Nederland snakt naar WATER met melk meer mans Hao-Hoa-leger rukt met circa 1600 man op naar Saigon Blokkade in Zuid-Vietnam duurt nog steeds voort KLEINTJE-KOFFIE OF ESPRESSO? IN DE TOEKOMST: Spaarbekkens in de Delta en ondergrondse spaarpotten55 grafmonument Overval op oude man berecht E-55 wordt opgebouwd Communist nr. 1 krijgt 3 maanden Rampenfonds helpt de Biesbosch ZATERDAG 2 APRIL 1955 PAGINA 7 VOOR CHARLES VOS Ontwerp van overleden beeldhouwer Bezwaren der grond waterwinning Wijziging rechterlijke organisatie Tweede Kamer achter wetsontwerp Bom langs spoorbaan verwijderd In Indonesië §j§FP> Situatie na inpol- I dering usseimeej In aanleg JmSTEPDa'u' u/r*ecftrsr nruvrl Situatie na «erwt, |it)kmg Deltaplan Deze enorme buizen voeren het water van de Rijn naar het Westen. De leidinghuis heeft een doorsnede van 2 meter. Zij vormt een onderdeel van de verbinding JutphaasUitgeest, in welke laatste plaats zij uitmondt in de reservoirs van de Kennemer duinen. lllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII,,,llll,,,",l""",l",,,,,l"l,l (Van onze speciale verslaggever) Op Donderdag 7 April is het „Wereldgezondheidsdag", die sinds zijn in stelling in 1948 jaarlijks wordt, laten wij zeggen, gevierd. Telkenmaal legt men daarbij het accent op een bepaald facet van de volksgezond heid; dit keer zal dat zijn de watervoorziening. Dat water het een en ander met gezond zijn, mitsgaders gezond blijven, heeft te maken, het zal eenieder duidelijk zijn. Dat is sinds onheuglijke tijden zo. Vroeger was de watervoor ziening een kwestie van individuele zorg; men putte het reinigende en dorst lessende nat uit welput, pomp, regenbak, beek, sloot of rivier. Dat zij echter in deze tijden veel gecompliceerder van aard is, zal wel niemand verbazen. Evenmin, dunkt ons, dat zij wat de organisatie betreft in ons goede vaderland bijzonder ingewikkeld van structuur is. De watervoorziening in Nederland wordt verzorgd door 195 waterbedrijven, waaronder 33 streek- bedrijven. Hetgeen betekent, dat 84 procent van de bevolking op de water leiding is aangesloten; in 1963 hoopt men het op 93 te hebben gebracht. Maar nog steeds behoren bijna 1.500.000 Nederlanders tot de niet aangeslotenen. Zij wonen voor het merendeel in Drente, Friesland en Gelderland. geling van het gebruik van grondwater is nu op 1 Maart j.l. de Grondwater wet Waterleidingbedrijven in werking getreden. Uitbreiding van grondwater winning is hierdoor afhankelijk gesteld van een vergunning van de centrale overheid, die schadevergoeding als voorwaarde kan stellen. Bovendien is het noodzakelijk waterwinplaatsen tegen verontreiniging te beschermen. De Dienst van het Nationale Plan, de Pro vinciale Planologische Diensten en het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorzie ning werken op dit gebied samen. In de toekomst zal steeds meer tot het gebruik van oppervlaktewater moeten worden overgegaan, in hoofdzaak af komstig van de Rijn. Niet alleen de watervoorziening, doch ook het uiterlijk van de watertorens is een probleem. Zullen wij in de toe komst ook zulke reuzenbokalen in net landschap zien verschijnen? Deze toren is gebouwd te Carol City in Florida. Tweede Paasdag wordt op het kerk hof aan de Tongerseweg te Maastricht een monument onthuld op het graf van de Limburgse beeldhouwer Charles Vos. Om half twaalf zal het monument door de voorzitter van de stichting beeldende kunstententoonstellingen, de heer J. P. Godfroij, aan de familie wor den overgedragen. Het stelt voor de beeltenis van Onze Lieve Vrouw van Smarten. Het ontwerp is van Charles Vos zelf. Het bevond zich als gipsmodel op het atelier van de in Januari van het vorig jaar overleden kunstenaar. Het werd gebeeldhouwd door de steen kapper J. Belendong. Amsterdam was de eerste gemeente, die over een centrale waterleiding be schikte. Zij begon er in 1853 mee. In 1874 volgden Den Haag en Rotterdam en in 1910 beschikten nagenoeg alle plaatsen met meer dan 20.000 inwoners en ook verschillende kleinere over een eigen centrale. Al deze voorzienin gen werden of door de respectieve ge meenten zelf geëxploiteerd, of zij ver leenden een particuliere onderneming een concessie daartoe. In 1910 werd een Staatscommissie voor Drinkwatervoor ziening ingesteld en drie jaar later werd een Rijksinstituut voor Drinkwatervoor ziening .opgericht, dat stimulerend en coördinerend optrad; maar de drink watervoorziening was verder een voor werp van inter-gemeentelijke en provin ciale zorg. Na de tweede wereldoorlo0 treedt de Rijksbemoeiing meer op de voorgrond. En op de dag van heden lijkt het steeds meer noodzakelijk te worden dat de drinkwatervoorziening in de nationale sfeer wordt getrokken. De waterbehoefte stijgj zowel wat be treft het waterverbruik voor huishoude lijk als voor industriële doeleinden. In een ietwat primitieve landelijke sfeer bedraagt het verbruik 10 a 15 liter per hoofd per etmaal. In de grote steden is het al tot 150 liter gestegen. Er wor den geen woningen meer gebouwd zon der douche en zonder een of meer vaste wastafels en closets; de warmwater voorziening neemt toe evenals het ge bruik van wasmachines in huis. In de toekomst moet men beslist gaan reke nen op een verbruik van 200 k 250 li ter per hoofd per etmaal. Tot dusver werd de waterbehoefte voor 70 procent uit het grondwater en voor 30 procent uit oppervlakte-water gedekt. Uitbreiding van de grondwater winning stuit op twee bezwaren. Wan neer men de grondwaterspiegel te veel verlaagt, loopt men in het Westen ge vaar, brak water uit de diepte aan te trekken en in het algemeen schade toe te brengen aan de begroeiing. Het geen betekent dat de belangen van land- en tuinbouw en het natuurschoon kunnen worden geschaad. Ook verzet ten zich andere belangen als recreatie, aanleg van begraafplaatsen, winnen van zand en grind, aanleg van militaire werken, tegen uitbreiding van grond- waterwinplaatsen. In afwachting van een Integrale re- WATERVOORZIENING VAN HET WESTEN DES LANDS Wc*tcn des lands voorroadrescrvoifs voor algemene waterhuishouding Eigen bronnen van drinkwatervoor ziening Troneportleidingen voor voeding van duinwoterwinplaatsen met rivierwater Nationaal én internationaal is een goede regeling van de waterhuishou ding onontbeerlijk geworden. Zo zal men ongetwijfeld moeten overgaan tot de aanleg van spaarbekkens in het bovenstroomgebied en in de Delta. Na afsluiting van de zeegaten immers zal men evenals in het IJsselmeer op de lange duur kunnen beschik ken over grote zoetwater-reservoirs. Ook bestaat op verschillende plaatsen in ons land de mogelijkheid, in de natte tijd grote hoeveelheden opper vlakte-water in de bodem te laten in filtreren, waardoor een ondergrondse „spaarpot" wordt gevormd. Er is ten slotte nog de mogelijkheid dat men in de toekomst op economisch verantwoorde wijze brak en zout water zal kunnen orttzilten. Men is nog lang niet zo ver, maar de onderzoekingen zijn begonnen. De Organisatie voor Eu ropese Economische Samenwerking heeft bereids een commissie voor de coördinatie van het onderzoek in de aangesloten landen ingesteld onder voorzitterschap van de directeur van het Nederlands Rijksinstituut voor Drinkwatervoörziening. Wij gewaagden zojuist van de Rijn als bron voor de watervoorziening in Westelijk Nederland. Daar zitten echter verschillende problemen aan vast. Feit is dat de waterleidingbedrijven in het omschreven gebied ruim 200 mil- lioen kubieke meter water per jaar dis tribueren: 70 procent daarvan uit ei gen bronnen, 30 procent ingevoerd door de rivier. Voor de toekomst kan een verbruik van 600 millioen kubieke meter per jaar worden geraamd. Daarvan kan dan nog slechts 15 procent aan eigen bronnen worden ontleend. De resteren de 85 procent zullen dus moeten wor den ingevoerd. De eigen bronnen van Westelijk Nederland zijn n.l. zeer be perkt en op het ogenblik is het al zo, dat er te veel aan wordt onttrokken. Het ziet er nu naar uit, dat het groot ste gedeelte van toevoer aan de rivier zal moeten worden ontleend. Met name aan de Rijn, die ongeveer 400 millioen kubieke meter moet gaan leveren. De vraagstukken, die daarmee verband houden, strekken zich echter uit over een groot achterland. De Rijn komt belast met afvalstoffen Uit drie landen ons land binnen. Hij be vat ijzer voldoende om er elke dag een flinke brug van te bouwen en zout ge noeg om elke dag 15 grote Rijnaken te vullen. Bij geringe waterafvoer hebben deze verontreinigingen grotere invloed dan bij grote waterafvoer. Er moet re kening gehouden worden met periodes dat de rivier ongeschikt of minder ge schikt is om is bron voor waterleiding te worden gebruikt. De Rijnoeverstaten zullen moeten sa menwerken om de Rijn als bron van watervoorziening in stand te houden. De belangen van handel en scheepvaart zijn door hen al onderling geregeld. Er wordt nu gestreefd naar een conventie van gelijksoortige aard op het gebied van de watervoorziening. Een interna tionale commissie is door de Regerin gen van vijf landen reeds aan het werk gezet. De vaste commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer kan zich in het algemeen zo blijkt uit haar voorlopig verslag wel verenigen met dé strekking van het wetsontwerp tot wijziging in de rechterlijke organisatie. Het ontwerp wil de rechterlijke organisatie verbete ren en vernieuwen. De praktijk zal moeten uitwijzen in hoeverre met de hier geschapen mogelijkheden het grootst mogelijk nuttig effect kan wor den bereikt. Voor de jonge jurist, die een levens taak bij de rechterlijke macht zoekt, zijn de mogelijkheden, binnen een re delijke tijd een positie te bereiken, die in overeenstemming is met zijn aspiraties en bekwaamheden, gering. De commissie is daarom met de mi nister van mening, dat het noodzake lijk is, de structuur van de rechterlijke organisatie op bepaalde punten te wijzi gen en de opleiding van de toekom stige leden van de rechterlijke macht nauwkeurig onder ogen te zien. Verscheidene leden merkten op, dat het langzamerhand tijd wordt, de hele wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie voor een gron dige revisie op de helling te zetten. Tot 1910 is de wet 20 maal gewijzigd en sinds 1910, het .iaar, waarin de tekst, zoals die luidde na de verschil lende wijzigingen, werd gepubliceerd, werd de wet 29 maal gewijzigd. Zou de minister willen mededelen of er reeds plannen in deze richting bestaan en, zo neen, of niet iets van deze aard zou moeten worden ondernomen? De Mijnopruimingsdienst heeft Vrijdag middag de bom, die 's ochtends op het stationsemplacement van Culemborg langs de lijn aangetroffen was, verwij derd. De gehele middag is het trein verkeer over enkel spoor geleid. De treinen reden met een zeer geringe snelheid langs de gevaarlijke plaats. Advertentie NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicatie Nederlondt Zulvelbureou, 'i Gravenhage De rechtbank te Utrecht heelt de twee verdachten veroordeeld die waren betrokken bij de overval op de 7,5 ia- rige verfhandelaar Wellema uit de Vinkenburgstraat te Utrecht. De 18-jarige magazijnbediende A. van A., tegen wie een jaar voorwaar delijk was geëist en opneming in een ge sticht, kreeg tien fhaanden gevangenis- strai met aftrek, waarvan drie voor waardelijk, toezicht van de reclassering en opneming in het gesticht „Vlaken- heide." Zijn 19-jarigè kameraad H.B. werd conform de eis tot drie jaar jeugdge vangenis veroordeeld. 18 December beraamden oeide jonge lui een overval op de handelaar Wel lema. De magazijnbediende wist hem tot tweemaal toe te bewegen een kar tonnen doos voor hem te halen uit een magazijn boven de winkel, waar bij hem met een stuk hout op het hootd sloeg. De handelaar was in staat de aanvaller uit de zaak te drijven, waar na van A. met zijn vriend, die de win kellade zou leeghalen, op de vlucht sloeg. Zij werden kort nadien door de poli tie gearresteerd. Twee bataljons ter sterkte van onge veer 1600 man rukken op het ogenblik op in de richting van de hoofdstad Saigon van Zuid-Vietnam. De bataljons behoren tot het Hao-Hoa-leger van ge neraal Ba Koet. Zij zouden bedoeld zijn om de strijdkrachten van de in Saigon opstandige secte Binh Xujen te verster ken. De blokkade van de hoofdstad duurt onverminderd voort. De „Paus" van de politiek-religieu- ze secte der Cao Dai, Phamkong Tac, heeft ontkend, dat hij generaal Nguy- In Rotterdam wordt hard gewerkt, om de grote tentoonstelling E-55 op tijd klaar te krijgen. Op de voorgrond ziet men o.a. het voetstuk van de Aeolus- toren, die de tentoonstelling zal beheersen. en Than Phuong opdracht zou hebben gegeven zich met zijn leger aan de zijde van het nationale leger van Vietnam te stellen. De generaal had gisteren met zijn strijdkrachten de zijde van premier Diem gekozen, naar hij zei op last van een schriftelijke order. Phamkong Tac heeft nu laten weten, dat hij twee maan den geleden een order heeft onderte kend en wel een. waarin generaal Phu ong gemachtigd werd over de integra tie van zijn leger in het nationale leger te onderhandelen. De beide Hao-Hoa-bataljons die naar Saigon oprukken zouden zich reeds bevinden op minder dan 40 kilo meter van de hoofdstad. Andere troe pen van de Hao-Hoa hebben alle we gen van de Mekong-delta en Westelijk Cochin-China naar Saigon versperd. De blokkade van de hoofdstad duurt onverminderd voort, waardoor een te kort aan levensmiddelen in Saigon be gint te ontstaan. De opstandige Binh Xuyen heeft zich verschanst in de voorsteden en buitenwijken van Sai gon. Intussen hebben Frankrijk en de Ver enigde Staten besloten eind April in Washington besprekingen te voeren over de toestand in Zuid-Vietnam. De Fran se staatssecretaris voor de Verbonden Staten, Henri Laforest, zal zich over enige weken naar Washington begeven om met minister Dulles of diens on derminister voor het Verre Oosten, Ro berts, te spreken. Later zal dan een driemogendhedenconferentie worden ge houden over de toestand in Indo-China. Aan dit overleg zal ook een Britse mi nister deelnemen. (UP-Rtr.-AFP). Een districtsrechtbank te Djakarta heeft de secretaris-generaal van de In donesische communistische partij, D.N. Aidit, tot drié maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens belediging van vi ce-president Mohammed Hatta. Aidit had in een rede gezegd dat de communistische revolte in Madioen in het jaar 1948 uitgelokt was dor Hatta en zijn aanhangers. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft het Nationaal Rampenfonds besloten een bedrag van een millioen gulden ter beschikking te stellen van de Stichting Brabants Wa tersnoodfonds 1954. De bedoeling is dat dit geld bestemd wordt voor de Bies bosch en wel op zodanige wijze, dat men niet in strijd komt met de bedoe lingen van de gevers, die bij de ramp van 1953 het Rampenfonds deze midde len verschaft hebben. De regering heeft voor de Biesbosch eveneens een bedrag van een millioen gulden uitgetrokken en Ged. Staten van Noord-Brabant hebben twee ton gevo teerd. (Van onze verslaggever) Laten wij er geen doekjes om win den, het kleintje koffie is door de jaren heen de troost geweest voor allen die 's morgens met de weeë smaak van een vorig leven hun heil zoeken in de rustieke stilte van een ochtendlijk café, waar de tafels vers gewreven en de obers nauwelijks, of nog niet uitgeslapen zijn. Bij zo'n klein tje koffie onder de bekende ongeken- den van iedere dag ontwaakt eerst oprecht de dag, onthult de geest zich voor het eerst uit de mistige windselen van de slaap en de nare herinnering, krügt het leven de eerste warmte die het in staat stelt om opnieuw te be ginnen. Ons kleintje koffie is geen ge woonte, het is een eerlijke levens houding, het is niet iets waarmee wij voortleven, maar waardoor wij voort gedreven worden naar die onbesten dige verten en einders van de avonden. Heus, de vroege thee bij het schraal ontbijt of de uitgeperste sinaasappel bij het eitje benadert bij verre niet de uitwerking van dat „kleintje koffie", waarbij voor het eerst de raadselen van de wereld uit de mededelingen van de genoten of van de ochtendbla den het nog niet parate brein verras sen. Voordat het kleintje koffie is ver orberd is voor het merendeel van de mensheid de dag niet echt begonnen en het vaderlandse goede humeur niet op toeren. Dat kleintje koffie wordt met zorg gezet. Voor het merendeel nog in de vertrouwde met een chroomwand omgeven porceleinen pot ten, waarin de gebruinde linnen zak vol geurige vers gemalen koffie tot het middel wegzakt. Uit grote koperen ketels wordt het kokende water erover gegoten en reeds vult de geur van een milde mélange de ruimte. De bezoe ker snuift hem op, „Haha. de koffie is al bruin. Dat doet een mens goed, zo'n vers bakje." Een stille gasvlam houdt het brouw sel op temperatuur en in de druk be klante zaken moet de uitgespoelde kof fiezak vier of vijf maal met een nieuw, rul mengsel in de porceleinen pot zak ken. Want koffie blijft de balsem van voor vijf uur. De mooie, burgerlijke rust van dat kleintje koffie dreigt nu echter verstoord te worden, zo als eertijds de stille gang van trek schuit en diligence verstoord is door het bot geraas van benzinemachines op luchtbanden. En evenals eertijds onze in eerbiedwaardigheid vergrijs de voorouders met ontsteltenis en nauw verholen nieuwsgierigheid naar de baarlijke snelheidsmonsters gaap ten, kijkt de brave Nederlader van thans naar het broeihete fluitende fe nomeen dat de moed heeft het edele kleintje koffie concurrentie aan te doen. Wij bedoelen de „Espresso"! Espresso, het is een exotisch woord dat onmiddellijk doet denken aan een milde, maar jachtige atmos feer, waarin de noorderling gedwon gen wordt tot een zoete rust om al leen maar te kijken naar het druk gewemel van zongebruinde lieden. Es presso, het woord verbergt de zonder linge wereld van vacantiereizen, waar in aan het kleintje koffie een andere waarde wordt verbonden dan aan dat, aan het begin van een altijd eendere werkdag genoten. Op verschillende plaatsen in ons land zijn ze thans ver rezen, de Espresso-bars. De meeste dragen vreemde namen, als komen zij uit verre landen. Toch zijn de eige naars nijvere vaderlanders, echter ge dreven door de gedachte een nieuwe tijd te moeten maken. Hun etablisse menten hebben niets meer van het oude vertrouwde koffiehuis. De wan den zijn bont van kleur en bont zijn de hoge krukken aan de smalle tafel tjes. Vreemd ook is 't veredeld stoom- machien op wat een tapkast moet zijn, Het fantasierijke volk met warrige haren en uitzonderlijke kledij waren er de eerste gasten. Maar van liever lee heeft ook de gewone mens de zware schrede over de drempel van deze sobere paieisjes gezet en heeft hij een plaatsje gezocht op de hoge krukken en heeft hij schuchter om een „Capu- cino" of een „Panna Montana" ge vraagd, nauwelijks beseffend wat hij daar bestelde. En tot zijn verbazing heeft hij een drank gekregen, waarin de koffie tot op het merg is uitgetrok ken, een kleintje koffie dat de ein ders van de dag nog verdiepte en naast een herleving een nieuwe en andere bedwelming gaf. Hfl heeft zich wondersnel in deze nieuwe atmosfeer aangepast en door zijn houding heeft zich de vraag aan ons opgedrongen: gaat de Espresso het kleintje koffie verdringen? Het is een moeilijke vraag, wij beseffen het en die mensen, die wij dit probleem hebben voorgelegd, weten er niet goed raad mee. Die van de Espressobars zeg gen, dat het hen voor de wind gaat. De vaste klanten 's morgens stromen bij hen toe en och: „als je eenmaal Espresso hebt gedronken, vind je alle andere koffie flauw. Die drink je dan, omdat je je boterham anders niet naar binnen kan krijgen. Maar om koffie te drinken moet je Espres so hebben!" Trouwens, zo zeggen zij, de Espresso is hele maal niet zo nieuw als wij wel denken. Hij is al minstens dertig jaar oud, in de Balkanlanden en in Spanje werd hij al gedronken voordat de Italianen ertoe overgin gen en ook Frankrijk kent hem al lang. Maar de Italianen hebben er een soort export-cultuur van gemaakt. Het sys teem is eenvoudig. Een speciale mélange koffie wordt in een ook al speciale molen gemalen. Van dat mengsel neemt men voor elke kop kof fie een klein beetje af. Dat wordt in een kleine filter gedaan en die wordt met een eenvou dige handbeweging on der een apparaat ge schroefd, waarin water op kookpunt wordt ge houden Met een druk van 'ruim anderhalve at mosfeer wordt water door de koffie geperst en men haalt er zodoen de alles uit wat er in zit. Probeert men name lijk een tweede kopje Van hetzelfde koffiedik te zetten, dan komt er bijna helder water af. De koffiehuishou ders hebben er niet zo heel veel mee op. Zij kunnen zich niet voorstellen, dat zij zo'n Espressomachien op hun tapkast schroeven, noch dat het Nederlandse volk de drank, cie hieruit komt, lekker zal gaan vinden. Ze vinden hem zelf bitter, niet geurig en niet zacht genoeg. Nee, de Es presso zal hén niet verdringen. Hij komt er naast voor de mensen, die hem graag drinken. En daar hebben ze vrede mee. Zoals hen past, want het zijn vredige lieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7