Vanaf 19 Mei rechtstreekse verbinding Bollenstreek-Noordwijkerhout '30 extra woningen voor personeel van buiten N.Z.H.V.M. heeft 65 bussen in bestelling voor lijn Amsterdam- Zandvoort [Je wolf en de havik De Maandagse beurs in het Krelagehuis V Positie van het fonds blijft zich in gunstige zin ontwikkelen Toenemende medewerking van de ondernemers Op lijn 1 een 6-minutendienstop lijn 5 een 7 a 8 minuten-frequentie Speciale rondritten in Bollenstreek en Kennemerland 6Ric de nooRwan Abr. Meyer Yisserijgolf KRUISWOORDRAADSEL Zoekt U iets aparts? dames deux pieces f59.-f72.-f96.50 Pejeha ZOMERDIENSTREGELING N.Z.H.V.M. Personeelstekort bij NZH Binnenkort soepel- rijdende chauffeurs ,Wij wachten niet op beslissing van de Minister" Schaken VERSLAG PENSIOENFONDS VOOR BLOEMBOLLENBEDRIIF Ruim f 188.613.- aan pensioenen betaald 0 DINSDAG 29 MAART 1955 PAGINA Stadslijnen Haarlem Bij ons slaagt U zeker! Plaktafels gratis in bruikleen FINE CHAMPAGNE AERDENHOUT Buurtbelang Aerdenhout Bentveld ZANDVOORT 5 Mei-viering R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Aanwinsten romans WITTE tegen maag-darmstoornissen o.a. TABLETTEN diarrheek "kater", bedorven maag. Wensen Premie-ontvangt in stijgende lijn ERNSTIG GEWOND BIJ AANRIJDING W aterstanden Voor goede maatkleding Touring Zandvoort HEEMSTEDE GEEN WONINGEN AAN DE LAAN VAN INSULINDE Aanbestedingen mislukt Jaarvergadering Pluimvee- vereniging „De Eendracht" De zomerdienstregeling van de N.Z. H.V.M. is dit keer niet bijzonder ingrij pend veranderd. Tot nu toe was het ge bruikelijk, dat de regeling tegelijkertijd werd ingevoerd met de zomerdienst bij de Nederlandse Spoorwegen, die dit jaar op 22 Mei begint. In verband met Hemelvaartsdag Donderdag 19 Mei waarop meestal een „zomers" ver voer plaats vindt, heelt de directie van de N.Z.H.V.M. verzocht op die datum met de nieuwe dienstregeling te mogen starten. Op dit verzoek is goedgunstig beschikt. De voornaamste wijzigingen zijn: De rijtijd van de tram van Zandvoort-Haar- lem-Amsterdam is weer gebracht van 58 op 63 minuten. Tijdens de 30 minuten- dienst des avonds gelden verlengde sta- tionnementen te Zandvoort en te Am sterdam. Op de lijn Amsterdam-Volen- dam blijft de dienstregeling van kracht, zoals deze op 20 Februari werd inge voerd. Op het traject Haarlem-Noordwijk- Den Haag (via De Glip) is gebleken, dat de rijtijd voor het traject Haarlem- Hillegom in de huidige dienstregeling te ruim is gesteld. Deze wordt nu terug gebracht tot 26 minuten. Vanaf Hemelvaartsdag zal voortaan ook Noordwijkerhout-dorp worden aan gedaan. waardoor een rechtstreekse verbinding Bollenstreek-Noordwijker hout wordt verkregen. Van de Vlas hoven wordt via de Kerkstraat en Ha venstraat naar Noordwijkerhout-Dorp gereden en vandaar langs de normale route naar Noordwijk en verder. De ze omleiding heeft tot gevolg, dat de rijtijd HaarlemDe Glip-Noordwijk wordt gebracht van 60 op 65 minuten. Tot nu toe rijden des morgens van Bennebroek over De Glip naar Haarlem enige extra bussen, naar aanleiding van het feit. dat de reizigers van De Glip in re van Noordwijk komende bussen geen plaats kunnen vinden. Van 19 Mei af zal op werkdagen gedurende bepaalde uren des morgens en des middags een per manente dienst Haarlem-De Glip-Ben- nebroek v.v. worden ingevoerd, waar door dus een gedeelte van de dag een 15 minuten dienst zal ontstaan. In de vertrek- en aankomsttijden van Advertentie de bussen op het traject Leiden-Noord- wijkerhout (Sancta Maria) is enige wij ziging gebracht en wel zodanig, dat overdag aansluiting op de van Leiden vertrekkende treinen wordt gegeven en des avonds op de treinen, welke in Lei den aankomen. Tevens zal de gehele dag een 30 min. dienst gelden, die des avonds met verkorte rijtijd zal worden gereden. Evenals vorige zomer zullen bepaal de busdiensten naar en van IJmuiden (strand) rijden. In de avonduren wordt aan de verbinding met het strand enige uitbreiding gegeven. Op de zomerlijn Haarlem-Bloemen- daalse strand-Zandvoort wordt vanaf 19 Mei tot 11 September dagelijks een uur- dienst gereden; op het traject Heem- stede-Zandvoort wordt op 19, 22, 29, 30 Mei; 5, 12, 19, 29 Juni en )3 Juli een zomerdienst gereden. Van 4 Juli tot en met 11 September dagelijks. Voor de busdienst van Heemstede naar Haarlem-Noord ljjn 1 zal na 12 uur des middags tot ongeveer 8 uur des avonds een zes-minutendienst gel den. Op Zaterdag en Zondag zal deze zes-minutendienst ook na 8 uur van kracht blijven. De route van deze lijn wordt in Haarlem-Noord enigszins gewij zigd: de bus volgt de Rijksstraatweg tot aan de Muiderslotweg, rijdt dan de Muiderslotweg op, vervolgens de Jan Luijkenstraat in naar de Vondelweg. Van ongeveer 12 uur des middags tot half negen des avonds zal op lijn 5 om de 7 a 8 minuten gereden worden. Op Zater dag en Zondag wordt deze 7 a minuten- frequentie tot aan het einde van de dienst gehandhaafd. Voor de winterdienst is voor deze lijn in Haarlem-Oost een kleine routewijzi ging aangevraagd. Advertentie Gen. Cronjéstraat 135 Haarlem - Telef. 11657 Tijdens een onderhoud deelde de di recteur van de N.Z.H.V.M. de heer J. Jurrissen mede, dat het, personeels vraagstuk uiterst moeilijk is. Via ver schillende gewestelijke arbeidsbureaiyc probeert men aan mensen te komen. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft voor hen nu reeds 30 extra wo ningen beschikbaar gesteld en de di rectie van de N.Z.H.V.M. is het Haar lems gemeentebestuur voor deze geste bijzonder dankbaar. Ook de slagzin „Vrij vervoer voor het gehele gezin" in de advertenties doet wonderen. Het aantal sollicitanten is met ruim 100 pet. toegenomen De scho ling van trampersoneel, dat bij de repr- ganisatie betrokken is, verloopt bijzon der succesvol, terwijl ook de opleiding van busconducteurs tot chauffeurs zeer bevredigend is. Het voordeel van deze opleiding is, dat deze chauffeurs we ten om tte gaan met kaartjes en ten tij de van hun „conducteurschap" aan de lijve hebben ondervonden wat of het zeggen wil, als een chauffeur niet soe pel rijdt. Van deze jongelui verwacht de heer Jurrissen heel veel: „Dit wor den de soepelrijdende chauffeurs!" Het technisch personeel, dat thans nog in de tramremise werkzaam is, zal overgeheveld worden naar de bus-werk- plaatsen. Zeer oude Cognac uit het beste Cognac-gebied 'VOOR DE HANDEL: JACOBUS BOELEN. AMSTERDAM Voor de jaarvergadering van de ver eniging „Buurtbelang Aerdenhout-Bent- veld", die Maandagavond in de Vondel school aan de Juliana van Stolberglaan gehouden werd, was, gelijk de voorzit ter mr. A. Bos het in zijn openings woord uitdrukte, een belangstelling, die hij in vele jaren niet had meegemaakt. Hij verheugde zich daarover zeer en vertrouwde, dat niet slechts voor de culturele avonden, maar ook voor een zakelijke bijeenkomst deze belangstel ling mettertijd nog meer zou groeien. Bij de ingekomen stukken was een verzoekschrift van een bewoner van het Rijnegomkwartier, waarin mede werking werd verzocht, om tot een be tere verbinding met de Zandvoortselaan te geraken. Het wachten is echter op een beslissing omtrent het al of niet verdwijnen van de trambaan en daar over is nog steeds niet het laatste woord gesproken. Het zeer uitgebreide jaarverslag van de secretaris, de heer J. de Graaf, gaf een volledig beeld van de grote acti viteit, die de vereniging vooral op cul tureel gebied toont en waarmede de leden, gezien de groeiende belangstel ling, zich geheel kunnen verenigen. Het ledenaantal is vrijwel ongewijzigd ge bleven en bedraagt thans ongeveer 250. Ten aanzien van bepaalde buurtaange- legenheden bleek weinig of geen aan leiding te bestaan enige activiteit aan de dag te leggen, omdat er slechts weinig klachten en verzoeken binnen kwamen. Het verslag van de penningmeester, de heer A. Donker, wees een zeer be hoorlijk batig saldo aan en de kas- commissie had reeds schriftelijk van haar instemming met het gevoerde be leid doen blijken. Bij behandeling van het agendapunt Buurtaangelegenheden kwam een ver zoek aan de orde, om de bomen aan de Grenslaan te doen vervangen door jongere exemplaren, aangezien zij in enkele gevallen het daglicht in de wo ningen tegenhouden. Ook de te late bestelling van post stukken, waarover reeds meerdere ma len is geklaagd, kwam wederom aan de orde. Met de betrokken instanties zal omtrent deze klachten contact wor den opgenomen. De aftredende bestuursleden, de he ren mr. A. Bos, mr. P. J. Prinsen Geer' ligs en J. de Graaf werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Na een korte rondvraag werd te on geveer 10 uur deze vergadering met «en dankwoord door de voorzitter ge sloten. 58. Zodra zij Allan naar hem zien wenken, stormen Eric en zijn mannen op de burcht toe. Heel erg gerust is Eric echter niet, want deze onbesuisde overval kon zijn zoon wel eens in levensgevaar brengen, maar zij kunnen nu toch ook niet Allan en Herulies aan hun lot overlaten. De paar krijgers, die hun bij de poort in de weg treden, worden onder de voet gelopen door Eric's grimmige troepje en dan ontstaat op het buitenerf een hevig gevecht. De krijgers van Berse blijken tot Eric's verbazing in de minderheid te zijn. Zonder veel moeite banen de aanvallers zich een weg naar de binnenhof en weldra ligt de laatste tegenstander ter neer. „De burcht is ons", roept Allan, terwijl hij op de Noorman toetreedt. Wij hebben drie doden en een paar gewonden, maar de verdedigers zijn allen verslagen. Ik merkte direct dat hier haast geen krijgers waren en besloot het te wagen. Het was niet volgens af spraak, glimlacht Eric, maar goed, het is gelukt. Hoewel het nu wel zeker is, dat mijn zoon hier niet aanwezig is en dat is minder mooi. Met de wapens, in de vuist dringen zij voorzichtig de stenen toren binnen. Nergens is ook maar het geringste levensteken van de bewoners te bespeuren. Ze zijn weg, allemaal, mompelt de Noorman. Deze overval is dus geheel voor niets ge weest. Zoekend dwalen zij door de verlaten gangen. Voor alle zekerheid besluit Eric toch nog de vertrekken van Yarl Berse te doorzoeken. Als eer ste treedt Eric Berse's vertrek binnen en dan staat hij met een ruk stil. Daar voor hem zit de Yarl in een zetel en staart hem met lege ogen aan. Hij it dood. De vijf en vijftig nieuwe stadsbussen zullen in Januari van het volgend jaar in het Haarlemse stadsbeeld verschij nen. Over enkele weken, in Mei, be gint de aflevering. De eerste bus zal dienst gaan doen als lesbus, want de bediening ervan vraagt wel enige op leiding. Een van de bussen zal geëx poseerd worden op de tentoonstelling E 55. Over het grote traject Amsterdam- Zandvoort heeft de minister van ver keer en Waterstaat nog geen beslissing genomen. De heer Jurrissen kon niet zeggen, wanneer het departementale antwoord verwacht kan worden. Intus sen is de directie van de N.Z.H.V.M. druk bezig met het treffen van maat regelen. Voor de nieuwe buslijn zijn 65 nieuwe bussen besteld. „Wij wachten niet op de beslissing van de minister en op die van de Commissie Vergun ningen Personenvervoer", aldus de commentaar van de heer Jurrissen. Bjj welke maatschappij de order uiteinde lijk zal worden geplaatst is nog niet bekend. De onderhandelingen zijn nog gaande. Wel is bekend, dat de bus zo wel door een als door twee man (dus met een conducteur) kan worden bere den. Er zal geen afgesloten chauffeurs ruimte in de bus gebouwd worden. Tijdens het bollenseizoen en de open stelling van „Keukenhof" zijn er op de trajecten van de N.Z.H.V.M. door de Bollenstreek rechtstreeks plaatsbil jetten, tevens toegangskaarten voor de tentoonstelling, bi] de conducteurs ver krijgbaar. Voorts mogen de houders van deze speciale plaatskaarten, komende vanuit of gaande in de richting van Haarlem, te Hillegom de reis onderbre ken ter bezichtiging van de Treslong- tuin. Van 's Maandags tot en met 's Vrij dags behalve Tweede Paasdag organiseert de N.Z.H.V.M. specialerond- reizen in de bloeitijd der bloembollen met een bezoek aan „Keukenhof". Het vertrek uit Haarlem is bepaald op 10, 11, 13 en 14 uur vanaf het station. Bij de halte aan de Tempeliersstraat kan Advertentie Grote Houtstraat 16 Volledige collectie en hoger. Buck: Kom, mijn liefste. Capit: Duizenden als zij. Christie: Moord op de Njjl, Cronin: De dame met de anjers. Van den Eerenbeemt: September. Elsschot: Pensioen. Gilliams: Elias; of, Het gevecht met de nachtegalen. Gilliams: Winter te Antwerpen. Hyams: Sylvester. Kortooms: Dit zwarte goud. Lebeau: Het Siegfriedmotief. Van der Meersch: Staking. Du Pare: Mijn tweede leven. Paulhac: Wij hebben niet om het leven gevraagd. Saint-Hëlier: Het bal van Carolle Alé- rac. Walschap: Manneke Maan. Op 14 April komen een dertigtal Haar lemse scholieren voor de derde maal in het schaakstrijdperk tegen de schaakclub „Haar lem". De wedstrijden worden gehouden in het gebouw „Zang en Vriendschap" in de Jansstraat. men vijf minuten later opstappen. De route is als volgt: Haarlem, Aerden hout, Vogelenzang, Re Zilk, Noordwij- kerhout, oNordwijk aan Zee, Sassen- heim, Lisse, „Keukenhof". Vandaar kan men per lijndienst naar keuze of extra dienst naar Haarlem terugkeren. Voor de lezers in de Bollenstreek zij mede- gedeld, dat gedurende de Keukenhof tentoonstelling een speciale busdienst wordt onderhouden van Lisse Vierkant via de Veldhorstlaan naar „Keuken hof" en terug. Bovendien zullen dit jaar rondritten in Kennemerland worden georgani seerd. Het gemeentebestuur van Bloe- mendaal heeft zijn goedkeuring ge hecht aan het verzoek van de directie om gebruik te mogen maken van de Hoge Duin en Daalseweg. De plannen tot viering van de 10e be vrijdingsdag op 5 Mei beginnen vaste vorm aan te nemen. Hoofdmomenten van de dag zullen zijn: een aubade welke door de leerlingen der derde en hogere klassen van alle Zandvoortse scholen des morgens om kwart over negen op het Raadhuisplein zal worden gebracht aan de burgemeester, welke daarna de kinderen zal toespreken. Na dat de kinderen een tractatie hebben ontvangen, zullen zij op drie plaatsen in het dorp deelnemen aan kinderspe len. Tijdens de aubade worden de eer ste en tweede klassers in „Monopole" prettig bezig gehouden terwijl de leer lingen der kleuterscholen in het eigen schoolgebouw feest zullen vieren. Om trent het middag programma bestaat nog geen voldoende zekerheid. Gedacht wordt aan een optocht voor kinderen en volwassenen en aan volksspelen. In de vooravond zullen verschillende Zand voortse muziekgezelschappen op het Raadhuisplein concerteren. 's Avonds om 9 uur vangt een lam pionoptocht aan, welke zal voeren naar de Boulevard, waar om kwart over 10 een groot vuurwerk zal worden afge stoken. Tot middernacht volgt dan mu ziek en een openluchtbal óp het Raad huisplein. Een omvangrijk programma dat met de door de raad verleende subsidie niet geheel bekostigd kan worden. Omdat de bevolking zelf ongetwijfeld ook een bijdrage voor de feestviering zal willen geven, wordt deze week een huis-aan- huis collecte gehouden. Daarvan zal het afhangen of het programma zal worden ingekrompen of...kan worden uitgebreid. Er heeft zich een comité van aan beveling gevormd, waarin alle groepen der bevolking zijn vertegenwoordigd. Ook de oud-burgemeester H. van Al phen, heeft daarin zitting genomen. an werkelijke handel was er op de beurs in het Krelagehuis Maandag nog bitter weinig te be speuren. Intussen schijnen de wat be tere bloemenprijzen in het buitenland de hoop te wettigen dat er enige opleving mag worden verwacht maar tot nu toe beperkt de handel zich tot enig zaken doen in z.g.n. nieuwigheden niettegen staande het feit dat het grote reissei- zoen zo langzamerhand achter de rug is. Het verloop van de verkoop in het buitenland, o.m. in Engeland schijnt over het algemeen niet ongunstig te zijn; de gemaakte prijzen zijn hier ech ter van dien aard dat ook die nog wei nig animo tot kopen geven en men lie ver nog afwacht tot later in het sei zoen. Ook in het artikel Hyacinthen is het buitengewoon stil en de door het B.V.S. gepubliceerde uitplantlijsten zullen daar wellicht voorlopig geen goed aan doen. Een uitplant van niet minder dan 27.000 R.R., d.i. ca. 40 hectare is zo allerhand en men verwacht dan ook in het a.s. sei zoen een ruim aanbod in dit artikel. Hoe het zij, al deze factoren werken samen om de beurs „dood" te maken; verschillende handelaren verklaarden dan ook nog nimmer zo'n stil seizoen te hebben meegemaakt. De keuringszaal bood een fleurig beeld door een fraaie inzending dubbele tui nen door de fa;. P. v. Reisen en ZZonen te Voorhout. Niet minder dan 65 soor ten Murillo-sports in alle kleuren ston den opgesteld waarvan een groot aantal nog onder nummer. Wij noteerden o.a. een fraaie wijnkleurige nr. 138, een goede parkietvorm in rose onder nr. 29 en een rode welke onder nr. 25 was in gezonden. Van de reeds benaamde soor ten vonden we Max. Schmelz diepgeel, best en in het zuiver wit Kard. Minds- zenty. Een eigenaardige kleur heeft Jan Dunselman geel met lila schaduw. Best was overigens ook nog de oude soort Advertentie De positie van het Pensioenfonds voor het Bloembollenbedrijf blijft zich, zoals uit de rapporten blijkt, in gunstige zin ontwikkelen. Dientengevolge komt het tijdstip, waarop het bestuur van het Pensioenfonds c.q. de zes organisaties in het bloembollenbedrijf mogelijke verbeteringen in de.ver houding tussen de uitkeringen en de premiën in overweging kan nemen, steeds nader. Verwacht mag worden dat dit, indien althans in de volgende jaren een gelijke ontwikkeling als in de laatste jaren kan worden gecon stateerd, na een drietal jaren mogelijk zal blijken. Intussen is het gewenst op te merken, dat niet alleen de soliditeit doch ook andere factoren, buiten de invloed der bedrijfsgenoten, een rol spelen bij de bepaling van het tijdstip waarop en de richting waarin de verbetering tussen uitkeringen en premiën kan worden aangebracht. De voornaamste invloed in het tijdstip, waarop de verbetering van kracht zal kunnen worden, wordt uitgeoefend door de vervanging van de z.g. Nood- regeling Ouderdomsvoorziening door de definitieve z.g. bodempensioen regeling. De inkomensaftrek van de Noodregeling Ouderdomsvoorziening toch heeft tengevolge, dat een verhoging van de uitkeringen of een uitbrei ding van de uitkeringstermijnen voert tot een verlaging van de uitkeringen krachtens deze regeling, zodat de verzekerden, voor wie de verhoging in de eerste plaats is bedoeld, slechts een deel in vele gevallen zelfs in het geheel niets van de verhoging in handen krijgen. De indiening van een ontwerp van wet kan in de loop van 1955 worden verwacht. Er bestaat derhalve een goede kans, dat de invoering van de defi nitieve bodempensioenregeling zal samenvallen met het tijdstip, waarop een verbetering in de verhouding tussen uitkeringen en premiën van het fonds mogelijk is. De richting waarin de verbetering zal dienen te gaan wordt eveneens in be langrijke mate bepaald door de inhoud van de regelingen van Overheidswege op het door het fonds bestreken ter rein, te weten de verzorging van de oude dag der bedrijfsgenoten, van de invalide bedrijfsgenoten tot aan het tijdstip, waarop deze pensioengerech tigd zijn geworden en de verzorging van de nagelaten betrekkingen van overleden bedrijfsgenoten. Eerst als de overheidsuitkeringen in grote lijnen vast staan, zal het moge lijk zijn na te gaan, welke van de drie bovengenoemde groepen van verzorg den uiteraard binnen de wensen van de organisaties het meest voor aan vulling van de totale rechten in aan merking komen. De richting, waarin de verbetering van de verhouding tussen uitkeringen en premiën dient te gaan, wordt ook nog bepaald door overwegingen van ge heel andere aard. Bij de oprichting en in iets mindere mate ook bij de reorganisatie van het fonds, is een beroep gedaan op de so lidariteit tussen de jongere bedrijfsge noten en die op reeds gevorderde leef tijd. Naarmate echter de positie der oude ren meer bevredigend is geregeld, zal het gewenst zijn de pensioenvooruit zichten der jongeren meer in overeen stemming te brengen met de hoogte der te hunnen name gestorte premiën. Al zal de verbetering wel nimmer zover gaan, dat de onderlinge solidari teit geheel verloren gaat, zo moet toch worden beseft, dat de verlaging van de spanning tussen uitkeringen, en pre miën voor de jongeren, de positie van het fonds minder kwetsbaar maakt voor wijzigingen in de omvang van de arbeidsgelegenheid in het bloembollen bedrijf. Een der veel geuite wensen komt er op neer, dat men, bij handhaving der uitkeringshoogte, de uitkeringspe riode tussen 65 en 75 jaar op een vol jaar zou willen stellen. Een geleide lijke uitbreiding van deze uitkerings perioden tot een vol jaar is, bij hand having van de bijdragehoogte, inder daad mogelijk, uiteraard onder voor waarde van de handhaving van een voldoende arbeidsgelegenheid in het bloembollenbedrijf. Onder deze voorwaarde bevat de hui dige premie nog voldoende marge om, nadat de uitkeringsperiode van de ouderdomspensioenen tot een vol jaar is verhoogd, verdere verbeteringen in uitzicht te kunnen stellen. Er valt een toenemende medewer king van de ondernemers in het bloem bollenbedrijf te constateren. Per 28 Februari 1954 liep het aantal aangesloten ondernemingen, mede door voornoemde mutaties, van 1493 per 1 Maart 1952 op tot 1549. Het aantal ingeschreven verzekerden bedroeg per 28 Februari 1954 totaal 12.186 tegen 10.789 per 1 Maart 1952. Als bijzonderheid dient opgemerkt, dat vooral deze verslagjaren van een sterke toetreding van nieuwe ver zekerden in de lagere leeftijdsklassen gesproken kan worden. De premie-ontvangst bewoog zich ook in de jaren 1952/1953 en 1953/1954 in stijgende lijn. Werd in 1952/1953 reeds het respec tabele bedrag van f 944.415.— (f 18.161.82 per week) geïncasseerd, in 1953/1954 liep de totale premie-ont vangst op tot f 952.473.(f 18.316.80 per week). In dit laatste totaal is begrepen een bedrag groot f 103.983.25, zijnde het verschuldigde premiebedrag over de maand Februari 1954. Onderstaand vermelden wij de pre mie-ontvangst sinds 1 Maart 1946: boekjaar 1946/1947 f 852.483,— 1947/1948 915-297,— 1948/1949 839.248,50 1949/1950 827.793,— 1950/1951 858.857,— 1951/1952 881.154,— 1952/1953 944.415,— I, 1953/1954 952.473,— In de periode 1 Maart 1952 tot 28 Fe bruari 1954 bereikte een 258-tal verze kerden de 65-jarige leeftijd. Hiervan kwamen 130 verzekerden in aanmerking voor een wekelijks pen sioen, terwijl aan 66 verzekerden, waarvan de pensioenrechten gering wa ren, een bedrag ineens werd uitge keerd. Aan 62 personen kon geen ouder domspensioen worden toegekend, daar zij tussen 1 Maart 1946 en hun 65ste verjaardag niet meer in het bloembol lenbedrijf werkzaam zijn geweest, en zij derhalve geen recht kunnen doen gelden op de overgangsbepalingen. Achttien pensioentrekkenden overle den in de verslagjaren. In 11 gevallen liet de overledene een weduwe na, aan wie een weduwepensioen kon worden toegekend. Het aantal pensioentrekkenden die gedurende 10 maanden per jaar hun uitkeringen ontvangen, daar zij de 70- jarige leeftijd bereikt hebben, is intus sen gestegen i tot 153. Het bedrag, dat in 1952/1953 en 1953/ 1954 aan ouderdomspensioen werd uit betaald bedraagt f 165.494.77, resp. f 188.613.91. Willemsoord in rood met witte rand, die nog een beste indruk onder al die nieu we zusters maakte. De groep werd be kroond met diploma voor een gouden medaille. De firma G. H. Hageman en Zonen, Heemstede, had de beplanting met Cro cus precies een week over laten staan. Hoewel dit aan sommige soorten wel was te zien waren de bloemen over het algemeen nog best.-Wij zagen er o.m. Croc. vern. Haarlem's Gem, mooi lila- blauw Croc. chrys. Ladykiller, lila, en Solfataire, zwavelgeel. In diepgeel Yel low Queen terwijl Advance, in geel met blauwe schaduw, z.g.n. smoky, naar on ze smaak meer eigenaardig is dan mooi. Tenslotte toonde P. v. Kooten uit Breezand een pot Tulipafost. Feu Su perbe in gloeiend scharlaken. Op de hoek Geesterweg - Provinciale Weg tegenover het station Uitgeest heeft zich Maandag een ernstig ver keersongeval voorgedaan, waarbij de 79-'jarige wielrijder Th. Wolterman, woonachtig in Beverwijk aan de Ro- merkerkweg, een bekend Beverwijker, ernstig werd gewond. Hij wilde van de Geesterweg naar het rijwielpad van de Provinciale Weg rijden, toen hij blijkbaar eenpersonenauto, komende uit de richting Alkmaar, te laat op merkte. Hij werd door deze auto ge grepen, op de motorkap gesmakt en bleef vervolgens bewusteloos liggen. Nadat hij door de E.H.B.O. naar het station was vervoerd en dr. Smelik de eerste hulp had verleend, is hij met een hersenschudding, een gebroken dij been en inwendige kneuzingen naar het St. Antonius Ziekenhuis te IJmuiden Oost vervoerd. Hij is van de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat de autobestuurder in deze geen schuld heeft. IJMUIDEN Dinsdag 29 Maart Hoog water: 7.11 u. en 19.40 U. Laag water: 2.47 u. en 15.16 u. Woensdag 30 Maart Hoog water: 8.03 u. en 20.39 u. Laag water: 3.33 u. en 16.02 u. Maanstand: eerste kwart. 21.10 u. Er waren Maandagmorgen 51 vaar tuigen aan de IJmuidense visafslag, die voor een totaal aanvoer van 5.670 kisten verse vis zorgden. Voor de eer ste beurt kwamen er vier trawlers, Ber gen IJM 16, Vios IJM 24, Batavia IJM 99 en Bloemendaal IJM 99, en elf log- fers aan de markt, die zorgden voor 75 kisten schelvis, 250 kisten kabeljauw en gul, 530 kisten makreel, 170 kisten verse haring, 55 kisten kool vis, 570 kis ten wijting, 235 kisten schol, 25 kisten radio, 1.210 stijve kabeljauwen, 260 ijs- kabeljauwen en 15.500 kilo tong. Voor de tweede beurt verschenen vijftien log gers en twintig kotters aan de afslag met 340 kisten schol, 110 kisten wijting, 115 kisten schol, 35 kisten koolvis, 20 kisten makreel, 175 stijve kabeljauwen, 240 ijskabeljauwen en 24.000 kilo tong. De vraag was buitengewoon groot Maandagmorgen. De aanvoer in verhou ding met deze vraag tamelijk klem. Er werd in het algemeen raeer verse vis uit de Noord dan van de kustgronden aangevoerd. Makreel werd verkocht voor 32,- tot 27"-> .kleine makreel 10,- tot 17,-. De kleine makreel be woog zich op de rand van de opvang- prjjs. Haring was heel duur met 24,- tot 16,-. De kleine kistjes haring, die 20 kilo bevatten, werden voor rond 10,- per stuk verkocht. Bot werd verkocht voor 24,- tot 20,-. Grote tong deed ƒ2,40, groot middel ƒ2,45, klein mid del 2>®°„ tof 2>50, tong 1 2,80 en tong 2 2>85 per kilo. Voor de Dinsdagmarkt was de traw ler Thorma IJM 33 Maandagmorgen reeds binnen. Dit schip heeft een vangst van 930 kisten verse vis, 100 kleine kist jes haring en 40 stijve kabeljauwen, waarbij 280 kisten schelvis, 220 kisten gul, kabeljauw en blanke koolvis, 170 kisten wijting, 20 kisten haring, 200 kisten grove makreel, 20 kisten kleine makreel en 20 kisten diversen. Van de Maandagmarkt bleven voorts twee log gers over voor de Dinsdagmarkt. Dit zijn de Java KW 159 met 300 kisten verse vis en 220 stijve kabeljauwen en de KW 85 met 225 kisten verse vis. Schipper Teun van Oosten, tot voor kort stuurman op de Herman IJM 2, heeft van de Vem een schip toegewezeh gekregen. Het is de Sumatra IJM 62, die thans alweer enige dagen met zijn nieuwe commandant op de visgronden is. De trawler Flamingo IJM 25 is voor lopig uit de vaart gekomen. De bedrijfs- uitkomsten waren van dien aard, dat het varen met dit schip economisch niet verantwoord was. De trawler Gelria IJM 21 ondergaat een goede survey-beurt. De werkzaam heden vorderen snel. Zodat binnenkort de Gelria IJM 21 wel weer ter visvangst naar de Noordzee zal vertrekken. De trawler Abraham VL 77 ondergaat even eens een ingrijpende survey-beurt. Wan neer dit schip weer vaarklaar is, gaat het, zoals wij reeds eerder hebben ge meld, onder de vlag van een Vlaarding- se rederij en onder supervisie van de factory P. Brouwer te IJmuiden weer naar zee. Om de Noord was de visserij gedu rende dit weekeinde schraal. Er wer den geringe vangsten door de trawler- vloot gedaan. In doorsnee waren het trekken van 20 tot 30 manden hoops, waarbij dan enige manden haring en makreel. Langs de kust was het met trekken van 10 tot 15 kilo tong en 2 manden schol, wijting en bot niet veel beter. De Scheveningse loggers om de Noord klaagden ook al over de vang sten. Zij deden trekken van 15 tot 20 manden hoops en een paar kabeljauw- tjes. a Horizontaal: 1. Frans maarschalk, bekend van eerste wereldoorlog; 4. schraper; 7. uitroep van aanmoediging; 8. listig; 10. klooster; 12. zenuwtrekking; 14. vis; 15. merkteken; 16. borstwering; 18. overjas; 20. vlek; 22. bisschopsmuts; 24. samengestelde klinker; 25. muts; 26. tak; 27. Russische stad; 29. bezink sel; 30. zich oprichten; 31. opgooi; 32. lichaamsdeel. Verticaal: 1. feest; 2. elegant; 3. humeur; 4. dessertcrème; 5. meester (Hebreeuws); 6. verloren; 9. tongbeweging; 11. hond; 13. denksport; 16. goed; 17. Grieks snaarinstrument; 19. rivierarm in Noord- Brabant; 21. pocherij; 23. schaatsen; 24. papegaai; 25. vesting; 26. rivier in Italië; 28. treuzelaar; 29. duinvallei. Advertentie stoffen Prima stoffen voor prettige prqzen. Vraagt Uw kleermaker De begunstigers van de stichting „Touring Zandvoort" komen op Dinsdag 5 April 's avonds om 8 uur in het Raad huis te Zandvoort bijeen. Dan zal een aanbeveling worden op gemaakt ter voorziening in de vacatu res van bestuurslid der stichting daar de heren N. W. Bouwes en C. Keur jr. als zodanig periodiek aftreden. Aan de Heemsteedse raad wordt voorge steld het bouwplan van de 16 waningen aan de Laan van Insulinde in te trekken. De openbare aanbesteding ervan is mislukt, evenals die van de 21 woningen ten Zuiden van de Bankastraat. Het gemeentebestuur is er nu in geslaagd de bouw van deze wo ningen onderhands aan te besteden. Met het intrekken van de plannen voor de bouw van de 16 woningen aan de Laan van Insulinde heeft het streven van de be woners van de Camplaan, die pleitten voor doortrekking van de Camplaan naar de In dische Buurt, een kans van slagen. De Pluimvee- en Konijnenfokver- eniging „De Eendracht" hield Maan dagavond in het R.K. Verenigingsge bouw haar jaarvergadering, welke zich in een flinke belangstelling mocht verheugen. Bij de ingekomen stukken was we derom het verzoek aan de orde, Aals meer te steunen in haar pogingen dit jaar een districtstentoonstelling te or ganiseren. Besloten werd daarvoor een bedrag van f 50 ter beschikking te stellen onder voorwaarde, dat de andere zusterverenigingen eveneens financiële hulp verlenen. Medegedeeld werd, dat blijkens een verslag van een vergadering, gehou den door de Raad van Beheer, de mo gelijkheid wordt overwogen dit najaar een einde te maken aan de verplichte inenting van kippen tegen de pseudo- vogelpest. De jaarverslagen van de secretaris, de heer A. H. Nunnink, en de penning meester, de heer G. Neefkens, waren zeer optimistisch van geluid ;het leden aantal heeft de 100 overschreden en er is een behoorlijk batig saldo in kas. De aftredende bestuursleden, de he ren P. v. Tol, G. Neeskens, G. A. Tuk ker en G. van Bakel werden alle her kozen en als nieuw bestuurslid werd aangewezen de heer G. de Harder. De rondvraag leverde maar weinig punten op en zo behoorde deze verga dering weer spoedig tot het verleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2