Maurice Roelants: de lach is een zéér samengesteld ding PASSIE-AYOND in parochie O.L. Vrouw van Zeven Smarten De betekenis van intelligentie voor school en leven Gerzon toont haar nieuwe collectie „Odyssee", een film, die met zorg werd gecomponeerd BERLIJN... OOSTZONE, adem benemende film Beslissingswedstrijd in volleybal competitie Haarlemse muziekcorpsen gaan onderling fusie aan Spotvogels Deze week in Rembrandt In Minerva Velox—Die Raeckse Haarlemse Boekenweek geopend Dr. Sis Heyster spreekt voor G. en W: TENNIS Actie „Pak aan" verzamelt gelden voor uniformering muziekcorpsen ZATERDAG 26 MAART 1955 PAGINA 2 Haarlemse winkelstand ZILVEREN JUBILA RISSEN BIJ G.E.B. Burgerlijke Stand Haarlem Oostenrijkse dansers in 'Haarlem Katholieke verkenners zwemmen in „Stoop" GRETHA DE BRUI3N Uitloting obligaties gemeente Opruimen afdekking watermeter Frans Hals Studio Roxv Cinema Palace Luxor Lido UW HAAR IS UW &R0ON C. 3. OERiEMANS Basketball I.H.J. WINT VAN WHITE STARS Thalia in het zilver Damavond in Zandvoort GEMEENTEZAKEN HEEMSTEDE Een derde voetbalterrein aangekocht NAAL De Vlaamse schrijver Maurice Roe lants, heeft gisteravond in de Vlees hal een voortreffelijke, met Zuidelijke levendigheid voorgedragen, inleiding gehouden over „Spotvogels in de Vlaamse literatuur". Hélène Ludolf zong Vlaamse liederen en Joost Noy- dens, een Antwerps acteur, droeg voor uit werk der spotvogels. Dit alles ge schiedde op de openingsavond van de reeks, die de Haarlemse Boekverko pers hebben georganiseerd ter vie ring van de 20ste Boekenweek. Daar wethouder Geluk verhinderd was, werd het openingswoord uitgesproken door J. G. van Doorn, boekverkoper. Maurice Roelants begon, aanknopend bij een bekend grapje omtrent een zes tiende eeuws hoogleraar uit Salamanca, met te zeggen, dat hij, gelijk hij 15 jaar geleden in de Haagse Schouwburg al had beweerd, het boek 't belangrijkste medium achtte om de mens te leren kennen. En hij waardeerde het bijzon der, dat hij nu in Haarlem wat frivo liteit mocht komen brengen, nadat zulks voor wat de bouwkunst betreft al eerder geschied was, getuige o.a. de architec tuur van de Vleeshal. Over spotvogels gesproken: Reinaert was ongetwijfeld een der eerste geweest. Maar altijd hebben de Vlamingen weten te spotten óók Gezelle en Vermeylen hebben die kunst verstaan. Spotten heeft met vrolijkheid en lachen van doen, maar altijd met een lichte onder toon van boosaardigheid, want „de lach is een der meest samengestelde dingen ter wereld". Zie slechts naar Breughel. Als de grootste spotvogels van na de eerste wereldoorlog toen de frivole en ironische schrijftrant eerst voorgoed begon noemde spreker: Raymond Herreman, Richard Minne (bij wie Jan Greshoff zijn „besmetting" voor de iro nische schrijfwijze heeft opgedaan), Karei van de Woestijne en Willem Els- schot. die zijn eerste schampere verzen in 1910 te Rotterdam schreef. Spreker vroeg speciale aandacht voor Paul van Ostayen, spotziek zonder weerga, en de meer milde Jan van Nijlen. Een uitstekend beeld van Vlaamse literatuur met spotzieke inslag werd opgeroepen door de voortreffelijke voordracht door Joost Noydens van het navrante „Het huwelijk" van Els- schot. Vóór en na de pauze zong Hélène Lu- dolf, daarbij begeleid door Albert de Klerk, liederen o.a. van Gezelle en René de Clercq. Bijzonder treffend was het lied „Melopee" uit „Het eerste boek van Schmoll" door Paul van Ostayen, mu ziek van Aug. Baeyens. Elschot en Chapli in Gijsen, die thans in Amerika woont, belijdt noch in Europa noch in Amerika heul te vinden: hem rest daartussenin het zout van de zee te proeven. Achter zijn „Joachim van Babyion" steekt een schrijnend persoonlijk drama. Weer was het Joost Noydens, die ten slotte door de suggestieve kracht van zijn net niet te nadrukkelijke voor dracht, de toehoorders in levende con frontatie bracht met het werk van eni gen der genoemden. Het was een goede, boeiende avond, maar door te weinigen bezocht. Men had in Haarlem anders mogen verwachten. Of zou het werkelijk waar zijn, dat men alleen maar komt als men zeker weet, dat 't „reuze leuk" wordt? Gisteren is in de Gen. Cronjéstraat te Haarlem de gerestaureerde zaak van het kledingmagazijn Abaco geopend. De gehele voorpui is gemoderniseerd en de etalage biedt nu door de grotere ruimte en de prachtige verlichting een aanlokkelijk uitzicht over het gehele interieur. Advertentie Op aanvraag onder letter X en bij overschrijving van f. 2.-op postgiro 51638 sturen wij U gaarne de vol ledige Pastoe catalogus, met alle mo dellen en prijzen. „MKT PAKTOK MKUBKLEN RUIMER WONEN IN UW WOONRUIMTE" U.M.S. Rotsoord 3 Utrecht Levering door de goede woninginrichter: BAJA, Gasthuisvest 5—9, Haarlem •t BINNENHUIS, Julianapark 5862, Haarlem DE KERKUIL, Nieuwe Gracht 23, Haarlem Maurice Roelants karakteriseerde voorts op onverminderd boeiende, hel dere en door anecdotes toegelichte wij ze, de spotvogels Timmermans, Buysse, Teirlinck en vooral: Willem Elsschot en Marnix Gijsen en Raymond Brulez. Els- schot vertoont in wezen gelijkenis met Chaplin door zijn zin voor het schrij nende. In zijn werken en in zijn gedrag Hor bedekt hij door brutaliteit en cynisme I waardoor de schilder tenslotte zijn op- Omlijst door fragmenten uit de „Mat- thaus Passion" van Joh. Seb. Bach heeft het kleine gezelschap van J. Koevoets uit Leiden Vrijdagavond in het Kajot- tersgebouw aan de Lingestraat als eer ste deel van zijn passie-programma in schimmenspel de Kruisweg van Chris tus uitgebeeld. Met gebruikmaking van uitgezaagde en uitgesneden figuren werd op het witte doek het drieluik ge bezigd, zoals in de Middeleeuwen de schilderkunst dit benutte, in het mid denluik de hoofd-, in de zijluiken de bijfiguren. Het tweede deel was simpelweg een vertelling, het verhaal van Marie Koe nen, handelend over de vierde Koning, die de drie Koningen uit het Oosten nareisde en zijn doel eerst nabij was op de Goede Vrijdag. „Opstanding" tenslotte, was de titel van het Maskerspel, dat na de pauze de opstanding van Christus en de mens verzinnebeeldde. Dit maskerspel, dat levend toneel is, was zeer expressief en er ging een bijzondere bekoring van uit. In twee taferelen zagen de aanwezi gen een kunstschilder, bezig aan een opdracht, een schilderstuk te maken over de Opstanding, dat met Pasen ge reed moest zijn, om een plaats in te nemen boven het altaar in een Kathe draal. In het eerste deel kwam de duivel ten tonele, die de schilder in zijn macht had, doch waaraan deze zich tenslotte weet te ontworstelen. Als hij daarna verder gaat werken, krijgt hij in het tweede tafereel bezoek van de Christus, die liefde vraagt in plaats van eerzucht, Het geheel, boeiend en zeer indruk wekkend, werd in ademloze stilte door de aanwezigen het verdiende dat hun aantal veel groter was geweest ge volgd, tot wie pastoor Van Eeden aan het begin van de avond had gezegd, dat hij hoopte, dat deze avond er toe zou mogen bijdragen, om met de Kerk door de tunnel van lijden te komen tot het Grote Licht van de Verrijzenis. Het was een avond van zeer bijzon dere aard, zo is dit des middags ook be- leefd door de leerlingen van het i Boschlaan 23, tel. 38509. CINEMA PALACE: „Déslrée", a. 1. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 u. FRANS HALS: „Wij zondaren" a. 1. Van Ma. tot en met Do.: „Anna" str. volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo.: 2, .4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Wij zoeken millionairs" a. 1. Tij den: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. LUXOR: „De woestijn leeft" a. 1. Tijden: 2. 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MINERVA: Tot en met Zondag: „Berlijn... Oostzone". 18 jaar. Tijden: Za. en Zo.: 7. 9.15 u. Za. 2.30 en Zo. 2 en 4.15 uur: „IJscotoeristen" a. 1. Ma. en Di. 8.15 u.: „Waterloo Bridge" volw. REMBRANDT: „Odyssee" 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Het Dodendal" 14 jaar. Ma. tot en met Do.: „Moordende bescherming" 18 jaar. Tijden: Za. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur; Ma. tot en met Do. 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Les enfants du paradis" volw. Tijden: 2 en 8 uur; Zo.: 1.30, 4.45 en 8 u« Zaterdag 26 Maart Stadsschouwburg: De Nederlandse Come- die met „De Repetitie" 8 uur. Zondag 27 Maart Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „De Repetitie" 8 uur. Maandag 28 Maart Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30 16.30 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Apotheek van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loo- meyer en Zn„ Zijlweg 34, tel. 12495; Scho- terbos Apotheek, Rijksstraatweg 19, telef. 25711; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, te lefoon 11174. ZIEKENVERVOER G.G.D., Tel. 14141: Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tel. 21400. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door: Elswout Apotheek, Bloemendaalse- weg 341, Overveen, tel. 16760, Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-stat., tel. K 2550824. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen zal wor den waargenomen door dokter D. K. Hee- ringa, Militairenweg 18, tel. 24480. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten worden waargeno men door dokter O. D. Oe, Heemsteedse Dreef 275, tel. 35609 en dokter J. L. Tom- brock, Burg. van Lennipweg 1, tel. 38032. Wijkverpleging: Zuster Verduyn, Meer en V.G.L.O., die in even ademloze spanning 1 en stilte de verrichtingen van het ge zelschap hebben gevolgd. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerden- hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tele foon 26772. een grote pudeur en gevoeligheid, standing in dank aan God aanvaardt. In de wedloop der verschillende mo dezaken om haar nieuwe collectie voor- jaars- en zomermodellen te laten zien is ook de firma Gerzon niet achterge bleven. De show, die deze week in eigen huis en bij een nogal hoge temperatuur werd gegeven, getuigde zeker van durf en de talrijke bezoeksters hebben in ieder geval kennis kunnen maken met het nieuwste van het nieuwste, waarbij wij meteen de opmerking plaatsen, dat een lady-speaker, die voor een verkla rende en verbindende tekst zorgt, op deze show node gemist werd. De attractie was ongetwijfeld, dat ook hier vele modellen gepresenteerd werden van buitenlandse origine; een overzichtelijke collectie, die enige in druk gaf van de mode, die het komend seizoen de kleding zal beheersen. Of dit in alle details zo zal zijn, mogen wij betwijfelen, want de Nederlandse vrouw laat zich niet gemakkelijk een vreemde smaak opdringen. Ook al charmeert een bepaald model de mannequin, zij is in vele gevallen niet de representante van de gemiddelde Nederlandse vrouw. Daarom heeft de Nederlandse confectie altijd nog de beste kansen, want zij brengt de diverse lijnen-creaties van het buitenland in een meer gematigde vorm zodat die ook voor de Nederland se vrouw acceptabel zijn. De show van Gerzon bood derhalve voldoende variëteit om een keus te kunnen maken en over het algemeen komen onze indrukken op dezelfde neer, die wij reeds weergaven bij an dere shows: wijde rokken, deux-pièces met getailleerde of wijde jasjes. Atten deren moeten wij wel op de „Diorcein- tuurtjes", steeds in trio in de rug aan- De heren P. G. v. IJsseldijk en T. J. de Maar, technische ambtenaren le klasse bij het GEB, herdenken resp. op 1 _n 16 April de dag, waarop zij voor 25 jaar in dienst der gemeente traden. De heer v. IJsseldijk werd op 1 April 1930 aangesteld als tijdelijk onder opzichter, een jaar later werd hij in vaste dienst aan het GEB verbonden. Achtereenvolgens werd hij op 1 Dec. 1936 als klerk benoemd bij de dienst werkloosheidsverzekering, op 10 Nov. 1937 werd hij opnieuw aangesteld bij het GEB, nu als onderopzichter. Op 1 Jan. 1054 werd hij, na adjunct-inspec teur en inspecteur geweest te zijn, tech nisch ambtenaar le klasse. De heer De Maar werd 16 April 1930 tijdelijk onderopzichter. Hij maakte dezelfde carrière als zijn collega. Op 1 Januari werd hij in zijn huidige functie be noemd. GEBOREN: B. de Boovan Gelder, z; E. J. KuijkMarchand, z; A. P. van EsLoogman, z; N. Crombeende Looze, z; W. SteinbachWijtkamp, z; ONDERTROUWD: C. A. A. van Hoogdalem en D. A. Horn. E. E. E. Hetemde Vreede, d; J. J. Boumavan Kempen, d; G. Chr. E. HoevensHeijmel, d; A. M. Goosens Klerk, d; G. van der MolenMoor man, d; N. Schreudervan der Pol, d; E. J. Coliervan Kouteren, d GETROUWD: H. W. Stolvoort en A. E. Koelemij. OVERLEDEN: J. J. de Vriesvan Veen, 93 jaar, Drususstraat; G. Uiten- daalMeijer, 67 jaar, Westerhoutpark; K. 3erkhoutHolze,47 jaar, Kam- perl.; P. van Leeuwen, 80 j„ De Clercq- straat; G. J. Zondag, 67 jagr, Ten Ka- testraat; A. NeepHarteveld, 78 jaar, Kamperlaan; B. Krapvan der Veen, 69 jaar, Baljuwslaan; C. J. Lensen, 83 jaar, Hagestraat. gebracht. De driekwart jas was van een grote kraag voorzien en van driekwart mouwen. De ceintuurtjes moesten een bepaalde charme accentueren. Volop variatie bleek er weer aanwezig bij de japonnen dia ook in de kleuren combinaties vaak verrassend waren. Het oud-rose heeft nog niets van haar mode glans verloren, ofschoon hier voorzich tigheid is geboden. Het mandarijn-rood, waarin een fraai feestjurk je was uitge voerd, flatteert het jonge meisje bijzon der. Zoals te verwachten viel, boden de cocktailjurkjes evenals de avondjapon nen vele noviteiten en de stola's heb ben bij lange na nog niet afgedaan. De japonnen zorgden inderdaad voor een elegante verschijning; maar wij zoeken nog naar het practisch nut van die strak aangemeten japonnen. Wij kunnen ons tenminste niet voorstellen, dat het te doen is om stofbesparing. De Neder landse vrouw wil nog wat bewegings vrijheid en die vindt zij zeker niet in precies aangegoten modellen. Het is echter zo, dat de smaken ge lukkig verschillen, en op deze show kreeg ieders smaak het heerlijkste te proeven. En dat is een verdienste op zichzelf. Dat de show afgesloten werd met een allerbekoorlijkste bruidsstoet, is een blanke traditie, die niet genoeg in ere kan worden gehouden. H. H. Gisterenmiddag hebben de léden van Kartner Trachtengruppe uit Oostenrijk op de Haarlemse Grote Markt een dans- demonstratie gegeven, nadat zij door de Grote Houtstraat met hun muziek kapel een mars hadden gemaakt. De fleurige kleding de mannen in rode wambuizen en zwarte kuitbroeken, de meisjes in kleurige en zwierige rokjes trok vooral de aandacht. Rond de verkeerscirkel hadden honder den Haarlemmers zich verzameld, die hun twaalf-uurtje lieten voor wat het was. Tijdens een hartelijke ontvangst op het stadhuis zongen, dansten, musiceer den de Oostenrijkers dat het een lieve lust was. De Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging in Haarlem herdenken dit jaar het vijfentwintig jarig bestaan. In verband hiermede staan een aantal evenementen op het programma, die het werk van de verkenners van de ka tholieke jeugdbeweging voor de buiten staanders duidelijk zullen maken. Ver schillende van deze evenementen wor den voorbereid en verzorgd door de II Poverellostam, die zich de laatste tijd al meer verdienstelijk voor de pad vindersbeweging ijeeft gemaakt. Deze stam bereidt op het ogenblik een wan delmars voor, te houden in Septem ber. Het eerste evenement, waarbij de padvinders in het publieke voetlicht ko men te staan, is het houden van dis trictszwemwedstrijden in Stoop's bad te Overveen op Dinsdag 12 April. De R.K. zwemvereniging ,,De Watertrappers" heeft de technische leiding. Welpen, verkenners en voortrekkers zullen strijd leveren op de individuele nummers en de estafette-banen. Er zijn wedstrijden voor rug-, school- en vrijeslag zwem mers. Bovendien is er een 3 x 25 en een 4 x 25 meter estafette voor lei ders en voortrekkers, respectievelijk verkenners. Inschrijvingen moeten vóór 6 April worden gezonden aan het correspondentie-adres van de II Pove rellostam, Croesenstraat 28, te Over veen. In het gewone leven voelt men zich wel eens geneigd om zonder meer diep respect te hebben voor intelligen tie in het algemeen en voor hen, die er mee begaafd zijn, in het bijzon der. Degenen, die Vrijdagavond in de stadsschouwburg gehoord hebben wat juiste ogenblik het juiste woord te vinden en precies te doen wat de om standigheden eisen. Men kan zich van bewondering ver vuld voelen wanneer men met een in telligent mens te doen krijgt, maar een afdoende reden voor respect is die intelligentie toch niet. Pas wan- dr Sis Heyster uit Wageningen over j neer die intelligentie op het goede ge- intelligentie te berde bracht, zullen zich wellicht voortaan wat minder makkelijk vergissen. De spreekster begon met haar ge hoor duidelijk te maken dat men on der intelligentie moet verstaan een richt is, dan kan men eerbied hebben voor zo'n persoon, dan immers is hij een goed mens. Respect voor titels en diploma's alleen is verkeerd. Ouders zijn veelal zeer gevoelig waar het de geestelijke begaafdheden algemene geschiktheid om het denken i van hun kinderen betreft en zij hopen aan te passen aan de nieuwe situa ties waarin het leven ons telkens weer stelt; men moet dus intelligentie niet verwarren met wijsheid of geheugen. Een intelligent mens weet op het Advertentie Diverse merken RACKETS, o.a. Slazenger, Donnay, Dunlop, Pinguïn, Temzo. RECLAME RACKETS voor be ginners en gevorderden 18.25 - f 19.75 Alle rackets worden een heel seizoen gegarandeerd. TENNISKLEDING en SCHOENEN SPORTMAGAZIJN Twijnderslaan 7 - Haarlem - Tel. 15116 ZIE DE ETALAGES er dikwijls wonder wat van. Zo komt het dat ouders hun kinderen soms eigenlijk veel kwaad doen, door ze naar scholen te sturen, die ze niet volgen kunnen. Bij een test zou o.m. ook net intelligentie-quotiënt het wel uitgewezen hebben, het getal waarin de verhouding van werkelijke leeftijd en verstandelijke leeftijd wordt uitge drukt. Zo rond 45 pet. van de jeugd is maar werkelijk voldoende begaafd om met succes en zonder narigheid de lagere school af te maken. Van wat er veelal gebeurt als men niet vol doende begaafden naar te moeilijke scholen stuurt, wist dr Heyster ver bijsterende bijzonderheden te vertel len. Een jong mens wil zich niet altijd de mindere voelen en zo zoekt men dan compensatie in iets anders en daarbij niet altijd in het goede. En wat in aanleg goed was, raakt dan door toedoen der ouders nog be dorven. Een intelligent mens kan zijn be gaafdheid zeer makkelijk misbruiken door een ander in een hoek te druk ken en een gevoel van minderwaar digheid te bezorgen. De verleiding is soms wel groot en hij maakt dan Donderdag 7- April des morgens om 1 slachtoffers. 10.30 uur zullen op het stadhuis van Wat praktische intelligentie betreft, Haarlem obligaties van de 3 pet. geld- die vindt men alleen in geestelijk ge- lening 1938 tot een bedrag van f 311.000 zonde, normale naturen en dr Hey- en van de 4 pet. geldlening 1951 tot ster was het hierbij eens met een uit een bedrag van f 108.000 ten laste der gemeente Haarlem worden uitgeloot. In de loop van de winter vestigden wij op verzoek van de directeur van spraak van prof. Carp meer bij vrouwen d#n bij mannen. De drang naar het moederschap maakt de ge hele structuur meer harmonisch. Bij de opvoeding van kinderen heeft men zijn verstand wel nodig maar wie menen mocht met intelligentie alleen, zonder liefde en een corresponderend persoonlijk gaaf leven, toch kinderen het Waterbedrijf Haarlem, de aandacht geestelijk gezond groot te kunnen bren- op de maatregelen, welke toen geno- Sen, is er wel ver naast, een fout, die men moesten worden tegen het bevrie- j heden ten dage door jonge intellec- zen van de watermeter. Thans, nu geen vorst van betekenis meer valt te verwachten, is de tijd aangebroken om de bedekking van de watermeter te verwijderen en de me- terput schoon te maken. Alle zakken gevuld met stro en der gelijke, dienen derhalve nu uit de me- terput te worden gehaald, opdat de meteropnemers behoorlijk hun werk kunnen doen. Deze zijn geenszins ver plicht de bedekking van de watermeter te verwijderen, integendeel zij kunnen vorderen, dat dit terstond door of van wege de bewoner geschiedt. Indien een en ander niet tijdig opge ruimd wordt is er grote kans dat er door rotting een vieze boel met onge dierte in de watermeterput ontstaat, welke daar in geen geval geduld kan worden. Indien men overeenkomstig het ad vies van het Waterbedrijf de waterme ter tegen vorst heeft beschermd door een houten tussendeksel met tussendek- sel op halve hoogte in de meterput dan moet ook dit tussendeksel thans verwij derd en opgeborgen worden. Het tussendeksel kan het volgend jaar wederom dienst doen en is op de duur niet alleen veel goedkoper, doch vooral veel zindelijker en gemakkelij ker dan allerlei losse materialen, wel ke in de vochtige meterput aan ver rotting onderhevig zijn. tuelen nog al eens wordt gemaakt. Liefde en genegenheid zonder ver stand is ook niet alles, maar daar ko men toch, aldus dr Heyster, lang niet zulke grote brokken van. Toen de eerste berichten over de ver filming van Homerus' epos over de om zwervingen van Itaca's koning, Odys seus, in de kranten verschenen, heeft menigeen, die zowel de letteren als de film ter harte gaan, het hart vast ge houden. Terecht, want de film heeft in de loop der 'jaren zoveel ontluisterd. Noch Shakespeare, noch Tolstoi werden ontzien en al evenmin Dostojewski. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en men moet toegeven dat de jonge muze, die film heet, tot tweemaal tqg (in Othello en de jongste Romeo) een gave cinematografische vertolking heeft afgeleverd van de grote Brit met alle respect, hem en alle vormgeving, de film verschuldigd. Dat waren daverende uitzonderingen, maar zij kunnen volstaan om de moge lijkheid der filmische vertolking en daarmee haar recht aan te tonen. En toch blijft het angstige gevoel dat men op weg naar Odysseus niet onderdruk ken kan en de vraag rijst: wat zal er van Homerus overblijven? We weten het nu; niet veel. Niet veel, ook al erkent men dat regisseur Comerini een respectabel filmverhaal heeft afgele verd. De moeilijkheid is dat Homerus voor alle tijden de schrijver zal blijven van de Odyssee en dat geen film hem zal onttronen. De enige overeenkomst tussen Homerus en Comerini is dat zij hetzelfde verhaal vertellen, het verschil is echter dat het erhaal, zoals de we reld het vernomen heeft, betekenis heeft gekregen door het vers van Homerus. Dat is eveneens voor alle tijden on wrikbaar vastgesteld voor iedereen, die hem heeft gelezen. Men jaagt niet meer uit zijn herinnering, wat Homerus erin gebracht heeft, vooral niet, als een film het oorspronkelijk epos op de voet volgt. Verzen klinken anders dan film beelden. Beide vormen hebben hun eigen magische macht. Zij moesten maar liever niet vergelijkbaar zijn, want ter wijl de film iedere toeschouwer een nauwkeurig geformuleerde verbeelding opdringt, laaf 't literaire epos ieder zijn eigen evocatie, die hij uit de verzen meent te moeten opdiepen. Klopt die evocatie met de filmverbeelding, dan is er geen reden tot verontwaardiging; in het andere geval kan de verontwaardi ging niet groot genoeg kan zijn. Het oordeel van de man, die Homerus heeft gelezen en nooit meer verliezen kan, moet zpn, dat de figuren van Odvs- seus en zjjn gade Penelope in de film te veel contouren hebben gekregen en dat men zowel Ciree als Nausikaa min der als dramatische figuren dan als filmsterren ervaart. Dat de acteur Kirk Douglas maanden lang zijn baard moest laten groeien om een aanvaardbare Odysseus te kunnen zijn, mag dan de filmfan geïmponeerd hebben en de propagandist tot hysterie hebben ge bracht, voor de lezers van Homerus is de man bijna doorlopend de gevierde ster, zoals Penelope (mer dan Circe!) in de figuur van Sylvana Mangano te zeer aan Bittere Rijst doet denken, al weer omdat men destijds veel te veel reclame heeft gemaakt voor de gulle charmes, waarmee zij die film moest opsieren. Zo straft het kwaad zichzelf. Er blijft dan niets anders over dan 'n poging te doen om te achterhalen, hoe iemand van goede smaak, die Homerus niet kent (maar niettemin een man van goede smaak is) tegenover de film zal staan.Het wil ons voorkomen dat hij een werkstuk zal aantreffen, dat door Comerini met grote zorg is gecompo neerd. Meer dan een avonturenverhaal zal men niet vinden, maar het is niet zonder smaak en fantasie gedaan en ze ker aannemelijker dan tientallen ande re verbeeldingen als bijvoorbeeld die van de Bijbelverhalen. Nochtans moet de conclusie zijn, dat de filmers er goed aan zullen doen de grote werken van de literatuur met rust te laten en op zoek te gaan naar de onerwerpen, die de film liggen en zelfs naar onderwer pen, waar het filmmiddel naar vraagt. De oorspronkelijke filmer, die de film als zijn ware medium erkent, zal ook deze eis erkennen. (14 jaar). Tot en met Zondag wordt in Frans Hals de Italiaanse film „Wij Zondaren" vertoond. Het is het verhaal van een. verpleegster, die een teruggekeerde krijgsgevangene lief krijgt; de man heeft in de oorlog echter een netvlies aandoening opgelopen, waardoor hij met blindheid wordt bedreigd; de ver pleegster weet voor haar verloofde, die door geldgebrek zich niet kan laten opereren, het nodige geld voor de be handeling bijeen te krijgen door in een nachtclub te zingen, zonder dat hij het weet. Hij betrapt haar en in zijn verbit tering keert hij haar de rug toe niet wetende, dat zij dit alles voor hem doet. Door een toeval ontmoet hij haar later weer en, een happy end, dat echter wel typisch Italiaans sentimenteel is, blijft niet uit. Een film, die ondanks soms wel wat te overvloedig sentiment ongetwijfeld goede eigenschappen bezit. Vanaf Maandag draait „Anna", een film van hetzelfde genre als „Wij Zondaren". Strikt volw. Carol Reed heeft het zich moeilijk gemaakt door na „De derde man" op nieuw een film te maken over een stad, waarin twee werelden met elkaar in botsing komen, dit temeer waar de in trigues zich in een zelfde richting be wegen. Moeilijk, omdat het na een voor treffelijk werkstuk als „The third Man" niet eenvoudig is op hetzelfde niveau voort te gaan. Moeilijk ook, omdat een vergelijking tussen deze film en „Berlijn... Oostzone" (The man between) nu eenmaal niet achterwege kan blijven. In „Berlijn... Oostzone" worden we opnieuw geconfronteerd met de duiste re figuren, die na de oorlog in zovele landen zijn opgedoken. Thans zijn het de kidnappers die mensen vanuit West- Berltjn naar Oost-Berlijn trachten te ontvoeren. Een van hen, de ex-advo caat Ivo Kern, komt onder invloed van een Engels meisje, dat bij haar broer in West-Berlijn logeert, tot andere ge dachten. Hij besluit gevangenschap in de Westelijke sector te riskeren en met de Engelse, die in Oost-Berlijn terecht gekomen is, te ontvluchten. Deze vlucht gelukt ten dele: Ivo wordt door de grenspatrouille neergeschoten. Wil men per se de vergelijking met „The third man" trekken, dan moet men constateren, dat „Berlijn... Oost zone" niet zo verrassend werkt of lie- vei kan werken als zijn voorganger. Maar voegen we daar onmiddellijk aan d^lnonsUe^rt ^e^^at 1zelfsVee™beD<aald 1 gl^Pen ,om dele bijzonder indrukwek- onderdeel n.I. de achtervolging aan het tot materiaal voor zijn compositie. Wan neer bijv. het Engelse meisje gevolgd wordt door een auto, waarin haar ont voerders zitten, dan ontstaat er een dreigend moment, waarin de besneeuw de auto tot een roofdier wordt, dat ge reed staat zijn prooi te bespringen. Zo zijn er momenten te over waarin met zuiver filmische middelen een spanning wordt bereikt, die niet nalaat diepe indruk te maken. Er zijn ook fragmen ten waarin Reed het blijkbaar niet zon der een dialoog heeft kunnen stellen, die de achtergrond van de gebeurte nissen moet verklaren. Maar zelfs daar weet hij, zonder weliswaar tot een tegenspel tussen woord en beeld te ge raken, toch met de camera een zekere sfeer te scheppen. Dankbaar heeft hij voorts wederom gebruik gemaakt van het natuurlijke décor van de soms pookachtig aandoen de stad, zij speelt haar rol in dit dra ma. 18 jaar. In de middagvoorstellingen draait in dit theater „IJsco-toeristen", waarin Stan Laurel en Oliver Hardy voor de nodige oorverdovende lachbuTen zor gen. "Maandag en Dinsdag de film „Waterloo-bridge". 18 jaar. In Studio draait deze week de grote Franse film „Les enfants du Paradis", die enkele jaren geleden de aandacht zozeer wist te trekken. Velen die de film reeds gezien hebben zullen graag de kennismaking hernieuwen en de ove rigen zuilen ongetwijfeld deze kans aan- mime) spel van Jean Louis Barrault te gaan zien. 18 jaar. slot naar onze smaak beheerster en minder sensationeel is uitgewerkt dan de jacht, waarmee. „De derde man" besluit. Carol Reeds heeft opnieuw niet de Tot en met Zondag draait in dit the- kans gemist met een gevoelige came- j ater een spannende film onder de titel ra mensen en zaken te observeren, hen „Het Dodendal". Vanaf Maandag tot en in een geheel nieuw en ander licht te met Donderdag kunnen de liefhebbers plaatsen en hen zodoende om t bouwen De belangrijkste herenwedstrijd in de volleybalcompetitie was deze week die tussen Leonidas en HBC 2. Het begin van de match wekte geen hoge verwachtingen en de Leonidas- mannen schenen het tournooi nog steeds in de benen te hebben. De eerste game ging dan ook volkomen verdiend naar het Heemsteerse HBC-teom. Hierna herstelden de Leonidas-man- nen zich échter schitterend en dank zij drie grote overwinningen (155; 1510; 150) kwam het einde nog met een 31 zege. Het Velox-team kon in de strijd te gen VCK de juiste vorm niet vinden en bleef tegen de felle Velsenaren steeds een slap en traag spelletje spelen. De tegenstanders kregen regelmatig gele genheid een hoger tempo te draaien. Velox kwam niet tot winst, want hier voor speelde het weer met aanvoerder Boukes versterkte VCK deze avond te goed. Bij de dames won die Raeckse van van avonturenfilms hun hart ophalen in de film „Moordende bescherming", waarin het verhaal verteld word van een man, die probeerde de moord op zijn vriend te wreken doch bij deze po ging zelf het leven er bp inschiet. De eerste film is toegankelijk voor ieder een, terwijl de tweede voor boven de 18 jaar is. De film Désirée is deze week in Pa lace geprolongeerd. Alle leeftijden. De foscinerende film van Walt Dis ney „De woestijn leeft" nogmaals ge prolongeerd. Alle leeftijden. Advertentie PERMANENT WAVE is een kwestie van vertrouwen enzeer goed model knip pen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte, draagbare modellen naar uw smaak en type gevormd. Medisch gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736-18462 Het bestuur van de Kruiswegvereni ging heeft het initiatief genomen in het kader van de geldinzameling voor uniformen der Haarlemse muziekcorp sen, waarvan de leden tot nog toe niet met een aparte kledij zijn uitgerust de corpsen van de politie, de P.T.T. en de N.Z.H. vallen hier dus buiten in de Kruisweg een luchtbrug aan te brengen. Men bouwt hier namelijk vier meter boven de begane grond een hou ten stellage van 13 bij ongeveer 8 meter tussen de huizen. Op dit platform zul- Op meterputten, welke niet zijn voor- le" Haarlemse muziekcorpsen van tijd zien van een goed sluitend bovendek sel dient ten spoedigste een houten deksel te worden aangebracht. In het eigen belang van de gebrui kers wordt aangeraden in percelen waar de meterput buiten ligt thans door een erkend waterfitter, indien dit mogelijk is en nog niet geschied, op een gemakkelijke toegankelijke en vorstvrije plaats, een stop- met aftap kraan binnenshuis in de leiding te la ten aanbrengen. Hierdoor kan tijdens de winter de buitenshuis gelegen meterput tegen vorst beveiligd blijven, terwijl de bin nenleiding binnenshuis kan worden af gesloten en geledigd. tot tijd een concert geven. Het platform zal worden versierd met bloemen en groen en in de avond zijn verlicht. Enkele Haarlemse firma's hebben zich bereid verklaard dit viaduct gra tis te bouwen. De luchtbrug zal op Vrijdag 22 April officieel in gebruik worden genomen met een concert. Op 7 Mei wordt het platform afgebroken. Op een vergadering van besturen van verschillende Haarlemse muziekcorp sen werd in het begin van deze week het besluit genomen onderling een fusie aan te gaan, waarbij katholieke har moniecorpsen zich zullen verenigen tot één corps, hetzelfde geldt voor de Pro testants Christelijke, de neutrale enz. Voor de aanschaffing van vierhonderd uniformen voor de corpsen is een be drag nodig van 40.000.- tot 50.000.-. Men hoopt deze som in een jaar tijd bij elkaar te hebben. Het comité Nationale Feesten heeft reeds een bedrag in uit zicht gesteld. De actie voor deze geldinzameling drai.gt de naam „Pak aan". Aan de actie wordt leiding gegeven door een comité, waarvan de wethouder van On derwijs en Kunst en Wetenschappen, de heer D. J. A. Geluk het voorzitter schap bekleedt. Leden van het comité zijn de heren mr. J. A. P. C. ten Bokkel, E. H. Tenckink, B. v.d. Wal, H. Land- kamp, J. Ram, D. L. M. Smit, W. v. Willige, H. Cnossen, B. Walker en Jos. de Kle.'k, Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren D. J. A. Geluk, voorzitter, E. H. Tenckink, secretaris en B. v.d. Wal penningmeester. Er zal speciaal een beroep worden gedaan op de mede werking van het bedrijfsleven, de per soneelsverenigingen en de sportorgani saties. Men hoopt te slagen, omdat er geen andere acties worden ondernomen die „Pak aan" doorkruisen. De actie start met het begin van het bollenseizoen. HVS, zodat de wedstrijd Veloxdie P-aeckse de beslissing zal geven. Deze week vielen er enige beslissingen te no teren. In de dames derde klasse C. be haalde AW, voor het eerst deelnemend, het kampioenschap. Bij de heren zal Rapiditas 2 het volgende seizoen de strijd in de derde klasse moeten voort zetten, aangezien de laatste plaats in de tweede klasse niet meer te ontlopen Drie .j vrouwen> die ieder voor 1S4t zich een millionnair willen trouwen, Voor de afdehngscompetitie speelden de Heldinnen van de Amerikaanse film „How to marry millionair?". De film is voor de Cinemascope, dat is het brede doek en wordt in Lido vertoond het verhaal is een tikje cynisch, maar hekelt tot op ze kere hoogte de vrouwen, die loeren op mannen met geld. De hekeling is niet al te raak, want de meis jes moeten sympathiek blijven. Voor alle leeftijden. de Haarlemse afdelingsteams in Velsen tegen die van de IJmond .en Den Hel der. Het Haarlemse damesteam wist beide wedstrijden tot een goed einde te bren gen en hiermede het kampioenschap van Noord-Hoiland te behalen. De he- renploeg zorgde voor een onaangena me verrassing door van het veel zwak kere Den Helder te verliezen. Aange zien het Alkmaarse herenteam echter verloor is de districtstitel toch in de Spaarnestad terecht gekomen. De volledige uitslagen luiden: DAMES: Rapiditas 2—OVRA 1 2—2, HVS 1—Die Raeckse 1 0—4, Die Raeckse 2—PSVH 1 40, Gios 1—VCR 1 o3, Velox 5—Spaarnestad 1 2—2, AW 1— Santpoort 1 4—0, SSO 1—Velox 2 1—3. HEREN: VCK 1—Velox 1 3—1, Cios 1 —HVS 1 0—3, PSVH 1—Die Raeckse 1 04, VCR 2-Cios 2 04, Leonidas 1 HBC 2 3—1. Cms 3—Rapiditas 2 3—1, Santpoort 3—Stampers 1 2—2, HVS 4— OVRA 2 3—1, BWT 1—Rapiditas 3 1—3, Die Raeckse 4—Gios 2 3—1, PWN 2— Spaarnestad 1 3—0, AW 1—Blinken 3 3—0, AVC 1—Santpoort 2 3—0. De teams van I.H.J. en White Stars hebben in de eerste klasse heren van de Haarlemse basketball competitie een bijzonder goede wedstrijd gespeeld, die in een puntenverdeling eindigde (29- 29). Aangezien bij basketball een gelijk spel niet tot de mogelijkheden behoort, was een verlenging van vijf' minuten noodzakelijk. Nu trokken de I.H.J.'ers aan het langste eind en wonnen zij met 37-31, dank zij vooral hun topscorer Lo-a-Njoe. In de dames eerste klasse waren twee wedstrijden vastgesteld. De ploeg van White Stars had grote moeite zich het stug spelende Sportclub Haarlem van het lijf te houden. Het einde kwam met een kleine en benauwde 29-24 zege van de Stars. Ook de andere wedstrijd gaf voldoen de spanning, het Typhoons team zag kans met 26-20 tegen het Velsense Exercitia in de meerderheid te blijven. Dames: S.C. Haarlem 3Tramvogels 1 13-11. White Stars 1—S.C. Haarlem 1 29-24, Typhoons 1Exercitia 1 26-20. Heren: S.C. Haarlem 3—Black Pira tes 2 18-42, HOC 3—Rapiditas 2 23-35 White Stars 3—PSVH 2 35-23, White Stars 1—IHJ 1 31-37 (na verl.). Junioren, jongens: IHJHOC 36-22. Vrijdag is de nieuwe lunchroom van het warenhuis „Vroom en Dreesmann" in Haarlem geopend. De belangrijkste aanwinst is het door vijf enorme tuimel ramen afgeschut terras. De lunchroom, waaraan vele nijvere werklieden twee maanden lang zijn bezig geweest, biedt nu plaats aan 500 gasten (vroeger 300). De R.K. Toneelvereniging Thalia her dacht gisteren haar 25-jarig bestaan. In verband met de vastentijd is de vie ring van het jubileum uitgesteld tot 1 en 8 Mei. Nadat de Zandvoortse dammers in de oorlogstijd hun activiteit moesten sta ken en verschillende pogingen om de club weer nieuw leven in te blazen hadden gefaald is het werk van de doorzetters toch bekroond geworden met een zeer goed succes. Woensdagavond had in Ons Huis te Zandvoort een propaganda-bijeenkomst plaats, waaraan ongeveer 30 dammers deelnamen en waaruit een flinke club geboren gaat worden. Het districtsbestuur van Kennemer- land toonde door bijna voltallige aan wezigheid het grote belang dat aan deze wederopstanding gehecht werd. De heer J. Warmerdam sprak een op wekkend propagandawoord, de heer B. Stevens gaf een demonstratie van de schoonheid en de vele mogelijkheden van het damspel en de heer J. v. Dar telen gaf een simultaan waarbij bleek dat de Zandvoorters, niettegenstaande het succes van de heer van Dartelen, het dammen' toch nog niet veleerd zijn. Het was een succesvolle avond en men mag verwachten dat Zandvoort in de a.s. competitie met minstens één tiental zal deelnemen. B. en W. verzoeken aan de raad om zich te verplichten aan de Stichting Waarborginstituut voor de Tuinbouw in Noord-Holland tot een bedrag van f 5250 te vergoeden voor verliezen die de Stichting eventueel zal lijden op borgstellingen ten behoeve van ban ken die geld hebben verstrekt aan tuin ders uit Heemstede. Voor de Christelijke BLO School, verbonden aan de inrichting „Meer en Bosch", wordt voor het vakonderwijs in de lichamelijke opvoeding f 1600 voorschot gevraagd. Het gemeentebestuur van Hillegom heeft het voetbalterrein van de voetbal vereniging „Sizo" aangekocht. Het ter rein, groot 3'/? ha, was eigendom van de N.V. v. Waveren en Zoon. De koop prijs bedraagt ƒ20.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2