Slapende kasteelheer in de Betuwe voor f 50.000 bestolen Slechte met m iel k meer i BOEKENWEEK biedt overmaat aan keus M HET APOSTOLAAT DER HERENIGING Kruidkundigen" en kwakzalvers Rechtbank stelt Eindhovenaar in vrijheid H Maatschappelijk werk (II) W VOLGT NIET Het goedkope (en toch goede) hoek is een feit Elke 14 dagen een plechtige Byzantijnse liturgie kersenbonbons AMBON KOMT VRIJ Nadat officier wegens moord op zijn vrouw levenslang geëist had Nieuw wapen tegen duikboten Vers van de pers LITERAIRE KRONIEK Ons land aan de spits Ook. standsorganisaties erbij betrokken ZATERDAG 26 MAART 1955 PAGINA 9 - chCzu MARIA-KERK IN NAZARETH Indonesië Minister spreekt berichten over deviezen- stop tegen CONCERTGEBOUW ORKEST IN FREIBURG Katholiek nijverheids onderwijs Gen.-maj. Oudendijk overleden Tl CV ÊêS DRIEKWART KAN Goede detectives troef onovertroffen Een toneelschrijver De mensen willen bedrogen worden In de nacht van Donderdag op Vrij dag is een brutale inbraak gepleegd in het kasteel Zoelen bij Tiel in de Betu we. De buit bestaat uit een bedrag van ongeveer 36.000.aan baar geld en effecten, alsmede een hoeveelheid sie raden, waarvan de waarde op f 15.000 wordt geschat. Terwijl de kasteelheer sliep hebben de inbrekers zich toegang tot diens slaapkamer verschaft. Zij namen de brandkastsleutel, die in de kamer op het nachtkastje lag, mee. In een ander ver trek vonden zij het geld, de effecten en de sieraden. Zij wisten op een onbe waakt ogenblik over de slotgracht te komen en hebben met behulp van een ladder een raam op de eerste etage bereikt. Zij drukten dit in en begaven zich vervolgens naar de slaapkamer van de kasteelheer, de heer H. G. J. Völcker van Soelen. Deze, die alleen met zijn huishoudster in het huis verbleef, heeft niets bemerkt. De volgende morgen zag hij alle deuren aanstaan. Toen hij de inbraak ontdekt had en de politie wilde waarschuwen bleek de telefoonverbin ding doorgesneden. De rijkspolitie stelde terstond een on derzoek in. Tot nu toe is nog geen spoor van de inbrekers gevonden. Natuurlijk staat er op de plaats waar het allereerste „Wees gegroet" klonk een heiligdom aan Maria toegewijd. Op die gezegende plek, waar „de engel des Heren aan Maria heeft geboodschapt" dat Zij de moeder van de Verlosser zou worden en waar onze verlossing is be gonnen toen Zij mocht ontvangen van de H. Geest werd reeds in de vierde eeuw een kerk gebouwd. De Kruis vaarders hebben daar een basiliek op gericht, welke na de val van Jerusalem werd verwoest. Pas in de achttiende eeuw gelukte het de paters Francisca nen, die eeuwen lang de trouwe bewa kers zijn der heilige plaatsen, weer vas te voet te krijgen in Nazareth. Het kleine kerkje dat zij toen moch ten bouwen is zó in verval geraakt dat de H. Stoel aan de Custodie van het H. Land (d.w.z. aan de Franciscanen) de opdracht heeft gegeven 'n waardiger hei ligdom voor Maria te stichten. Deze op dracht is zeker eervol, maar ook zeer zwaar aangezien de Custodie reeds on der zorgen gebukt gaat door de verzor ging van duizenden vluchtelingen, Ara bieren die uit Israël de wijk hebben ge nomen naar Jordanië. Met hoop op de steun van de gehele katholieke wereld is men begonnen. 8 December van het vorig jaar is de eerste steen gelegd door de Latijnse patriarch van Jerusalem, mgr. Alberto Gori O.F.M. Zij die een steen willen bijdragen voor deze Mariakerk in Nazareth kunnen hun aalmoes gireren op nr. 65535 Commis sariaat van het H. Land, Den Haag. Het Indonesische ministerie van Eco nomische Zaken heeft tegenover PIA de berichten tegengesproken, als zou het verstrekken van deviezen ten behoeve van de algemene import zijn stopgezet. In handelskringen was gezegd, dat deze deviezenverstrekking zou zijn stopgezet, maar dat de stopzetting niet zou gelden voor goederen, die urgent zijn, zoals hulpstoffen voor het vervaardigen van exportartikelen en grondstoffen voor de industrie. Het ministerie spreekt de ze berichten thans officieel tegen. Het Concertgebouworkest onder haar vaste dirigent Eduard van Beinum en de Nederlandse pianist Hans Hen- kemans, hebben gisteravond in Frei burg voor 950 muziekliefhebbers in de universiteitsaula het laatste van de se rie concerten in Zwitserland gegeven „Hun vertolking van Haydn's sym- phonie no. 103, het fraaie toucher van Henkemans in Mozart's concert voo' piano in G, de Franse lichtvoe tigheid in hun weergave van Debus sy's „La Mer" en de vertolking van Ravel s tweede suite uit „Dapimis et Chloè", waren volmaakt", aldus Miche- Favarger, muziekcriticus van „La Li- berté". De orkestleden hebben Freiburg van morgen vroeg per trein verlaten voor de terugreis naar Amsterdam. Van 10 tot 14 Mei houden de direc teuren van het katholieke nijverheids onderwijs uit geheel Nederland een con gres in hotel „Berg m Dal" te Valken burg. Aan dat congres zullen ongeveer 400 personen deelnemen. Op 82-jarige leeftijd is in Den Haag overleden generaal-majoor b. d. K. E Oudendijk, voorzitter van de Kon. Ned vereniging „Ons Leger". De heer Ouden dijk werd in 1872 te Kampen geboren. Hij doorliep verschillende militaire ran gen tot hij in 1932 de militaire dienst met pensioen verliet. Advertentie n ifL fi| NEEM PER MAN 7 denken. Ze 2ijn zo innig menselijk, deze „Verliefden van Peynet" 3). Werkelijkheid als wonder et toenemend succes is de laatste jaren gepleit voor het goedkope boek.. Momenteel kan men wel zeggen: het goedkope boek is een feit. Het is de volwaardige gelijke van zijn duurdere broeder. Voor een riks kan men tegenwoordig in het bezit komen van de volledige sprookjes van Andersen, van Dostojewski's Demonen", van Busken Huet's „Land van Rembrandt om zo maar eens drie klassieke titels uit drie verschillende geesteswerelden te noemen. En wat kan men voor vijf kwartjes al niet rijk worden! Een paar Prismareeksvoorbeelden, nog vers van de pers. 1). Om te beginnen André Maurois' magistrale biografie van Benjamin Disraëli, de vertrouwensminister van Koningin Victoria, wier regering hij metterdaad tot het fameuze Victoriaan se tijdperk der Britse geschiedenis hielp maken. Vervolgens Evelyn Waugh's zielkundige roman „Terugkeernaar Brideshead". een modern mees terwerk, waarin Waugh met milde spot de afstand uitbeeldt die er in de sa menleving altijd bestaat tussen ideaal en werkelijkheid. Leg daarnaast „Het schouwspel" van de Afrikaner Rayne Kruger, een rake satire op de Engelse rechtbank. Of in het lich tere genre de thriller van P. G. W o- d e h o u s e over de onnavolgbare butler Jeeves, die ons van alle butlers uit de literatuur het dierbaarst is geworden omdat hij zo'n levensgroot hart heeft. En vergeet onze Theo Thijssen niet, die Amsterdamse onderwijzer, wiens boeken over de jeugd zo zoetjes aan allemaal een plaats in de Prismareeks hebben gekregen: „Kees de jongen", „Schoolland", „Het grijze kind", „Het taaie ongerief" en nu weer; „De gelukkige k 1 a s". Van Leonard Huizinga verscheen „De zevende dag", roman van een verschoppeling, iets heel an ders dan zijn overbekende „Adriaan en Olivier". En zo is er nog veel meer, maar dat vindt u zelf wel uit. We kun nen hier niet alles wat de klok slaat Prisma laten zijn. Er zijn ook nog Ac colade-, Salamander-, Zonnewijzer-, Bijen- en Robijnenseries die de aan dacht vragen. Zo verscheen in de Zonnewijzer een nieuwe" roman van Annie Wester man: „Kaarslicht in Keran- n a" 1), een eenvoudig en vroom stu- dieverhaal, spelend in Bretagne. In de Accolade-serie 2) zijn goede detectives troef. Als recente titel noe men wij Agatha Christie „Moord op de Nijl", Martin Mons „Koffie verkeerd" en R. A. D i c k „Mevrouw Muir ziet een spook". En lest best géén criminele fictie maar werkelijkheid de mémoires van Inspecteur Fa bian van Scotland Yard, vertaald door de Nijmeegse politiecommissaris mr. F. Prick, die in zijn inleiding op merkt; „Dit is geen handboek voor op sporingsambtenaren, al zal het menig Nederlands politieman iets kunnen leren over de gang van zaken bij de Londen- se politie en over de werkwijze in be langrijke recherche-onderzoeken van ge varieerde aard". Inspecteur Fabian is een uitstekend verteller, die in zijn Advertentie CHOCOLADE deskundige verslagen weet waar te ma ken, dat de realiteit vaak wonderlijker en ontroerender is dan menig product der verbeelding. Het boek is een pen dant van het Prismaboekje van Sir Harold Scott over het werk van Scottland Yard. Koopt u ze allebei, dan bent u f4.20 kwijt, zulks alleen om te bewijzen, dat het goedkope boek een feit is! Dubbelganger van Insel Iets nieuws zijn de Robijnenboek jes 3), een soort Nederlandse dubbel- lainn" van dichter A. Roland gangers van de Insel-Bücherei. Hierin zijn o.a. verschenen de sonore Kelti sche sage „De dood van Cuchu- Holst, de prachtige Chinese novelle „De jacht op de vlinder" van Marianne Philips, de fantastische vertelling „De zachtmoedige" van Dostojewski, de Gedichten van „D e Schoolmeester, en een bundel „Poëzie van Nu" bijeengebracht door Adriaan Morriën. Een aanwinst in de Bijenreeks J) is „Haven der eenzamen" (The Lo nely) van Paul Gallico, het ingeto gen verhaal van een liefde tussen een Amerikaanse oorlogsvlieger en een En gels meisje. Als nieuw Salamandertje, mede ter herdenking van de door de Nazi's ver moorde auteur-uitgever Emanuel Q u e r i d o, verscheen „Herinnering aan een sta d", een roman, gelicht uit de tiendelige cyclus „Het geslacht der San tel jano's", door hem in de twin tiger jaren geschreven onder het pseu doniem Joost Mendes 4). Voor de heel jonge jeugd Wij willen hier ook even voor de heel jonge jeugd opkomen, u wijzende op de Gouden Boekjes 3), die als zodanig internationale reputatie genieten, vooral vanwege de kleurentekeningen. De boek jes verschijnen in Frankrijk, de V. S., Engeland en Nederland in uniforme edities; bijzonder prettig hanteerbaar door de kleintjes. De nieuwste deeltjes heten: „De kleine dierentuin", „Het ver legen poesje", en dan nog twee bijbelse platenboekjes: „Het Kindje Jezus van Bethlehem" en „Vijf kinderen van het oude testament", welke beide laatste wat tekst en illustraties betreft minder geslaagd mogen heten dan de andere. En thans buiten allerlei reeksverban- den om nog een paar „losse" titels. Humor in plaatjes „Ad am son" van de in 1945 overle den Zweedse caricaturist Oscar Ja- cobsson is voor de liefhebbers in boekvorm verschenen. Het kleine man netje met zijn grote hoed, zijn neusje als een radijs boven een brede mond en drie haren op een kale schedel, heeft tientallen jaren triomf gevierd op de moppenpagina"s. Dit boekje is een bloemlezing uit Adamson's beste mop pen 3). Dierbaarder is ons de verzameling te keningen van P e y n et, een ongewoon poëtisch Frans cartoohist, die het leven van twee verliefden (een mannetje met een bolhoedje en een meisje met een paardenstaart) ontwapenend-char- mant in beeld heeft gebracht. Men moet de plaatjes met een volwassen hoofd en een kinderlijk hart in ogenschouw nemen en er a.u.b. geen kwaad van (NADRUK VERBODEN) Nadat wij de vorige week enkele pro blemen hebben be sproken rond de officiële geneeskunde en magneti seurs zullen wij vandaag eens de schijnwerper rich ten op de duistere prak tijken van de nog steeds niet uitgestorven en vaak misdadige kwakzalverij. Het al of niet voorkomen van bijzondere krachten Van de mens, zoals het geval zou zijn bij magneti seurs, blijft nu buiten beschouwing. Sinds de mens te kampen heeft met ziekten, heeft hij gezocht naar midde- 1 -n en methoden om hiervan verlost te worden. Het is niet waarschijnlijk en het ziet er ook niet naar uit, dat dit de mens in de toekomst volledig zal gelukken. Het aards paradijs is voor de mens verloren gegaan en het lijden dezer wereld is hem opgelegd als wezenlijk behorend bij dit aardse leven. Eerst in het hiernamaals zul len wij er voorgoed van verlost zijn. Er zijn zelfs protestantse groeperingen welker leden zo ver hierin gaan, dat zij weigeren de hulp van een medicus in te roepen als zij ziek zijn, zij menen dat een mens niet het recht heeft ziekten en onheil door God gezonden, of althans door Hem niet tegengehou den, te bestrijden. Tijdens de catastrophale dagen van de watersnood in Zeeland zijn er boeren geweest die zich verzet heb ben tegen de reddingspogingen, want deze ramp was Gods wil. Zo zijn er ook mensen die hun kinderen uit gods dienstige overwegingen niet laten in enten, met het motief dat de mens de ziekte, die God over hem wil zenden, niet mag proberen af te wenden. Hoe wel wij respect kunnen hebben voor de ijzeren consequentie waarmee zij hun overtuiging eventueel in hun laatste bange uren beleven, geloven wij niet, dat dit de bedoeling kan zijn van Onze Lie\e Heer. Deze uitzonderingen daargelaten zal de mens in het algemeen kosten noch moeiten sparen om genezing te vinden van ziekten en kwalen. Vooral als blijkt dat artsen en specialisten niet of niet gauw genoeg succes hebben, gaat men verder zoeken. De angst voor de ziekte drijft deze mensen dan vaak van de ene kwakzalver naar de andere. Als mensen, bij wie de uiteinde lijke oorzaak van hun ziekte ligt in innerlijke conflicten en moeilijkheden en bij wie het wegvallen hiervan als Vooral de onzin van bloedzuiverende geneesmiddelen maakt altijd weer veel indruk. Denken deze simpele zielen nu werkelijk dat artsen, onderzoekers en vooral de grote geneesmiddelenindus trie, die zeveel uitstekende genees middelen hebben ontdekt, vaak ten koste van duizenden of millioenen, geen gebruik zouden maken van mid delen, die een of andere „kruidkun dige" verkoopt of welke andere mooie namen deze kwakzalvers zich regel genezing brengt, wel eens baat vinden bij deze middelen en praktijken dan is het eenvoudig te verklaren door hun vaste geloof hierin. Geloof doet wonderen! Het is echter waar, dat de officiële geneeskunde lange tijd aan deze nerveuze ziektebeelden te weinig aandacht heeft besteed, zodat deze zieken, die, al ligt de oorzaak dan ook elders, toch echt ziek kunnen zijn hoe dan ook, juist door hun nerveuze ge steldheid gewillige slachtoffers wor den van kwakzalvers. Uzult ongetwijfeld op gezette tij den drukwerkjes in de bus vin den waarin kruiden en andere „geneesmiddelen" worden aangepre zen. Sommige van deze brutale heren hebben zo'n lage dunk van het gezon de verstand van het publiek, dat zij zelfs geen namen noemen van hun „geneesmiddelen" maar alleen num mers aangeven. Per brief moet de pa tiënt dan maar opgeven waaraan hij lijdt en na vooruitbetaling van meer dere guldens wordt hem een flesje, poeder of zalfje toegezonden. Voor een arts is het vaak na een uitvoerig on derzoek nog moeilijk een diagnose te stellen, maar een dergelijke kwakzal ver hoeft de patiënt niet eens te zien. Het is ongelooflijk dat zoveel goedge lovige lieden hier steeds weer inlopen. zelve geven mogen als deze midde len werkelijk ook van enige waarde zouden zijn? Het Rijksinstituut voor Pharmaco - Therapeutisch onderzoek neemt af en toe op verzoek van me dici en apothekers steekproeven om een aantal van deze middelen op hun samenstelling te controleren. Bijna al tijd blijkt dan dat z.g. natuurgenees- middelen bestaan uit waardeloze be standdelen, zoals melksuiker, meel, droppoeder, laxeermiddelen, peper munt etc. Kruidengeneesmiddelen bestaan meestal uit verschillende gras soorten of andere onwerkzame plant aardige bestanddelen. De mensen willen nu eenmaal bedro gen worden,, bedroevend is alleen dat deze parasieten hun bedrog plegen op de lijdende mensheid. In de jaren vóór de eerste wereld oorlog trokken de gebroeders Hollan der op het Amsterdamse Amstelveld altijd veel belangstelling. Deze z.g. „hoge standwerkers" (zij stonden bo ven op een kar) verstonden de kunst om boeren, burgers en buitenlui te „cureren" van allerlei overigens on schuldige kwalen, zoals kiespijn en lik doorns. Zij zijn verdwenen, maar hun veel lager bij-de-grondse soortgenoten oefenen hun praktijken nog steeds uit. Men zij gewaarschuwd! St. Vervolgens enkele opmerkelijke ver zenbundels. Van Leo Vroman verscheen „Inleiding tot een leegte", een lang gedicht, door de auteur verlucht met knipselillustraties in kleurendruk. Het is een heel mooi boekje, waarin de in Amerika wonende dichter-bioloog zijn origineel talent bewijst 4). Een in de beste zin van het woord móóie bundel is voorts: „Vriend schap voor een boo m" van Adriaan Morriën 3). De taal en de beeldspraak van zowel Vromans als Morriëns poëzie kan door iedereen worden meegevoeld, en toch doet zij steeds verrassend nieuw aan. Het is een bijzonder tedere en lucide dichtkunst, waarin de werkelijkheid als WONDER wordt aanvaard; een wonder, waarin voor menselijke hoogmoed geen plaats en geen tijd meer is. Iets van de blijheid van Gorters Mei kan men in deze be,,wonder"ende poëzie horen doorklin ken. Slechts weinig lezers zullen er on gevoelig voor blijven. Ter ere van de dichter J a c. van Hattum, die onlangs 55 jaar is gewor den, zag een Liber Amicorum het licht, alsmede een nieuwe bundel „Un an de plus, un an de moins" 5). Deze felle rea list en tijdshekelaar behoort tot de ge neratie van Ed. Hoornik en Gerard de Brabander, met wie hij in 1937 de op zienbarende bundel „Drie op een per ron" uitgaf. Zijn strijdbaarheid heeft Van Hattum ook in zijn nieuwste ver zen niet verloren; de toon is zo moge lijk nog iets verbitterder geworden. Vermelden wij hier ook nog de nieuwste bundel „A1 f a b e 1" van L u- c e b e r t, waarin deze experimentele dichter zich naar een nieuw klassicisme toeschrijft met hier en daar heel mooie resultaten 3). In Ed. Hoornik zijn wij sinds eni ge jaren een toneelschrijver rijk. Zijn nieuwste stuk heet „De Zeewolf" 4) het is een wat irreëel spel, dat zich op het eind van de zomer afspeelt aan het strand van de Middellandse Zee tussen de baas en de bazin van een strand tentje, een rijke Amerikaanse, een zee man, een schelpenmeisje, een ezeldrij ver, een kapper en een notaris. Alleen reeds als poging (men weet hoe het met onze toneelschrijfkunst gesteld is) verdient Hoorniks stuk de aandacht. Het is gesteld in metrisch proza, dat zich speels laat lezen. De toneelhande ling komt ons nogal magertjes voor, de vele trouvailles, die Hoorniks ver trouwdheid met de eisen van het toneel bewijzen, ten spijt. En hiermee hebben we dan nog slechts een kleine opsomming gegeven van het vele goede dat er met deze Boekenweek, de twintigste weer aan de markt is NICO VERHOEVEN 1) Uitg. Het Spectrum, Utrecht. 2) A. W. Sijthoffs Uitg. Mij. N.V. Leiden. 3) Uitg. De Bezige Bij, Amsterdam. 4) N.V. Em. Querido's Uitg. Mij., Amsterdam. 5) De Beuk, Stichting voor lit. pu blicaties, Adm. de Ruyterweg 507, Amsterdam. Er is een tijd geweest, dat, naar veler mening, de kerk slechts uit Latijnse katholieken bestond. Het was toen geen uitzondering, dat men het éne, Latijnse „Dominus vobiscum" hoorde voorstellen als het bewijs van de eenheid en algemeenheid der kerk, omdat men zo heette het deze taal over de hele wereld herkende als de taal van de ene Moeder-kerk. Dit verschijnsel moge. al te verklaren zijn uit het feit, dat er inderdaad een periode in de geschiedenis valt aan te wijzen, waarin zo goed als uitsluitend I,atijnse katholieken deel uitmaakten van de kerk, het valt echter niet te loochenen, dat deze opvatting radicaal fout is. Gelukkig weet men tegenwoor dig beter. En dat is vooral te danken aan de activiteit der Pausen, die voor al in de laatste 100 jaar alles in het werk hebben gesteld om de noodlotti ge scheiding tussen Oost en West on gedaan te maken. Leo XIII verklaarde b.v. dat het verschil van taal en riten juist een bewijs is voor de algemeen heid der kerk. Altfjd immers hebben de katholieke Oosterlingen, te beginnen bij de Apostelen, een andere taal en ge bruiken bij de H. Diensten gebezigd dan het Latijn. Over het Apostolaat der Hereniging, dat zich ten doel stelt op velerlei wij zen Oost en West weer bij elkaar te brengen, schrijft P. Cyril een voortref felijk overzicht in het nog jonge tijd schrift „Pokröf", dat geheel gewijd is aan Rusland en zijn christendom. Hij wijst er op, dat vooral sinds 1850 de beweging om meer contact tussen Oost en West sterk groeide onder aan sporing van de Pausen, die aan het Oosterse vraagstuk herhaaldelijk uit voerige Encyclieken hebben gewijd. Daarin werd de aandacht der gelovigen gevestigd op de grote groepen christe nen in het Oosten, die niet aan de vol heid van Christus' Mystiek Lichaam deelachtig zijn. Het gevolg daarvan was, dat in ver schillende landen verenigingen en broe derschappen ontstonden, met het doel te bidden voor de eenheid van de kerk en de kennis van het Oosterse christendom te bevorderen om zodoende de uiteinde lijke hereniging in de hand te werken. Bijzondere bekendheid verwierven ver enigingen in Tsjechoslowakije, Frank- Advertentie Vraag reeds heden Uw gratis toegangsbewijs aan om zeker te zijn van een plaats. Richt Uw aanvraag tot het Comité van Actie, Prinsegracht 4, Den Haag, Tel. 112739 of tot de plaatselijke afdelingen. Organisaties en groepen, die ge zamenlijk per bus of trein (gezel schapsbiljet) naar de Houtrust- hallen in Den Haag gaan, kunnen de gratis toegangsbewijzen voor alle gegadigden centraal aan vragen. Laat ook Uw stem klinken in daden Stort Uw bijdrage per postwissel of per postgiro op no., 426 van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", Eindhoven. s—-2. Dit is het nieuwste wapen tegen onderzeeërs: een 2 F-l „Sentinel"-vliegtuig. Het is uitgerust met de nieuwste apparaten ter opsporing van duikboten. De voortgezette openbare behand- ling van de strafzaak tegen de 32-jarige opperman M. v.d. V. uit Eindhoven, die beschuldigd wordt van moord, sub sidiair doodslag op zijn vrouw, eindig de Vrijdagmiddag met de vrijlating van verdachte, tegen wie de officier drie uur tevoren levenslange gevangenis straf wegens moord had geëist. De klok speelt in deze zaak een over wegende rol. De rechtbank trachtte vast te stellen, wat verdachte heeft ge daan in 't tijdsverloop tussen 's avonds kwart voor elf en half twaalf op 9 Oc tober vorig jaar. In deze periode zou de vrouw door een messteek in de borst dodelijk zijn getroffen. Verdachte bleef bij zijn verklaring, volkomen on schuldig aan de dood van zijn vrouw te zijn. Hij had, zo verklaarde hij, op die bewuste avond tegen elven het café in het stadsdeel Gestel verlaten en was om tien voor half twaalf aan gekomen aan de woning van een van zijn kennissen in hetzelfde stadsdeel. De vrouw van verdachte werd in het stads deel Woensel, ongeveer vier km ver der, stervende aangetroffen door een passerende militair. De officier, mr. H. G. van Ever- dingen, ging in zijn requisitoir, dat drie kwartier duurde, punt voor punt de belastende getuigenverklaringen na. „In de periode van kwart voor elf tot half twaalf kan verdachte niet pre cies zeggen, waar hij is geweest en wat hij heeft gedaan. Hij is in staat ge weest in die tussentijd tussen de beide stadsdelen op en neer te fietsen. De legkaart past in elkaar", qldus mr. van Everdingen. „Deze misdaad werd met voorbedach ten rade gepleegd en daarom eis ik levenslange gevangenisstraf". De raadsman, mr. P. Scheefhals uit Den Bosch, betwijfelde of aan verschil lende getuigenverklaringen wel die waarde gehecht mag worden, die de of ficier er aan hecht. De bewijsconstruc- tie achtte de raadsman zeer onvoldoen de; hij concludeerde dan ook tot vrij spraak en vroeg onmiddellijke invrij- heidsstelling. Na een kwartier in raadkamer te zijn geweest deelde de president mee, dat de rechtbank pas in de namiddag haar standpunt bekend zou maken. Na de heropening van de zitting maakte de president het besluit van de rechtbank bekend, dat verdachte onmiddellijk in vrijheid zou worden gesteld. Uitspraak 7 April. rijk, Oostenrijk en Zwitserland, terwijl ook in andere landen van Europa en Amerika dergelijke bewegingen ontston den. Sinds het pontificaat van Pius XI, die de Paus van de Hereniging wordt genoemd, heeft zich een geweldi ge activiteit op dit gebied ontwikkeld. Een Oosters instituut werd in Rome ge sticht evenals 'n Russisch college. Ver schillende religieuze Orden richttei) een Oosterse tak op van hun orde of congre gatie, zoals de Assumptionisten, Re demptoristen, Benedictijnen, Jezuieten, Dominicanen en Capucijnen. Een bijzon dere uiting van de groeiende belang stelling was de invoering der interna tionale Bidweek. oewel ons land aanvankelijk nog al achteraan kwam mogen wjj toch met voldoening constateren, dat het tegenwoordig vrijwel aan de spits staat en dat is hoofdzakelijk te danken aan de werkzaamheid van het Apostolaat der Hereniging, een zuiver Nederlandse Stichting met een eigen ka- r^ktsr Het begin ligt in 1921 toen de Oekraïn- se bisschop mgr. Szeptyckyj naar Ne derland kwam om steun te zoeken voor zijn plan: de hereniging der Russische Kerk met Rome. In samenwerking met de Paters Redemptoristen werd uitein delijk het Apostolaat van de Rutheense Missie opgericht met goedkeuring van het Nederlands Episcopaat. Na verschil lende nieuwe contacten, o.a. met de Oosterse Benedictijnen van Amay in België kwam tenslotte een nieuwe op zet tot stand, waardoor het hele Oosten en zelfs het Westen bü de actie werd betrokken en men besloot tot het kiezen van een andere naam: het Apostolaat der Hereniging. Dit geschiedde defini tief in 1927 te Nijmegen. Sindsdien groeide het Apostolaat op vallend snel. Studie van het Oosterse vraagstuk, gebed, geldelijke steun en propaganda zijn de middelen, die de vereniging gebruikt om haar doel te helpen verwezenlijken: de hereniging van Oost en West. Meer dan 25.000 re ligieuzen doen aan de gebedsactie mee en het ledenaantal zal nu wel de 200.000 hebben overschreden. Het Apostolaat der Hereniging organiseert in ons land de internationale Bidweek, steunt geldelijk de Oosterse bisschoppen, priesters en instituten. De H. Stoel gaf het Apostolaat opdracht het Grieks col lege St. Athanasius te Rome te verzor gen, zoals ook geschiedt met andere seminaries in het Oosten. In 1935 sloot het Apostolaat zich aan bij de Ca- tholica Unio van Freiburg, waardoor vooral priesterroepingen onder de Oos terlingen worden bevorderd en semi naries voor de inlandse clerus gesteund. Vanaf 1934 worden jaarlijks met onderbreking tijdens de oorlog studie dagen gehouden over Oosterse riten en Oosterse problemen. Het blad, dat het Apostolaat uitgeeft heet: De roepstem uit het Oosten; het steunt tevens het prachtige wetenschappelijke tijdschrift der Paters Assumptionisten: Het Chris telijk Oosten en Hereniging. Aan de Nij meegse Universiteit bekostigt het twee leerstoelen voor Oosterse theologie. Als heel bijzonder, praktisch propaganda middel voor het herenigingswerk moet ten slotte nog worden genoemd de in stelling van een plechtige Byzantijnse liturgie-viering met assistentie van het Utrechts Byzantijns mannenkoor, die el ke 14 dagen in diverse parochies door heel Nederland wordt gehouden. Het leek ons nuttig de aandacht te vestigen op het prachtige werk, dat het Apostolaat der Hereniging in ons land verricht om zodoende mede te werken aan het herstel van de grootste ramp, die de Christenheid ooit getroffen heeft: het Oosterse Schisma. (Vervolg van pag. 1) e hebben begrip en respect voor het uitgangspunt, dat n.l. de liefde tot de mens los van de vraag of hij al of niet georganiseerd is bepalend moet zijn voor dit werk. Maar overigens vrezen we dat hier toch een niet ongevaarlijke simplificatie in de hand wordt gewerkt. Wie de zeer incomplete inventarislijst boven nog eens doorleest, zal constateren dat het criterium; het gaat om de mens, niet om een organisatie, niet consequent wordt volgehouden. Ook het Wit-Gele Kruis en de Kath. Bond van Zieken fondsen richten hun zorg in hoofdzaak op verzekerden, Herwonnen Levens kracht en Hulp-in-Nood, op leden. Maar nog los daarvan zij opgemerkt dat zo iets, het werk van de standsorgeanisaties, het praedicaat „maatschappelijk" ver dient. En hierbij beperken we ons be slist niet tot een bepaalde maatschappe lijke groep. De „sociaal-paedagogische beïnvloeding, welke gericht is op de menselijke betrekkingen" is voortdu rend en voor iedereen noodzakelijk en kan, naar onze mening, het meest ef fectief in organisatorisch verband ge schieden. Weliswaar is de geschiedenis niet normatief, doch „slechts" instruc tief, niettemin hebben we te erkennen dat het werk van de standsorganisaties sociaal-paedagogisch van onschatbare waarde is geweest en nog steeds is. Nu zouden we het niet zo willen stel len dat dus het maatschappelijk werk haar activiteiten zou dienen te beper ken tot de ongeorganiseerden en de standsorganisaties de opdracht voor dit werk ten behoeve van hun leden zou den moeten gaan claimen. Dit zou al leen al niet kunnen omdat onder maat schappelijk werk tal van activiteiten val len die nog nooit door de stands-organi saties zijn en/of konden worden aange past. eenvoudig omdat zij een zeer ge specialiseerde deskundigheid vereisen. Maar wel staat vast dat in de geza menlijke Nederlandse katholieke stands organisaties meer dan 600.000 mensen zijn aaneengesloten, die alleen die ,,so- ciaal-paddagogische beïnvloeding" be hoeven, ten dele reeds ondergaan en die een geweldige invloed hebben op hun omgeving. De leiders van deze organi saties, landelijk, diocesaan en plaatse lijk, hebben hun ervaringen (wat niet alles, maar toch wel iets zegt) en bo vendien hun typisch eigen hulpmidde len in kern-werk, ontwikkelings- en vor- mingsarbeid en materiële hulp-instellin gen. Ligt het dan niet voor de hand, dat een grotere coördinatie tot stand komt, ten behoeve van diegenen die, niet georganiseerd of wel dat doet niet ter zake vooralsnog maatschappelijk werk behoeven? Onze standsorganisa- ties zullen beslist niets liever doen dan hun hulptroepen beschikbaar stellen voor de oplossing van dè laatste sporen van maatschappelijke nood, want ook hun devies is: Charitas Christi urget nos, de liefde van Christus dringt ons.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9