VELSER PONTEN DOEN HET VAN DE ZOMER OP HUN SLOFFEN Tonelisten vuren vragen af op kranten-forum TUINBOUW had eindelijk klein in gestegen welvaart aandeel De Kampioen 55 bestaat 50 jaar Waar een wil is, is een rondweg Overschakelen op glascultuur wordt algemener Sterkste wielervereniging in Nederland Veiling KennemerlandBeverwijk Halve eeuw wielersport in Haarlem Moeilijkheden met handel Een u)eg wordt uit de grond gestampt Inspecteur Hetterscheidt naar Den Haag RINGEN nn ZATERDAG 26 MAART 1955 PAGINA 13 BEVERWIJKSE NOTITIES OPENING WEEKMARKT AANVOEREN UIT BEVERWIJK LOPEN TERUG Bliksemactie van K.V.P. in kieskring Haarlem VELSEN-NOORD Actieve agent houdt oplichters aan CASTRICUM FEEST OM OUDSTE INWONER Van Egmond 't Silver Stoepke Wensen van de handel 'l ussen scaien manen tossen vracht auto's de mengsels van grind, zand, cement en water. De tril-machine is al in aantocht om er een vlak wegdek van te maken, waarover later nog een asfaltlaag van 3 cM. komt. Rechts op de achtergrond de Zuidersluis. TT et is al weer een paar maanden geleden, dat de beslissing gevallen is. Minister Algera was zich persoonlijk komen overtuigen van de noodzaak, •*- -*■ om iets te doen tegen het urenlange oponthoud bij de Velser ponten, dat niet alleen het plezier van een uitgaansdag vergalde, maar dat ook kapita len kostte aan de bedrijven, die voor het vervoer van grondstoffen of eindpro ducten dikwijls van de ponten gebruik moeten maken. De minister heeft zich ook laten overtuigen van de mogelijkheid, om hierin door het maken van een „rondweg" over de sluizen verbetering te brengen. De automobilist, althans de bestuurder van een personen- of bestelauto, zal nog deze zomer, in plaats van 1 tot 2 uur oponthoud bij de ponten te hebben, een omweg kunnen ma ken van circa 9 km. Dat kost hem wellicht een liter benzine meer, maar hij wint het aan tijd. En zijn humeur heeft er niet langer van te lijden. Op papier waren de plannen goed voorbereid, zodat, toen in de eerste weken van dit jaar de spade in de grond ging, gereedschap en materiaal als het ware klaar lagen, om ter hand genomen te worden. En wie nu de moeite neemt, om de nieuwe weg eens langs te gaan, zal daar inderdaad moeite mee hebben. Er is geen stuk, waar niet gewerkt wordt. Tien tot twaalf aannemers bedrijven werken tegelijkertijd aan de realisering van dit plan. Een streefda tum voor de voltooiing? Die is er wel, maar de Rijkswaterstaat hult zich wij selijk in een geheimzinnig zwijgen. Maar voor de grote zomerdrukte is de weg klaar, aldus hoofdingenieur Volkers. Er komt heel wat voor kijken om deze verbinding te maken. Bij de Vel ser spoorbrug worden kabels in een sleuf gelegd. Weinige meters verder in de richting van de sluizen is naast de bestaande straatweg een strook grond van zijn graszoden ontdaan en in eer ste aanleg geëgaliseerd. 'Van de onbe waakte overweg, het zogenaamde klap hek, af tot aan de oude PEN-centrale is de zuidelijke kanaaloever het domein van bulldozers en trilmachines. Het oude kolenpad is op de meeste plaatsen al niet meer terug te vinden. Bulldozers schuiven grote happen grond op hun plaats en de trilmachine volgt in hun spoor om alles zo hecht mogelijk aan te stampen. Op onderling gelijke af standen worden betonnen platen ter plaatse gegoten, stukken van anderhalf a twee meter, die met hun iets gebogen oppervlak de fundering vormen van de Op de Zuidersluis in IJmuiden verrijzen al de stalen pijlerswaarop over enkele weken de Bailey-bruggen gelegd zullen worden. Deze zullen door een drijvende bok begin April op hun plaats gevaren worden. Recengenten van de plaatgelijk ver schijnende dagbladen vormden Vrijdag avond in het Cultureel Centrum om vra gen op toneelgebied te beantwoorden, die gesteld werden door leden van de V elsense amateur-ioneel verenigingen. Wegens ziekte van de heer C. de Jong, voorzitter van de sectie Toneel van de Velser Gemeenschap, die deze avond georganiseerd had, werd het forum ge presideerd door de heer J. F. Everink, die dit een bijzondere avond in de Vel- sense toneelwereld noemde, de vrucht van de samenwerking in de Velser Ge meenschap, waardoor de werkende le den der verschillende verenigingen el kaar op de toneelavonden hebben leren kennnen en waarderen. Zonder enige terughoudendheid kan gezegd worden, dat het een genoeglijke en vruchtbare avond is geworden. En dat was in niet geringe mate te danken aan het gehalte van de vragen, die naar voren kwamen en wel in een zo groot aantal, dat de avond, die tegen 11 uur gesloten werd, gemakkelijk nog geruime tijd had kunnen voortduren. Aangenomen mag worden, dat deze fo rum-avond in het bijzonder verhelde rend heeft gewerkt voor de tonelisten- die uit de mond van de recensenten hebben vernomen, welke maatstaven bij de beoordeling worden aangelegd. En daarbij werden niet altijd even vleiende dingen voor het amateur-toneel gezegd. Dat er ook bij de amateur-vereni- gingen een sterke neiging is om het werk op een hoger plan te brengen bleek b.v. uit de vraag hoe een einde te maken aan de grote dosis kirsch, die er in de toneel-literatuur op de markt komt. De conclusie was, dat alleen de verenigingen zelf daar een stokje voor kunnen steken, door de slechte stukken niet op hun repertoire te nemen en dus onverkoopbaar te maken. En dan zal de recensent, ziende dat een vereni ging hoog grijpt om niet met humbug te moeten komen, daar, ondanks on vermijdelijke feilen, alleen maar en thousiast over kunnen zijn. Dat bij het amateur-toneel de dub beltjes een belangrijke rol spelen, sche merde door menige vraag heen. Doch wel heel scherp werd dit in de .laatste vraag gesteld, nl. of de Velser Kunst kring, die een belangrijk subside van de gemeente geniet, niet een geduchte concurrent is voor het amateur-toneel. Het forum zag dit concurrentie-element niet, althans niet voor die verenigingen, die hun amateuristische status niet ver bloemen. Maar wel was het forum van mening, dat ten aanzien van de subsi diëring van de Kunstkring, die cultu reel zeer belangrijk werk verricht, een uitermate voorzichtig beleid dwingende noodzaak is, omdat de amateur-veren ging ook een sociale taak heeft op het gebied van de zelfwerkzaamheid. En tenslotte legt het amateur-toneel de vruchtbodem voor het kunnen waarde ren van beroepstoneel. Namens de vele aanwezige tonelisten, heeft de heer-Tabernal, de sectie To neel en de leden van het foi;um dank gebracht voor deze avond. En het forum kon deze dank met evenveel charme retourneren, omdat deze avond onge twijfeld veel heeft bijgedragen tot we derzijds begrip. Het is dan ook zeer wel mogelijk, dat de sectie Toneel op deze nieuwe weg zal voortgaan. Postdirecteur K. H. Huiz »ga zal in verband met zijn benoeming tot ad junctinspecteur bij de P.T.T., stand plaats Leeuwarden, Beverwijk, waar hij sinds 1 Sept. 1953 aan het hoofd van de posterijen stond, gaan verlaten. De mannelijke stadszwaan is overle den, laat zijn tweede vrouw als treuren de weduwe eenzaam in Scheybeeck's vijver achter. hierop aan te leggen verkeersweg. Het rijwiel- en voetpad, dat de leden van Velsen's gemeenteraad zo graag vlak langs het water hadden, omdat het zo'n mooie wandeling is, komt niet temin aan de andere kant. Zou men dit niet doen, dan zouden o.a. stroomka bels onder de betonnen weg met asfalt- slijtlaag komen te liggen en nu blijven zij er juist buiten. Het rijwielpad blijft dus aan de zuidkant van de rijweg en hoofd-ingenieur Volkers was zelfs niets bekend van een hernieuwd verzoek tot verandering, zoals tijdens het debat in de Raad door B. en W. was toegezegd. Op het terrein langs de Kerkstraat is een complete betonfabriek in de openlucht verrezen. Bergen rivierzand en grind zijn er gemaakt en aan de an dere kant neemt een drag-line er gro te happen af om de onverzadigbare be tonmolens van nieuw voedsel te voor zien. Er moet heel wat beton gemalen worden. Op de Kanaaldijk tussen de De Wetstraat en de Kerkstraat is tus sen stalen mallen het eerste stuk van de nieuwe rijweg al in wording en tus sen Kerkstraat en de oude PEN-cen- trale wordt het profiel van de weg al uitgezet. In hei-rode menie ligt op de loswal bij de Steigerweg een Bailey-brug. Op de zuidersluis worden stalen stoelen opgericht, waarop deze brug straks zal komen te rusten. Officieel is hiervoor 5 April als streefdatum aangenomen, maar de vorst van de laatste tijd heeft het werken niet altijd even gemakke lijk gemaakt. Maar al ligt hij een week later, op de beide sluis-eilanden trek ken bulldozers een nieuw spoor. Daar komt straks de nieuwe weg, die nu al gemarkeerd wordt door tientallen me ters lange tassen klinkers en tiendui zenden betontegels. Vrachtauto's rijden grond af en aan, hier wat bij, daar wat af. Ook hier hield de vorst in de grond het werk aanvankelijk tegen, maar nu wordt er met bekwame spoed getracht de verloren dagen in te halen. Op het binnen- en buitenhoofd van de middensluis zijn aan 'weerskanten put ten gemaakt, waarin de betonnen fun dering gestort wordt voor de dubbele draaibruggen, die over deze sluis zul len'komen. Vraagt de scheepvaart door gang, dan zullen de brughelften ieder naar een kant zwenken. En terwijl de Voor de opening van de weekmarkt in de gemeente Velsen op Donderdag 31 Maart op het Marktplein te IJmui den is het volgende programma vast gesteld. Om 9 uur 's morgens zal de markt officieel door de burgemeester geopend worden, waarna ook anderen de gelegenheid krijgen toespraken te houden. Nadat burgemeester en wet houders en genodigden vervolgens een rondgang over de markt hebben ge maakt, vindt omstreeks 10 uur in hotel Kennemerhof een receptie plaats. Daar na komt dan het standwerkers-concours en tot slot de uitreiking van de prij zen aan de winnaars van dit concours. Inspecteur van politie W. Hetter scheidt gaat met ingang van 1 April het Velsens politiecorps verlaten om zich te gaan wijden aan zaken, die res sorteren onder het Ministerie van Bin nenlandse Zaken, hoofdafdeling Open bare Orde en Veiligheid, en met name tot het bureau Politie van deze hoofd afdeling. Dit betekent, dat Velsen een sympathieke politieman gaat verliezen. In 1948 kwam de heer Hetterscheidt naar Velsen als adj.-inspecteur, doch al vrij spoedig volgde zijn benoeming tot inspecteur. De scheidende inspecteur was in het bijzonder belast met de leiding van de afdeling IJmuiden-West. Doch daar naast vervulde hij ook andere taken, waaronder voornamelijk de reserve-po- litie zijn bijzondere liefde had. Voorts was hij leraar aan de intergemeente lijke opleidingsschool, gehuisvest bij het C.I.O.S. in Overveen. Het Velsense corps ziet in hem een man vertrekken, die hart heeft voor zijn werk, die een vriend was voor zijn collega's, die ook in hoog aanzien stond bij zijn minderen. En het mag hier ook wel gezegd worden, dat ook de pers met hem, evenals met de overige leden van het kader, op zeer prettige wijze heeft samengewerkt. Dat de reserve-politie hem bijzonder heeft gewaardeerd is intussen op een afscheidsavond al gebleken. Daar heb ben zijn rechterhand, brigadier Tanger, alsmede namens de reservepolitie de heren Hietkamp en Hoekstra in open hartige bewoordingen getuigenis van van afgelegd. En ook in het hem aan geboden geschenk is dit duidelijk tot uiting gekomen. De procentsgewijze aanvoer uit de verschillende tuinbouwrayons leert, dat de aanvoeren uit Beverwijk (stadsuitbreiding!) teruglopen: voor groenten met 2V2 pet., voor aardbeien iy2 pet., Heemskerk en Velsen daarentegen gaan vooruit. De volgende tabellén tekenen de situatie: GROENTEN le kolom; AARDBEIEN 2e kolom 1953 1953 1954 1954 Assendelft 1.00 pet. 0.50 pet. 1.00 pet. 0.40 pet. Beverwijk 18.00 pet. 21.00 pet. 15.50 pet. 19.50 pet. Heemskerk 50.00 pet 70.00 pet. 51.00 pet. 71.50 pet. Heerhugowaard 8.00 pet. pet. 7.50 pet. pet. HeilooCastricum LimmenA kersloot-) 5.60 pet. AlkmaarEgmonden 7.50 pet. 5.50 pet. 8.00 pet VelsenSantpoort 10.00 pet. 2.00 pet. 12.50 pet. 2.70 pet. Handel 2.00 pet. pet. 2.00 pet. 0.10 pet. Diversen 3.50 pet. 1.00 pet. 2.50 pet. 0.20 pet. 100 pet. 100 pet. 100 pet. 100 pet. Directeur Jac. de Weijer heeft in de hedenmiddag gehouden algemene vergadering van de Coöp. Tuindersvereniging „Kennemerland" in zijn jaarverslag het jaar 1954 uitzonderlijk vreemd genoemd. Een jaar van kwantitatief kleine producties met top-opbrengsten aan geld. Een goed jaar voor de tuinbouw. Het resultaat was evenwel nodig om de stijgende kosten van de bedrijfsvoering op te vangen, terwijl de tuinbouw gelukkig tevens haar heel kleine aandeel mocht hebben in de gestegen welvaart. Het jaar 1954 betitelde hij voorts als een buitengewoon rustig jaar. Nadat spreker een algemene indruk had gegeven, enkele teelten nader had beschouwd, vergelijkende cijfers had gegeven, besprak hij enkele alge- mene zaken, zoals de onttrekking van tuinbouwgronden aan de cultuur- bestemming en de groeiende tendenz over te schakelen op glascultuur. Door het Waarborginstituut van de Tuinbouw werd hierin f 118.000 geïnvesteerd. De samenwerking met de handel had eveneens zijn aandacht. De voorbereidingen voor de grote bliksemactie van de K.V.P. 0p 28 April a.s. komt thans op volle toeren Uit een vijftal ontwerpen koos de „keuze- commissie" het ontwerp van een Laren- se kunstenaar, dat in een sober doch suggestief'affiche het volk aanmaant op 28 April „de toekomst in eigen hand te nemen". Vastgesteld is voorts dat op 22 April in het gebouw St. Bavo te Haarlem een grootse propagandavergadering zal worden gehouden,' waarvoor, naar wij vernemen van de zijde der kerkelijke en wereldlijke autoriteiten veel belangstel ling is. Autobezitters, die bereid zijn een aantal mensen mede te nemen naar Haarlem, worden verzocht zich op te geven bij de plaatselijke besturen van de Kath. Volkspartij. De bliksemactie zal slagen. Ongeveer half Februari vervoegden zich bij een bewoner van de Ir. Krijger straat een vrouw van 55, met haar zoon van 25 jaar, met het verzoek, hen te gen goede betaling kost en inwoning te willen verschaffen. De jongeman vertelde constructiewerker te zijn, hier een karwei te hebben en te hopen binnen enkele dagen hier wel een kost huis te hebben gevonden. Men kwam tot overeenstemming, doch na twee dagen verdwenen moe der en zoon, zonder te betalen en een adres achter te laten. Er volgde aan gifte bp de politie, doch deze kon ook niets uitrichten, tot Donderdag een sur veillerende agent op de Koningsweg een man en vrouw tegenkwam, die aan het signalement beantwoordden. Hij verzocht hen mee te gaan naar de politiepost, waaraan gevolg werd ge geven. Hier bekenden zij de bedoelde personen te zijn, betaalden, doch kre gen evengoed een bekeuring. Onze oudste inwoner de heer H. Ho- genstem. v one r <.e :kik..nu Met een grote nationale wielerwedstrijd op Zondag 17 April worden de festiviteiten rond het vijftig-jarig bestaan van de Haarlemse sportvereniging »De Kampioen", dat 26 Juli a.s. een feit wordt, officieel ingeluidt. Oorspron kelijk opgericht met de bedoeling het hardlopen, snelwandelen, athletiek en wielrijden in de Spaarnestad te bevorderen, is men in de loop der jaren alléén de wielersport trouw gebleven. In deze tak van sport heeft de jubile rende vereniging echter grote renners en vele kampioenen voortgebracht. Namen als Jan Tulleken, John van Eek, Jaak van Egmond, Cor de Best en Henk Ooms in het verleden en Gerard Peters, Cor Bijster, Gerrit Voorting, Adri Voorting, Piet van Roon, Arend van 't Hof, Wim Rusman en Piet Steen voorden in het heden, hebben in de nationale en internationale wielerwereld een bekende klank. De laatste jaren deed de H.S.V. „De Kampioen" van zich spreken door drie achtereenvolgende overwinningen in het clubkampioenschap van Neder land op de weg en haar sinds 1950 door de K.N.W.U. opgedragen puike organisatie van de amateurwegkampioenschappen in Zandvoort. Het was in de zomer van 1905, dat enkele jonge Haarlemmers het plan opperden in de Spaarnestad een sport vereniging op te richten voor hardlo pers en wielrijders. Na een rondschrij ven van de heer Blom kwam men hiertoe op 26 Juli bijeen in het toen malige café ,,'t Centrum" aan de Bo termarkt. De oprichting verliep naar wens: van de negentien gegadigden werden er vijf gekozen voor een be stuursfunctie, t.w. de heren J. W. Spinks, voorz., N. B. Slegt, secr., W. Blom, penningm., A. de Haas en de enige overlevende van dit vijftal Jan Tulleken. De moeilijkheden kwamen echter bij het kiezen van een naam voor de boreling; er werd heftig ge debatteerd. De heer R. Stoute bracht tenslotte uitkomst met het aan zijn brein ontsproten „De Kampioen", welke men met algemene stemmen aanvaardde. Nieuwe krachten zoals de in 1953 over leden Joh. ten Hove, die achtereen volgens als secretaris, voorzitter en ere voorzitter veel voor het wel en wee van „De Kampioen" heeft gedaan, H. Vel- straat vierde Vrijdag zijn 99ste verjaar- leman, J. v.d. Domhof en John van Eek, dorr rvotrtl 15 v» T(Tin i v» 1Q17 1 H dag. De belangstelling was buitenge woon groot. Burgemeester C. F. Smeets de gemeente secretaris de heer M. A. V. Lunen en de beide wethouders de here i P. de Vr;es en T. Veiat kwamen 's morgens hun gelukwensen aanbie den. Voorts zijn er in de loop der dag de zeer Eerw. Heer Pastoor J. de Wit en de huisarts van de jarige dr. V.d. Werff op bezoek geweest en vele vrien den buren en kennissen. Hoewel wat hardhorend geviel de 99 jarige nog een goede gezondheid. die in 1917 het nationale sprintkampi oenschap bij de onafhankelijken behaal de, kwamen na verloop van tijd de vereniging versterken. Ondanks dat het clubleven in de eerste wereldoorlog vol komen aan banden was gelegd, wist de nog betrekkelijk jonge vereniging het hoofd boven water te houden. De ou deren kunnen nog veel verhalen over de gezellige wedstrijden aan de Els- woutlaan met Tulleken en v.d. Domhof in de hoofdrollen, of van de koppelwed strijden aan de Westcrlaan waar P. Kos- sen en de gebr. Zweeris hun grootste triomfen vierden of van het handicap rondje aan de Leidsevaart in de strijd om de wisselbeker. Na het twintig jarig bestaan ging men in de Haarlemmermeer fietsen; in de beginnen gebeurde dit zonder toestem ming van de bevoegde autoriteiten. Er stond steevast een boze veldwachter gereed om de jakkerende jongelui op de „bon" te slingeren. Niettemin bloeide de wielersport in Haarlem als nooit te voren en toen Jacques van Egmond een serie klinkende kampioenschappen bjj elkaar fietste, wilde iedere jonge Haarlemmer wielrenner worden. Van Egmond, die in 1930 op het wie- Iertoneel verscheen, veroverde zes na tionale sprinttitels, werd in 1932 te Los Angeles Olympisch sprintkampioen en een jaar later wereldkampioen in dit onderdeel van de wielersport. Door zijn lange eindsprint verwierf hij zich de bijnaam van de Haarlemse „locomotief", Ook de vereniging boekte successen, want in 1933 werd het clubkampioen schap van Nederland op de baan be haald met Sjaak van Egmond, Ben van Dijk nu op 44-jarige leeftijd een niet te kloppen tegenstander bij de vetera nen Kas Fruitema, Willem Metz en Herman Moerkerk. Én in 1935 werd „De Kampioen" van de vijftig deelne mende verenigingen, derde in het club kampioenschap op de weg. Behalve de reeds genoemde renners had de „rood-witte" wielerclub ook in de gebr. Drost, Piet v.d. Heydea (die de laatste jaren als soigneur een be langrijk aandeel heeft geleverd in de behaalde successen in clubkampioen schap en „Zilveren Molen"-tournooi), Jan Engel, Henk Ooms (tweemaal sprint kampioen), Teun Ooms, Cor de Best, Peetoom e.a. in de vooroorlogse jaren waardige vertegenwoordigers. In 1945 werd op luisterrijke wijze het veertig jarig bestaan gevierd en werden er drie wielerronden georganiseerd. De kern van het rennerskorps bestond toen uit: Gé Peters, Cor Bijster, Piet Pe ters, Boersma, K, Neeft, P. Pieters en Th. Drost. Nieuwe favorieten kwamen daar nog bij, zoals Ad Visser, Gerrit Voorting en Piet van Roon en weer later Adri Voorting, Arend van 't Hof, Wim Rusman, Tonny Peters, Piet Steen voorden en nog vele anderen. De succes sen van deze renners liggen nog vers in het geheugen en zouden teveel ruim te vergen om er verder op in te gaan. Niet alleen individueel, maar ook in clubverband staat de huidige generatie renners zijn mannetje: drie overwinnin gen in het „Zilveren Molen"-tournooi Advertentie MASSIEF-VOEGLOOS PRIJZEN VANAF 32,50 de' kleine zaak met de grootste keuze. GROTE HOUTSTRAAT 49 ('51, '52 en '53) en drie zegepralen in het clubkampioenschap op de weg ('52, '53 en '54) stempelden „De Kampioen" tot de sterkste wielerclub van Neder land. Het jubileum-comité, waarin onder meer de oud-voorzitters W. Hoolboom, J. J. v.d. Domhof en W. Metz zitting hebben, heeft voor dit gouden feest een aantal evenementen geprojecteerd met als hoogtepunten: de nationale wieler wedstrijd op 17 April, een receptie met na afloop gezamenlijk diner in „Brink- mann" op 24 Juli, een jubileum-sport dag op 7 Augustus en tot besluit in November een grote feestavond. Een van de vele vooraanstaande renners, die „De Kampioen" in de loop der laren heeft voortgebracht, is de jeugdige Adri Voorting, tweevoudig kampioen van Nederland 1954. Wij zien hem hier met zijn verloofde in een enorme krans als winnaar van de vijfde ronde „Rond het IJselmeer", welke in Mei 1952 werd verreden. In totaal bedroeg de bonemaanvoer slechts 55% van de aanvoer van 1953, namelijk 612.505 kg tegen 1.115.992 kg. De middenprijzen waren: pronkbonen, 1954: 62,75; 1953: 20,11; snijbonen, 1954: 78,65; 1953: 35,75; spekbonen, 1954: 65,42; 1953: 28,66; sperciebonen, 1954: 84,63; 1953: 45,95. De totale omzet bedroeg in 1954: 3.747.591,21; tegen 3.030.272,47 in 1953. Een vermeerdering dus van 717.318,74 waarvan 288.927,36 ten gunste van de aardbeien en 428.391.38 ten gunste van de groenten. Aange voerd werden 102.000 kisten minder dan in 1953. Voor doorgedraaide producten werd 4.564,77 ontvangen; voor de producten fondsen werd 71.309,34 ingehouden. Het contact met de handel, dat orga nisatorisch niet gemist kan worden, le verde verschillende wensen op, die de handel is klant uitgevoerd dienen te worden. Zo ten aanzien van de afleve ring van de tomaten, de uniforme ge wichten en het' onderwicht. Ten opzich te van dit laatste heerst een zekere non chalance, die voorkomen dient te wor den. De handel moet de gefactureerde hoeveelheden inderdaad ontvangen. Een gedeelte van de leden van „Ken nemerland" schakelde over op de glas cultuur. Door medewerking van de Vei ling aan het waarborginstituut werd voor 118.000 geïnvesteerd. Daarenboven werden uitbreidingen of stichting van nieuwe glascultures, hetzij uit eigen mid delen, hetzjj door enkele medewerking van het Borgstellingsfonds tot stand gebracht. De veiling zal de ontwikkeling nauw lettend volgen. Verandert de structuur van de aanvoer, dan moet men zich daarbij aanpassen o.m. door apart voor export te gaan veilen, zoals reeds ge beurt voor tomaten, kassla en bospeen. Tenslotte heeft directeur De Weijer gesproken over de offers, die de stads uitbreiding vraagt. De prachtige samen werking tusen de gemeentebesturen van Beverwijk en Heemskerk opent moge lijkheden voor vervangende gronden, terwijl beide gemeentebesturen ook pleiten voor de gedupeerde agrariërs bij de directie van de Noord-Oostpolder. Kan men zeggen, dat men het gehele jaar door tevreden „tuinders-gezichten" heeft gezien, wat betreft de kopers was de „tussen-positie" wat moeilijker dan anders. De veiling werd dikwijls gesteld voor kewsties, die niet zelden min of meer „gezocht" bleken te zijn. Spreker heeft gepoogd voor deze wat stroeve houding van sommige handelaren een verklaring te vinden en meent dit ver schijnsel als volgt te mogen verklaren: Zonder tegenspraak kan gesteld wor den, dat alle producten in verhouding tot 1953 uitzonderlijk duur waren. De grossiers liepen tengevolge van deze hoge prijzen aanzienlijk grotere risico's dan voorgaande jaren. Uit meerdere bronnen vernam spreker dikwijls, dat gedurende lange perioden van een be hoorlijke winstmarge geen sprake was en men veelal blij was er met een hele huid uit te springen. Neem de combi naties: Matige aanvoer, hoge prijzen, beperkte keuze, matige handelswinst en men heeft z.i. de oorzaak van een enigs zins geprikkelde stemming. Het is niet uitgesloten, dat men, onder invloed van de hiervoor genoemde factoren, tè cri- tisch en dus niet geheel onbevooroor deeld tegenover de aangekochte pro ducten stond. Als daar dan nog bü komt, dat vele grossiers er niet in kon den slagen om die partijen te kopen, waarop men zijn zaak had ingesteld, dan kon men dikwijls de klacht verne men: „Ik heb getracht het beste te ko pen, heb veel geld besteed en toch... is het gekochte niet geheel naar mijn zin". En deze depressiestemming, die, menselijk bezien verklaarbaar is, werd dikwijls op de rug van de tussenper soon, in casu de veiling, afgereageerd. Kan ik er dus in komen, dat de han del over 1954 anders denkt dan de tuin bouw, toch wil ik van deze gelegen heid gebruik maken om allen nog eens uitdrukkelijk te vragen: Verzorg de producten goed, maar vooral: breng de producten eerlijk en geef...het juiste ge wicht. Helaas moet gezegd worden, dat dit laatste nog wel wat te wensen over laat. Men heeft in de circulaire van de Federatie van Groot- en Kleinhan del kunnen lezen, hoe groot het gecon troleerde onderwicht is geweest. Om dan niet te spreken van handelaren, die nooit iets nawegen. Dit laatste heeft 'n punt van bespreking uitgemaakt in een vergadering met de Federatie en de beide veilingen. Er is overeengekomen, dat voor de eerste maal bij geconsta teerd onderwicht het mindere gewicht enkelvoudig zal worden afgetrokken en dat volstaan zal worden met een waar schuwing, doch dat bij volgende con stateringen het dubbele gewicht in af trek zal komen. Zulks echter met deze restrictie, dat de koper niet van deze dubbele aftrek zal profiteren, doch dat de geldswaarde van de extra-aftrek in een apart fonds zal worden gestort. H.H. tuinders, beschouwt het als een eerste plicht om het gewicht, dat U aanbiedt, ook werkelijk te leveren, aldus direc teur de Weyer. In 1954 kon van een zeer vlotte spi- naziecampagne gesproken worden. De aanvoer kwam tamelijk geleidelijk, in het binnenland bleef de spinazie „goed in de mond", terwijl de fabrieken re gelmatig in de markt bleven. De aanvoer bedroeg 979.259 kg tegen 1.006.792 kg in 1953. De afzet aan de industrie bedroeg 300.609 kg tegen 232.104 kg in 1953. Procentsgewijze nam de industrie dus méér af. De middenprijs voor 1954 ligt op 24,94 tegen 18,90 in 1953. Van door draai was geen sprake. Ook ten aanzien van de aardbeien was sprake van een rustig seizoen met goe de prijzen en een stabiele markt. De aanvoer beliep 959.354 kg tegen 969.833 kg in 1953. Hiervan werd af genomen voor export 36.254 kg en voor industrie 387.597 kg. In 1953 waren de cijfers resp. 24.175 kg en 383.490 kg. Zowel de export als de industrie namen iets meer af. De middenprijs was 134,42 tegen ƒ103,79 in 1953. De directie mocht tot haar verheu genis constateren, dat de kleinverpak- king (de half ponds en de 1 ponds do zen) toenam. Iets, dat door de handel zeer wordt geapprecieerd. De proef, ge nomen met de 1 kg spanen mandjes, is niet geslaagd. Gebleken is, dat de klein- verpakking in dozen door de handel be ter wordt gehonoreerd. De extra-keur op de aardbeien heeft ook dit jaar goed voldaan. Op een en kele uitzondering na mag men consta teren, dat de aanvoerders niets nala ten de aardbeien goed te behandelen en voor de klok te brengen en dat men zich terdege bewust is, dat alles moet worden gedaan om onze goede naam te behouden. Met genoegen kan vastge steld worden, dat ernstige klachten van de handel achterwege zijn gebleven. Ook de bonencampagne had een ui termate rustig verloop. Matige aanvoe ren met hoge prijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 13