INDONESIA RAYA eist onderzoek naar het optreden van de politie Indonesische pers laakt open brief van Pieter tHoenin „Het Parool" N In Bunschoten worden thans auto's gebouwd Spreker Gedrieën bekroond. STROPERS knuppelen aangeschoten reebok dood op de Veluwe Standard Motor Co. bij Polynorm Nederlandse medici naar Zuid-Afrika Bevrijdingszegel „Ook een duit in Regeling bij de wet gevraagd Vragenaan minister over publicatie Flinke straffen van politierechter Trage vorming van bedrijfschappen Gezondheid school kinderen niet o veral bevredigend Kindje verkouden?) t zakje De weldaden van de "Lanoline Melk S": wonder- reiniger voor uw teint J VRIJDAG 25 MAART 1955 PAGINA J VRIJGEZELLEN VRAGEN BELASTING VERLAGING LIEFDADIGHEID BETRACHT De rijmprentaffaire Prent van O., K. en W. met boodschap Koningin Verzending van zeepost Bandoeng-conferentïe Kolonialisme voornaamste programmapunt Verhuur zonder chauffeur aanbevolen door de beste schoonheidsspecialisten voor het gelaat van de Parijse instituten. OE ZOMERZEGELS VAM 1955 ELAN Specialistenhonoraria Aart Blom Michel van der Plas Louis Povel Kamerlid Andriessen stelt vragen Minister Suurhoff: Op 9 Mei Heilig-Bloed- processie in Brugge Advertentie De Nederlandse Vrijgezellenbond heeft in een verzoekschrift aan de minister van Financiën met klem aangedrongen cp een substantiële belastingverlaging voor groep I. Er wordt op gewezen dat de ongehuwden nog steeds betalen naar een onder de Duitse bezetting ingevoerd tarief, dat vergeleken met dat van groep II (de gehuwden zonder kinderen) ab normaal hoog wordt geacht. Er bestaat, aldus het adres, een wezenlijke wanver houding tussen deze beide tarieven, wel ke in het nieuwe, thans voorgestelde, tarief onverminderd wordt gehandhaafd, zelfs nog iets verder wordt scheefge trokken. De leden van de Staten-Generaal is een afschrift van het request met bij behorende stukken gezonden. (Van onze correspondent te Djakarta) a de in Surabaja verschijnende Indonesische dagbladen de Tromp:! Masjarakat en de Vrije Pers heeft thans ook het in Djakarta verschij nende dagblad Indonesia Raya geëist, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de juistheid van de beschuldigingen, als zouden in Indonesië Nederland se arrestanten zijn mishandeld. Dit blad betoogt, dat het niet voldoende is om de Nederlandse protesten zo maar zonder meer af te wijzen, doch dat deze een nauwgezet onderzoek vereisen. „Dat er leden van de staatspolitie zijn, wier handen wat los zitten bij het uitoefenen van hun plicht, is geen geheim", aldus het blad, dat memoreert dat bij een andere zaak die dezer dagen voor de rechter in Djakarta werd behandeld een verdachte ook ver klaarde door de politie met mishandeling tot een „bekentenis" gedwongen te zijn. De reacties van deze bladen, die thans een onderzoek eisen naar de Neder landse beschuldigingen, zijn kennelijk een direct gevolg van het protest van prof. mr. J. M. van Bemmelen en mevrouw prof. mr. D. HazewinkelSuringa. Zij hebben weten te bewerkstelligen, dat men geschrokken is en dat thans ook een vooraanstaand Indonesisch blad als Indonesia Raya (journalistiek bezien het beste, dat er is) vraagt om een grondig onderzoek. Gisteren was Lord Tedder, de Britse Luchtmaarschalk, in Bunschoten ter opening van. een assemblage-bedrijf. Links de maarschalk, terwijl een Bun- schoter schone koffie offreert. (Van onze verslaggever) Bunschoten gaat auto's bouwen. De Britse luchtmaarschalk Lord Tedder, chairman van de Standard Motor Co. te Coventry heeft Donderdag, met bet plechtig ontsluiten van het fabrieksen- tree, het sein gegeven tot de aanvang der productie: voorlopig zo spoedig mo gelijk vijf Standard 8 de Luxe-auto's per dag, aangepast aan de speciale wensen van het Nederlandse publiek. Deze auto's worden in contract ge bouwd bij het bestaande bedrijf van Polynorm, dat reeds aanhangwagens, bromfietsen en scooters de wereld in zendt. Het bedrjjf van Polynorm is van 1948 af in Bunschoten gevestigd en geeft thans werk aan meer dan vijfhonderd arbeidskrachten, voor zestig procent afkomstig uit Bunschoten-Spaken burg. Vooral voor Spakenburg is dit be drijf belangrijk omdat het aan mannen werk geeft, die uit de afvloeiing van de visserij ter beschikking komen. Geble ken is, dat juist de Spakenburgse vis sers een grote mate van intelligentie bezitten en zich gemakkelijk tot bekwa me vaklieden laten omscholen. Op kor te termijn hoopt Polynorm het aantal arbeidskrachten tot duizend op te voe ren. De onderdelen voor de autofabri- cage moeten voorlopig nog grotendeels uit Engeland komen, maar het ligt in de bedoeling het Nederlands fabricaat hierbij in toenemende mate in te scha kelen. Bij de officiële opening, Donderdagmor gen, van de nieuwe Assembly Plant van Standard Motors in het gebouwencom plex van Polynorm zorgden meisjes in Bunschoter dracht voor de lokale sfeer. Onder de vele belangstellenden waren de heer F. W. Verwoerd, adviseur van de minister van economische zaken, de generaal mr. H. J. Kruis, de algemeen directeur van Polynorm, ir. H. van Waveren, en burgemeester D. v.d. Berg van Bunschoten. Ingeleid door de heer Louwman namens de firma Louwman en Parqui te Den Haag, sedert begin 1953 importeurs van de Standard-auto's, hield luchtmaarschalk Tedder de ope ningsrede. Naar Reuter meldt, heeft de Zuid- Afrikaanse medische en tandheelkun dige raad besloten om in dit jaar en in 1956 aan twaalf Nederlandse praktise rende geneesheren toe te staan in Zuid- Afrika als geneesheer werkzaam te zijn. Zulks op grond van een wederzijdse overeenkomst tussen Zuid-Afrika en Ne derland. Dit besluit betekent een eerste stap tot een erkenning van de Neder landse medische diploma's door Zuid- Afrika en een versoepeling van de emi gratieregeling; voor zover het Neder landse medici betreft, die naar Zuid- Afrika wensen te emigreren. De directie van de chemische fabriek „Naarden" had bij haar gouden jubi leum haar relaties, die van plan waren bloemen te zenden, verzocht het daar voor bestemde bedrag te storten op een rekening ten bate van het kindersana torium „Hoog Blaricum". De directeur geneesheer van dit sanatorium, dr. W. Steyling, heeft thans medegedeeld, dat op deze speciale rekening een totaal be drag van f 12.600 is binnengekomen. De bedoeling is dat het geld wordt be steed voor de eerlang te bouwen recre atiezaal voor de patiëntjes van dit Am sterdamse kindersanatorium. Naar aanleiding van de toezending van een rijmprent aan gemeente- en schoolbesturen deelt het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mede, dat deze toezending geheel buiten de regering om geschiedt en dat van de zijde der regering ter zake geen enkele aanbeveling tot de scholen is of zal worden gericht. Wel zal zoals reeds eerder is mede gedeeld de minister van O.K. en W. zich binnenkort richten tot de gemeente besturen en besturen van bijzondere scholen met een verzoek om medewer king bij de uitreiking van een plaat, waarop is afgedrukt de tekst der bood schap welke H.M. de Koningin op 4 Mei zal richten tot de Nederlandse jeugd. Deze platen zullen kosteloos door de regering ter beschikking worden ge steld. Omdat het 5 Mei tien jaar geleden is, dat geheel Nederland werd bevrijd, geeft de P. T. T. een speciale zegel, zonder toeslag, uit in de waarde van 10 cent. De zegel is ontworpen door R. Draijer en heeft als hoofdmotief een vlammend zwaard. De kleur is scharlakenrood. Van 4 Mei a.s. af zul len de zegels de gehele maand Mei aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. De grootte van de beeldrechthoek is 21.25 bij 28.55 mm. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (5 April), Ned. Nw. Guinea: m.s. „Bintang" (7 April), Ned. Antillen: m.s. „Delft" (29 Mrt.), m.s. „Adonis" (5 Apr.), Suriname: m.s. „Schie" (5 Apr.), Unie van Z. Afrika en Z.W. Afri ka: m.s. „Winchester Catle" (26 Mrt.), m.s. „Boschfontein" (5 Apr.), Canada: s.s. „Wa- termann" (30 Mrt.), m.s. „Westerd'am" (31 Mrt.), Argentinië: m.s. „Yapeyu" (26 Mrt.), m.s. „Brasil Star" (29 Mrt.), Chili: m.s. „Westerdam" (31 Mrt.), Brazilië: m.s. „Bra sil Star" (29 Mrt.), s.s. „Présidente Peron" (2 Apr.), Australië: via Engeland (26 Mrt.), s.s. „Stratheden" (31 Mrt.), Nieuw Zeeland: via Engeland (26 Mrt.) en (2 Apr.). 5. 1 Heeft het protest van de beide hoog leraren dus een „goede" invloed ge had, hetzelfde kan helaas niet gezegd worden van het protest dat Pieter 't Hoen (pseudoniem van het Tweede-Ka merlid van de P.v.d.A., Frans Goed hart) vervatte in zijn in Het Parool gepubliceerde „open brief aan presi dent Soekarnoe". Noch de Nederlan ders in Indonesië noch de Indonesiërs hebben veel bewondering voor de wijze waarop hij er met de botte bijl op los heeft geslagen. Goedhart is met deze open brief zijn doel zeker voorbijgescho ten. De Nieuwsgier, een in Djakarta ver schijnend Nederlands dagblad, schreef naar aanleiding van het protest van Goedhart onder het hoofd „Pieter doet ook een duit in 't zakje" onder meer: „de vraag waarvoor wjj ons gesteld zagen tijdens en na de lezing van het stuk van de heer Goedhart is in tussen: in welke richting zou de in vloed van dit stuk, gesteld dat het invloed had, zich bewegen? Op deze vraag is maar één antwoord mogelijk: de heer Goedhart heeft, vrezen wij, de heren Jungschlager en Schmidt en hun eventuele medebeklaagden een bijzonder slechte dienst bewezen." En De Nieuwsgier eindigt zijn commen taar: „Om kort te gaan: als de heer Goedhart iets zou bereiken met zijn stuk zou dat precies het omgekeerde zijn van wat hij, naar men moet ver onderstellen, tracht te bereiken. Dit risico is echter niet groot: niemand hier neemt de heer Frans Goedhart, alias Pieter 't Hoen, meer au serieux." Het in Surabaja verschijnende Indo nesisch dagblad in de Nederlandse taal, de Vrije Pers, schreef: „Zijn brief zaait haat; zijn brief zal de Nederlanders in Indonesië geen dienst bewijzen." Dit blad trekt voorts van leer tegen het feit, dat Goedhart in zijn open brief gezegd heeft dat de Indonesische politie „bezig is een monsterachtig complot te fabri ceren, waarbij tot nu toe niemand dan hijzelf beweert dat het de bedoeling is Nederland en de NMM van samenzwe ring te beschuldigen." Ook wijst de Vrije Pers erop, dat Goedhart het hoofd van de Indonesische staatspolite, Soekamto, beschuldigt dit complot te leiden, terwijl zelfs de verdediger in zaken van de gearresteerde Nederlanders, mr. Bou- man, verklaard heeft ervan overtuigd te zijn dat Soekamto hier buiten staat. Ten slotte echter zegt de Vrije Pers: „Het feit dat een niet onbelangrijk man ais Frans Goedhart zo scherp stelling kiest, evenals het feit dat vooraanstaande en onverdachte hoogleraren in het straf recht hun mening scherp weergaven, be wijst dat de hele kwestie der lopende pro cessen buiten onze grenzen nauwlettend en critisch wordt gevolgd. Laten we op passen dat we op het terrein der recht spraak niet het respect der wereld ver liezen. Een eenmaal besmette naam is moelijk te zuiveren." Het blad dringt dan nogmaals aan op een nauwgezet on derzoek naar de beschuldigingen van Nederlandse zjjde. Waar dus De Nieuwsgier het protest van Goedhart onvoorwaardelijk afwijst, verbindt de Vrije Pers hieraan nog de conclus'e dat er blijkbaar toch wel iets aan de hand is, en dat dit onderzocht moet worden. Andere perscommentaren kwamen van de in Djakarta verschijnende Be- rita Indonesia en de in Medan ver schijnende Waspada. Beide bladen ver werpen Goedhart's protest zonder meer en zien dit alleen als een uiting van zijn „koloniale" geest. Protest aangetekend tegen de open brief van Goedhart heeft voorts ook com missaris van politie drs. Soehardjo in Medan, die zich hiermede tot de ter plaatse verschijnende bladen wendde. Commissaris Soehardjo stoot zich ken nelijk het ergst aan het feit dat Goed hart hoofdcommissaris Soekardjo genoemd heeft als degene, die in eerste instantie verantwoordelijk ge steld zou moeten worden voor de mis handeling van Nederlandse aangehoude nen. Commissaris Soehardjo zegt hoofd commissaris Soekardjo van dichtbij te kennen als een vriendelijk en zachtzin nig man en het daarom uitgesloten te achten, dat deze verantwoordelijk zou zijn voor mishandeling van gevangenen. Dit alles neemt natuurlijk niet weg, dat een onderzoek dringend noodzakelijk is. Commissaris Soehardjo zegt dat de „koloniale" methoden bij de politie zijn afgeschaft, maar Indonesia Raya zegt juist: „Wij adviseren de leiding van de staatspolitie om een grondig onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid of mishandeling of geweld is gebruikt tegen beschuldigden tijdens het politieonder zoek, en forse maatregelen te nemen tegen de politie-ambtenaren die verant woordelijk zijn voor deze gebeurtenissen. Wij weten dat als er zulke dingen voor vallen dit een erfenis is van de kolo niale politiementaliteit, doch juist daar om is het extra belangrijk dat de po litie in ons vrije land de koloniale poli- tiemethoden laat varen en zich went aan de methoden van onderzoek, zoals deze passen bij de politie in een demo cratisch land. Het komt nog herhaalde lijk voor dat in ons land mensen maar raak worden gearresteerd en dat pas later hun schuld wordt aangetoond. Als men die schuld niet kan bewijzen, laat men ze weer -los. In een vrij en democratisch land moe ten er eerst bewijzen zijn dat iemand de wet heeft overtreden alvorens men hem kan arresteren. De goede naam van de staatspolitie kan daarom niet worden gewaarborgd met een spelletje van profesten en ontkenningen, maar wel door te bewijzen dat de staatspoli tie en de regering in hoge mate be zwaar hebben tegen het gebruik van mishandelingen en dwang tegen arres tanten. Om deze houding te bewijzen dient de staatspolitie de beschuldigingen te onderzoeken en maatregelen te ne men tegen haar eigen ambtenaren, die ten deze verantwoordelijk zijn, als de beschuldigingen juist blijken, aldus In donesia Raya. Naar de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soenarjo, heeft ver klaard, zal op de aanstaande Afrikaans- Aziatische conferentie te Bandoeng het kolonialisme het voornaamste punt van behandeling vormen. Soenarjo zeide voorts dat de conferentie zich o.a. ook zal bezighouden met de vijf beginselen van coëxistentie en wereldvrede. Deze beginselen zijn indertijd verkondigd door de premier van communistisch-China. Tsjou-En-Lai. Sprekers op recepties en aan diners zijn altijd heel bijzondere persoonlijkheden. Sommigen van hen zeggen bij hun optreden altijd, dat de vorige spreker „het gras voor hun voeten heeft weggemaaid". Zij hebben ongetwijfeld gelijk, wat hun overigens zelden belet het genoemde, niet meer aanwezige gras nogmaals weg te maaien. Anderen beloven zonder meer dat zij het kort zullen maken. Met dezulken moet men oppassen. Zij pogen hun breedspra kigheid via de weg van de intimida tie te verdoezelen. Wat alle sprekers echter met elkaar gemeen hebben is dit, dat zij steevast beginnen met een anecdote te vertellen, om vervolgens over te gaan tot de ernst en vooral tot de moraal, die al lang in de grap te sluimeren lag. De spreker is altijd belangrijker dan de jubilaris. Het spreker zijn na melijk is een kwestie van genade, het jubilaris wezen een zaak van lang ge noeg blijven zitten. Ik wil maar zeggen, dat ik laatst een bijzonder wijs spreker heb mo gen aanhoren. „Beste vriend", zo zei hij, „je weet dat ik nooit zo heel veel met je op heb gehad." Iedereen begon begrijpend te lachen om het aardige begin. De jubilaris incluis. Maar toen vervolgde de spreker- „Ik zal daar echter verder niet op ingaan, want over zes maanden jubi leer ik." Het algemeen gelach, dat daarop volgde, klonk iets minder overtui gend. Advertentie förmartttttt Keelpij" rkoudhei Griep In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten Advertentie pen recente enquête bij de s- J nteestgezaghebbendeschoon- heidsexperts te Parijs bevestigt het fantastisch succes van de f s nieuwe "Lanoline Melk S" (Lait de Lanoline) zij.verbaast de experts zelf, omdat ze er in slaagt aan de teerste gelaats tint zachtheid en frisheid te geven, reeds na het eerste gebruik. Dank zij deze vinding zijn nu de vele weldaden van de lanoline in het bereik van iedere vrouw, onder de nieuwe vorm van een assimileerbare schoon- heidsmelk, verkrijgbaar in Nederland onder de naam Lait de Lanoline S (Lanoline Melk S) de ware wonderreiniger die uw huid tegelijk zuivert en verzorgt. "Lanoline Melk S" is verrijkt met isofoline, lecithine en cholesterine (de 3 schutsengelen van de natuurlijke frisheid van uw teint). Het is inderdaad een volledige schoonheids behandeling, die het niet alleen mogelijk maakt, de huid al zuiverend te verzachten en te revitaliseren, maar die ze daarna bovendien voedt en beschermt tegen irritaties door microben en schadelijke invloed van het weer wind, regen, koude, mist. Bevochtig een watje met enkele druppels "Lanoline Melk S", ga hiermee over uw gelaat en zie hoe uw teint direct zuiverder en helderder wordt. De verdroogde cellen, die aan uw huid dat ruwe en oneffen aspect geven en ze zo droog doen aanvoelen, worden zachtjes meegenomen, zodat uw teint weer verschijnt in al zijn onvermoede zachtheid. Tevens wordt de huid in diepte gevoed, soepel gemaakt en verlevendigd. Uw gelaat is weer één uit straling van herwonnen frisheid Vraag "Lait de Lanoline S" (Lanoline Melk S) vandaag nog bij uw leveran- yl cier. Sénart, Parfum.. Parijs. t Distributeur voor Nederland Imp. C. F. G., Bierkade 10, Den Haag. pyyUMiffc t>* I.lAfif Im&vt AMïyoiBAir SA18 vjroiz De jaarlijkse serie Zomerzegels, met toeslag, waarvan de extra-opbrengst ten goede komt aan culturele en so ciale doeleinden, staat dit jaar in het teken van de gebouwen. De bedoeling heeft voorgezeten een aantal gebou wen uit te beelden, die representatief zijnivoor de Nederlandse architectuur van de laatste 50 jaar. Van 25 April tot en met 24 Juni 1055 zullen de zegels verkrijgbaar zijn; zij zullen tot 31 December 1956 geldig voor franke ring zijn. De zegels van 2 en 25 cent zijn ontworpen door F. Lammers te Haarlem, die van 5, 7 en 10 cent door A. Frederiks te Utrecht. De waarden, voorstellingen en kleuren zijn de vol gende: 2 3 cent. Fabrieksgebouw te Rotterdam. Grijs. 5 3 cent Postkan toor te 's-Gravenhage. Lichtgroen. 7 5 cent Beurs te Amsterdam. Don kerkarmijn. 10 +5 cent Stadhuis te Hilversum. Groenblauw. 25 8 cent Kantoorgebouw te 's-Gravenhagb. Roodviolet. Het zijn éénkleurige zegels, uitgevoerd in plaatdruk. De grootte van de beeldrechthoek is 21.25 bij 28.55 mm. De contactcommissie „Verhuur zonder chauffeur", bestaande uit vertegen woordigers van de Bond van Automo biel- en Garagebedrijven „Bovag", de Ned. Vereniging van Transportonderne mingen „NVTO" en de federatie van Nederlandse Organisaties voor het per sonenvervoer „FNOP", heeft zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat ge wend met het verzoek het vraagstuk van de „verhuur zonder chauffeur" in studie te geven bij de onder het depar tement van Verkeer en Waterstaat res sorterende „Commissie veiligheid weg verkeer". In haar schrijven deelt de contact commissie de minister mede, dat zij be zorgd is over de wijze, waarop de laatste jaren het bedrijf van de „verhuur zon der chauffeur" wordt uitgeoefend. Er hebben zich tal van gelegenheidsver huurders gevestigd, die enerzijds ern stige hinder veroorzaakten aan de bona fide en vakbekwame ondernemers en an derzijds vele klachten veroorzaakten bij het publiek, met name door het op de markt brengen van ondeugdelijk mate rieel. Op grond van de bestaande bezwaren tegen een vestigingsbesluit en gemeente lijke verordeningen, zouden de organisa ties een zelfstandige wettelijke regeling op het gebied van verhuur zonder chauffeur toejuichen, waarvan zowel de totstandkoming als de uitvoering, al dus het schrijven, in handen moet zijn van de minister van Verkeer en Water staat. Het lid van de Tweede Kamer de heer Mol (K.V.P.) heeft aan de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid een aantal vragen gesteld over de publicatie van het rapport van de „commissie van onderzoek ter zake de specialistenhonoraria". Daarin wijst de heer Mol erop dat de kwestie der specialistenhonoraria op dit moment in een stadium verkeert, dat sterk ver schilt met dat wat in het rapport wordt gesteld. Het kamerlid vraagt o.a. of het de minister bekend is, dat de on derhandelingen welke over deze kwes tie sinds geruime tijd zijn gevoerd, zich ontwikkelen in een richting, die uitzicht opent op een vergelijk tussen de hierbij betrokken partijen, en of de minister de publicatie van het rapport op dit moment en onder deze omstan digheden bevorderlijk acht voor het be reiken van de nagestreefde overeen stemming. Een soort verdelende rechtvaardig heid heeft de jury er toe gebracht de eerste prijs van de K.R.O.-hoor- spelwedstrijd over drie inzenders te verdelen, een dichter, een correspon dent en een student in de economie. Voor een dichter lijkt zulk een be kroning het meest voor de hand te liggen, maar het merkwaardige is, dat de naam van Michel van der Plas nog nimmer door de aether geklonken heeft, om de auteur van een hoorspel aan te duiden, en die van de correspondent in de moderne talen bij de N.V. Philips Telecommu nicatie-industrie te Hilversum. Louis Povel, al ongeveer 80 maal. „Als ik geweten l\ad, dat zij meedongen, had ik er nooit aan durven begin nen", zegt Aart Blom, 26 jaar, stu dent in de economie en ook ambte naar op het ministerie van Sociale Zaken. Maar is hij, strikt genomen, met al een Kerstspel voor Anton Sweers en enkele cabaretteksten op zijn naam, op dit gebied wel zoveel meer een beginneling dan de dich ter? pelaan in dit geval, zal doen, om zich op de dood voor te bereiden; wat dan wèl en wat niet belangrijk schijnt. Aart Blom heeft het probleem van de collectieve schuldvraag behandeld in zijn hoorspel „De luitspeler". Hij heeft dat gedaan, zegt hij, als een aardige oefening. De bekroning met die beide anderen, zegt hij ook, is een hele eer, maar hij vat het verder nogal nuchter op en is bijvoorbeeld ook erg blij met het geld. Wie zou dat niet wezen? Zijn al genoemde Kerstspel dateert uit de tijd, dat hij op het seminarie was. Maar zijn „Luitspeler" beschouwt hij als zijn eerste serieuze werk met literaire pretenties. Hij denkt nu aan een blijspel. Michel van der Plas, 27 jaar nu, heeft, zoals men weet, behalve zijn gedichten ter herinnering zijn bundels: I hear America singing, Dance for you, Going my way, Als ik koning was ook wat caba retteksten geschreven, niet zo maar toevallig, ook niet helemaal als Spielerei, eerder als oefening. Hij heeft, vertelt hij, zelf geconstateerd, dat zijn dichtkunst, die oorspronke lijk lyrisch was, zich langzamerhand verschuift in de richting van de dra matiek. Schrijven voor het toneel werd daarom aanlokkelijk. Hij begon cabaretteksten te schrijven om na te gaan, hoe een zaal publiek op zijn wijie van uitdrukken zou reageren. Het hoorspel, dat hij nu geschreven heeft, „De Kans", is een stap verder, het is een eerste experiment met de dialoog, en blijkens de bekroning ook een geslaagd experiment. Het spel is niet in verzen geschreven, tenzij op de lyrisch-dramatische hoogtepun ten wel in een enigszins rhythmisch gehouden proza. Michel van der Plas, even wegge lopen van zijn redactiewerk bij El- sevier's weekblad, praat over die vormproblemen, die hem hevig blij ken bezig te houden, met een inten siteit, die de schuchterheid, welke men altijd geneigd is bij hem te ver moeden, beperkt tot een blijvende beheersing van zijn stemgeluid. Hij buigt zich voorover naar zijn luiste raar, is met zijn volledige aandacht bij wat hij zegt, formuleert zeer snel en gemakkelijk, zeer geanimeerd ook en met een levendige intonatie, maar nooit verheft zich zijn stem in een plotseling opstekende geestdrift. Maar behalve de vorm is er ook de inh.oud: in het geval van „De Kans" te danken aan een oude krant, in een trein gevonden, met daarin het be richt: Toen de weleerwaarde heer Ju- lien Brusse werd verteld, dat hij aan een ongeneeslijke vorm van kanker leed, zei hij: „Ik beschouw het als een voorrecht, dat ik aan kanker zal sterven. Bij kanker heb je de tijd om je op je dood voor te bereiden". Het hoorspel geeft nu antwoord op de vraag, wat een geestelijke een ka- Louis Povel, de schrijver van „Ik wou dat ik Dinges was" is van bin nen en van buiten een echte toneel man. Zijn stem, zijn dictie, zijn ma nieren, alles wijst er op. Hij speelde dan ook al toneel, toen hij nog geen 19 jaar was en hij schijnt in Berlijn eens in een toneelstuk, dat geregis seerd werd door de beroemde Max Burckhardt, te hebben meegespeeld. Louis Povel is Amsterdammer van geboorte en woont sinds 1946 in Hil versum. Van die tijd af heeft hij ge* regeld hoorspelen geschreven, het eerste in 1935, een bewerking van een door hem geschreven toneelstuk, dat „Nachtboot Dover--Calais" heet te, daarna nog een kleine tachtig, waarvan er minstens 75 voor de KRO-microfoon zijn opgevoerd. Hij heeft er dus wel slag van een be hoorlijk hoorspel in elkaar te zetten. Louis Povel is regisseur geweest van de toneelvereniging van de NSF in Hilversum. Deze vereniging hield in 1953 op te bestaan en toen heeft hij de Hilversumse Comedie gesticht, waarvan de kern gevormd wordt door ex-leden van de NSF-toneel- vereniging. Op zijn kantoor heeft hij op taartjes getracteerd, want hij wou iedereen mee laten genieten van de prijs, die hij met zijn tachtigste luis terspel had gewonnen. (Van onze correspondent) Het is een ergerlijk staaltje van die renmishandeling geweest, dat op 29 Sep tember van het vorige jaar door vier mannen in het kroondomein op de Ve luwe werd gepleegd. De vier mannen waren aan het stropen en hadden op zeker moment een reebok met de licht bak weten te lokken. Een van de man nen, een scherpschutter in zijn dienst tijd, loste twee schoten op het dier, dat zwaar gewond werd, maar desondanks nog trachtte te ontkomen. De mannen sloegen het toen met een ijzeren staaf op de kop, waarna de dood intrad. Voor deze daad stonden de mannen Donderdag voor de Zutphense politie rechter terecht. De expediteur J. uit de Harskamp, beweerde van de hele zaak niets af te weten. Al spoedig bleek ech ter, dat hij zelfs de leiding van de strooptocht had gehad. De man heeft al vijf vonnissen achter de rug en staat onder de Veluwse stropers bekend als een minderwaardig individu, zo deelde de officier van justitie mede. Hij werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. v. d. S. uit Barneveld, de eigenaar van lichtbak en geweer, kreeg overeen komstig de eis van de officier een maand gevangenisstraf met verbeurd verklaring van geweer en lichtbak. De scherpschutter v. d. B. uit de Harskamp werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd, alsmede een boete van f40. De vierde verdachte, de Rot terdammer van S., was alleen meege gaan, omdat hij wel eens wilde zien, hoe de stropers te werk gaan. Hij heeft dit inderdaad kunnen ondervinden. Zijn leergierigheid werd door de rechter ge honoreerd met een boete van vijf en twintig gulden. Het lid van de Tweede Kamer de heer Andriessen (K.V.P.) heeft aan de minis ter voor Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie gevraagd om welke redenen in de industriële sector de totstandko ming van bedrijfschappen overeenkom stig de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in zo traag tempo plaats vindt. Voorts, waarom met name in de textielindustrie, de bouwnijverheid en het grafische bedrijf, in welke bedrijfs takken de sociale verhoudingen toch geen beletsel voor het' vormen van be drijfschappen behoeven te zijn, de komst van deze „schappen" op zich laat wach ten. Ten slotte vraagt de heer Andries sen, of de minister niet van oordeel is, dat èn op grond van deze sociale ver houdingen, én om wille van het alge meen belang, dat bij het tot stand ko men van bedrijfschappen in genoemde bedrijfstakken betrokken is, zo nodig op initiatief van de regering, de instel ling bij de wet dient overwogen te worden. Blijkens zijn antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Mol (K.V.P.) is de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid eveneens van oordeel, dat inderdaad de gezondheids toestand van vele schoolkinderen te wensen overlaat. Uit verslagen van schoolartsen en uit andere onderzoe kingen is gebleken, dat ofschoon geen abnormale ziektefrequentie valt vast te stellen toch een aantal school kinderen niet in een thans bereikbare optimale gezondheidstoestand verkeert. Het is dus niet wel mogelijk, aldus de minister, de mate van gezondheid in exacte cijfers uit te drukken, daar de grens tussen een matige en een optimale gezondheid moeilijk te trekken is. Ge vallen van niet optimale gezondheids toestand komen over het gehele land voor. Het is voorts gebleken, dat deze kin deren onder alle groepen der bevolking voorkomen. De indruk is dan ook, dat niet zozeer het in de gezinnen beschik bare inkomen de primaire oorzaak is, doch dat andere, nog onvoldoend onder zochte factoren hiervoor ten minste mede verantwoordelijk zijn. In afwachting van verder onderzoek ligt een intensivering van de voedings voorlichting in het voornemen, waarbij in het bijzonder de aandacht zal wor den gericht op de groepen, welke aan de voorlichting in het bijzonder behoefte hebben. De Heilig-Bloecïprocessie in Brugge, zal dit jaar op 9 Mei worden gehouden. De processie vindt haar oorsprong in de twee de kruistocht, toen de graaf van Vlaan deren als beloning voor betoonde dapper heid van de koning van Jeruzalem een re likwie van Christus' bloed ten geschenke kreeg. De relikwie wordt in Brugge be waard en eenmaal per jaar tijdens de pro cessie, aan het publiek getoond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5