Nieuwe Franse locomotief rijdt 320 km. per uur en hreekt heidsrecord sne Poujade leidt winkelstaking Drie squadrons nachtjagers voor Nederland Nieuwe subsidieregeling voor emigranten vanaf 1 April Herziening van eigen bijdrage en staatshulp Subsidiëring van emigranten Margarine 2 ct. goedkoper ER IS NIETS GEBEURD BELGISCHE SOCIALISTEN HEBBEN GEEN BETOGING GEZIEN IN BRUSSEL Radio protesteert tegen censuur van regering Walvissen op het strand Verwerping beroep Berkelse arts Smokkelauto strandt op douane- barricade Het weer WEER WINTER IN EUROPA Grootste deel komt dit jaar nog Ook prijsdaling van spijsoliën en -vetten verwacht Arbeider gedood onder ingestorte scherfmuur Zweeds vliegtuigje in Oost-Duitsland Conclusie proc.-generaal: 1450 kilo boter buitgemaakt Rechtse republikeinen in V.S. in actie M0TSR-BR0MF1ETSKLEDING DINSDAG 29 MAART 1955 78ste JAARGANG No. 26257 Lt.-gen. Baretta terug uit de V.S. (Van onze Haagse redacteur) Minister Suurhoff heeft aan de Tweede Kamer bekend gemaakt, dat er 1 April een nieuwe regeling voor de subsidiëring van emigran ten ingaat, waarvan de hoofdpunten zijn samen te vatten als volgt: Alle emigrerende eenheden (gezinnen en ongehuwde zelfstan digen), die volgens de geldende regels in beginsel voor steun in hun emigratiekosten in aanmerking komen, zullen een bijslag ontvangen, welke varieert per individuele bestemming. 2 Alle bijslag ontvangende eenheden zullen volgens vaste normen in hun emigratiekosten bijdragen, ongeacht hun bestemming Op emigratie-politieke gronden kunnen echter differentiaties in deze normen worden aangebracht, waarbij de regel geldt, dat de bijdrage lager kan zijn als ook de regering van het bestemmingsland en/of het Intergouvernementele Comité voor Europese Migratie - de ICEM - aan de emigratiekosten bijdraagt. Heffing afgeschaft Twee ernstig gewonden ï- '.it Niets aan de hand in Brussel? Wij zijn wel eens in de Belgische hoofdstad geweest, maar herinne ren ons niet, dat het er steeds zo druk was, dat geen auto of tram zich kon verplaatsen. Het kan na tuurlijk gezichtsbedrog zijn, maar dan moet er toch wel een bijzon der merkwaardige gevoelige plaat in de camera gezeten hebben. (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. De jongste twee dagen werden de krantenwinkels door de Belgen letter lijk leeggekocht. Het publiek wou de foto's zien van de protestbetoging van verleden Zaterdag te Brussel, die vol gens premier Van Acker en zijn socia listische collega van Binnenlandse Za ken, Vermeylen, niet had plaatsgevon den. Minister Vermeylen haalde giste ren reeds bakzeil toen hij na afloop van een speciale kabinetsraad verklaarde dat men hem in bepaalde kringen ver keerd had begrepen. Hij had niet ge zegd dat er geen betogers waren, maar alleen dat de betoging, zoals ze door de C.V.P.-Ieiders was ontworpen, niet had kunnen doorgaan. Het aantal de zer betogers schatte hij op 16 a 17.000, hetgeen naar zijn opvatting een naar verhouding geringe vertegenwoordiging vormt van de katholieke opinie die in het arrondissement Brussel alleen al 24.000 kiezers telt. Tevoren had de minister voorlezing gegeven van een communiqué waarin de regering er haar voldoening over uit spreekt dat de ordediensten hun taak met zoveel tact hebben vervuld en dat de bevolking van zoveel wijsheid heeft blijk gegeven door niet te luisteren naar de oproep van enkele herrieschoppers. De regering is vast van plan, aldus dit communiqué, in een geest van ver zoening alle kwesties, ook die welke door een onbezonnen agitatie pijnlijker wer den gemaakt, op te lossen. Intussen brachten de socialistische partijbladen Le Peuple en De Volksga zet, die Zondags niet verschijnen, van daag hun versie van de C.V.P.-betoging. Deze versie komt hierop neer, dat een paar duizend studenten en enkele gefanatiseerde achterlijke boeren naar de hoofdstad gekomen zijn op aanstoken van hun Vlaamse onderpas toors. Doelend op de mondvoorraad die talrijke manifestanten bij zich droegen spreekt. De Volksgazet smalend van ,,de boterhammetjes-betogers", waar-' De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft vanmorgen geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van de 38-jarige Berkelse arts J. O., die door het Gerechtshof te 's-Graven- hage wegens moord op zijn echtgenote is veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. De Hoge Raad zal 3 Mei arrest wijzen. De Belgische douane heeft dit week einde een pantserwagen met een partij van 1450 kg boter buitgemaakt. Zij sig naleerde de wagen twee kilometer ten Zuiden van de doorlaatpost Wernhout, ter hoogte van het plaatsje Wuestwezel. Daar snel maatregelen moesten worden getroffen, moesten de douaniers gebruik maken van een hun op dat moment ten dienste staand middel: een zware boe renkar, die als barricade over de weg werd geplaatst. De douane-beambten posteerden zich enkele tientallen meters verder in de greppel van de binnenweg, waarlangs de pantserwagen verwacht werd. Deze kwam met zo'n snelheid aanstuiven dat de douane met wapens niets kon uitrichten. Ze verblindde de chauffeur met zaklantaarns, waardoor de wagen op de versperring inreed en tot stilstand kwam. De smokkelaars wisten in de duister nis toch nog te ontkomen. Voor de dou aniers bleef de buit van 1450 kilo room boter en de pantserwagen. Griekenland In het Noordelijk deel van de Griekse Peloponnesos hebben zich zware aardbevingen voorgedaan, waar door tientallen personen dakloos zijn geworden. Er zou slechts een persoon gewond zijn. (UP) Een electrische locomotief van Fran se makelij heeft gisteren het wereld snelheidsrecord verbeterd door op het baanvak Bordeaux-Hendaye een snel heid te bereiken van 320 km per uur. De nieuwe loc. heeft een capaciteit van 4400 pk. Zij weegt 107 ton en trok gis teren drie wagons van 34 ton elk. De nieuwe locomotief, de CC 7107, verbeterde het record, dat sinds Fe bruari 1954 op naam stond van de even eens Franse locomotief CC 7121. Deze laatste bereikte toen op het baanvak Dyon-Beaune een snelheid van 243 km per uur. Vandaag zal een andere loco motief, de BB 9004, trachten het nieuwe record te breken. De nieuwe locomo tief is 18 meter lang. De BB 9004 weegt slechts 80 ton. De nieuwe locomotieven zijn aanzienlijk lichter dan de oudere modellen, die gemiddeld 140 ton wegen. Zü zijn ook goedkoper in de productie. Ze zijn uitgerust met een nieuw type assen, die de machines stabieler ma ken, terwijl zij 20 pet. minder electri- citeit gebruiken dan vroegere modellen. De Franse spoorwegen zouden reeds een order van 65 nieuwe locomotieven hebben geplaatst. Zij zullen speciaal worden gebruikt voor het snelle vracht vervoer. (UP-AFP-Rtr) Honderden winkeliers in heel Frank rijk hebben gisteren hun zaken gesloten gehouden om aan de eisen van de be lastingweigeraar Pierre Poujade, kracht bij te zetten. Intussen heeft pre mier Faure in de Nationale Vergade ring een aantal belastingherzieningen aangekondigd. Morgen zal hij de Assem- blée om bijzondere bevoegdheden vra gen ei aan zijn verzoek de vertrouwens kwestie verbinden. In Grenoble werd een grote demon stratie gehouden onder leiding van Pou jade zelf. In Montpellier gooiden de Poujadisten stinkbommen in een win kel die toch geopend was gebleven. In Marseille waren veel bars en restau rants gesloten. In Bordeaux „staakte" 80 procent der winkeliers. (UP-Rtr-AFP) Verenigde Staten Vice-admiraal Richard Byrd, de 68-jarige Amerikaanse ontdekkingsreiziger, zal in November een nieuwe expeditie naar de Zuidpool leiden. De expeditie zal bestaan uit ver scheidene schepen en vliegtuigen. schijnlijk om beter de tegenstelling tot echte proletarische betogers, die zich een duur maal in een of ander Brus sels restaurant kunnen veroorloven, te doen uitkomen. Le Peuple maakt het nog bonter. Volgens dit blad heeft men met behulp van talrijke geldpremies een kudde boeren naar de hoofdstad ge lokt. Deze kudde heeft twee uren doel loos ter plaatse getrappeld en is dan naar haar Vlaamse weilanden terugge keerd na eerst nog haar dorst te heb ben gelest en haar lagere driften te hebben botgevierd in de verdachte kroe gen 'in de omgeving van de stations. De buitenlandse waarnemer is steeds weer getroffen door de sterke emotio nele geladenheid van het Belgische po litieke leven. Ontsporingen zoals die van Le Peuple dreigen echter de Belgische journalistiek in een wel zeer ongunstig daglicht te plaatsen. In de katholieke bladen legt men vooral de nadruk op 't ordevol karakter van de betoging en op het grote aantal deelnemers dat zich ondanks de maatregelen van de rege ring toegang tot de hoofdstad wist te verschaffen. De Libre Belgique breekt terecht een lans voor de marechaussee, die zich op correcte wijze van haar de licate taak heeft gekweten. Het blad vestigt de aandacht op het feit dat de Belgische gendarmerie door twee C.V. P.-ministers in de jongste jaren weer volledig werd uitgerust en op een mo derne leest 'geschoeid. Een weekblad rapporteert in dit verband een (voorze ker apocrief) woord van Koning Leo pold: „Indien de marechaussee met evenveel handigheid en efficiency had gemanoeuvreerd in Juli 1950, dan zou ik nog steeds op de troon zitten." De neutrale Soir tracht de toe komst te peilen en meende gister ochtend enig licht aan de politieke hemel te bespeuren. Het blad ver wijst naar een Zondag door de minis ter van Onderwijs te Bergen gehou den toespraak waarin de heer Col- lard verklaarde dat, eens de passies geluwd, een voor alle partijen bevre digende uitkomst aan het schoolpro bleem zou gegeven worden. De Soir is van oordeel dat, indien de onder- wijsontwerpen nog eens aan een nauw keurige revisie worden onderworpen, er voorzeker kans bestaat op een compromis tussen de partijen. Het Franse blad Paris Presse schreef gis teravond over een mogelijk ontslag van de liberale ministers. Te Brus sel kon hieromtrent geen enkele infor matie worden bekomen. Het bericht vond waarschijnlijk zijn oorsprong in een onderhoud dat premier Van Acker had met de liberale minister Liebaert. Gisteravond grepen te Tongeren ern stige incidenten plaats, toen vierduizend betogers een meeting stoorden waar mi nister Vermeylen het woord voerde. De marechaussee moest ingrijpen en een der betogers werd vrij ernstig gewond. De katholieke leden van de beheerraad van het nationaal radio-instituut hebben gisteravond een communiqué gepubli ceerd waarin zij protest aantekenen te gen de door de regering ingestelde cen suur op de berichten over de betoging. Het communiqué van de Belgische ver eniging van de radiopers stelde even eens de regeringsmaatregel aan de kaak. Deze censuur gaf gisteravond aanleiding tot een pikante televisiege schiedenis. Op het ogenblik dat de Fran se T.V. te Parijs een door haar Bel gische zuster gedraaide film over de be toging afrolde, konden de kijkers die Vlaams Brussel hadden ingeschakeld op hun scherm dezelfde film zien maar geknipt op zo'n wijze dat er van het indrukwekkende karakter van de mani festatie niet veel over bleef. De voorzitter van de club, Bundy, zei dat bijna het gehele Amerikaanse kie zerscorps schreeuwt om een conserva tief, pro-Amerikaans leiderschap. De genen die in 1952 op Eisenhower stem den, wilden een verandering, maar Ei senhower heeft hun die verandering niet gegeven", aldus Bundy. „Wij kunnen dat wel en zullen het doen ook." (Rtr) Advertentie Tot Woensdagavond) Over het algemeen weinig be wolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke, tijdelijk over wegend matige wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht lichte vorst, morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 6.24—19.10. Maan: 10.17—2.24 (Van onze weerkundige medewerker) Het weer in ons land wordt bepaald door een hoge-druk-gebied waarvan het centrum dicht bij Schotland ligt. Aan de Oostflank hiervan stroomt met Noorde lijke winden koude lucht uit het hoge Noorden over de Noordzee naar het Zui den. Overdag komt de temperatuur ook in ons land niet hoger dan 6 a 7 gr. C., hetgeen nog wintertemperaturen zijn. In de afgelopen nacht daalde het kwik, behalve in het uiterste Noordwesten, vrijwel overal beneden het vriespunt, in Brabant en in Twente tot 3 gr. C. De koude lucht drong gisteren over Zuid-Europa naar de Middellandse Zee. In Zwitserland was het op vele plaatsen 1215 gr. C. kouder dan Zondag. Over Denemarken trok vanmorgen een kleine storing in Zuidelijke richting, waardoor vooral in het Noorden van ons land enkele sneeuwbuitjes mogelijk zijn. Het blijft ook de komende dagen te koud, BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. LJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Na een verblijf van ongeveer een maand in de Verenigde Staten is de chef Luchtmachtstaf, luitenant-gene- raal-waarnemer A. Baretta, Maandag avond laat met de „Westerdam" van de Holland-Amerika Lijn in ons land teruggekeerd. Desgevraagd deelde hij over de Sa bre F86K, een z.g. „all weatherfighter" het volgende mede: In Nederland heeft men nog geen luchtverdediging bij slecht weer en des nachts. Aan het einde van dit jaar zal men zo ver zijn, dat er een goed radarsysteem is, dat 24 uur lang kan waarnemen. Het per soneel is dan ook opgeleid. Dan zijn tevens nachtjagers nodig. De Sabre is het enige vliegtuig, dat te krijgen is en dat voldoet, aldus spr. Het is best mogelijk, dat wij straks in Ne derland op tweepersoonsjagers over gaan. Dit vliegtuig is dan niet verlo ren, want het kan dan dienst doen als dagjager. Men moet op het ogenblik Iets doen en wij kunnen niet steeds wachten. Deze toestellen zijn de bes te. die te krijgen zijn en die Ame rika voor het buitenland vrijgeeft. De Amerikanen hebben de F86D. Dit is hetzelfde toestel, doch met andere. nog geheime, radarapparatuur. Neder land krijgt van de F86K drie squa drons. De chef Luchtmachtstaf zei, deze nachtjager in productie te hebben ge zien en te hebben opgemerkt, dat ver schillende modificaties worden aange bracht, die wij ook krijgen. Het groot ste deel van deze nachtjagers komt voor het einde van dit jaar. Het tech nisch personeel wordt in Nederland opgeleid. De opleiding van de piloten is reeds „geplanned" en zal in Ameri ka geschieden. Wat de lichte vliegtuigen betreft, o.m. helicopters, hiervan komen er ook dit jaar. Zij zijn bestemd voor het le ger, doch de luchtmacht zal ze on derhouden. West-Duitsla.nd Verleden jaar zijn in West-Duitsland niet minder dan 40 communistische mantelorganisaties ont dekt. (UP) De Oost-Duitse minister voor Gods dienstzaken, Walter Freund, is uit Oost- Duitsland naar het Westen gevlucht. Drie en zestig walvissen gingen een gewisse dood tegemoet, toen zij in ondiep water bij de rotsen ter hoogte van het eiland Westray terecht kwamen, een van de eilanden van de Engelse Orkney-groep. Door de weersomstandigheden was men nog niet in staat de karkassen weg te slepen. De gevolgen van dit uitstel blijken niet zo erg prettig te zijn. De omwonenden klagen over de doordringende geur, die door de cadavers wordt verspreid. Eén walvis maakte het zelfs wel zeer bont. Als laatste ligplaats koos hij precies het puntje van een pier uit. De bewoners kunnen nu hun plezier wel op..,J iiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In de nieuw ontworpen regeling voor de subsidiëring van emi granten verdient waardering het streven om d kleine bezittenden bij emigratie, voor zover mogelijk, in hun status te laten. In het advies, dat de Raad voor de Emigratie over de subsidiëring heeft uitgebracht, wordt terecht opgemerkt, dat men de jeugd een gezond begrip tracht bij te brengen voor de waarde van persoon lijk bezit, verworven door eigen in spanning, maar dat hiermee in strijd is een regeling, waarbij alle persoon lijke verworvenheden geëffend wor den door gelijkstelling met degenen, die niets bezitten. Men miste in het stelsel, dat nu gaat verdwijnen, ob jectieve normen. De nieuwe regeling vraagt voor de eigen bijdrage van de emigrant in de emigratiekosten niet meer van de kleine bezittenden een veel grotere financiële prestatie dan van de niet-bezittenden. Toe te juichen is ook, dat gezocht is naar een zodanige bijslagregeling, dat de toevallige en niet essentiële invloed der afstanden op de emigra tiebeslissing wordf afgezwakt. Wan neer een adspirant-emigrant eigenlijk bij uitstek geschikt zou zijn voor Nieuw-Zeeland, doch vanwege de ge ringere reiskosten Canada kiest, dan is dit stellig geen gezonde toestand. Men kan er over twisten in hoeverre het op de weg van de overheid ligt deze ongezonde toestand op te hef fen, maar gegeven het feit, dat het principe van subsidieverlening aan emigranten nu eenmaal aanvaard is, lijkt er alles voor te zeggen dan ook zo te subsidiëren, dat de emigratie het beste effect sorteert. Een derde gunstig element in de nieuwe regeling vormt de mogelijk heid van Nederlandse zijde te laten blijken, dat de liefde niet van één kant behoeft te komen. Als het ont- v. .gende land zegt prijs te stellen op Nederlandse immigranten, doch er financieel niets voor over heeft, dan kan de emigratie naar dat land wor den afgeremd omdat de emigrant in zo'n geval een grotere eigen bijdrage op tafel moet leggen. Omgekeerd zal men gemakkelijker tot emigratie ko men naar die landen, die wel finan ciële medewerking verlenen, omdat men dan kan volstaan met een ge ringere eigen bijdrage. (Vervolg op pag. 5) 3. De eigen bijdrage der emigrerende eenheden wordt gebaseerd op de aan slag in de loon-, c.q. inkomstenbelasting, waarbij men 300 pet. van de aanslag moet betalen als noch het ontvangende land, noch de ICEM een tegemoetkoming geeft in de emigratiekosten, 200 pet. als een van beide zulks wel doet en 150 pet. als beide een bijdrage geven. 4. Bij deze percentages gelden ma ximum- en minimum-bedragen. Mi nimaal zal de eigen bijdrage voor een gezin f 100.moeten zijn en voor een zelfstandig emigrerende ongehuwde emigrant f 150.De maximale eigen bijdrage wordt berekend op basis van f 900.voor iedere persoon boven de 12 jaar, f 450.voor ieder kind van 3 tot en met 11 jaar en f225.voor ieder kind van 1 of 2 jaar. Bij deze berekening van de maxima is men uitgegaan van het niveau der emigra tiekosten naar het meest nabije emi- gratiegebied overzee, waarheen velen emigreren, namelijk Ontario in Ca nada. 5. Het nieuwe stelsel krijgt geen te rugwerkende kracht. Er wordt nog ge werkt aan een aanvullende regeling om emigranten-eenheden, die daaraan be hoefte hebben, een tegemoetkoming in de aanloopkosten te verlenen. De nieuwe regeling komt niet op alle punten, maar wel in hoofdlijnen over een met een eerst thans gepubliceerd Advies, dat de Raad voor de Emigratie een jaar geleden over deze materie heeft uitgebracht. In dit advies werd gesteld, dat de op dit moment nog be staande subsidieregeling weliswaar ge schikt is om bij minder draagkrachtigen de financiële belemmeringen voor emi gratie weg te nemen, maar dat er een nivellering van uit gaat, waardoor ze bij hen, die zich in enig bezit verheu gen, niet bevorderend werkt op de be reidheid tot emigratie. Als een axioma stond en staat tot dusverre voorop een zo groot mogelijke financiële bijdrage in de vervoerskosten van de zijde van de emigrant, die daarvoor vaak vrijwel zijn gehele bezit moet liquideren. De gedetailleerde wijze, waarop de uiter ste grens van het vermogen tot het leveren van eigen bijdragen wordt vast gesteld, wekt bij de emigranten mede psychologische weerstanden, welke na derhand nog versterkt kan worden als de emigrant het gemis aan enige econo mische kracht in het nieuwe land in harde vorm aan den lijve ondervindt. Ruim 40 pet. der emigranten behoort tot de groep der kleine bezittenden, die nagenoeg alles prijsgeven om te kun nen emigreren. In deze situatie kan de passageprijs de keuze van het immigra tieland beslissend gaan beïnvloeden. Een gezin van vier personen met een persoonlijk bezit van f6000.— zal dit thans bij emigratie naar het verst ver wijderde land geheel moeten besteden, bij vertrek naar het meest nabijgelegen overzeese immigratieland voor de helft en als men hier blijft uiteraard geheel niet. Als dit gezin objectief de beste toekomstmogelijkheden in het eerstbe doelde land zou hebben, zou het besluit om deze te benutten het grootste offer vergen en het moeilijkst totstandkomen, terwijl juist het omgekeerde het geval zou moeten zijn. Men tracht deze bezwaren nu te on dervangen door een bijslag te verlenen, welke het verschil zal overbruggen tus sen de eigen bijdrage en de werkelijke emigratiekosten, berekend op basis van de goedkoopste Nederlandse vervoers- gelegenheid. Het tweede belangrijke element in liet nieuwe stelsel is, dat men er ook naar buiten „emigratie-politiek" mee kan bedrijven. De oude regeling werkte de spreiding van de emigratie tegen, welke spreiding juist een zekere waar borg kan geven voor de continuïteit. Nu de eigen bijdrage van de emigran ten geringer kan zijn als het ontvan gende land en de ICEM ook financiële medewerking verlenen aan de emigra tie, wordt de mogelijkheid geschapen op de duur van Nederlandse kant een zeker tegenspel te geven. Een stelsel, zoals hier thans ontwor pen is, kent men nog in geen enkel an der land. Welke financiële consequen ties het zal hebben voor de Nederlandse schatkist is nog moeilijk te voorspellen. Volgens een uitspraak van de Commis saris voor de Emigratie, mr. ir. B. Have- man, zal men net de f32 millioen, wel ke op de huidige begroting reeds voor subsidiëring zijn uitgetrokken, wel uit komen. Naar het ministerie van Land bouw, Visserij Voedselvoorziening mededeelt, is besloten de heffing op margarine, die zes cent per kilo gram bedroeg, af te schaffen. Deze afschaffing van de heffing maakt het mogelijk met medewerking van de margarine-industrie en onder handhaving van de bestaande pro centuele marge voor groot- en de tailhandel de prijs van margarine met ingang van vandaag met twee cent per pakje van 250 gram te verlagen. Groot- en kleinhandel zullen zo als gebruikelijk in dergelijke ge vallen een financiële tegemoetko ming ontvangen, teneinde de over gang naar de verlaagde prijs vlot te doen verlopen. Daar de heffing op de spijsoliën en spijsvetten even eens verlaagd wordt, kan ook voor deze producten met uitzonde ring van reuzel 'en rundvet van bin nenlandse herkomst, die niet aan heffing onderworpen zijn geweest, een verlaging van de prijs worden verwacht. Aan de groot- en klein handel in spijsolie en spijsvetten zal eveneens een restitutie worden verleend. V. S. In de rivier de Niagara be vindt zich een massieve ijsbarrière, die de electriciteitswerken aldaar in gevaar brengt. Men probeert de barrière met dynamiet uit de weg te ruimen. (UP) Mauritius Op de Britse kolonie Mauritius hebben zich ongeregeldheden voorgedaan tussen Hindoes en Moham medanen. (Rtr.) Maandagmiddag is in de omgeving van het radiostation Nora bij Noord- wijk een tien ton zware en drie meter hoge scherfmuur gekapseisd, waardoor drie arbeiders, die bezig waren met het ondergraven van nog aanwezige Duitse versterkingen, bedolven werden. De 58-jarige W. Broeken uit Noord- wijkerhout, vader van negen kinderen, werd op slag gedood. De 50-jarige M. Piek. eveneens uit Noordwijkerhout en de 62-jarige Th. J. Terbach uit Voor hout werden ernstig gewond en moes ten naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. In aansluiting op dit bericht deelde de Heemsteedse politie ons nog mede. dat gisteravond om ongeveer half 9 de 27-jarige zoon van de heer W. Broe ken op de Heemsteedse Dreef ter hoog te van de Spaarnzichtlaan in botsing is gekomen met een bestelauto. De jon geman werd van zijn motor geslingerd en liep vermoedelijk een bekkenfrac tuur op. Hij is naar het ziekenhuis St. Joan de Deo in Haarlem overgebracht. Een Zweeds sportvliegtuigje, dat Zon dag van het Nederlandse vliegveld Eel- rie naar Malmoe was vertrokken, is de koers kwijtgeraakt en in Oost-Duits land terecht gekomen. Beide inzittenden hebben voorlopige visa aangevraagd en gekregen. Zij hebben van de commu nistische autoriteiten toestemming ge kregen om met hun toestel naar Zwe den terug te keren. (UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1