INDRUKWEKKENDE BETOGING IN BRUSSEl Meer dan 200.000 betogers in Vlaamse steden en dorpen Katholieke jonge arbeiders maken vele wensen kenbaar Ta v. scholing, arbeidstijd, loon VELP0N lijmt het vast en zeker beter! Mens Wensen van medewerkers souden aan ziekenfondsen 65 millioen kosten Mgr. Alfrink neemt deel aan de Stille Omgang Zwitsalette of Wolf*? Sociaal-economisch jeugdcongres Duizend Kajotters twee dagen in Eindhoven bijeen Toestemming voor de V.K.A.J. „Krenterige honoreringspolitiek mag arbeidsvreugde niet doden" Premie-verhoging noodzakelijk Laatste nacht: 23.000 mannen Wordt breuk met tandartsen voor komen? m MAANDAG 28 MAART 1955 PAGINA 3 Schenk Schenk vreugde Voor goede Wijn Jobbers cn van ocn /ï006€V GEEN KUIKENS IN DE PAASETALAGES Nederlander verongelukt in Singapore r* door A. Rufgers van der Loeff-Basenau Overtollig Maagzuur... Pater Gh .v. d. Ouwelant Benoemd tot bisschop van Surigao (Phil.) Gorrie Theeuwes ten grave gedragen STUDENTEN LATEN TREIN STOPPEN Soekarno heeft een zoon I Vervolg van pag. 1) Een regen rotte eieren, -tomaten en sinaasappelen daalde op de gen darmes neer. Voetzoekers en donder bussen vielen tussen de paardebenen. De dieren schrokken hevig en drie ervan sloegen op hol. Een ervan wierp onder schril gefluit van de menigte zijn berijder af. De andere renden met man en al dwars over de Boulevard Adolphe Max. De betogers stoven uit een. De mannen wisten in deze wilde, fantastische ren in het zadel te blij ven totdat enkele onverschrokken de monstranten de paarden tot stilstand brachtén. Het was een fantastisch schouwspel. Beheersing aan beide zijden Op de charges van de cavalerie na heeft de Brusselse politie een grote zelfbeheersing getoond, zelfs wanneer zij met sinaasappelen en voetzoekers werd bestookt en werd uitgejouwd door duizenden. Het is aan haar optre den, zowel als aan dat van de leiders van de betoging te danken dat er geen bloedige gevechten zijn geleverd. Een leder had erger verwacht en velen voor spelden ernstiger ongelukken dan bij de betogingen in 1950. Het bleef god dank bij het gejoel en gezang van de honderdduizend. Op de maat van fluit jes en autoclaxons gingen zij door met te schreeuwen „Weg met Collard", „Weg met Collard" en namen onder tussen hun leiders op de schouders. De politie vielen ze na de eerste scher mutselingen niet of nauwelijks meer lastig. Waar dat toch gebeurde kwamen de brandweerlieden in actie, draaiden hun kranen open en onthaalden de be togers op een verfrissend bad, dat velen zich zonder schroom lieten wel gevallen. Daarna lieten ze zich rustig leiden door de bevelen van de gendar merie. Twintig politiemannen waren voldoende om een straat met tiendui zend betogers in bedwang te houden. ledereen tevreden De demonstratie verliep na een op roep van de heren Lefèvre en De Schrij ver met dezelfde rust als zij begonnen was en daardoor kon iedereen er in België tevreden mee zijn. De katho lieken omdat zij uitbundig de regering hadden laten weten dat zij zich niet zo gemakkelijk door de wetsvoorstellen van de heer Collard laten ringeloren en de socialisten omdat zij, daar er geen ernstige incidenten zijn voorge vallen, het gebeuren konden bagatelli seren. zoals Le Peuple deed door mede te delen dat „8000 demonstranten heen en weer liepen op een stuk boulevard van 500 meter lengte!" De politiek in België is voor ons Nederlanders een wat zonderling be drijf. Het is moeilijk te bepalen waar de ernst begint. Dat het in Brussel Zaterdagmiddag geen ernst is gewor den, daar mag iedereen zich gelukkig om prijzen. De dag had daardoor een zonnig karakter, ondanks de trieste achtergrond. Maar zelfs zoiets als een volksoproer kan voorbeeldig zijn! Minister Spaak, die verleden Dins dag in het parlement in de pij van een rouwmoedige zondaar was versche nen („Volgt mijn slechte voorbeeld van 1950 niet na"), had zich op de so cialistische partijmeeting van Vrijdag avond weer uitgedost met het kleed van de demagogische overmoed. „Laat ze eens zien wat ze kunnen die CVF-leiders", had hij uitge roepen. „Ze zullen zich wel niet op de straat vertonen, daarvoor zijn ze te bang." De C.V.P.-leiders waren er. Verscheidene onder hen marcheerden aan het hoofd van de manifestanten. Niet alleen partijvoorzitter Lefèvre, en de syndicale leider Aug. Cool, maar ook de voormalige ministers Harmei, Duvieusart, Moyersoen, Deschrijver, Brasseur, Moreau de Melen, Ver bist, Pholien, de ex-voorzitters van Kamer en Senaat. Van Cauwelaert en Struyé, en talrijke andere parle mentairen. Toen de bereden mare chaussee chargeerde, kwamen ze tus senbeide om te trachten ongelukken te vermijden. In één opzicht volgden ze Spaaks voorbeeld van 1950 niet na. Zij maan den hun troepen aan tot kalmte, ver hinderden aldus dat de door de mare- chauséé gevormde cordons werden doorbroken en gaven tussen half drie en drie uur het sein tot de ordelijke af tocht. Terecht kon partijvoorzitter Le fèvre dan ook verklaren dat de tentoon gespreide discipline niet de minst merk waardige trek was geweest van de ma nifestatie, èn aan de zijde van betogers èn aan de zijde van de ordedienst, de enkele spectaculaire maar niet te ver antwoorden charges met de blanke sa bel van de bereden gendarmerie niet te na gesproken. Er vielen slechts een dertigtal licht gekwetsen te betreuren, en de gendarmerie verrichtte een paar honderde arrestaties, vooral van jonge mensen, maar ook van een paar C.V.P.- parlementairen. De politie motiveerde deze arrestaties met de mededeling dat de gearresteer den verboden wapens bij zich droegen. Tegen Zaterdagavond konden allen ech ter huiswaarts keren. Voor zes uur 's-avonds viel er van tegenbetogingen weinig of niets te be speuren. De socialisten hadden er zich voorzichtig toe beperkt hun partijloka len onder bewaking te plaatsen. Pas tegen de avond vormden de studenten van de vrijzinnige Brusselse universi teit een optocht en namen ze weer be zit van de straten, waar zij regelmatig onder de hoede van de Brusselse poli tie aan hun anti-clericale gevoelens lucht geven. De meer dan 200.000 betogers die tengevolge van de maatregelen der regering niet naar de hoofdstad kon den komen, organiseerden manifesta ties in verscheidene Vlaamse steden en op de plaatsen waar zij door de marechausée werden tegengehouden. In de Vlaamse Kempen werden ten teken van protest langs de wegen barricades opgeworpen zodat de mees te toegangswegen naar Nederland waren versperd. De marechaussée was niet bij machte dit te verhinderen. In de vroege ochtenduren had men deze barricades opgeworpen en tussen twee en drie uur in de namiddag werden ze door de manifestanten zelf weer weg genomen. De gouverneur van Brabant heeft Za terdag te middernacht reeds de orde maatregelen opgeheven die eerst tot Zondagnacht van kracht moesten blij ven. De manifestatie van Zaterdag vormde een onbetwistbaar succes voor de oppositie, maar de schoolstrijd is er niet mee van de baan. De C.V.P.-lei ders hebben meegedeeld, dat zij deze strijd verder zullen voeren met de ge bruikelijke parlementaire middelen. C. V.P.-voorzitter Lefèvre verklaarde dat de oppositie niet aanstuurt op Kamer ontbinding en dat het Comité voor Recht en Democratie zal ophouden te bestaan, indien men erin slaagt een oplossing van nationale verzoening tot stand te brengen. In politieke kringen rekent men er op dat de betoging van Zaterdag vooral de meer gematigde li beralen stof tot nadenken zal leveren en hun door electorale angst ingegeven verzoeningspogingen meer vaart zal bij zetten. Aai'ert entte Velperweg 23-Arnhem Wijnkopers sinds 1842 Het hoofdbestuur van de Nederland- sche Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft een schrijven gericht aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening met het dringende verzoek maatregelen te nemen, dat be paalde ééndagskuikens niet uit Dene marken kunnen worden ingevoerd. Deze dieren, zo gaat het schrijven voort, wor den in zes verschillende kleuren, per advertentie in de dagbladen aangebo den voor paasétalages. Het hoofdbe stuur meent dat deze invoer niet van economisch belang is en vreest dat de ze kuikens, die met een verfstof zijn behandeld, in de etalages door een on deskundige behandeling zullen verkom meren. De familie Jonkers te Venlo heeft bericht ontvangen, dat haar zoon te Singapore aan de gevolgen van een motorongeval is overleden. De 25-jarige jongeman was vier we ken geleden door de Ned. Handelmaat schappij naar Singapore uitgezonden Een gewonde student vertelt aan collega's zijn avonturen. (Van onze speciale verslaggever) „Voor te veel jonge arbeiders is de feitelijke situatie niet gunstig om uit te groeien tot een volwaardig menselijk persoon en tot de mannenmaat van de volwassen Christen. Van hoeveel kameraden zien we niet, dat zij zodra ze gaan werken weggroeien van de Kerk, die zij eigenlijk ouder ge worden meer moesten gaan dienen? Moeten wij ons echter hierover ver wonderen, wanneer men overweegt, dat meestal de arbeidersjeugd geheel onvoorbereid op de meest onevenwichtige leeftijd het arbeidsmidden bin nentreedt?" Aldus stelde de heer Gerard van Bakel, nationaal voorzitter van de Katholieke Arbeidersjeugd, met enkele woorden het grote probleem van de jonge arbeiders in deze tijd, toen hij Zaterdagavond in Eindhoven het tweedaagse congres opende, (lat de K.A.J. aan dit onderwerp wijdde, nadat een grote enquête onder de Kajotters een hoeveelheid reeds gepu bliceerd feitenmateriaal aan het licht had gebracht, dat in practische conclusies moest worden uitgedrukt. Duizend Kajotters uit alle delen van het land hebben zich in het afgelopen weekend, aan de hand van twee door wrochte inleidingen en tijdens openhartige besprekingen in een aantal werkgroepen, hierover beraden. Hun conclusies werden neergelegd in een lange rist besluiten, die Zondagmiddag tijdens de slotzitting openbaar ge maakt werden in aanwezigheid van talrijke gasten, onder wie enige van de hoogste kerkelijke en wereldlijke gezagdragers in Nederland: mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen. bisschop-coadjutor van Roermond, de heer J. G. Suurhoff, minister van Sociale Zaken, en mej. dr. A. de Waal, staatssecretaris van O., K. en W. De genomen besluiten hebben betrek king op de vorming, de arbeidstijd en de arbeidsbeloning van de jonge ar beider. Het probleem van de vorming werd Zaterdagavond ingeleid door drs. C. Souren, medewerker van het Katho liek Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding, die een critische analyse van de huidige situatie gaf, enige ideeën over de aanpassing aan de hedendaagse be hoeften lanceerde en tenslotte enige sug gesties deed voor realisering hiervan op langere en korte termijn. Hij stelde, dat het probleem van de vorming van de jeudige arbeider slechts binnen afzien bare tijd kan worden opgelost, indien het door alle betrokken instanties ge zamenlijk en systematisch wordt aan gepakt. Er wordt nog te occasioneel en te amateuristisch gewerkt. Men zou moeten beginnen een braintrust vart des kundigen te vormen en vervolgens wanneer de benodigde gegevens zijn verzameld te onderzoeken welke mo gelijkheden tot verbetering aanwezig zijn. Daarna kan een constructief plan van uitvoering worden ontworpen, dat aan de hand van plaatselijke en regio nale experimenten, op zijn practische bruikbaarheid moet worden getoetst. Voor dit werk zouden in katholieke kring de nieuwe stichting „Mens en Samenleving" en de Centrale voor Stu die en Research t.b.v. Opvoeding en Onderwijs kunnen worden ingeschakeld. Ondertussen moeten de bestaande ac ties onverminderd voortgezet en zo no- Advertentie Vraag de juitte soort dig uitgebreid worden om zoveel moge lijk in de onmiddellijke behoefte te voor zien. Financiële steun van de overheid voor b.v. de Levensscholen is hierbij onontbeerlijk. Jeugdlonen niet aangepast Frans van der Gun, verbondsbestuur- der van de K.A.B., heeft Zondagmorgen het probleem van de arbeidsbeloning in een goed gedocumenteerde rede en in voor de jongens begrijpelijker taal dan drs. Souren had gebezigd be handeld. De jeugdlonen zijn sinds de bevrijding niet in de eerste plaats gedrukt door de kinderbijslag-politiek, maar vooral door het feit, dat zij niet zijn aange past aan de prijsstijgingen, sedert 1948. Ter verbetering kan nog veel_ bereikt worden door innige samenwerking tus sen vakbonden en K.A.J.terwijl al dus spr. ook de overheid een taak te vervullen heeft, b.v. door belastingfa ciliteiten te verlenen. Investeringen in de jeugd Onder de gasten van Zaterdagavond bevonden zich mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de K.V.P., en vertegen woordigers van katholieke stands-, vak- en jeugdorganisaties. Zondag was ook de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., aanwezig. Na afloop van de „monster-maaltijd", die in het Philips- ontspanningsgebouw voortreffelijk ge serveerd werd, sprak hij de Kajotters hartelijk toe. De Verbondsvoorzitter hoopte, dat de tekorten duidelijk gemaakt door de enquête en het congres een hei lige verontrusting zouden brengen bq allen, die de jeugd een warm hart toedragen. Hij constateerde grote in vesteringen in de industrie en vroeg zich daarbij af, of er ook wel voldoen de geïnvesteerd wordt in de jonge arbeiders, die de industriële investe- 18) Opeens begon een Kind in de aan grenzende kamer te gillen. De man schrok op en zonder aandacht aan het gehuil te schenken, liep hij op Erlof's moeder toe en vroeg: „Wie is dat? Wie heeft dat geschilderd?" Hij sprak uitstekend Duits. „Een jonge Duitse schilder." „Waar is hij?" „Vermist als soldaat." Waar?" Zij aarzelde even. Toen zei ze: „In Rusland." Hij draaide zich om en liep naar het raam. De zon begon op te komen. In het dal beneden hen lagen dichte nevels, grijsblauw en ondoordringbaar. Daarboven verrezen zwart, grauw en donkerpaars de bergen, rij na rij, met wit besneeuwde koppen, die een rossige gloed kregen onder de eerste stralen van de zon. De hemel was bleek oranje met zachte, grijze veren. De Russische officier draaide zich om: „Hebt U nog meer werk van hem?" „Een paar landschappen, aquarellen" Een was geschilderd op- een vroege morgen die juist leek op deze. Zij had het altijd bewaard als een kostbaar kleinood en het kostte haar grote moei te het prijs te ltjke Rus. Hij maar hij stond in een vreemde onrust door zijn woeste haren te strijken en aan zijn open kraag te rukken. „Haal te voorschijn," baste hij opeens achterom. Zij liep naar de kast, sloeg een och tendjas om en trok een der laden open. Zij haalde er een rol uit, het waren de drie aquarellen. Op de tafel streek zij ze glad, het was alsof de ziel van het Reuzengebergte kwam open te lig gen. „Hier zijn ze," zei ze met weerzin. Hij keerde zich om en kw^m naar de tafel. Hij bekeek ze lang en aandach tig. Hij is het toch waard, dacht zij, terwijl zij langzaam naar Erlof te rugliep en zijn hand greep. De jongen stond onbeweeglijk in zijn gestreepte pyama naar de brede donkere rug bij de tafel te kijken. De man draaide zich om. „Hoe oud is deze schilder?" „Zevenentwintig jaar, als hij nog leeft. Hij schilderde deze dingen een jaar geleden." De Rus rilde. „Het is koud," zei hij. „We maken vuur." Hij keek naar de grote kachel die in de kamer stond. „We hebben geen brandstof, het is Mei," zei Erlof's bloeder. „U hebt vele boeken." Hij keek naar de wanden. „Wat zijn dat voor boeken? Zijn er boeken over kunst bij?" Hij reikte Erlof een stapel van drie, vier boeken toe, die hem niet interes seerden. Toen de jongen zich niet bewoog, brul de hij kwaad: „Schiet op, het is koud, ook voor zo'n luis in een nachthemd!" Hij bedoelt mij, dacht Erlof veront waardigd. Er was niets aan te doen, de „achjl moest worden aangemaakt en gestookt met boeken. Terwijl de Rus reproduc ties van werk van Michel Angelo be keek en verrukte uitroepen slaakte, stop te. Erlof trillend van machteloze woede het ene boek na het andere in oe ka chel. Het was een feit dat de warmte hem goed deed en dat het spel van de vlammen hem als altijd weer op- het viel er af en hij raapte het op. „Waar is je man?" „In een concentratiekamp." „Waar?" Zij noemde een plaats in Oost-Pruisen. „Die zul je niet meer terugzien," zei hij. Zij zweeg. Hij keek naar de jongen net zijn ma gere lijf in de te ruime pyama, op blote voeten naast de open kachel, waarin de vlammen speelden. Langzaam scheurde Erlof een bladzij uit een boek, terwijl hi de Russische officier aanstaarde zon der een moment met de ogen te knip peren. Wat zijn dat voor ogen van die jongen? dacht de man, dat zijn geen gewone ogen. Het zijn kalverogen, katten- nieuw betoverde, maar het was alsof ogen, vleermuizenogen, nee, het zijn de dit vuur werd gestookt in een vreemde droom, waaraan geen eind wilde komen. De Rus smeet met de boeken, hij kraakte en scheurde ze, streelde ze en op sommige werd hij zo kwaad dat hij ze dwars door de kamer naar Erlof ogen van een Christuskind op een oude ikoon, op de arm van een Madonna, het zijn ogen die tot achterin je ziel kijken. Erlof zelf voelde zich op dit ogenblik klein en nietswaardig, het was alsof de bodem hem onder de voeten was weg- Hjj zag ze dadelijk, liep met drie gro- woordde ze. toe wierp om ze in het vuur te gooien, gerukt. Hij zou zijn vader niet meer ,Ik vind geen nationaal-socialistische zien. Hij zou lectuur," blafte hij. „Die hebben we niet," zei Erlof's mc der rustig. „Waarom niet?" Zij haalde de schouders op. „Waarom niet?" herhaalde hij. „Ver stopt?" „We hebben er nooit in geloofd," ant- te passen recht naar een stapel werken met reproducties van Italiaanse Re naissance- en Barokschilders. In minder dan geen tijd had hij do zijnen boeken van de planken gehaald, stapels om zich heen gebouwd op de stoel waarop hij was neergevallen: hij bladerde dan hier in, dan daar in, gooi de weg wat hem niet beviel en rukte iets even aan de"ze wonder- anders naar zich toe. eek nog uit het raam, „Hee, jongen, steek de kachel aan." De Rus keek haar aan onder gefrons te wenkbrauwen. Toen sloeg hij hard op de Mozes van Michel Angelo die open op tafel lag. „Je liegt," zei hij. „Nee, ik lieg niet," Zil keek hem recht aan en haar diepblauwe ogen stonden donker en trots. „Nee, je liegt niet," zei hij plotseling l, je zacht. Hij begon onrustig door het boek der, te bladeren, legde het op zijn knieën, „Ik geloof." zei zijn moeder met vas te stem, „dat we vader nog terug zul len zien." „Onzin," zei de Rus. „Allemaal om gekomen, honger, lijken achter prikkel draad. Of op transport, dodentranspor- ten." Hij keek de jongen nog eens aan, sloeg zijn ogen neer voor diens blik. Toen zei hij weifelend: „Er zijn er die nog leven, misschien heeft hij geluk". Hij begon weer met de boeken te smij ten, er woest in te bladeren, maar bü Titiaan's portretten raakte hij weer in stille vervoering. „Ga thee zetten," zei hij zonder op kijken. „Ik heb geen thee," zei Erlof's moe ringen productief moeten maken. De jeugd tot 20 jaar levert met een to taal-inkomen van 670 millioen gulden per jaar reeds een belangrijke bij drage tot de nationale welvaart en be taalt bovendien 25 millioen gulden loonbelasting. Men mag zich hierbij afvragen, aldus de heer Middelhuis, of er voor de ontwikkeling van de ar beidersjeugd wel voldoende geofferd wordt. De Verbondsvoorzitter besloot met de wens, dat er naast de K.A.J. spoedig een nationale V.K.A.J. (vrouwelijke katho lieke jonge arbeiders) zou mogen staan. Een wens, die enkele minuten later reeds voor een deel in vervulling ging, toen mgr. Hanssen mededeelde, dat het Hoogwaardig Episcopaat juist dezer da gen besloten had officiële toestemming tot oprichting van de nationale V.K.A.J. te geven. Het donderend applaus, dat op dit bericht volgde, gaf mgr. de op merking in: Ziet hoe zjj elkander lief hebben! Advertentie Bü de een brandt het omhoog bij de ander geelt het onpasselijkheid. Maar Rennies helpen altijd. En binnen twee minuten. Met Rennies geen kuren en afwachten, maar prompt afdoende baat. Loop niet ,de kans van zo'n zuurbrand-aanval 'na een smakelijk maal. En zeker laat nooit het genot van Uw maal bij voorbaat vergallen door angst. Steek een paar Rennies bij U altijd! En hebt -ze zelf niet nodig, ge bewijst er soms anderen een onvergetelijke dienst mee. De gezamenlijke ziekenfondsen hebben voor 1955 hun totale uitgaven aan ho noraria voor de medewerkers geraamd op 400.000.000, waarbij reeds rekening gehouden is met de bekende kostenstij gingen. Dit bedrag zou met tenminste 65.000.000,- overschreden worden, wan neer de ziekenfondsen aUe wensen van de medewerkers zouden vervullen. De huisartsen verlangen, dat het bruto-ho- norarium vaa 7,- per ziel per jaar verhoogd wordt tot 11,80 voor de eer ste 2500 zielen; de apothekers willen hun netto-honorarium van 1,44 ver hoogd zien tot 2,40 en vragen boven dien een compensatie van 1,- per ziel per jaar wegens gestegen onkosten; de tandartsen verlangen ruim 35 pet. meer aan honorarium en onkosten; de spe cialisten wensen ruim 20 pet. verhoging van de vigerende tarieven. Dit deelde de heer J. G. Leibbrandt Zaterdagmiddag in Utrecht mede tij dens het landelijk congres van de Fe deratie van door Verzekerden en Me dewerkers bestuurde Ziekenfondsen, waarbij ruim 3.500.000 ziekenfondsver zekerden meer dan de helft van het totaal in Nederland zijn aangesloten. In ronde cijfers betekenen de wensen van de medewerkers voor de zieken fondsen een hogere uitgave van 36.000.000.- voor 3700 huisartsen, 7.000.000,- voor 2000 specialisten, 10.000.000,- voor 1800 tandartsen en 2.000.000,- voor de vroedvrouwen, heil- gymnasten, masseurs e.d. De heer Leibbrandt stelde voorop, dat het in het welbegrepen belang van de ziekenfondsen is, indien de medewerkers een honorarium genie ten, waarmee zij tevreden zijn. De verlangens zullen echter moeten wor den getoetst op hun redelijkheid, waar bij het uitgangspunt dient te zijn, dat de fondsen hun medewerkers behoor lijk moeten belonen. Ook in een wel vaartsperiode zijn aan de mogelijkhe den echter grenzen gesteld, die men niet straffeloos kan overschrijden. Dit geldt mede voor het deel van het na tionale inkomen, dat aan de volks gezondheid wordt besteed. Het laat zich aanzien, aldus spr., dat zonder verdergaande Ingrijpende verho ging van de ziekenfondspremie zo wel voor de verplichte als voor de vrij willige verzekering het budget niet sluitend kan worden gemaakt. Men fluistert over meer financiële steun van overheidswege, doch een ieder begrijpt, dat dit ook zijn grenzen heeft. Tussen het theoretisch wenselijke en het practisch mogelijke bestaat een ze kere spanning. De honoraria mogen in geen geval de sluitpost op de zieken fondsbegroting vormen en dat zijn ze ook niet. Maar we dienen er gezamen lijk tegen te waken ook de medewer kers dat de ziekenfondsverzekering door financiële perikelen niet meer aan haar doel zou beantwoorden. (Wordt vervolgd) (Van onze verslaggever) Tijdens de nacht van Zaterdag op Zon dag hebben wederom duizenden mannen en jongemannen dit maal in de regen aan de Stille Omgang deelgenomen. Voor deze derde en laatste Stille om gang kwamen de grote groepen uit Zuia- Limburg, Oostelijk Gelderland, Twente, Friesland, Drente en resterende Pla3„~. uit Noord-Brabant, Noord- en Holland en Utrecht. In de eerste van de twee groepen, die van Utrecht n3ar ,a® hoofdstad gekomen waren, bevond zich Z. H. Exc. mgr. B. J. Alfrink, aartsbis schop-coadjutor van Utrecht, die na de omgang in de St. Dominicuskerk aan de Spuistraat de H. Mis opdroeg en een predicatie hield voor de bedevaartgan gers uit het aartsbisdom. Uit Zaandam kwam traditiegetrouw een groot aantal pelgrims te voet, evenals uit andere omliggende plaatsen van Amster dam. Zo legden veertig mannen uit Heems kerk de afstand naar de hoofdstad geheel te voet af. Na het grote fietsersaantal van vorige week. waren dit keer de bedevaart gangers per rijwiel in verhouding gering. De parochianen van St. Agnes, die vorige week niet met de Amsterdammers konden deelnemen, behoorden ook tot de pelgrims, evenals de mannen uit Diemen en Duiven- drecht. De Nederlandse Spoorwegen hebben 21 extra treinen laten lopen. Verder vervoer den ongeveer 200 autobussen uit alle stre ken van ons land bedevaartgangers. De N.Z. Holl. Vervoer Mij. zorgde voor de no dige extra tramwagens voor deelnemers uit de Bollenstreek In totaal hebben ruim 23.000 personen tijdens de derde nacht de Stille Omgang gehouden. Alles verliep nor maal en rustig, mede dank zij de voortref felijke hulp van de leden van het Gezel schap. de R.K. E.H.B.O., de Verkenners en de Amsterdamse Politie. Grote colonnes autobussen werden door de verkeerspolitie afgehaald bij de grens van de gemeente en naar de parkeerplaatsen geleid, die van te voren waren uitgestippeld. De verkenners deden uitmuntend werk als gidsen, die de deelnemers naar de kerken brachten en be geleidden naar het Centraal Station of par keerplaatsen. Ook nu weer uamen veel Amsterdam- In de Zaterdagnacht te Amsterdam gehouden Stille Omgang bevond zich onder de deelnemers uit Utrecht ook mgr. Alfrinkdie de tocht door de bin nenstad meemaakte. mers op eigen gelegenheid deel aan de nachtelijke tocht. Het verminderde aantal deelnemers dat vorige week bij de hoofd stedelijke parochiegroepen werd geconsta teerd, wordt ruimschoots goedgemaakt door de deelname op eigen gelegenheid, zowel tijdens de drie nachten als in de vroege morgenuren van de dagen tijdens de week van het H. Sacrament van Mirakel Advertentie Bestrijd UW PIJNEN met: Uitsluitend bij Apothekers m Drogisten ZWIT5AI Z.H. de Paus heeft pater Charles van de Ouwelant, apostolisch adminis trator van het bisdom Surigao op de Philippijnen, benoemd tot bisschop. Daarmede volgt hij de bisschop, mgr. J. Vrakking, die op zijn verzoek met eer vol ontslag werd ontheven uit zijn ambt, op. Pater van de Ouwelant is geboortig uit Zundert (13 Juli 1911). Hjj studeer de bij de Missionarissen van het Hei lig Hart en trad in September 1931 in deze congregatie. 10 Augustus 1936 ont ving hij de H. Priesterwijding en ver trok al spoedig als missionaris naar de Philippijnen. Lange tijd trad hij op als secretaris van de bisschop van Manilla, later als apostolisch administrateur van zijn tegenwoordig bisdom. Het congres was niet belegd om tot scherp omlijnde conclusies te komen, die een uitweg uit de vele problemen duidelijk zouden wijzen, maar wel om de koers uit te stippelen, die de fe deratie dichter tot de oplossing van de moeilijkheden zal brengen, aldus de voorzitter, de heer A. J. van Leusen, in zijn openingsrede. Hij wees er voorts op, dat het ziekenfonds geen normale verzekering is, omdat het risico nim mer kan worden berekend. De mede werker is tevens risico-drager. Dit Is een van de redenen waarom hij aan het bestuur van het ziekenfonds moet deel nemen. De spanningen tussen de ziekenfond sen en de medewerkers zijn voor de federatie, die het innigst poogt verze- korden en medewerkers te binden, het pijnlijkst. Er zijn in het verleden fou ten gemaakt, waarschijnlijk aan beide kanten. Het breed uitmeten hiervan achtte de voorzitter onvruchtbaar. Hij beperkte zich daarom tot de opmerking, dat het beleid in de ziekenfondswereld niet heeft geleid tot een welvaart, zo als in het bedrijfsleven verkregen is door zegenrijke arbeidslust. Integen deel, de ontevredenheid bij de mede werkers is groot geworden. Indien hun verlangens de grenzen van het redelijke overschrijden, zullen en kunnen de ziekenfondsen hieraan niet voldoen. Maar heel scherp zullen we ons bewust moeten blijven aldus de voorzitter dat een ziekenfonds slechts goed kan functionneren, wanneer de arbeidsvreugde en toewijding der me dewerkers niet worden gedood door een krenterige honoreringspolitiek. Spr. be twijfelde of dit besef steeds voldoende heeft geleefd.' Hierdoor is veel schade nog niet onherstelbaar teweegge bracht. Maar ook als het belang hier van voldoende wordt ingezien, is pas slechts de weg geopend, waarlangs met veel moeite een acceptabele toestand kan worden bereikt. De tijdens het congres .ïaar voren ge brachte gedachten werden tenslotte in een motie vervat, waarin de vergade ring uitsprak van oordeel te zijn, dat het voor een goed functionneren van het ziekenfondswezen gewenst is, dat de ziekenfondsen meer dan tot nu toe financiële verantwoordelijkheid dragen voor de verplichte verzekering, en dat het voor het ziekenfondswezen uiterst moeilijk is deugdelijke overeenkomsten met de medewerkers aan te gaan, in dien de inkomsten niet zijn aangepast aan de noodzakelijke uitgaven. Voor waarde is, dat de ziekenfonds-mede werkers mede-verantwoordelijkheid dra gen voor de financiële uitkomsten van het ziekenfondswezen. De mogëlijkheid is niet uitgesloten, dat de tandartsen en de ziekenfondsen vóór 1 April tot een vergelijk komen over de honorering. Zoals bekend, heeft de Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde het contract met de zie kenfondsen per 1 Maart opgezegd, doch nadien besloten de opzegging voorlopig er - maand op te schorten, nadat in de Ziekenfondsraad een „commissie van goede diensten" bemiddeling in het con flict had aangeboden. De verheugende mededeling over de kansen op 'n ver gelijk ,,de tekenen wijzen er op" deed de heer J. G. Leibbrandt op de Zaterdag in Utrecht gehouden verga dering van de Federatie van door Ver zekerden en Medewerkers bestuurde Ziekenfondsen. (Van onze correspondent) Zaterdagmorgen is het stoffelijk overschot van Corrie Theeuwes, het meisje dat dezer dagen in Tilburg vermoord is, in haar ge boorteplaats Rijen onder overweldigende belangstelling naar haar laatste rustplaats gedragen. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich burgemeester mr. E. van Mierlo, wethouder C. de Theije en de ge meentesecretaris A. Hoevenaars, zomede de hoofdcommissaris van politie te Tilburg, de heer G. Eissens, en de commissaris M. Hannessen, die met het onderzoek is belast. De H. Requiemmis werd opgedragen door pastoor-deken F. v. Eekelen. met assistentie van zijn beide kapelaans J. Wijnen en H. Dierick. Een tweetal heer-neven droegen aan de zij-altaren zielehiissen op. Na de kerkelijke plechtigheid droegen buurtbewoners het stoffelijk overschot graf waarts. Een deputatie van de Mariacongre- gatie, waarvan de overledene deel uit maakte, vergezelde met omfloerst vaandel de stoet naar het kerkhof. Een schat van bloemen en kransen duidt de plek aan, waar een vlekkeloos jong leven, tot een zo gruwzaam einde gebracht, rust in de schoot van Gods barmhartigheid. Op verzoek van de Nederlandsche Spoorwegen stelt de Delftse politie een onderzoek in naar de gedragingen van enige studenten tijdens de feestelijkhe den bij de 107e dies van het Delfts Stu dentencorps. Bij de „Poolexpeditie" Vrijdagmiddag legden studenten zelfgemaakte knalsei- nen op de rails van de spoorbaan tus sen Den Haag en Delft. De bestuurder van een trein in de richting Den Haag bracht de trein tot stilstand, toen hu de knallen hoorde. De trein had drie minuten vertraging. In het paleis te Bogor heeft de twee- de vrouw van Soekarno Zondag het leven geschonken aan een zoon. In een officiële verklaring, waarin dit vandaag bekend is gemaakt, werd meegedeeld, dat moeder en kind het goed maken. De jonggeborene heeft nog geen naam ge kregen. De moeder, de 33-jarige Hartini, woont sedert October van het vorig jaar in het presidentspaleis. Het feit dat Soekarno een tweede vrouw nam, heeft indertijd veel opschudding in Indonesië verwekt. De eerste vrouw van Soekarno, Fat- mawati, Indonesië's officiële „eerste dame", woont in het paleis van Soe karno in Djakarta. Zij laat in een bui tenwijk van de stad een huis bouwen, waarin zij haar intrek zal nemen zodra het voltooid is. Uit het huwelijk tussen haar en de thans 54-jarige Soekarno werden vyf kinderen geboren. Ver leden jaar Juni trad Soekarno tüdens een Mohammedaanse plechtigheid in het geheim in het huwelijk met Har tini, een gescheiden vrouw en moeder van vyf kinderen. (U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2