Millioenenorder uit Zuid-Afrika voor spoorweg materieel HUISHOUDRAAD viert zijn eerste lustrum Het opbergen van geluid Gerard Maarse gehuldigd Pellenaars definitief niet naar Tour de France „Als dit afknuppelen herhaald wordt ga ik er onder door" Mr. BOUMAN: Geval-Kolk afschuwelijkste dat ik ooit gekend heb SCHEEPVAARIBERICHTEN r Nederlandse fabrikanten uitgenodigd in te schrijven Kostbare vraag: band of plaat? Vermoedelijk ook niet naar Italië R.K.S.Y. „Mulo veertig jaar BRIEF VAN GETUIGE KOLK (thans zenuwziek): Competitie-indeling tweede klasse Zaak-Jungschlager weer verdaagd De zaak- Jungschlager Duitsers niet naar bollenvelden naar J VRIJDAG 25 MAART 1955 PAGINA 7 SNELVERKEER EIST EEN DODE HUISELIJK DRAMA DOOR DRONKEN SCHAP Italiaanse aanbiedingen voor Carré en Givard Vrijspraak in zaak van Goudse melksanering Tennisbanen 6 April open Eigen fabriek van de N.R.U. Eerste testmatch West- IndiëAustralië Achteraf bezwarende K.N.H.B. Fanny BlankersKoen naar Tsjechoslowakije? verklaring afgelegd LAATSTE NIEUWS Met oog op bevrijdings feesten Advies yan „Frankfurter Allgemeine Zeitung" MARKTBERICHTEN (Van onze Utrechtse redacteur) De mogelijkheid bestaat, dat Zuid- Afrika een millioenenorder voor spoor wegmateriaal in Nederland zal plaatsen. Van de handelsdelegatie die momenteel in Nederland vertoeft en o.m. bijzon dere belangstelling voor de Jaarbeurs getoond heeft, wordt vernomen, dat de combinatie Werkspoor-Allan-Beijnes is uitgenodigd om in te schrijven voor deze order, waarmee een bedrag van ongeveer tachtig millioen pond (800 millioen gulden) sterling gemoeid is, en dat de Nederlandse inschrijving een goede kans heeft geaccepteerd te wor den. Ook de derde dag van de Voorjaars- beurs werd gekenmerkt door een aan tal officiële ontvangsten, 's Morgens werden vertegenwoordigers van de drie middenstandsorganisaties uit Overijssel, Gelderland en Utrecht door de Jaar beurs ontvangen en toegesproken door de directeur, mr. H. A. R. Schuit, die er op wees, dat het verleden jaar ge nomen initiatief thans voortgezet wordt, omdat de Jaarbeurs er groot belang bij heeft, dat de middenstand komt kijken. Omgekeerd heeft de middenstand groot belang bij de Jaarbeurs en zo is er alle reden dit prettige contact voort te zet ten. Namens de middenstanders sprak de heer P. A. de Groot, landelijk voor zitter van de Kon. Ned. Middenstands bond, die zeer erkentelijk was voor de van de Jaarbeurs ondervonden vrien delijkheid, omdat de middenstand voor al in deze dagen wel enige vriendelijk heid kan gebruiken. Onder deskundige leiding bezichtigden de gasten de ex positie, ter afwisseling waarvan hun in „Noord Brabant" een lunch werd aan geboden. In de namiddag ontving de Tsjecho- Slowaakse handelsdelegatie de Tsjecho- aantal gasten in haar paviljoen aan de Croeselaan. De Tsjechische gezant in Nederland, de heer Victor Sandar, gat een uitzending van de handelsbetrek kingen tussen Nederland en Tsjecho- slowakije. Een vertegenwoordiger van de Ned. Jaarbeurs, drs. N. Daalderop, sprak de hoop uit, dat de wederzijdse handelsrelaties verstevigd mogen wor den. Hij was verheugd, dat Tsjecho- slowakije na een afwezigheid van vijf jaar thans weer op de beurs versche nen is. Huisvrouwen zjjn niet erg demonstra tief, zij staken nooit en zü tekenen niet en masse protest aan als z(j hun vin gers branden aan ondeugdelijke pan- oren, als het nylonondergoed zijn aan zien verliest in de was, als lakens node loos duur zjjn omdat er tweehonderd verschillende typen bestaan, als de strijkplank wiebelt, als er geen licht is boven de gootsteen. Maar hoe deug delijker haar outillage voor het gezins- werk, met hoe minder verspilling van energie en tijd ze haar taak zal kunnen verrichten, en ook het geld zal beter be steed zijn. Daarom is het goed, dat de Huishoud raad, die de topfiguren der Nederlandse georganiseerde vrouwen (van veertien organisaties van alle gezindten) samen brengt met de cracks op het gebied van voeding, energie, voorlichting, huishoud- onderwijs en huishoudwetenschap, het opneemt voor de huisvrouwelijke belan gen, en als openbaar vertegenwoordiger van anderhalf millioen vrouwen met gezag optreedt tegenover overheid en industrie. Vijf jaar geleden ontstond, als telg van het Nederlands Vrouwencomite, ge pousseerd door mej. dr. Marjan Telle- gen, deze „Kamer voor huishoudelyke vrouwenrechten", zoals bp de lustrum viering gisteren in Gooiland te Hijver- sum, ae voorzitster mevr. B. Kortekaas -den Haan het uitdrukte. Het kader, be staande uit afgevaardigden van plaatse lijke besturen der aangesloten vrouwen organisaties, was voor deze gedenkdag van heinde en ver gekomen om zich weer eens te laten overtuigen van de noodzaak, dat er voor de huisvrouw als consumente, op de bres wordt gestaan, en dat de huisvrouw zelf wordt geholpen bjj de heroriëntering op haar werk in deze tijd, die zo verbijsterend snel evo lueert. Het is nog een zoeken en tasten voor een jong instituut, dat het ex perimentele stadium nog niet te bo ven is. Maar dat men de lijnen ziet, bleek uit de rede van de voorzitster, die in vogelvlucht enkele consumenten belangen aanstipte, waarover de Huis- houdraad in zijn verschillende com missies zich beraadt, en die variëren van koopavond, zelfbediening en cadeaustelsel tot waarheid in reclame, informatieve etikettering en kwaliteits producten van het pakje soep tot de keuken waarin het gekookt wordt. Over de wetenschappelijke aanpak van de verschillende facetten der huishou- kunde door het nieuwe instituut te Wa- jeningen vertelde mevr. prof. C. Wil- inge Prins-Visser, die beleid en beheer der huishouding doceert aan de Wage- ningse hogeschool. Dat doelmatige huis- houdvoering niet anders is dan opvoe ring der productiviteit, kwam ter spra ke toen de radiospreker ir. Posthumus Meyjes op het spreekgestoelte stond en tenslotte betoogde, dat heroriëntatie van de huisvrouw ook de man ten goede komt. De instelling, die de Nederlandse huisvrouw heeft ten aanzien van de op vatting van haar taak is over het alge meen te eng, was de conclusie van mevr. mr. J. Stoffels-van Haaften, lid van de Prov. Staten, en Jvr. mr. C. Wtte- waal van Stoetwegen, Tweede Kamer lid, meende, dat de vrouw nog te weinig het belang ziet van een „vakorgani satie. Dat de Huishoudraad ervoormoet waken om te hoog te grijpen, benadruk te de radiospreekster voor de huisvrouw mevr. H. Straalman-Kremer, die uit on beholpen brieven dagelijks in contact is met de reële nood van menige huis moeder. Tenslotte sprak ir. J. van Etlinger over het Bouwcentrum in Rotterdam, dat met de huishoudraad samenwerkt, en onthulde hij interessante psychologische gegevens over de aanschaf van een woninginrichting. De bijeenkomst werd bijgewoond door mevr. Smitt-Avis, secretaresse van H. M. de Koningin, alsmede door enige vrouwelijke Tweede Kamerleden, door mevr. Mansholt, en door vele vertegen woordigers van ministeries en bedrijven. H.M. de Koningin zond een telegram met gelukwensen. Op de rijksweg nabij Beesd heeft zich een verkeersongeluk voorgedaan, waar bij een dode valt te betreuren. Bij het inhalen van een vrachtauto ramde de heer G. uit Amsterdam met zijn wagen de hem tegemoet komende auto van de heer V. uit Eindhoven. V. werd op slag gedood. G. brak een arm en werd naar een ziekenhuis in Utrecht vervoerd. Woensdagavond kwam de vijftigjarige Utrechtenaar H. de B. in zeer beschon ken toestand thuis. Er ontstond ruzie met zijn huisgenoten en daarna volgde een vechtpartij. De 21-jarige zoon nam een broodmes en stak daarmee zijn va der in de rug ter hoogte van de longen. De vader moest onmiddellijk in het Stads- en Academisch Ziekenhuis wor den opgenomen. Zijn toestand is zeer ernstig. De zoon is in verzekerde be waring gesteld. De spil van het Belgische nationale elftal Carré (F. C. Luik) heeft een aan bieding ontvangen om gedurende twee seizoenen voor de Italiaanse club Bari te spelen, waarvoor hem een bedrag van twee millioen Belgische francs (onge veer f75.000) gegarandeerd zou worden. Eenzelfde aanbod werd via Carré aan Givard van de Standard gericht. Beide spelers zullen zich beraden over een eventuele transfer, waarin overigens hun clubs zouden moeten worden betrokken. Het Italiaanse voetbalelftal, dat 30 Maart a.s. in Stuttgart tegen het Duit se team zal uitkomen, is als volgt sa mengesteld: doel: Viola (Turijn); ach ter: Magnini (Florence) en Giacomazzi (Milaan); midden: Chiapella (Floren ce), Ferrario (Turijn) en Moltrasio (Turijn); voor: Boniperti (Turijn), Men- gotti (Udine), Galli (Rome), Celio (Rome) en Fregnani (Milaan). De spelers van het Egyptische mili taire elftal, die Woensdag te Napels in het eindtournooi van het inter-geal- lieerd kampioenschap met 21 van Turkije wonnen, zijn voor het behalen van deze zege door premier Nasser ge decoreerd met de sportmedaille. De Rotterdamse rechtbank heeft de voorzitter, secretaris en penningmeester van de vereniging van gezamenlijke Goudse melkhandelaren, waarbij de meeste melkslijters uit Gouda zijn aan gesloten, vrijgesproken. Zij hadden het vorig jaar een bedrijfsregeling getrof fen, die neerkwam op een sanering van de melkhandel te Gouda en waaraan thans ook nog de hand wordt gehouden. Zij stonden terecht, omdat zij gehandeld zouden hebben in strijd met de wet schorsing bedrijfsregelingen, die op 6 Juni 1954 was ingegaan. In zijn uitspraak achtte de rechtbank niet bewezen, dat verdachten andere melkslijters te Gouda in het ia de dag vaarding genoemde tijdvak van 6 Juni tot 25 Sept. 1954 rechtens of economisch in hun vrijheid hebben beperkt ten aan zien van datgene wat onder de bedrijfs regeling viel. Er is niet komen vast te staan, dat indien één der slijters de re geling niet meer zou hebben uitgevoerd zulks voor hem economisch schadelijk zou zijn geweest in dien zin, dat sancties tegen hem zouden zijn ondernomen. Op een vergadering van de Bond van Tenisbaan-exploitanten is besloten, dat de tennisbanen dit jaar op 6 April geopend zullen worden. Dit is iets later dan gewoon lijk, in verband met het langdurige win' terweer. Duitsland De Russen hebben de pi loot en de passagier van een hefschroef- vliegtuig van het Amerikaanse leger, evenals het toestel zelf, naar West- Duitsland teruggezonden. Het toestel was vorige week per abuis boven Oost- Duits gebied gekomen. (Reuter) (Van onze medewerker voor radio en TV) In de laboratoria van de N.R.U. wordt de techniek op de voet gevolgd. Vier maanden nadat opdracht is gegeven tot het ontwikkelen van een nieuwe appa ratuur, kan deze in gebruik genomen worden. Alle apparatuur is of wordt in eigen beheer gestandaardiseerd. Mede door al dit werk is de Nederlandse weergave zeer goed te noemen, terwijl er toch efficiënt gewerkt wordt. De Nederlandse Radio Unie, de stich ting dus van de omroepverenigingen, voert in opdracht van die omroepver enigingen een groot aantal opdrachten uit. De omroepverenigingen stellen de programma's vast, de N.R.U. voert ze uit, zowel artistiek als technisch. Zij beheerst dus ook de studio's en alle technische installaties. Daartoe heeft zij 275 man technisch personeel in dienst, waarvan er 150 in de studio's werken en 125 in het Technisch Centrum. Dit Technisch Centrum, gevestigd in een voormalige sigarenfabriek aan de rand van Hilversum, is een kleine radio- fabriek op zichzelf. Vroeger werd de ap paratuur voor studio's en reportagewa gens geleverd door de industrie. Maar deze zag er commercieel weinig in voor zulke betrekkelijk kleine afnemers steeds maar nieuwe dingen te ontwik kelen en te vervaardigen. Standaard-apparatuur Nu doet het Technisch Centrum dat, uiteraard met gebruikmaking van pro ducten van de industrie. Men maakt zelf geen radio-buizen bijv., maar wel een eigen type standaard-versterker. Alle studio's in Nederland zijn uitgerust met dezelfde versterker-kasten, waar van de versterkers met één handgreep vervangen kunnen worden. Ook de reportagewagens zfjn uitge rust met zelf-ontwikkelde standaard- installaties. Twee koffers, een zender, een ontvanger, aansluitmogelijkheid voor 5 microfoons, automatische overschake ling van netspanning op batterijen. Het wonderwoord „transistoren" klinkt hier nog niet zo luid. Men ondervindt er nog te veel „ruis-moeilijkheden" mee, om ze toe te' passen. Zeer belangrijk tegenwoordig is ook hoe het geluid wordt „opgeborgen". Dat gebeurt o.m. met magnetofoons. Wij kunnen vandaag de dag die dingen voor een paar honderd gulden in de winkel kopen, maar de radio stelt hoge eisen. Philips heeft nu een vrijwel vol maakte magnetofoon gebracht, waar men, na veel experimenteren en testen, erg tevreden over is. Maar zo'n appa raat kost ook f 7000. Reportage-magneto- foons zijn ook erg belangrijk, voor bui tenlandse correspondenten bijv. Geluk kig is er nu een zeer mooi apparaatje in de handel, de Maihak, een klein kof fertje, waarin de spoel op een veer werkt en de rest op batterijen. Levert prima „bandjes", maar kost even f 1500, terwijl er tientallen nodig zijn. Band of plaat Over banden gesproken: de band neemt wel toe, maar de plaat niet af. Meer dan 80% van de uitzendingen wordt tegenwoordig vastgelegd. Voor een band in gebruik genomen wordt, zijn er 50 proeven mee genomen. Men neemt geen enkel risico en toch gebeu ren er nog ongelukken. Band of plaat, men is er zwaar over aan het dokteren. Er zijn thans 6000 ban den van f 30 In de archieven, dat is een investering van 1,8 ton. Men expe rimenteert daarom met mlcrogroef- platen, die vijf gulden kosten. Een laatste probleem tot slot: de uit- zendmogelijkheid van reportagewagens en reporters. Men heeft een zeer mooie, heel kleine apparatuur gemaakt waar mee een reporter zijn verslag naar de ra diowagen kan zenden, Men werkt daar bij op de F.M.-band, maar deze gaat verloren, daar de P.T.T. gaat proef- uitzenden op de F.M. Nu ontwikkelt men nieuwe lilliput-zendertjes die op een nog kortere golf kunnen zenden en een rijkwijdte hebben van 100 tot 200 meter. Een kostbare geschiedenis dit alles, zal men zeggen. Dat is zeker. Toch is het nodig om tot een topkwaliteit te komen, naast een efficiënt beheer. Twin tig procent van de kosten zijn in Neder land voor de techniek, in het buiten land ligt dat cijfer aanmerkelijk hoger. De eerste testmatch tussen West-Indië en Australië, te Kingston, is in een draw geëindigd. De laatste speeldag kreeg als gevolg van slecht licht een vroegtijdig einde. Jamaica stond toen op 28 voor 0 in de tweede innings, na in de eerste innings 474 all out gescoord te hebben. Australië was in de eerste innings voor 453 al out gegaan en had in de tweede innings een totaal van 319 bereikt. Een derde wickstand van 91 van Len Maddocks en Neil Harvey (37) ver kleinde aanzienlijk de mogelijkheid van een nederlaag voor de Australiërs, die op de laatste dag de tweede innings met een achterstand van 8 runs en nog 9 wickets in handen hadden hervat. Maddocks noteerde 83, waarvan 13 vie ren. Peter Burge kwam op 69 en Keith Miller sloeg 39 runs bijeen, alvorens aan de boundary uitgevangen te wor den. In de Jamaicaanse aanval was Frank 1 Worrell met 5 voor 87 het meest suc cesvol. (Van onze sportredacteur) Pellenaars gaat beslist niet naar de Tour de France als leider van de Ne derlandse ploeg. Nog deze week zal hij definitief beslissen of hij ook niet als ploegleider in de Ronde van Italië zal fungeren. Want, zo zegt Pellenaars, als er een nieuwe ploegleider voor de Tour de France wordt aangewezen, is het niet meer dan billijk, dat hfl ook de Ronde van Italië doet. Dat was altijd een prachtige voorbereiding voor - de Tour. Pellenaars heeft dit besluit ge nomen, omdat hij er nu reeds van over tuigd is, dat de ploeg, die hij voor de Tour de France zou willen formeren, nooit onveranderd door de K.N.W.U. zal worden goedgekeurd en hij weigert welke inmenging ook in deze zaak. Pellenaars heeft gisteren in Breda een persconferentie gehouden over dit onderwerp. Hij vertelde er onder meer, waardoor a] (jeze moeilijkheden zijn ontstaan. Dat dateert namelijk uit de tijd van de vorige Tour de France en de periode vlak er na, bijvoorbeeld de wereldkampioenschappen. Dit alles heeft zelfs tot een scherp conflict ge leid, een conflict dat nu overigens van de baan is. Korte tijd geleden bereikte hem het verzoek toch weer te gaan optreden als leider van de Nederlandse ploeg. Pel lenaars was bereid dit te accepteren, maar onder bepaalde voorwaarden. Pel lenaars is bereid om, zoals dat voorheen ook het geval was, alle financiële con sequenties te dragen. Hij wil echter het alleenrecht hebben om de ploeg en het verzorgers-team samen te stellen. „Ik heb het vorig jaar veel geleerd", ver de hand van die ervaringen een ploeg samenstellen waarvan iedereen zou staan te kijken en die beslist een storm van protesten zou oproepen." En nu Pellenaars niet de zekerheid heeft dat hij de vrije hand krijgt, daar waar hij ze wil hebben, heeft hij zich terug getrokken. Een der oudste R.K. voetbalverent' gingen in den lande, de R.K.S.V. „Mulo" te Helmond, bestaat veertig jaren. In het sportleven dezer Brabantse indus triestad heeft Mulo een belangrijke en vooral merkwaardige plaats ingenomen. Het kan niet worden ontkend, dat de prestaties van Mulo in de jaren der R.K. Federatie, „de gloriejaren van Mulo", louter sportief bekeken, meer op vallend waren dan die van tegenwo^ dig. nu Mulo alleen nog maar een goc" derde klasser is. De betekenis van Mulo echter, in het kader der vrije-tijdspas- sering, uit een oogpunt van vast-aan- eengesloten vriendengroep, als graagge- ziene tegenstander op alle velden, is er slechts op vooruitgegaan! De eigenlijke herdenkingsdag der op richting, 25 Maart, is zonder bijzondere feestelijkheden voorbijgegaan. De uit gebreide officiële festiviteiten zijn van 18 tot en met 26 Juni a.s., waarbij o.a. ook een réunie van oud-spelers op het program staat. Tijdens de Pan-Amerikaanse spelen te Mexico heeft de V.S. in het water- polotournooi met 172 van de Ned. telde Pellenaars, „daarom wilde ik aan J Antillen gewonnen. De Nederlandse kampioen in het hardrijden op de schaats, Gerard Maar- se, is in zijn woonplaats door de ijs- club Aalsmeer in het gebouw van de Oude Veiling onder grote belangstelling gehuldigd. De voorzitter van de ijsclub, K. de Boer, en de burgemeester van Aalsmeer en Haarlemmermeer, resp. de heer Loggers en de heer Jansonius, hiel den een toespraak. Ook de rijders Van 't Oever, De Graaff, Bruine de Bruin en de coach Klaas Schenk, alsmede mej. Meier uit Wormer, kampioene van Ne derland op de lange baan, waren aan wezig. De burgemeesters roemden de sportieve prestaties van Gerard Maarse; zij hoopten dat hij de Nederlandse vlag in het buitenland nog lang met succes zou verdedigen. De rijders en hun leider Schenk wer den in de Aalsmeerse bloemen gezet De competitie-indeling voor de twee de klassen van de Kon. Ned. Honkbal Bond ziet er voor het komende seizoen als volgt uit: Tweede klasse afd. A: Allen Weer baar, Baseball Pals, Blue Lions, 't Gooi, De Hazenkamp, Pacifico, PSV. Tweede klasse afd. B: EDO II, HFC „Haarlem" II, Kennemerland II, RCH II, Schiedam, Sparta II, SW, USC. Tweede klasse afd. C: SC Haarlem II, HCK II, Schoten III, THB, Thor, TIW III, ABC II. Tweede klasse afd D: Ajax II. APGS, HEDW, OVVO II, TIW II, De Spartaan II, WGA III, JOS. Het Tsjechische orgaan Svobodne Slovo schrijft, dat de Tsjechoslo waakse sportbond van plan is in Juli een sport- festival te organiseren, dat een van de grootste zal worden ooit in Tsjechoslo wakije gehouden. Volgens het blad zul len invitaties worden gezonden aan de Amerikaanse wereldkampioen tienkamp Bob Mathias, de lopers Gaston Reiff (België), Gunder Haegg (Zweden), Chris Chataway (Engeland), Vladimir Kuc (Rusland), de oud-wereldkampioe nen Jesse Owens (Verenigde Staten) en Paavo Nurmi (Finland), de kogel slingeraar Strandli (Noorwegen), de Hongaarse voetballers Puskas en Kocsis, de Russische wereldkampioen schaken Botwinnik, en de Nederlandse athlete Fanny BlankersKoen. De wandelsportvereniging „Jan Passtoors" te Haarlem organiseert op Tweede Paasdag (11 April) Bloem bollenwandeltochten, welke dit jaar beginnen vanaf het café-restaurant „Groenendaal" te Heemstede. De vijfde zitting in de zaak-Jung schlager, die gisteren in Djakarta werd gehouden, had nogal een rumoerig ver loop. Mr. Bouman deed tijdens de zit ting nieuwe mededelingen over mis handelingen die Nederlanders hebben ondergaan. Getuige Manoch kon niet op de zitting verschijnen, aangezien een dag tevoren een kind van hem was overle den. Ook getuige Tomasoa was ver hinderd. De aanklager wilde daarom een nieuwe getuige, Baden, horen, doch de verdediging maakte hiertegen bezwa ren. De openbare aanklager, Sunarjo, overhandigde daarop een verklaring van getuige Kolk, die zich thans wegens een zenuwziekte in de zenuwinrichting Grogol bevindt. De griffier as deze ver klaring vervolgens voor, alhoewel de verdediging ook hier ernstige bezwaren tegen maakte en vroeg, waarom het niet mogelijk was de zitting tenminste één dag uit te stellen tot Manoch te rug is. In zijn verklaring zegt Kolk te zijn Bij de voortzetting van de behande ling van de zaak-Jungschlager heeft de openbare aanklager, Sunarjo, vanoch tend verklaard, dat getuige Manoch we gens ziekte verhinderd was te verschij nen. Hij stelde daarom voor Amirudin, thans werkzaam op het ministerie van Defensie, als getuige te horen. Hierte gen maakte de verdediging bezwaren, aangezien zij zich op dit verhoor niet had voorbereid. Mevrouw Nani Razak vroeg een week uitstel, waartegen de openbare aanklager geen bezwaren op perde. Hij merkte echter op, dat de zaak daardoor te lang zou worden opgehou den. De rechter stelde daarop de vol gende zitting vast op 29 Maart voor het horen van de getuigen Manoch en Amirudin. (PIA> aangesteld als commandant van de Ne derlands-Indische Guerilla Organisatie, de NIGO, over 80 voormalige leden van het KNIL en ondernemingswachters. De groep verbleef in rot .en nabij de on derneming Ombang. Uitvoerig vertelt de verklaring van Kolk voorts over zijn activiteiten bij de NIGO. De verdediger, mr. Bouman, ver klaarde hierop, dat het geval-Kolk het afschuwelijkste is, dat hij ooit gekend heeft. Een rapport hierover heeft hij reeds aan de hoogste autoriteiten voorgelegd, zo verklaarde hij. Mr. Bouman las vervolgens passages voor uit brieven van Kolk, die hij in Februari 1954 in de gevange nis heeft geschreven. De verklaring van Kolk, die door de aanklager was overhandigd, dateerde van 30 Juni van datzelfde jaar. In Februari schreef Kolk o.a.: „Mijn hele leven heb ik alles, wat naar geweld leek, gehaat als de pest. Ik droeg zelfs hier in In donesië nooit een wapen, ondanks het grote gevaar. En nu deze verschrik kelijke beschuldiging." En verder: „Bij mijn aankomst In Ban dung heb ik een verschrikkelijk pak slaag gehad, omdat ik niet wilde beken nen. In 's hemelsnaam, wat bekennen? Het zijn immers allemaal leugens. Mijn body kan evenwel dergelijke folterin gen niet hebben en als dit afknuppelen herhaald wordt, zal ik er onder door gaan. Ik leef dan ook voortdurend in nachtmerries, want dit had ik van be schaafde Indonesiërs niet verwacht", aldus Kolk, die nu in een zenuwinrich ting wordt verpleegd. Mr. Bouman las vervolgens een pas sage voor van een brief over Kolk en een andere gevangene. Hierin wordt o.a. gezegd: „Enige weken geleden werden Kolk en Wolfe binnengebracht. Kolk was vreselijk mishandeld in de woning van de inspecteur Enduh aan de Djalan Tjipaganti. Hij was bijvoor beeld geboeid en gedwongen in kleer makerszit te zitten. Toen kwam Enduh (de inspecteur) en ging op zijn knieën staan. Wolfe was aanwezig toen dit gebeurde. Beiden hebben me dit ver teld. Daarna werden zij geslagen. Kolk met een knuppel. Het resultaat hier van was, dat hij niet rechtop kon lo pen, toen hij naar zijn cel werd ge bracht, maar slechts op handen en voe ten kon kruipen". Het voorlezen van een volgende brief, waarin een medegevangene aan Kolk de raad gaf toch maar te bekennen om van de mishandelingen af te zijn, werd door de rechter onderbroken met de vraag, of de verdediger de originelen van de brieven kan overhandigen. Mr. Bouman antwoordde slechts de foto-co- pieën bij zich te hebben, omdat hij niet kon vermoeden, dat de Djaksa op deze zitting met de zaak-Kolk zou beginnen. De originelen bevinden zich op het ogen blik in Nederland, zo deelde hij mede. Foto-copieën blijken hier niet voldoende te zijn, voegde hij daaraan toe. De rech ter verklaarde daarop nog eens, dat de verdediging alle gelegenheid krijgt de verklaringen van de getuigen te weer leggen, maar de bewijzen moeten ook overlegd kunnen worden. De rechter vroeg vervolgens aan ver dachte Jungschlager, of hij hierover nog iets te zeggen heeft. Jungschlager ant woordde van dit alles niets af te we ten. Hij had Kolk pas in de gevangenis voor het eerst ontmoet. De zitting, die vandaag is voortgezet, werd. daarop gesloten. (PIA) De „Frankfurter Allgemeine Zeitung" een van de meest vooraanstaande dag bladen van West-Duitsland, geeft de Duitse toeristen de raad tijdens het tul- .penseizoen niet naar Nederland te ko men, daar deze tijd samenvalt met de bevrijdingsherdenkingen. De correspondent van het blad in Den Haag schrijft onder meer: „Als men zich het emotionele effect van het bezoek van Duitsers in voor gaande jaren aan de tulpenvelden her innert, kan men slechts een beroep doen op het inzicht en op de tact van iedere Duitser en hem vragen Neder land niet in dit seizoen te bezoeken. Wij moeten niet het risico lopen, dat de Nederlanders ons mededelen, dat wij niet gewenst zijn bij de herden kingen van de bevrijding van de Duit sers. Een achteloos woord, een achteloos gebaar, zou de gevoelens van antipathie en van haat kunnen doen herleven en tot complicaties kunnen leiden, die op nieuw de NederlandsDuitse betrek kingen kunnen benadelen". AAGTEDIJK 24 te New Orl. ALUDRA 24 te Havre. AXELDIJK 24 te Montevideo. AMPENAN p. 23 Sabang n. Colombo ANNENKERK 24 te Shangai. ARNEDIJK 24 te Hamburg. ANDIJK p. 24 Kp. Race n. Havre. ALAMAK p. 25 Daedalus n. Suez. ARUNDO 25 te Hampton Roads. AMSTELBRUG 24 te Balboa. AMSTELSTAD p. 25 Wight n. A'dam ARDEAS 24 te Tel Aviv. ALCHIBA p. 25 Madeira n Gdynia AGAMEMNON 23 te New York. AMSTELDIEP p. 25 Finist. n. Bona ARGOS p. 25 Finist. n. Bareel. ALCYONE 25 te Rio Grande. BRITSUM p. 25 Azoren n. Antw. BLITAR 23 op 500 m. Z. Kp. Race n. Beyr. BLIJDENDIJK p. 23 Scilly n. Baltim. BANTAM 23 te San Francisco. BOREAS 23 te Aalborg. BACCHUS 24 op 700 m. N.O. Martin, n. D. BREDA p. 25 Cartag. n. Curasao. CALTEX NEDERL. 24 te Kopenhagen CALT. THE HAGUE p. 25 Kreta n Sidon. CALTEX UTRECHT p. 25 Kreta n. R'dam. CONGOSTROOM p. 25 Dungen. n A'dam. CALLISTO 23 op 650 m. Z.O. Kp. Race n. Hampton Roads. CALT. LEIDEN p. 25 Kp. St. Vine. n. Sid. DELFSHAVEN p. 25 Finist. n. R'dam. DELFT 24 te Bremen. EEMDIJK 24 te R'dam. ESSO DEN HAAG p. 25 Malta n. Sidon. EENDRACHT 24 v. Istanb. n. Constanza. FARMSUM 23 op 300 m. N. Azoren n. Antw. FRIESLAND 24 te Liverpool. GAASTERLAND 23 te Rio Janeiro. GOUWE p. 25 Bunb. n. Dakar. GORDIAS 25 te Antw. GUINEEKUST 24 te Loanda. HECTOR 24 te Beyrouth. HESTIA 23 v. Nickerie n. Trinidad. HOUTMAN 23 in Str. Makassar n. Moji. HELENA p. 24 S. Salvador n. Pt. Prince. HILVERSUM 24 in St. Ormoes n. Suez. HERMES 24 v. P. Prince n. Nederl. HEEMSKERK p. 24 Esper. n. Aden. HATHOR 24 te R'dam. HAARLEM 24 te Guayaquil. HERA 24 te A'dam. HELICON 24 te Pto. Cabello. IVOORKUST p. 25 Las Palmas. KERTOSONO 23 te Lor. Marques. KREBSIA p. 25 Itajai n. Curacao. KOTA GEDE p. 24 Malta n. Bareel. KOTA INTEN p. 24 Alg. n. R'dam. KARSIK 24 te Nagoya. LEOPOLDSKERK p. 25 Daedalus n. Aden. LIMBURG p. 25 Pt. Sudan n. Belawan. LINGE 25 te R'dam. MEERKERK 24 te Genua. MAAS 25 te Oran. MARIEKERK 23 te Beira. MANOERAN 24 te Semarang. MYONIA p. 22 Adel. n. Frem. MERWEDE D. 25 Finist. n. Houstoi MIDAS p. 25 Hamb. n. Gdynia. NIEUW HOLLAND 24 te Soerabaya NIOBE p. 25 Hamb. n. Helsinki. NERO 24 te Tarragona. PERNA 23 te Piraeus. PENDRECHT p. 24 Azoren n. Paulsboro. PAPENDRECHT p. 25 Daed. n. Perz. Golf. PLAGIOLA 23 v. Curacao n. Sewaren. PRINS FR. WILLEM 23 te R'dam. PR. WILL. v. ORANJE 20 te Halifax. POLYDORUS 24 te Tjilatjap. ROEPAT 24 te Londen. RONDO p. 25 Kp. Gata n. A'dam. RIDDERKERK p. 25 Pt. Sudan n. Suez. RITA 24 te Pladjoe. SOMMELSDIJK 25 te Belawan. SCHOUTEN p. 25 Mozamb. n. Dar es Sal. SAPAROEA 24 te Khorramshar. SARANGAN 24 te New. York. STAD MAASSLUIS 23 v .Narvik n. Cardiff. STAD ARNHEM 24 te Dakar. STAD ROTTERDAM 24 v. R'dam n. Narvik. STAD MAASTRICHT p. 25 Bareel, n. Sav. STAD A'DAM 23 op 350 m. N.W. Finst. n. Nederland. SALAWATI p. 25 Makaltah n. Suez. SAROENA 23 v. Saigon n. Pladjoe. STAD LEIDEN p. 25 IJmuiden n. Antw. SIAOE 24 te Beira. STRABO 24 te R'dam. TELAMON 24 te Curacao. TIBA p. 25 Dungen. n. Rio Jan. TJISADANE 22 te Nagoya. TJITJALENGKA 21 te Lor. Marques. TERO p. 24 Las Palmas n. B. Aires. TJIBODAS 24 te Soerabaya. TJIBADAK p. 23 Alor eil. n. Brisb. TJILUWAH 24 te Semarang. ALBIREO p. 23 Kanar. eil. n. B Aires. ALMKERK 23 te Kaapstad. ALUDRA 24 te Havre. AMOR 24 te R'dam. AMPENEN 22 p. 23 Sabang n. Colombo.' ANNENKERK 24 te Shanghai. ARNEDIJK p. 24 Fersch. n. Hamb. BANTAM 23 te SanFrancisco. BOSCHFONTEIN 24 te Bremen. CALTEX DELFT p. 24 Alg. n. Sidon. CALTES NEDERLAND 24 te Kopenhagen. CALTEX THE HAGUE p. 24 Malta n. Sidon. CELEBÉS 23 v. Singap. n. Priok. CONGOSTROOM p. 24 Ouess. n. A'dam. DELFSHAVEN p. 24 Finist. n. R'dam. FRIESLAND KRL 23 v. Avonm. n. Liverp. GAASTERLAND 23 te Rio de Janeiro. GOUWE p. 24 Burl. n. Dakar LEOPOLD-KERK 23 te Prt. Said. MEERKERK 22 te Marseille. ORANJE 23 v. Singap. n. Priok. PAPENDRECHT 23 te Pt.Said. REMPANG p. 24 Kreta n. A'dam. RIDDERKERK p. 24 Aden n. Suez. SAROENA 23 v. Saigon n. Pladju. SIRRAH 24 te Suez. STAD MAASTRICHT p. 24 Kp. Gata n. Sav. STATUE OF LIBERTY p. 24 Alg. n. PtSaid. SUMATRA 23 v. Colombo n. Belawan. TERO p. 23 Madeira n. B.Aires. WATERMAN p. 24 Dungen. n. R'dam. WILLEM RUYS 24 te R'dam. WONOGIRI p. 24 Jacksonv. n. Baltimore. ZEELAND KRL 23 te Damman. KAASMARKT GOUDA 24 Mrt. Aange voerd 18 partijen. Eerste kwaliteit met rijks- merk f 2.202.29, tweede kwaliteit met rijks- merk f 2.10—2.19. VEEMARKT DELFT 24 Mrt. Aanvoer 1131 stuks. Prijzen: varekoeien f 450—700, nuch tere kalveren f 3540. zware soorten boven notering, biggen f 4355, lopers f 65—100, drachtige zeugen f 275425, schapen met een lam f 150180, schapen met twee lammeren f 180—230, magere varkens per kg. levend gewicht f 1.75—1.85. VEILING POELDIJK 23 Maart. Andijvie 4759, Spinazie 5366, Stoofsla 4046, Dun sel 15—16, Prei A 88—99, A II 65—77, Bil 5264, Spruiten A afw. 5358, Kroten B n 19, Witlof B II 47—51, Nero A 73, B 58— 63, C 27, Druiven Frankenthaler 870, Ap pelen Jonathan 2830, Golden Delicious 32 —48 per kg. Sla A 15—19, A II 11—15, B 9—14, B II 7(4—10, C 7844, C II 6—6 per stuk. Zaaiselderij 816, Pootselderij 17 —18, Peterselie 2029, Radijs 3236 p. bos. Raapstelen 4.307.70 per 100 bos. Aanvoer 7600 bak And vie, 6600 bak spinazie, 22 000 bos selderij, 48.000 bos raapstelen en 34.000 stuks sla. Aan de Fruit- en groenten veilingver. i,Poeldijk" werden de eerste druiven Fran kenthaler van dit seizoen aangeboden door de kweker Jac. Janssen. Ze brachten f 8.70 per kg op. EIERMARKT BARNEVELD 24 Mrt. Aanvoer ca. 1.500.000 stuks. Prijzen f 12.80 —14.25, algemene prijs f 13.20 per 100 stuks, kiloprijs f 2.15 (basis 61.5 gram). VELUWSE EIERVEILING BARNEVELD- EDE 24 Maart. Weekaanvoer ca. 900.000 stuks. Prijzen eieren van 50-60 gram f 11.30 —12.84, 60-67 gram f 12.91—14.10 per 100 st. PLUIMVEEMARKT BARNEVELD 24 Mrt. Aanvoer: 75.000 stuks. Prijzen: slachtkip- pen f 1.851.95 per kg, witte kippen f 2.05 —2.15 per kg slachtkuikens f 2.10—2.30 p. kg, zware witte en N.H. blauwe kuikens f 2.502.65 per kg, oude hanen f 3.004.— per stuk. VARKENSMARKT BARNEVELD 24 Mrt. Aanvoer 110 stuks. Prijzen f 45.0058.— p. stuk, drachtige zeugen f 325400 p. st. KAASMARKT BARNEVELD 24 Maart. - Aangevoerd 2 partijen boerenkaas. Prijzen f 2.25—2.26. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.33 gram., 7.45 Even opkrikken, 7.50 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.35 orgel. 8.55 vrouw, 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 conti nubedrijven, 11.35 orgel. 12.00 gram., 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.45 jeugd, 14.20 sport, 14.35 lichte muz., 15.00 orgel en zang, 15.25 caus., 15.40 Fagot en piano, 16.00 Van de wieg tot het graf, 16.20 omr.ork. en solist, 17.00 radioweek- journ., 17.30 accord.ork. en solist, 18.00 nieuws, 18.20 ballroom-ork., 18.45 rege- ringsuitz., 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 caus. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr., 22.00 soc. comm., 22.15 Weense muz., 22.40 hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram.. 7.15 muz., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.20 gram., 9.00 huisvrouw, 10.00 kinderen, 10.15 gram.. 11.00 zieken, 11.45 gram.. 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 filmmuz.. 12.55 zonne- ENGELAND. BBC, home service. 330 m: 1200 dansmuz., 14.10 lichte muz., 15.10 fabrieksfanfare, 16.40 ork.conc., 17.30 ge- var. muz., 19.45 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 lichte muz., 13.15 dansmuz.. 17.50 jazzmuz., 19.00 ork.conc., 23.25 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m: 12.00 gevar. muz., 13.15 lichte muz., 15.00 volksmuz., 16.00 lichte muz., 19.25 koorzang, 20.00 dansmuz., 22.35 lich te muz., 0.15 amus.muz., 1.00 dansmuz., 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 14.17 symph.ork. en soliste. 16.10 ork. conc., 16.55 kamermuz., 20.00 ork.conc., 22.30 viool en plano. BRUSSEL, 324 m: 12.34 gevar. muz., 15.00 lichte muz., 15.45 accordjnuz., 16.15 accord.muz., 16.45 Engelse les, 17.10 symph.ork.. 23.05 dansmuz. 484 m: 15.30 operamuz., 16.30 lichte muz,. 17.00 lichte muz.. 17.30 jazzmuz., 18.30 lichte muz., 20.00 gevar. muz.. 22.15 wijzer, 13.00 nieuws, 13.20 orgel en zang, lichte muz., 23.00 dansmuz 13.35 lichte muz., 14.00 boek, 14.10 gram.. 14.20 Engelse les, 14.40 muzikale caus 15.05 kron. letteren en kunsten, 15.40 fan- fare-ork., 16.00 Gregoriaanse zang, 16.30 jeugd, 17.00 vrouwenkoor, 17.20 jeugd. 18.00 Nederl. liedjes. 18.15 ipurn. week- overz., 18.25 gram., 18.30 pari. overz.. 18.40 gram., 19.00 nieuws, 19.10 Lichtba ken, 19.30 Avondgebed, 19.45 omr.ork. en soliste, 20.40 act., 20.55 de gewone man 21.00 lichte muz., 21.30 caus., 22.00 gram 22.20 Ook kinderboeken hebben hun his torie, 22.40 gram., 23.00 nieuws. 23.15 Es peranto, 23.25 gram. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 17.00-17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m). 22.00-22.30 Nieuws, Feiten v. d. dag en Vorm en kleur. The Boat Race. (Op 224 m). WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE VARA: 20.15 Act. en weerber. 20.30 De zingende stift. 20.35 Zo zijn onze manie ren, T.V.-spel. 21.00 Mensen, dingen nu! 21.05 Baantejs jagen. 21.25 Film. 21.35 Pauze. 21.40 Variété, T.V.-Show.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7