70.000 betogers in Belgische hoofdstad „VLAAMSE LEEUW" ging drie uur door de straten Brussel k van Ernstige botsingen met politie voorkomen SENAAT aanvaardt de Parijse verdragen Frankrijk door dieptepunt van gijn nationalistische crisis heen u Reorganisatieplan Rijksstraat weg.Soendaplein en Schoterweg Verschil in broodprijs slechts 2 cent zijn ORR FIKSE VECHTPARTIJ IN EEN HAARLEMS CAFÉ Schilder kreeg bloedende hoofdwonde en zijn broer wilde hem wreken Gevangenenoproer in Nebraska VS. krijgen atoom- luchtdoelartillerie Londen nog zonder kranten Overleg op Econ. Zaken Protestdemonstratie op Binnenhof? Gevluchte jongen ontmoet zijn ouders mm. Koning Hoessein naar Spanje DRIE UUR OVERWERK Het wachten is op de reactie van de bouwvakarbeiders E.V.C.-invloed in Amsterdam Critiek op minister Mansholt Het weer Gramofoonplaten Importeur biedt goed kope platen aan Tegen Handelsmarge beschikking In Berlijn m DE VERKEERSONVEILIGHEID OP DE RIJKSSTRAATWEG AFHALEN OF BEZORGEN? ZOU MAANDAG 28 MAART 1955 78ste JAARGANG No. 26256 DURE KLANT IN SIGARENWINKEL Winkelierster bestolen voor f 65. Katholieke Middenstand Prinses Wilhelmina niet naar Amsterdam FfiLCON GABARDINE JASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. unn kni koo-nn wppf nnc nip- «ga?* (Van onze speciale verslaggever) Ondanks alle maatregelen die de socialistische Belgische regering had gemeend te moeten treffen om de katholieke Belgen te beletten open lijk tegen de schoolwetten van minister Collard te protesteren, heb ben zeventigduizend mannen en vrouwen, johgens en meisjes in een vol komen beheerste betoging kans gezien drie uur lang meester te zijn van de straten in de binnenstad van Brussel. De door de Belgische Christelijke Volkspartij aangekondigde „Mars naar Brussel" is op het vastgestelde uur op de daarvoor vastgestelde dag doorgegaan, alsof er geen staat van beleg voor de hoofdstad was afgekondigd, alsof er geen zevenduizend gendarmes en politieagenten waren samengetrokken om die mars te beletten. Drie uur lang hebben die zevenduizend bewapende mannen lijdelijk moeten toezien hoe de betogers zich tot een beheerste volksmenigte groepeerden en vrijelijk, zonder een zweem van angst, lieten verstaan wat zij over hun regering en de daardoor voorgestane schoolpolitiek dachten. Drie uur ïang is de „Vlaamse leeuw" door de straten van Brussel gegaan, heeft er luid het „Weg met Collard" geklonken in steeds weer herhaalde spreekkoren, afgewisseld met uit volle borst gezongen Vlaamse liederen. De politie werd uitgefloten en uitgejouwd, wanneer zij de demonstranten wilde tegenhouden en waar zij daarin slaagde, gingen de betogers voor de lopen van de karabijnen rustig op de grond zitten, bang voor niets en niemand, zelfs niet voor de paarden van de bereden gendarmerie. Wie had van robuste Vlaamse boeren trouwens anders verwacht? In minder dan geen tijd was alle verkeer in de binnen stad lamgelegd, stonden files trams en auto's aan de Noord- en de Zuid zijde van het centrum werkeloos, omdat de Vlaamse leeuw zich niet liet temmen, omdat overigens volmaakt rustige burgers zich in al hun beschei denheid kwaad maakten over de aantasting van hun vrijheid. Velen werden door de Rijkswacht op straat gefouilleerd. Het Bogierplein, de Boulevard Adolphe Max, de Boulevard Jacqmain de Rue Neuve, de Boulevard Anspach en het Beursplein stonden zwart van de mensen die in spreekkoor bleven roepen dat Collard zijn biezen kon pakken en dat Vlaanderen niet zal versagen. En wellicht zonder het te Gistermiddag ontstond er een flinke vechtpartij in een café in het centrum van Haarlem. In dat café waren o.m. aanwezig de 20-jarige schilder N. B. en de 32-jarige chauffeur J. J. B. Van het ene praatje kwam het andere en op een gegeven ogen blik voelde de chauffeur zich door de schil der beledigd. Hij bleef toen niet bij woor den en tengevolge van een vechtpartij tus sen beide mannen kwam de schilder te vallen. De man liep daardoor een bloedende hoofdwonde op en werd toen met een taxi naar het Grote Gasthuis vervoerd. Het slachtoffer keerde daarop naar huis terug, maar zijn broer, de 23-jarige machine bankwerker Th B.. nam die oneer van zijn broer niet en wilde hem gaan wreken. Hij ging derhalve naar het café en vroeg toen aan de aanwezigen: „Wie is degene jie mijn broer zo toegetakeld heeft?" Uit het gezelschap stond toen de 30-jarige koopman W. K. op met de mededeling: Verreken dat dan maar met mij". De ma chinebankwerker sloeg de uitnodiging om een robbertje te vechten niet af en hij ging direct tot de aanval over. Hij gaf de koop man een fikse tik op zijn hoofd, maar vijf andere leden van het gezelschap namen dat niet. Zij maakten zich gereed tot een aan- Zaterdagochtend om half elf vervoegde zich de 31-jarige magazijnbediende A. W. F. in een sigarenwinkel aan de Zomer- vaart. Hij bestelde daar een kistje met si garen van vijftig cent per stuk. De win kelierster had dergelijke sigaren niet in voorraad en zij liep even naar de buren om het gevraagde telefonisch elders te be ltellen. Zij liet de jongeman alleen in de winkelachter. Toen zij terug kwam was de klanta nog in de winkel, maar toen hij weg was miste de winkelierster 65 zij waarschuwde de politie en de dure klant kon betrekkelijk gauw worden opgespoord Hij had het geld nog in zijn bezit en.wera daarop door de politie opgesloten. Twaalf gevangenen zijn gisteren in de strafgevangenis van de Amerikaanse staat Nebraska in opstand gekomen, hebben twee bewakers in gijzeling ge nomen en hebben zich vervolgens ge barricadeerd in een van de gevangenis- nisgebouwen. Sommige gevangenen za gen kans wapens te bemachtigen. Vier van hen trachtten onlangs tevergeefs te ontsnappen. De twee gegijzelde be wakers deelden later telefonisch mede dat zij niet waren mishandeld. De ge vangenis is onder zeer scherpe bewa king gesteld. (DPI De V.S. gaan atoomgranaten gebrui ken voor luchtdoelartillerie. Het minis terie van Defensie verwacht veel van de vernietigingskracht van deze wapens. Men gelooft dat zulk een granaat zelfs een hele formatie bommenwerpers kan vernietigen. val op de machinebankwerker, maar deze wilde eieren voor zijn geld kiezen, toen hij zag dat de overmacht te groot werd. Hij probeerde weg te komen, maar zag dat de uitgang versperd was. Dat was voor hem echter geen bezwaar, want naast de uitgang was een grote spiegelruit. Hij trapte die in gruizels en zag toen kans door het ontstane gat op de vlucht te gaan. Daarmede kwam ook deze vechtpartij teneinde, die voor de caféhouder minstens een schadepost op leverde van f .250.zijnde de waarde van de spiegelruit. De Haarlemse politie heeft natuurlijk van een en ander proces-verbaal opgemaakt. De Londenaren, die sedert Vrijdag middag hun krant missen, hebben het ook vandaag nog zonder deze lectuur moeten stellen en een einde van het geschil tussen dagbladeigenaren en vak bonden is nog niet in zicht. Zevenhon derd technici zijn sedert Vrijdagochtend in staking voor hogere lonen. Alle in Londen uitgegeven nationale bladen zijn hierdoor getroffen. De B. B. C. heeft overzichten gegeven van de voor naamste resultaten van een der belang rijkste sportweekends. Onder meer wer den de „Grand National" en de jaar lijkse bootrace tussen Oxford en Cam bridge gehouden. Zondagavond waren bijna alle tijdschriften in Londen ver kocht. weten voerden zjj een magnifiek stuk theater op dat alleen maar werd verlevendigd door de aanwezigheid van de bereden gendarmerie, die als vorsten te paard, met de blote sabel in de hand manmoedig heen en weer reden op het Brouckèreplein het laatste stadsgedeelte dat van beto gers vrijgehouden kon worden. In dit grote massaspel pasten geen ernstige incidenten. Dat was een ieder die de houding van betogers en politie had gezien na een half uur reeds duidelijk. Hevige en noodlottige botsingen ble ven uit, waardoor de „Mars naar Brussel" een unieke gebeurtenis is gewordennergens anders voorstelbaar dan juist i" deze stad, waar zuidelijke heethoofdigheid en noordelijke nuch terheid eikaar op bijzondere wijze hebben getroffen. Mazen in bewakingsnet Hoe die zeventigduizend in Brussel zijn terecht gekomen is voor velen nog steeds een raadsel. Vrijdag hadden de gendarmes een ijzeren gordijn rond Brussel neergelaten. Alle toegangswe gen waren afgegrendeld en geen enkele demonstrant scheen dat scherm te kun nen passeren. Diezelfde Vrijdag echter waren de treinen naar Brussel voller dan anders en de tram- en autobusdien sten kregen meer volk te verwerken dan op een normale dag. Uit de Brus selse stations stroomden duizenden men sen de boulevards op. Ze vonden onder dak bti vrienden en kennissen en bij degenen die zich na een oproep bij de C.V.P. hadden gemeld. De Zaterdag morgen bood hetzelfde beeld. Men kon ze zo uit de riien wandelaars halen, de Vlamingen die van zins waren te demonstreren. Ze liepen wat onwennig te slenteren langs de feestelijke winkels, minder „sjiek" gekleed dan de Brus selaars en met een bepaald blozender uiterlijk. Een even groot aantal kwam niet met de trein. Dat had langs slinkse wegen de mazen van het bewakingsnet rond de stad gevonden en was per auto, op de fiets of te voet naar de noofdstad gekomen. Van elf uur af overheerste het aantal betogers de straten. Café houders maakten goede zaken, want voor veien bood deze dag een schone gelegenheid om een extra pint bier te drinken. De zakenlieden waren er minder mee ingenomen. Zij zagen zich genoodzaakt, uit vrees voor een herhaling van de onlusten bij de betogingen in de konings kwestie in 1950 de luiken voor hun eta lages neer te laten en hun deuren te grendelen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, heden ;rgen. Zondagmorgen om toen minuten over vijf heeft de Raad van de Republiek met 184 stemmen voor en 110 tegen het wetsontwerp aanvaard waarbij de Pre sident van de Republiek wordt gemach tigd de verdragen van Londen en Pa fijs te tekenen. Geen enkel amendement is aan deze beslissing toegevoegd, zo dat het besluit van de Nationale Ver gadering hiermede wordt bekrachtigd. De West-Europese Unie, het begin van de Europese organisatie op het gebied van de defensie, is hiermede door Frankrijk aanvaard. Voor de regcring-Faure en haar mi nister van Buitenlandse Zaken Pinay be tekent dit een groot succes. De succes sieve stemmingen leggen daarvan mede getuigenis af. Voor de West-Euro- pese Unie waren 184 stemmen en 110 tegen, voor de afschaffing van het bezet tingsstatuut 234 voor en 75 tegen, opna me van Duitsland in de NATO 200 stem men voor, tegen 114, de Duits-Franse Saarovereenkomst 217 stemmen voor en 92 tegen. De tekst van de Zaterdag door de re gering gegeven verklaring over het bui tenlands beleid is met handopsteken aanvaard. Met dit succes heeft Frankrijk na lange jaren een deel van zijn in nog veel langer jaren ontworpen politiek zelf aanvaard. Een nieuwe weg is ge kozen. Over de weg in coalitieverband tot organisatie van het uitsluitend mi litaire kan men moeilijk geestdriftig zijn. Reden tot optimisme ligt veeleer in de verklaring van de regering, die uitdrukkelijk stelt dat deze ratificatie een uitgangspunt is, en dat Frankrijk weer de moed heeft over „Europese ge meenschap" te spreken ook al is het dan in verband met het wapenagentschap. Zonder het woord te gebruiken voert de Franse regering het begrip van de bovennationale bevoegdheid hier weer in. Men mag aannemen, dat Frankrijk met deze daad aantoont door het diep tepunt van zijn nationalistische crisis, door Mendès-France op 30 Augustus 1954 geprovoceerd, heen te zijn en dat het zich er opnieuw bewust van is ge worden, dat zijn positie in de wereld mèt -ijn Europese en Atlantische part ners sterker is dan zonder. De allesbeheersende vraag is nu of de voormalige partners hun ontmoedi ging zullen kunnen overwinnen om zakelijk te trachten verder te komen op de door Frankrijk voorgestelde basis. Hoe het precies begon, weet nog nie mand, maar ineens kwam er uit een zijstraat van de Boulevard Adolphe Max een grote groep zingende mensen op trekken, die niet meer het trottoir, maar de rijweg koos. Dat was het sig naal voor de betoging. De trams liepen vast op marcherende en schreeuwende mensen. Donderbussen en voetzoekers ontploften en de „Leeuw van Vlaande ren" barstte los uit duizenden kelen. Politie machteloos Tegelijkertijd formeerde zich een soortgelijke groep aan de zuidkant van het centrum, die eveneens koers zette naar het Brouckèreplein. In een oogwenk lag alle verkeer stil. Het geschreeuw van de menigte groeide aan als een orkaan en over stemde alle geluid van de drukke wereldstad. De politie stond mach teloos de demonstratie te beletten. Zij kon niet anders doen dan de schreeuwende betogers in ordelijke banen leiden. En zolang hun de weg niet werd versperd lieten de robuste Vlamingen dit rustig toe. Hierdoor kreeg de politie de gelegenheid de stoeten uit het noorden en het zuiden terug te buigen in de richting van waar zij gekomen waren. ZÜ hield zodoende het Brouckèreplein schoon en belette de beide groepen bij el kaar te komen. Aan bet hoofd van de demonstranten liepen vrijmoedig en onbevreesd alle katholieke oud-ministers en parle mentariërs, de heer Theo Lefèvre, de voorzitter van de C.V.P., voorop met een grote tricolore over zijn borst. Hu trachtte de gendarmes te bewegen zun groepen door te laten. Maar de mannen bleken onverstoorbaar. Bij pogingen om desondanks door te breken kwam het tot vechtpartijen. Charge van de cavalerie De politiemannen trokken hun gum miknuppels en timmerden op de demon stranten in. Er vielen enkele rake klap pen, maar aan beide zijden bleek men wijs genoeg om de twist niet verder door te zetten. De bereden gendarmerie snelde te hulp en voerde een charge tegen de betogers uit ondanks het feit dat de minister van Staat Van Cauwe- laert bezwerend zijn wandelstok tegen de cavaleristen ophief. Voor de paarden weken de demonstranten enigszins uit een, maar sloten zich erachter weer aaneen. (Vervola op Vag. 2) Op de bespreking, die vorige week op het departement van Economische zaken is gevoerd tussen handelaren in gramofoonplaten en regeringsvertegen woordigers is nog geen commentaar vernomen. Vermoedelijk zal er binnen kort een tweede bespreking zijn. Van een prijsverlaging is ons nog niets ge bleken, althans niet binnen de kring, die als kartel wordt aangeduid. Een opmerkelijke verlaging var prijs is echter bekend gemaakt door een han delsonderneming, die o.a. normale pla ten rechtstreeks aan particulieren aan biedt voor de prüs van 2,90. Het be treft hier een importeur, die niet is aangesloten bij de Nederlandse Vereni ging van GramofoommporteursAls bp- zonderheid valt hierbij te vermelden, dat deze onderneming zich bij haar aanbieding beroept op een publicatie van de Nederlandse consumentenbond, waarbij deze de naam van de onder neming genoemd heeft met de medede ling. dat de kwaliteit van de platen door deskundigen onderzocht is. De Nederlandse Consumentenbond deelde ons desgevraagd mede, dat over het doen van een aankondiging in deze vorm met hem geen overleg ge pleegd is. Als protest tegen de Handelsmarge beschikking 1955 wil de afdeling Breda van de Ned. Kath. Middenstandsvereni ging een demonstratie organiseren op het "innenhof te Den Haag. De afde ling heeft de medewerking van het hoofdbestuur der vereniging gevraagd, dez manifestatie op zeer korte termijn te houde... Anderzijds heeft deze afde ling in een telegram aan minister Zijl stra verzocht de Handelsmargebeschik king, die nog ongemotiveerd, doelma tig, discriminerend en onaanvaardbaar noemt, in te trekken. Ook is in een schrijven aan de K. V. P. een beroep gedaan op deze partij en haar afgevaar digden in het parlement, om aan deze „onrechtmatige en onhoudbare toe stand" een einde te maken. Valery Lysikov, de 17-jarige zoon van een luitenant-kolonel bij de Sovjet-lucht macht die te West-Berlijn asyl heeft gekregen, heeft Zaterdag bü een ont moeting met zjjn ouders in het Ameri kaanse hoofdkwartier in het Westelijke stadsdeel meegedeeld, dat hij onder geen omstandigheden bij hen wenst te rug te keren. (Rtr./U.P.) o.v.w.vw^wXv.vSi-.vKwXtiil Tienduizenden betogers waren Zaterdag samengestroomd op de Place Brouckère en de aangrenzende boulevards. B. en W. van Haarlem bereiken met Rijkswaterstaat overeenstemming B. en W. van Haarlem roepen met vreugde de medewerking van de raad in voor een plan, dat, nu het aanvankelijk ontworpen plan tot het plaatsen van verkeerslichten op de Rijksstraatweg onaanvaardbaar is, de zozeer nood zakelijke verbetering zal kunnen brengen. Het plan is het resultaat van het overleg tussen de plaatselijke autoirteiten van de Rijkswaterstaat en het college van B. en W. Het plan beoogt een reorganisatie van de Rijksstraat weg, het Soendaplein en de Schoterweg. Het gehele werk wordt door en voor rekening van het Rijk uitgevoerd. De gemeente zal voor haar rekening de riolering en de trottoirs met trottoirbanden doen uitvoeren. De kosten van de verwerving van de grond worden door het Rijk en de gemeente elk voor de helft gedragen. De kostenverdeling van de asfaltering zal na ander overleg worden vastgesteld. Bij het ontwerpen van het plan is van de volgende principes uitgegaan: a. zo scherp mogelijke scheiding van de voor de verschillende soorten van verkeer bestemde weggedeelten; b. het creëren van voldoende breedte voor de onderscheidene wegbanen en c. beper king van de wegoppervlakte bij krui singen. De voor de wielrijders bestem de gedeelten zullen een breedte krijgen van 3 M. Er worden ook verruimingen geprojecteerd voor de toegang tot ver schillende zijstraten. Op enkele plaatsen ter hoogte van autobushalten zijn in hammen ontworpen, waardoor de wiel rijders geen hinder zullen ondervinden van de zich naar de halte begevende autobussen. Een bijzonder moeilijk probleem vormde de vijfsprong Schoterweg PijnboomstraatSoendapleinSoenda- straatJulianapark. Beoogd wordt het verkeer, komende uit de richting Generaal CronjéstraatJulianapark, ge scheiden te houden van dat. gaande in noordelijke richting op de Schoterweg. Eerstbedoeld verkeer wordt van het einde van het Julianapark afgevoerd via de Soendastraat in oostelijke rich ting, dan wel langs de garage van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Mij. N.V. naar de Florisstraat. Helaas zal het niet mogelijk zijn de hiervoor in het kort omschreven reorga nisatie tot stand te brengen, zonder aan tasting van de eigendommen van par ticulieren. Reeds enige eigenaren hebben zich bereid verklaard de benodigde grond aan de gemeente over te dragen. Hoe wel nog niet met alle eigenaren kon worden onderhandeld, kan wel worden aangenomen, dat afstand van de beno digde gedeelten voor verschillende hun ner een offer zal betekenen. Zouden dan niet allen bereid gevonden worden de benodigde gedeelten tegen een redelijke vergoeding aan de gemeente over te dragen, dan zal een onteigeningsproce dure aanhangig worden gemaakt. Tenslotte hebben wij naar voren ge bracht, dat het naar onze mening nood zakelijk is, dat de nieuw te maken door braak van het Julianapark af naar de weg langs de garage van de Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Mij N.V., laatst bedoelde weg zelf, alsmede de Timor- straat, welke als parallelstraat voor het wielrijdersverkeer een belangrijke rol zal gaan spelen, worden geasfalteerd en dat het redelijk zou zijn, dat het Rijk ook in de kosten daarvan een bij drage aan de gemeente zou verlenen. Wij vertrouwen, dat ook te dezen aan zien een bevredigende oplossing zal worden gevonden. Koning Hoessein van Jordanië heeft een uitnodiging aanvaard van het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, om een bezoek aan Spanje te brengen. Spanje streeft reeds jaren naar een goede verstandhouding met de Arabi sche wereld. Een datum voor het ko ninklijk bezoek is nog niet vastgesteld. (Rtr.) Prinses Wilhelmina heeft tot haar leed wezen moeten afzien van een voorge nomen veertiendaags verblijf in Amster dam, in de tweede helft dezer maand, in verband met een lichte keelontste king. De prinses is thans herstellend. (Van onze Haagse redacteur) Het is op dit moment nog niet te zeg gen, hoe de regeling, die werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf heb ben getroffen, om deze zomer een werk week van 51 uur te maken, in de prak tijk zal uitpakken. Zoals bekend hebbe.n dè .werkgevers- en werknemers-organi saties gezamenlijk aan de overheid ver lof gevraagd voor een vergunning tot overwerk op vrijwillige basis ten einde een deel van de achterstand in te halen, die döor de langdurige vorstperiode in de bouwnijverheid is ontstaan. Aanvankelijk heeft men gedacht aan vijf uur extra werk per week, doch het is tenslotte drie uur geworden. Van de zijde van het college van rijksbemidde laars is gepoogd het initiatief voor dit (Van onze Haagse redacteur) Minister Mansholt heeft op het Inter nationaal Bakkerscongres medegedeeld, dat de broodprijs in ond land de laagste is van Europa. Na deze uitspraak wekt het verwondering, dat de bewindsman zonder enig overleg met de Bakkerij gekomen is met de uitspraak, dat er maar een eind moet komen aan de be zorgkosten en daardoor bü de consument de indruk vestigt, dat er teveel wordt betaald v. jr het brood. Aldus wordt gesteld in het jongste nummer van „De Katholieke Bakker", welk blad de me dedelingen van de minister over het verschil in afhaal- en bezorgprijs van brood aanvecht. Er zal, zo zegt het blad, wel'enig ver schil te vinden zijn tussen afhaal en bezorgprijs, maar als dat twee cent zal bedragen dan zal het veel zijn. Als de winkelverkoop toeneemt, moet de bak ker personeel in zjjn winkel hebben, dat geld kost. Bovendien komen er verpak- kin'gskosten. De bezorgprijzen van brood en van melk zjjn absoluut niet met el kaar in verband te brengen, zoals mi nister Mansholt deed. Als bij het brood de bezorging wordt opgeheven, dan kun nen de bezorgers, die 's-morgens in de bakkerij werken, toch niet in de pro ductie worden gemist en omdat zjj toch eer volle dag in dienst gehouden moe ten worden, zullen deze loonkosten dan geheel op de productie drukken met als gevolg: verhoging van de kostprijs van het brood. Wanneer men maar een verschil van twee cent krijgt tussen afhalen en be zorgen, dan gaat de consument daar voor stellig niet zelf het brood halen. Bovendien dreigt dan het gevaar, dat bedrijven, die alleen bezorgdebiet heb ben, gaan bezorgen tegen de afhaalpriis. Dan is het effect van het verschil ver loren gegaan en is,het gevolg alleen, dat de hele bakkerij plaatselijk op een la gere prüs gekomen is. Als dit de ver borgen bedoeling van de regering is, laat men dat dan liever zeggen. Opgemerkt wordt voorts dat zowel op het platteland als in de nieuwe wü- ken van de grote steden de bezorging niet gemist kan worden. „De Katholie ke Bakker" acht 't onjuist dat de over heid uitspraken zoals de onderhavige maar rauwelings doet, zonder overleg met de bakkers zelf. plan, dat een büdrage betekent tot de oplossing van de woningnood, naar zich toe te trekken, doch de werkgevers en werknemers hebben er de voorkeur aan gegeven deze zaak in eigen kring af te handelen. De vraag is nu, hoe van werkne- merszüde de achterban met name in de grote steden op het accoord van de vakbondsleiding met dit plan zal reageren. Voor Den Haag is de eerste indruk, dat inderdaad de 51- urige werkweek deze zomer een re- delüke kans van slagen heeft. Het zal er echter vooral om gaan, dat de bouwvakarbeiders de düidelüke over tuiging krü'gen, dat het slechts om een tüdelijke regeling gaat en dat het goed van de 48-urige werkweek niet wordt prüsgegeven. Hetzelfde geldt voor Rotterdam, waar plaatselijk we- deropbouw-chauvinisme wellicht me de ten gunste van de regeling zal werken. Ten aanzien van Amsterdam zü'n insiders echter gematigder in hun verwachtingen. De invloed van de EVC moet hier niet onderschat wor den. De regeling begint officieel 1 April, doch als ze wordt ingevoerd dan zal dit veelal eerst bü het begin van de nieuwe werkweek op Maandag 4 April geschieden. Aangezien alles op vrüwil- ligheid gebaseerd is, kan het ook wel later in de maand worden: de werk gever zou hierover met zü'n arbeiders tot overeenstemming moeten komen. De extra verdienste voor de werk nemer komt bü een uurloon van 1.20 neer op 3.60 per week plus tien pro cent, derhalve rond vier gulden. Wordt er in tariefloon gewerkt, dan zü'n de extra inkomsten groter. Advertentie (Tot Dinsdagavond) Vannacht lichte vorst en hier en daar mist. Morgen droog en over het algemeen zonnig weer. Weinig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 6.26—19.09. Maan: 9.10—1.25.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1