Biljarten om Wilhelmina-beker in Haarlem „Herwonnen Levenskracht" brengt verslag uit over 1954 Onnes wint open kampioenschappen WASSERIJ DUYN MAANDAG 28 MAART 1955 PAGINA 3 EERSTE PRIJS VOOR CARL VAN EMPELEN Jr „Zo heb ik het nooit gezien" R.K. athleten boeken successen GEMEENTEZAKEN Scholieren schalken Amsterdammer S. Reich winnaar VEEL LANGER VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES BRANDSTOFFENHANDEL Sportraad, adviseert B. en W. van Haarlem Tennisclub „Groenendaal" VOLLEYBAL TAFELTENNIS IN HEEMSTEDE A. SCHEFFER WINT BETROUWBAAR. HEIDSRIT mangelwas kant en klaar, binnen 4 dagen retour. Beurs van Amsterdam AMSTERDAMSE V A ART 20 TEL. 11055 Bij de prijsvraag, uitgeschreven door de Nederlandse Bond van Tuinarchitecten, voor het ontwerpen van een museumtuin, kende de jury een eerste prijs toe aan het ont werp van de tuinarchitect Carl van Empe- len Jr. uit Heemstede. Een tweede plan van diens hand werd bekroond met een eervolle vermeding. Als een kloosterling zijn leven aan een bespreking in het algemeen gaat onderwer pen, doet hij dit met een bijzondere kleur en verve. Dit kan dan ook worden gezegd van de ontwikkelingsavond, welke broeder Huber- tus O.F.M. van het College St. Willibrord te Katwijk a. d. Bijn, Zaterdagavond te verzorgen kreeg voor de afd. Noord van de K.A.J. in het Kajottersgebouw aan de Lingestraat. Hij heeft dit gedaan aan de hand van projectiebeelden, vervaardigd door de film-cineast mr. Hustinx uit Roermond, welke op interessante wijze en fraai van kleur, een heldere kijk boden op het leven binnen de kloostermuren, zoals intrede, af leggen van tijdelijke en eeuwige gelofte, de arbeid, die er wordt verricht, de dienende taak van de religieus, welke priesters in staat stelt het voor hen geëigende werk te verrichten. Daarbij bleef vanzelf niet onbesproken de zorg van Z.H. de Paus, neergelegd in een aparte encycliek, over het ontstellend te kort aan kloosterroepingen, zowel wat de broeder- als wat de zustercongregaties be treft. Het onderwerp werd gebracht onder de titel „Zo heb ik het nooit gezien". Deze ti tel was ontleend aan de uitroep van een jongen van de hoogste klas van een lagere school, die toen hij de projectiebeelden had gezien, deze uitroep slaakte. Inderdaad staat het er zo mee, dat velen van het kloosterleven heel weinig weten, zodat dit kijkje binnen de kloostermuren, er veel toe kan bijdragen, dat het „onbe kend maakt onbemind" in het tegendeel verkeert. Er was een niet onbelangrijke groep van Ka jotters en leden van de Mariacongregatie, die deze ontwikkelingsavond met aandacht hebben gevolgd. Ter afsluiting van het hengelseizoen hield de hengelsportvereniging „Nooit Gedacht" Zondagavond de gebruikelij ke prijsuitreiking als resultaat van de gehouden koppel wedstrijden. Vele prachtige prijzen waren beschikbaar gesteld. De eerste plaats was voor de heer W. Dekker, die een horloge ont ving. Nummer twee werd de heer J. de Winter. Verder vermeldde de lijst van winnaars nog de heren J. Apswoude, A. Heystek, K. C. Delis- sen, C. van Norde en J. van Nord. In het schoolgebouw aan de Kamper straat zullen op 31 Maart a.s. des avonds om half acht de diploma's 3- en 5-jarige cursus van de R.K. Nijverheidsschool uit- gerekit worden. Onder auspiciën van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken en de Mij. tot Nut van 't Algemeen, departement Haar lem, zal op Donderdag 31 Maart in de met kaarsen verlichte Renaissancezaal van het Frans Hals-mu9eum voor het comité voor jonge toonkunstenaars een kamermuziek avond worden gegeven, waaraan medewer ken: Aukje Roggen, sopraan: Jos Grubben, piano: Koen van Slogteren, hobo, en Hetty Hashem, piano. Tijdens de Zondagmiddag door de A.V. „De Volewijckers" georganiseerde Floraparkloop te Amsterdam-Noord, hebben de R.K. athleten weer enige fraaie successen behaald. De Haarlemse R.K. athletiekvereniging Holland had met een veertiental leden ingeschreven voor deze wedstrijd en heeft de eerste plaatsen behaald bij de A. en B.-junio ren. De B. junior J. Glas behaalde hier na een sportieve strijd met Borger van „De Volewijckers" de eerste plaats wat dit jaar de tweede overwinning in suc cessie was. De eerste plaats bij de A.- junioren was voor H. Kaptein, die hier mede dit jaar zijn vierde overwinning behaalde, na een felle sportieve strijd met de DEM-junior Kalkman die hij in de laatste meters versloeg. Van de c.a. veertig junioren behaalden de Hollandleden de volgende plaatsen: 1. H. Kaptein, 12. J. van Gils 13. L. van Wees, 17. C. Moolenaar, 21. P. Kerk vliet en 22 J. Slootbeek. Bij de senioren behaalden in de D. klasse A. Glas en C. Kamp resp. de 5e en de 6e plaats, terwijl C. Visser 13e werd van de veertig deelnemers. In da B. klasse was de zesde plaats voor W. d'Herripon en werd J. van Wees 9e ge klasseerd, hiermede tevens resp. de 11e en de 22e plaats in het totaal klassement bezettend. In de A. klasse was de eerste plaats voor P. Borst van de R.K. athle tiekvereniging „Olympus" te Alkmaar, die vorige week bij de veldloopkam pioenschappen van het district Noord- Holland te Heilo ook reeds de overwin ning behaalde. De gemeenteraad van Haarlem komt Woensdag 6 April a.s. in openbare vergade ring om twee uur in de raadszaal bijeen. B. en W. stellen de raad voor om de per celen Zuiderstraat 25 en 27 voor een bedrag j van 2000 aan te kopen. Het bezit van deze j panden is voor de gemeente van belang in verband met de plannen voor de bouw van een nieuw hoofdbureau van politie. Voor het maken van een lift voor het transport van de concertvleugel in het Gemeentelijk Concertgebouw van het po dium naar de daaronder aanwezige ruimte vragen B. en W. een bedrag van 11.225. aan de raad. B. en W. vragen de raad een garantie van 7500.te verlenen ten behoeve van de in de maanden Juli en September in de Vleeshal te houden tentoonstelling „Ma dame". Voor de aankoop en het aanbrengen van gasgeysers in 75 woningen aan en in de om geving van de Vondelweg van de woning- bouwverenieing „Volkshuisvesting" vragen B. en W. aan de raad om een voorschot te verlenen van 2424.57. Zaterdagmiddag vond in café-restaurant Munniks aan de Grote Markt te Haarlem het jaarlijkse schaakevenement plaats tus sen Amsterdamse en Haarlemse scholieren. Zoals verwacht wonnen de gastheren deze wedstrijden met ruim verschil (715). Van de 22 partijen werden slechts die van P. H. Kastelein, E. Cashoek, W. F. Petersma, H. v. d. Esch en R. van Nouhuys in winst omgezet. D. van Vuuren, W. Buis, K. Ver- kuyl en H. v. d. Kroft bereikten remise. De enige Haarlemse deelneemster, mej. N. Bijster, ging ten onder tegen A. Jaakke. Het tournooi om de Wilhelmina-beker, gespeeld in hotel ,,'t Hof van Hol land" te Haarlem op klein biljart kader 38/2, is gewonnen door de Amster dammer S. Reich, die hier de beker krijgt overhandigd door de heer J. Salomons (links). In het tournooi om de „Wilhelmina- beker" op klein bijlart kader 38/2 in ho tel ,,'t Hof van Holland" te Haarlem, is de Amsterdammer S. Reich winnaar ge worden met drie verliespunten en een algemeen moyenne van 10.60. De tri- omph voor de „Rembrandt"-speler was niet over alle linies volmaakt. Er waren n.l. vier deelnemers die hogere gemid delden noteerden: 18,68, 14,57, 12,21 en 12,02. Desondanks verdiende de Amster dammer de eerste plaats door zijn se rieuze spel in iedere party en het on wrikbare incasseringsvermogen, dat hü aan de dag legde. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat Reich in de voorste gelederen zou komen. A. Agema en J. Doves, beiden uit Haarlem, bleken de grootste kans hebbers, waarbij R. Koster als hoogst gevaarlijke outsider moest worden be schouwd. Donderdag versloeg de jeugdige Do ves in twaalf soliede beurten en via een serie a la ligne van 121 zijn rivaal Agema. Met een onweerstaanbare reeks van 46 stormde de „Vriendenkring"- speler door de finish; zijn tegenstander kwam in de nastoot tot drie caram boles. Zaterdag nam de ..Hof can Hollander" revanche. Reich had het ongeluk hier van de dupe te worden. Tien beurten had de Haarlemmer nodig om de tour- nooiwinnaar van 1955 naar het schamele tctaal van 45 terug te wijzen. De Amsterdammer H. Meyer, tot giste ren bekerhouder, liet in de kamp met Doves al zijn veelbelovende talenten schitteren. Na wat kruimelbeurten ver zamelde hij de ivoren kogels op de ka- derlijnen en scoorde schijnbaar achte loos en zonder moeite. Op 137 knapte de roes van carambolage af op een gevoe lig snijpiquétje. Aan het begin van de laatste partijen hadden Reich, Meyer en Agema ieder een gelijk aantal punten. Zou de laatste winnen, dan garandeerde zijn moyen ne hem de eindzege. Na negen beurten stond de Haarlemmer 234—144 tegen Koster. Toen schudde de hoofdstadbe woner ieder verlegen ontzag van zich af en snelde onbevangen naar de eind streep. Een slotserie van 89 „brak" zijn tegenstander, die zich, evenals verle- Adverten tie doet U met een mud kolen als U onze niet te overtreffen WALES anthraciet stookt. Neemt 'n proef met: (Super kwal.) Afm. 20/30 11.15 p. H.L. (le kwal.) Afm. 20/30 10.65 p. H.L. ALLEEN- VERKOOP Reeds in 1952 werd van de zijde van B. en W. van Haarlem de wenselijk heid uitgesproken, dat het werk van de sportverenigingen ten behoeve van hun jeugdleden door de overheid dient te worden gesteund en aangemoedigd. Daarom werd het advies van de Sport raad gevraagd, die zich op de hoogte stelde met toestanden en verhoudingen in gelijksoortige gemeenten als Haarlem. De Sportraad heeft in een brief aan B. en W. van Haarlem thans de sug gestie gedaan, om de raad een subsidie regeling voor de sportverenigingen voor te stellen. De raad wordt een bedrag ge vraagd van f 12.500. De Sportraad gaat van de stelling uit, dat de lichameiijke opvoeding en de sport van grote vormende waarde zijn, zowel voor de lichamelijke ontwikke ling van het opgroeiende individu als voor de ontwikkeling van de persoon lijkheid, omdat van goed geleide sport beoefening een gunstige invloed op de karaktervormig uitgaat. Op grond van deze waarden heeft de sport het recht aan de overheid erkenning en steun te vragen, aldus de Sportraad. B. en W. zijn het op dit punt volkomen met de Sportraad eens, dat een financiële te gemoetkoming aan de sportverenigin gen verantwoord is. De Sportraad stelt voor, elke vereni ging met tenminste 25 te Haarlem wo nende jeugdleden een bedrag van f 100, alsmede f 1.per jeugdlid per jaar toe te kennen. Daarnaast zou een variabel bedrag, afhankelijk van de be dragen, welke de sportvereniging voor verantwoorde jeugdleiding uitgeeft, kunnen worden toegekend. Omdat de opleiding van jeugdleiders veelal nog in een stadium van voorbereiding ver keert, wortd thans de tijd nog niet ge komen geacht niervoor reeds subsidie te vragen. Uit het onderzoek, dat B. en W. heb ben ingesteld, blijkt, dat er in Haarlem 58 sportverenigingen zijn, die meer dan 25 jeugdleden elk hebben. In totaal is het aantal jeugdigen 6500. Er zou dus een subsidie nodig zijn van f 12.500. Er zullen dusdange voorwaarden aan de toekenning van het subsidie worden verbonden, dat deze gelden niet ten goede komen van de be taalde sport. Ir. M. H. Maas, directeur van Open bare Werken te Haarlem en van het Gemeentelijk Grondbedrijf, heeft in een brief aan de gemeenteraad ver zocht hem ontslag te verlenen uit bo vengenoemde functies. B. en W. stel len de raad nu voor het gevraagde ontslag eervol te verlenen. Ir. Maas werd op 10 Maart 1892 in Friesland geboren. Hij studeerde in Delft voor civiel ingenieur en in het begin der twintiger jaren vertrok hij op zeven en twintig-jarige leeftijd naar het toenmalige Nederlands Oost- Indië. Daar maakte hij zich zeer ver dienstelijk en was hij werkzaam voor de „Hollandsche Maatschappij voor het maken van werken in gewapend beton". Enkele jaren later keerde hij naar Nederland terug en in 1923 werd hij benoemd tot adjunct-directeur van Ge meentewerken te Leeuwarden. Vier jaar later in 1927 volgde zijn be noeming tot directeur van deze dienst Met ingang van 1 September 1930 werd ir. Maas tot directeur van Open bare Werken te Haarlem benoemd. Op 1 Maart 1935 werd hij tevens directeur van het gemeentelijk grondbedrijf. Ir. Maas heeft in ieder geval tot aan de oorlog veel werk kunnen doen voor de stad en de vruchten daarvan heeft hij ook mogen aanschouwen, zij het dan, dat het werk toch min of meer gehandicapt werd door de crisisjaren- De oorlogsjaren legden nog meer be perkingen op en voor ir. Maas persoon lijk werd het een zeer zware tijd, toen hij in een concentratiekamp werd op gesloten. De eerste jaren na de oorlog konden uiteraard ook niet rooskleurig genoemd worden, want de gemeentelijke finan ciën lieten niet toe, dat de vele bouw plannen direct gerealiseerd konden worden. Niettemin heeft ir. Maas in de voorbereiding daarvan een belangrijk aandeel gehad en heeft hij desondanks onder zijn leiding nog veel tot stand zien komen bij de her- en uitbouw van Haarlem. Onder zeer grote belangstelling, vooral uit sportkringen, herdacht de Heemsteed- se Tennisclub „Groenendaal" Zaterdag het feit, dat zij 25 jaar geleden werd opgericht en ter gelegenheid daarvan werd door het bestuur in het Verversingshuis „Groenen daal" in het wandelbos „Groenendaal" het was Groenendaal wat de klok sloeg een receptie gehouden. Het lokaal was ver sierd met verschillende fraaie bloemstuk ken, door vrienden en relaties aangeboden en tijdens deze receptie kwamen velen van hun belangstelling getuigen. Onder hen was de heer C. A. Schipper, directeur van de Heemsteedse Sportparken, die mede namens het gemeentebstuur de gelukwensen aanbood, de heer A. M. Tijs- seling, voorzitter van het district Haarlem van de Kon. Ned. Lawntennisbond, die in een uitvoerige rede het wel en wee van da jubilaresse schetste en ter aansporing om de oude roem te verkrijgen een wisselbe ker aanbood waarmede „Groenendaal" kan doen wat zij wil en de heer mr. A Wyt, voorzitter van de H.L.T.C., de oudste ten nisclub uit Haarlem en omgeving, die over enige jaren 70 jaar hoopt te worden. Mr. Wyt hield een zeer geestige toespraak, waarin hij opmerkte dat het moeizaam ontdekte geografische verschil tussen de leeftijden volstrekt geen bezwaar behoeft te zijn voor een tekort aan waardering, want het leeftijdsverschil sluit volstrekt niet uit dat men van elkander niets meer behoeft te leren. Hij meende voorts dat bij een verjaardag ook een geschenk behoort en daarom wilde H.L.T.C. niet met lege han den komen en ook niet met bloemen, maar met een spel, want het zal ook wel eens bij „Groenendaal" gebeuren, dat de banen be zet zijn en de dames en heren die graag willen spelen, echt wat men pleegt te noe men. rondhangen. In dat geval is dit ge schenk wellicht iets om hen rustig te houden. De heer D. Loman beantwoordde de ver schillende sprekers. Voor deze week is er in Haarlem een bij zonder belangrijke ontmoeting vastgesteld, namelijk die tussen Velox en die Raeckse (dames) voor de bezetting van de boven ste plaats in de eerste klasse. Momenteel heeft het kampioensteam van die Raeckse in deze hoogste damesklasse met één punt voorsprong de leiding, zodat het Velox-team moet winnen om de kam- pioensvlag uit te steken. FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne by Viaduct) Telefoon 14164 13904 Zondag organiseerde de M.C. „Haarlem" motor- en autowedstrijden. De uitslagen luiden: Motoren: 1. R. Jansen, M.C.Z. (11 str.p.); 3. G. Bor, M.C.Z. (13): 3. N. Turkenburg, M.C.B. (13); 4. B. v. d. Kuyl, M.C.Z. (20); 5. J. v. Heerde, M.C.H. (30). Auto's: 1. A. Scheffer, M.C.H. (2); 2. H. Meiland, M.C.H. (5): 3. Th. v. d. Pol, M.C.H. (5); 4. J. Leeuwerke, M.C.Z. (10); 5. H. An dersen (12): 6. H. Oddens, M.C.Z. (15). Kaartlezers: 1. C. Verdonschot; 2. mevr. Meiland; 3. A. Strengers. ff™. Advertentie (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 28/3 3% Ned. 1953 102% 3Va Ned. 1953 102% 31/4 Ned. 1948 100(1 3ii pCt. Ned. 1950 100% 31/4 Ned. 1954 100% 3(4 Ned. 1955 100% 3-3% Ned. 1947 100% 100% 3 Ned 62-64 bel. fac. 101% Inschr. Grtbk 1946 3 pCt. 100(4 Ned. Handel Mij. cert. 228% A.K.Ü. 306 305 Van Berkel's Patent 163 Calvé-Delft cert. 267 Van Gelder 269% Kon. Hoogovens cert. 288 Unilever Cert. 392(4 393 Ned. Kabel 268 Philips 367(4 368 Nieuwe Philips 357V Kon. Petroleum 602% 604 A „Amsterdam" Rubber }12* }13 A Holl. Amerika Lijn }88 188 Kon. Ned. Stoomb. Mij 176% 176 4 Ned. Scheepv. Unie 182% 182,-a H.V.A. "f* 146 Deli Mij. Cert. 144% 145 CINEMA PALACE: „Désirée", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. FRANS HALS: „Anna" str. volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Wij zoeken millionairs" a. I. Tij den: 1.45 4.15, 6.45 en 9.15 uur. LUXOR: „De woestijn leeft" a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Ma. en Di. 8.15 uur: „Water loo-Bridge" volw. REMBRANDT: „Odyssee" 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. BOXY: „Moordende bescherming", 18 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Les enfants du paradis" volw. Tijden: 2 en 8 uur. Maandag 28 Maart Grote Kerk: Beiaardbespeling door de itadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30 16.30 uur. Dinsdag 29 Maart Concertgebouw: N. Ph. O. 9e concert, se- lie D. Sol. Tibor Varga, viool, 8 uur. 8t. Bavo-gebouw: 2e Jeugdwedstrijd in pianospel (plaatselijke ronde) 7 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3