Ondergang „Klipfontein" voor Raad van de Scheepvaart ral ruw rüe wolf en de havik Aan 92 notarissen eervol ontslag verleend de 1 ?este /bromfiets *B lijft u Westerse verdediging wordt gebaseerd op atoomwapenen K ru is woordraadse l Inbraak bij Kostermans opgelost De slechte verlichting op Heemsteedse Dreef éRic de nooRinan Voer kapitein te dicht onder de kust JÊSk, LOCO vanaf LOCOMOTIEF RIJWIELEN vanaf 150.50 Gevolg van invoering leeftijdsgrens Derby Velox-Die Raeckse onbeslist Reorganisatie van Nederlandse strijdmacht aangekondigd VRIJDAG 1 APRIL 1955 PAGINA V NICO VAN SCHAGEH ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel. 17768 GOUDEN HERENZEGELRINGEN 't Silver Stoepke DIA MANTSLIJPERS IN BRABANT OOK ONTEVREDEN? iWfyym HEDEN HEROPEND Nu nog meer gespecialiseerd in optiek Met ingang van 1 Januari 1956 Fa. J. J. WEDER' Zn. Volleybal in Haarlem Minister Staf bevestigt: drie jaar wegens INBRAAK FABRIKANT VER OORDEELD Politiepost gesloten Honkbalscheidsrechters Brandje in Heemstede Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Drie Amsterdammers bekennen K.N.Z.B. KLEINE BIM-BAM PENDULES vanaf f 43.50 't Silver Stoepke HEEMSTEDE Er komt spoedig een einde aan CROSS-COUNTRY „FIT" Velsen.Waterloo (Van onze verslaggever) Twee jaar geleden, de achtste Janua ri, voer de 10.530 ton metende Klipfon tein van Lourenco Marques naar Beira, langs de Zuid-Oostkust van Afrika, 's Middags om '.3.18 uur voelde men op het schip plotseling een lichte tril ling en daarna drie krachtige schok ken. Terstond begon het schip aan de voorkant te zinken. Het water stroom de wild over het hek en de hutten bin nen. Even later werden de zes red dingssloepen neergelaten en in volko men orde stapten de passagiers en be manningsleden, 234 in getal, in de bo ten. Zelfs een hond kon mee. Een half uur later heeft een groot Brits schip, de „Bloemfontein Castle" allen aan boord kunnen nemen. Niemand bleek vermist. Dit relaas vernamen we Don derdagmorgen weer toen in Amster dam voor de raad van Scheepvaart de kapitein van de Klipfontein, de heer J. H. Oosterhuis, met enige getuigen werd gehoord. De president van de Raad, prof. mr. J. Offerhaus, wilde alles van de koers, positie en snelheid weten. De kapitein vertelde dat hij zo spoedig mogelijk naar Beira wilde, aangezien in deze haven nog één ligplaats over was, die door een ander, wat sneller, schip dreigde te worden ingenomenHij wist wat hem te doen stond; hij kende dit vaarwater sedert jaren. Met een snelheid van ruim 17 knopen voer hij door de morgen, de stroom had hij mee, Het regende soms, maar het zicht was over het algemeen duidelijk, de wind kracht was 3 Op zijn Engelse kaarten kon hij vertrouwen, jarenlang had hij deze gebruikt toen hij nog kapitein was op een kustvaartuig. Deze kaarten vormden echter een een twistpunt. De president vroeg: „waarom ge bruikte u geen Portugese kaarten, die zijn toch uitgebreider en duidelijker?" De kapitein: „mijn maatschappij, de N.V. Verenigde Scheepvaartmaatschap pij, verstrekte geen andere. Boven dien had ik mijn kaarten tot op de laatste dag bijgewerkt aan de hand van informaties die ik in de havens had opgedaan." Bij Porta Zavora was de stroom mee hem niet meer van dienst. Het schip hield nu een afstand van 1% mijl van de kust, volgens de kapitein. De stroom was nu zelfs tegen en hoe meer hi) zich van de kust zou verwijderen, hoe ster ker de tegenstroom zou worden. „Hoe hard voer u toen?" vroeg de president. „Ongeveer 18H mijl". „Dat is een respectabele snelheid; u weet toch dat er op de Engelse kaart een waarschuwing staat dat er bij Porta Zavora onregelmatige stromingen kun nen voorkomen". „Inderdaad, maar als dat het geval zou zijn geweest, dan had ik zulks toch direct moeten zien. Ik kon de kust dui delijk onderscheiden". Daarna werd ae heer S. E. Hocke gehoord, een passagier die de vaart meemaakte en op het moment van het ongeluk een foto van de kust had gemaakt, niet vermoedend dat er groot gevaar dreigde. De heer Hocke had met zijn box een zes bij negen foto genomen. Hoewel hij zich aan stuurboord bevond van het schip had hij de kust, die aan bakboordzijde lag, kunnen fotograferen. Hij had daaruit geconcludeerd dat het schip na het ongeluk aanmerkelijk was gedraaid. Het foto'tje was ongeveer een tien mi nuten na de eerste schokken genomen. Ir. J. Visser, docent aan het inter nationale Opleidingscentrum voor Lucht- kartermg te Delft, was als deskundige opgeroepen. Aan de hand van later ge maakte foto's kon hij vergelijken. Ten slotte had hij geconcludeerd dat de foto van de heer Hocke genomen was van een plaats, die ongeveer één mijl ver wijderd was van de lijn die de Portugese kaart als ondiep aangaf. Hoe de situatie was na het lekstoten van de Klipfontein verhaalde kapitein Oosterhuis na de middagpauze. In het benauwde zaaltje van het Beursgebouw luisterden de talrijke aanwezigen, le den van de bemanning en vele passa giers die de noodlottige vaart met de Klipfontein hebben meegemaakt, adem loos naar het sobere relaas. Menigeen zag het in gedachten weer gebeuren en merkte weer iets van de spanning die toen heerste. Onmiddellijk na de schok ken kwam de opdracht van de gezag voerder: roer naar stuurboord; de wa terdichte deuren sluiten. De brug was vol vette olie gelopen, het schip maak te na de manoeuvre naar rechts slagzij, 18 graden ongeveer. „Werkte de gyro nog? Gaf het kompas nog juist aan?" Geen tijd voor controle. Onmiddellijk gingen radiografische verzoeken om hulp de aether in. Een der stuurlieden had bevonden dat de ruimen aan de voorzijde vol liepen, een onstuitbare stroom kolkend water. Het schip be gon langzaam te dompen. De kapitein was nu overtuigd dat zijn trotse schip verloren was, daarom de order: sloepen uitzetten. Passagiers instappen, alleen de allernoodzakelijk ste handbagage mee! „Hebt u zelf reeds een verklaring voor het ongeluk," wilde de president weten. „Ik wou dat ik maar iets kon vin den dat voor mij een aanwijzing kon zijn," antwoordde de kapitein harts tochtelijk, „26 maanden heb ik het me afgevraagd, maar niets, niets kan me vertellen hoe dit mogelijk is geweest." De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, Advertentie Advertentie vanaf f 29.75 de kleine zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 informeerde bij de kapitein of hij de voornaamste bemanningsleden een ver klaring had laten tekenen dat ze niet meer of niets anders dan de afgespro ken feiten zouden vertellen. „Dat is per se niet waar." Ook de 3e stuurman die moest getuigen ont kende de waarheid van deze bewe ring. Later op de middag werd de zitting verdaagd tot 6 April. Ten aanzien van de gewraakte over eenkomst op de Bloemfontein Castle wilde de inspecteur-generaal nogmaals de verklaringen van de 1ste stuurman horen. Ook de raadsman van de kapitein had om uitstel verzocht om de purser enige inlichtingen te vragen. Beiden zjjn pas de 5e April in ons land. Het bestuur van de Algemene Neder landse Diamantbewerkersbond (A.N.D. B.) heeft op verzoek van de 35 dia mantbewerkers werkzaam in een slijpe rij te St. Oedenrode (N.B.) een bespre king met hen gehad. Daarbij is geble ken aldus de A.N.D.B, dat deze diamantbewerkers verplicht waren lid te worden van de R.K. Metaalbewer- kersbond en voorts dat er in St. Oe denrode 48 uur gewerkt wordt tegen lo nen, die 40 pet, beneden de in Amster dam rechtsgeldige lonen liggen. Verder krijgen de jonge arbeiders geen opleiding en zijn ze nog steeds ongeschoold. Aan het bestuur van de A.N.D.B. werd medegedeeld, dat men de metaalbewerkersbond wil verlaten en in St. Oedenrode een eigen afdeling van de R.K. Diamantbewerkersbond St. E- duardus wil oprichten. 61. Wat nu? denkt Eric, terwijl hij zich met de anderen naar buiten begeeft. Is er dan nog iemand die zich voor weerwolf uitgeeft? Maar als hij het kleine troepje ruiters, waarbij zich enkele voetknechten bevinden, ziet na deren en de twee zwarte wolven eens goed bekeken heeft, ontdekt hij al gauw wie hij voor heeft. Het is niemand anders dan Astara, de enige leen- vrouwe uit zijn rijk met haar wolfshonden. Ik kreeg Uw boodschap, zegt Astara na de hartelijke begroeting, en besloot dit terstond te onderzoe ken. Helaas kon ik maar weinig krijgers meenemen. Het merendeel van mijn mannen moest ik achterlaten om mijn burcht en leen te beschermen te gen rondzwervende roverbenden. Onderweg is ons echter een boodschapper in handen gevallen, wiens bericht U ongetwijfeld wel belang zal inboeze men. Een der trawanlten van Berse wordt voorgeleid, die Eric met een geheimzinnig gezicht vertelt, dat er goed nieuws is over Koningin Winonah. Eric lacht schemper. Handig bedacht van Branwen, mompelt hij, en als gij eerder gekomen was, zou ik beslist in deze val getrapt hebben. Maar jammer voor Uw schurkenstelletje heb ik zo juist de enige man gesproken, die weet waar de Koningin zich werkelijk bevindt. Op een teken van de Noorman wordt de kerel zonder pardon in de kerker geschopt. Dan treedt een van Eric's eigen boodschappers naar voren, die juist is teruggekeerd uit het verre leen van Yarl Toke. De berichten, welke hij brengt, zijn niet rooskleurig. Een boodschapper van Berse was hem voor geweest. Deze ongelukkige was koel bloedig vermoord en het had geen haar gescheeld, of Toke had ook Eric's mannen het hoofd afgeslagen. Zeg die koning, dat ik van nu af aan een eigen koning ben. Die boodschap gaf hij mij mee, Heer, mompelt de bood schapper. Eric knikt zwijgend. Als de zaken er zo voor staan, is het niet zo moeilijk te bedenken hoe zijn boodschappers bij de andere leenmannen ontvangen zijn. Arme kerels. Wellicht komen er nog enkelen terug met be tere berichten, hoewel hij er niet veel hoop meer op heeft. Op dat moment schalt de waarschuwende kreet van een der wachtlopende Heruli's over het erf. Een groep ruiters in aantocht! Weer een ruitertroep, mompelt de Noor man. Als hij echter de grimmige schare in de verte ziet naderen, begrijpt hij, dat dit bezoek wel met heel andere bedoelingen zal komen, want het zijn de vijandelijke krijgers van Berse en Gandalv. Advertentie De vestiging van onze zaak was in 1838 in de Koningsfraai Het pand Grote Houtstraat 1.66 werd door ons in 1928 betrokken Thans is dit winkelpand geheel gemoderniseerd en is Bij K. B. is met ingang van 1 Januari 1956 op grond van de nieuwe notariswet, welke de leeftijdsgrens op 10 jaar stelt, eervol ontslag verleend uit hun ambt aan 92 notarissen. Het eervol ontslag is verleend aan J. Baggen te Schijndel, J. Berger te Asten, A. Lasance te Vessem, A. Schaap te Waalwijk, D. de Vries te Mill, Th. van Aalst te Ossendrecht. G. Beker te Bre da, A. Blomhert te Fijnaart, C. Ligten- berg te Breda, F. Smits te Steenbergen, A. Smitz te Tilburg, L. Verpalen 1e Zundert, F. Dahmen te Gulpen, A. Derks te Maastricht, P. Roebroeck te Valkenburg (gem. ValkenburgHou then), H. Holtus te Horst, O. Nijst te Echt, J. Pluijmaekers te Venray, H. Verheggen te Venlo, J. Coster te Arn hem, mr. Th. Feldbrugge te Arnhem, mr. J. van Gorkom te Doetinchem, G. Knot te 's-Heerenberg, F. Kooyman te Velp, C. Nolet te Arnhem, A. van Schuijlenburch te Nijmegen, G. Sluis te Wageningen, F. Wolters te Nijme gen, G. Kroeb te Zutphen, A. de Nee- ling te Gorssel, J. Verheus te Epe, G. Verweij te Borculo, R. Baurichter te Heino, M. Frankena te Dalfsen, W. Hemmers te Heerde, M. Meppelink te Zwolle, L. Volkers te Steenwijk, J. Wiindemuller te Zwolle, J. Hiebendaal te Delden, K. de Jong te Almelo, G. Lammeree te Enschede, jhr. G. Stern te Goor, D. Erdman te 's-Gravenhage, mr. B. Grootenboer te 's-Gravenhage, A, van Haatten te Leiden, H. Morra te 's-Gravenhage, A. de Mos te 's-Graven- hage, P. Romeijn te Warmond, jhr. J. Stern te 's-Gravenhage, B. Stumpel te Leiden, H. van Wessum te Wateringen, H. Dolk te Vlaardingen, R. Gallas te Zevenhuizen, E. de Kat te Rotterdam, A. van der Leeden te Ouderkerk a. d. IJssel, mr. J. Middendorf te Rotterdam, G. Schoenmaeckers te Rotterdam, S. Wijsenbeek te Rotterdam, H. Dekker te Giessendam, A. Klokke te Gorinchem, B. Kuipers te Dordrecht, J. Paap te Werkendam, A. Corthals te IJzendijke, J. Cock te Monnikendam, J. van Doorn te Amsterdam, H. de Haan te Hilver sum, G. van Meer te Bussum, F. Weve te Amsterdam, J. Zwart te Amsterdam, A. Engelmann te Nieuwediep (gem Den Helder), C. Knook te Bergen (N.H.), D. Kruimel te Oterleek, G. van Leersum te Winkel, G. Verkade te Alkmaar, W. Dolleman te Velsen, N. Doncan te Wormerveer, D. Lodder te Hillegom, G. Roozen te Haarlem, A. Bok te Barneveld, K. van Gorkom te Zeist, J. van Kempen te Loenen, G. te Leuken te Amersfoort, mr. A. Lijds- man te Utrecht, A. Mermans te Utrecht, F. Swane te Utrecht, J. Verhoeff te Utrecht, J. Warning te Montfoort, W. Warren te Utrecht, A. Harterink te Leeuwarden, J. Peereboom te Buiten post (gem. Achtkarspelen)J. van Slo- terdyck te Stiens (gem. Leeuwardera- deel), P. Denijs te Slochteren. GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug Hoewel de Velox-dames er in de eer ste klasse van de Haarlemse volleybal competitie wederom niet in geslaagd zijn het kampioensteam van Die Raeck se te kloppen, kan het team met het be haalde resultaat tevreden zijn. Ook nu werden de punten gedeeld, hetgeen de juiste verhouding was. Het begin gaf een zeer nerveus Ve- lox in het veld tegen een snel tempo spelend Die Raeckse team, zodat de druk op de Velox-veste bijzonder zwaar werd. Deze eerste game ging met grote cijfers verloren (15-4) Hoewel een be ter begin in de tweede game een her stel deed verwachten wonnen die Raeck se dames met 15-9 en namen daarmee met 2-0 de leiding. Hoe geheel anders kwamen de beide zestallen in de belangrijke derde ga me aan de start. Nu speelden de Ve- lox dames een ongedwongen spelletje en lukte alles uitstekend. Ondanks een tweetal time-outs van die Raeckse liet Velox zich niet uit concentratie brengen en het einde kwam dan ook met een overtuigende 15-1 zege. De vierde en laatste game bracht al ras een 4-0 voorsprong van die Raeck se, welke echter door uitstekend serve ren van Wil Spierings teniet werd ge daan. Nadat die Raeckse de stand op Advertentie Minister Staf heeft Donderdag in de Eerste Kamer een zeer ernstige waarschuwing laten horen aan het adres van de wereld achter het ijzeren gordijn. Hoewel de Westerse wereld, in de NATO georganiseerd, geen enkele agressieve bedoeling heeft, is besloten de afweerkracht der verdediging ook te versterken met atomische wapenen. De handhaving van de integriteit van het territoir van de NATO staat hierbij voorop. De minister deed de uitspraak, dat een aanval op Europa als een conflict van ernstig karakter zal worden opgevat; een conflict dat - ik kan het niet anders inzien, aldus ir. Staf tot een wereldoorlog zou kunnen leiden. Hij deed deze ernstige mededelingen naar aanleiding van vragen uit de Kamer over het besluit, in de NATO-raad genomen, om bij het opmaken der operatieplannen voortaan rekening te houden met een aanval met atoomwapenen. De regering ii zich bewust dat de mo gelijkheid van een oorlogvoering met atoomwapens een zeer ernstige zaak is en dat reeds de voorbereiding daartoe grote gevaren inhoudt, aldus minister Staf. Zü maakt zich dan ook geen enkele illusie; er moet echter rekening worden gehouden met de mogelijkheid van een aanval met dit gruwzaam oorlogstuig. In dien een agressor dat wapen zou toe passen, zal ook de verdediging het on middellijk gaan gebruiken. Ook liet de minister de mogelijkheid doorschemeren dat het atoomwapen zal worden aange wend tegen een overmacht van conven tionele wapenen. De minister zag de vrees voor de ge volgen als enig middel om het gevaar U te wenden. Hij wees ook op de plicht van het Westen om alles te doen wat mogelijk is om alsnog te komen tot een ontspan ning in de wereld en de verstandhou ding tussen de volkeren te verbeteren. Een blijvend evenwicht zal echter moe ten rusten op de basis van vrijheid en rechtvaardigheid, aldus de minister. Hij wees in dit vei band op de houding van de communisten bij de behandeling van de Parijse Accoorden in de Tweede Ka mer, waar zij wederom weinig begrip voor de bedoelingen van het Westen hebben getoond. „Laat het gesprek tot stand komen, dat de mogelijkheid biedt, zoal niet mèt elkaar, dan toch naast el kaar te leven", aldus minister Staf. De minister gaf voorts zijn visie op de ontwikkeling van de moderne wa pentechniek en stelde wijzigingen in de legeropbouw in het vooruitzicht. Het huidige opbouwplan zal echter eerst worden afgewerkt. Vóór 1957 zal dus niet op een nieuw systeem wor den overgegaan. Daarna echter zal de organisatie gericht zijn op grotere beweeglijkheid, kleine eenheden van minder verscheidenheid van wapenen. De divisies zouden geleidelijk van 18.000 tot 12.000 man worden terugge bracht. Ook voor de luchtdoelartillerie zullen geheel andere middelen nodig zijn: minder batterijen en meer projectielen. De keuze der geleide projectielen zal echter tot financiële consequenties lei den, die thans nog niet zijn te overzien. De minister deelde mede dat het Korps Mariniers op zijn huidige sterkte zal worden gehouden in verband met de taak die het in Nieuw Guinea moet vervullen. Deze sterkte is vastgesteld in overleg met de gouverneur van dat Rijksdeel. Het Korps heeft er geen an dere opdracht dan het handhaven van de integriteit van het gebied. De minister achtte het huidige defèti- sieplafond niet aan de hoge, maar eer der aan de lage kant. Dit laatste in verband met de ontwikkeling van de lonen en prijzen. Hij deelde nog mede, dat het aantal oudste zoons, die aan de beurt zijn voor dienstplicht, veel groter is gebleken dan hij aanvankelijk had kunnen veronderstellen. Indien vrijstel ling zou worden verleend aan gezinnen met zes kinderen, zou dat neerkomen op een uitstel voor 5000 man. „Deze kunnen wij de eerste jaren nog niet missen". In het laatste deel van zijn rede heeft minister Staf nog medegedeeld, dat naar zijn oordeel de West-Europese Unie militair gezien zelfs betere mo gelijkheden inhoudt dan de verworpen E.D.G. Hij moest de heer Algra corri geren, die had gesproken van een „desintegratie". Na aanvaarding van de W.E.U. zal naast de politieke ook een nauwe militaire samenwerking wor den opgebouwd. Tot vreugde vooral van de heer De Vos van Steenwijk (VVD) deelde ir. Staf mede, dat de goedkeuring der Pa rijse accoorden ook belangrijke gevol gen zal hebben voor de verdediging van het Noordoosten van ons land. De plan nen inzake de „forward strategy" het vormen van een schild van troepen in de voorste linie tegen de Oostelijke grenzen van het te verdedigen gebied zullen na de inschakeling \an Duits land thans tot uitvoering kunnen komen. Tevens zal dan een krachtige reserve achter deze eerste weerstandslijn kun nen worden gevormd. De minister merkte op, dat de op bouw van de territoriale troepen reeds voor een groot deel tot stand is geko men. De toeloop naar de Nationale Re serve is echter nog onvoldoende. De op leiding van de commandotroepen, die vanwege de bekende incidenten moest worden geschorst, wordt weer voortge zet. De minister is bereid, een aantal Ambonezen bij- de militaire diensten op te nemen, maar daarbij kan geen sprake zijn van een herstel van iedere oud-militair in zijn vroegere status. De militaire organisatie heeft zich zodanig ontwikkeld, dat de oud-militairen hier aan volkomen zijn ontgroeid. Het leger heeft behoefte aan jonge krachten. De staatssecretaris mr. Kranenburg heeft de Kamer gerustgesteld, dat met de belangen van de vacantiegangers re kening zal worden gehouden. In de zo mermaanden zal men op bepaalde oefenterreinen niet met tanks oefenen. Schietoefeningen zullen echter moeilijk kunnen worden verschoven. Daarbij moet van de lange dagen juist geprofi teerd worden. Mr. Kranenburg kwam op tegen suggesties alsof Oorlog geen rekening met recreatie en natuurschoon in Nederland wenst te houden. Wij zijn geen stoomwals die dwars door alles heen kart, merkte hij op. B;j de replieken heeft de communist Brandenburg het voorbeeld gevolgd van zijn politieke geestverwanten in de Tweede Kamer en een insinuerende aanval gedaan op minister Staf. De minister kon zich moeilijk verdedigen, niet omdat hij geen argumenten zou hebben gehad, maar omdat de voor zitter besloot, hetgeen de heer Branden burg had opgemerkt niet in de Hande lingen op te nemen. Wij vragen ons af, of de minister daarmede wel geheel ge diend is. 5-4 had gebracht kwam de onrust te rug in de Velox ploeg waardoor die Raeckse weer kon uitlopen tot 8-4 en een beslissing leek nabij. Ook nu wisten de Velox dames zich echter weer kra nig te herstellen een kleine 12-11 voor sprong te nemen. Nadat beide teams enkele kansen om te scoren voorbij hadden laten gaan, wist Velox de stand tot 15-11 op te voe ren. Beide ploegen hebben nog één wed strijd te spelen, namelijk die Raeckse tegen de Blinkert en Velox-Rapiditas '31.Het eerste team heeft een punt voorsprong. Het Aerdenhoutse reserveteam van A.V.C. (dames) behaalde in de derde klasse het kampioenschap, zodat in de ze klassen de drie kampioenen bekend zijn. Vesmia-Altijd Welkom en A.V.C. 2. zullen een halve competitie spelen voor twee plaatsen in de tweede klasse; de allereerste wedstrijd is vastgesteld op Woensdag 13 April a.s. tussen Vesmia 1 en A.V.C. 2. In de heren eerste klas se kwam ook nog geen beslissing, aan gezien zowel die Raeckse ais H.V.S. wisten te winnen van resp. H.V.S.2. en P.S.V.H. Dinsdag a.s. ontmoeten beide teams elkaar. Indien H.V.S. wint betekent dit een prolongeren van de titel; klopt die Reackse haar tegenstander dan zal een beslissingswedstrijd noodzakelijk zijn. De volledige uitslagen, waren: DAMES: Velox I die Raeckse 1 2-2; Blin kert 1 P.S.V.H. 1 3-1; P.S.V.H. 2 V.C.R. 1 1-3; A.V.C. 2 Spaarnestad 1 3-0 (A.V.C. kamp.); S.S.O. 2 Blinkert 3 3-1; A.W, 1 H.B.C. 3 4-0; die Raeckse 6 Santpoort 1 1-3. HEREN: H.V.S. 2 die Raeckse 1 0-3; V.C.K. 1 P.S.V.H. 1 3-0; H.V.S. 3 Cios 2 0-3; H.B.C. 2 Brandweer 1 3-0; die Raeckse 3 O.V.R.A. 1 3-1; Gios 2 Boru 1 0-3; die Raeckse 4 O.V.R.A. 2 3-0; Rapiditas 3 Santpoort 3 2-2; Velox 2 A.W. 1 3-1; O.S.S. 1 Gios 1 1-3; P.W.N. 2 Blinkert 3 2-2; Leo- ndas 2 A.V.C. 1 0-3. Conform de eis heeft de Haarlemse Rechtbank de 46-jarige kellner G. P. J. S. uit Amsterdam, die reeds achttien jaar in de gevangenis heeft doorge bracht, veroordeeld tot drie jaar. Hij had o.a. in December van het vorig jaar in Heemstede verschillende inbraken gepleegd, waarbij hij geld en sieraden buit had gemaakt. De Zandvoortse confectiefabrikant A. A. v. L„die twee weken geleden voor de Haarlemse Rechtbank terecht stond wegens ontduiking van de omzetbelas ting tot een bedrag van 89.000, is veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf met aftrek. De boekhouder S. v. H., die op de hoogte was van de frauduleuze handelin gen van zijn patroon, werd tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het politieposthuis aan het Leidse- plein is wegens verbouwing gesloten. Maandag 4 April zal in het gebouw Cultura aan de Jansweg te Haarlem door de Vereniging „Kieviten" uit Am sterdam een vergadering voor scheids rechters worden belegd, waarop ge sproken zal worden over de oprichting van een honkbalscheidsrechtersvereni- ging in Haarlem. Donderdag is er een brandje ontstaan in gebouw Zonnehoek van de inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede. Het personeel kon het vuur met schuimblus- sers bedwingen en de Heemsteedse brandweer behoefde niet handelend op te treden. De brand was ontstaan in een koffer, die geborgen was in een kast. De po litie stelt een nader onderzoek ln. Horizontaal: 1. meisjesnaam. 4. me taal. 8. zijrivier v. d. Dona. 11 beroemd Nederlander. 13. zuidvrucht. 15. ver laagde toon. 16. aarzelen. 18. Fr. lid woord. 20. verstand. 20. verstand. 22. Eng. bier. 23. delfstof. 25. rijstbrande wijn. 27. bijb. naam. 29. maanstand (afk.). 30. deel v. h. kippenhok. 32. een heid van druk (afk.). 34. speels. 36. bij enhouder. 38. metaal. 40. indigo-plant. 42. emeritus (afk.). 43. voetbalvereni ging. 45. bevel. 47. kindergroet. 48. jon gensnaam. 50. uiting van vreugde. 53. opdracht. 55. afvoerbuizen. 56. vernis. 53. Duits voegwoord. 60. meisjesnaam. 61. deel v. Amerika (Eng. afk.). 63. uitroep. 65. vaartuig. 68. ingebeeld meisje. 70. bovenlipversiersel. 72. familielid. 73. stevig, krachtig. 75. lidwoord. 76. mu ziekterm. 79. begrippen. 81. gewicht. 82. vrucht. 83. dwaas. Verticaal: 1. kleur. 2. voorzetsel. 3. reptiel. 4. vorm van slaken. 5, boom. 6 voorzetsel. 7. laatste nieuws (afk.). 8. dierengeluid. 9. snorken. 10. riviertje op de grens van Drente en Ov. 11. leed. 12. bijwoord. 14. als het ware (afk.). 17. laatst leden (afk.). 19. deel van de bij bel (afk.). 21. betuiging van er kentelijkheid. 23. verlichtingsartikel. 24. offerplaats. 26. karakter. 28. pl. in Gel derland. 31. draagvat. 33. pers. vnw. 35. ondergaan. 37. koning der blinden. 39. hemellichaam. 41. vlees met reepjes spek doorrijgen. 44. reukwater. 46. Ind. win kel. 49. van huis gaan. 51. meisjesnaam. 52. te zijner plaatse (Lat. afk.). 54. heu- vel van fijn zand. 57. onderstel van een kanon. 59. soort voetbekleding. 62. jon gensnaam. 64. pl. in Duitsland. 66. voor zetsel. 67. meisjesnaam. 69. stad der oud heid. 71. rivier in Duitsland. 73. Duits pers. vnw. 74. hetzelfde (afk.). 77. de dato (afk.). 78. gewicht (afk.). 80. en anderen (afk.). Horizontaal 1. puf. 4. Uddel. 9. kik. 11 rob. 12. Ko. 14. kogel. 16. kol. 17. ze. 19 gig. 20. durk. 21. ink. 23. kolf. 24. Andorra. 27. dras. 28. sik. 30. kaap. 31. bat. 33. N.T. 34. erf. 35. gelag. 37. n.m. 38. nar. 39. pil. 41. wodka. 42. som. Verticaal: 2. uk. 3. fik. 5. dreg. 6. dol. 7. eb. 8. tolk. 10. kog. 12. korf. 13. Azië. 15. ginds. 16. kulas. 18. en. 20. dor. 22. karaf. 23. kraal. 25. nap. 26. akte. 27. darm 29 in. 30. Kent.. 31. berk. 32. tap.. 35. Gad. 36. gis. 38 no 40. l.o. In Februari werden uit de étalage van het modemagazijn Kostermans in de Grote Houtstraat te Haarlem twee maal verschillende overhemden, truien e.d. weggehaald. Toevalligerwijs kreeg deze zaak dezer dagen haar beslag, toen de gebroeders H. K., een 26-jari- ge schilder en de 27-jarige classificeer der P. B. K., alsmede de 27-jarige expeditieknecht P. v. M., alle drie uit Amsterdam in verband met andere misdrijven in de hoofdstad gehoord werden. H. K. en P. v. M. hadden in de nacht van 12 op 13 Februari in het Haarlemse modemagazijn een "kraak,, gezet, terwijl in de nacht van 17 op 18 r ebruari de beide K's hun slag sloegen. Bijna alle goederen bleken verkocht te zijn. Het onderzoek van de Amsterdamse recherche heeft uitgewezen, dat er waarschijnlijk geen sprake is van he ling of schuldheling. In Hotel „De Leeuwerik" te Haar lem is de jaarlijkse algemene vergade ring gehouden van de Kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond. Van de periodiek aftredende bestuurs leden werden herkozen: G. Voogd, voor zitter; P, van Goor, penningmeester en J. J. Wensing. Tot nieuw bestuurs lid is gekozen de heer J. J. Hogeland Sr. In overeenstemming met de nieuwe reglementen werden de Polocommissie en de zwemcommissie benoemd. De agenda voor de bondsvergadering is besproken. De door het bondsbestuur voorgestelde verhogingen voor kosten wedstrijden, tournooien en demonstra ties konden de instemming der vergade ring niet krijgen en er werd met al gemene stemmen besloten een tegen voorstel in te dienen, hetwelk omvat dat vrijwel al de thans geldende be dragen met tien procent worden ver hoogd. Het voorstel van A.Z. 1870 om elke bezoeker van wedstrijden een cent meer te laten betalen op de entreeprijs, welke opbrengst ten goede zal komen van het trainingsfonds kreeg niet de in stemming der vergadering. De suggestie van het kringbestuur om de contributie op 5 ct. en 3 ct. te handhaven werd met algemene stem men aanvaard. Advertentie de kleine zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 Tijdens de rondvraag in de gis teren gehouden gemeenteraadsver gadering van Heemstede is de slechte verlichting op de Heemsteedse Dreef weer aan de orde geweest. Wethouder Van Wijk (P.C.) deelde mede, dat men op het ogenblik hard aan het werk is. De moeilijkheden werde nveroorzaakt door een late aflevering van de pa len en van wege de vorst, waardoor het werk lange tijd gestagneerd werd. Men moet er echter niet op rekenen, dat voor het bollenseizoen de werkzaam heden gereed zijn. Voor haar leden uit Haarlem en om geving organiseerde de jeugdrijver. „Fit" Woensdagmiddag een cross-coun try voor beginnelingen en gevorderden. Zeer vele jeugdige ruiters en ama zonen, mede aangetrokken door het prachtige weer, gaven van hun be langstelling blijk. Op het, door zijn vele natuurlijke hindernissen, voor een cross-country zeer geschikte terrein bij de Duinma- nège was een alleraardigst parcours uitgezet. Tot slot van deze middag werden er gymkhanawedstrijden ge houden. Omstreeks vijf uur maakte de voor zitter van „Fit" de volgende uitslag bekend: Cross gevorderden: 1. Erik Prinsen, 2. Renneke v. d. Baar, 3. Rudi v. Dob- ben. Cross minder-gevorderden: 1. Cab bie Veth, 2. Koen Piller, 3. Marianne Eichholtz. In verband met de interlandwedstrijd Nederland-België is Zondag ook „Vel sen" vrij. In plaats daarvan wordt Za terdag 2 April, 's middags om 4 uur, op het Velsen-terrein aan de Kweekerslaan te Santpoort een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen „Velsen" c" „Waterloo".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2