ER STAKEN NU: 1400 trammannen 750 stratenmakers 300 kraandrijvers 500 vuilophalers Automobilisten stoppen bij de tramhaltes Op de gas fabrieken ook staking Na 4 uur geen gas meer Wat weet je van onze Koningin? AARDSCHOK van één minuut op Mindanao eist 200 doden Aleer dan twee duizend huizen verwoest Militairen op gemeente bussen Rotterdams trampersoneel niet in staking A msterdammers hamsteren Fout! ORR Burgemeester ontvangt stakers Staking van lange duur verwacht Stakers vallen werkwilligen niet lastig Stakingswoede grijpt om zich heen Stakingsbijeenkomst omgezet in een informatievergadering „Ik zie er geen gat meer in Het weer KINDERPRIJSVRAAG MEI 1955 Berends (NVV): H. Vader vertoont zich voortaan vaker ZATERDAG 2 APRIL 1955 79ste JAARGANG No. 26261 (Van onze verslaggevers) Een uur lang hebben de trams in Amsterdam Vrijdag gereden. Tegen zes uur 's avonds kwamen de wagens, nadat op een vergade ring in Krasnapolsky was besloten het werk onder voorbehoud te hervatten, de remises uit. De Amsterdammers keken wat verbaasd naar deze plotselinge activiteit, doch om zeven uur was het alweer mis. Op het Damrak brachten leden van het stakingscomite handen- zwaaiend de trams tot stilstand en schreeuwden de bestuurders toe, dat de bespreking met de burgemeester mislukt was. Prompt reden alle wagens weer naar de remise terug. De hoofdstad kan er nu op rekenen, dat de tramstaking een conflict van lange duur zal worden. Ook het personeel van andere gemeentelijke diensten, dat. eveneens weer aan het werk was gegaan, heeft opnieuw tot staking besloten. Tijdens een vergadering van ruim 750 man van Publieke Werken, stratenmakers, landmeters en werklieden bij de riolering, is besloten met ingang van vanmorgen het werk weer neer te leggen en boven dien posters te plaatsen voor alle vitale gemeentebedrijven, teneinde de werkwilligen over te halen de actie te steunen. De driehonderd man van de gemeentelijke haven- en handelsinrichtingen, die gisteren na een proteststaking van 24 uur weer normaal aan het werk zijn gegaan, zijn vanmorgen evenmin op hun werk verschenen. Ook de'dienst van de stadsreiniging is weer voor een groot deel lam gelegd, door een hernieuwde staking onder het personeel. Onmiddellijk nadat gisteravond het nieuwe stakingsparool was uitgegeven, hebben matrozen het werk van de dekknechten op de ponten weer overgenomen. Dank zij deze medewerking van de Koninklijke Marine kunnen er vier van de zes ponten in de vaart blijven. Deze IJ-veren zijn van vitaal belang voor het goed function- neren van het hoofdstedelijk stadsvervoer. Dat bleek gisteravond, toen er enige stagnatie in de vaart optrad en in een minimum van tijd duizenden auto's stonden te wachten voor en achter het Centraal Station, op de Nieuwe Zijds Voorburgwal en het Damrak, helemaal tot het paleis op de Dam toe. i** 4 "yy IP Falcon zijden Regenmantels) VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUD DAGEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant, Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Amsterdamse trams niet uit de remises Naar schatting hebben ook 300 man van de gemeentelijke wasserijen van morgen het werk neergelegd. Het personeel van de gemeentelijke water leiding, dat vanmorgen in staking was gegaan, heeft na de belofte van de directeur dai hij met de afdeling personeelszaken hun looneisen zou bespre ken, het werk hervat. Hef besluit, om het werk weer te hervatten, was gevallen op een bij zonder druk bezochte vergadering vn Krasnapolsky. Verschillende malen had het stakingscomité gepoogd een onderhoud te verkrijgen met de bur gemeester, doch steeds tevergeefs. Vroeg in de middag ontving het co mité echter een schrijven van de bur gemeester, waarin deze zich tot een onderhoud bereid verklaarde als de stakers het werk zouden hervatten. Het onderhoud zou nog dezelfde dag, °m half zes 's middags, plaats kunnen vinden, als de trams, de ponten en de Veren op dat moment weer normaal zouden functionneren. In allerijl werd een bijeenkomst belegd, waar de voor zitter van het comité, de heer De Ven- te> op voorzichtige wijze de vergaderde stakers voorstelde om het werk te her vatten. Hij voegde er echter aan toe, dat al- onmiddellijk weer „plat" zou gaan, s de burgemeester geen „positieve concessies" zou doen. „Onze eerste „Anst hebben wij al binnen", riep hij „om half zes vergadert de commis- e met B. en W. Wij zijn dus erkend. zor„ de ftnanciën hoeven wij ons geen 8teiT«v te maken. Het geld komt op de het V. J,sten ruim binnen. Wij kunnen Pp drie weken uitzingen". Voeie Vo°rzichtige peiling van de ge- Vankév-,van de stakers leverde aan- hierenri een ander resultaat op. Het neigd tyan de sprekers scheen ge- allenKs zbn verder te staken, doch overhandregen de andere sprekers, de p sPeciale tramagitator van de C. tevrede raadslid Groot Roessink, kon jes kKj tussen de stakers zijn brood- UitsteiA i1 eten. want de regie verliep sluiter TeSen de tijd, dat de be- moesten worden genomen, ver- schenen de geroutineerde EVC-spre- kers achter de microfoon, om de lof te zingen van de eenheid, die de sta kende trammannen hadden bevochten, en om vervolgens de stakers uit te nodigen zich in gesloten gelederen achter het stakingscomité te scharen. Een conductrice gooide bijna roet in het eten door voor de microfoon mede te delen, dat de conductrices in ieder geval zouden doorstaken. „Wij wor den toch door de mannen in de steek gelaten", riep ze verontwaardigd. Het geloei, dat op haar woorden volgde, bracht haar tot betere gedachten, want onmiddelijk daarna riep ze toen uit: „Kou, dan maar toch achter de man nen". Toen de vergadering ondanks de herhaalde aanmaningen toch niet een drachtig tot een besluit kon komen, stond het comitélid de heer Klappen op en deelde mede, dat hij onmiddel lijk de burgemeester zou opbellen, om hem van de mening van de stakers op de hoogte te stellen. Later werden ook de andere comitéleden aan de lijn ge haald. Bij hun terugkomst vertelden zij de stakers, dat zij de secretaris van de burgemeester gesproken hadden, die geen interesse voor hun plannen toonde. Onder luid gejoel werd tot voortzetting van de staking besloten. De voorzitter, de heer De Vente, zag hier echter geen winst in en besloot kort en krachtig, dat het comité toch naar de burgemeester zou gaan, ter wijl de stakers zich naar de remises zouden begeven. Om half zes bij het raadhuis ge arriveerd, lieten de stakers via de bode aan de burgemeester weten, dat zij het beloofde onderhoud wilden heb ben. Via dezelfde bode liet de burge meester weten, dat hij de stakers van- iiiiiiiiiiliiii iiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii Wegens de staking op IJ-ponten en van het gemeentelijk busverkeer worden de arbeiders van fabrieken in Noord met 1 zolderschuiten over het IJ gebracht. (Van onze verslaggever) De Amsterdammers die gisteravond met vreugde in de trams zijn gestapt, hebben daar slechts kort plezier van beleefd. Want op het moment dat het hernieuwde stakingsparool werd uitge geven, werden zij door de conducteurs met zachte hand uit de wagens gezet en leeg, met gesloten deuren reden de tramtreinen terug naar de remises. Uit vrees dat de stakers in hun hernieuwde actie tot gewelddaden tegenover de werkwillige trammensen zouden over gaan, besloot de directie van de Ge meentetram dat gisteravond geen enkele wagen mocht uitrijden. Daardoor was het in de stad nog stiller dan de voor gaande avonden, toen er tenminste nog een tiental trams in bedrijf was. En wij moeten zeggen, de binnenstad won er door aan charme. Vanmorgen zijn ze ventien tramtreinen, verdeeld over de verschillende lijnen uitgereden. De sta kers lieten de werkwilligen, die zij „maffers" noemen, normaal aan het werk gaan. Zij werden slechts uitgeflo ten en uitgejouwd. Gisteravond heeft een grote groep automobilisten in de hoofdstad verga derd. Na afloop van hun besprekingen hebben zij de burgemeester van Amster dam medegedeeld dat zij overeengeko men waren zoveel mogelijk hulp te ver lenen aan de Amsterdammers, die door de tramstaking uren moeten lopen. daag niet meer kon ontvangen. Tijdens de middag had de burgemeester eerst r t de wethouders en vervolgens met de afgevaardigden van de erkende vakbonden vergaderd. De bode werd weer naar de burgemeester gestuurd met het bovengenoemde briefje, waar in het onderhoud werd toegezegd en met de mededeling, dat de bespreking misschien de oplossing van het conflict zou kunnen brengen. Daarop werden de leden van het stakingscomité van de tram, vergezeld van afgevaardigden van Publieke Werken en de gemeenteveren, in de koffiekamer van de raadsleden gela ten, waar de burgemeester hen staande te woord stond. Nog voordat de sta kers hun plannen hadden kunnen toe lichten, deelde de burgemeester mede, dat hij niet bereid was met het sta kingscomité te onderhandelen. Onder handelingen, aldus de burgemeester, dienen te geschieden via de normale kanalen van het Georganiseerde Over lag. U bent geheel op de verkeerde weg. Ik ben alleen bereid uw verlan gens te aanhoren en morgen de wethou ders van een en ander mededeling te doen. De stakingsvoorzittei, de heer De Vente, probeerde door geleidelijke vermindering van zijn eisen nog enige resultaten te bereiken, doch dit mis lukte geheel. Het stakingscomité zal niet toegelaten worden tot de vergade ring van het Georganiseerde Overleg, noch tot de vergadering van B. en W. Nadat de burgemeester nogmaals had geconstateerd, dat de stakers op de verkeerde weg waren, werd het on derhoud beëindigd. „De trams gaan zo weer de remise in", was het slotwoord van de stakers. „Het spijt mij", zei de burgemeester. Bij zijn afscheid stak de heer Vente de burgemeester zijn hand toe. Mr. d'Ailly drukte die. Onmiddellijk daarop trokken de sta kingsleiders naar de remises en naar de drukke punten, om de trambestuur ders van het resultaat op de hoogte te stellen. Een uur later was de hoofdstad weer tramloos. /A. Reeds gisteren had de staking tot een spontane demonstratie van burgerzin geleid, want velen hebben toen reeds veel gestrande meReburgers een lift ge geven. Door bemiddeling van de bur gemeester hebben zij van de hoofdcom missaris van politie toestemming gekre gen om bij de halteplaatsen van de tram te stoppen en aan de daar wachtenden mede te delen welke richting zij uit gaan. Als gevolg hiervan zag men vanmor gen op vele plaatsen in de stad rijen auto's wachtende Amsterdammers op nemen. De Amsterdamse politie deelt mee, dat de automobilisten die morgen naar de voetbalwedstrijd HollandBelgië wil len gaan en het Noordzeekanaal of het IJ moeten passeren, er rekening mee moeten houden dat de IJponten te Am sterdam zeer onregelmatig en misschien zelfs in het geheel niet zullen varen. Vanmorgen heeft het voltallige per soneel van de Westergasfabriek zich bij de staking aangesloten. Ook bij de Zuidergasfabriek hebben een aan tal personeelsleden het werk neer gelegd. Hierdoor zal het waarschijn lijk noodzakelijk worden de gasdruk voor geheel Amsterdam te vermin deren. De gehele morgen is het college van Burgemeesters en Wethouders in vergadering bijeen geweest om de situatie te bespreken. Zij hebben op nieuw vertegenwoordigers van de drie officiële vakbonden ontvangen. Naar officieel wordt medegedeeld zal er slechts tot 4 uur vanmiddag gas worden afgeleverd. Deze maatregel is noodzakelijk geworden, daar de Zuider gasfabriek, de grootste leverancier van Amsterdam vanmorgen geheel is „plat" gelegd. Alle arbeiders staken. Dit zal bijzonder nadelige gevolgen hebben voor de vele gasverbruikers en ook voor restaurants e.d. Op 5 Mei is er in heel Nederland feest, omdat ons land dan de tiende verjaardag van zijn bevrijding viert. Ons blad zal daarbij niet achter blijven en omdat wij by het samenstellen van extra nummers niet graag de medewerking van kinderen missen, richten wij een oproep tot al onze kleine lezers en lezeresjes, om mee te doen aan onze grote „Kinderprijsvraag Mei 1955". De opgave is heel eenvoudig. Wat weet je van onze Koningin? Schrijf over Haar een verhaaltje, maak een versje, een toneelstukje of wat je maar wilt en als je kunt, maak er leuke tekeningen bij. Maar denk er om: nooit iets naschrijven of natekenen. Alles moet in eigen en oorspronkelijke trant worden weergegeven. De tekeningen moeten heel duidelijk zijn. Liefst zwart-wit-tekeningen met waterverf, potlood of (Oost-Indische) inkt. Wij hopen dus, dat jullie nu eens over onze Koningin wilt schrijven, want de heren van de redactie die weer de jury vormen menen, dat je door over Haar te schrijven misschien wel het best kunt laten merken, hoe fijn je het vindt, dat ons land 10 jaar geleden bevrijd werd. Wij zullen dan ook de uitslag van deze wedstrijd op de verjaardag van de Koningin, op Zaterdag 30 April, in de krant zetten. En je weet wat dat betekent. Dat betekent, dat wij de beste inzendingen in de krant zetten en dat de makers daarvan een prijs ontvangen. Allemaal aan de slag dus en denk er om: je inzending moet uiter lijk Donderdag 21 April met de ochtendpost bij ons binnen zijn. Links boven op de enveloppe moet je „Kinderprijsvraag Mei 1955" schrijven en dan je product(en) opzenden aan het redactiebureau van ons blad. Bij je inzending moet je ook vermelden hoe oud je bent en wat altijd geldt, geldt ook nu: kinderen, die 17 jaar of ouder zijn, mogen niet meer meedoen. Die zijn voor deze ene keer volwassen. Bij de beoorde ling wordt met de leeftijd rekening gehouden. Zo, de jury wacht weer. Ze hoopt, dat haar opnieuw een lawine aan inzendingen te wachten staat en dat, zo nodig, ouders, onderwijzers en onderwijzeressen zich niet onbetuigd zullen laten als het er om gaat de kinderen tot deelname aan te sporen. Wat weet je van onze Konin gin? Schrijf een verhaal, een vers of een toneelstukje en denk er om: Donderdag 21 April met de ochtendpost binnen. De hevige aardbeving die het Phi- lippijnse eiland Mindanao heeft geteis terd, heeft naar schatting aan ongeveer 200 personen het leven gekost. Meer dan 1000 personen liepen verwondingen op. Meer dan 2.000 huizen werden ver woest en de schade wordt begroot op ruim 2,5 millioen dollars. President Ramsaysay heeft de noodtoestand afge kondigd in de betrokken provincies. De president heeft vandaag per vlieg tuig een bezoek gebracht aan het eiland Mindanao, het op een na grootste ei- De burgemeester van Amsterdam heeft een beroep gedaan op het leger voor het verlenen van militaire bij stand in de vorm van het leveren van militaire chauffeurs voor de ge meentelijke bussen. Dit verzoek is ingewilligd. Tweehonderd chauffeurs van de A.A.T. (Aan- en Afvoertroe- pen) zijn naar Amsterdam gediri geerd. Vandaag zullen zij daar „les sen" op de gemeentelijke bussen. Op de route van de tramlijnen 16 en 9, respectievelijk van het Centraal Sta tion naar Nieuw Zuid en Oost v.v., zijn bussen, bestuurd door militaire chauf feurs ingeschakeld. De eerste bus is omstreeks elf uur uitgereden en het aantal zal in de loop van de morgen worden opgevoerd. Op de route van de tramlijn 16 re den om twaalf uur tien bussen be mand met militairen. De passagiers worden gratis vervoerd. (Van onze Rotterdamse redactie) Een poging van de Bond van Neder lands Overheidspersoneel, een mantel organisatie van de Eenheids Vakcen trale, om ook het Rotterdams tramper soneel tot staking over te halen, is op niets uitgelopen. Met zeer veel ophef was een vergadering uitgeschreven in de nacht van Vrijdag op Zaterdag: het zou een demonstratie moeten worden van de Rotterdamse gemeente-arbeiders van de R.F..T. tegen de lage lonen. Te vens zou deze demonstratie een sympa thiebetuiging moeten zijn aan het adres van de Amsterdamse stakers. Van dit gehele communistische streven is slechts zéér weinig terecht gekomen. Een handjevol conducteurs en wa genbestuurders van de R.E.T. was aan wezig, voorts nog enkele havenarbei ders, terwijl tenslotte nog enkele stu denten, die wellicht alleen maar geko men waren met het oog op eventuele relletjes, het gezelschap, dat bij elkaar ternauwernood vijftig personen omvat te, completeerden. De voorzitter van de vergadering zei, dat deze bijeenkomst uitsluitend bedoeld was als „informatie vergadering". De opzet van het geheel lag er echter te duidelijk op om aan deze woorden ook maar enigermate ge loof te kunnen hechten. De enige con clusie welke na het bijwonen van deze bijeenkomst, die slechts anderhalf uur duurde, getrokken kan worden, is, dat een poging van de E.V.C. om ook het Rotterdams trampersoneel tot staken te bewegen, op een falikante manier is nisgelopen. Een van de Amsterdamse stakings leiders was de voornaamste woord voerder op deze vergadering. In een overigens vrij gematigd betoog gaf hij een schets van de ontwikkeling van de staking in de hoofdstad, een staking, aldus spreker, die er uitslui tend om begonnen is een herclassifi catie van de lonen te verkrijgen. Nu het laatste overleg is mislukt zal de tram blijven staken totdat deze her- classificatie is toegezegd, zo zei hij. land van de 7100 waaruit de Philippijnen bestaan. Het ligt in het Zuiden van het eilandenrijk. De aardbeving, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag Min danao trof, wordt de zwaarste sinds mensenheugenis in dit gebied genoemd. Het centrur. van de aardbeving was ge legen in de Illigan-baai, ten Noorden van Mindanao. Het zijn vooral de gebieden rond het meer van Lanao die het zwaarst getrof fen zijn en waar de meeste slachtoffers zijn gevallen Uit de andere getroffen provincies, Oost- en West Misamis en Surigao werden geen slachtoffers ge meld. De president heeft de noodtoe stand moeter afkondigen om woeker winsten teger te gaan op de goederen die de slachtoffers van de aardschokken het dringendst nodig hebben. De schok heeft ongeveer een minuut geduurd. De bewoners van het getrof fen gebied renden in hun nachtgoed de straat op. Ook daarna bleef men nog re gelmatig schokken voelen. Het peil van het meer van Lanao is twee meter ge zakt. (UP-Rtr). (Van onze verslaggever) De heer Berends, secretaris-penning meester van de Algemene Bond van Ambtenaren van het N.V.V. heeft van morgen na de bespreking met burge meester en wethouders van Amster dam verklaard, dat hij er „geen gat meer in zag". „Ik zie geen mogelijk heid om de boel weer op gang te brengen". (Van onze verslaggever) Vele Amsterdammers hebben in ver band met de dreiging van de staking voorraden ingeslagen. Vooral petroleum, kaarsen en water heeft hun aandacht. Hoewel er bij het Gemeentelijk Electri- citeitsbedrijf niet gestaakt wordt, vrezen velen, dat de arbeiders daar ook achter de trammensen zullen gaan staan. Wij kunnen in dit verband mededelen, dat de electriciteitslevering bij een staking van de electrische centrales niet hele maal stopgezet behoeft te worden, daar Amsterdam dan via het intercommu nale koppelnet stroom van andere cen trales uit Nederland geleverd krijgt. Advertentie (tot Zondagavond) Nu en dan opklaringen maar ook plaatselijk lichte regen. Matige tot krachtige wind uit Zuidelijke rich tingen. Zacht weer. Zondag: Zon: 6.1519.17. Maan: 15.23—4.29. Maandag: Zon: 6.1319.19. Maan: 16.37—4.47. Uit K.A.B.-kring schrijft men ons: Sinds het ontstaan van de heden daagse vakbeweging zijn staking en uitsluiting als middelen tot verkrijging van juistere verhoudin gen, als democratische rechten aan vaard. Hierover bestaan geen me ningsverschillen, maar evenmin be staan deze ten aanzien van het feit, dat er geschreven en ongeschreven regelen zijn waaraan men zich, bij het overwegen van de vraag of van een van deze rechten gebruik zal worden gemaakt, onvoorwaardelijk dient te houden. Miskent men de re gelen, dan miskent men het spel. De wilde stakingen zijn met name door de Katholieke Arbeiders Beweging van oudsher als ondemocratisch ver worpen. In katholieke kring geldt nog altijd dat een staking eerst als ge motiveerd wordt aanvaard, indien a) alle andere middelen om tot over eenstemming te geraken zijn mis lukt; b) het gestelde doel niet in strijd is met het algemeen belang; c) de staking inderdaad tot het ge wenste resultaat kan voeren. Het spreekt bovendien vanzelf dat het met de staking beoogde doel moreel verantwoord moet zijn. Wanneer we de huidige wilde stakingsbeweging in onze hoofdstad aan deze vier normen testen, moeten we constateren dat, al is er dan ook aanleiding tot on tevredenheid, in geen enkel opzicht aan de stakingsvoorwaarden wordt voldaan. Het doel van de actie achten we zeker niet onverantwoord. Reeds ver scheidene keren is ook in dit blad met grote nadruk de aandacht ge vestigd op de werkelijk benarde po sitie van het overheidspersoneel. Herinnerd moge worden aan diverse uitlatingen o.a. van de K.A.B.-voor zitter Middelhuis, die bij meer dan een gelegenheid heeft gesteld, dat het overheidspersoneel, bijzonder in eerste gemeenteklassen, slechts ma tig heeft geprofiteerd van de het laat ste anderhalf jaar tot stand gekomen loonsverhogingen. Hoe men ook voor stander moge zijn van opheffing der gemeenteclassificatie, een feit blijft niettemin dat het leven in een groot stad aanmerkelijk duurder is dan in een plattelandsgemeente. We herin neren slechts aan het adres dat be woners van de nieuwe woningen in Slotermeer dezer dagen aan B. en W. 1 bben gericht, waarin enerzijds dank werd gezegd voor de goede wo ningverzorging, maar anderzijds werd aangedrongen op huurverlaging De fout die het Amsterdamse over heidspersoneel evenwel maakt is die van het terugvallen in een voorbije periode. De positie van de vakbewe ging is onvergelijkbaar anders dan 25 jaar geleden. Toen was het volko men begrijpelijk dat een staking werd geproclameerd, direct nadat een eis om positieverbetering was afgewe zen. Alhoewel ook toen principieel de vakbeweging mede verantwoordelijk heid droeg voor de sociale verhoudin gen en de economische situatie in ons land, had die verantwoordelijkheid toen een andere vorm. De vakbewe ging werd immers van beoordelings mogelijkheden op grond van een alzij dige oriëntatie, buitengesloten. Na de oorlog is deze situatie grondig gewij zigd. De vakbeweging is niet alleen rechtstreeks betrokken in het re- geringsoverleg t.a.v. van lonen en prijzen en vanzelfsprekend in het overleg met het bedrijfsleven, maar teneinde aan dit overleg te kunnen deelnemen worden aan de ertegen- woordigers van de vakbeweging zeer regelmatig alle gewenste cijfers over gelegd. Bovendien hebben de vak bewegingen hun specialisten op het gebied van de maatschappelijke ver houdingen, de algemene economische situatie, loonberekening, werkclassi- ficatie, enz., enz. in dienst waardoor de oordeelvorming van de leiders der vakbeweging een zowel sociaal- als economisch-verantwoorde is geworden Vele leden der vakbeweging nu heb ben zich nog steeds weten aan te pas sen aan de wezenlijk gewijzigde situ atie. En hiervan wordt misbruik ge maakt door al te ongeduldige lieden in de bona-fide vakbeweging zelf, maar veel meer nog aoor hen die het onruststoken als hun levenstaak zien, de communisten. Ook de na-oorlogse arbeidersbewe gingen staan niet per se op het stand punt dat stakingen geheel tot de ver leden tijd behoren. De weerstands- kassen beschikken zo nodig over be hoorlijke middelen om, wanneer langs de weg van het overleg, geen resultaat valt te behalen, langs de weg van de staking bepaalde rechten af te dwingen. Maar niet zo! Een wilde actie, als thans wordt on dernomen, dient ook te worden gezien als een motie van wantrouwen in de eigen kracht van het redelijk over leg. Arbeiders hebben er groot ge lijk aan indien ze respect vragen voor de eis van grotere welvaart en een gezonde mensenwaardering. Maar op een zodanige, ongedisciplineerde wij ze schade toebrengen aan het alge meen welzijn en aan het eigen ge- zinsbestaan is onverantwoord, omdat het +ot niets kan leiden dan tot ver warring en verzwakking van eigen kracht. Na gisteren ten Vaticane de laatste Vastenmeditatie van dit jaar te heb ben bijgewoond, is de H. Vader voor het raam van zijn studeerkamer ver schenen om de pelgrims te zegenen die op het Sint Pietersplein bijeen wa ren. De H. Vader zal voortaan iedere Woensdag, Vrijdag en Zaterdag vanuit dit venster de pelgrims zegenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1