Uit Kennemerland Theo van der Pas concerteert in Velsen-Noord OOS üsmOe tv of f en de havik V Rode Kruis, betrekt dit jaar „Slingermuur'' SPINWIEL JONGE PAX CHRISTI-MIS mmsmm K ru is woord raadse l de Z?este /bromfiets Z?lijft Mens n of Wolf/ Visserijgolf Velsen krijgt een rampen-depót 't Wordt tijd Knoeierijen bij grinthandel? Biljarten OOR ai VRIJDAG 25 MAART 1955 PAGINA INTERIEUR KLEINE BIM-BAM PENDULES vanaf f 43.50 't Silver Stoepke HOND TEGEN MOTOR CASTRICUM DE ZEVEN KRUIS WOORDEN Waar woestijnen bloeien gaan Waterstanden KOEKOEKKLOKKEN met volledig slagwerk vanaf f 28.— 't Silver Stoepke BEVERWIJKSE NOTITIES een glaasje jeugd! voor een NIEUW BEHANG VELSEN FILMAVOND Speciaal bij bouw der Amsterdamse tuinsteden Arbeidsongevallen Hoogovens door A. Rutgers van der Loeff-Basenau „Buurtbelang Aerdtenhout Bentveld" Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag ALS U ZICH NOG JONG VOELT behoeft U zich toch ook niet „oud" te kleden. LIPPITS heeft talloos vele regenmantels die bijzonder flatteus zijn. Waarom zoudt U dus niet eens kijken bij anno 1896 KRUISWEG 72 - HAARLEM Advertentie Onder auspiciëën van de Velser Kunst kring „Voor allen" concerteerde gister avond in het Hervormd Wijkhuis, de pianist Theo v. d. Pas met een Chopin- programma. Theo v.d. Pas met Chopin en dan te gen populaire prijzen. Is het wonder dat het publiek daar op af kwam? Theo v d. Pas aan wie reeds als jongeling tijdens een Chopin-concours te War schau een van de slechts drie toegeken de „diplöms de distinction" werd uit gereikt en daarna op talloze Chopin- avonden zijn onderscheiding waardig toonde. Theo v.d. Pas, die wij spoedig voor het laatst gehoord zullen hebben, omdat hij 't volgende seizoen voor goed afscheid neemt van het podium. Het programma dat Theo v.d. Pas speelde was zeer populair. De Wals brillante en de Nocturne in Es dur be horen reeds tot de arbeidsvitamine van de bakkersknecht en de Polonaise in As is sinds de vertoning van de film over Chopin's leven een van de meest gevraagde platen bij elke omroepver eniging. Toch zijn deze werken niet af gezaagd. Chopin laat de reproduceren de kunstenaar veel vrijheid. Daarom is elke vertolking betrekkelijk weer nieuw, mits de pianist wat nieuws, wat bij zonders, wat persoonlijks weet te bren gen. Daar over hadden wij gisteravond niet te klagen. Na een vingertechniek- demonstratie in de „Impromptu" in As benutte Theo v.d. Pas in de „Fis groot Nocturne" de kans om zijn muzikale talenten te tonen. Deze 'Nocturne (nachtmuziek) vraagt eerst de subtiele sfeer van de heldere maannacht en al les wat daarbij hoort, daarna komt het sinistere van de demonische nacht aan het woord. Theo v.d. Pas bleek met de zaken goed op de hoogte. Chopin's muziek zit vol van dergelijke contrasten. Steeds wisselt het lyrische element af met, over de gehele ligging van het klavier verspreid, passage- spel. De vertolker moet zich dus steeds omschakelen. Dit ligt Theo v.d. Pas Advertentie HAARLEM MOrtC VC«AW'-1F(* Drie trawlers, Allan Water IJM 34, Flamingo IJM 25 en Elie Chenevière IJM 32, één logger en 34 kotters zorg den er Donderdagmorgen voor, dat de visafslag van IJmuiden werd voorzien van een totaal aanvoer van 3.060 kis ten verse vis, 670 stijve kabeljauwen en 85 kleine kisten haring. Er waren 920 kisten schol, 65 kisten schar, 50 kisten bot, 75 kisten haring, 157 kisten ma kreel, 1.150 kisten schelvis, 300 kisten wijting, 175 kisten kabeljauw en gul, 32 kisten poon, 60 kisten koolvis, 1.350 kilo tongen en 422 kilo tarbot. De prijzen waren Donderdag over de gehele linie voor alle vissoorten lager. De kleine schelvis noteerde, zelfs een zeer gevoelige daling. Gfo te schelvis deed nu 48.tot 33.—, groot middel f 48.tot f 33.klein middel f 49. tot 35.pennen 49.tot 31.en braad 26.tot 14.per kist van 50 kilo. Wijting deed 26.tot 11- poon 21.tot 15.kleine zwarte koolvis ƒ40.tot 38., grote schol f 40.tot f 36.grootmiddel f 32.. tot 29.klein middel 28.tot 25. schol I 48.tot 32.schol II 40. tot 24.en schol III 32.— tot 14. per kist van 50 kilo. Schol hield goed stand. Schar deed 38.— tot 20. bot f 22.tot f 44.haring f 24.tot 20.en makreel 35.— tot 20. per kist van 50 kilo. Kabeljauw deed gemiddeld 184.— tot 84.— per 125 kilo. Grote tong noteerde 2,80 tot 2,72, groot middel 3,15 tot 3,10, klein middel 3,30 tot 3,25, tong I 3,40 tot 3,25 en tong II 3,15 tot 2,90 per kilo. De Allan Water IJM 24 besomde 12.010.Flamingo IJM 25 0.732. Eli Chenivière IJM 32 f 10.499 en IJM 209 7.594.—. Voor de Vrijdagmorkt werden Donder dag geen trawlers verwacht. Wel log- fers en nog een klein aantal kotters, eer vele kotters hadden voor de harde Zuidelijke wind de luwte van de Vis sershaven reeds eerder opgezocht. Op alle visgronden was het storm weer. Er werd windkracht 8 door de trawlers gemeld. De vangsten waren niet hoog: 20 tot 30 manden hoops per trek, terwijl tegen de avond vele sche pen lagen te steken met de kop op de wind. Het was niet mogelijk meer om de visserij voort te zetten. De loggers om de Noord meldden nog trekken van 30 tot 40 manden hoops op 57 graden Noorderbreedte. Advertentie de kleine zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 De metselaar H. de H. uit Haarlem, die Donderdagavond op een motor op de weg Haarlem—Velsen reed, werd daar verrast door een grote hond, die tegen zijn motor sprong. De man viel met zijn motor, kreeg een grote bloe dende hoofdwonde. Hij liet zijn motor liggen en wist naar de kant van de weg te kruipen, juist op tijd, want even later werd de motor door een passerende personenauto gegrepen en over een grote afsand meegesleurd en totaal vernield. De hond was eveneens gewond en moest afgemaakt worden. uitstekend. Als klaterend water klonk de polyrhythmiek in de,,Fantasie impromp tu", als een zingende viool de dromerige melodie van de „Berceuse" en als een heroïsche overwinning het Coda van i de „Ballade" in As dur. i Theo v. d. Pas gaf bij menig stuk een geestig inleidend woord dat door velen zeer op prijs werd gesteld. LOU TERVOORT. De R.K. Gem. Zangvereniging „St. Caecilia" geeft Donderdag 31 Maart een passieconcert in zaal Borst. Uitgevoerd worden ,De zeven Kruiswoorden" (Jos. Haydn) en „Quam Dilecta" (Rameau) Het geheel staat o.l.v. Stephen Jansen. Piano: Lou Tervoort; solisten: so-raan, mevr. Suyk; tenor, Henk Marcker; alt, Annie Corduwener; bas, Emile Linssen. „Waar woestijnen bloeien gaan" was de titel van de prachtige kleurenfilm welke de paters Franciscanen Donder dagavond in het Corso-theater vertoon den en waarvoor veel belangstelling was. Een der paters gaf voor de aan vang der vertoning een uiteenzetting van het land Pakistan waar onder lei ding van mgr. van Miltenburg de Fran- IJMUIDEN Zaterdag 26 Maart. Hoog water: 5,01 u. en 17.18 u. Laag water: 0.45 u. en 13.10 u. de kletee zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 Een bestelauto van de melkhan delaar J. V. kwam Donderdagmiddag in botsing met een auto van de heer A. D. uit Beverwijk op het kruispunt Juliana weg-Julianaplein. De heer D. liep een lichte hoofdwonde op en ver der beperkte het ongeval zich tot Be schadigde koplamp en spatborden. Op het Stationsplein kan men van 28 Maart t/m 2 April een bezoek bren gen aan de demonstratiewagen van het Linguaphone Instituut voor vreem de talen. Volière-Vereniging „Vogelvreugd" houdt Dinsdag 29 Maart a.s. in Park zicht de jaarvergadering. Bestuurslid A. Kee stelt zich niet meer herkies baar. Op Zaterdag van de a.s. Boeken week, 26 Maart, wordt door de K.R.O. in het Wigwam-program (van 10 min. voor half 6 tot 6 uur) gedurende 10 minuten een boekenwedstrijd uitgezon den, gehouden in de Jeugdleszaal van de R.K. Openbare Leeszaal te Haar lem. Deze uitzending wordt besloten met een wedstrijd, waaraan kinderen van het gehele land, ongeacht de leef tijd, mogen meedoen. De antwoorden moeten worden gericht aan de K.R.O. In de K.R.O.-gids is de betreffende mededeling helaas door een vergis sing weggevallen. De heer F. van Galen, die in verband met zijn gezondheidstoestand bedankte als voorzitter van „De IJze ren Hoorn", is opgevolgd door de heer H. Oostwolder. h Het gemeentelijk bedrijf openbare werken treft thans voorbereidingen om de boerderij Slingermuur, die op de mo numentenlijst staat, te restaureren. De Raad stelde hiervoor het vorig jaar reeds eredieten beschikbaar. De ver wachting is gewettigd, dat de werk zaamheden zo zullen vorderen, dat de afdeling IJmuiden-Velsen van het Ned. Rode Kruis in het najaar hier haar in trek zal kunnen nemen. Velsen zal ook de beschikking krijgen over een ram pen-depot waarvan de inrichting mo gelijk is geworden door een royaal ge baar van het Nationaal Rampenfonds. Er is lang naar een geschikte bergruim te gezocht, doch men hoopt deze thans gevonden te hebben in het Cultureel Centrum. Verpakt in waterdichte zak ken, bevat dit depot de behoeften, ver bonden aan de legering van 70 mensen. Onderzocht moet nog worden of het ver antwoord is de voorraad, die 3500 kg weegt, op de zolder op een zo klein mo gelijk oppervlak te bergen. Deze mededelingen werden gedaan op de jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de- afdeling IJmuiden-Velsen van het Ned. Rode Kruis, Donderdag avond in het Herv. Jeugdgebouw, waar de kwaliteit omgekeerd evenredig was aan het aantal opgekomen leden, aldus de voorzitter, de heer J. P. Weyburg. De huidige bewoners van Slingermuur zullen ook na de restauratie hun deel kunnen behouden, maar voor het ove rige krijgt het Rode Kruis hier 2 loka len, die geschikt zijn om les te geven, waarvan ook gemakkelijk één lokaal gemaakt zal kunnen worden om met een grotere groep te werken, om er films te draaien, enz. Het magazijn zal er samengetrokken kunnen worden, er is een vertrek voor staf- en bestuurs- besprekingen, een grote betegelde ruim te om binnenoefeningen te houden, een reserve-vertrek en ook de ruimte bui ten zal voor oefeningen benut kunnen worden. Het aantal leden is de laatste jaren aanzienlijk teruggelopen en bedraagt thans minder dan de helft van 1946» Wegen zullen gezocht worden om het ledental weer tot 3.000 op te voeren, wat in een gemeente met meer dan 55.000 inwoners zeker mogelijk wordt geacht. De afdeling heeft ook een bui tenlands lid, namelijk een inwoner van Chicago, die zich tijdens de Kleine Jaar beurs 1954 liet inschrijven. Een verdub beling van het ledental is ook daarom nodig, daar anders de exploitatie van Slingermuur een te zware last zou be tekenen. Ook dit jaar zullen door het Rode Kruis weer boottochten met de „Sta- verden" georganiseerd worden voor chronische zieken en invaliden. Deze trekken dan een week door ons land en uit Velsen zullen er dit jaar zes mee kunnen, twee voor rekening vap het Rode Kruis, vier voor rekening van de gemeente. Blijkens het verslag van dokter R. P. v.d. Veld, de medisch leider van de bloedtransfusie-dienst, loopt dit werk in Velsen uitstekend. Op 31 December 1954 stonden 345 donores ingeschreven en er zijn in het afgelopen jaar 412 transfu sies geweest, zodat verscheidene men sen twee keer bloed hebben afgestaan. Aan 39 personen werd de Landsteiner penning uitgereikt, ten bewijze dat zij vijfmaal bloed hadden gegeven. Dit jaar zullen ook Landsteiner legpennin gen uitgereikt kunnen worden wegens het afstaan van bloed niet minder dan 15 keer. Het betreffen echter geen „ras echte" IJmuidenaren, doch mensen, die elders al talrijke malen hun bloed ga ven en dit, na vestiging in Velsen, zijn blijven doen. Grote dank werd gebracht aan de politie. Bijna het gehele corps staat als donor genoteerd en bovendien ver leent de politie voortreffelijke hulp bij het opsporen van moeilijk vindbare do nors, haalt ze zelfs met de jeep van hun werk als dat nodig is. Omgekeerd bracht de voorzitter dank aan zusters en verpleegsters van het Antonlus-zie- kenhuis, die hun werk voor de bloed transfusiedienst in stilte doen, pro Deo werken, zodat de kosten zoveel mogelijk gedrukt worden. Het Rode Kruis is voor deze voortreffelijke medewerking zeer erkentelijk. 55. Van wie kan ik hier zo'n hartelijke begroeting verwachten?" vraagt Eric zich verbaasd en een beetje argwanend af. „Maar dat is Biar!" stelt hij dan opgelucht vast, als hij de man herkent, van wie hij nog pas kort geleden afscheid heeft genomen. En dan staat hij verrast stil; want de rijzige, krijgshaftige gestalte naast Biar is niemand anders dan zijn oude beschermeling Allan, de Heer der Heruit. Nadat de mannen elkaar hartelijk begroet hebben, vertellen zij hun wederwaardigheden. Allan vertelt, dat zijn stam een groot ongeluk is overkomen. De vorst van Bo- huslan is hun land binnengevallen en heeft vreselijk huis gehouden. De dorpen zijn platgebrand, het vee weggevoerd en de mannen verslagen Wat er nog over was van het volk, is gevlucht in Zuidelijke richting; alleen Allan en een paar getrouwen zijn achtergebleven. Zoveel zij konden, hebben zij de vijand afbreuk gedaan, maar hun toestand werd onhoudbaar Toen ontmoette hij Biar, die hem vertelde, dat Eric nog leefde. „Nadat ik uit Biar's relaas begrepen had, hoe gii er voor stond, haastte ik mij naar Noorwegen, om u bij te staan. Wij hebben een gemeenschappelijke vijand". En met een stem, waarin de dreiging niet mis te verstaan is, voegde hij er aan toe: „Ik zal niet rusten, voor ik deze schurk zijn loon gegeven heb!" Advertentie Door bijzondere omstandigheden is de aalmoezenier van de Pax-Christi groep Haarlem genoodzaakt de mis voor de Vrede van 27 Maart a.s. te verplaatsen naar een Zondag, in April. De plaats en het uur van de mis blij ven hetzelfde. De datum zal in over leg met „Sancta Maria" spoedig be kend gemaakt worden. Advertentie Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem - Telef. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar Tussen de RKSV „Velsen", afdeling voetbal, en de voetbalvereniging „Ter rasvogels" bestaat een voorbeeldige samenwerking. Velsen treedt als gast- vrouwe op als Terrasvogels, dat van zijn terreinen verjaagd is als gevolg van de uitbreidingsplannen, thuiswed strijden te spelen heeft. Doch komen zij in wedstrijden tegen elkaar uit, dan is de strijd altijd fel en enerverend, zonder de sportiviteit geweld aan te doen. Tot deze conclusie kwam de heer G. J. Bre merkamp, consul der KNVB, die in Zomerlust te Santpoort het openings woord sprak op een filmavond, die door nauwe samenwerking tussen beide ver enigingen tot stand was gekomen. Hij zag hierin opnieuw een bewijs van de goede banden tussen twee verenigingen uit dezelfde plaats. Helaas zijn er voor beelden te over, die van het tegendeel getuigen. Maar dat zijn dan ook andere verenigingen. „Velsen" en „Terrasvogels" brach ten hier samen de film Sportparade 1954. 's Middags was de film voor de jeugd gedraaid voor een stampvol huis. En 's avonds kon eveneens van een be vredigende opkomst gesproken worden. De film zelf trok veel belangstelling en had de volle aandacht, zodat van een gezellige en geslaagde avond gesproken kan worden. De heer J. J. Roosenstein deelde de leden van „Velsen" nog mede, dat op Dinsdag 5 April voor het eerst een basketball-avond in de gymnastiekzaal van de St. Franciscusschool gehouden zal worden. Waarschijnlijk zal dan een bestaande vereniging hier demonstra ties komen geven. Het ligt in het voor nemen van de RKSV „Velsen" daarna op Dinsdag 19 April met een eigen bas ketball-afdeling te starten. De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank mr. dr. R. W. H. Pitlo, heeft Donderdag tijdens de behandeling van een rechtzaak voor de Haarlemse rechtbank meegedeeld, dat er in de grinthandel, speciaal bij de bouw dei- Amsterdamse tuinsteden, veel geknoeid wordt. Er is daar een centraal verkoop kantoor van grint dat, volgens de offi cier, het centrum van deze activiteiten is. De chauffeurs doen daaraan mee en rijden vrachten, die voor het werk be stemd zijn, naar particulieren. Zij krij gen daarover geen last met hun pa troons, „omdat zij te veel van hen we ten". Verscheidene chauffeurs zijn voor spreker geleid, maar aangezien zij ver dacht worden van misdrijven, gepleegd in het arrondissement Amsterdam, zul len zij zich eventueel voor de Amster damse rechter moeten verantwoorden. Voor de rechtbank te Haarlem had zich de 68-jarige veehandelaar J. J. van W. uit de Haarlemmermeer te verant woorden wegens valsheid in geschrifte. Hij zou als tussenpersoon zijn opgetre den tussen een chauffeur, die op eigen houtje enige ladingen grint van het werk aan een particulier wilde leveren en een landbouwer, die van hem negen ladingen grint van f45 per lading had gekocht. Er was een bedrag van f 405 be taald, maar Van W. had een kwitantie ingevuld, vermeldende een bedrag van f600. Dit zou hij gedaan hebben in verband met belastingaangifte door de landbouwer. De officier Van justitie achtte de ver valsing van de kwitantie bewezen en eiste een gevangenisstraf van vier maanden. Uitspraak 7 April. Be arbeider van de havenstichting A. Gragolinski uit Haarlem was Don derdag te Beverwijk bezig geweest om de schoorsteen van de zuurstofblaas- inrichting ten oosten van de staalfabriek schoon te maken. Bij het opruimen van de slakken viel nog een zwaar stuk slak -uit de schoorsteen, dat hem aan het hoofd trof. Gelukkig droeg hij een vei ligheidshelm, zodat hij behoed werd voor ernstig letsel. Nu is hij met een wond aan hoofd en knie in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk opgeno men. In de nacht van Donderdag op Vrijdag werden in de staalfabriek ovenstenen aangevoerd in verband met reparatie werkzaamheden aan staaloven II. Bij de aanvoer viel een steen van de glij baan en trof ca. 3 meter lager de opper man van de ovenbouw K. Deinem uit Haarlem aan de rug. Hij is voor nader onderzoek in het Rode Kruis Zieken huis te Beverwijk opgenomen. Advertentie Horizontaal: 1. geleedpotig dier; 4. langwerpig rond; 8. lichte bedwelming; 11. titel; 12. waterstand (afk.); 13. bloei- wijze; 14. rivier in Italië; 15. familielid; 16. zuivelproduct; 17. aansporen; 19. in wendig orgaan; 20. insecteneter; 22. ver binding; 25. meisjesnaam; 26. pl. in Bel gië; 28. deel v. h. dak; 31. lyrisch gedicht; 33. heilige (afk.); 35. lekkernij; 36. vernis; 38. steenmassa; 39. vogel; 40. deel v. d. hand; 41. voorzetsel; 42. titel 16) „Alexander zó groot worden," wees Jurki. Erlof wandelde naar huis. Jurki ach ter hem aan. De vogelkooi bengelde aan zyn hand. „Heil Hitier, Heil Hitier," schreeuwde opeens de kaketoe. Jurki bleef staan, zette de kooi nog eens neer. Met de handen in de zij keek hjj dreigend naar de kleine groene vogel. „Heil Hitier," schreeuwde voor de derde maal schor de kaketoe. Jurki haalde zijn geweldig been uit en schopte de kooi drie meter de lucht in en met een grote bocht in het struikgewas aan de kant van de weg. Het ding kwam neer tussen de vogelkersstruiken en na een Zacht geruis van de takken bleef alles stil. Erlof keek de man aan met z^jn veel te grote, grijze ogen. Zelf was hij zich nooit bewust van de uitwerking van zijn blik. Hij begon te slikken en te slikken, hij haatte het brok in zijn keel, want hij wilde tegenover deze man niet hui len. Maar de tranen kwamen en rolden als dikke druppels over zjjn smal, bruin verbrand gezichtje. De Rus lachte en pakte hem op, hield hem in de lucht en schudde hem goedig heen en weer. Hjj denkt dat ik een klein kind ben. dacht Erlof kwaad. Hij schopte. En snik kend zei hij: „Kan die vogel er wat aan doen wat mensen hem geleerd hebben?" „Jurki niet verstaan," zei de Rus. „Zet me neer," zei Erlof nors. En hij wandelde door met de kleine hond in zijn armen, niet omkijkend naar de geweldige soldaat die hem op een paar pas afstand volgde. Alexander bleef bij Erlof, maar het voedsel voor de kleine hond werd een probleent. De kleine, op eigen houtje ondernomen en oogluikend toegelaten rooftochten van de soldaten schraapten langzaam maar zeker alle huizen leeg. Vele mensen kregen drie tot vier keer per dag huis zoeking en tenslotte mochten ze blij zijn nog een tafel en een paar stoelen en vrijwel lege kasten te hebben. Maar ze werden meesters in het verstoppen en altijd kwamen er uit hoeken en gaten weer dingen te voorschijn. Erger was het met het voedsel. De twee bakkerijen van het dorp waren door Polen overgenomen en Polen bak ten alleen brood voor Polen. Vlees, bo ter en kaas waren er niet; het vee. dat niet was geslacht, was weggevoerd, het zij door de Duitsers, hetzij door de Rus sen of Polen. Gelukkig zou weldra de tijd aanbreken dat bessen en paddenstoe len in overvloed in het bos gevonden konden worden. Maar daarmee zou Alexander niet geholpen zijn. Het huis van tante Pfeiffinger werd nog steeds tamelijk gespaard voor huis zoekingen. Een paar maal was er Rus sische politie geweest en er waren hier en daar dingen verdwenen, maar „dat was alleen de franje van het leven, ik heb er lang plezier van gehad," zei de oude dame. Erlof's moeder maakte zich ongerust over haar. Dieet houden was onmoge lijk in deze tijd en tante Pfeiffinger ging zichtbaar achteruit, leed meer pijn en lag bijna voortdurend op bed. Een enkele keer kwam zij nog op om te spelen. „Ik ben oud," zei ze tegen Erlof op een avond. „Oude mensen gaan weg op een goed ogenblik. Opeens op een dag zul je mij niet meer zien, maar dat is zoals het moet." De jongen stond naast haar en staar de strak naar het blad muziek op de vleugel. „De vleugel moet gestemd worden, maar er zijn hier geen pianostemmers meer," zei de oude dame. „Wat denk je, Erlof, zijn er pianostemmers in de hemel?" „Ik vind dat U een beetje kinderach tig over de hemel praat," antwoordde de jongen ruw. Hij stak zijn vuisten in zijn zakken en wandelde waardig en langzaam de kamer uit. Toen, op een dag, was tante Pfeif finger dood! Erlof had juist in de tuin een grote bos bloemen voor haar ge plukt, toen zijn moeder naar hem toe kwam en het hem vertelde. „Breng ze haar," zei ze, wijzend op de bloemen. Erlof ging naar binnen. Tante Pfeif finger lag in haar bed, heel stil. „Na tuurlijk ligt ze stil", prevelde de jongen tegen zichzelf. Hij legde de bloemen aan haar voeten, zodat zij ze zou kunnen zien als zij levend was geweest en hij ging naast haar bed op een stoel zit ten. Hij bedacht dat hg daar zo stijf zat en dat het gek was dat hij niet meer verdriet voelde. Toen dacht hij op eens aan de pianostemmers in de hemel en omdat hij toen boos op haar was geweest, stak hjj nu zijn hand uit om even haar arm onder het dunne nacht hemd te strelen. Bij de aanraking voelde hij plotseling de harde kou en hjj schrok zo, dat hij zijn stoel omgooide en de kamer uit liep, de trap af, de tuin in en de weg op. Hij wilde zijn moeder niet zien, die ach ter het huis was. Hij rende de weg af, hij zag niets, hij hoorde niets, hij voelde alleen een ontzettende schrik in zich en hij liep maar. Eindelijk kon hi) niet meer, zijn benen trilden. Hij S,nS zit ten in het gras, tussen de ereprijs en de dovenetel. Daar begon hu te huilen, de tranen stroomden over zgn gezicht en dat hielp, want de tranen waren warm. Hij lag met zijn hoofd in zijn armen, op zijn opgetrokken knieën, en *iniktp Zo vond Jurki hem. Hij knielde naast de jongen neer en klapte hem zacht op zijn hoofd. „Jurki helpen, Jurki wat doen," zei hij. „Waarom huilen?" De jongen kroop in elkaar als een egel die zich oprolt. Jurki streelde zijn rug en vroeg: „Alexander dood?" „Ik heb honger," schreeuwde Erlof hem opeens toe. Het was het eerste wat hem in de gedachte kwam, bovendien was het nog waar ook. En hoe kon hij deze man vertellen van tante Pfeiffin ger? Jurki trok hem overeind zonder een woord te zeggen; op de weg lag een fiets, daar was hij op komen aanrijden. Hij zette Erlof op de stang, sprong zelf op het zadel en weg suisden ze, naar beneden, naar het dorp. Erlof kwam thuis met twee grote bro den, onder elke arm een. Zijn gezicht was vol vuile strepen, hij wist niet of hij moest huilen of lachen en hij was daarom kwaad op zichzelf. Tante Pfeif finger was dood maar twee broden was zoiets geweldigs. Verlegen met zich- zelf klom hij de trap op. Alexander kwam hem kwispelend tegemoet. Erlof liet hem ruiken aan het brood. „Snuffel maar," zei hij. „Je krijgt broodsoep." (Wordt vervolgd) Niet alléén kan de plaatselijke biljart club „Excelsior" er trots op zijn reeds voor de tweede maal te zijn uitverkoren door de Kon. Ned. Biljartbond om te Uitgeest een kampioenschap van Ne derland te mogen organiseren, maar overduidelijk is tijdens de officiële ont vangst ten gemeentehuize wel geble ken dat geheel Uitgeest het als een eer beschouwt om zulk een vierdaagse wed strijd te organiseren. In de feestelijk verlichte raadzaal heeft burgemeester Van de Ven de deelne mers toegesproken. Na enkele korte toespraken in hotel Brandjes en nadat burgemeester Van de Ven het ivoor met de eerste stoot in be weging had gebracht, werd de wedstrijd met de volgende partijen geopend; W. Resman 146 14 39 10.42 J. Lamers 350 14 84 25.— W. Bakker 283 24 44 11.79 F. Haberer 350 24 42 14.58 Van Gils 177 16 32 11.06 Ligthart 350 16 95 21.87 Van Amen 350 28 37 12.50 Van Leeuwen 342 28 92 12.21 Van Amen 239 19 49 12.57 Bakker 350 19 52 18.42 Haberer 350 26 66 13.46 Van GUs 329 26 110 12.65 Onder zeer grote belangstelling heeft Bonderdagavond in hotel-restaurant „Boekenroode" het echtpaar F. Hinlo- pen-Nanninga voor de leden van de ver eniging „Buurtbelang Aerdenhout-Bent- veld" een lezing gehouden over het on derwerp „Land, volk, leven, arbeid en lied in het land van Israël". Mevrouw Hinlopen-Nanninga vertel de tal van bijzonderheden over een reis naar deze jongste staat die thans weer in het centrale punt van de politieke belangstelling staat en liet allereerst een kaart zien van de situatie waaruit bleek, dat het land aan verschillende kanten omgeven is door staten, die Is raël niet zo erg vriendelijk gezind zijn. Verschillende aspecten van Israël wer den daarna aan een beschouwing on derworpen, nadat de spreekster een ver taling had gegeven van de woorden „Jood" en „Israël". Be heer Nanninga illustreerde de mededelingen van zijn vrouw niet alleen met typisch-Joodse ■muziek, waaruit nog altijd het klagend karakter klinkt, maar ook met een se rie zeer mooie kleuropnamen, die een duidelijk beeld gaven van het land en die tevens lieten zien, hoeveel mogelijk heden er zijn voor de bewoners om er in alle opzichten bovenop te komen. In de pauze was een collectie stenen en andere voorwerpen te bezichtigen die door het echtpaar uit Israël waren meegenomen. Aan het slot van de vergadering dankte de heer Be Graaf het echtpaar voor de zeer mooie en boeiende lezing en vestigde nog eens de aandacht op de algemene jaarvergadering, welke Maandagavond in de Vondelschool, Ju liana v. Stolberglaan 25 te Aerdenhout wordt gehouden. (afk.); 44. deel v. d. bijbel; 46. vertaler; 48. geestdrift; 50. titel (afk.); 51. bedien de; 53. insect; 55. Europeaan; 57. groente; 58. naamloze vennootschap (Fr.); 60. maanstand (afk.); 61. broeiplaats; 63. klaar; 64. de lezer heil (Lat. afk.); 65. het Romeinse rijk (Lat. afk.); 66. toe stemming; 67. stoot; 69. maanstand (afk.); 71. eenh. v. kracht (afk.); 73. schrede; 75. reus; 77. soort onderwijs (afk.); 79. spoorstaaf; 81. de oudere (afk.); 82. Ind. dakbedekking; 84. deel v. e. bijenkorf; 86. voegwoord; 89. bij woord; 91. meterton (afk.); 93. kwaad; 95. meisjesnaam; 96. soort onderwijs (afk.); 98. pl. in Gelderland; 99. dubbel klank; 100. ambtshalve (Lat. afk.); 102. koor; 103. onverstandig; 105 vogel; 107. deel v. e. boot; 110. onbegroeid; 112. hennepbraak; 115. wapen; 116. inhouds maat; 118. schoorsteenvuil; 120. voeg woord; 121. getij; 122. lief naampje; 123 bevel; 124. familielid; 125. stand; 126. houten gebouw; 127. hinder. Verticaal: 1. Eng. titel; 2. balletje pa pier; 3. pl. in België; 5. pl. in Limburg; 6. voorzetsel; 7. strijdperk; 8. muziek term; 9. zwijn; 10. treiter; 17. pers. vnw.; 18. voorzetsel; 21. ijle stof; 23. meisjes naam; 24. heilig boek; 25. beetje; 27. worm; 29. gevaarlijke plaats in zee; 30. bouwland; 32. zangnoot; 34. wat gespro ken wordt; 35. vruchteloos; 37. meisjes naam; 41. onvriendelijk; 43. invalide; 45. speelgoed; 46. voorzetsel; 47. lengtemaat; 48. landbouwwerktuig; 49. windrichting (afk.); 50. spoedig; 52. pl. in Utrecht; 54. stad der oudheid; 56. Afrikaans zoog dier; 57. vruchtennat; 59. bergweide; 60. deel v. h. hoofd; 62. sluis; 68. ijzerhou dende aarde; 69. deel v. e. toneelstuk; 70. bijwoord; 72. verpakkingsmiddel; 74. Eng. bier; 76. water in Brabant; 77. Eng. voorzetsel; 78. goud (Fr.); 80. Eng. voor- zesel; 81. wapen; 83. jongensnaam; 85. riviertje in Nederland; 87. nimmer; 88. braaf; 90. onbep. hoofdtelwoord; 92. soort stop; 94. voorzetsel; 97. Fr. lid woord; 99. familielid; 101. vaak (Eng.); 104. schouderholte; 105. meisjesnaam; 106. eiland in de Middell. Zee; 108. Eur. gebergte; 109. uiterste grens; 111. bij woord; 113. bijwoord; 114. zoogdier; 115. bijb. naam; 117. insect; 119. geheel de uwe (Fr. afk.). Horizontaal: 2. gegadigde; 8. icon; 9. rok; 10. adres; 12. wee; 14. sh.; 16. eis; 17. norm; 18. tod; 20. ree; 21. amok; 23. brug; 25. nog; 27. dur; 28. jaar; 30. kom; 32. ra. 33. E.B.U.; 34. bruid; 36. via; 37. mooi; 38. vliegtuig. Verticaal: 1. uitstapje; 2. Goa; 3. ende; 4. Ares; 5. dos; 6. ik; 7. dier; 11. rit; 12. woerd; 13. emigrant; 15. hom; 17. neb; 19. Bonau; 22. kor; 24. uur; 26. sou; 29. Abel; 30. krat; 31. mimi; 34. big; 35. dog; 36. V.E. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2