Geloofsvervolgingen in Vietnam nemen ernstige afmetingen aan Slechts 70 procent van hen die willen evacueren bereikt het beloofde land Enorme blunder van Wilhelm II in Marokko Nationale herdenking der gevallenen op 4 Mei Mens of Wolf? Beroep van Diem op de wereld Voor Indo-China VIJFTIG JAAR GELEDEN In het offensief tegen de Entente Cordiale werd meteen de hoogste troef uitgespeeld Richtlijnen voor plechtigheden Zit- en ligverbod gewijzigd J DRAADOMROEP ZATERDAG 26 MAART 1955 PAGINA 5 r™'" (Van onze Parijse correspondent) /n Zuid-Oost Azië liggen drie staten, de drie Ki's genoemd, Viet-Nam, Cambodja en Laos, tezamen Indo-China vormend. In het Noorden van Viet-Nam is het gebied gevestigd der zoge naamde katholieke bisdommen, waar zich een nieuwe episode van heldhaftigheid, moed, tranen en bloed voegt bij die hoofdstukken uit hun jong ste geschiedenis, die alleen al in de vorige eeuw ruim 90.000 martelaren hebben geteld. De strijd, die in de wereld gestreden wordt, met verdragen, accoorden, redevoeringen en artikelen om de vrijheid te redden uit de alles vernietigende volksdictatuur van het communisme, wordt in Viet-Nam binnen een gebied van enkele honderden kilometers concreet gestreden met inzet van lijf en goederen door die bewoners van het land, welke door de bepalingen van de conferentie van Genève veroordeeld zijn met de dagelijkse praktijk van het communisme kennis te maken. Van tijd tot tijd vangen wij in pers- en radio berichten een verklonken echo op van de nood kreten, die daar nu reeds maandenlang opklin ken. Geografisch is hun nood ver van ons ver wijderd, maar geestelijk zijn wij in diep christe lijke solidariteitszin met hen vereend. g|pi lp§pl Stille tocht Tilburg Uw laatste kans.... Liturgische weekkalender door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Waar zou Vader zijn?" U hoort het fijnste het best! Indonesië Eerste priorin van „Fons Vitae" gekozen PRIJS VOOR PASSIE HOORSPEL Moeilijkheden met vijf jarenplan door gebrek aan rupiahs Wat speelt zich daar in werkelijkheid af? Indochina was een oude Franse ko lonie. Evenals van de meeste koloniale machten van voorheen moet men helaas constateren, dat slechts één aspect van de Westelijke overheersing blijvend en diepgaand geweest is, nl. dat der mis- sionnering. De bedrijvigheid op andere sectoren van het leven heeft de bevol king van Indochina evenals overal el ders in Zuid-Oost Azië en daarbij ge holpen door de in 1920 in Moskou opge stelde anti-koloniale agitatieplannen een steeds sterkere drang naar zelfstandig heid doen kennen. Deze zelfstandigheids- drang is door de Japanse bezetters aan gewakkerd en na de nederlaag van Ja pan vond Frankrijk een totaal veran derd Indochina, met sterk georganiseer de onafhankelijkheidsbewegingen, waar van de kernen lagen bij de communis ten en de katholieken. Tezamen heb ben deze de strijd voor de vrijheid ge streden. Ho-Chi-Minh, de leider van de communisten, verkocht zijn land aan Moskou en het communistische China. De katholieke bisdommen, die ruim 1 millioen zielen telden, bleven strijden voor de onafhankelijkheid, maar maak ten zich los van 'Ho-Chi-Minh. Met wapengeweld hebben de troe pen van Ho-Chi-Minh van 1945 tot 1954 een deel van Viet-Nam kunnen bezetten. Ook delen waar de katho lieken de overhand haddén. Jarenlang zijn deze aldus tot een coëxistentie met de communistische onafhankelijk heid genoodzaakt geweest. Men heeft er nooit iets over gehoord, maar nu de evacuatie volgens de accoorden van Genève voor ieder open staat, hoort men van de ballingen, dat tij dens deze zogenaamde vreedzame co- existentie de priesters gedwongen wer den als dwangarbeiders te werken bij de aanleg van spoorwegen, de katho lieke scholen gesloten werden en de eenvoudige boeren en koelies een ver plichte cursus tot politieke heropvoe ding in Marxistische en natuurlijk atheïstische geest moesten bijwonen. De eenvoudige landman, die naast zijn kennis van de sawaharbeid, zijn kerkelijke praktijken en grote trouw voor de graven der voorouders leef de in de hoop op een betere sociale situatie, wordt thans ingelicht over de Westelijke oorlogsmachine, die ac coorden van Parijs heet, zij leren de namen van Amerikaanse generaals verhaspelen en hun wordt de S.E.A.T. O. afgeschilderd als de onmiddellijke bedreiging van hun toch al schrale portie rijst. De Viet-Namees is gehecht als ie der ander aan zijn grond en aan zijn tradities. Toen officiële auto riteiten het aantal Viet-Namezen wilden schatten, dat van de vrijheid gebruik zou maken om naar het niet-commu- nistische Zuid-Viet-Nam te evacueren kwamen zij niet verder dan 50.000. Van 1.200.000 door de Viet-Minh gecontro leerde katholieken zijn naar de uit spraak van Mgr. Rodhain reeds meer dan een half millioen in Zuid-Viet-Nam aangekomen. Een deel hunner kon slechts gebruik maken van door de Franse en Amerikaanse autoriteiten ter beschikking gestelde schepen. Velen hunner echter zijn zelf in prauwen en jonken de Rode Rivier af komen da len en hebben zelfs de wateren van de oceaan met deze Wankele vaartuigen Willen trotseren. De Viet-Minh heeft het accoord van Genève geschonden door deze uitwijke lingen alle mogelijke belemmeringen te berokkenen. Zelfs is half Januari een formele slag geleverd in de buurt van Ba-Long tussen tienduizend katholieke boeren en 5.000 soldaten van de Viet- Minh, die een gordel om Ba-Long ge trokken hebben, om hun te verhinderen te vertrekken. Vele doden zijn gevallen en minstens duizend hunner zijn met onbekende bestemming weggevoerd. Van de tien Bisschoppen die deze kerkprovincie telt zijn zes Bisschop pen op hun post gebleven, terwijl vier Bisschoppen met hun geestelijk- De nood van de vluchtelingen in Viet-Nam is groot. In nevenstaand artikel vertelt onze Parijse corres pondent van de tragedie die zich in deze Indo-Chinese staat afspeelt. Wij moeten deze ongelukkige mensen zoveel mogelijk hulp bie den. De aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, Mgr. B. Alfrink, heeft dezer dagen de wens uitgesproken dat de katholieken van Nederland de vluchtelingen met gebed en een geldelijk offer zullen steunen. In overleg met het episcopaat van Viet-Nam en de Secours Catho- lique te Parijs heeft het Neder lands R. K. Huisvestingscomité te 's-Hertogenbosch zich belast met het inzamelen van giften. Het adres is: Hekellaan 6 en het giro nummer: 34348. Behalve per giro en per postwissel kan men ook geld sturen per briefkaart, waarop dan echter niet meer dan een gul den aan postzegels mag worden ge plakt. heid, overeenkomstig de door het ker kelijk gezag gegeven richtlijnen, de ongewisse reis met hun gelovigen naar het Zuiden aanvaard hebben. Eenmaal aangekomen in het gebied der vrijheid, in Zuid-Viet-Nam wor den deze vluchtelingen opgevangen in kampen. Naar schatting bereikt slechts 70 pet. het beloofde land, ter wijl 30 pet. onderweg het leven laat. In nauwe samenwerking met de au toriteiten van de Zuid-Viet-Namese Regering en de Franse en Ameri kaanse militairen, wordt daarna voor deze mensen gezocht naar gebieden, waar ze weer van hun arbeid kun nen leven. Het spreekt vanzelf, dat een onbeschrijfelijke nood en niet te verhalen leed het dagelijkse deel is van deze moedige, eenvoudige lie den, die, om in vrijheid hun geloof te kunnen beleven en belijden, het lot van een volmaakt onzekere toekomst willen ondergaan. Hoe ernstige afmetingen deze geloofs vervolgingen van de communisten aan nemen, is tevens gebleken uit het be roep, dat de Minister-President van Zuid-Viet-Nam, Dinh-Diem, onlangs tot de gehele vrije wereld en de christen heid gericht heeft. Hij verzocht in deze boodschap aan de wereld de negen mogendheden, die "aan de conferentie van Genève deelgenomen hadden, in te grijpen, teneinde de wapenstilstands overeenkomst te doen eerbiedigen en een eind te maken aan de vervolging van de katholieken. y?:v'v. f# Kaiser Wilhelm II (midden op de foto) doet, gezeten op een schimmel, zijn intocht in Tanger. In het vrije deel van Vietnam leven de vluchtelingen uit het Noorden in grote ellende De commissie Nationale Herdenking heeft, onder goedkeuring van de mi nister president, richtlijnen vastgesteld voor de nationale herdenkingsavond op Woensdag 4 Mei 1955. Van des avonds 6 uur tot zonsonder gang zullen van alle openbare gebou wen, particuliere woningen en vaartui gen de vlaggen halfstok worden gehan gen. Om half acht zal een ieder kunnen deelnemen aan een „stille tocht" welke zal aanvangen van een punt, niet ver der dan ongeveer 30 minuten verwij derd van die plaats, waar Nederlandse militairen, verzetsstrijders of militairen onzer bondgenoten in de strijd de dood hebben gevonden of zijn begraven. Van kwart voor acht tot 30 seconden voor acht zullen de klokken van alle kerken luiden. Om acht uur precies zal, nadat 30 seconden tevoren door middel van een signaal dit tijdstip is aangekondigd, op de plaats der herdenking gedurende twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen. Er wordt bij de bur gerij op aangedrongen, deze plechtige stilte overal en algemeen te betrachten. In overeenstemming met de geest, welke onze gevallen helden, die naam loos streden, bezielde, zullen geen toe spraken worden gehouden. De weg naar de plaats der plechtigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel worden afgelegd. Mogelijk zal een eenvoudige hulde gebracht kunnen worden door het strooien van bloemen op de plaats der herdenking door de deelnemers. Geen vermakelijkheden Met het oog op het karakter van de ze nationale herdenkingsavond wordt de burgemeesters verzocht het daarheen leiden, dat die avond van zes uur af geen openbare vermakelijkheden wor den geboden en alle verkooplokaliteiten zijn gesloten. In overeenstemming hier mee hebben de Ned. Bond van werk gevers in hotel-, restanrant-, café- en aanverwante bedrijven „Horecaf", de Ned. R.K. Bond van hotel-, café-, restau ranthouders en slijters „Hocres" en de Ned. Bond van exploitanten van hotels, café's, restaurants, slijterijen en aan verwante bedrijven hun leden verzocht, in de avond van Woensdag 4 Mei 1955 van zeven tot negen uur vooral het cafébedrijf of de café-afdeling tot de kleinst mogelijke omvang te beperken. Van zeven uur af zal de buitenverlich ting, zoals neons en lichtbakken, ge doofd moeten zijn en wordt in de in richting geen andere muziek ten gehore gebracht dan die van de officiële Ne derlandse radio-programma's. De Ned. Bioscoop-bond heeft zijn le den verzocht op Woensdag 4 Mei de theaters van zes tot negen uur te slui ten en gedurende die avond, zowel tij dens als na genoemd tijdstip, geen neon- of andere lichtreclame te bezigen. Na ampele beraadslaging heeft de Tilburgse raad met algemene stemmen besloten de bepaling betreffende het zit- en ligverbod in de politieverordening volgens de voorgestelde wijziging aldus te doen luiden; „Het is verboden op of langs de we gen of op voor het publiek toeganke lijke terreinen, of op terreinen, die zichtbaar zijn vanaf wegen of voor het publiek toegankelijke terreinen te zit ten of te liggen in gezelschap van iemand van andere kunne. Het in het eerste lid vervatte verbod geldt niet. indien de betrokken personen zich on der de in dat lid vermelde omstandig heden niet op aanstootgevende wijze gedragen". Advertentie Uw laatste kans om toch nog het diploma H.B.S. A of B te behalen wordt U nu geboden door R.E.S.A. Deze bekende schriftelijke cursus leidt reeds jaren op voor het staats examen H.B.S., dat, blijkens Staats blad 511, zozeer is verlicht, dat de bezwaren, die er wellicht waren aan te voeren tegen een Schrif telijke opleiding, nu vrijwel zijn vervallen. Grijpt dus deze laatste kans en vraag nog heden een pros pectus aan bij Resa-Hilversum. Bekende succesvolle Schriftelijke Cursus. ZONDAG 27 Maart: Passie-Zondag; eigen mis; 2 geb. H. Joannes Damascenus; Cre do; pref. van H. Kruis; paars. BAANDAG: H. Joannes van Capistrano, belijder; eigen mis; 2 geb. van ferie; pref. van H. Kruis; laatste evang. van ferie; wit. Ofwel; Mis van de ferie; 2 geb. H. Joannes; pref. van H. Kruis; paars. DINSDAG: Mis van de ferie; 2 geb. voor Kerk of Paus; pref. van H. Kruis; paars. WOENSDAG: als Dinsdag. DONDERDAG: als Dinsdag. VRIJDAG: Zeven Smarten van Maria; eigen mis; 2 geb. van ferie; Credo; pref. van O. L. Vr.; laatste evang. van ferie; wit. Ofwel: Mis van üe ferie; 2 geb. O. L. Vr.; pref. van H. Kruis; laatste evang. van o. 1, Vr.; paars. Ofwel: Votiefmis ter ere van het H. Hart; 2 geb. van ferie; Credo; pref. van H. Hart; laatste evang. van ferie; wit. ZATERDAG; H. Franciscus van Paula, be lijder; mis Justus; 2 geb. van ferie; pref. van H. Kruis; laatste evang. van ferie; wit. Ofwel: Mis van de ferie; 2 geb. H. Franciscus; pref. van H. Kruis; paars. ZONDAG 3 April: Palm-Zondag; eigen mis; Credo; pref. van H. Kruis; paars. 17) Voor de deur van tante Pfeiffinger bleef hjj staan. Toen nam hij een besluit. Op zijn tenen liep hij naar binnen. De stoel was recht gezet en zijn bloemen hadden water gekregen in een vaas en stonden op een kastje aan het voe teneinde. H\j stond stil voor haar bed. Hij keek naar haar vriendelijk oud ge zicht, dat zelfs in de dood nog niet strak stond en jonger leek dan het gis teren was, toen ze nog leefde en zo moe was. Hij durfde haar niet meer aanraken, maar heel voorzichtig legde hij een van de twee broden by haar neer, zodat zij het zou kunnen beetpak ken en hun geven, zoals zij zeker zou hebben gedaan als zij levend was ge weest. Zijn moeder had hem eens verteld hoe de Egyptenaren hun doden van al les meegaven in het graf om in het dodenrijk geen gebrek te lijden. Maar hij zei zachtjes; „We zijn geen Egypte naren, tante Pfeiffinger, je vindt het vast wel goed dat wij het morgen op eten. Maar nu kun je je tenminste ver heugen." Als tante Pfeiffinger wérkelijk had ge dacht dat er in de hemel pianostemmers zouden zijn, dan waren er ook vast wel bakkers. En dus ook broden. En geen oorlog. Zijn moeder kwam binnen. „Ik had je niet alleen mogen laten," zei ze zacht Erlof zweejg. Hij klemde zijn brood onder de arm. „Waarom ben je eigenlijk geschrok ken, jongen? Vind je het vreemd dat het lichaam zon warmte verliest, als de geest er uit is?" „Eigenlijk niet," zei Erlof eerlijk, maar hij wilde er verder liever niet meer over praten. „Kom," zei hij en hij trok zijn moeder mee de kamer uit. De huiszoekingen werden steeds kwel lender. In het huis waar de Stojke's woonden, ging het nog. De Poolse koop man was een meester in het afleiden. Altijd had hij iets moois om de Russi sche soldaten te laten zien, steeds wist hij hen te bewegen eerst naar zijn schat ten te komen kijken en met alles wat glom en tikte of draaien kon maakte hij hen zo blij, dat ze met plezier hun geld neertelden en zonder verder aan iets te denken met hun pas verworven bezit wegliepen/Maar natuurlijk ging 't niet altijd zo. De kamer, waarin Erlof en zijn moe der woonden, werd kaler en kaler. Mooie oude dingen, dierbare herinneringen aan een vroeger leven, met veel moei te bewaard en op alle zwerftochten mee gesleept, verdwenen. Maar het ging merkwaardigerwijs langzaam en de voorraad was groot. „Je bent rijk geweest, hè moeder?" zei Erlof op een dag. Hij durfde niet te zeggenwij zijn rijk geweest. „Ja, Erlof," zei ze. De soldaten, die kwamen en die zich toegang tot het huis verschaften als po- litie-voor-dit of politie-voor-dat, waren onbehouwen kerels. Ze schreeuwden en. trapten, ze bevalen naar links en naar rechts. Meestal hadden ze Poolse tolken bij zich. Soms ging het zo grof toe, dat Erlof, die zich altijd beheerste zolang het duurde, opeens niet meer kón zodra ze weg waren. Dan verviel hij in een razende driftbui, trok zich de haren uit het hoofd en sloeg met zijn hoofd tegen de muur. Zijn moeder bracht hem tot bedaren, maar dat kostte tijd. „Erlof, jongen, leer geen mensen ha ten. Omdat ze schreeuwen zijn ze nog niet slecht. Omdat ze geen manieren hebben, zijn ze nog niet slecht. De Duit sers hebben zo veel kwaad in Polen en Rusland gedaan. We zullen later pas horen wat. Ze haten ons. Maar hoe ko men we ooit verder zo? Duitsers haten Polen, Polen haten Duitsers, beiden ha ten ze Russen, Russen haten hen beiden. Vrees en haat en wraak zijn zo dikwijls van boven af aangepraat en opgelegd. Probeer niet te leren haten, geen mén sen. Denk aan je vader. Denk aan wat ons volk hem heeft aangedaan en wat ze zoveel anderen hier en in andere lan den hebben aangedaan. Maar haat daar om nog niet de mensen, niet hier en niet ergens anders. Haat het régime dat hen zo gemaakt heeft. Haat de valse prediking die hun denken heeft krom getrokken. Bestrijd hen die verkeerde régimes opbouwen, maar haat niet de eenvoudigen. Het zijn mensen zoals jij en ik, alleen in onze bovenste laag ver schillen we." Zij wist wel dat niet alle woorden tot hem doordrongen, dat hij dikwijls zelfs nauwelijks luisterde, maar het geluid van haar stem kalmeerde hem. Vlak naast zijn oor overstemde zij het geroe zemoes en geschreeuw in de kamers van tante Pfeiffinger, waar nu een Poolse familie met negen kinderen huisde, waarvan er altijd een paar vochten of huilden. De moeder keef ertussen door en als het heel erg was, sloop de vader weg om zijn heil ergens anders te zoe ken. Huiszoekingen konden gebeuren van af 's morgens zeven uur tot 's avonds laat. Midden in de nacht gebeurde het zelden. Maar eens op een nacht werd Erlof wakker door een luid gebonk op de deur. Hij schrok op en zat rechtop in bed. Het leek alsof er geen tijd ver liep tussen het gebonk en het heftige binnenvallen van een Russisch officier. De man was dronken, niet erg, maar genoeg om niet stevig op de benen te staan. Zijn uniformjas .hing open, hij zag er pmerig en slordig uit met ver warde haren en vuile vlekken op zijn donker uniform. Met één sprong was Erlof's moeder uit haar bed. De man keek naar haar. Zijn blik ging naar het bed en toen naar het schilderij, dat er boven hing. Het was het zelfportret van een jonge schil der, die lange tijd door Erlof's moeder was verpleegd. Het was een langgerek te kop, met in diepe kassen grote, sta rende ogen die recht de kamer in ke ken, de kin was gestut door een lange, fijne hand. De ene helft van het gezicht was in het donker, de andere in fel licht geschilderd. Zeker tien langzame tellen stond de Rus als vastgenageld naar het portret te kijken. Toen liep hij er met uitge stoken handen op af, nam het behoed zaam van de wand, hield het voor zich met uitgestrekte armen en riep: „Dat is geen vijand, dat is een vriend!" Even later weer: „Dat is geen vijand, dat is een vriend!" Het was alsof de anderen in de kamer er niet waren. Hij verzonk in het por tret en zakte er mee op een stoel. Erlof stak voorzichtig zijn benen uit bel en ging naast zijn moeder op de vloer staan, greep haar hand, ze adem den beiden onhoorbaar. (Wordt vervolgd) Op 31 Maart is het precies 50 jaar geleden, dat keizer Wilhelm II, een man met een buitengewoon talent om verkeerde dingen op het ver keerde ogenblik te zeggen, een van zijn meest beruchte tactloosheden beging. Het was tijdens zijn bliksembezoek aan de stad Tanger in Marokko, dat op die datum van het jaar 1905 plaats had. Zelden kwam een vorstelijke visite op een ongelegener moment. Nog geen jaar tevoren waren de oude koloniale spanningen tussen Frankrijk en Engeland opgelost onder druk van de Duitse dreiging! Parijs had afgezien van alle aanspraken op Egyp te, Londen erkende de bijzondere posi tie van Frankrijk in Marokko, mits er recht tegenover Gibraltar geen Frans gebied zou komen en de Noordpunt van Marokko aan Spanje gegeven zou wor den. Zo was dan in 1904 de „Entente Cordiale" tot stand gekomen, en daar mee de hoeksteen voor de alliantie van 1914 gelegd. Bevrijd van alle Engelse concurren tie en tegenwerking in Noord-Afrika zet te Frankrijk de afronding van zijn Afri kaans gebied krachtig voort. In 1847 had het de verovering van Algiers voltooid, in 1881 had het de Bey van Tunis onder protectoraat gesteld, en nu probeerde de regering-Rouvier sultan Mouley Ab-el-Aziz "an Marokko even eens onder Franse „bescherming" te brengen. Zalig de onwetende, want zou Frankrijk zo geïnsisteerd hebben, als het geweten had, dat het nog tot 1934 zou moeten vechten, vóór althans de uiterlijke pacificatie voltooid zou zijn? In het begin van 1905 zette de Franse zaakgelastigde een nieuw di plomatiek offensief in door een be zoek te brengen aan de sultan te Fez en hem te vertellen, dat hij de Frans- Marokkaanse vriendschap kwam be vestigen en in de wederzijdse belan gen wilde voorzien. De Duitse zaak gelastigde ter plaatse reageerde vin nig en onvoorzichtig met de medede ling, dat er „een souverein initia tief" te wachten was. Wat hij daar mee bedoelde bleek op de 31ste Maart toen het jacht van de Duitse keizer op de rede van Tanger meerde en er een staatsiebezoek van Zijne Ma jesteit aan het Duitse gezantschap aangekondigd werd. Hoewel alle auto riteiten in Tanger zich zenuwachtig in hun praalcostuums begonnen te werken en inheemse werklui haastig versieringen oprichtten, gebeurde er enkele uren volstrekt niets: Wilhelm II bleef rustig aan boord. De ware reden van de vertraging was, dat de hoofdpersoon enig idee had, hoe onge hoord zijn voornemen was en zich op de woelige zee beriep om de landing uit te stellen. Toen de zaakgelastigde per sloe i aan boord kwam, van top tot teen drijfnat van het buiswater, riep de keizer hem opgewonden toe: „Ich lande nicht!" Eerst stuurde hij z(jn adjudant nog landwaarts om de vaart te beproeven, toen pas over won hij zichzelf en voer naar de kade. Later deed het gerucht de ronde, dat de vertraging het gevolg was van de ontdekking van een anarchistisch com plot, dat van Franse zijde aan de kei zer bekend gemaakt was. Daarom zou deze graaf Tattenbach een onderzoek naar de toestand aan wal hebben laten instellen, en toen pas tot landing be sloten hebben. Een nieuwe teleurstelling wachtte op de kade. Van Bei-lijn uit had kan selier Von Bülow om een berijd baar paard getelegrafeerd, maar het dier, dat gereed stond, was opmerkelijk levendig. Het maakte de toch al ner veuze keizer erg aan het schrikken. Het hele bezoek duurde maar drie uur en bestond slechts uit een kort verblijf in het Duitse ge zantschap. De inlandse bevolking, die op groot feest gehoopt had, was he vig verontwaardigd, dat hij geen bezoek aan de sultan bracht en de sultan niet aan hem noch gebruik maakte van de prachtige feesttent. In de legatie las een Marokkaanse gezagdrager een brief van zijn heer aan de keizer voor, waarop de Duitser met woorden van eeuwige vriendschap antwoordde. On der het gedreun van het havengeschut scheepte Zijne Majesteit zich weer in en voer verder. Ontzaglijke opwinding in de hele wereld was het gevolg van dit bezoekje. Flagranter staal van Duitse bemoei zucht moest nog gegeven worden. Wat stak daarachter, zo vroeg men zich af. Achteraf gezien was het een formida bele blunder van de Wilhelmstrasze op dit ogenblik reeds, bij het begin van een politiek offensief tegen de Entente, de allerhoogste troef uit te spelen. Tot heden is niet opgelost, wie de keizer, die zelf eigenlijk niet wilde, maar geen „nee" durfde te zeggen, tot deze daad heeft gedreven. Was het Von Bülow, de kanselier, was het Von Holstein, de sinistere man achter de_ troon? Noch weten we, in welke taktiek dit moest passen. Zeker is, dat Berlijn wilde pro beren Frankrijk en Engeland weer uit elkaar te drijven, vooral nu Frankrijks Russische bondgenoot ernstig verzwakt was door de nederlaag tegen Japan en de revolutie van 1905. Stafchef Von Schliefïen stelde al een preventieve oor log tegen Frankrijk voor. De Wilhelm strasze wilde wel eens zien, of Enge land Parijs werkelijk zou bijstaan, ook als er een crisis vanwege het omstre den Marokko ontstond. Ziehier het antwoord op die vraag: in het diepste geheim machtigde Sir Edward Grey, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, de Engelse gene rale staf om besprekingen te beginnen met hun Franse collega's over ge meenschappelijke verdediging tegen een eventuele Duitse aanval. Noch de Wilhelmstrasze, noch de Britse pers, noch zelfs de meeste leden van het Engelse kabinet hebben hier iets van geweten. In 1906 werd het Marokkaanse vraag stuk voorlopig opgelost op de Conferen tie van Algeciras, waar Duitsland voorteken van 1914 geheel alleen te genover Europa stond. Spanje kreeg de Noordpunt, Tanger werd internatio naal gebied, Frankrijk kreeg de vrije hand in de rest. Teddy Roosevelt, de Ame. kaanse president, oom van Frank lin Delano, legde daar Von Bülow haar fijn uit, welk een blunder hij begaan had, door een diplomatieke taktiek met zoveel fanfare te inaugureren. Hij had gelijk: de Entente was er alleen maar hechter op geworden, en het Duitse isolement was zonneklaar gebleken. DR P. FONTAINE. Advertentie „Wees gerust, Evelientje. Hij is in de kamer. Hoor je? Hj vertelt een mop - we zjn veilig." „Ach, Theobald, ik weet het niet. Sinds we Draadomroep hebben is het allemaal zo moeiljk „Onze liefde, Eveliene?" „Nee, Theobald. Maar het geluid van Draadomroep is zo écht - je weet gewoon niet of het uit de huis kamer of uit de studio komt!" Ja, zo iets kan U met Draadomroep gebeuren. WantDraadomroep geeft U studioklank, het levensechte geluid-over-de-volle-bandbreedte*. Beschermde toevoerlijnen sluiten iedere storing uit. Dat betekent: geen gekraak of geruis, maar on gestoord luistergenot. Ook als U al een toestel bezit, is Draadomroep ideaal. U houdt de vrije keuze, maar U krijgt boven dien alle 4 programma's van de Draadomroep - Nederland en buitenland - in stralende, storing- vrije studioklank. Neem ook een aansluiting en *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioklank Vrijdag, op het feest van Maria Bood schap, is het klooster „Fons Vitae" van de Benedictinessen van het H. Sacra ment in Heesch bij Oss, op plechtige wijze tot zelfstandige priorij verheven. Tot eerste priorin van het klooster werd gekozen Mère Mechtild, die sinds meer dan 30 jaar in Heesch verblijft. De jury voor de passiehoorsplprijs- vraag, bestaande uit de heren Leon Povel, Carel Rijken en Chris Smits, heeft eenstemmig besloten de inzen ding „Gethsemane", onder het motto „slaap nu voort", met de eerste prijs te bekronen. De schrijver van het stuk is de heer Frans Grootenhuis te Eindhoven. Het stuk zal door de leerlingen der Toneelacademie Maastricht onder lei ding van Carel Rijken voor de mi crofoon worden gebracht. Op Goede Vrijdag zal het tussen 18.15 en 18.45 uur worden uitgezon den door de Regionale Omroep Zuid. Ir. Djuanda, hoofd van het Staats planbureau (Biro Perantjang Negara) heeft aan de pers verklaard, dat Indone sië voor de uitvoering van het opge stelde vijfjaren plan een bedrag van rp. 11.4 milliard nodig heeft, dat voor het grootste deel door Indonesië zelf moet worden opgebracht. Volgens dr. Djuanda is de technische bijstand, die de F. O. A. aanbiedt, voor het grootste deel niet in overeenstem ming met Indonesië's behoeften en be langen. Van het vijfjarenplan is tot nu toe nog niet veel terechtgekomen, voornamelijk door gebrek aan rupiahs, aldus ir. Djuanda. Om het tekort aan rupiahs te boven boven te komen en het programma te kunnen uitvoeren dienen volgens ir. Djuanda de inkomsten van de staat ver meerderd te worden en moet de aller grootste zuinigheid worden betracht. Aan de Eximbank werd verzocht een hoger crediet te verstrekken aangezien het oorspronkelijke bedrag van 180 millioen Amerikaanse dollars verbruikt was. Op een vraag betreffende de politiek t.a.v. buitenlandse kapitaalinvesteringen zei ir. Djuanda dat een rapport dat als basis zal dienen bij de totstandkoming van wetten over de buitenlandse kapi taalinvesteringen in Indonesië, inmid dels door een commissie aan de rege ring is uitgebracht. De regering stemt er in wezen mee in, ofschoon hier en daar nog aanvullingen en verbeteringen noodzakelijk zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5