Uiterst modern garagebedrijf van de N.Z.H.Y.M. aan de Leidsevaart Met bouw wordt begonnenwan neer tram van de baan is Babydag 29 Maart Medisch zwemmen voor invaliden in Haarlems Sportfondsenbad Ladelichter heeft meer op zijn kerfstok Kamerlid Th. S. J. Hooy bespreekt actuele problemen Marge-beschikking voorbarige daad van de regering Steekspel der welsprekendheid Tweede derde-klassegroep Bewoners van Haarlem-Oost vragen om verfraaiing van hun wijk 30 Kosten ruim twee en half millioen Prachtig voorbeeld van revalidatie Radio-reparatie In Haarlems Vleeshal PLEINEN MOETEN EEN BETER AANZIEN KRIJGEN ^VJeeMt VERGADERING K.V.P. BLOEMENDAAL Teisterbant's bijdrage aan Boekenweek TAFELTENNIS DAMES H. J. Maertens N. V. DINSDAG 29 MAART 1955 PAGINA 3 VI- Wt 1 - '<S VOORDE BABY Burgerlijke Stand Haarlem Betrouwbare NIEUWE ERE-LEDEN BIJ B.M.H.C. Vergadering St. Willibrordus G. S. Scheltema over Amerika Horloge verduisterd Jacoba van Beieren per helicopter naar Zandvoort Uit het raam gevallen Maria-altaar Beurs van Amsterdam Beurs van New York - Advertentie WOENSDAG MAART DONDERDAG MAART "Ac W'-' s Ofschoon de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, nog niet heeft beslist op een verzoek van de N.Z.H.V.M. om de tramdienst Amster damZandvoort te mogen staken, heeft de directie van deze maatschappij toch reeds zeer vérstrekkende maatregelen getroffen, die er op wijzen, dat zij binnen niet al te lange tijd een uitspraak verwacht. Zo heeft zij thans 65 nieuwe bussen van f 70.000 per stuk in bestelling voor de nieuwe buslijn Amsterdam—Haarlem—Zandvoort, terwijl zij aan haar technische dienst, waarvan de leiding berust bij de heer H. J. Kapteyn, opdracht heeft gegeven tot het maken van een ontwerp voor een grote garage en werkplaats aan de Leidsevaart, waarvan wij gisteren de maquette hebben gezien. De totale bouwkosten van de garage, die een capaciteit zal krijgen van ongeveer 170 bussen, zijn geraamd op 2,6 millioen gulden. Zodra de minister zijn goedkeuring zal hechten aan het verzoek van de N.Z.H.V.M. is het ogenblik niet ver meer, waarop aan de Leidsevaart in Haarlem een modern en goed geoutilleerd garagebedrijf zal verrijzen. Het complex, dat neergezet wordt naast het hoofdgebouw aan de Leidse vaart, nadat de tramremise en -werk plaatsen zijn gesloopt, is in twee ele menten te verdelen: twee flinke gara gehallen en negen werkplaatsen, die met elkaar verbonden zijn door een ruimte, waarin een cantine, douchecel len, leslokalen voor de opleiding van chauffeurs en monteurs, een kleine ga rage voor zes tourwagens en een ban denopslagplaats zijn ondergebracht. Het grappige van de hele construc- Advertentie Als reclame voor onze Babydag heden, hebben wij uitsluitend deze week, enkele speciale aanbiedingen. Onderleggers, kwaliteit Teddy 1.15 Pyamajasjes 1-45 Reiszak Teddy „19.25 Wieggarnituren 2.89 Ledikantgarnituren 3.95 Dekenklemmen 2.40 Bretelbroekjes 1.29 Heerlijk zachte luier, bijzonder geschikt voor de eerste maanden 0.79 Anegang 46 - Tel. 14651 Grote Houtstraat 116 - Tel. 13339 CINEMA PALACE: „Désirée", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. FRANS HALS: „Anna" str. volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Wij zoeken millionnairs" a. 1. Tij den: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. LUXOR: „De woestijn leeft" a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Di. 8.15 uur: „Waterloo Bridge, volw. REMBRANDT: „Odyssee" 14 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Moordende bescherming", 18 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Les enfants du paradis" volw. Tijden: 2 en 8 uur. Woensdag 30 Maart Concertgebouw: Concertbureau Alphenaar. Piano-avond door Henk Bijvanck, 8 uur. Minerva: Jazz Competitie AVRO, 8.15 u. GEBOREN: C. G. P. van Maris—Elfe rink z.; D. C. DorlandtHoogduin z.; M. F. H. BankLigthart z.; N. Faber de Koomen z.; C. Molenaarten Haaf d.; H. J. Düsterbeckvan Oosten d.; Y. S. SliekerDelissen d.; J. A. C. Polder manCrama; E. Muis—de Bell; E. Bak kervan der Blom d.; C. Nederstigt van der Drift d.; W. H. DijkstraLigt hart d.; K. KerkhoffBrandsma d. GEBOREN: M. D. Huijgen-van der Burg, z.; H. Lourenburg-Tierie, z.; H. J. Kist-van Zonneveld, d.; A. A. Bos- Koning, d.; J. Spaans-Arends, d.; M. C. Hoed-Dekker, d. ONDERTROUWD: A. C. H. M. Mar tens en A. M. Kuijl; J. Lokerse en C. W. Florie. ONDERTROUWD: J. A. A. ten Wolde en E, Th. M. van Dam. GETROUWD: A. J. Oosterling en A. R. Huisman; J. Burghout en L. J. van Toombergen. OVERLEDEN; M. J. Loogman, 66 j., Korte Zijlstraat; E. C. Schmidt—van Santé, 53 j., Goltziusstraat; F. B. M. WijdeveldWigger, 73 j., Raafstraat; A. M. BeelenBouman, 76 j., Brouwers vaart; A. C. Dirksvan Bruggen, 58 j., Steenbokstraat; J. Smink, 67 j., Pladel- lastraat; K. F. Herzog, 78 j., Nassau- laan; J. E. J. Morsink, 62 j., 2e Emma- OVERLEDEN: B. C. van Dansik, 71 Ïr.E. G. J. van Leeuwen, 60 jr.; A. 5. J. Schoemaker, 68 jr.; J. A. Ruiter, 45 jr. tie is, dat ze „groeien" kan. Wanneer de garage aan het Soendaplein is verkocht op het ogenblik zijn er slechts enkele gegadigden wordt het busbedrijf aan de Leidsevaart geconcentreerd. Het is dan niet uitgesloten, dat er nog een der de en misschien wel een vierde garage hal nodig is. Ook het aantal werkplaat sen kan uitgebreid worden. Bij de opzet van de plannen, waaraan tot nog toe geen architect te pas is gekomen, is hiermede rekening gehouden. Zo kan het magazijn, dat nu in de werkplaatsen is ondergebracht, verplaatst worden en elders onder dak worden gebracht. Het zelfde geldt voor de garage van de tour wagens. In de enorme hallen ongeveer twin tig meter breed en ruim honderd me ter lang worden de bussen in rijen van zes geparkeerd. De chauffeurs ko men vanaf de Leidsevaart met hun wa gens het terrein opgereden en zetten koers naar het sneltankstation, dat drie bussen tegelijk kan helpen. In tijd van twee minuten zijn de tanks volgepompt en de drie bussen rijden naast elkaar de garage binnen (beter is het te spre ken van het voorportaal van de gara ge), waar de dagelijkse revisie en con trole plaats vinden. Mannen van de schoonmaakdienst maken de voor- en Als de tram AmsterdamZand poort van de baan is! zal de N. Z. H. V. M. met 65 nieuwe bussen, die op het ogenblik reeds in be stelling zijn, op de buslijn Am sterdamZandvoort gaan rijden. In verband met deze reorganisa tie heeft de directie aan haar technische dienst opdracht gege ven een ontwerp te maken voor een nieuwe garage aan de Leidse vaart. achterzijde van de bussen schoon en wanneer dat alles is gebeurd worden de bussen naar de automatische was machines gereden, die de boven- en zijkanten van de wagens voor hun re kening nemen. Na deze grondige schoonmaak worden de bussen gestald in de enorme hallen om de volgende morgen weer fris als een hoentje de Haarlemse burger en vreemdeling van dienst te zijn. De werkplaatsen zijn geprojecteerd met de grootste efficiency. Zij hebben betonnen schaaldaken, waarin het dag licht vanuit het noorden naar binnen valt. In de afdelingen, waar het onder houd en de reparaties plaats vinden zijn putten gemaakt, die een bijzondere vorm hebben, omdat de N.Z.H.V.M. m de nabije toekomst met bussen zal gaan rijden, die uitgerust zijn met z.g. underfloormotoren, (motoren die aan gebracht zijn in de vloer). Het maga zijn is voorlopig ondergebracht in de afdelingen 4, 5 en 6, maar kan zodra de nood aan de man komt naar elders worden overgebracht. Het kleine project twee garagehal len en negen werkplaatsen zal een bedrag van ruim twee en half milli oen gulden vergen. De verwarming en de installatie zijn hierbij inbegrepen. Naast het hoofdkantoor staat sinds jaar en dag een oude woning, die ook gesloopt zal worden. Er komt een magazijn voor gevonden voorwerpen, plaatsbewijzen' enz. Voorts wordt er een afzonderlijke garage gebouwd voor personen- en dienstauto's. Ook de bedrijfsbrandspuit ,de brand wacht is praetisch volledig opgeleid krijgt er een plaatsje. Boven deze opslagplaatsen en gara ges komen twee dienstwoningen. Sinds 10 Januari 1955 oefenen lichame lijk gebrekkigen uit Haarlem e. o. iedere Maandagavond in het Sportfondsenbad. teneinde de grondbeginselen van de zwemtechniek te leren en daardoor aan hun revalidatie mede te werken. Erva ren zweminstructeurs, deskundigen op het gebied van lichaams- en loophouding en Rode-Kruisvrijwilligers(sters) doen daarbij al het mogelijke, om de schijn baar onoverkomelijke hinderpalen uit de weg te ruimen. In de drie maanden, dat de Algemene Nederlandse Invaliden Bond in Haarlem zijn prachtige initiatief heeft gevoerd, zijn reeds verschillende successen ge boekt.. Financieel wist men in samen werking met de gemeente en de zieken fondsen tot een redelijke oplossing te komen, waardoor de patiënten slechts een zeer klein bedrag behoeven te beta len. Enige weken geleden besloot men over te gaan tot het vormen van een „Comité van Aanbeveling", waarin vele vooraanstaande Haarlemmers zijn geno digd zitting te nemen. Dit comité was gistermiddag voor een deel in café- restaraunt-paviljoen „Dreefzicht" aan wezig, om haar steun en volle mede werking aan het werk der Invaliden- bond toe te zeggen en daarnaast op het filmdoek en vervolgens in de werkelijk heid de lichamelijk gehandicapten te zien zwemmen. Dr. J. p. W. A. van Braam Houck- geest voorzitter van de Algemene In- validenbond, verwelkomde allen en in het bijzonder de artsen, die zich bereid hadden verklaard naast hun drukke werkzaamheden in het comité zitting te nemen. Spreker schetste in het kort de geschiedenis van het „Medisch zwem men" in Nederland. Naar het voorbeeld van Amsterdam, Leiden en vooral Zaan dam, van l'A jaar geleden, is Haarlem met de studie van de mogelijkheden in dit verband begonnen. Aanvankelijk stuitten de plannen op financiële moei lijkheden, doch aan het eind van 1954 kon tot het daadwerkelijke zwemmen worden overgegaan. Het ongunstige weer heeft tot dusverre enige ouderen weerhouden. De oudste deelnemer is vijf Advertentie en vijftig, de jongste vier jaar. Het aan tal mannelijke deelnemers is 18, terwijl regelmatig 11 vrouwelijke patiënten het bassin bezoeken. Het zwemmen is zo belangrijk, omdat het de patiënten ook in staat stelt be hoorlijk te lopen, waardoor zij hun dik wijls verloren eigenwaarde volkomen hervinden. Ook zijn zij in staat tot zei len of roeien. Na de installatie van het „Comité van Aanbeveling" vertoonde de heer Joh. M. Schmidt, oud-directeur van het Sport fondsenbad, ,zijn zelf opgenomen film, die de te bereiken resultaten met me disch zwemmen in een helder licht stel de. Gisteren konden wij berichten, dat de Haarlemse politie de 31-jarige magazijn bediende A. W. F. had ingesloten, om dat de man in een sigarenwinkel aan de Zomervaart f 65— had weggenomen, terwijl de winkelierster even weg was. Bij een nader onderzoek bekende de magazijnbediende, dat hij nog meer la delichtingen had gepleegd. Op 21 Maart had hij kans gezien f 10.weg te ne men uit een dameshoedenzaak aan de Gierstraat. De dag daarop was de man een winkel aan de Spaarnwouderstraat binnengestapt en daar had hij gevraagd, of het schemerlampje, dat hij twee we ken tevoren had gebracht, al klaar was. De winkelier wist echter van niets en hij ging het even aan zijn vrouw vra gen. Ook die kon zich niets herinneren, waarop de man vertrok met de mede deling, dat hij zich zeker in de winkel had vergist. De winkelier zag toen, dat er enkele bankbiljetten uit de toonbank lade staken en hij vond dat nogal vreemd. Bij controle van de kas bleek, dat er f40.— te weinig aanwezig was. Aangifte bij de politie volgde en bij het verhoor van de magazijnbediende kwam deze zaak tot klaarheid. De magazijnbediende bleek al het geld, ook die f65.—, nog in zijn bezit te hebben, totaal dus f 115. Hij bekende voorts in andere winkels geprobeerd te hebben de geldlade te lichten, maar dat was hem niet gelukt. De man is bij de officier van justitie voorgeleid. Voor de leden van de afdeling Bloe- mendaal van de Katholieke Volkspartij heeft het Tweede Kamerlid, de heer Th. S. J. Hooij, uit Haarlem, Maandag avond in het parochiehuis aan de Bloe- mendaalseweg gesproken over de lonen- en prijzenpolitiek van de regering. Spreker begon met te zeggen, dat de lonen- en prijzenpolitiek een moeilijk object was en deel uitmaakte van de politiek in de beide Kamers. De huur- politiek kan hierbij aansluitend worden genoemd, want zij komt voort uit de geleide prijspolitiek. De reden van de huurpolitiek was de schaarste aan wo ningen en het feit, dat bij grotere vraag dan aanbod de kans groot was op zeer hoge huren. De geleide loonpolitiek hield in het uitvaardigen van de loon stop kort na de bevrijding om de lonen beneden een plafond zowel als boven een ethisch minimum te houden. Daarin is men in ons land geslaagd in tegen- De viering van de Boekenweek in Haarlem is gisteravond in de Vleeshal voortgezet met een „steekspel der wel sprekendheid" onder auspiciën van de Sociëteit Teisterbant. Een voortreffelijke avond, druk bezocht en door alle bezoe kers gewaardeerd. Negen té voren aangezochte sprekers (voor de wegens ziekte verhinderde heer F. Mayer sprong spontaan en moedig me vrouw Roozenvan Zijl in) hadden tot taak tenminste 5 en ten hoogste 7 mi nuten het woord te voeren over één der drie onderwerpen, welke hun slechts enkele minuten vóór hun spreekbeurt werden onthuld. In deze rhetorische krachttoer zag Godfried Bomans, die de regie van de avond had, een middel te gen een kennelijke zwakte van ons volk: het onvermogen zich a Timprovis- te helder en fraai uit te drukken. „Wij zijn een volk van stotteraars geworden, in tegenstelling tot vroeger, toen de re dekunst in hoge ere stond", aldus de heer Bomans. Om het auditorium, bestaande uit le den van Teisterbant en vele andere Haarlemmers, zo nauw mogelijk bij het gebeuren te betrekken, was bepaald dat door stemming (i.e. het geven van pun ten) de uitslag van de wedstrijd zou worden bepaald. Uiteraard hadden de ter keuze gege ven onderwerpen alle met „het boek" van doen. Zo opende dokter Tjebbo Franke met een gecombineerde beant woording van de vragen: waarom in Haarlem altijd zo graag kunstenaars onder wie tal van literatoren hebben gewoond en waarom lezen gezond is; mevrouw Roozenvan Zijl prees de voortreffelijkheid van het boek in de oorspronkelijke taal in vergelijking met vertalingen in het Nederlands; de letter kundige drs. Siegfried van Praag hield een levendige, van grote eruditie getui gende beschouwing over de invloed van de „salon" in de Franse letteren; de jonge schrijver Harrie Mulisch om schreef zijn mening, dat literatuur niet aan zedelijke normen gebonden hoeft te zijn en mr. Phaff, de gemeente-secreta ris sprak met weldadige openhartigheid over de niet van vrees vrije houding, welke de overheid tegenover het boek pleegt in te nemen. De wedstrijd der rhetoren, die met enthousiaste belangstelling werd ge volgd door de toehoorders, werd hier na onderbroken voor een lucide be schouwing door mevrouw Harriët NeelissenLaurey over „de poëzie in het kind". Zij liet zien hoe zuiver de poëzie in het kind leeft en hoe oor spronkelijk het bewonderen kan, nog te onbevangen om zich te vèrwonde- ren. Zij sprak over „gewone kinde ren". Niet over „wonderkinderen". Er zijn geen wonderkinderen. Zij zijn wonderen omdat zij kinderen zijn. Daarna was het woord weer aan de rhetoren. Dr. B. Delfgaauw gaf een kernachtige, heldere, verhandeling over de invloed van de existentie-philoso- phie op de literatoren en omgekeerd; drs. Barend Rijdes schiep een gaaf kunststukje in zijn belichting van het verband tussen eloquentie en klassieke humaniora; de uitgever Quakernaat beantwoordde speels de vraag wat een uitgever moet doen als hij een excellent manuscript ontvangt, waarin hij com mercieel geen heil ziet, en dr. P. H. Schroder gaf tenslotte nuchter doch welsprekend antwoord op de beide vra gen: wat leest de eenvoudige man en moet zijn keuze worden opgevoerd zo ja, hoe? De bij .referendum vastgestelde uit slag, welke voor wat de eerste vijf prijswinnaars betreft werd bekend ge maakt, zag er als volgt uit: no. 1 was de heer Rijdes; no. 2 dr. P. H. Schro der; no. 3 mr. Phaff; no. 4 Siegfried van Praag en no. 5 de heer Quakernaat. De eerste drie ontvingen een boekenbon. Een boekenprijs viel eveneens ten deel aan mevrouw Neelissen, wier voor dracht volgens de opzet buiten mede dinging was gebleven. stelling met landen als Frankrijk en Italië, die het gevaar van de na-oor- logse periode niet inzagen met als ge volg een grote ontwaarding van het geld. De inflatie in Italië bracht som mige prijzen 58 maal zo hoog als de nominale waarde voor de oorlog! Hoewel in ons land de reële waarde van de lonen zodanig was, dat men er redelijk van kon leven, had zulks toch tot gevolg, dat in de beloning van de arbeid de vakbekwaamheid niet vol doende naar voren kwam. Aan die loon politiek in de eerste na-oorlogse jaren viel echter niet te ontkomen, aldus de heer Hooij. Vervolgens besprak spreker de loonronden, waarvan die van 1 Oc tober 1954 de zevende was. Deze laatste loonronde wordt aangeduid als de cen trale welvaartsronde. De loonronden hebben een gunstige invloed gehad op de arbeidsvrede, hetgeen enig in de wereld is. Er zijn praetisch geen arbeids dagen aan stakingen verloren gegaan. Inmiddels heeft de Stichting van de Arbeid met advies van de Sociaal Eco nomische Raad een rapport opgesteld over de vraag hoe in de toekomst loon politiek moet worden gevoerd. Dit zou niet méér als een geheel door het be drijfsleven moeten geschieden, maar door elke bedrijfstak afzonderlijk. De lonen mogen dan evenwel niet onder het ethisch minimum komen, maar er moet meer ruimte naar boven worden gelaten. Spreker was er bovendien van overtuigd, dat loonsverhoging altijd min of meer een tendenz betekende voor een prijsverhoging. Wij leven, aldus het Tweede Kamer lid, in een tijd van hoogconjunctuur. Er is een grote vraag naar goederen en als gevolg hiervan vreest men, dat de prijzen zullen oplopen. Spreker geloof de echter niet, dat deze vrees alar merend is en direct noopt tot het ne men van maatregelen. Vergeleken bij het jaar 1949, dat men min of meer als een normaal jaar be schouwt met betrekking tot de verhou ding van lonen en prijzen, steeg het index-cijfer in 1953 tot 120. Op 15 De cember 1954 was dit tot 127 opgelopen en op 15 Januari en 15 Februari van dit jaar tot 129. Tenslotte besprak de heer Hooij in het kort nog even de marge-beschik king, die hij een te voorbarige daad van de regering noemde, omdat de toe stand zeker niet zodanig is, dat het uit vaardiging van de beschikking hield zakelijk geacht moest worden. De uit- vaadiging van de beschikking hield nauw verband met de wijziging in de omzetbelasting. Antwoord op vragen De belangstelling van de ruim twin tig aanwezige leden bleek uit de na de pauze gestelde vragen. Tot enkele der belangrijkste willen we ons hier beper ken. De fractievoorzitter van de K.V.P. in de Bloemendaalse gemeenteraad, de heer J. F. M. Pinxter, had gehoord van de grond en het plafond van dfe lonen, maar wilde iets meer weten over het dak van het huis, dat loon heet. Hij doelde hier op de zwarte lonen in de bouwvakken. De heer Hooij antwoord de, dat de zwarte lonen zullen blijven bestaan zolang er een tekort aan ar beidskrachten is. Maatregelen hiertegen zijn helaas niet mogelijk. Een aantal werklozen van honderdduizend wordt als een normale en gezonde situatie beschouwd. Tevens kwam de kartelvorming naar voren. In een tijd van hoogconjunctuur, zoals wij nu beleven, kunnen de kartels gevaar opleveren. In een tijd van laag conjunctuur kunnen de kartels echter beschermend werken. De kartelvorming heeft op het ogenblik de volle aandacht van prof. Zijlstra. aldus de spreker, die met betrekking tot een vraag over de verhoging van de melkprijs opmerkte, dat deze verhoging zeker noodzakelijk was, maar op een volkomen fout tijdstip werd afgekondigd. Dit had moeten ge beuren gelijk met de laatste loonronde op 1 October 1954 of niet eerder dan 1 Juli van dit jaar bij de komende be lastingverlaging. Voor de aanvang van de lezing van de heer Hooij had een ledenvergade ring plaats in verband met het vacant komen van drie bestuursplaatsen. Dit was een gevolg van ziekte van voorzit ter P. A. M. Haanappel, het vertrek uit de gemeente van'mr. J. H. M. Kropman en wegens drukke werkzaamheden van mejuffrouw M. Huikeshoven. Conform het bestuursvoorstel werden gekozen de heren F. B. Veringa (voorzitter), A. Even en W. Wesselink. Ter uitbreiding van het bestuur met twee leden werd staande de vergadering de heer Th. Hekker gekozen. Over de andere vaca ture zal nog overleg worden gepleegd. Het vorig en dit week-end vonden ter gelegenheid van het 60-jarig jubi leum bij B. M. H. C. enkele festivitei ten palats. De jeugd kwam eerst aan bod, terwijl Zaterdag j.L in Treslong een diner aan leden en oud-leden werd aangeboden. Tijdens deze interne vie ring werden mevr. W. Uhlenbroek, voorzitter B. Schmeink en de heer K. de Jong (voorzitter jubileum.com- inissie) tot ereleden benoemd. Daarvóór zal echter het bestuur van B. M. H. C. op a.s. Zaterdagmid dag van 15.30 tot 17.00 uur in het clubhuis een receptie geven. De vorige week aangekondigde be slissingswedstrijd tussen de dames teams van Oranje-Zwart en TOG 2 werden op het laatste moment afge last, daar er tot wijziging van de dames-klassen besloten was. De kam pioen in de vierde klasse C is nog niet bekend. Hopelijk heeft de com petitieleider volgende week alle ranglijsten gereed, zodat dan uit het set-gemiddelde zal blijken wie er als nummer één eindigt. Volgend jaar zal er een einde zijn gekomen aan de ietwat vreemde situatie in de dames competitie. Nu kennen wij immers één derde klasse, met daaronder maar liefst vier vierde klasse-afdelingen, een aantal, dat zeer zeker nog zal groeien, gezien de te verwachten toe name van het aantal verenigingen. Daar er echter thans besloten is tot de instelling van een tweede derde klasse-groep, wordt de pyramidale- vorm weer herkregen. Van deze ver snelde promotie profiteren diverse R.K. verenigingen, terwijl de degrada tie van TYBB en Velsen niet door zal gaan. De promoverende teams zijn Rapidity, GTTC 1 en 2, en Oranje- Zwart; voorts DIOS, CSV, TOG 2 en Johez 3. Al deze teams eindigden als nummer ten of twee. Overigens zijn er nog andere wij zigingen mogelijk bij de dames. Men is nog steeds doende met de instel ling van een gewestelijke eerste klas se, die dan de afdelingen Kennemer- land, 't Gooi en Amsterdam zou om vatten. De zaak is in behandeling bij het bestuur van Amsterdam, maar vordert zeer langzaam. Mocht deze regeling doorgaan, dan zullen wellicht Onder niet al te grote belangstelling bewoners van Haarlem-Oost in groteren van de zijde der wijkbewoners kwam gisteravond het wijkcomité Haarlem- Oost bijeen. De voorzitter, de heer H. J. Loppersum, sprak de verwachting uit, dat er in de toekomst meer waar dering zou blijken. Bij de behandeling der ingekomen stukken bleek, dat gevraagd was om een verkeersagent te plaatsen bij de Amsterdamse Poort. Van politie-zijde achtte men dat echter niet nodig. Ver der was er een verzoek binnengekomen om brievenbussen te plaatsen in de om geving van de Wichersstraat, hetgeen inmiddels is geschied. Uiteraard was ook de bus weer troef en velen verlangden naar betere rege ling van Hjn 5 en naar een wachthuis je aan het Van Zeggelenplein. Met de N.Z.H. is daarover gecorrespondeerd, en niet zonder succes. Besloten werd verder medewerking te verlenen aan de Haarlemse Sportweek en aan de Stille Tocht op 4 Mei. In verband met het laatste is aan de ker kelijke overheid in Oost gevraagd op 4 Mei 's avonds de kerkdiensten vroeger te laten beginnen. Pastoor H. W. van Schie en dominee Van Rijn hebben 1 daartoe hun medewerking verleend. Zo l rekent, het Wiikcomité er nu op. dat de Nassaustraat 5 Haarlem fflelef. 15220 rekent het Wijkcomité er~nu op, dat de getale zullen deelnemen aan de Stille Tocht naar de Dreef. De hoofdschotel dor bijeenkomst werd verzorgd door de heer L. Adriaanse, die een causerie hield over de plant soen-aanleg in Haarlem-Oost.Hij deelde daarin mede, dat er aan de Schiphol- weg 250 bomen zullen komen. Het Van Zeggelenplein zal spoedig een gras mat krijgen en ook de tuintjes van de Van Zeggelenschool komen aan de beurt. De heer Adriaanse besprak ver volgens de beplanting van de Coltman- straat, Croezemanstraat en Richard Holkade. Hij vertoonde daarna enkele kleuren plaatjes over de beplanting in'Haarlem en liet daarna verschillende prachtige plekjes zien. Van de gelegenheid tot discussie werd na de pauze druk ge bruik gemaakt en het was de heer Be- rendse, die vroeg, waarom b.v. het Drilsmaplein en het Teylerplein nog niet beplant worden. De heer Vos wees er op, dat de bomen een bijzonder sie raad vormen en hij vroeg zich af, waar om de bomen zo dikwijls gerooid wor den. Hij vroeg voorts een beplanting aan de Herensingel. De heer De. Wolf wil de wel iets meer weten over de ver fraaiing van de Richard Holkade. en de omgeving daarvan. De heer Henne- veld herinnerde aan de toezegging van B. en W. dat dit jaar 22 pleinen in de stad beplant en verfraaid zullen worden. Daaronder vallen toch zeker het Drils maplein en het Teylerplein. In een algemeen gesteld antwoord verklaarde de heer Adriaanse, dat en kele vragenstellers nog even teleurge steld moesten worden. Hij kon namelijk niet de toezegging doen, dat aan alle verlangens gehoor gegeven kon worden. Niet alleen heeft de Dienst voor Hout en Plantsoenen te kampen met gebrek aan personeel, maar ook de Dienst Bouw en Woningtoezicht moest eerst met haar werkzaamheden klaar zijn, aleer aan 'n beplanting kan worden be gonnen. Openbare Werken moet trou wens ook altijd eerst nog veel werk ver zetten. De samenwerking tussen de ver schillende diensten kan bijzonder goed genoemd worden. De heer Adriaanse verzekerde, dat van alle verlangens in Oost goede no ta zou worden genomen. De heer Willemse maakte van de ge legenheid gebruik een beroep te doen op de inwoners van Haarlem-Oost om mede stelling te nemen tegen de balda digheid. Er is hier vooral een taak voor ouders en het onderwijzend personeel. Vermelden wij tenslotte nog, dat de heerAdraanse een kleine tentoonstel ling had ingericht van vele soorten ge droogde plantenblaren. De voorzitter sloot de vergadering met een opwekking om in groten getale deel te nemen aan de Stille Tocht op 4 Mei. de dispensaties voor de in de heren klassen spelende dames worden inge trokken. De komende week worden er nog twee tournooien gespeeld. Togido be gint Dinsdag met een eieren-tournooi. waarvan de finales op 5 April zullen zijn. De officials van afdelingsbe stuur en commissies hebben voorts Donderdag a.s. een onderling tournooi bij Johez: Het kampioensteam van Togido speelt Dinsdag zijn eerste promotie wedstrijd. Het is een thuiswedstrijd tegen Bempa uit Amsterdam, waarna Donderdag AVGA 2, eveneens uit Am sterdam, wordt bezocht Maandagavond werd in gebouw Cul- tura, onder auspiciën van de Ned. Kath. Vakbond voor de Textieldetailhandel, St. Willibrordus een Amerikaanse a- vond georganiseerd voor alle leden van de Ned. R.K. Middenstandsbond te Haarlem. Als eerste punt op het programma stond een lezing, getiteld „The Ameri can Way of Life", te houden door een afgevaardigde van het Economisch In stituut voor de Middenstand, de heer G. S. Scheltema. Hij sprak over z!_'n ervaringen opgedaan teedens zijn stu diereis door de V.S. Het doel van deze reis was, het stellen van een onder zoek naar de ontwikkelingsgang, gedu rende de laatste jaren van de detail handel aldaar. Allereerst stelde de spreker vast, dat landbouw en veeteelt, sinds 1850, nog steeds tot de belangrijkste middelen van bestaan gerekend worden. Daarnaast neemt de industrie een dominerende plaats in. Op enkele uitzonderingen na, bevat Amerika's bodem alle hiervoor nodige grondstoffen. Na deze algemene wetenswaardighe den ging de heer Scheltema de sociale ontwikkeling van de Amerikaan na. Het lichtst bevolkte deel van de U.S.A., dat zich aanvankelijk aan de noordoost kust bevond, verplaatste zich de laat ste jaren meer landinwaarts; mede door de geweldige industrialisatie. De spreker vergeleek het gemiddelde in komen van de Amerikaan met dat van de Nederlander. Na de burgeroorlog van 1866 begon zich de handel belangrijk te ontwikkelijk. Nu ontstonden weren- huizen, grootfiliaalbedrijven en speci aalzaken. De crisis van 1929 stond de verdere ontwikkeling hiervan in de weg. Zjj was de oorzaak van een minieme geldcirculatie. Men ging zelfs tot ruil handel over. Uit die tijd stamt het grote succes van het zelfbedieningssysteem. Ook na de crisis hebben de zelfbedieningszaken zich verder ontwikkeld. Het gevolg is natuurljjk een algemene achteruitgang van de speciaalzaak. Na de pauze was gelegenheid tot het stellen van vragen en werden er nog twee films vertoond over de stad New York en over het bezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernard in 1953 aan Amerika brachten. Deze buitengewoon interessante en leerzame avond werd georganiseerd met medewerking van de Filmdienst van de U.S. Information Service het E.I.M. en het Bureau van de landelijke vakorganisatie voor de textielde tailhandel. De Haarlemse politie heeft aangehou den en ingesloten de 22-jarige los-werk man J. J. H. uit Haarlem, die zich schul dig gemaakt zou hebben aan verduiste ring van een horloge. De man had een horloge, ter waarde van f 60.in huur koop gekocht en het weer doorverkocht zonder dat het afbetaald was. Het hor loge kon nog worden achterhaald. Hedenavond zal men, als de weersom standigheden het toelaten, te Zandvoort op de Rotonde een deel van de tele visie-opnamen in het kader van de uitzending vanuit „Bouws" kunnen ga deslaan. In de loop van de middag komt een helicopter naar Zandvoort, die op de Rotonde zal landen, 's Avonds om 9 uur vinden de opnamen plaats. Vermoe delijk zal Jacoba van Beieren dan uit de helicopter stappen en bloemen aan bieden aan kinderen, die zullen op treden als vertegenwoordigers van de landen van waaruit de inwoners ons land bezoeken. Mevr. de J., wonende in de Maris- straat te Zandvoort, wilde uit het raam van de eerste verdieping van haar wo ning met een stok een deken van het dak verwijderen. Doordat de stok bleef haken verloor mevr. de J. haar even wicht en viel uit het raam. Dr. Rob bers door het ongevallen-vlaggen- systeem gealarmeerd verleende de eerste hulp. Met een gebroken pols en inwendige kneuzingen is het slachtoffer per ziekenauto naar de Mariastichting vervoerd De Parochiekerk te Bakkum heeft nu ook een Maria-altaar dat door de Zeer Eerw. Heer Pastoor Goes plechtig is in gezegend. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3Ned. 1953 3% Ned. 1948 3C4 pCt. Ned. 1950 3% Ned. 1954 3% Ned 1955 3-3% Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 pCt Ned. Handel Mii. cert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli MJj. Cert. Stemming: goed prijshoudend. Vorig Opening slot 29/3 102% 102 100% 100% 100% 100 100% 100% 101% 100 A 229 305% 301 165 269% 272% 289 394% 390 268 368% 3651/4 358% 35514 605% 600 113% 11434 188% 18814 177 177 182% 1811/2 1474s I4714 145% 1451/2 25/3 58 132% 72% 50% 95% 28/3 57% 131 73% 50% 94% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward 78% 79% Radio Corp. 44 42% "Republic Steel 85% 84% Royal Dutch 79 79 Shell Union Oil 62% 62% Southern Pacific 58% 58% Southern Railway 85% 86% Tidewater 27% 28 U.S. Steel ex dlv Stemming: nauwelijks prqsh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3