ook die, welke geen lid zijn van de V. N., gezamenlijk algemene ontwapenings vraagstukken zouden kunnen bespreken. Gromyko verklaarde, dat in de Sovjet- voorstellen een belangrijke plaats was ingeruimd voor de internationale con trole op ontwapening. Er zou reeds bij het begin van het ontwapenings proces een internationale controle commissie moeten worden opgericht onder auspiciën van de Veiligheids raad. Tijdens de vermindering van de conventionele bewapening zou de commissie een voorlopig karaktei moeten dragen. De commissie zou ge gevens moeten verzamelen over de toepassing van de ontwapeningsmaat regelen. Zij moet de vereiste maatre gelen nemen voor toezicht op het na leven van de overeengekomen ver plichtingen. In het volgende stadium, het verbod van de atoom- waterstof- en andere massavernietigingsbommen, zou een per manente commissie van toezicht moeten worden opgericht, die moet nagaan ot de staten zich aan de overeenkomsten houden. De commissie zou daartoe ook mogen inspecteren. In ieder der landen die de overeenkomsten hebben ondertekend, zou de commissie haar qigen inspectie staf moeten hebben, die toegang heeft tot alle objecten die voor controle in aanmerking komen. Een en ander, aldus Gromyko, om het sprookje uit de wereld te helpen, als zou Rusland geen inter nationale inspectie wensen. Gromyko wees er op, dat de Weste lijke mogendheden onmiddellijk nadat hij op 18 Maart zijn voorstellen had in gediend, bezwaren waren gaan maken. Men wenste een permanent controle- en inspectieorgaan ook zelfs reeds voor de eerste fase der conventionele be wapening. Gromyko onthulde de door Rusland ingediende voorstellen, hoewel de vijf mogendheden die te Londen ontwapeningsbesprekingen voeren, over eengekomen waren, geen mededelingen over de conferentie te publiceren. In Londen en Washington was men voor zichtig met zijn commentaar. Men wees er op, dat de Russische voorstellen nog betrekkelijk weinig nieuwe elementen schenen te bevatten. Men gelooft, dat Rusland probeert de Duitse herbewape ning te laten vallen door te eisen, dat de bewapening niet zal worden uitgebreid boven het peil van 1 Januari 1955, toen West-Duitsland dus nog geen militaire macht bezat. Veel zal afhangen van het antwoord op de vraag hoe de Sovjet- Unie zich de internationale controle en inspectie voorstelt. (UP/Rtr.). GROMYKO De secretaris van de organisatie der communistische partij in het instituut voor Economie van de Sovjet-Russische Academie voor Wetenschappen, Kotof, is van deze functie ontheven, omdat hij de theorie blijft aanhangen, dat verbruiksgoederen voorrang verdienen boven de zware industrie. In een arti kel in „Partijleven", het theoretische orgaan der communistische partij, wordt verklaard, dat Kotof van zijn func tie was ontheven, omdat hij de „ernsti ge politieke fouten" van het instituut niet had willen toegeven. De aanvallen, die de laatste tijd op genoemde theo rie gericht zijn, betroffen voornamelijk dit instituut. (Reuter) Hitiers vroegere medewerker, Otto Strasser, die naar de bondsrepubliek is teruggekeerd om te trachten een nieu we nationalistische beweging in het le ven te roepen, heeft geen gelukkige start gemaakt. Op een persconferentie in München moest hij bekennen, dat hij reeds by zijn eerste pogingen om con tact met de rechse groepen op te ne men met enkele dezer in conflict is ge raakt. Ingewijden zijn van mening, dat Hitiers banneling de laatste zou zijn, die de verspreide en elkaar heftig be strijdende nationalistische groepen sa men zou kunnen brengen. Strasser, die 22 jaar buiten Duitsland heeft vertoefd, is op zijn eerste perscon ferentie al direct van leer getrokken tegen alle partijen, tegen de Amerika nen, die tienmaal zoveel uit Duitsland hadden weggehaald dan zp er gebracht hadden, en ook tegen de Joden. Joden moesten volgens Strasser in Duitsland zo behandeld worden als Duitsers in Is raël. De Joden hoorden in Israël thuis en wanneer ze buiten dat land wensten te verblijven, moesten ze voor de keuze worden gesteld zich te assimileren of wel geen staatsburgerschap te krijgen. In de „Frankfurter Allgemeine Zei- tung" is opgefnerkt, dat dit precies de zelfde frasen zijn, waarmee Hitier zijn strijd tegen de Joden begonnen is. Het blad raadt de overheid aan korte met ten met Strasser te maken en het acht zijn opmerking over de Joden voldoen de grond om hem aan te klagen. (ANP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1