Onze Haarlemse Bloemenmeisjes Jacoba van Beieren bezoekt Zandvoort Ir. K. F. Valken lichtte het Delta-plan nader toe Hoe kwam de eerste boek drukker aan losse letters? De Velserpont Een overzicht van de historie van Zandvoort op schrift Herinneringen uit jaren van oorlog en bezetting ROK - BLOUSE 1 S. L. Hartz: letters werden niet gegoten, maar geslagen K TULPEN WONINGPERIKELEN AAN DE LORENTZKADE Gezin met acht kinderen weigert ander huis en verspreidt zwh voorlopig Per helicopter als represen- tante van de Keukenhof Algemeen Nederlands Verbond Rondweg toch permanent 10 MEI 1940 - 5 MEI 1945 Uitbreiding artsendienst T Ai la-V Di mier - in een ex±ra soepele fi]ne co±±on WOENSDAG 30 MAART 1955 LICHTTEKEN OP HOUTPLEIN Vrijdag in gebruik Gestolen fiets ging van hand tot hand HAARLEMSE WINKELSTAND BRITS KOOR IN HAARLEM Burgerlijke Stand Haarlem Ledenvergadering „De Hanze" BLOEMENDAAL jaV T de rokkenspecialisl brengt gedurende de bolleniijd dé 'Ai Vanaf 1 April a.s. zullen 40 meisjes van „HAARLEMS BLOEI" met deze (f1 a\ rok en blouse getooid zijn (zie de tri &.A\ foto in dit blad bF )L M D If fla±±euse zeer ruime vierbaans wikkel- Jj HU Al rok, van achteren gesloten mei ele- Qj gante strik, leuke ingezette steek- "A zak, royale Feliine tulpengarnering, in een sterke rokken popeline. Ai Alle maten - Alle kleuren f 1 A QC V* pj ÜLUUot popeline, aangeknipte mouw, op de Ai wV kraag leuke tulpengarnering van ori- a/ ginele Feliine. Ai Alle maten - Alle kleuren f 9 95 M j ZIJLSTRAAT 67 - HAARLEM Beurs van Amsterdam Beurs van New York Een penibele woningkwestie heeft vanmorgen voorlopig een oplossing ge vonden, die overigens niet bepaald ple zierig genoemd kan worden. Het betreft hier de familie Van Wijk, vader, moeder en acht kinderen, wonende aan de Lo- rentzkade 42. Dit is een houten woning, die echter in een zodanige toestand verkeert, dat bij de een of andere storm het dak er af kan waaien. Bouw- en Woningtoezicht vonden deze huisvesting onverantwoordelijk en B. en W. van Haarlem achtten het noodzakelijk, dat de heer Van Wijk, die reeds drie jaar naar een andere woning zoekt, uit de wo ning trok. Het huisvestingsbureau had een ander huis beschikbaar aan de Oudeweg, maar de heer Van Wijk, die vroeger chauffeur was bij de Hoog ovens, maar thans als beambte van de afdeling planning daar werkt, wilde die woning niet accepteren, omdat de omgeving hem niet beviel. Het Huis vestingsbureau is er van overtuigd, dat bedoeld huis in het onderhavige geval niet afdoende helpt, ofschoon het rui mer is dan het pand aan de Lorentz- kade. Het heeft de heer Van Wijk echter toegezegd, zo spoedig mogelijk een meer passende woning aan te bieden. Niettemin wenst de heer Van Wijk geen gebruik te maken van het voorlo pige huis aan de Oudeweg en het ge volg was, dat hij bevel kreeg zijn hui dige woning aan de Lorentzkade uiter lijk vandaag te verlaten, daar hij anders op straat zou worden gezet. Zover is het heden niet gekomen, Gistermiddag hebben wij het bijzonder getroffen. Plotseling werden wij geconfronteerd met enige Bloemenmeisjes, die de oude stad aan het Spaarne bij de vreemdeling zullen representeren. Het was een jolig stel, waarmede wij te doen hadden en wij mogen niet ontkennen, dat zij een weldadige charme ten toon spreidden. Wij mogen veronderstellen, dat het aantal vreem delingen, dat dit jaar naar Haarlem trekt, vertienvoudigd wordt vergeleken bij vorig jaar, en wij voelen ons wel bijzonder trots, dat Haarlem zijn gasten met zoveel fleur kan ontvangen. Het ligt in de bedoeling, dat er ongeveer zeventig meisjes aan dit bloemenfestijn deelnemen. Haarlems Bloei" kan er nog enkele gebruiken, waarbij aangetekend wordt, dat het wel wenselijk zou zijn als de meisjes min of meer enkele moderne talen kunnen sprekem De liefhebsters kunnen alsnog terecht bij het bureau van „Haarlems Bloei in het stadhuis. De televisie-uitzending welke gister avond vanuit Zandvoort plaats vond, trok ondanks de ijzige koude Noorden wind veel publieke belangstelling. Deze gold vnl. de helicopter, die omstreeks half 6 uit Ypenburg te Zandvoort aan kwam en landde op het Caravan-terrein, 's Avonds werd het vliegtuig over de weg vervoerd naar de Rotonde, waar de televisie-opname plaats vond. Omstreeks kwart voor 9 rees de heli copter enkele meters omhoog, waarop de camera's in werking kwamen. Toen daalde de helicopter en stapte Jacoba van Beieren, met een hofdame uit; te gelijkertijd arriveerde een groot gezel schap dames en heren per auto en dezi- sloten zich bij Jacoba van Beieren aan, toen zij hotel Bouwes betrad als repre- sentante van de Keukenhof. Hierna volgde een modeshow, welke in het Eurovisienet werd opgenomen en door drie vrouwelijke reporters in het Nederlands, Frans en Duits van com mentaar werd voorzien. Vanmorgen is de helicopter om 9 uur weer van de Ro tonde opgestegen. De genodigden van het gemeentebe stuur voor de avondreceptie op Vrijdag 1 April in de ridderzaal van het stadhuis kunnen met de uitnodigingskaart tevens toegang krijgen tot het gereserveerde gedeelte van het Houtplein, waarna om 21 uur het lichtteken van architect N. Andriessen feestelijk in gebruik zal wor den gesteld. De Haarlemse politie is er in geslaagd de onderdelen- van een gestolen rijwiel te achterhalen. De 20-jarige fabrieksar beider J. E. v. Z. is aangehouden, ver dacht van diefstal van de fiets, die aan zijn werkgever toebehoorde. Van Z. had op een kwade dag zijn buit aan een rij wielhandelaar verkocht voor een bedrag van f,20. De laatste verhandelde de fiets weer aan een burger, die op zijn beurt een collega verzocht het rijwiel te „mof felen". Deze was juist met het karwei begonnen, toen de politie arriveerde. De onderdelen zijn in beslag genomen. Op 1 April zal de firma J J. Weber en Zn. in de Grote Houtstraat haar poorten weer openen. De winkel- en gevelrestauratie is dan voltooid en daar mede biedt deze bijna 120 jaar bestaande Haarlemse zaak, die in 1928 van de Ko ningsstraat naar de Grote Houtstraat verhuisde, haar clientele ven nog grotere service. Woensdag 13 April zullen B. en W. van Haarlem op het stadhuis het Col- wyn-Bay Girls Choir, afkomstig uit Wales, officieel op het stadhuis ont vangen. CINEMA PALACE: „Désirèe", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. FRANS HALS: „Anna" str. volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: ,.Wij zoeken millionnairs" a. 1. Tij den: 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. LUXOR: „De woestijn leeft" a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. r REMBRANDT: ..Odyssee" 14 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: .Moordende bescherming". 18 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Les enfants du paradis" volw. Tijden: 2 en 8 uur. Woensdag 30 Maart Concertgebouw: Concertbureau Alphenaar. Piano-avond door Hei'ik Bijvanck, 8 uur. Minerva: Jazz Competitie AVRO, 8.15 u. Donderdag 31 Maart Concertgebouw: Haarl. Chr. Mannenkoor Concert o.l.v. Bernard Verboom, 8 uur. Frans Halsmuseum: Comité voor jonge toonkunstenaars: Elisabeth Lugt, sopraan; Aukje Roggen, sopraan; George van Re- nesse, piano, 8 uur. GEBOREN: N. LammersRoskam z.; A. KoningsKoopman z.; J. S. Lou- mande Rijk z.; E, Waleveldden Braber z.; H. ZuyderduinBakker z.; E. W. Geelsten Boom z.; A. van ZeistVertelman z.; M. P. Oomen van der Heiden z.; F. I. Bouckaert Szöke d.; J. WittemanStroomer d.; E. M. Oude Groenvan der Zand d.; M. C. J. Koenevan Heerden d.; J. v. Huis—Smit d.; M. C. Ackermann— Ter Meulen d.; J. van 't VeerVer steeg d.; A. H. Kokkenv. Vessem d. ONDERTROUWD: B Hamminga en D. H- Valk; M. J. W. van der Horst en A. van Egmond. GEHUWD: J. D. van Gorssel en M. A ScijsGiiGr. OVERLEDEN: J. B. Schreur 82 j„ Maerten van Heemskerkstraat; J. H. van Munster, 86 j. Ripperdapark; J. H. van Vliet, 71 j., Westerhoutpark; E. Boogaard 91 j., Voortingstraat; J. Zuithoff, 72 j„ Pijntorenstraat. Het Delta-plan, dat onder meer de afsluiting van het Haringvliet, het Brouwershavense gat, de Oosterschel- de en de Hollandse IJssel omvat, vorm- 'de gisteravond het onderwerp van de lezing, die de heer K. F. Valken voor het Algemeen Nederlands Verbond, af deling Haarlem e.o., hield. Spr. herinnerde op de eerste plaats aan de Februari-ramp van 1953, waar door de belangstelling voor 's lands veiligheid in het volle daglicht kwam te staan. De bestudering van de af sluiting der zeearmen werd serieus aangepakt en een speciale commissie in het leven geroepen. Ir Valken gaf als zijn mening te kennen, dat ophoging van de bestaan de dijken niet afdoend zou zijn om verschillend^ redenen. De slechte on dergrond is geen stevige basis voor een solide dijk. Verder zou deze maat regel veel moeilijkheden met zich mee brengen, daar de bevolking dicht om het bolwerk tegen de zee is gegroe peerd. Bovendien is een volledige af sluiting van de grote gaten veel vei liger. Dit laatste moet als de voor naamste overweging worden gezien. De Lek en de Oude Maas mogen niet stormvloedkerend worden afgeslo ten. Proeven hebben n.l. bewezen, dat men, zo men dit zou doen, op de Nieuwe Waterweg bij een stormvloed een verhoging van het waterpeil zou krijgen, beslist onverantwoord voor het centrum van Nederland. Bij de uitvoering van de plannen zal men, aldus spr., er op letten, dat de stroomsnelheden niet te groot wor den, zodat in enkele gevallen een op lossing in de vorm van het plaatsen van hulpdammen nodig zal zijn. De neven-aspecten van een eventu ele afdamming der zeegaten mogen niet verwaarloosd worden. De visserij zal zeker moeilijkheden ondervinden. Vooral de afdamming van de Oosterschelde maakt mis schien een eind aan een rijke de- viezenbron. Dit betreft voornamelijk de oesterteelt. Mogelijkheden om haar binnen het kader der afslui tingsplannen in stand te houden, worden bestudeerd. Voor haar in standhouding wordt terecht ernstig gevreesd, omdat juist het Zeeuwse water met een constante temperatuur en een bepaald zoutgehalte de ideale verblijfplaats is voor de gevoelige oester. Voor de instandhouding van de mosseltteelt, die momenteel reeds De bezoekers van de vergadering, uitgeschreven door de vereniging „Haerlem" hebben gisteren geboeid geluisterd naar het betoog van de heer S. L. Hartz van de Grafische In richting Joh. Enschedé en Zonen N.V. Het onderwerp „de boekdrukkunst" leek nogal onschuldig, maar tegen alle beweringen van geschiedkenners in, ontwikkelde spreker een interessante en revolutionnaire theorie over de eer ste losse letters, die bij het drukken van boeken zijn gebruikt. Er is maar weinig bekend over de uitvinding van de boekdrukkunst. On opgelost is nog de vraag, wie nu feite lijk als de uitvinder moet worden be schouwd. Maar evenmin is bekend, hoe men toen werkte en met welk ma teriaal. De drukkers hebben indertijd wel allerlei wetenswaardigs in druk vastgelegd, maar niet hun vakgehei men. Waarschijnlijk was dat te ge vaarlijk in verband met de concurren tie. Tegenwoordig worden de losse let ters machinaal gegoten, vroeger ge schiedde dat stuk voor stuk met de hand, doch altijd met behulp van een vernuftig instrumentje. De heer Hartz ging uitvoerig op dat ingewikkelde proces in en kwam tot de conclusie, dat hij maar kwalijk vermoeden kon, dat de eerste drukkers ook gegoten zouden hebben. Wel wordt dat hier en daar beweerd, maar spreker vermoed de, dat men de latere manier van doen zonder meer ook bij de vroegere druk kers verondersteld had. In het verslag dat bewaard is van het proces, dat Gutenberg tegen een stelende knecht te voeren had, wordt vermeld, dat Gutenberg, zelf in de ge vangenis, een andere knecht opdroeg om van een persje een paar schroef jes los te maken en de vier délen van het persje op de pers te zetten. Dat mysterieuze zinnetje heeft de heer Hartz aan het denken gezet. Onder zoekingen o.m. bij de Oxford Uni versity Press, waar een oude druk- methode werd toegepast brachten de heer Hartz tot de overtuiging, dat ook Gutenberg met geslagen letters moet hebben gewerkt. Hij zette daar omtrent een interessante technische theorie op en voor belangstellenden is het prettig te weten, dat de heer Hartz zijn mening in boekvorm aan de open baarheid zal prijsgeven. voor 80 pet. in de Waddenzee wordt bedreven, is de situatie gunstiger. Tegenover de belangrijkste keerzij de van het Delta-plan: de visserij, staan enige aantrekkelijke voordelen. Het schier hopeloze probleem van de verbinding met de rest van Neder land zal door een weg van Rotterdam naar Vlissingen tot niets worden ge reduceerd. De migratie van de jonge boeren naar andere provinciën zal dan door betere arbeidsmogelijkheden mis schien minder worden. Het scheep vaartverkeer zal geen hinderlijke dwarsstromen meer ondervinden en de opeenhopingen van het ijs kunnen door schermdammen worden opgevangen. Wanneer de Deltawerken zijn voltooid kan het schutten bij Wemeldinge ver vallen. Tenslotte belichtte ir Valken een an der aspect, waarover slechts vage uit latingen zijn genoteerd: de landaan winning. Hiervoor zijn slechts beperk te mogelijkheden aanwezig. Op de eer ste plaats is het noodzakelijk een zoet waterreservoir te behouden,, teneinde verdroging en verzilting te voorkomen. Ten aanzien van de Velserpont, waarover wij Zaterdag schreven, valt nog te melden, dat aan de deuren van de Noordersluis niet veel veranderd behoefde te wor den. Hiervan werd tot nu toe voor het verkeer slechts de halve breed te benut. Nu zal de volle breedte van de deur benut worden en daardoor blijven er zelfs aan weerskanten nog aparte paden over voor fiet sers en voetgangers. Over de sluis deuren wordt een zwaarder plankier gelegd met speciale antisliplaag. De enige ingrijpende voorziening was hier het wegbreken van betonnen muur tjes, die verplaatst moesten worden en een deel van een bedieningsge bouwtje, dat moest sneuvelen om ruim baan te maken. Aan de noordkant van het Noordzee kanaal vindt men hetzelfde beeld als op de zuidelijke kanaaloever en de sluis-eilanden. Bulldozers, die brede vo ren trekken, rijen stenen, zware walsen, die steenslag aanklinken. Dat gaat zo door tot aan de Hoflaan, met enkele onderbrekingen, waar de weg al vol doende breed is en bij gevaarlijke bochten gemarkeerd is met schrikhek- ken. De aansluiting op de rijksweg in Be verwijk is niet ideaal te noemen. Via de Gildenlaan zal de automobilist terug komen op rijksweg 9, die hij ten zuiden van het Noordzeekanaal bij de Park weg verlaten heeft. Holland op zijn smalst krijgt hierdoor een nieuwe, be langrijke functie. Juist benoorden de spoorwegovergang komt het verkeer weer op zijn oude spoor. Dat wordt daar een drukke oversteekplaats. Maar als ik een goede rijksweg zou moeten maken, dan had ik drie jaar nodig, al dus hoofdingenieur Volkers. Het ligt voorlopig niet in de bedoe ling om overdag op (de rijksweg bakens te gebruiken om de automobilisten te adviseren de weg over de sluizen te kiezen. Men wil voorlopig alle personen- en bestelauto's over de rondweg lei den. Voor autobussen, vrachtauto's e.d. blijft geen andere mogelijkheid dan van de ponten gebruik te maken totdat de tunnel klaar is. De rondweg over de sluizen gaat een lieve cent kosten, maar over het totale bedrag wilde men zich niet uit laten. Het lijkt daarom niet gewaagd rekening te houden met de mogelijk heid, dat deze tijdelijke rondweg in de toekomst toch een permanent ka rakter zal krijgen. De minister heeft hieromtrent nog geen beslissing ge nomen. Amsterdam heeft er bezwa ren tegen met het oog op de scheep vaart, maar deze lijken weinig steek houdend, omdat tde scheepvaar voorrang blijft houden boven het au toverkeer. En voor het locale ver keer, niet in de laatste plaats ten gerieve van de duizenden hoogoven arbeiders, betekent deze weg een aan zienlijke verbetering, die ook na het gereedkomen van de tunnel in 1957 zijn waarde zal blijven behouden. Maandagavond hield de afdeling Zandvoort van „De Hanze" een druk bezochte ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer Siegers. De heer D. Vader had wegens drukke bezigheden bedankt als bestuurslid. De voorzitter bracht de heer Vader dank voor hetgeen hij gedurende vele jaren als secretaris in het belang van „De Hanze" heeft gedaan. Als secretaris werd gekozen de heer A. G. Burger. In de plaats van de heer Thomas Jr. werd als bestuurslid gekozen de heer E. C. A. Nooij. Op verzoek van de voorzitter gaf de heer Longaijroux een uiteenzetting over de activiteiten van „Touring Zandvoort". De vergadering kreeg de stellige in druk. dat men met de „Touring" op de goede weg is, maar dat de zo nodig critische belangstelling van het bedrijfsleven voor een goede ontplooiing van de stichting zeer nuttig is. De burgemeester van Haarlem houdt Vrijdag 1 April en Donderdag 7 April geen spreekuur. Hij zal Zaterdag 2 April spreekuur houden. Op verzoek van het comité voor de viering van de bevrijdingsdag 1955 heeft de gemeentesecretaris een overzicht samengesteld van het gemeente bestuur van Zandvoort in de periode van 10 Mei 1940 tot 5 Mei 1945. Drie perioden worden onderscheiden: 10 Mei 194031 Aug. 1941, toen de ge meenteraad nog in functie was; 1 Sept. 1941 tot 18 November 1942, toen burgemeester Van Alphen de gemeente bestuurde, waarnemende de taak van de raad, en 18 November 1942 tot 5 Mei 1945, toen Zandvoort volledig onder N.S.B.-bewind kwam. Het overzicht begint met een relaas uit de notulen van de vergadering van B. en W. op 10 Mei 1940, 's morgens om 8 uur, waarin de oorlogstoestand wordt geconstateerd en een aantal maatregelen worden genomen, hoofd zakelijk betrekking hebbende op de luchtbescherming en de voedselvoor ziening. Het overzicht besluit met de verga dering van B. en W. (wederom ge vormd door burgemeester van Alphen en de wethouders Siegers en van der Moolen) op 5 Mei 1945 des middags om 3 uur. Daarin werden de eerste maat regelen voor herstel en wederopbouw van Zandvoort genomen. Talrijke gebeurtenissen worden geme moreerd. O.a. hoe burgemeester van Alphen op 24 Juli 1941 door de W.A. in zijn woning werd gemolesteerd omdat hij trachtte te verhinderen, dat zijn huis met biljetten van de V.-actie werd be plakt. De gemeentepolitie was spoedig ter plaatse om de indringers te verdrij ven, maar kon niet voorkomen dat gro te schade aan huis en inboedel werd aangericht en de burgemeester werd gewond. Toen de burgemeester naar huis ge zonden werd en de wethouders een ad viserende taak kregen, diende wethou der van der Moolen zijn ontslag in. Burge meester van Alphen hield dit in beraad. Hij beschouwde het gemeentebestuur niet als 'n „eenmanszaakje" en gaf de wethouders het volle pond van de me dezeggenschap. De notulen van B. en W. vermelden slechts één geval waarin gestemd werd. Het meedogenloze geweld van de be zetter trof Zandvoort op Vrijdag 13 Maart 1942, toen 153 Joodse ingezetenen met hun gezinnen naar Amsterdam werden geëvacueerd; de eerste pha se van een lijdensweg naar de Duitse kampen en gaskamers waarvan voor zover kan worden nagegaan slechts 21 het leven hebben kunnen redden. In het najaar begon de dreiging met evacuatie der gehele bevolking onheil spellend te worden en op 6 November werd deze evacuatie afgekondigd. Na enkele maanden was het aantal inwo ners van 9808 gedaald tot 1789. Tegelijkertijd werd het eerste bevel tot sloping van gebouwen in deze ge meente gegeven, op 14 November name lijk gelastte de „Raumungskommissar de sloping van 138 woningen. Nadien werden nog 12 bevelen tot sloping ge geven en toen in 1944 het laatste be- bevel van de Raumungskommissar wer- 648 gebouwen tot en met de funderin gen verdwenen. Krachtens afzonderlijk bevel van de Raumungskommissar wer den ongeveer 900 leegstaande woningen „aussergeaumt" d.w.z. van sanitair, gas- electriciteits- en waterleidingen ont daan. Op 18 November 1942 ontving burge meester Van Alphen tijdens een verga dering van burgemeester en wethouders de telefonische mededeling, dat hij gere kend van 11 November af als burge meester van Zandvoort was ontslagen. De verhouding van de burgemeester tot de bezetter was steeds „stroef" ge weest en toen zich verschil van me ning openbaarde omtrent de lijst van „blijvers" (degenen die niet aan evacu atie zouden worden onderworpen') greep de bezettende macht in.. Reeds tijdens de gijzeling van burgemeester Van Al phen was de n.s.b.-burgemeester van Bloemendaal aangewezen als waarne mend burgemeester van Zandvoort. Daar de duitsers er echter veel aan ge legen was, dat de evacuatie zowel als de sloping op de gestelde termijn zou den geschied zijn werd een man uit „hoger bestuursniveau", de bestuurs raad Dr. Groeneveld (de bestuursra den waren de leden van Gedeputeerde Staten opgevolgd) aangewezen als waar nemend burgemeester van Zandvoort. In de periode van grootste spanning en verwarring had Zandvoort dus twee burgemeesters! Dr. Groeneveld kwam dagelijks enkele uren ten raadhuize en bemoeide zich hoofdzakelijk met de slo ping en de evacuatie. In Januari 1953 trok hij zich terug en trad de burge meester van Bloemendaal als waar nemend burgemeester van Zandvoort op. Dr. Groeneveld had geen enkel contact met de wethouders opgenomen. Wethou der van der Moolen herhaalde op 26 No vember zijn ontslagaanvrage. Wethou der Siegers diende op 18 Maart 1943 zijn ontslag in omdat hij niet bereid was propaganda te maken voor de Neder landse volksdienst. Het N.S.B. bestuur kenmerkte zich door het uitvoeren van de bevelen der bezetters maar ook door een tamelijk grote activiteit op het gebied van de voedselvoorziening. Zo charterde de ge meente een schip van 300 ton om aard appelen te kopen in Friesland en Gro ningen. Getrokken door een aftandse sleepboot vertrok het op 5 Februari 1945 uit Haarlem en kwam na een avon tuurlijke tocht op 9 April in Amsterdam aan. In Spaarndam werd het gelost en de Zandvoorters kregen per hoofd van de bevolking 1 H.L. aardappelen toe gewezen. Tijdens zijn gedwongen afwezigheid had burgemeester van Alphen met Ir. G Friedhoff contact opgenomen voor het maken van een wederopbouwplan. Onder het oog van de duitsers was men daarmede in het voorjaar 1945 al zo ver gevorderd dat in het bureau van de Algemeen gemachtigde voor de bouw nijverheid te Haarlem een geheime „Zandvoort-kamer" was ingericht, waar het opbouw-plan tot in details werd uitgewerkt. Na Bloemendaal en Overveen hebben nu ook de huisartsen in Aerdenhout, te weten de doktoren A. W. Mellema, J. Tjakkes, C. Kroon en J. Reurink, beslo ten met ingang van komende Zondag 3 April in Aerdenhout een Zondagsdienst voor artsen te houden. Bij toerbeurt zul len de doktoren de dienst waarnemen van Zaterdagavond zes uur af tot Maan dagmorgen acht uur. Voor het komende weekeinde geschiedt dit door de arts C. Kroon, Westerlaan 12, telefoon 26073. Voor de apothekersdienst geldt dezelf de regeling, die thans in Heemstede ge volgd wordt. Daar kan men derhalve om beurten bij de Heemsteedse aptotheek op de Binnenweg en bij de Aerdenhoutse apotheek op de Zandvoortselaan terecht. Gistermiddag heeft de heer P. J. Schoen, die een sigarenwinkel drijft in de Spaarnwouderstraat, de stoute schoenen aangetrokken en aan zijn winkelpui een sigaretten-automaat laten aanbrengen. Zoals men uit ons bericht daarom trent de vorige week nog eens heeft kunnen vernemen, zijn sigaretten-auto maten in Haarlem niet, toegestaan. De heer Schoen wil nu weten of een dergelijk verbod wel grond heeft en daarvoor heeft hij een proefproces uitgelokt. Direct nadat de automaat gistermiddag was aangebracht, maakte iemand er gebruik van. De politie maakte proces-verbaal op tegen de heer Schoen en t.z.t. zal deze kwestie voor <fe kantonrechter haar beslag krijgen. Inmiddels heeft de heer Schoen de automaat weer verwijderd, omdat het hem voorlopig alleen te doen is om het proefproces. Advertentie 1 Filialen: AMSTERDAM en UTRECHT en thans óók LEIDEN In plaats van op 5 April zullen de meisjes van de Mariaschool uit de Ko ningstraat op 1 April een passiemiddag verzorgen voor de Katholieke Bond van Bejaarden. De voorstelling begint om 2 uur in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. De Toneelgroep „Theater" uit Arn hem geeft Zaterdag 9 April in de Haarlemse Stadsschouwburg de eerste voorstelling van „Ik kom als een dief", geschreven door Georges de Tervagnes. De regie is in handen van Elise Hoo- mans. De Commissie Santos en leden van de R. K. Middenstand afd. Haarlem gaan Zondag 3 April per touring-car naar de abdij van Egmond, om de Palmwijding mee te vieren. Tevens wordt een excursie gemaakt naar het sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee. De heer T. v. d. Brink, opzichter bij de afd. huistelefoonprojecten en de heer M. Luimes, chef monteur van de afdeling huistelefoon, van het kantoor van het telefoondistrict Haarlem, vie ren morgen op 31 Maart hun zilve ren jubileum in dienst van de P.T.T. De heer H. D. Neuman, besteller- ehaufeur bij de P.T.T., viert 5 April zijn 40-jarig dienstjubileum. De a.s. jubilaris ging in 1931 tot de chauffeursdienst over, in 1945 volgde zijn benoeming tot besteller. De heer Neuman wordt ook als lid van de muziekvereniging „Ex celsior" zeer gewaardeerd. De bloemententoonstelling „Keukenhof" gaat Donderdag open. Onze fotograaf maakte twee opnamen, die duidelijk de invloed van de nog prille lente tonen. Onze onderste foto is een opname van een prachtige „Dicarna" in volle bloeiin de kas. De bovenste foto geeft een zonnig beeld van het terras, waar de werksters druk bezig zijn het een en ander in gereedheid te brengen voor de ontvangst van de ongetwijfeld talloze bezoekers. want het gezin heeft een andere, zij het ingewikkelder oplossing gevonden, totdat er een goed huis in Haarlem be schikbaar is. De heer Van Wijk heeft zijn boedel nu opgeslagen in een deel van zijn woning, dat hij als pakhuis heeft gehuurd, en hij trekt met twee kinde ren in bij zijn moeder in Haarlem, zijn vrouw gaat met twee kinderen naar haar moeder in Den Haag, een broer van hem neemt een kind, een schoonzuster uit Hoofddorp neemt eveneens een kind j en de twee overgebleven kinderen gaan naar een familielid in IJmuiden. (Niet officiële 3»4 Ned. 1953 3% Ned. 1953 3)4 Ned 1948 3)4 pCt Ned 1950 3)4 Ned 1954 3)4 Ned 1955 3-3)4 Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 pCt. Ned. Handel Mü cert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holi. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb Mi). Ned. Scheepv tlnie H V.A. Deli Mil. Cert. koersen) Vorig slot 102% 102 100*4 100*4 1 100*4 t 100*4 1005(1 101% 100* 228»4 30214 168% 26944 2711* 288)4 391 >4 266 366*4 356% 6011', 115% 188*4 177)4 182% 148)4 146% Opening 30/3 390# 364 355 598# 116# 174# 181 150 146# Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel ex dlv. 28/3 29/3 57)4 57% 131 13254 73*4 74% 50% 50 94% 93*4 110)4 79% 78)4 42% 43 84)4 84% 79 78% 62% 61% 58% 58% 86% 86 28 28 80)4 Stemming: vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3