.WESTELIJKE DRIE omstreeks half Mei in Den Haag bijeen? Voorbereiding van gesprek met Sovjet-Unie SKETCH GELIJKE BELONING VOOR MANNEN EN VROUWEN? Verklaring van Indonesische H.C. in „Nederlands Juristenblad" weerlegd Nieuwe publicatie van professoren Van Bemmelen en mevr. Hasewinkel—Suringa Subsidiëring van emigranten B Still going strong lê (Bijna) een sprookje in Spijk JBUIC Wees toch veeleisend! Felle brand te Uitgeest Franse vrijwillige schipbreukelingen weer aan wal Accoord fondsen tandartsen? Een goed idee? Werkgevers teleurgesteld over houding van regering Duurder vracht vervoer bij de N.S. Vluchtende soldaat in long geschoten Ch. J. I. M. Weiter INSTRUCTIES Vrouw en kind op het nippertje gered Morgen valt wellicht de beslissing ernstig ongeval Ernstige economische gevolgen De mishandelingen in Indonesië DINSDAG 29 MAART 1955 PAGINA *- Koningin en Prins picknicken Prins Bernhard als scherpschutter DODELIJKE VAL VAN BALKON APART VAN SMAAK - MET TRAGISCH GEVOLG Koningin spreekt jongeren op massameeting toe Verhoging van 12.5 pet. TENGEVOLGE VAN VAL OVERLEDEN KERSEN- BONBONS Na waarschuwing Advertentie De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de Verenig de Staten zullen waarschijnlijk op of omstreeks 15 Mei bijeenkomen om een gemeensch-ippelijke uitnodiging voor de Sovjet Unie op te stellen tot het hou den van een viermogendhedenconferen- tie. De Westelijke Drie zullen waar schijnlijk tijdens of na de voorjaarszit- De Britse auditeur-generaal heeft medegedeeld, dat ten gevolge van onjuist gestelde instructies de Brit se luchtmacht onderdelen van vliegtuigmotoren als schroot heeft verkocht. Het duurde zes maanden voordat men de fout ontdekte. Inmiddels waren bijvoorbeeld onderdelen ter waarde van meer dan 150.000 gul den voor honderd gulden verkocht. Op een ander depot werden onder delen ter waarde van meer dan 700.000 gulden als schroot verkocht. De waarde van het niet achter haalde materiaal bedraagt onge veer 1.350.000 gulden. Tengevolge van een felle brand is hedennacht de zelfbedienings zaak met bovenwoning van de heer N. van Leeuwen aan de Lan- gebuurt te Uitgeest geheel in de as gelegd. Vrouw en kind konden met grote moeite door omwonen den uit het brandende pand gered worden. In enkele uren werd de modelzaak, die pas enkele maanden geleden door burgemeester P. v. d. Ven werd geopend, geheel verwoest. De heer Van Leeuwen werd rond 1 uur uit de slaap gewekt door geraas. Hij be gaf zich naar beneden en ontdekte, dat de winkel in een vlammenzee veranderd was. Doorrdat hij de deu ren opende, kreeg het vuur nieuw voedsel en breidde zich snel verder uit. Het was voor zijn vrouw en kind daardoor onmogelijk langs de gewo ne weg de slaapkamer té verlaten Buren hebben hen, nadat een ladder tegen de voorgevel geplaatst was, via een dakraam uit hun benarde positie weten te bevrijden. De Uitgeester brandweer bestreed het vuur met drie slangen, maar moest, omdat gevaar voor uitbreiding van de brand niet denkbeeldig was en doordat een der slangen uitviel, de hulp inroepen van cL Alkmaarse brandweer. Toen deze arriveerde, was evenwel het ergste voorbij. Rond 3 uur was het gevaar geheel bedwongen. Doordat er weinig wind was, bleven omliggende perce len ondanks de intense vuurzee en de rondvliegende vonken gespaard De oorzaak van de brnd is onbekend. Verzekering dekt de schade. Dr. Aury van de Franse marine en de laatste twee van zijn negen vrijwil lige „schipbreukelingen" zijn gisteren weer aan wal gebracht na zes dagen in een rubberboot op zee te hebben door gebracht. Al die tijd leefden de schip breukelingen van zoutwater en scheeps beschuit, teneinde de theorieën te be proeven van dr. Alain Bombard, die indertijd op 'n reddingsvlot de Atlan tische Oceaan overstak en 65 dagen leefde op zeewater en rauwe vis. Dr. Aury en zijn metgezellen zijn on middellijk naar bed gestuurd om „ten minste 24 uur" uit te rusten. Zij zijn ge middeld vier kilo afgevallen. De zeven andere vrijwilligers hebben het niet de volle zes dagen kunnen uithouden. Zij zijn reeds eerder aan de wal gebracht. Dr. Aury verklaarde, dat de vrijwilli gers bewezen hebben dat Bombard ge lijk heeft. „Alle vrijwilligers waren ge wone mannen en zij hebben zonder scha delijke gevolgen zeewater gedronken." ro zei hjj. (Rtr) Koningin Juliana heeft Maandag op Sardinië gepicknickt in een romantisch woud van pijnbomen op de klippen hoog boven de Middellandse Zee. De Koningin en Prins Bernhard, ver gezeld door de negen andere leden van het Koninklijk gezelschap, huur den een particuliere bus om hen naar de plek te brengen. Deze was gele gen op heuvelachtig terrein te Santa Margherita, 16 mijl van Cagliari. Later op de dag arrangeerde het plaatselijke touristenbureau een parti culiere voorstelling van volksdansen en -zang in een salon van het hotel. De kleurrijke regionale kleding viel zeer in de smaak bij de Koningin. Zaterdag heeft Prins Bernhard in het bergdorp Isili in het hart van het eiland met een pistool van het type dat vele bandieten uit de streek gebruiken, zijn kunde in het schieten getoond. Hij richtte op een stuk si naasappelschil op 30 meter afstand en raakte het bij het eerste schot. (U.P.). Daar de leuning het plotseling begaf, is Zondagmiddag de 78-jarige mevr. A. de Klerk te Roosendaal van het balkon van haar woning gevallen. Ze liep ernstige verwondingen op aan rug en hoofd en is ln de loop van Maandagmorgen in het Ziekenhuis Charitas overleden. ting van de NATO-raad bijeenkomen, en wel in Den Haag of in Parijs. Zo wel in Parijs, als in Londen en Washing ton is gisteren officiëel meegedeeld, dat de Westelijke Drie via de diplomatieke kanalen doende zijn de bijeenkomst van de Westelijke Drie voor te bereiden. De officiële datum en plaats voor de voorjaarszitting van de NATO-raad is nog niet vastgesteld, maar een vooraan staande diplomatieke zegsman in Wash ington deelde gisteravond mede, dat deze rond 15 Mei gehouden zal worden in Parijs of Den Haag. Tijdens de zit ting zal West-Duitsland officiëel ontvan gen worden als vijftiende lid van de NATO. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten zouden van die gele genheid gebruik maken om definitieve schikkingen te treffen voor een viermo- gendhedenconferentie met de Sovjet Unie. Rond 20 Mei zal de Sovjet Unie dan waarschijnlijk officiëel worden uit genodigd aan zulk een conferentie deel te nemen. Via de diplomatieke kanalen zijn de Westelijke Drie reeds bezig de agenda van de viermogendhedencon- ferentie voor te bereiden. Frankrijk heeft er op aangedrongen, dat een werkgroep zal worden opgericht, be staande uit vooraanstaande diploma ten uit de drie leidende Westelijke landen, om de conferentie voor te be reiden. Dit zal vermoedelijk snel ge beuren. Over de plaats van de vier- mogendhedenconferentie tast men nog volkomen in het duister, evenals over de tijd. Men gelooft echter, dat in Juni of Juli de conferentie gehouden kan worden en men noemt daarbij de plaatsen Wenen of Stockholm. In dit verband wordt gedacht over de plotselinge reis van de Russische on derminister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, naar Zweden. Van Zweed se zijde heeft men echter ontkend, dat er over dit onderwerp gesproken is. Intussen heeft kanselier Raab van Oostenrijk gisteren overleg gepleegd met zijn ambassadeurs in Moskou, Lon den, Parijs en Washington. Hij heeft besloten de Russische uitnodiging om naar Moskou te komen om te praten over een Oostenrijks Staatsverdrag, te accepteren. Vermoedelijk gaat hij om streeks 15 Aprii naar de Russische hoofdstad. (UP-Rtr-AFP) 10 »tuk» 40 ct. 20 stuks 80 et. 50 stuks f 2.-. 20 stuks corktlpp«d 80 ct. Morgen zal in de Ziekenfondsraad, naar wij vernemen, vermoedelijk de be slissing vallen in de reeds lange tijd lo pende onderhandelingen tussen zieken fondsen en tandartsen wat betreft de honorering. De loop der besprekingen, onder lei ding van de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. Berger wet tigt de verwachting, dat het tot de lang verwachte definitieve regeling zal ko men. Deze zou dan per 1 Juli ingaan met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari j.l. ln Spijk is het sprookje van „de zeven geitjes" bijna werkelijkheid geworden. Marie, de geit van G. Brongers, heeft er het leven geschonken aan een vijfling: 4 bokkies en 1 geitje. En heeft daarmee een Nederlands record op haar naam gebracht. Marie is trots en anders Arie Tromp (in overall met das), Bobby Kraijo (in windjack) en Co de Jong wel, die de vijf geitjes en de grote geit aan onze fotograaf toonden. Twee Britse huisvrouwen zijn op een ingenieus idee gekomen om zich van een bijzonder voordelige vaste bron van inkomsten te verzekeren, zonder dat zij er naast hun nor male huishoudelijke bezigheden ooit de handen voor uit de mouwen steken. De dames, die allebei in Old ham wonen, hebben elkaar eenvou dig in dienst genomen. Mevrouw X bracht een tijdlang iedere Maandag haar was bij mevrouw Y en omge keerd. En iedere week betaalde me vrouw X naar behoren werkeloos heidspremie voor mevrouw Y en om gekeerd. Zo deden de dames de was voor elkaar, terwijl zij onderwijl ijverig premies betaalden. Zij deden dat zes maanden lang, want in Enge land komt men eerst in aanmerking voor ondersteuning als men na een arbeidsperiode van minstens een half jaar zonder werk komt te zit ten. Daarom ontsloegen de dames X en_ Y elkaar op de kop af een half jaar nadat zij elkaar hadden aangenomen en daarna gingen ze wekelijks gezamenlijk hun steungeld halen, een welkome aanvulling van het huishoudgeld van ongeveer der tien gulden. Al weer precies een half jaar lang, want in Engeland komt men slechts gedurende een half jaar voor ondersteuning in aanmerking. De oplossing van het probleem waar voor zij toen gesteld wareii ligt voor de hand: mevrouw X nam weer mevrouw Y en mevrouw Y weer me vrouw X als wasvrouw in dienst. Voor geen dag langer dan een half jaar uiteraard! De Sociale dienst ziet deze gang van zaken met lede ogen aan, maar kan er verder niets aan doen. En men vreest, dat de dames X en Y niet de enige vinding rijke huisvrouwen in Engeland zijn. Dergelijke dingen zijn in ons land uiteraard ondenkbaar. De 56-jarige bromfietser H. van -der Weide, die Zaterdagavond op weg was van Hollandseveld naar zijn woon plaats te Noordscheschut, kwam in bot sing met het wandelende echtpaar Kip. De bromfietsberijder sloeg tegen de grond en werd ernstig aan zijn hoofd gewond. Hij is later in het ziekenhuis te Hoogeveen aan de bekomen verwon dingen bezweken. Het echtpaar kwam er met enkele schrammen af. De 54-ja- rige echtgenote van het slachtoffer, mevr. A. van der WeideBotter, die zich, nadat ze van het ongeval hoorde, ijlings naar het ziekenhuis wilde bege ven, werd onderweg door een beroerte getroffen. Zij overleed Zondag. Op verzoek van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap en de Nederlandse Stu denten Raad zal H. M. de Koningin op 18 Juni een toespraak houden op een grote bijeenkomst van jeugd en jonge ren over de dringende noodzaak van hulp aan achtergebleven gebieden in de wereld. De jeugdorganisaties, die samenwer ken in de Nederlandse Jeugd Gemeen schap, hebben gehoor gegeven aan de oproep van het Wereld-jeugdcongres, gehouden te Singapore, om hulp te ver lenen aan de getroffen jeugd in Viet nam. Er zal voor een bedrag van on geveer f 1.000.medicijnen voor de bestrijding van tuberculose, dysenterie, bloed-armoede enz.- worden gezonden. De in de raad van bestuur in ar beidszaken samenwerkende centrale werkgeversorganisaties hebben aan de Tweede Kamer een adres gezonden over de nota van de regering betref fende het verdrag inzake gelijke be loning van mannen en vrouwen voor arbeid van gelijke waarde. De bedoel de organisaties zijn: Centraal Sociaal Werkgeversverbond, Katholiek Verbond van Werkgevers-Vakverenigingen, Ver bond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland, Koninklijke Ne- derlandsche Middenstandsbond, Chris telijke Middenstandsbond, Nederland- sche Katholieke Middenstandsbond, Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw Co mité, Katholieke Nederlandsche Boe ren- en Tuindersbond, Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Zij hebben met bezorgdheid kennis genomen van de schriftelijke en mon delinge gedachtenwisseling door de Tweede Kamer over de nota van de regering. Het was voor de organisaties een teleurstelling, dat de regering, in afwijking van de meer gereserveerde houding welke door de regeringsgede legeerden tijdens de behandeling van de voorstellen in de internationale ar- beidsconferenties van 1950 en 1951 was ingenomen, blijkens deze nota het be ginsel van gelijke beloning van man nen en vrouwen als zodanig heeft me nen te moeten aanvaarden. De rege ring heeft weliswaar in de nota ge steld, dat er redenen zijn een ratifi catie van het in 1951 aanvaarde ver drag thans nog niet aan te bevelen. Zij stelt zich echter voor, blijkens de mededelingen van de staatssecretaris van Sociale Zaken, het beginsel van de gelijke beloning van mannen- en vrouwenarbeid te bevorderen door middel van een in een achttal punten vervat programma. De adresserende organisaties kunnen dit beginsel niet aanvaarden, zoals zij ir. de afgelopen jaren bij herhaling De minister van Verkeer en Water staat heeft de Nederlandsche Spoorwe gen gemachtigd het tarief voor wagen ladingen per 1 Mei te verhogen. De verhoging bedraagt in het algemeen 12.5 procent. Het minimum per wagen wordt echter van f 35 op f 50 gebracht. De overige in de tarieven opgenomen minima per wagen worden in dezelfde verhouding - verhoogd. Teneinde de vrachtprijzen per 100 kg, welke zijn opgenomen in de vrachtprijstabellen, meer in overeenstemming te brengen met het minimum ner wagen, worden de vijf-, tien- en vijftientonsprijzen op resp. tenminste 42 cent. 37 cent en 32 cent per 100 kg gesteld. De N.S hebben tot nu toe de voort durende stijging van de kosten na de laatste tariefsverhoging op 1 Februari 1952 grotendeels weten op te vangen, dank zij een stijging van de vervoers- omvang. waardoor de tarieven ruim drie jaren ongewiizigd konden blijven. In de loop van 1954 is echter de kos tenstijging, mede onder de invloed van de opwaartse beweging van het loon peil in en buiten de N.S., van dien aard geweest, dat zij thans niet langer door de stijging van de vervoersomvang wordt gecompenseerd. Het is daardoor onvermijdelijk gebleken de kostenstij gingen te compenseren door een verho ging van de vervoerstarieven. Het besluit betekent, dat de minister thans aan één van de onderdelen van de tariefvoorstellen 'van de N.S. zijn goedkeuring heeft gehecht (niet aan die tot verhoging der reizigerstarieven). Deze tariefverhoging houdt derhalve geen enkel verband met de eerlang in te voeren doorgaande degressieve spoorwegtarieven voor producten der E.K.S.G. De 22-jarige Amsterdamse schilder J Waanders, die vorige week in het wind tunnelgebouw van de Technische Hoge school te Delft een val maakte van vier meter, is in het Oude en Nieuwe Gast huis aan zijn bekomen verwondingen bezweken De man was acht maanden geleden ge huwd. Advertentie is erger dan pijn. Met krabben verdubbelt U de prikkel. DËBRALINE stilt de jeuk en is daar door een ware uitkomst. In hef „Nederlands Juristenblad" van 26 Maart hebben prof. mr. J. M. van Bemmelen en mevrouw prof. mr. D. Hazewinkel-Suringa enige aantekenin gen gepubliceerd bg de verklaring, die het Indonesisch Hoge Commissariaat op 3 Maart had uitgegeven naar aanlei ding van het protest van beide professo ren tegen „de wijze waarop aan onge veer 25 Nederlanders en een onbekend, maar groot aantal Indonesiërs, door de Indonesische politie bekentenissen zijn afgedwongen in zaken betreffende be weerde acties tegen de regering van Indonesië. Het Hoge Commissariaat heeft ver klaard, dat de conclusie van beide hoog leraren „lichtvaardig" was en zelfs „in strijd met de meest elementaire begin selen van het strafprocesrecht." Behal ve „lichtvaardig" wordt het protest zelfs „misleidend" genoemd. De beide Nederlandse juristen tekenen hierbij aan, dat zjj twee zaken naar voren hadden willen brengen: 1) dat er in In donesië ernstige misdaden bedreven wa ren door de politie en 2) dat het door die mishandelingen volstrekt onzeker was geworden, of er ooit een complot tegen de Indonesische regering heeft bestaan en of de verdachten daaraan hebben deelgenomen. De mishandelingen, zo schrijven de professoren, worden niet weerlegd en dat is ook moeilijk, want er zjjn een groot aantal brieven beschikbaar, die tal van gevangenen onafhankelijk van elkaar aan familieleden, vrienden en kennissen hebben geschreven. Daarin worden de mishandelingen vermeld. Die brieven maken een zeer betrouwbare indruk en in het „Nederlands Juristen blad" mag niets gepubliceerd "worden dat alleen gebaseerd is op krantenbe richten. Daarom is het protest der ju risten niet lichtvaardig of misleidend. Wel misleidend is de verklaring van het Hoge Commissariaat, dat- de pro fessoren in de mond legt, dat alle Ne derlanders mishandeld zijn. Er zijn toch gevangenen die blijven ontkennen en om welke reden dan ook niet mishandeld worden. Uit de geciteerde brieven van gevan genen blijkt ook, dat de politie telkens over een complot begon te spreken, waarvan de gevangenen nog nooit ge hoord hadden. Telkens werd er gespro ken over personen die allerlei illegale activiteiten in Indonesië zouden hebben verricht, terwijl bedoelde personen in Nederland ten overstaan van een nota ris beëdigde verklaringen kunnen over leggen, dat zij op het bedoelde tijdstip reeds lang in Nederland terug waren. Op die grond hebben de professoren in hun eerste protest geschreven, dat door de veelheid der onder dwang afgelegde verklaringen, waarheid en onwaarheid moeilijk van elkaar gescheiden kunnen worden, maar dat wel bewezen kan wor den, dat een door de Indonesische re gering gesuggereerd complot niet hedft bestaan. De beide juristen wijzen er tenslotte op, dat het Hoge Commissariaat hen beschuldigt de elementaire beginselen van het strafprocesrecht te hebben ge schonden, zonder aan te duiden welke beginselen bedoeld worden. Waarschijn lijk, aldus de professoren, heeft mpn hier het oog op de ook door ons aan vaarde algemene stelregel, dat buiten staanders zich niet met een proces moe ten bemoeien, zolang de zaak nog „sub judice" is. Deze regel is bedoeld om de onpartijdige rechter niet voor of tij dens de terechtzitting te beïnvloeden, of om iemand die nog slechts verdacht is niet voortijdig tot schuldige te bestem pelen, echter niet om misbruiken bij het politieonderzoek te dekken. In dat laatste geval moeten die misbruiken juist worden gesignaleerd, terwijl de zaak nog „sub judice" is, om een on partijdige beoordeling mogelijk te ma ken. hebben uiteengezet. De bezwaren van werkgeverszijde zijn kort samengevat de volgende: Bij de loonvorming in ons land heeft de behoeftenfactor steeds een niet on belangrijke rol vervuld. Dit bracht mee bij de geldende samenstelling van on ze beroepsbevolking en bij de bestaan de gezinsverhoudingen, dat men bij de beloning van de volwassen mannelijke arbeidskrachten ervan uitging dat zij kostwinners zijn, hetzij mogelijke toe komstige kostwinners. Gelet op boven genoemde omstandigheden zal ook bij een stijgend welvaartspeil deze behoef ten-factor zijn geldigheid behouden. De hogereproductiekosten, welke aan vrouwenarbeid verbonden zijn, kunnen op zichzelf reeds tot een ze ker verschil in beloning leiden. Deze kostenverschillen lopen in de onder scheidene bedrijfstakken uiteen, zoals ook uit het rapport van de Sociaal- Economische Raad van 22 Mei 1953 blijkt. Gewezen kan worden op de hogere kosten welke voortvloeien uit het feit, dat het gemiddelde verloop percentage van vrouwelijk personeel ongeveer drie keer zo groot is als dat van mannelijk personeel. Het ziekte verzuim van vrouwen ligt ook enigs zins hoger dan dat van mannen, zij het dat de mate waarin zulks het ge val is niet in alle bedrijfstakken ge lijk is. Het toepassen van gelijke beloning voor mannen en vrouwen voor gelijk waardige arbeid zou niet nalaten ern stige economische gevolgen teweeg brengen, met name in die bedrijfstak ken, welke in belangrijke mate op vrouwenarbeid zijn aangewezen. De centrale werkgeversorganisaties zouden het in hoge mate betreuren, indien de Kamer zich zou uitspreken vóór ratificatie van het in 1951 door de Internationale Arbeidsconferentie aanvaarde verdrag. Advertentie CHOCOLADE Kleine doos f. 1.40 Middelgr. doos (.2.75 -Grote doos (.4.50 Een militair van het corps commando troepen, die op de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal in arrest zat, heeft tijdens het luchten getracht te ontvluchten. De dienstdoende wacht los te tweemaal waarschuwingsschoten, waarop de militair niet reageerde. Het derde gerichte schot trof hem in de long, waardoor hij in ernstige toestand in het ziekenhuis Charitas moest wor den opgenomen. (Vervolg van pagina 1) Het komt ons derhalve voor, dat de nieuwe subsidieregeling, voor zo ver ze zich laat overzien, beter is dan het huidige stelsel. Inmiddels zal voor menigeen de vraag rijzen of het wel gewenst is de subsidiëring en daarmee de emigratie nog beter te regelen dan tot dusverre reeds ge schiedt. Men hoort de laatste tijd nogal wat stemmen juist tegen ver dere bevordering van de emigratie. De vrees wordt geuit, dat de besten het land uit gaan en men stelt met enige verwondering tegenover elkaar enerzijds, dat de overheid de emigra tie steunt en anderzijds het feit, dat zich op verschillende terreinen in eigen land een tekort aan arbeids krachten openbaart. De Rotterdamse haven moet haar arbeiders van ver bijeengaren, voor de werven tracht men thans werkkrachten in Italië te vinden, de mijnen trekken Oostenrijk se arbeiders aan, enz. Is het in deze situatie wel juist een actieve emigra- tiepolitiek te bedrijven, zeker wan neer men er ook nog mee moet reke nen, dat er in de eerstkomende jaren minder jeugdige arbeidskrachten be schikbaar zullen komen tengevolge van het in de oorlogsjaren afgenomen geboortecijfer? Deze vraag is hier niet terloops te beantwoorden, maar we willen er toch wel een enkele opmerking over maken. Men zou inderdaad op dit moment van een dwaze politiek kun nen spreken wanneer het geen be zwaar ontmoette arbeidskrachten simpelweg van het ene beroep en milieu over te hevelen naar het andere. De jonge boerenzoon uit het grote gezin, voor wie de kans op een eigen bedrijf hier te' lande vrijwel nihil is, kan echter beter boer blijven in Brazilië dan havenarbeider wor den in Nederland. Wie dit voor ogen houdt, zal het vreemde in de huidige situatie gemakkelijker kunnen ver staan. Dit neemt niet weg, dat ook naar ons gevoel het zaak blijft terdege te letten op de differentiatie van de emigratie voor wat het binnenland betreft. Wij kunnen ons vaak niet aan de indruk onttrekken, dat de overheid eigenlijk weinig anders doet dan de emigranten op de boot helpen zonder zich af te vragen waar ze vandaan komen. En dan ligt daar toch nog altijd een studie, welke enkele jaren geleden in katholieke kring werd ver richt, uitwijzend, dat de emigratie zich juist het minst voltrekt uit de gebieden met structurele werkloos heid en het meest uit de streken, waar dit probleem minder sterk speelt. Men kan niet zo maar zeggen, dat de tijd gekomen is om de emigratie in het algemeen af te remmen. Met name in de agrarische sector, maar ook bij de middenstand bestaat er het vraagstuk van de verborgen werkloosheid; men weet niet hoe lang de hoogconjunctuur van thans zich zal voortzetten en na een minder sterke stroom van jeugdige arbeids krachten in de eerstkomende jaren komt er weer een groter aanbod ten gevolge van de hogere geboortecij fers van de jaren na de oorlog. Dit alles vraagt om een politiek op lange re termijn. Men zal echter wel bij de bevordering van de emigratie meer dan tot dusverre is geschied er op moeten letten wélke emigratie men bevordert. etekende voor het meren deel der Indische ambtena ren het lidmaatschap van ae Raad van lndië het begin van het einde van een eervolle carrière, voor de heer Ch. J. 1. M. Welter, die op 6 April de leeftijd van vijfenzeventig jaar hoopt te bereiken, luidde het in de jaren twintig een geheel nieu we periode van zijn leven in. In overleg met mgr. Nolens en op aanbeveling vooral van gouver neur-generaal ldenburg werd hij in 1925 door Colijn benoemd tot minister van Koloniën in diens eerste Kabinet. Reeds op 11 No vember van datzelfde jaar moest tengevolge van de verwerping van de gelden voor het gezant schap bij het Vaticaan dit Ka binet zijn ontslag indienen. Veel heeft Weiter gedurende zijn eerste ministerschap dus niet tot stand kunnen brengen. De we zenlijke betekenis van dit minis terschap lag evenwel in het op treden van een katholiek aan het hoofd van het in die jaren belangrijke departement van Ko loniën. Jarenlang immers was, evenals de Indische ambtena renwereld, dit departement het onbetwiste terrein van een anti-clericale en in het bijzonder sterk „anti roomse" vrijzinnigheid. Was reeds de aanwezigheid van een katholiek in de hogere regionen van de Indische ambtenarenkringen een zeldzaamheid, de hoogste posten, n.l. die van gouverneur-generaal en van minister, waren tot voor kort volkomen ontoegankelijk geweest voor „rechtsen". De be noeming van ldenburg tot landvoogd betekende een onderbreking van deze kwalijke traditie en Welters benoeming tot minister van Koloniën gaf er blijk van, dat men het niet bij een uitzondering wilde laten. Het toe treden van Weiter tot het Kabinet van Colijn, waarvpn door de moei lijke kwestie van het gezantschap bij het Vaticaan reeds bij zijn optre den moest worden gezegd, dat het geen lang leven kon zijn beschoren, is wel genoemd een politieke geloofsbelijdenis van Welters zijde. Steeds is hij ervan overtuigd gebleven, dat, niettegenstaande de ongetwijfeld ook door hem aanwezig geachte bezwaren, een politieke samenwerking van de Nederlandse katholieken met rechts meer in 's lands belang was dan enige andere politieke verbintenis. Wat het kortstondige ministerschap voorts nog opleverde, was het ontstaan van een hechte vriendschap tussen Colijn en Welter. Welter had grote bewondering voor Colijn, die hij eens een van de weinige Neder landse staatslieden heeft genoemd en Colijn vertrouwde Weiter, zelfs dan wanneer hun opvattingen niet parallel liepen. Na, teruggekeerd in lndië, de hoge post van vice-president van de Raad van lndië te hebben bekleed, wordt Welter in 1937 opnieuw minis ter van Koloniën, thans in het vierde Kabinet-Colijn. Na twee moeilijke jaren kwam toen het ogenblik, dat een meningsverschil over de finan ciële toestand van Nederlands-lndië in verband met de defensie-uitgaven tot aftreden noopte. Samen met Romme, Goseling en Steenberghe onder tekende Weiter op 13 Juli 1939, ongetwijfeld met diep leedwezen, doch evenzeer met volle overtuiging, de brief aan Colijn, die aan de samen werking van jaren, ook der rechtse groeperingen, een einde maakte. Na de mislukking van Colijns vijfde Kabinet optredend in het Kabinet van De Geer, vertrok Weiter tijdens de oorlogsdagen met de regering naar Londen, om na de bevrijding als lid van de Eerste Kamer voor de K.V.P. zijn rentree in het Nederlandse parlementaire leven te maken. Nog steeds neemt hij ondanks zijn hoge leeftijd aan dat parlementaire even deel op een wijze die dikwijls genoeg ook politieke tegenstanders >eivondering afdwingt voor zijn persoonlijke gaven. De befaamde Indo nesische kwestie leidde tot een breuk met de K.V.P.welke hem echter niet tot een principiële tegenstander van de katholieke eenheidspartij heeft gemaakt. Nu er een gesprek tussen de K.V.P. en zijn partij over herstel van de eenheid gaande is, mogen wij bij de viering van zijn vijf enzeventigste verjaardag meer aandacht wijden aan zijn persoon, dan aan het betreurenswaardige meningsverschil, aan zijn naam verbonden, dat, naar wij hopen, thans de langste tijd heeft geduurd. Ter gelegenheid van zijn vijfenzeventigste verjaardag recipieert de heer Weiter op Zater dagmiddag 9 April van drie tot vijf uur in hotel Witte Brug te Scheve- ningen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5