IJZEREN SCHERMEN NEERGELATEN OM BRUSSEL Marechaussee uitgerust met gasmaskers en anti- traangasbrillen Hele politiemacht op de been IÈÊÈ$^ÈÈk i ENORME CORRUPTIE OP DE RIJKSWERF IN DEN HELDER Belgische burgers versperren weg uit Nederland Nederlanders: .Mier is oorlog Maatschappelijk werk (II) B Gromyko heeft woordbreuk gepleegd met publicatie van ontwapeningsvoorstel ORR Moderne hoogbouw in Japan Slachtoffer deerlijk verminkt Wordt Oost-Duitse volkspolitie her schapen in leger m Ingenieur van werf bleek directèur van NV die goederen leverde Vervolging van directie K.P.M. verzocht Gevluchte jongen hoeft niet terug Westelijken willen nu de notulen bekend maken Het weer Ook standsorganisaties erbij betrokken ZATERDAG 26 MAART 1955 78ste JAARGANG No. 26255 (Van onze Belgische correspondent) De' marechaussee heeft Vrijdagmiddag een ijzeren scherm neer gelaten rond de Belgische hoofdstad om te verhinderen dat de katholieken Zaterdag zouden komen betogen tegen de schoolpolitiek van de regering. Een eerste gordel van prikkeldraadversperringen werd aangebracht op 10 a 15 kilometer van het centrum van Brussel en dit niet alleen op de hoofdwegen, maar ook op de secundaire banen. In de loop van de avond werd een tweede gordel gelegd op 5 kilometer van het centrum en een derde rondom het centrum en de zogenaamde neutrale zone, waar de meeste regeringsgebouwen zich bevinden. De marechaussee is in veldkledij, uitgerust met gas maskers en anti-traangasbrillen. Iedereen, die zich per auto, tram of fiets naar Brussel begeeft en die geen geldige reden voor zijn aan wezigheid in de hoofdstad kan aanvoeren, wordt onverbiddelijk teruggestuurd. Prins Tungi zoekt naar bakfietsen De Tilburgse moord Dader nog spoorloos Romeinse armen demon streren om een woning VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUDRAGEN Bao Dai maant tot orde en rust ?5 Brits en Russisch vliegtuig verongelukt Troepen vervoer Rijnland-Palts wil geen atoomkanonnen meer In West-Berlijn Nieuw geheim wapen tot ontploffing gebracht N AT O-waarnemers rond 26 April naar Nevada LEDEREN MOTORKLEDING BUREAU SMEDES7RAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Vooral op de wegen uit Vlaanderen was de gendarmerieconcentratie het grootst. Een aantal autocars met mani festanten uit Kortrijk werden netjes op gevangen en teruggestuurd. In de sta tions van de hoofdstad was er nog geen controle. In verschillende provinciesta tions daarentegen stond de politie op wacht. Daar de regering verboden heeft de meer dan honderd aangevraagde spe ciale treinen in te leggen zullen talrijke betogers wel verplicht zün thuis te blij ven. Naar verluidt zijn een aantal onder hen reeds Donderdag gearriveerd er. bij particulieren ondergebracht. Boven dien zullen de door de regering uitge vaardigde maatregelen de aanwezig heid te Brussel niet kunnen verhinde ren van talrijke ambtenaren en bedien den uit de omliggende provincies die in de hoofdstad hun werkkring hebben. Het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft niet minder dan zevenduizend gendarmes gemobiliseerd om de ka- Prins Tungi, minister-president van het minuscule eilandenrijk in de Grote Oceaan, is niet alleen naar Nederland gekomen om een goede coaster te zoeken. Hij heeft ook bij zondere belangstelling voor driewielige bakfietsen, waaraan op de eilanden groot gebrek schijnt te bestaan. Nauwelijks was de prins dan ook op de jaarbeurs te Utrecht gearriveerd, of hij informeerde bij mr. J. Milius, die namens de raad van beheer de hoge gast ontving en rondleidde, of en waar deze nuttige vervoermiddelen te zien waren. Gevraagd naar zijn coaster-plan nen, deelde de prins mede, dat hij een Groningse scheepswerf opdracht gegeven heeft een voorontwerp te maken. Maandag gaat hij naar Groningen voor nader overleg. Er is een goede kans, dat de order in Nederland geplaatst wordt, niet in Engeland, waar de prins over enke le dagen ook op zoek gaat naar coasters, nodig om het verkeer tus sen de Tonga-eilanden te onderhou den. (Van onze correspondent) De lijkschouwing op het lichaam van de 24-jarige Corrie Theeuwes uit Gilze- Rijen, die Dinsdagavond te Tilburg aan de Larense Kanaaldijk is vermoord, heeft aan het licht gebracht, dat de nog onbekende dader met een hard voorwerp, vermoedelijk een stuk steen, het gelaat van zijn slachtoffer afschu welijk heeft verminkt en de schedel verbrijzeld. Dit moet echter geschied zijn na het intreden van de dood, welke veroorzaakt is door een mes steek in de hals, waardoor de hals slagader werd doorgesneden. Ook werd nog een steek in de hart streek aangetroffen, welke echter van minder betekenis wordt geacht. Roof schijnt niet de opzet te zijn geweest. Hetgeen blijkt uit het feit, dat in de mantel van het meisje een portemon- naie werd gevonden, inhoudendef 16 en een retourkaartje naar Gilze-Rijen. Het voornemen blijkt dus te hebben bestaan, om nog dezelfde avond huis waarts te keren. Ook een armbandhor loge zat nog aan de pols bevestigd. Daags tevoren had de overledene haar vroegere kostjuffrouw, die in de buurt woont van de plaats, waar het misdrijf is gepleegd, bericht, dat zij naar Til burg zou komen om een vriendin te bezoeken. Zij is daar echter niet aange komen. De moordenaar heeft zijn slachtoffer waarschijnlijk van de weg af naar een afgelegen plek gesleept en daar het lijk met takken bedekt. Tot heden is er van de dader geen spoor. Ruim 200 arme vrouwen uit de Ro meinse sloppen, hebben gisteren onder leiding van de communistische afge vaardigde Carla Capponi gedemon streerd voor het Romeinse hoofdbu reau van politie. De vrouwen wensten de Prefect te spreken en eisten huizen. Bü afwezigheid van de Prefect heeft de waarnemend prefect de .rouwen ont vangen en haar toegezegd, dat hij haar eisen aan de Prefect zou overbrengen. Onlangs hebben statistieken uitgewe zen, dat in de voorstad La Campana 85 personen in 16 kamers slapen. In de w(jk Gordiani wonen 14.000 personen met gemiddeld zes man per kamer. Er zijn onmiddellijk 15.000 nieuwe wo ningen nodig. (UP) tholieke manifestatie onmogelijk te ma ken. Op de Grote Markt, op het Brou- ckèreplein en in de omgeving van het Noordstation werden gevechtswagens opgesteld. De hele Brusselse politie macht is op de been gebracht. Alle mi litaire verloven werden ingetrokken. Naast de troepen zijn de leden van het parket, de gerechtelijke politie en de veiligheid van de staat geconsigneerd, i Een aantal openbare gebouwen en Me woningen van sommige politieke perso naliteiten staan onder strenge bewaking. Gisterochtend kwam de Kabinets raad bijeen. Na afloop werd een com muniqué verstrekt waarin de regering vaststelt, dat ordewoorden werden doorgegeven om de verboden beto ging toch te doen plaats hebben en waarin een oproep wordt gericht tot de bevolking om zich niet aan de zijde van de „opruiers" te scharen. Gister avond was het in het centrum van Brussel zeer rustig. Er was wat meer volk op straat dan gewoonlijk en over- al zag men politie, maar zelfs in de j omgeving van de twee lokalen waar respectievelijk een katholieke en een socialistische meeting werden gehou den viel er geen spoor van herrie te bespeuren. In de vooravond hadden talrijke win kels vór het gewone uur gesloten en de voorzichtigsten hadden hun etalages met meer dan gewone zorg afge schermd. De katholieke meetn.g, waar de voorzitter van de C.V.P., Theo Le- fèvre, en de voorzitter van de Christe lijke Vakbonden, August Cool, o.a. het woord voerden, werd door tienduizend personen bijgewoond. De sprekers leg den er de nadruk op dat de katholieken door hun actie het land hebben wakker geschud en dat de regering blijk geeft van zenuwachtigheid. Zij verklaarden de strijd niet te zullen staken vooraleer de wetsontwerpen, die een aanslag beteke nen op het katholiek geweten, zijn in getrokken. Na de meeting gingen de deelnemers in de grootste kalmte uit een en de ordedienst moest op geen en kel moment ingrijpen. De voormalige minister van Onder wijs, Harmei, heeft gisteravond op een persconferentie voor de vertegenwoor digers van de buitenlandse bladen ver klaard dat de protestbetoging op kalme j een waardige wijze zal doorgaan. Indien we worden aangevallen, aldus de heer Harmei, zullen we ons met de passen de middelen weten te verdedigen. De volledige verantwoordelijkheid voor eventuele incidenten berust bij de rege ring. De heer Harmei zei nog dat, in dien de staat van beleg niet was afge kondigd, driehonderdduizend manifes tanten te Brussel aanwezig zouden ge weest zijn. Thans zullen het er wel licht slechts 25 a 30.000 zijn. Zij die worden tegengehouden zullen ter plaat se manifesteren. De minister van On derwijs, Collard, heeft de Rijksscholen in het Brusselse voor Zaterdag vrijaf gegeven. De ouders heeft hij aange raden hun kinderen thuis te houden. 'v o *;v*v« De persdienst van de Oost-Duitse regering heeft gisteren bekend gemaakt dat Oost-Duitsland een begin zal maken met het treffen van beschermende maatregelen voor de democratische re publiek. Premier Grotewohl liet weten, dat zijn besluit in overeenstemming is met de gemeenschappelijke verklaring van de Moskouse conferentie die op 3 December werd besloten. Men ver moedt, dat dit het teken is waarop Oost-Duitsland zijn volkspolitie van 120.000 man openlijk tot leger zal om vormen. Dat leger zou dan 250.000 tot 300.000 man sterk moeten zijn. De Oost-Duitse bekendmaking is het gevolg van de ratificatie der Parijse accoorden door de West-Duitse Bonds dag. Intussen heeft het bestuur van de socialistische oppositiepartij in West- Duitsland geëist, dat er eerst nieuwe Frans-Duitse onderhandelingen worden belegd om alle punten op te helderen waarover verschil van mening bestaat. De Franse Hoge Commissaris in Duits land, André Frarigois-Poncet heeft gis teren Bondskanselier Adenauer en staatssecretaris Hallstein een bezoek gebracht. Waarschijnlijk is het bezoek voorbereid, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pinay, volgende maand aan Bonn hoopt te brengen. Mgr. Bodewes werd geboren te Pan- nerden 3 Juli 1914, geprofest in de Con gregatie van de H. Geest 23 Augustus 1935 en priester gewijd te Gemert 21 Ju li 1940. Na de oorlog vertrok hij naar het apostolisch vicariaat Brazzaville. Bij de afscheiding van het vicariaat Fort- Rousset werd hij ingedeeld bij dit nieu we vicariaat, waar hij tot nu toe werk zaam was op de hoofdstatie. Het Vietnamese staatshoofd, Bao Dai, die in Cannes verblijft, heeft in een te legram het verenigd front van politiek- religieuze secten die zich verzetten te gen de regering Ngo Din Diem, opge roepen tot matiging. Hij verklaarde overtuigd te zijn van het goede vertrou wen van alle betrokken partijen Zes verdiepingen hoog is dit gebouw in Tokio, dat zo juist is gereed geko men. Men noemt het „het bloemenhuis". Want de tienduizend ramen, die zich in dit gebouw bevinden, zijn op bijzondere wijze aangebracht. Zij zijn verborgen achter metalen figuren, die de vorm hebben van ontloken bloemknoppen. Het gebouw is voorlopig bestemd voor de Amerikanen, die er alles kunnen vin den wat zij begeren. Het verkeer over de Belgische grens via de posten Baarle Nassau, Goirle- Poppel en Reusel was vanmorgen reeds vrij vroeg gestremd. Belgische burgers hebben de wegen gebarricadeerd, zo dat er geen verkeer door kan. De Bel gische Rijkswacht in dit gebied is vrij wel geheel afwezig, omdat de man schappen in Brussel zijn samengetrok ken Voorbij het Belgische douane-kan toor bij Reusel hebben burgers de wegen versperd met putringen, om gekeerde boerenkarren en omgehak te bomen. Bij de grenspost Goirle- Poppel is het de gehele nacht onrus tig geweest. Aan de Belgische zijde van de post zijn de bomen langs de weg over een lengte van 100 meter omgehakt en over de weg gehaald. De telefoon is afgesneden. Honderden mensen staan op de weg. Het is echter, voorzover tot nu toe bekend, nergens tot handgemeen gekomen. Enige vracht auto's, die geprobeerd hebben door de versperringen te komen zijn onderweg blijven steken. Een Nederlandse vracht wagen bereikte de grens via de bossen. Bij de versperde wegen zijn de grens posten officieel niet gesloten, maar het werk ligt er stil, omdat het verkeer in België niet verder kan. Ook in West-Brabant is er aan de an dere zijde van de grens het nodige ru moer. In Strijbeek heeft men eveneens een grensversperring opgericht, maar aangezien deze weg heel onbelangrijk is voor het verkeer hij is voor auto's en motoren toch reeds afgesloten is dit van weinig invloed. De post Wernhout, waar het grote wegverkeer van Breda naar Antwerpen over gaat, had met geen enkele storing te kampen. In Essen aan de weg van Roosendaal naar Antwerpen hebben de Belgen op een 40 meter lange kerkhofmuur, welke tot aan de Belgische douanepost loopt, met grote letters gekalkt: „Nederlan ders: hier is oorlog!" In Putte is wel een grote bedrijvigheid, maar het ver keer ondervindt geen enkele stoornis. Een viermotorige Viscount van de Bri tish European Airways is gisteren bij het landen op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen, verongelukt. De 33 in zittenden konden ongedeerd de machi ne verlaten. Het toestel kwam buiten de landingsbaan terecht en botste toen tegen een berg sneeuw. Er hing een dichte mist boven het vliegveld. Een Russische jager van het type La-5 of La-7 is gisteren neergestort bü het Amerikaanse vliegveld Tulln aan de Noord-Westrand van Wenen. De ma chine kwam nog juist in de Russische zone terecht. De piloot werd niet ge wond. (UP) Aan de invalswegen naar de Bel gische hoofdstad staan bereden politie, gemotoriseerde politie en gendarmes, om alle auto's, welke Brussel binnen willen rijden, te controleren en eventueel te door zoeken. (Telefoto ANP-tJNCE) Naar de stichting „Door de eeuwen trouw" mededeelt, hebben deze stich ting en het Veteranen-Legioen Neder land in een gezamenlijk ondertekende klacht de Officier van Justitie in Am sterdam verzocht een strafvervolging in te stellen tegen de directie van de KPM op grond van „de collaboratie van de KPM aan de oorlogshandelingen van de republiek Indonesië tegen de republiek Zuid-Molukken en de infiltraties in Nieuw-Guinea". Wat dit tweede punt betreft wordt in de aangiften aangevoerd, dat aan deze infiltraties ook is deelgenomen door eenheden van de Indonesische strijdkrachten, die o.a. door KPM-sche- pen op het gebied van de RMS zijn aangevoerd en van daaruit zijn over gestoken naar Nieuw-Guinea. Naar de mening van de requestranten heeft de KPM zich door deze handelingen schul dig gemaakt aan de misdrijven, genoemd in de artikelen 93, 97a, 100, 102 en 107a van«het wetboek van strafrecht (han delend over misdrijven tegen de veilig heid van de staat). Uitgangspunt tot deze klacht was, aldus is medegedeeld, de verwijzing door de minister-president dr. Drees, tijdens het debat over de interpellatie-Gerbrandy, naar de rech terlijke macht I» het voorjaar van 1954 zijn in Den Helder vier ambtenaren van de Rijks werf gearresteerd, verdacht van frau duleuze handelingen in verband met leveranties. De sindsdien gearresteerde verdachten, de 31-jarige ingenieur 1ste klas der marine N. II. M., de 45-jarige technisch hoofdambtenaar F. J. L., de 35-jarige ambtenaar F. H. F. en de commandeur van de Rijkswerf M. J. zullen Maandag (uitgezonderd de laat ste die wegens ziekte uit hechtenis is ontslagen en wiens zaak zal worden aangehouden). voor de Aikmaarse rechtbank terecht staan. Er zqn twaalf verschillende dagvaar dingen uitgebracht, zowel tegen de ver dachten afzonderlijk als tegen her. ge zamenlijk. De drie hoofdverdachten wordt hoofdzakelijk ten laste gelegd het aannemen van steekpenningen van de NV. Navigator en de NV. LKM-werken, beide te Amsterdam, van welke laat ste zq elk twee aandeelbewijzen, groot 500,-, als gift zoud enhebben aangeno men, alsmede periodieke uitkeringen, die wat ir. M. betreft, blpkens de dag vaarding in totaal 3.500,- beliepen, wat F. betreft, gedurende de laatste drie jaren Aiaandelijks 150,- tot 350,- en wat L. betreft, eveneens over de drie laatste jaren 50,- tot 150,- per maand. De hoofdverdachte, ir. M. zou in nau we relatie met de NV. Navigator heb ben gestaan. Hem wordt namelük ten laste gelegd, dat hü gedurende jaren 1951 tot en met 1954 van deze NV. of van haar directeur de heer N. G. een gift heeft aangenomen in de vorm van een benoeming tot adjunct-directeur, of directeur dier NV. tegen een salaris, op 1 Febr. '51 aanvangende met 400,- per maand doch per 1 Jan. '52 ver hoogd tot 500,- en een jaar later tot 700,- per maand. Hij zou tevens over de jaren 1951 tot en met 1953 tantièmes hebben aanvaard van 1000,- 3000.- en 5.000.-. Behalve de aandeelbewpzen zou hij van. de NV LKM-werken regel matig uitkeringen hebben geaccepteerd tot een bedrag van 3.500.-. Om de genoemde NV's te bevoorde len, zouden de drie verdachten o.m. verkeerde monsters hebben verstrekt van te bestellen artikelen, waardoor an dere firma's wel tegen hogere prijzen moesten inschrijven, dan de beide NV's. In een dagvaarding, uitgebracht tegen de drie verdachten gezamenlqk, is sprake van leverantie van Chromo- tekt, een soort verf door de NV. LKM- werken te Amsterdam gefabriceerd. De verdachten deden het hierbü voorkomen, alsof de tot dusver op de Rijkswerf ge bruikte verf ongeschikt is, dat de Neder landse verfindustrie niet in staat is de gewenste soorten verf te leveren en dat Chromotekt van uitstekende kwaliteit was en alleen aan alle door de Rpks- werf te stellen eisen voldoet. De leve rantie diende aan de NV. LKM-werken te worden gegund met uitsluiting van concurrentiestelling. In het parlement van de West-Duitse staat Rijnland-Palts werd gisteren een socialistisch voorstel verworpen om er bij het NATO-hoofdkwartier op aan te dringen, dat de Amerikanen hun 22 atoomkanonnen weghalen uit hun staat. De socialistische motie werd verwor pen nadat premier Altmaier de afge vaardigden ervan verzekerd had, dat men pas na de ratificatie der Parpse accoorden met succes de belangen van de burgers bij de Amerikanen zou kun nen bepleiten. (ANP) De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, Conant, heeft de eis van zün Russische ambtgenoot Poesjkin om de 17-jarige Valery Lysikov naar zün ouders terug te zenden, van de hand gewezen. Conant liet weten, dat Lysikov niet tegen zijn zin te West-Berlijn ver bluft en dat hij naar het Oostelüke stadsdeel kan vertrekken, zodra hü dat wenst. (AFP) (Van een büzondere medewerker) ij een nadere beschouwing van „Maatschappelük werk" blüken er heel wat punten die nadere cri- tische aandacht verdienen. Vooreerst 't feit dat de benaming maatschappelijk werk wordt gehecht aan activiteiten die slechts zijdelings met elkaar in verband staan en naar aard en doelstelling be slist anders zün. Duidelijk spreekt dit b.v. wanneer we het maatschappelük werk in de bedre ven en de maatschappelijke gezinszorg naast elkaar plaatsen. Men zou in beide gevallen kunnen zeggen dat het uitein delijk om de individuele mens en diens welzijn gaat. Maar het kan moeilijk aan de aandacht ontsnappen, dat in het eer ste geval dikwijls het bedrüf vertrek punt was en is voor de zorg voor -de mens. Hiermede is dit werk niet veroor deeld; integendeel. De menselijke ver houdingen in het bedrijf dragen zeer veel bü tot het behoud of het herwinnen van levensvreugde en zijn tegelijkertijd van enorme invloed op het productiepeil. En dat het om dit laatste gaat, aan vaarden we als normaal; dat is im mers het doel van de bedrüven. De maatschap- pelijke gezins- bOCtaal zorg stelt zich ten doel het verkrij- commentaar gen, behouden en versterken of her- J stellen van een ge zond gezinsleven volgens katholieke be ginselen door persoonlüke hulpverlening en voorlichting in de ruimste zin van het woord. Het onderscheid is duidelijk en behoeft o.i. geen andere commentaar dan dat er aan de ene kant vormen van maat schappelijk werk zijn die beslist confes sioneel moeten worden uitgevoerd en aan de andere kant vormen waar dit niet zo dringend is of waar het prac- tisch onmogelijk is. In dit laatste geval wordt dan even wel van katholieke zijde terecht gesteld: buiten de vanuit het bedrijf verleende materiële hulp dient de maatschappelijk werker in het bedrijf zijn taak te be perken tot het deskundig verwüzen naar confessionele instituten. Het is duidelijk dat onder de naam „maatschappelük werk" zoveel activi teiten worden begrepen, dat we te doen hebben met een veelzüdig begrip. Wan neer we de gehele „inventarisstaat" van dit werk eens voor ons leggen, valt op. dat onder de coördinatie uitsluitend worden begrepen oude en nieuwe insti tuten van en voor christelijke caritas, die zich, al of niet vanuit een organisa tie, niet uitsluitend wenden tot een be perkte groep (b.v. contribuerende le den), maar tot elke mens in nood. Ter verduidelijking: onder maatschappelük werk wordt wel begrepen: de St. Vin- centiusvereniging, St. Elizabethvereni- ging, kinderbescherming, sociale jeugd zorg, reclassering, bescherming van meisjes, zorg voor ouden van dagen, zorg voor a-socialen en sociaal-zwakken, gezondheidszorg (waaronder Wit-Gele Kruis en Katholieke Bond van zieken fondsen), maar niet de stands- en vak organisaties. Als motief geldt dat deze laatste or ganisaties het typische kenmerk van het maatschappelijk werk missen, n.l. het treden in de individuele nood van een mens, los van de vraag of deze mens, zelf de nood beseffende, zich bü een organisatie heeft aangesloten. Een gevolg van dit standpunt is dat in de organisatie van het maatschappelük werk, de stands- en vakorganisaties practisch geen rol spelen. In de plaat- selüke sociaal caritatieve centra treffen we vertegenwoordigers aan van Her wonnen Levenskracht en de fondsen Hulp-in-Nood die dan het maatschappe- lüke werk van de standsorganisatie der arbeiders representeren. (Vervolg op pag. 9) De Westelijke mogendheden die in Londen samen met Sovjet-Rusland de niogeiükheden van ontwapening bespre ken, hebben gisteren geprotesteerd te gen het feit, dat de Sovjet-afgevaardig de het afgesproken parool van geheim houding heeft geschonden. De Russische gedelegeerde, Gromyko, heeft in een interview met het Sovjet-persbureau „Tass" mededelingen gedaan over het verloop van de conferentie. De Weste lijke mogendheden geloven, dat de Sovjet-Unie de besprekingen voor pro- paganda-doeleinden tracht uit te buiten. Een nieuw geheim' wapen met extra zware lading explosieven en met een „atoomkop" is gisteren op de proefter- reinen van de Amerikaanse staat Ne vada tot ontploffing gebracht. Het pro jectiel werd op zeer grote hoogte af geworpen door een bommenwerper. Het kwam op ongeveer 10.000 meter boven de grond tot ontploffing. De VS hebben dertig stafofficieren uit de NATO-landen uitgenodigd rond 26 April een atoomexperiment in Ne vada bü te wonen. Engeland en Frank- rük mogen kleine groepen waarnemers sturen. De NATO-bevelhebbers in Eu ropa en het gebied van de Atlantische Oceaan moeten ieder 15 waarnemers naar de proeven sturen. Het is nog niet bekend of journalisten uit de NATO-ian- den de proef eveneens zullen mogen bij wonen. (Rtr.-UP). Frankrijk, Engeland en de V. S. heb ben dan ook besloten de geheimhouding op te heffen en op een nader te bepalen tüdstip en op een nader overeen te ko men wqze de verslagen der ontwape- ningsvergaderingen te publiceren. Amerika beschuldigt de Sovjet-Unie openlijk van woordbreuk, maar is evenals trouwens de andere mogend heden bereid de besprekingen voort te zetten. De leider van de Franse delegatie, Jules Moch, heeft gisteren tüdens een persconferentie verklaard.dat de Sovjet- Unie voor alle mogendheden een ver mindering van de strijdkrachten met een derde voorstaat. Dat zou beteke nen, dat Rusland daarna nog drie en een half millioen man onder de wapenen heeft, zijnde nog meer dan het totaal der gezamenlijke Westelijke strijdkrach ten. Als daarna, zoals Rusland wil, de atoomwapens volkomen verboden wor den, heeft het Westen niets meer over om zich te verweren. De Britse minister van Staat, Anthony Nutting, die de Engelse delegatie leidt, zou vandaag de pers te woord staan over deze aange legenheid. (UP-Rtr). Advertentie (Tot Zondagavond) Veranderlijke bewolking met in het Noorden enige regen, in het Zui den opklaringen. Vannacht hier en daar mist en lagere temperaturen. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Overwe gend matige wind tussen Zuid en West. Zondag: Zon: 6.3119.05. Maan: 7.33 Maandag: Zon: 6.2919.07, Maan: 8.16—0.13.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1