Venlo eerste hockeykampioen HHIJC, Union en Groningen staan nu ook gereed Te kleine zege van B-ploeg il m Laros en Keiler eindigen ..f met vijitien punten Meisjes van R.D.Z. verbeteren opnieuw estafette-record YORK CITY maakt historie BOBET sprint voorbij specialisten in Gent Grote heren laten nu al van zich horen CAMBRIDGE neemt revanche op de acht van Oxford Be Fair op de laatste plaats Thomassen sabel kampioen rr^r i Derde klasser dwingt New Castle tweede duel in halve finale af Zes wijzigingen in Engelse elftal Ronde van Vlaanderen Een van de mooiste duels KNWUverwonderd over de uitlatingen van Pellenaars Arie van Vliet geeft sprintles K.NW.U. creëert nieuw kam pioenschap |1|| MAANDAG 28 MAART 1955 PAGINA 7 Hockeyteam voor strijd tegen Haagse ploeg Korfballers gaan NOC schoorvoetend betalen Tegen België B Engelse hockeyteams boeken successen Te late aanmeldingen voor Utrecht SCHAER TIJDELIJK UITGESCHAKELD U m MsssJkT mm Om nationale damtitel IJmuidenaar faalt in laatste ronde Jopie van Alphen sneller dan Joke de Korte Manchester City in Cup-final Olympische Spelen 1960 Zes steden candidaat voor organisatie Om Franse voetbalbeker Verrassing in Boat-race „Volledige vrijheid*' PIET HAAN vierde in Zwitserland (Van onze hockey-medewerker) Venlo is voor de veertiende maal kampioen van het Zuiden geworden, ondanks zijn eerste nederlaag van het seizoen tegen de oude rivaal HTCC. Tilburg, dat nog theoretisch een bedreiging vormde, verloor echter ook. In het Westen kan HHIJC de titel eigenlijk niet meer ontgaan, nu het met duidelijke cijfers van Laren won (14). Hetzelfde kan gezegd worden van Union in het Oosten en van Groningen in het Noorden, die respectievelijk DKS en Daring versloegen. Aan de staart heerst speciaal in het Zuiden en Westen nog veel spanning. Nu Be Fair de ontmoeting tegen het Haagse Groen Geel verloor, ziet de positie van de Gooise ploeg er niet rooskleuriger uit, al is die dan ook nog niet hopeloos. MOP bezet thans in het Zuiden de laatste plaats door de forse overwinning van Rapidity op -Tilburg met 50. HHIJC heeft in Laren duidelijk aan getoond ernstige aanspraak op de titel te maken. Al direct startten de Hage naars met een doelpunt van midvoor Kruize uit een lange corner, waar Ger- rits een tweede treffer op liet volgen. Nog voor de rust wist Kruize de score op te voeren tot 03. Na de rust gaf het spelbeeld een licht Larens over wicht te zien, doch de aanval had deze middag het geluk tegen zich en slechts eenmaal slaagde de voortreffelijk spe lende Van Erven Dorens er in een tegen- punt te scoren. Aan de overzijde moest Gouka echter nogmaals zijn meerdere erkennen in Kruize, die de eindstand op 1-4 bracht. Op Klein Zwitserland hebben TOGO en Hilversum om de punten gevochten alsof de grootste belangen nog op het spel stonden en het werd dan ook een zeer aantrekkelijke ontmoeting, waarin beide partijen elkaar niets toegaven. Allereerst was het Lagaay, die voor de Hagenaars scoorde. Een stand, die al spoedig door Schelling met twee fraaie doelpunten in een Hilversumse voorsprong werd omgezet. Na de pauze opnieuw een gelijkopgaande strijd, waarin Dudok van Heel er voor zorgde dat de einduitslag de verhoudingen goed weergaf (2—2). Groen Geel heeft de moeilijke op gave tegen Be Fair goed volbracht. Gelukkig heeft de gedachte aan een mogelijke degradatie niet zoveel in vloed gehad op het spel, dat er van paniek-hockey gesproken kan worden. En dit kwam deze ontmoeting zeker ten goede. Gezien de verhouding in het veld was de voorsprong die de Hagenaars bij de rust hadden, door 'n doelpunt van linksbuiten B. Hillen, volkomen verdiend. In deze stand kwam geen wijziging tot een kwar tier voor het einde toen Gielen voor Be Fair gelijk maakte. In de laatste minuten voor het einde was het we derom Hillen, die de beslissing ten gunste van Groen Geel wist te bren gen (2-1). Amsterdam heeft het met zijn en thousiasme zover kunnen brengen, dat het BMHC een gelijk spel wist af te dwingen, hetgeen gezien de spelverhou- ding de juiste eindstand betekende. Het technisch overwicht, dat de Bloemen dalers in de eerste helft hadden, re sulteerde in een fraai doelpunt van Mohn en in de tweede helft zagen de Amsterdammers hun harde werken be loont} door een doelpunt van Ledeboer, De stand is thans: HHIJC BMHC Laren Hilversum 11 11 12 11 17 14 14 12 Amsterdam 10 TOGO 10 Groen Geel 12 Be Fair 11 Venlo kampioen Het zuiden heeft dus zijn kampioen en het werd ook thans weer Venlo. De wijze waarop de titel werd behaald mag dan weinig bevredigend geweest zijn, het is toch ten volle verdiend. Venlo leed zijn eerste nederlaag van hef seizoen tegen HTCC, doch Tilburg had ook nog, zij het op papier, kansen om met de Limburgers gelijk te ko men. Rapidity echter zorgde voor een grote verrassing, kwam onherkenbaar op het veld en behaalde een zege van niet minder dan 5-0! Hiermede waren de kansen van de Tilburgenaren met een verkeken en zij zakten bovendien terug tot de vierde plaats van de rang lijst. HTCC heeft zijn naam van rivaal der Zuidelijke kampioenen ondertussen ge handhaafd in een wedstrijd, die in feite een zeer merkwaardig verloop had. Immers gedurende de eerste speelhelft waren de Eindhovenaren duidelijk in de meerderheid, doch het was tenslotte toch van Overzee (invaller voor van Gasselt) die voor Venlo 'n voorsprong bracht. Na de rust was het Venlo, dat het beste van het spel had. Nu echter zorgde HTCC voor de doelpunten. Eerst door linksbinnen J. Brouwers en daarna door A. van Grimbergen, (2-1). De andere Eindhovense eerste klas- ser deed het ook uitstekend. Tegen Breda met Harry Derckx, is het niet eenvoudig om tot scoren te komen en zeker niet wanneer, zoals deze middag het geval was, deze oud-internationaal in een fantastische vorm steekt. Van daar dan ook dat de ruststand nog dubbelblank gebleven was, doch na de rust kwam hierin wijziging. Allereerst Donders en daarna Haasdijk brachten een mooi doelpunt op hun naam en be zorgden hun club daarmee een over winning van 2-0. De stand luidt: Venlo EMHC HTCC Tilburg 11 11 11 10 20 13 12 11 Breda Zwart Wit Rapidity MOP 12 12 12 11 Heden en verleden In het Oosten had de interessante ontmoeting plaats tussen de aanstaan de kampioen en de kampioen van het vorig seizoen. UnionDKS werd inder daad een zeer aantrekkelijke partij, waarin beide partijen niet veel voor el kaar onderdeden. De eerste speelhelft leverde een voorsprong op voor de Nij- megenaren door een mooi doelpunt van Vergoossen en van Bon, waartegen over DKS slechts een tegenpunt wist te stellen via Brusse. Na de rust leek weer van alles mogelijk door het ge lijk opgaande spel, doch Winters maakte aan alle spanning een einde, door uit een strafcorner keihard raak te schieten, hetgeen een zege van 3-1 betekende. Nijmegen is de eerste in deze afde ling, die een nederlaag te incasseren kreeg van Hengelo, dat kennelijk de rustperiode niet ongebruikt voorbij heeft laten gaan. Ondanks deze nutti ge overwinning van 1-0 moet toch het ergste gevreesd worden. Zutphen, dat ook nog niet aan alle degradatie-ge vaar ontsnapt is, veroverde tegen Zwolle een kostbaar punt door een ge lijk spel. Arnhem en PW deelden even eens de punten (0-0). De stand luidt: Union Zwolle PW Arnhem 11 8 9 9 19 10 DKS Nijmegen Zutphen Hengelo 9 10 11 9 llllliilllllllllilllliiiiiilllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllllllilliiilliiiiiii Zaterdag 2 April zal op Klein Zwit serland een hockeywedstrijd worden ge speeld tussen een Bondselftal en het Haagse elftal. Het bondselftal is als volgt samengesteld: Doel: Mulder (Amsterdam). Achter: Vorstman (Hilversum) en Drijver (EMHC). Midden: Gerrits (Venlo), Loggere (Laren) aanvoerder, en Van Djjck (Kampong) Voor: Hooghiemstra (SCHC), Van Grimbergen (HTCC), Van Erven Do rens (Laren-), Bouwman (BMHC) en Vorfeldt (Laren). Enigszins verrassend is de Amster dammer Thomassen er in geslaagd om in de beslissende partij de kampioen van het vorige jaar, de Hagenaar Ter Weer, te verslaan en aldus de Nederlandse titel 1955 op sabel te veroveren. Aan deze kampioenswedstrijden, welke in het Groothandelsgebouw te Rotterdam zijn gehouden, is door 23 schermers deelge nomen. Ofschoon het peil weer iets beter was dan het vorige jaar, was het echter nog lang niet vatbaar voor een verge lijking met dat, waarop zich vroeger het schermen van o.a. Mesman en Mont- foort bewoog. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Korfbalbond is, naar aanleiding van het voorstel, de bijdrage van tien cent voor het Nederlands Olympisch Co mité verplicht te stellen, tot de conclu sie gekomen dat doorvoering van een dergelijk besluit voor de K.N.K.B. orga nisatorisch op moeilijkheden zal stuiten. Besloten is te trachten de bijdrage van de K.N.K.B. geleidelijk te verhogen en er naar te streven deze tenslotte te stel len op 0.10 per seniorlid. (Van onze hockey-medewerker) Ondanks een meerderheid over alle linies heeft de Nederlandse 3-ploeg in het hockeyduel in Brussel slechts een benauwde overwinning kunnen behalen op de Belgen. En toch mag men tevre den zijn, als men uitgaat van het ver toonde spel van deze jonge Nederlandse ploeg. Er werd snel gespeeld, goed ge combineerd en het verband tussen de diverse linies onderling was uitstekend. Vooral de linkervleugel met Kristen en Van Beaumont viel op door zijn flit sende aanvallen, die de hechte Belgische defensie voor grote problemen stelden. Het was dan ook deze hoek, van waaruit het eerste en achteraf bezien ook het enige doelpunt voortkwam. Na 'n goed opgebouwde aanval kwam de bal bij Van Grimbergen, die met een voor treffelijke throug-pass v. Erven Dorens aan het werk zette, hetgeen deze even zo goed verrichtte en er 10 van maak te. Helaas moest de Enschedeër Kristen wegens een blessure naar de links buitenplaats verhuizen en mede door het feit, dat de rechtervleugel door het falen van Rensen op halve kracht werkte, Het Engelse herénhockeyelftal heeft in Wales met 3—0 van Wales gewonnen, nadat de rust met een voorsprong van 10 was ingegaan:" Ook het Engelse ti rui ve.shoe key c] ft, ai zegevierde in een landenwedstrijd. In Edinburg werd Schotland met niet minder dan 72 verslagen. Het Schotse herenteam versloeg Ier land met 21. Tenslotte speelde te Newport het Ier se dameselftal tegen Wales. De Ierse speelsters, die de vorige week van de Nederlandse dames verloren, zegevier den met 62. Gisteren is een telegram uit Luxem burg bij de organisatoren van de we reldkampioenschappen tafeltennis te Utrecht binnengekomen, waarin een da mes- en herenploeg werd gemeld. Ver der is Zondagmorgen een telegram uit Uruguay ontvangen, waarin melding wordt gemaakt van het feit, dat een ploeg van zeven personen, waarschijn lijk dames en heren, zich liet inschrijven voor het tournooi. Het organisatiecomité moet zich aan de reglementen houden en heeft deze inschrijvingen dus niet kunnen accepte ren. Zowel aan Luxemburg als aan Uru guay is telegrafisch medegedeeld, dat beide ploegen alleen op eigen risico naar Utrecht kunnen komen, omdat deze aan meldingen pas zullen worden behandeld in de vergadering van de internationale jury, welke Vrijdagavond 15 April te Utrecht wordt gehouden. bleef de aanval vrijwel beperkt tot het binnentrio. Deze was echter niet tegen de Belgische verdedigers opgewassen, ondanks goed steunen van onze midden linie, die het middenveld vrijwel volledig beheerste. De Zwitser Schaer, die gecontracteerd is voor de Ronde van Nederland, is voor lopig buiten gevecht gesteld. Bij een valpartij in MilaanSan Remo liep hij een dubbele breuk in het schouder blad op en zal geruime tijd niet aan wedstrijden kunnen deelnemen. l.ussenburg en Timp zien goedkeurend toe, hoe hun doelman Goedhart mee werkt aan de overwinning van NAC op Emma. (Van onze dammedewerker) Slechts één partij trok aller belang stelling in de laatste ronde van de kamp om de Nederlandse damtitel. Vooral door het abrupte einde. Dit onverwachte slot bracht zelfs een dramatische apotheose aan dit aan teleurstellingen zo rijke tournooi. Laros had de titel feitelijk al veroverd, toen hij een enorme blun der maakte. En eigenlijk was hij daar van zelf de aanleiding. Toen zijn concur renten Keller en ir. van Dijk reeds dui delijk waren uitgeschakeld, speelde La ros nog door alsof het tournooi nog pas was begonnen. Niemand zou toen een remise-aanbod ontactisch hebben ge vonden. Maar Laros was zó geboeid door het spel, dat hij niet eens wist, dat hU practisch al kampioen was. Een gro ve fout deed zijn spel plotseling instor ten en Beeke won op slag. Daarmede was Laros gebonden om een herkamp met Keiler te spelen. Keller was er zelf bèduusd van, ondanks een magere Tijdens internationale zwemwedstrij den, welke Zaterdagavond in Rotterdam zijn gehouden, heeft een ploeg van de Rotterdamse Dames Zwemclub, bestaan de uit Joke de Korte, Corry Homs, Jopie van Alphen en Els Steehouwer het Ne derlandse record op de 4x100 meter wis selslag estafette weer verbeterd. De ploeg maakte een tijd van 5 min. 6 sec. Het oude record stond sedert 8 Januari van dit jaar op naam van dezelfde ploeg met 5 min. 7.2 sec., gemaakt te Vlaar- dingen. De tussentijden waren: Joke de Korte (rugslag) 1.13.5, Corry Homs (schoolslag) 1.25.4, Jopie van Alphen (vlinderslag) 1.18.3 en Els Steehouwer (vrije slag) 1.08.8. Aan de wedstrijden in Rotterdam werd onder meer deelgenomen door het vijf. tienjarige Engelse zwemstertje Marga- rett Edwards en de Belgische Huegette Peeters. Huegette Peeters w«rd op de 400 meter vrije slag verslagen door de Robben-zwemster Mary Kok en Lenie de Nijs. Een verrassing leverde het nummer 200 meter schoolslag bij de dames op. De Gooise zwemster Ada de Haan versloeg in 2 min. 57.1 sec. (een nieuw persoonlijk record) Rika Bruins, die 2 min. 57.3 sec. noteerde. Op de 100 meter rugslag maakte Mar- garett Edwards een tijd van 1 min. 16.6 sec., hetgeen een ruim verschil beteken de met de tijden van Jopie van Alphen en Joke de Korte. Deze Rotterdamse meisjes leverden een felle strijd, welke pas op het laatst definitief in het voor deel van Jopie van Alphen werd beslist. Haar tijd 1 min. 13,2 sec was zeer fraai, terwijl Joke de Korte met 1.13.8 even eens een goede prestatie leverde. York City, dat historie maakt in het Engelse cupvoetbal, heeft de balans te gen de club uit de eerste divisie New castle United in de halve eindstrijd ge lijk gemaakt. De Engelse voetbalexperts goochelen gaarne met records en on middellijk werd bekend gemaakt, dat het nog nimmer in de historie was voor gekomen dat een derde divisie club het tot een beslissingswedstrijd van een halve eindstrijd had gebracht. Hoe het ook zij, York City heeft deze tweede wedstrijd ongetwijfeld verdiend. Beide elftallen zullen elkaar Woensdag opnieuw ontmoeten op het veld van Sunderland. New Castle nam in de dertiende mi nuut van de wedstrijd de leiding toen midvoor Keeble een uitstekend doelpunt scoorde. Maar York City heeft nog al tijd rechtsbinnen Alf Bottom, die al vele doelpunten voor zijn club heeft gemaakt, in de gelederen. Bottom heeft meer goals in dit seizoen geproduceerd dan enige speler in cup- of league-wed- strijden. Bottom, die vroeger voor Shef field United is uitgekomen, wrong zich door de defensie van Newcastle heen en deponeerde de gelijkmaker in de 29e minuut in het doel van de eerste klasser. Toen de stand eenmaal gelijk was, verdween als bij toverslag het minder waardigheidsgevoel bij de meeste spe lers van York City. Spelend in de vorm, zoals York City deze middag demon streerde, is de club uit de derde divisie Woensdag a.s. in het geheel niet kans loos tegen Newcastle. 65.000 toeschou wers woonden de ontmoeting bij. Manchester City en Sunderland heb ben elkaar in de andere halve finale voor de cup op het veld van Aston Villa ont moet. Het terrein was zeer slecht en pas een uur voor de aanvang werd beslist, dat de wedstrijd zou doorgaan. Roy Clarke, linksbuiten van Manchester, scoorde de enige goal van de strijd. Het doelpunt ontstond in een periode van sterk overwicht van Sunderland. De uitslagen van de halve-finales luiden: Manchester CitySunderland 10. York City—Newcastle 1—1. Deze onbesliste wedstrijd wordt Woensdag in Sunderland opnieuw gespeeld. De uitslagen en standen in de competitie luiden EERSTE DIVISIE: Arsenal—Bolton 3—0, Burnley—Wolverhampton 1—0, Cardiff—Tot tenham 1—2, EvertonPortsmouth 2—3, LeicesterAston Villa 4—2, Preston—Manch. U. 0—2, Sheff. U.—Huddersfield 2—2, West BromwichCharlton 2—1. Chelsea 35 42 Preston 34 33 Wolves 34 41 Bolton 33 32 Sunderland 33 38 Cardiff 33 32 Manch. C. 33 38 Aston Villa 33 32 Portsmouth 33 38 W. Bromw. 34 32 Everton 33 38 Huddersfield 33 31 Burnley 35 38 Sheff. U. 33 31 Manch. Un. 33 37 New Castle 31 29 Charlton 33 35 Blackpool 34 28 Arsenal 34 34 Leicester 33 25 Tottenham 33 33 Sheff. Wedn.34 17 TWEEDE DIVISIE: Birmingham -West Ham 1—2, Bury—Plymouth 3—1, Hull—Li verpool 2—2, Ipswich—Derby 21, Leeds- Port Vale 30, Lincoln—Bristol 02, Luton —Notts County 3—1, Middlesbrough—Black burn Stoke- 4—3, Nottingham- ■Pulham 1—1. ■Doncaster 3—1, Luton 33 43 Fulham 32 34 Blackburn 35 43 Swansea 32 33 Leeds 35 41 Bury 33 32 West Ham 33 40 Nottingh. 32 31 Rotherham 32 38 Hull 33 29 Birmingh. 31 37 Doncaster 33 29 Stoke 32 37 Lincoln 32 23 Notts County 32 36 Plymouth 34 25 Middlesbr. 34 36 Port Vale 33 24 Bristol 33 35 Derby 35 21 Liverpool 33 34 Ipswich 33 20 De voornaamste uitslagen luiden: DAMES, loo m vrije slag: 1. Jopie van Alphen (RDZ) 1.7.-; 2. Hetty Balkenende (ZAR) 1.09.2. 200 m schoolslag: 1. Ada de Haan (Gooi) 2.57.1; 2. Rika Bruins (GZPC) 2.57.3. 100 m vlinderslag: 1. Mary Kok (Robben) 1.17.2. 2. Atie Voorbij (Robben) 1.18.-. 400 m. vrije slag: 1. Mary Kok (Rob- ben) 5.17.6. 2. Lenie de Nijs iRobben) 5.21.6. 3. Hueguette Peeters (Antwerpen) 5.28.3. 100 m. rugslag: 1. Jopie van Alpben (RDZ) 1.13.2. 2. Joke de Korte (RDZ) 1.13.8. 3. Margarett Edwards (Engeland) 1.16.6. HEREN, 100 in vrije slag: 1. de Vreng (AZ 1870) 59 see. 2. Geurtsen (HPC) 1.00.2. 3. Dikstaal (IJ) 1.00.6. 100 m. vlinderslag: 1. Wiering (IJ) 1.11.7. 2. van Rooy (Aegir) 1.13.5. 3. Demuth (Zwemlust) 1.13.6. 100 m rugslag: 1. Korteweg (AZC). 1.07.9. 2. Swijg- huizen (IJ) 1.07.9. ESTAFETTE, 4 x 100 m wisselslag dames: 1. RDZ, Joke de Korte, Corry Homs, Jopie van Alphen en Els Steehouwer: 5 min. 6 sec. (nieuw Nederlands record). 2 Rob ben (Hilversum) 5.13.-. 4 x 100 m wisselslag heren: 1. IJ 4.49.5. 2. DJK (Amsterdam) 4.51.3. De Engelse keuzecommissie heeft voor de wedstrijd tegen Schotland, Zaterdag 2 April a.s. in het Wembley- stadion, een elftal samengesteld dat op niet minder dan zes plaatsen afwijkt van de ploeg die 1 December j.l. met 31 van Duitsland heeft gewonnen. In de voorhoede is Matthews ge handhaafd. Bentley, Allen, Shackleton en Finney moeten onderscheidenlijk plaats maken voor Revie, Lofthouse, Wilshaw en Blunstone, die allen vroe ger al eens of herhaaldelijk voor Engeland hebben gespeeld. De rechtsback Meadows en de links half Edwards zullen tegen Schotland voor het eerst uitkomen in een A- wedstrijd. De 18-jarige Edwards is een van de jongste spelers die ooit een „cap" hebben gekregen. Het elftal ziet er als volgt uit: Doel: Williams (Wolverhampton). Achter: Meadows (Manch. City) en Byrnp (Manch. U.L Midden: Phillips (Portsmouth), Wright (Wolverhampton) en Edwards (Manch. U.). Voor: Matthews (Blackpool), Revie (Manch. City), Lofthouse (Bolton), Wilshaw (Wolverhampton) en Blun stone (Chelsea.). Half Juni van dit jaar komt te Parijs het Internationaal Olympisch Comité bijeen Als. een der belangrijkste punten van de agenda staat vermeld de aan wijzing van de stad, waarin in 1960 de Olympische Spelen worden gehouden. Indien men de standpunten der leden van het I.O.C. goed heeft gepeild, ziet het er naar uit, dat een stad in Europa de Spelen van 1960 krijgt toegewezen, te meer, omdat in 1956 deze wedstrijden reeds in het verre Melbourne worden ge houden. Intussen zijn de candidaten voor 1960 definitief bekend geworden n.l. Brussel, Boedapest, Lausanne, Rome en voor buiten Europa Detroit en Tokio. Voor de Olympische Winterspelen zijn candidaat gesteld St. Moritz, Garmisch Partenkirchen, Innsbruck en Squaw Valley. St. Moritz en Garmisch hebben de leden van het I.O.C. er op attent gemaakt, dat alle sportterreinen reeds gereed zijn. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld in de achtste finale van de com petitie om de Franse voetbalbeker lui den: ReimsLille 01; ToulouseRou- baix 52; StrasbourgSochaux 21: NiceLyon 53; NancyToulon 60; Bordeaux—Rouen 22 (na verl.); Le HavreAngers 1—0; Draguignan—Or leans 10. De partij uit de tweede ronde tussen dr. Max Euwe en De Jong in het Rit- meester-schaaktournooi werd na 29 zet ten remise. Andere partijen zijn er dit weekeinde niet gespeeld. Maandag wordt het tournooi voortgezet. remise tegen Bergsma, toch nog barra ge te mogen spelen om de titel. Hoe combinatierijk de partij tussen Beeke en Laros was, moge uit de vol gende fragmenten blijken: Zwart (Laros) 18 schijven op 14, 6—9, 11, 13—16, 18, 19, 21, 23 en 24. Wit (Beeke) 18 schijven op 25, 27, 28, 3240, 43 en 4549. Beeke had een grote slag- zet in het spel gevlochten, die Laros, beginnend met 2429, mocht nemen. Het overblijvende spel zou de op remise be luste Weespenaar beslist van de punten- deling hebben verzekerd. Laros nam de slagzet dus niet en kweekte de volgende stand: Zwart 15 schijven op 69, 1116, 18 20, 23 en 29. Wit 15 schijven op 22, 25 27, 31, 32, 35, 36, 38—40 en 42—45. Laros speelde 20—24 en wit 4237. Nu moest zwart doorhakken met 1520, omdat op 1217 een complete „uitverkoop" volgt met 3833, 3934, 2520, 3530, 34—29, 32x1, 26x17, 40x29 en wit wint gemakkelijk. Niet lang daarna maakte Laros, geboeid door de combinatierijkheid van deze partij, de boven omschre ven blunder. Hij werd daardoor voorlopig afgehouden van het door hem zo fel begeerde Nederlandse damkampioenschap. Een match van drie partijen tussen Laros en Keiler zal nu over de titel beslissen. Het programma zal, in overleg met de spelers, nog nader worden vastge steld. De resultaten waren: J. H. Ansems W de Jong 20 (reglementair), R. C. KellerP. Bergsma 11, J. M. Bom ir. G. E. van Dijk 20, J. H. BeekeH. Laros 20, K. F. J. KinnegenA. de Graag 20, F. VerhoevenM. J. Haas donk 11. De voorlopige eindstand van dit span nende tournooi. waarin alleen de Am sterdammer Keiler ongeslagen bleef, werd aldus: 1-2 R. C. Keller 12 3 9 0 15 1-2 H. Laros 12 5 5 2 15 3-4 J. H. Beeke 12 3 8 1 14 3-4 H. F. J. Kinnegen 12 4 6 2 14 5-6-7 J. M. Bom 12 3 7 2 13 5-6-7 ir. G. E. van Dijk 12 3 7 2 13 5-6-7 W. de Jong 12 4 5 3 13 8-9 J. H. Ansems 12 2 8 2 12 8-9 M. J. Haasdonk 12 3 6 3 12 10 F. Verhoeven 12 3 5 4 11 .11 P. Bergsma 12 1 8 3 10 12 A. de Graag 12 1 7 4 9 13 E. Noorman 12 0 5 7 5 Louison Bobet heeft de Ronde van Vlaanderen, de eerste klassieke Belgi sche wegwedstrijd van dit seizoen, ge wonnen. Hij legde de 263 km af in 7 uur 27 minuten en versloeg met één lengte in de sprint Hugo Koblet en met twee lengten de zeer vermoeide Rik van Steenbergen. Ruim 200 renners waren uit Gent vertrokken voor de Ronde van Vlaan deren, de tweede klassieke wegwed strijd voor de Challenge Desgrange Colombo. Met een snelheid van 40 km per uur werd de strijd ingezet. Bij het passeren van Waarschoot demarreerde Decorte, bij wie zich spoedig van Roosbroek en onze landgenoot Suykerbuyck voegden. Het peloton reageerde onmiddellijk. Wies van Dongen en Daan de Groot sprongen op het drietal vluchtelingen, tezamen met de Engelsman Reeves en enkele Fransen. Bij Eekloo (20 km) hadden de tien vluchtelingen een voor sprong van 30 sec. veroverd. Rik van Steenbergen demerreerde in gezelschap van Marcel Janssens, Pascal en Adri Voorting. En zo vloog een stevige kop groep door Brugge (45 km) met 3 min. 30 sec. voorsprong op het peloton. Toen er 70 km waren afgelegd bedroeg het verschil zelfs 5% minuut. Een groepje van 20 renners, onder wie zich bevonden Hugo Koblet, onze landgenoten Wim van Est, Hein van Breenen en Wout Wagtmans, alsmede de Fransen Redolfi en Bernard Gau- thier, zette een tegenaanval in. Niette min waren de vluchtelingen te Roese- laere (97 km) nog 4 minuten 10 sec voor op de groep Koblet-van Est en 4 min. 40 sec. op het grote peloton. In het kopgroep je viel van Roosbroek te rug, terwijl Koblet en de zijnen weer opgeslorpt werden door het gros der deelnemers. In het leidersgroepje gaven van Steenbergen, de Corte, Carrara en de Groot de toon aan. Maar uit de achter hoede kwam een grote groep onweer staanbaar naar voren. Te Avelgem had den de leiders nog maar 1 minuut 50 sec. voorsprong op hun achtervolgers. De kopgroep gaf de strijd tegen de achtervolgers nog niet op en in hoog tempo werd de ravitaillering bereikt. Intussen was Louison Bobet bij de af daling van de Kluisberg naar voren ge stoven tezamen met de Vlayen er> Rosseel. Op de helling van Edelare lag het gehele veld, zü het in een lange sliert uiteengerekt, weer tezamen. Bernard Gauthier kwam het eerste boven. Een nieuwe felle aanval werd gelanceerd, nu afkomstig van Koblet, Bobet. Gau thier, van Steenbergen, Schotte en Bayens, waarbij in totaal 20 renners waren betrokken. Te Zottegem (188 km) hadden deze vluchtelingen 1 min. 30 sec. voorsprong op het peloton. De muur van Geeraardsbergen kwam in zicht (204 km) en opnieuw ontbrandde de strijd. Louison Bobet demarreerde gevolgd door Bernard Gauthier en op 150 meter volgde een groepje van tien man, dat verwoed vocht om de beide vluchtelingen in te halen. Koblet en van Steenbergen wisten zich, met veel machtsvertoon, bij Bobet en Gauthier te voegen. Honderd meter werd het verschil. Maar het viertal vluchtelingen werkte zo schitterend samen, dat in de omge ving van Denderwindeke het gat tot 300 meter was gegroeid. Te Ninovp (232 km) hadden de achtervolgers weer 100 meter terrein herwonnen en te Aalst, 13 km verder, bedroeg het ver schil nog maar 150 meter. Toen kwam J een gesloten spoorwegovergang, waar de vier leiders weer 1 minuut 5 sec Pffigl De in het donkerblauw gestoken ploeg van Oxford, sterk favoriet als winnaar voor de traditionele Varsity van Putney naar Mortlake over een afstand van 6.777 km op de Theems, heeft een zware nederlaag geleden tegen Cambridge. Met niet minder dan 16 lengten verschil ging de lichtblauwe geklede acht van Cam bridge als winnaar over de finish te Mortlake, In de goede tijd van 19 min. 10 sec. De acht van Oxford had de keuze van de baan en koos als startplaats de Surreyoever. Toen degenen, die wedden schappen op de Varsity hadden afgeslo ten, vernamen, dat de donkerblauwen de toss hadden gewonnen, bleken de kansen, welke men Oxford had toegedacht, nog sterker te stijgen. Toen na twee mijl, waarbij er nauwelijks verschil in kracht te bespeuren viel, de ploegen de wind scherp tegen kregen en het water van de rivier woeliger werd, nam de acht van Cambridge resoluut de leiding om deze niet meer af te staan. Het merkwaardige feit heeft zich voor gedaan, dat de zege is gekomen bij de ploeg, waarvan de roeiers gemiddeld tien Engelse ponden zwaarder waren dan de tegenstanders. Overigens viel het met het weer, de wind en het water nogal mee. Aanvankelijk hadden de beide ploe gen de Zuidwesten wind schuin in de rug. Oxford was vertrokken met een tempo van 40 slagen in de minuut. Cam bridge met 38. Na een mijl lagen de bo ten nog precies gelijk. Het tempo was toen: 34 slagen voor Oxford, 33 voor Bij Hammersmith Bridge heeft Cambridge links nog geen voorsprong op Oxford. Cambridge. De mijl was afgelegd in 3 minuten 46 sec., een seconde binnen het record van Cambridge van 1934, Toen de boten onder de brug van Hammersmith verdwenen, twee mijlen na de start, was er nog geen verschil te constateren en iedereen verwachtte een spannend» tweede helft van de Varsity. Maar op de helft van de afstand, niet ver van Hammersmith Bridge af, ging Cambridge naar voren en ai spoedig kwam er licht tussen de boten. Tot op dat moment was het gevecht een der mooiste duels, ooit in de Varsity, welke nu al voor de 101e keer werd geroeid, gehouden. Toen kwam het dramatische slot. Tegen wind en ruw water in ging de nieuwe boot, speciaal gebouwd op „zware" jongens, veel beter over de baan dan Oxford. Na drie mijl lag Cambridge reeds zes lengten voor. Ook in de laatste mijl haalde Cambridge nog winst uit de boot en piet een verschil van 16 lengten, stormachtig toegejuicht door de toe schouwers op de oevers, gingen de licht- blauwen als onverwachte winnaars over de finish. Het was een overtuigen de revanche voor de nederlaag van het vorig jaar. Cambridge heeft nu 55 maal de Var sity gewonnen, Oxford 45 keer; éénmaal eindigde de race in een dead heat (1877). voorsprong hadden. Zij hesen hun fiet sen over de afsluiting heen en snelden voort in de richting van Wetteren, waar de finish was gelegen. Het peleton was bij die spoorwegovergang minder ge lukkig. In de laatste kilometers liep het peleton nog stevig op Bobet, Gauthier. van Steenbergen en Koblet in. Hon derd meter voor de eindstreep lag van Steenbergen op kop, maar tegen aller verwachting in wist Louison Bobet de snelle Vlaamse sprinter te verslaan. De uitslag luidt: 1. Louison Bobet (Fr.) 263 km in 7 uur 27 min.; 2. Hugo Koblet (Zwits.) op 1 lengte; 3. Rik van Steenbergen (Belg.) op twee lengten; 4. Bernard Gauthier (Fr.) 7 uur 27 min. 5 sec.; 5. De Baere (Belg.) 7 uur 27 min. 22 sec.; 6. Bellay (Fr.) zelfde tijd; 7. Roger de Cock (Belg.) 7 uur 28 min. 08 sec.; 8. Ryckaert (Belg.) 7 uur 28 min. 33 sec.; 9. Germain de Rycke (Belg.) 10. Anthonis (Belg).; 37. Van Breenen 7 uur 40 min. Bobet, Winnaar. De sportcommissie van de K.N.W.U., zo deelt zij mede, heeft met verwonde ring kennis genomen van de berichten, welke Pellenaars in de bladen heeft ge lanceerd met betrekking tot de Neder landse deelneming aan de Tonr de France 1955. Immers, aldus de sportcommissie, zij heeft ten aanzien van deze ronde aan Pellenaars geen enkele voorwaar de gesteld en door de benoeming van- y de heer Piet van Ierlant tot vertrou wensman alle bevoegdheden ten aan zien van de aanwijzing van een ploeg leider en van de renners aan deze overgedragen, hetgeen inhoudt dat de sportcommissie, ook op verzoek van de heer Van Ierlant, bjj voorbaat haar sanctie hecht aan de ploeg, welke door Pellenaars in overleg met de vertrouwensman wordt samengesteld. Het door Pellenaars vermeende be zwaar bestond en bestaat derhalve niet. Kees Pellenaars is Zondagavond op de hoogte gesteld van de inhoud van dit communiqué. HU deelde ons mede, dat hq dezer dagen een bespreking met Piet van Ierlant zal hebben om zich nader over de thans ontstane situatie te be raden, In de afgelopen winter heeft de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie Arie van Vliet gevraagd of hij leiding zou willen geven aan jongere, veel belovende sprinters. Van Vliet heeft ja gezegd, maar zal geen school van sprinters gaan vormen, noch als schoolmeester fungeren voor jongere renners. Degenen, die de energie kun nen opbrengen om een paar maal in de week naar de Stadionbaan in Amsterdam te komen en de moed be zitten om door te zetten, zal hij wel helpen. Het spreekt vanzelf dat die jongeren aanleg voor de sprint moes ten hebben, anders heeft het gegn zin. Misschien zullen het er twee zijn, misschien drie. De jeugdige sprinters in de dop worden door Van Vliet be keken als hij zich zelf voorbereidt voor het aanstaande seizoen. „Ze heb ben een mond om te vragen, ze heb ben ogen om te zien en voor het ove rige zal ik die jonge sprinters met aanleg en die zijn er heus wel aanwijzingen geven", aldus Van Vliet. Zondag heeft dr. P. van Dijk, voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, tijdens de jaarvergade ring meegedeeld, dat een kampioen schap sprint op de weg over 300 meter zal worden ingesteld. Aan veelbelo vende amateurs op de weg zal gelde lijke steun van de K.N.W.U. worden gegeven om deel te nemen aan wed strijden in het buitenland. Met mede werking van de militaire instanties zal een semi-officieel militair kampi oenschap worden ingesteld. Gedurende de militaire diensttijd wordt het li- centiegeld van de renners gehalveerd. Het voorstel van het hoofdbestuur om de contributie te verhogen werd na enige discussie goedgekeurd. Deze contributie wordt nu voor ge wone léden van f 15 op f 20 ge bracht en voor werkende leden van f 7.50 op f 10. Piet Haan heeft een uitstekende pres tatie geleverd in de Zwitserse Ronde van de Vier Kantons, welke over 237 km. werd gereden. Hij eindigde als vierde in de zelfde tijd als de winnaar, de Zwitser Walter Bucher, die een tijd liet afdrukken van 6 uur 27 min. 38 sec. Henk Stevens eindigde als 24e in de tijd van 6 uur 44 min. 55 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7