MARY KOK verbetert wereldrecord wisselslag Passe-files nodig voor parkerende auto's Mermans en Lemberechts uit Belgische elftal de markt Ford Versailles Rijkspersoneel mag ook naar Apeldoornse Vierdaagse Prachtbijts Sensationeel slot tweede testmatch Voetbalprogramma voor weekeinde Tijd van Hongaarse Szekely met 3.1 seconden verbeterd Geen voetbal voor R.K. clubs op Paas zaterdag „Kostbare" Vliers debuteert Duizend deelnemers verwacht DERCKX gast in Haags hockeyteam Mews DINSDAG 29 MAART 1955 PAGINA 7 Nieuw-Zeeland in tweede innings nit voor 26 Inhaalwedstrijden Voor Hol land-Be Igië Voetbaltournooi van Europese hoofdsteden Nederlands initiatief op 27 April in bespreking EUWE leidt in schaaktournooi Jonge coureur moet rechterbeen missen Sterke ploeg voor wed strijd tegen Bondselftal door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Lokomotiva wint het basketballtournooi Nederlandse jeugdploeg N.V. Ver. Néd. Rubberfabrieken Heveadorp (Gid) Advertentie Engeland heeft ook de tweede test match tegen Nieuw-Zeeland, die te Auckland gespeeld is, gewonnen. Met innings en 20 runs bleef Engeland in de meerderheid. Van de in totaal zeven gespeelde test wedstrijden in Australië en Nieuw- Zeeland heeft Engeland er vijf weten te winnen, één verloren, terwijl een test wedstrijd in een draw geëindigd is. Een prachtig succes voor Hutton en zijn spelers. Niets wees er de derde dag van deze tweede testmatch op dat Engeland zulk een beslissende zege zou behalen, want, nadat Nieuw-Zeeland op de eerste dag een score van 200 runs in de le innings bijeengesiagen had, antwoordde Enge land op de tweede dag met een score van 148 runs voor het verlies van 4 wickets, voordat slecht licht en regen een einde aan de speeldag maakten. Toen Cowdrey in de le innings van En geland voor 21' runs uit was, had hij te vens zijn 1000ste run gedurende deze toer gemaakt, hetgeen May en Hutton reeds vóór hem verricht hadden. Op de morgen van de derde dag was de eerste innings van Engeland op een totaal van 246 runs beëindigd. Hutton was met 53 topscorer; Tyson bleef met 27 not out. De voorsprong van Engeland, groot 46 runs, bleek ruim voldoende om de overwinning zeker te stellen, want tot ieders verbazing was Nieuw-Zeeland in de tweede innings all out voor een totaal van slechts 26 run! Een nieuw laagte record in testwedstrijden! Vijf wickets waren neer voor 14 runs, 7 voor 25 en 10 voor 26. De Engelse bowlingcijfers waren natuurlijk uiterst fraai: Apple- yard nam 4 voor 7; Tyson 2 voor 10; Statham nam 3 voor 9 en Wardle 1 voor 0. De eindscores waren: Nieuw-Zeeland: 200 en 26; Engeland: 246. Zaterdag 2 April lent negeren", verklaarde Treml. Zoals by de meeste con troverses lijkt het dat de waarheid in het midden ligt. Vele deskundigen, wier mening over det on derwerp gevraagd is, zei den dat men niet behoeft te twijfelen aan de ener gie-opbouwende kwalitei ten van suiker. Zij voeg den eraan toe dat moet worden afgewogen hoe veel suiker het menselijk lichaam kan opnemen voor de nadelen (loomheid) de voordelen (meer kracht uithoudingsvermogen overtreffen. hebben, afhankelijk van de soort suiker, die de sportman krijgt. Hij zeide dat zij hun suiker voor het merendeel als drui- vensuiker (monosacchari des) en niet als andere suiker (di- en polysaccha rides) moeten hebben. In elk geval betwijfelt hij dat een dieet-voor-de- wedstrijd van een paar dagen of zelfs een paar weken invloed van bete kenis kan hebben. De Scandinaviërs, die al vele jaren glucose „krachtpillen" gebruiken, zeggen dat zij nooit klach ten hebben gekregen over hun „geheime wapen". De Denen hebben niet alleen geëxperimenteerd met suiker, maar ook met kruidenaftreksels, waar van zij recepten in oude medische handboeken ge vonden hebben. Athleten die het brouwsel gedron ken hebben, hebben ge middeld twee centimeter hoger gesprongen dan an dere hoogspringers, die het zonder het brouwsel stelden. Het is bekend dat de Russen voor en tijdens wedstrijden een zoet-sma- kende drank krijgen, die gemaakt is van „suiker en kruidenextracten". De Russen laten zich over de juiste samenstelling van die drank niet uit, maar Westerse deskundigen ge loven stellig dat 't hoofd bestanddeel druivensui- ker is. De felste commentaar tegen de Spaanse bewe ringen komt van Franse en Duitse zijde. „Ik ben van mening dat men niet altijd naar excuses moet zoeken, maar ook de pres tatie van de tegenstander moet respecteren", zegt Cristian Kiefer, leider van „Eintracht Frankfurt". Een Franse official sloot het debat met een grijns. „De dood moet een oorzaak hebben. Het is altijd het weer óf de scheidsrechter. Nu hebben we wat nieuws er bij. En het spreekt nog tot de verbeelding van de mensen ook", gnuifde hij. Onder Europese deskun digen is een debat ont staan over de betekenis, die suiker inneemt in het dieet van de sportman voor hij aan een wed strijd deelneemt. Som mige deskundigen zien extra-rantsoenen suiker als het beste middel om energie-producerende brandstof in het menselijk lichaam op te slaan. An dere zijn van mening dat suiker moet worden toe gevoegd aan Wijntje en Trijntje" op de lijst van „Taboes" in het leven van de sportman. Het debat is ontketend door de nederlaag die de Spaanse voetbalploeg ver leden week op eigen ter rein tegen Frankrijk heeft geleden. Spaanse experts en officials hebben be weerd dat de oorzaak van de, slappe prestatie van hun ploeg gelegen was in een te grote dosis suiker in het dieet voor de wed strijd. Dr. W. H. E. Posthu- ma, arts van het Ne derlandse voetbalelftal, beaamt dat loomheid zou kunnen optreden als gevolg van een over maat van suiker. Het Nederlandse elftal krijgt suiker met vitamine C, maar het verdient aanbeveling tegen over daad te waken, meent, dr. Posthuma. „Te grote dosis suiker kunnen soortgelijke symptomen veroorzaken als bij suikerziekte, te we ten langzame beweging", verklaarde een lid van de medische raad van de Deense sportbond. Anderen, zoals de Oos tenrijkse trainer Willy Treml, halen de schouders op over de Spaanse bewe ring. „Ik geloof dat het Spaanse voetbal last heeft van een ziekte, die niets te maken heeft met sui ker. Die ziekte is het op grote schaal importeren van buitenlandse sterren en het plaatselijk ta- Eerste klasse: A: LongaLeeuwar den, VeendamNAC, Go AheadMVV. B: RigtersbleekHeracles, Wageningen Elinkwijk. C: NOAD—NEC, EBOH Limburgia. D: HVC—AGOVV, RBC— BVV, Be QuickDe Volewijckers. Zondag 3 April Het 14-jarige Hilversumse zwemster- tje Mary Kok heeft Maandagavond in Hilversum het wereld- en Europese re córd op de 4 X 100 meter wisselslag persoonlijk, dat sedert 10 April 1953 met 5 min. 50,4 sec. op naam stond van de Hongaarse Eva Szekely, verbeterd en gebracht op 5 min. 47,3 sec. Aanvankelijk was het de bedoeling om een Nederlands record, waarvoor de K.N.Z.B. een limiettijd van 5 min. 54.sec. had vastgesteld, te vestigen. Mary Kok bleef daar evenwel niet minder dan 6,7 sec. onder. De drie tijd- waarnemers drukten allen 5 min. 47,3 sec. af. De officieuze tussentijden wa ren: vlinderslag 1 min. 17,5 sec., rugslag 1 min. 28.sec., schoolslag 1 min. 45 sec. en vrije slag 1 min. 16,8 sec. Mary Kok dankte haar 5 min. 47,3 •ec., waarvoor zij vele gelukwensen in ontvangst had te nemen (wat het stille meisje nog steeds minder goed afgaat dan zwemmen) aan een prachtig aan eengesloten serie. Zij startte met de haar vertrouwde vlinderslag, waarmee zij direct een goede basis voor een topprestatie legde, want de chronome ter wees .1 min. 17,5 sec. Soepel over schakelend op de rugslag verloor zij geen enkele seconde, waarvan de 1 min. 28 sec. ook wel het bewijs is. Toen na de derde 100 meter, de schoolslag, de chronometer 1 min. 45 sec. wees, zaten de mogelijkheden erin. Mary bleek voldoende reserves bewaard te hebben om de laatste 100 meter de vrije slag zonder inzinking te zwemmen en zelfs had zij nog kracht voor een eindspurt, die haar het wereldrecord bracht. Het is het eerste wereldrecord, dat door Mary Kok is gevestigd. Drie wedstrijden uit de eerste klasse van de KNVB, die oorspronkelijk wa ren vastgesteld voor Paaszaterdag, zijn naar een vroegere datum verschoven. In de fusiebepalipgen is vastgelegd, dat katholieke verenigingen op die dag geen thuiswedstrijd zullen spelen. De wed strijden SittardiaHeracles, Limburgia— Feijenoord en EindhovenXerxes wor den nu gespeeld op Woensdag 6 April. De inhaalprogramma's voor Konin ginnedag (30 April) en bevrijdingsdag (5 Mei) zijn eveneens vastgesteld. Op 30 April, eventueel ook 1 Mei, worden gespeeld A. Zwolse BoysLon ga, Roda SportGo Ahead; B: Braban- tiaRigtersbleek, Willem IIDWS; D: DFCXerxes. Eindhoven—VSV en De Graafschap—HVC. Voor 5 Mei staan.,op het programma: A EmmaRoda Sport. Stormvogels Holland Sport; B. HeerenveenSittar dia; C: Vitesse—Feijenoord, Blauw Wit PSV; D: Be Quick—Eindhoven, AGO VV—DFC en BVV-VVV. Tweede klasse. West II B: CW— Leerdam. Oost A: ZAC—Tubantia, Zwar- temeerAlcides. Zuid I A: TOPVe- loc, SET—Wilhelmina. Zuid II B: Mau- rits—Venray, De Ster—Blerick. Excuus voor nederlaag van voetbalploeg Een bekende autoriteit, prof. Giuseppe la Cava, voorzitter van de vereni ging van doktoren voor athleten van het Italiaanse Olympisch Comité, koos de zyde van de Spanjaar den. Hij zeide dat het best mogelijk is dat suiker en niet Gallische slim heid de Spaanse ploeg verslagen heeft. „Ik heb al enige tijd geleden met dr. Fornoso van het Spaanse Olympisch Co mité over deze kwestie gesproken", vertelde prof. la Cava. „Ik zei dat 't een fout was om spelers sui ker te geven voor of tij dens wedstrijden, daar zij het niet kunnen opne men Ik weet dat sui ker de steenkool van de sportman genoemd kan worden Maar toch kan het alleen maar nadeel geven indien te grote hoeveelheden worden ge geven. Italiaanse sport mensen krijgen, zelfs in gevallen van uitputting, slechts vijf gram dextrose en pas nadat een dok ter ze onderzocht heeft". Na zijn schampere op merking wees Treml er op dat suiker al dan niet een goede invloed kan Mary Kok tikt aan aan de bassin- wand. Zij heeft het wereldrecord 4 x 100 meter wisselslag van de Hongaarse Eva Szekely verbeterd. In Nederlandse kringen, zo bericht het officieel orgaan van de Belgische voetbalbond, stelt men zich voor een tournooi te organiseren tussen de ver tegenwoordigende voetbalelftallen van vijf Europese hoofdsteden. Het zijn Amsterdam, Herlijn, Brussel, Londen en Parijs. Op 27 April wordt, zoals be kend, in Amsterdam de wedstrijd Am sterdamBerlijn gespeeld. Dan zullen in de Nederlandse hoofdstad ook be sprekingen worden gevoerd over dit plan. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld in de hoofdgroep van het Ritmeester-schaaktournooi luiden: Dr. Euwevan Scheltinga 10, Spanjaardvan den Berg 01, De JongDonner 01. De stand is thans als volgt: 1. dr. Euwe 2 punten uit 3 partijen; 2. en 3. Donner en Van den Berg ieder 114 punt uit 2 partijen. Twee oude corypheeën van het Bel gische voetbal, Jef Mermans en Torke Lemberechts, ontbreken in de ploeg, die Zondag aantreedt tegen het Nederlands elftal. Dat Lemberechts zou worden ver vangen was duidelijk. Hij steekt in een bijzonder slechte vorm. Bovendien was de Belgische keuzecommissie de laat ste tijd voortdurend geattendeerd op de duurste voetballer van België, Jef Vliers van de Racing Club de Bruxel- les. Welnu, Vliers krijgt zün kans. Met Mermans is het een andere zaak. Ook hij is weliswaar niet meer zo sterk als enkele jaren geleden, maar toch nog altijd een waardevolle kracht. Maar Mermans is geen linksbuiten. Cop- pens bleef natuurlijk middenvoor, zo dat de enige kans voor Mermans één der binnenp3aatscn was. Men heeft de Luikenaren Houf en Givard echter niet willen passeren. Mermans is, na vijftig landenwedstrijden gespeeld te hebben, naar de reserves verwezen. België heeft weer de nodige stof om voorlopig over te praten Het Belgische elftal ziet er als volgt uit: Doel: Meert (Anderlecht). Achter: Dries (Berchem Sp.) en Van Brandt (Lierse SK). Midden: Huysmans (Beerschot), Carré (FC Luik) en Mees (Antwerp FC). Voor: Vliers (Racing Brussel), Houf (Standard Luik), Henri Coppens (Beer schot), Givard (Standard Luik) en Pi ters (Standard Luik). Reserves: Gernaey (Oostende), Di- rickx (Union St. Gilloise), Van Kerk hoven (Daring CB) en Mermans (An derlecht) Dit is op twee man na dezelfde ploeg, die 24 October j.l. te Antwerpen met 4—3 van Nederland heeft gewonnen. In dat elftal speelde Lemberechts rechts buiten en Moes linksbuiten. In de wed strijd tegen Italië, 16 Januari j.l. te Ba- ri, kwam België dat met 10 ver loor met dezelfde achterhoede en middenlinie uit. De voorhoede bestond toen uit Lemberechts, Givard, Cop pens, Houf en Mermans. Voor de B-wedstrijd tegeh Nederland te Gent is de volgende ploeg op de been gebracht: Doel: Delhasse (FC Luik). Achter: Wyns (FC Mechelen), en Van der Linden (Antwerp FC). Midden; Close (Union St. Gilloise), De Koster (Anderlecht) en Mathonet (Stan dard Luik). Voor Jacqemijns (Union St. Gilloi se), Bollen (Waterschei), Willems (Gan- toise), Beerens (Charleroi) en Platteau (Charleroi). (Van onze Haagse redactie) Op een show van de Ford-fabrieken in de Haagse Dierentuin, die Maan dagmorgen door de secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, mr. D. G. Spitzen, is geopend, heeft Ford een nieuwe auto geïntrodu ceerd, n.l. de Versailles. Deze nieuwe wagen is een Frans ontwerp, waarvan het technische gedeelte door Ameri kaanse ingenieurs is verzorgd. Zes personen kunnen in deze Versail les worden vervoerd, terwijl tevens een grote ruimte voor bagage aanwe zig is. Een gebogen, gewelfde voorruit biedt de bestuurder een uitstekend zicht op de weg. De veerconstructie van de wielen bestaat uit een combi natie van twee nieuwe systemen. Bij de voorwielen heeft men de Mac Pher- son-ophanging toegepast, die de klein ste oneffenheid van de weg opvangt. De achtervering wordt verzorgd door een duo-flex-veerophanging. Ook voor het chassis en het koetswerk zijn en kele nieuwe vindingen toegepast. De Versailles is uitgerust met een V-8-motor, die bij 4600 omw./min. 80 p.k. ontwikkelt. De wielbasis van deze nieuwe auto is 2.69 m., totale lengte 4.50 m., hoogte 1.48 m. en breed te 1.75 m. Op de expositie wordt ook getoond de Régence, een luxueuze versie van de Versailles. De jeugdige Italiaanse autocoureur Mantovani, die Zaterdag tijdens de training voor de Grote Prijs van Tu rijn met zijn Maseratl verongelukte en aan beide benen werd gewond, moet zijn rechterbeen missen. Advertentie zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. GENEESMIDDEL TEGEN Ift HUIDAANDOENINGEN B W. VLOEISTOF BALSEM (Van onze dammedewerker) Aan de strijd om de hoofdstedelijke damtitel schijnt geen einde te willen komen. En de kans, dat na de aan gang zijnde driekamp nog een twee kamp gaat komen is zelfs niet denk beeldig. Ook in zijn laatste partij tegen de verbeten spelende Stahlberg had Wim van der Sluis geen reden tot klagen. Na een wederzijdse flankpartij had Stahlberg een halve hekstelling kracht (Van onze Utrechtse redacteur) De Nederlandse Wandelsportbond or ganiseert ook dit jaar weer een Vier daagse in Apeldoorn. Na het experi ment van verleden jaar meende de bond alle reden te hebben aldus te be sluiten, temeer omdat de regering de zer dagen al het rijkspersoneel toe stemming gegeven heeft aan de Apel doornse Vierdaagse deel te nemen. Verleden jaar was dit verboden, maar thans ziet de regering geen aanleiding meer de Ned. Wandelsportbond belem meringen in de weg te leggen, hoewel zij betreurt aldus een schrijven van het kabinet van dr. Drees dat er in het conflict Nijmegen-Apeldoorn nog geen oplossing gevonden is. Dit deelde het bestuur op een Maandag in Utrecht gehouden persconferentie mede. Desgevraagd werd ook medegedeeld, dat ten aanzien van het conflict een modus vivendi theoretisch nog steeds mogelijk is, al betekent het vinden hiervan nog niet, dat de Ned. Wandel sportbond dan zijn eigen Vierdaagse afschaft. Apeldoorn is geheel anders van karakter, werd ons te verstaan ge geven; het gaat in tegenstelling tot Nijmegen meer om het touristisch genoegen dan om de prestatie. Desal niettemin ontkenden de organisatoren het concurrentie-element niet geheel; zij willen de concurrentie echter be perken tot de deelname en houden daarom ook dit jaar weer vast aan de data van Nijmegen, dus aan de laatste week van Juli. De route is voor 70% gewijzigd; men heeft zoveel mogelijk variatie in het parcours willen brengen en tevens meer geschikte rustplaatsen vastge steld. Bovendien zullen cantlnewagens worden ingeschakeld. De dag-afstanden zullen resp. 50, 40 en 30 km. voor de eerste, tweede en derde groep bedra gen. Bovendien is er een 30 km.- route voor wandelaars, die het langzaam aan willen doen; zij krijgen twee uur extra. Voor alle groepen is medische keuring verplicht. Het gemeentebestuur van Apel doorn verleent alle mogelijke mede werking, o.m. door de nieuwe eier- hal beschikbaar te stellen en enige scholen in te richten, als onderdak voor jeugdige deelnemers. Voor ka tholieke groepen wordt in overleg met de Ned. Katholieke Sportbond een regeling getroffen t.a.v. de gees telijke verzorging. Verleden jaar waren er bijna 500 deelnemers: dit jaar verwacht het be stuur verdubbeling van het aantal-, hoe wel het met 750 wandelaars reeds te vreden zou zijn. Het hierboven afgebeelde vliegtuig zal een belangrijke aanwinst voor de Franse luchtmacht gaan betekenen. Het is een nieuw toestel, uitgerust met twee straalmotoren, dat de eigenschappen heeft van een supersonische straal jager, doch óók die van een lichte bommenwerper. Het wordt gebouwd bij de S. N. S. A. S. O.-fabrieken. Deze opname werd gemaakt tijdens een demon stratie voor hoge luchtvaartautoriteiten op het vliegveld van Melun-Villaroche. Voor de hockey-oefenwedstrijd van een Nederlands bondselftal tegen het Haagse elftal, welke Zaterdag 2 April op Klein Zwitserland wordt gespeeld, zijn in het Haagse team geen spelers van H.D.M. opgenomen. Deze club moet Zondag de belangrijke competitiewed strijd tegen De Stichtse spelen. Als gast zal bij de Hagenaars de oud-internatio nal Harry Derckx op de rechtsback plaats meespelen. De opstelling luidt als volgt: doel: Basjou (Groen Geel); achter: Har ry Derckx (Venlo) en Garrels (HHIJC); midden: Ancion (Kieviten), Van Heel (HHIJC) en Lagaay (Togo); voor: Hil- lenius (Togo), Gerritsen (HHIJC), Du- dok van Heel (Togo), Kruize (HHIJC) en Boerstra (HHIJC). Advertentie ,,Ik geef les aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Moskou," zei Hij opeens. „Dan schildert U zelf," zei Lene Stojke. „Klopt," zei hij. En hij trok weer de aquarellen naar zich toe. ,,Hoe heet deze man? Ik wil zijn naam weten." Zij noemde aarzelend de naam van Rosenberg. Het was een gehate na- tionaal-socialistische naam. De Rus wierp de aquarellen van zich a£. „Het is niet eens familie," zei zij. „Ik heb gehoord dat in dit huis een vleugel is. Is dat waar?" vroeg hij on verwacht. „Dat is waar. De Polen hiernaast la ten er hun kinderen op spelen," zei ze. Hij stond op: „Ik kom terug." Hij stond wijdbeens en knoopte zijn tuniek dicht. Daarna streek hij met twee han den zijn haar naor achteren en ver dween met een paar stappen uit de kamer, een onbeschrijfelijke rommel achterlatend. Vijf minuten later was hij terug. Hij griste de boeken met Michel Angelo- reproducties naar zich toe, nam ze on der de arm en verdween voor de twee de maal. Even later klonk het geronk van een motor, die wegreed. Erlof stond nog steeds onbeweeglijk naast de kachel. Het was alsof hij de man daar nog zag zitten, hoewel hij tegelijkertijd zag dat de stoel leeg was. Zijn moeder kwam naar hem toe, leg de haar arm om zijn schouders en zei: „Ik maak een kruik voor je. Ik warm de ketel in de as." Hij kroop dankbaar onder dek. Met zijn gezicht naar de muur gekeerd luis terde hij naar het vertrouwde bewegen van zijn moeder in de kamer. Toen zij bij hem kwam met de warme kruik, zei hij zonder haar aan te zien: „Prik keldraad, lijken achter prikkeldraad. Honger. Ik heb eens een tekening ge zien Zij wist wat hij bedoelde. Zij had een verzameling Kathe Kollwitz-platen, daar waren koppen van verhongerde men sen bij. „Wat hij zei zal wel waar zijn, Erlof," zei ze zacht, terwijl ze haar hand op zijn hoofd legde. „De werkelijkheid is hard en die kunnen we niet omzeilen. Maar niet ieder, die hevige honger lijdt, gaat dood. En zij die ziek worden kun nen weer beter worden. We moeten toch blij zijn dat nu de bevrijding komt voor hen die het hebben overleefd. Je vader was taai, dat weet je. We be hoeven de moed niet op te geven „We hebben al zo lang niets ge hoord," snikte Erlof opeens. „Dat zegt niet alles," zei zijn moeder stil. Maar zij zelf had ook het gevoel alsof ijzige handen haar hart omkheld hiel den; de toekomst leek al even zwart en onzeker als de afgelopen jaren wa ren geweest. „Alles gaat voorbij," zei ze nog zacht en zij bleef hem over zijn hoofd strij ken. Zijn haar wordt elk jaar donkerder, dacht ze, vroeger was hij zo blond Maar zelfs dat kleine blonde ventje van lang geleden heeft Gerhard nooit gezien. Hij zat al gevangen toen Erlof in de werkplaats van een poppenspeel- ster ter wereld kwam. Kleine schreeuwende Erlof, die ter wereld was gekomen midden tussen poppenkasten, omdat er nergens anders een veilig plekje voor hem was. Tussen een won derlijk volkje ben je geboren, mijn jongen, dacht ze, en zelf ben je ook een beetje wonderlijk geworden. Je hebt de ogen van een kleine engel, je neus heb je van de nar geërfd en het goudblonde haar had je van de jonge prins. De heks, de tovenaar en de goede Kasper hebben aan je wieg gestaan, en ook Faust en Mefistofeles hebben naar binnen, gekeken. Is het wonder dat je een beetje anders dan andere jongens bent geworden? Toen hij eindelijk was ingeslapen, ging ook zij weer naar bed. De volgende dag gebeurden er drie dingen. Eerst kwam er een ordonnans op een motorfiets. Hij timmerde nu ouk boven de vóórdeur van het huis een bord waarmee ze weer onder Russische bescherming stonden. Bovendien bracht hij thee en een fles cognac. Het was een man met doffe, treurige ogen. Zijn te lange armen bengelden aan ver moeide schouders en elke beweging was zwaar en langzaam. Hij zette de cognac op tafel en haal de de thee uit zijn zak. Hij keek er lang naar en keerde zich toen langzaam af, terwijl zijn ogen nog zo lang moge lijk de fles cognac en het pakje vast hielden. Zonder een woord te zeggen verdween hij weer. „Hij had ogen op stokjes, moeder," zei Erlof, „en hij liep met zijn staart tussen de benen, net als een geslagen hond." „Waar is Alexander?" vroeg moeder. „In de tuin." Erlof liep naar buiten. Alexander was ijverig bezig een gat te graven voor het raam van de Polen. Maar zijn kleine pootjes konden nog niet veel. Zijn neus snuffelde zenuwachtig. Ze hebben daar zeker weer afval begraven, dacht Erlof, Alexander heeft honger. Jurki moet maar weer wat meebrengen. 19) „Haal dan wat. Die vervloekte Polen hier in huis zullen toch wel thee heb ben?" De Poolse vrouw in het onderhuis gaf weerbarstig zwijgend een klein beetje zwarte thee. Het water op de kachel kookte gauw. Zij schonk de thee in een oud Silezisch goudglas. Hij dronk er van. „Is er geen cognac?" „Er is geen cognac." „Haal bij de Pool." „Die heeft ook geen cognac." „Dat i s geen thee," zei hij kwaad. „Ik zal hier thee en cognac laten be zorgen." Dat betekent dat hij terug wil ko men, dacht zij. Hij stak zijn benen naar voren, naar de kachel toe, en riep: „Vooruit, jongen, gooi er op." De boekbanden brandden het best, het papier van de bladzijden gaf te veel as. Er kwam van onderen niet meer vol doende lucht by. Erlof deed zijn best, hij porde wat en gooide er weer wat op. Hij was zo moe, hij keek niet eens meer naar de boeken die hij verbrand de. Het waren in hoofdzaak Engelse romans. De Rus kende geen Engels; Franse en Duitse literatuur kende hij goed. De Zuid-Slavische basketballploeg Lo komotiva heeft in de Apollohal te Am sterdam een interrlationaal basketball tournooi gewonnen, waaraan voorts werd deelgenomen dooi- de 512th Sa- bres, een ploeg van op Soesterberg ge stationeerde Amerikaanse militairen, de Surinam All Stars, samengesteld uit in Nederland studerende Surinamers en de Nederlandse kampioen AMVJ. De uitslagen zijn: 512th Sabres - AMVJ 64 - 78; Lokomotiva - Surinam AU Stars 83 - 50; finale Lokomotiva - AMVJ 64 - 37. Het Nederlandse jeugdelftal, dat Za terdag 2 April a.s. te Bergen op Zoom tegen de Belgische jeugd zal aantreden is als volgt samengesteld: doel: Feyt (Willem II); achter: Van der Lee (Xerxes) en Kraay (DOS); midden: Vreeken (Haarlem), Wink (SVV) en Van Ham (Zeeburgia); voor: Bosse- laar (Feyenoord), Dahrs (BlauwWit), Rutten (Roda Sport), Moulijn (Xerxes) en Jansen (Enschede). Stoke City heeft voor de competitie van de tweede divisie van de Engelse league met 3-0 van Notts County gewon nen. In de Davis Cup-wedstrijd Birma— Philippijnen voor de zone van het Verre Oosten leiden de Philippijnen na de eerste dag met 2-0. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7