NIEUW-GUINEA NAAR DE START Franjes van comfort aan de rand van een onmetelijke wildernis Nood onder de ambtenaren is enorm hoog Krantenkoning van Chicago overleden Nog steeds onrustig op Cyprus „DE" PAPOEA IS EEN FICTIE Vergadering in Boxtel: Reële particuliere lonen 35 a 45pet. boven functieloon OUDERS over het HUISWERK Nuttig als het niet te veel is Krantenstaking in Londen duurt voort DRIELING IN SCHIEDAM OP 1 APRIL Kraamverzorgster neemt krant beet Regering ronselt handtekeningen Schoolstrijd tot na Pasen opgeschort Koepelkerk in Düsseldorf VRIJDAG 1 APRIL 1955 PAGINA 5 T^v e eerste blik, die wij op Nederlands Nieuw- J Guinea mochten slaan, deed ons de tranen ÉÊÊÊÊÊÊÊÊÊk in de ogen s'pringen. Het was niet zozeer door wat ons op dat ogenblik voorkwam als de t v witste substantie ter wereld, het koraalzand van Biak. Niet het héle eiland noopt overigens tot A wenen. Een aangenaam groen bekleedt alle koraal- gT toppen, die zich hier boven het^ transparante blauw MMWBIily,'Mj. zijn daarin twee lange verblindende^ wonden gekapt. ^Nederlands Nieuw-Guinea", dus mèt verbindings- I Jf. streepje, heet. Het is een land, waarvoor de qualifi- pi?NF f-' If® catie „Vergeten Aarde" nog steeds niet geheel NNjV 'jFwW %f misplaatst is, ook al bestaat er nu een indrukwek- g kende bibliographic van en ook al houdt men er zich ih steeds toenemende mate mee bezig. Nog fy steeds zijn niet alle valleien en gebergten volledig T verkend. Het is nog steeds mogelijk, dat een zwer- - vende missionaris op zijn tochten een reusachtige F rivier ontdekt. En ook de exploratie van de econo- |t «s* mische mogelijkheden of onmogelijkheden van F Nieuw-Guinea staat nog in de kinderschoenen. Fji - l Ondanks dit gebrek aan kennis bestaat er bij de WsfWÈmÈ WËÊÊËÊËÊMÊMËÊÊÈÊ, 'M f 1 Nederlanders, die Nieuw-Guinea niet uit eigen aanschouwing kennen, zeer beslist een „beeld" van dat land. Wat dat beeld precies inhoudt, is moei lijk te zeggen. Misschien lijkt het een beetje op een door de zee omsloten tropisch moeras, waarin zich woeste kannibalen en liefelijke paradijsvogels verscholen houden. De manier, waarop zo'n beeld gevormd wordt, is ook niet precies aan te geven. Maar dat die beelden bestaan, dat er nog dagelijks nieuwe worden gevormd en dat ze als zodanig ook werkelijkheidskarakter bezittenis soms heel duidelijk merkbaar. Het hoofd van een der be langrijke gouvernementsdiensten op Nieuw-Guinea vertélde ons van een jongeman, die hij zelf in Nederland geestdriftig had gemaakt voor een betrekking in Hollandia. Veertien dagen nadat de partijen tot overeenstemming waren gekomen, deelde de jongeman mede, dat hij een roman over de „groene hél" van Nieuw-Guinea had gelezen en dat zij voor hem maar een ander moesten zoeken. Kolonel McCormick versloeg Hearst Reportage over Nieuw-Guinea Liturgische weekkalender Uitslag van enquête Passagierstarieven naar Verre Oosten verhoogd Maatregelen tegen ex-maarschalk Schörner Schoolstrijd ook in Congo In België Op tal van plaatsen in Nederlands Nieuw-Guinea heerst een aanzienlijke bouw-activiteit, om een einde te maken aan de ernstige woningnood. Dit is een opname van de nieuwe woonwijk Dok V, die in de hoofdstad Hollandia verrijst. Op de achter grond de Humboldt-baai. (Van een redacteur) Een meisje van de stam der Ekari's, in het primitieve gebied van de Wisselmeren, toont vol trots twee attributen van de nieuwe wereld, die voor haar is opengegaan: een heuse jurk en een mandje met de aardbeien, die daar o.m. door de Missie worden gekweekt. Op 74-jarige leeftijd is gisteren in een ziekenhuis in Chicago overleden ko orel Ro- bert McCormick, directeur-hoofdredacteur van de „Chicago Tribune". Tijdens zijn ie- ven was hij de overheersende figuur van een publiciteitsonderneming, die kranten uitgaf met een totale dagelijkse oplage van drie millioen exemplaren. McCormick is altijd een vurig nationalist geweest en dat te fel ler naarmate de internationalistische gezind heid in de Verenigde Staten groter werd. De overledene liet nooit na, in de Chicago Tribune en in de New York Daily News, zijn misnoegen te uiten over de Democrati sche en dikwijls ook over zijn eigen Repu blikeinse partij, over de Oostelijke staten van Amerika in het algemeen en New York en Wallstreet in het bijzonder, over het Britse Gemenebest, de Britse aristocratie en de Verenigde Naties. Na de eerste wereldoorlog slaagde McCormick er in het blad van William Ran dolph Hearst tc verdringen van de eerste plaats als ochtendblad in Chicago. Dat ging gepaard met een krantenoorlog, die wel een? de bloedigste van de Amerikaanse kran- tengeschied'enis is genoemd. Op het hoog tepunt van deze strijd liepen de yerslagge vers van de „Chicago Tribune" met geladen revolvers en tot op heden wordt het gebouw van de „Tribune" in Chicago, dat 36 ver diepingen hoog is. bewaakt door 45 gewa pende „Tribune"-politiemannen. Het succes van de „Chicago Tribune' op politiek gebied is niet altijd even groot geweest. Enige tijd leek het zelfs, alsof cfe steun van de „Tribune" voldoende was om een candidaat te laten verliezen. Zo steunde McCormick in 1048 generaal Douglas McArthur voor het president schap van de V. S. en vier jaar later wij len senator Taft. (Reuter). Gisteravond en vannacht is het op Cyprus opnieuw tot onregelmatigheden gekomen. Er werden granaten gewor pen in de woning van een Brits kolonel en die van twee Britse gezinnen. Ook kwam een granaat in een autobus te recht. waarin Britse burgers waren gezeten. Deze granaat ontplofte echter niet. De politie heeft over het gehele eiland arrestaties verricht. (Rtr/UP) Het zou weinig verstandig zijn om te ontkennen, dat ruim 90 pet. van de bodem van Nieuw-Guinea inderdaad bestaat uit vrijwel ongerepte oerwou den, moerassen en bergruggen. Die bergruggen liggen bovendien nog dwars op de richting, waarin de ontsluiting van het hele gebied moet geschieden. Er zijn missionarissen, dje acht tot tien maanden nietr anders doen dan lopen, lopen en nog eens lopen, door sago- moerassen, snelstromende rivieren en eindeloze wildernissen om het contact met de schaarse bevolking te handha ven. Maar wat in dergelijke mededelingen niet tot uiting komt, is, dat er aan de andere kant mensen zijn, die jaren achtereen in Hollandia, Manokwari, So- rong of Merauke kunnen wonen, zon der dat zij het betrekkelijke comfort in die plaatsen behoeven te missen. Men moet onmiddellijk toegeven, dat dit comfort in sommige steden allerlei, 1 vaak voo. de hand liggende wensen on bevredigd laat. Maar men heeft be paald onder invloed van êen eenzijdige voorstelling van zaken geleefd, wan- neei men zich, zoals w\j hebben ge daan, zou verbazen over het feit, dat er volgens een telling van ultimo 1953 in de beruchte onderafdeling Boven Digoel 21 en aan de Wisselmeren 33 Europese vrouwen en meisjes kónden existeren. Biak is dus de toegangspoort en wel tot een rijksdeel, waarvan de opper vlakte bijna dertien maal zo groot is als die van Nederland. De afstanden, die men daar moet afleggen, zijn enorm. Van Oost naar West strekt Nederlands Nieuw-Guinea zich in rech te lijn uit over ruim 1200 km., dat is verder dan van Amsterdam naar We nen. De afstand Sorong-Merauke, dwars over het eiland, bedraagt om streeks 1300 km, dus van Amsterdam naar Warschau. De grootste breedte, langs de grens met Australisch Nieuw- Guinea, is ca. 730 km. Voor allen, die near Nieuw-Guiptr» vliegen, is Biak het voorlopige eindpunt van de reis. Maar wie dan nog verder wil, bijv. naar de eigenlijke hoofdstad Hollandia, moet opnieuw in een Dakota van de KLM klimmen, waarin hij voor de som van 110.— nog eens 520 km verderop wordt gebracht. En in die wijde uitgestrektheid wo nen dan vermoedelijk 700.000 Papoea's. Men kan dit laatste slechts met de grootste aarzeling neerschrijven. In de eerste plaats staan de getallen nog geenszins vast. Van ongeveer 350.000 weet men zéker, dat ze er zijn. De rest berust op een min of meer ge- perfectionneerde schatting. En verder is het woord Papoea in het huidige stadium althans een nauwelijks te ver dedigen generalisering. De h „idige gouverneur van Neder lands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, schreef onlangs, dat men, vliegend boven Nieuw-Guinea, onder zich een kleine kampong kan ontwaren en dat men dan een vlotte kans heeft met de blik een geheel volk te omvatten. Het kan z\jn, dat daar tweehonderd man bijeen leven, die een taal spreken, wel ke twintig kilometer verderop door de aldaar levende bevolking in het geheel niet meer wordt verstaan. Hier is, nog maals, geen sprake van een sterk af wijkend dialect, neen, het is een totaal andere taal. Men schat het aantal talen op meer dan honderd. En geen enkele taal wordt door meer dan een paar duizend mensen gesproken. Elk volk of volkjt op Nieuw-Guinea beschikt ook weer over een geheel eigen cultuur, waarbij men het woord „cultuur" doorgaans alleen in strikt ethnologische zin dient te verstaan. Het enige, wat deze mensen met elkaar gemeen hebben, is het kroeshaar. Verder wijken zij in vrijwel alle opzichten van elkaar af. Onder die omstandigheden kan men niet in volle gemoedsrust van „de" Papoea spreken. Merkwaardig is de oplossing, die daarvoor in brede kring op Nieuw-Gui nea wordt gevolgd. Men spreekt dan van „autochthonen" en dat met een ge mak, dat de argeloze bezoeker onmid dellijk als iet of wat ongewoon treft. Deze van oorsprong wetenschappelijke term is op Nieuw-Guinea een huis-, tuin- en keukenwoord geworden. Men deelt mee, dat men een autochthoon in dienst heeft, dat de autochthonen bij het voetballen hebben gewonnen of zelfs, dat het erg moeilijk is om au- tochthoons te leren spreken. Wie trouwens in de gelegenheid is korte tijd in deze Nieuw-Guinese maat schappij te vertoeven, merkt al gauw, dat zicli daar een geheel eigen idioom heeft ontwikkeld. Een vliegtuig heet er steevast een „plane", evenals een be moeilijkende factor als „bottleneck" en een bestaansmogelijkheid als „living" te boek staat. Een uitermate kleine bevolking, over uitgestrekte en onherbergzame gebie- Op uitnodiging van de Nederlandse regering heeft een onzer redacteu ren gedurende drie weken een be zoek gebracht aan Nieuw-Guinea. Hij bezocht o.m. Biak, Hollandia, Manokwari, de Wisselmeren, Sorong, Merauke, Tanah Merah en Seroei. Hiernaast publiceren wij het eerste verslag van zijn bevindingen. In dê komende weken volgen meer arti kelen. - den verspreid, heeft het aanzijn ge schonken aan een hele reeks eigen pro blemen van economische en sociale aard. Voeg daar nog een bijna los bandige flora en een zeer eigenaardige fauna bij, die haast elke „Indische er varing" tot een aanfluiting maken, dan komt men tot een totaalbeeld, dat wel sterk afwijkt van de illusie, waarin de eerste Spanjaarden Nieuw-Guinea „het Gouden Eiland" doopten. Er is tot dusver weinig goede grond aangetroffen en de „Nederlandsche Nieuw-Guinee Petroleum Maatschappij N.V." zoekt nog steeds naar concentra ties aardolie die de exploratiekosten uit het verleden goed zullen maken. „Het is een hard land, meneer", vertrouwde ons een kolonist in Manok wari toe. Maar toch is dat niet de voornaamste moeilijkheid. Waar het in de eerste plaats om gaat, is, dat Wes telijk Nieuw-Guinea nog practisch on ontwikkeld is. Alleen in de voornaamste centra kunnen ondernemingen gebruik maken van bestaande faciliteiten Overal elders moeten zij van de grond beginnen. Zij moeten vaak hun perso neel zelf scholen, huisvesten, kleden en voeden. Dat wordt langzaam beter. Een of twee jaar geleden is er wat meer schot in het geheel gekomen en nu de politieke toekomst van Neder lands Nieuw-Guinea enigermate is op geklaard, wordt er van verschillende kanten hard gewerkt aan de ontwikke ling van dit rijksdeel. Dat gebeurt veel al met een overgave en een toewijding, die bewondering wekken. Men beschikt thans over een reeks veelbelovende plannen, die hier en daar al tot uitvoering beginnen te ko men. In 1953 bedroeg de uitvoer van Nederlands Nieuw-Guinea 13 millioen, waardoor 17 pet. van de invoer was gedekt. Het vorig jaar klom de uit voer tot 31 millioen, waardoor 41 pet. van de import werd gedekt. Alleen al uit deze cijfers blijkt, dat er van voor uitgang sprake is. Maar toch zit men nog midden in het voorbereidende sta dium en de eigenlijke aanloop tot de ontwikkeling van Nieuw-Guinea mort nog genomen worden. H.J.N. ZONDAG 3 April: Palmzondag; eigen mis; Credo; prefatie van H. Kruis; paars. MAANDAG: Mis van de ferie; 2 geb. H. Iso- dorus; pref. van H. Kruis; paars. DINSDAG: Mis van de ferie; 2 geb. H. Vin- centius; pref. van H. Kruis; paars. WOENSDAG: Mis van de ferie; 2 geb. voor Kerk of Paus; pref. van H. Kruis; paars. WITTE DONDERDAG: eigen mis en plech tigheden. GOEDE VRIJDAG: eigen plechtigheden. PAAS-ZATERDAG: eigen pLechtigheden en mis. ZONDAG 10 April: Hoogfeest van Pasen; eigen mis; Credo; pref. en communie, van Pasen; wit De bollenlijd komt weer aan, maar door de koude na-winter zal het dit jaar heel wat later zijn dan anders, voor de bloemen hun kleurige kopjes laten zien. Meer dan enkele veldjes crocussen zijn er op het ogenblik nog niet te zien in de streek tussen Leiden en Haarlem. Vrijdagavond heeft mr. dr. J. B. Sens in een bijeenkomst van de afd. Boxtel van de A.R.K.A. uitvoerig gesproken over het loonconflict tussen regering en ambtenarenorgaaiisaties. „Dé regering kan betalen", zo betoogde spr. o.a. de batige saldi van de rijksrekening der laatste jaren beschouwend, „en de nood onder de ambtenaren is enorm hoog. Men kan het eenvoudig niet meer bol werken". De regering heeft gezegd, dat zij niet als concurrente voor het particuliere bedrijf mag optreden, maar als men hoort dat de gemeente Amsterdam 1400 en Den Haag 1300 vacatures heeft, is het gevaar daarvoor nog niet erg groot. Integendeel, dan wordt het tijd, dat de regering haar loonpeil gaat herzien, al dus spr., die zei, dat de ambtenaren Het Katholieke Onderwijzers Verbond en de Katholieke Bond voor het Gezin hebben twee enquêtes over, het actuele huiswerkvraagstuk gehouden; 't K.O.V. onder de onderwijzers, He Katholieke Bond voor het Gezin onder de ouders. De uitslag van de enquête onder de ouders is thans bekend. De vragen van de Bond voor het Gezin zijn door 202 ge zinnen beantwoord en hebben dikwijls verrassende antwoorden opgeleverd. Zo is bijvoorbeeld gebleken, dat 110 van de 160 ouders van kinderen op de la gere school bezwaar hadden tegen huiswerk, maar dat 110 van de 167 ouders er toch wei voordeel in zagen. Voor de U.L.O. en het middelbaar on derwijs liggen de verhoudingen geheel anders. Daar wordt de noodzaak en het nut van huiswerk meer geaccep teerd, ofschoon allen beperking wen sen. Geen ouder had bezwaar tegen het thuis Ieren van de cathechismus. De interessantste antwoordenrubriek is die der vrije opmerkingen. De voorstanders van het huiswerk vin den o.m., dat studie thuis de gezins band versterkt, de kinderen van de straat houdt en hun wat positiefs te doen geeft. De tegenstanders maken vooral bezwaar tegen de overlading. Zij zijn van mening, dat de levens vreugde wordt beknot en studieafkeer wordt bevorderd. Kinderen in grote gezinnen hebben geen gelegenheid tot rustige studie. Over het algemeen moeten de kinderen meer van hun jeugd kunnen genieten, terwijl' andere ouders weer wijzen op de zenuwachti ge sfeer in huis en het tekort aan nachtrust als gevolg van het huis werk. Voor wat betreft het L.O. hebben 72% der ouders bezwaar tegen huis werk voor kinderen van de eerste en de tweede klasse, 64% hebben bezwaar voor de derde en de vierde klassers, 32% voor de vijfde en zesde klassers, terwijl 76% accoord gaat met huiswerk voor de twee laatste leerjaren en 24% tegen is. 77 ouders hebben geantwoord op de vraag of zij voor het U.L.O. voor of tegen huiswerk waren; 56% had geen bezwaar tegen matig huis werk, 34% wel. De voornaamste conclusies van de eerste enquête onder de ouders zijn o.m., dat voor de laagste vier klassen van de lagere school het huiswerk dient te worden afgeschaft. De vijfde klassers kunnen wel wat huiswerk ma ken, doch niet meer dan een half uur per dag, uitgezonderd Woensdag, Za terdag en Zondag, die huiswerk vrij dienen te zijn. Voor de zesde klassers geldt hetzelfde, maar dan wordt drie kwartier toelaatbaar geacht. Voor de laèere school mag het aantal vakken, waarvoor huiswerk gegeven wordt, ech ter niet meer dan 1 per avond bedra gen, voor de U.L.O. niet meer dan 3. Bij het U.L.O. zal de aan huiswerk te besteden tijd niet meer dan 1 y, uur per dag voor de laagste klassen (1 en 2) en maximaal 2 uur voor de hoogste klas(sen) moeten bedragen. Zo moge lijk dient het weekend vrij gehouden te worden, of zal er althans per maand tenminste één huiswerkloos weekend moeten zijn. De verdeling van de huis werkvakken over de week moet be paald worden door de leiding van de school en deze dient er op toe te zien, dat hieraan de hand wordt gehouden. Het aantal vakken per avond unag voor de U.L.O.-leerlingen niet meer dan drie bedragen. Op de scholen, die zichzelf hebben ingedeeld bij de groep „opleidingsscholen", kan het geheugen werk als huiswerk vervallen (aard rijkskunde, geschiedenis), als deze vak ken voor het toelatingsexamen afge schaft worden, wat algemeen wenselijk wordt gevonden. De „Far Eastern Passenger Confe rence", een internationaal orgaan, waarin vrijwel alle op het Verre Oos ten varende Nederlandse en buiten landse scheepvaartlijnen zijn verenigd, heeft moeten besluiten tot een verho ging der passagetarieven naar het Verre Oosten. Gedurende meer dan twee jaren bleven deze tarieven ongewijzigd, maar de in het verloop van deze tijd internationaal opnieuw sterk gestegen ontkosten maakten het nu onmogelijk een verhoging der passageprijzen lan ger tegen te houden. Deze verhoging, die om een voor beeld te noemen voor het traject Amsterdam/RotterdamDjakarta in de le, 2e en 3e klas van de „Oranje" en „Willem Ruys" resp. hfl 160. hfl 120— en hfl 90.— bedraagt, zal per 1 Mei a.s. van kracht worden. De Londense kranten staking duurt voort. De vertegenwoordigers van de Bond van Dagbladeigenaren, en die van de vakverenigingen zijn er na tien uur onderhandelen gisteren niet in ge slaagd tot overeenstemming te komen. De minister van Arbeid, sir Walter Monckton, zal een Hof van Onderzoek benoemen, dat volgende week aanbeve ling zal doen. Het overleg van gisteren vond plaats ten departemente van Arbeid en in te genwoordigheid van functionarissen van dit ministerie. De vakverenigingen weigeren arbitrage te aanvaarden. Van vakbondszijde is meegedeeld, dat de staking zeker niet zal worden beëin digd eer het Hof van Onderzoek zijn bevindingen zal hebben meegedeeld. (Rtr-UP) Of) last van het West-Duitse minis terie van Binnenlandse Zaken, zullen er disciplinaire maatregelen genomen worden tegen de voormalige nazi-veld maarschalk Schörner, die onlangs uit Russische krijgsgevangenschap is te ruggekeerd. Het ministerie bedoelt de rechten op pensioen van Schörner on geldig te maken. De maatregelen zijn genomen wegens „ernstige plichtsverkrachting". Schör ner heeft de laatste dagen van de oorlog de strijd voortgezet tegen de Russen, hoewel er geen hoop meer was op een overwinning. Zijn „vliegende standge rechten" hebben honderden soldaten wegens plichtsverzaking ter dood doen brengen. (U.P.) thans aandringen op een vrijere loon vorming. „Als de regering haar loonbeleid wil bepalen naar het particuliere bedrijf, dan behoort ze dat te doen naar het reële loon, dat in het particuliere be drijf gemiddeld 35 a 45 pet. uitgaat bo ven het functieloon", zo meent spr., die verder aanvoerde, dat daarvoor niet b.v. de drukinktindustrie, die de minister als vergelijkingsbasis heeft menen te moeten nemen, maar de papier-, metaal-, textiel-, baksteen- en lederindustrie en het bankbedrijf gekozen moeten wor den, om de wel uitermate gunstige mijn industrie maar buiten beschouwing te laten. Het feit, dat de ambtenarengroep op een na de „beste klant" is van voorschot en credietbanken, spreekt toch wel een duidelijke taal. Spr. zei, dat het bij zijn weten nog niet eerder is voorgekomen, dat in ons land een conflict tussen overheid en ambtenaren in het openbaar wordt uit gevochten. Nu het zover gekomen is, is een eerlijk onderzoek gewenst. Ons par lement heeft tenslotte het recht van enquête. Te voren had spr. uitvoerig het ver loop van de onderhandelingen geschetst. Hij deelde mede, dat vermoedelijk vol gende week in Heerlen begonnen zal worden met een budgetair onderzoek bij ambtenaren. Gaarne zou spr. zien, dat een dergelijk onderzoek eens over het gehele land zou worden gehouden. Wat de verder te nemen maatregelen betreft, zei de heer Sens zich absoluut tegenstander van alle onwettige midde len. Hij deed een beroep op de leden om vertrouwen te blijven stellen in het hoofdbestuur. Er zou een drieling zijn geboren in Schiedam. Het bericht ging als een lo pend vuurtje door de stad. Doch het was het resultaat van een goed over dachte Aprilgrap. In een Schiedams ge zin was des morgens vroeg een kind geboren. De kraamverzorgster, die hier bij behulpzaam was geweest, had- het idee de verslaggever, van een plaatse lijke krant, welke om haar Aprilgrap pen een zekere vermaardheid had ver worven. ook eens een poets té bakken. In de haast zocht ze twee andere ba- bies, die ze enkele weken tevoren ter wereld had helpen brengen, bijeen en bracht ze naar de moeder van het pas geboren kind, waar ze gedrieeën in een ledikantje werden gelegd. .Toen belde ze de krant op daar zond men eerst een verspieder, indachtig het feit, dat het 1 April was, maar deze kon niet anders dan constateren dat er inderdaad een moeder met drie babies te bed lag, Vervolgens werd er een fotograaf bijge haald. Aldus kwam het bericht in de wereld. Later is gebleken, dat het oud ste kind vijf weken was. Het blijkt dat de z.g. petities in de Congo, waarin de Belgische Regering gevraagd zou zijn openbare staatsscho len in de Congo op te richten, op ver gissingen of bedrog berusten. Contröle op de waarheid van de beweringen, door minister Buisseret in het Belgische par lement gedaan op 7 December, heeft uitgewezer dat vele negers, wier namen genoemd zijn, protest aantekenen tegen het misbruik van hun naam. De brief van de Koning van Urundi, Mam- bntsa, is reeds formeel tegengesproken door het besluit van de Raad, die zich met alle dertig stemmen uitsprak tegen het staatsonderwijs. Het staat vast, dat in verschillende streken van Belgisch Congo een echte propaganda gevoerd wordt om handte keningen te ronselen. Zo gebeurde het, dat verschillende christenen er uiterst trots op gingen hun naam te hebben ge plaatst onder een petitie voor de op richting van een nieuwe school te Go- quilhatstad en dit aan de overste van de missie kwamen vertellen. De missionaris informeerde en ver nam. dat het hier om een linkse propa ganda ging. Toen de pater het uitlegde waren allen accoord om hun handteke ning te annuleren. Iedereen, die met Congolese toestanden vertrouwd is weet wat vele van die handtekeningen waard zijn. (KNP) Het Belgische actiecomité dat de de monstraties tegen de schoolpolitiek van de regering heeft georganiseerd, heeft aangekondigd dat de schoolstrijd tot na Pasen zal worden opgeschort om de Paasrust niet te verstoren. Op 16 April krijgen de katholieken nieuwe instruc ties en zal de strijd worden voortgezet. Intussen heeft de Belgische Kamer van Afgevaardigden gisteren een motie van wantrouwen tegen de regering met 110 tegen 73 stemmen verworpen bij 2 onthoudingen. De motie was ingediend na de rumoerige interpellaties van Donderdag over de subjectieve be richtgeving door de Belgische Nationa le Radio-omroep in verband met de ka tholieke demonstraties. (UP-KNP) De Tunesische politie heeft een nieu we terroristen-organisatie ontdekt, die zich het „Comité voor de bevrijding van Tunis" noemt. De organisatie zou gesteund worden door de Arabische Li- I ga, terwijl de politie vermoedt dat zij J zelfs vanuit Cairo wordt geleid. (UP) Op de plaats waar in Düsseldorf de, tijdens de oorlog vernielde, Rochuskerk heeft gestaan, wordt onder leiding van architect Schneider-Eglesen een 28 meter hoge koepelvormige kerk opgetrokken, bestaande uit drie ellipsvormige „schel pen". Deze drie met koper bedekte onderdelen worden door naar boven to* breder wordende stroken glas, welke voor het nodige daglicht moeten zorgen, met elkaar verbonden. De gehele koepel rust op zuilen en een zeven meter hoog voetstuk zorgt voor de afsluiting. De toren van de oudkerk, welke is blijven staan, zal als klokkentoren blijven dienen. Met Pinksteren hoopt men het bouwwerk gereed te hebben»...

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5