Reële en heldere voorlichting Geen wilde voorjaarsb maar vrij goede resultaten WAARUIT BESTAAT ONS BLOED? Onder het teken van de Zilveren Adelaar Kruistocht van het katoen Eerste aflevering van Encyclopaedic voor het Katholicisme verschenen Wijziging omzetbelasting maakt kopers voorzichtig viert 25-jarig bestaan Katholieke Verkennersbeweging Nieuwe injectie voor het natuurproduct ZATERDAG 2 APRIL 1955 PAGINA 9 NEDERLAND OP 8E WERELDJAMBOREE Surinaamse regering afgetreden Als gevolg van de verkie zingsuitslagen Nederlandse export naar Zuid-Amerika in 1954 sterk gestegen Berlijnse wegenbelasting Westelijken protesteren bij Russische H.G. Vacantietoeslag Rijks personeel Twee procent ook over kindertoelage Hoofdredacteur van „De Nieuwsbrief" Binnenkort voor de rechtbank Russische smaak geen Nederlandse Het bloed bevat de voor alle lichaamsdelen noodzakelijke voedingsstoffen Naast het katoen het nylon in een non-stop spinproces der in de lucht stollende draden stuk van de feestelijkheden wordt ge vormd door een landelijk verkenners- spel, waarbij ook de radio haar me dewerking zal verlenen. De K.R.O. wijdt in totaal drie radio- en twee te levisieuitzendingen aan het zilveren jubileum. Van het organiseren van een Natio naal Verkennerskamp op 11 September is afgezien niet alleen omdat het vinden van een daarvoor geschikte ruimte niet zo eenvoudig is, maar bovenal omdat het voor de verkenners zelf tenslotte niet zo bijster attractief is om met 43.000 man tegelijk te kamperen. In de verschillende districten, gemeenten en groepen worden eigen initiatieven voor de jubileumviering ontwikkeld; zo wil men bijvoorbeeld in Eindhoven de onge organiseerde jeugd bij het feest betrek ken. Daarnaast verdient nog vermelding, dat 12, 13, 14 en 15 April van dit jaar de bekende, actie ,,Een heitje voor een Karweitje" wordt gevoerd, waarvan de opbrengst ten bate van de verkenners beweging zelf wordt aangewend. (Van onze Haagse redacteur) Van 18 tot 28 Augustus zal in Canada bij Niagara on the Lake de achtste Wereldjamboree worden gehouden. De Nederlandse Padvinders en de Katho lieke Verkenners zullen op deze Jam boree beide vertegenwoordigd zijn door een contingent van 50 man. Na een strenge selectie o.a. op tech nische eisen heeft de Katholieke Ver kennersbeweging voor haar vertegen woordiging uitverkoren jongens uit Arnhem, Eindhoven, Zwolle, Tilburg, Uden, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Den Helder, Bussum, Geleen en Enschede. Naar aanleiding van de verkiezings uitslag in Suriname, waarbij, zoals reeds uitvoerig gemeld, het Eenheidsfront de N.P.S. heeft verdrongen, is de regering van Suriname Vrjjdag afgetreden. De vrijwel onafgebroken stijging, die de Nederlandse export naar Latijns- Amerika sedert 1945 te zien heeft gege ven, heeft zich in 1954 op krachtige wijze voortgezet. In vergelijking met 1953 nam onze uitvoer daarheen met niet minder dan f 100 millioen ofwel ruim 20 pet. toe en in vergelijking met 1950 zelfs met ruim f300 millioen ofwel ruim 110 pet. In 1950 bedroeg de Nederlandse uit voer naar Latijns-Amerika f275 mil lioen, in 1953 f486 millioen en in 1954 f583 millioen. Door deze forse stijging in tegen stelling tot onze uitvoer naar de Ver enigde Staten, die in 1954 t.o.v. 1953 met f 51 mililoen terugliep tot f 593 millioen is Latijns-Amerika thans eveneens een belangrijke bron van dollarinkom sten voor Nederland geworden. Het Instituut voor Latijns-Amerika meent, dat verwacht mag worden, dat onze handel met Latijns-Amerika ook in de toekomst een verdere toename te zien zal geven. De Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland hebben van hun Russische collega geëist, dat hij maatregelen zal nemen om de plotseling aanmerkelijk verhoogde wegenbelasting op de wegen rond Berlijn ongedaan te doen maken. Zij verklaren, dat de heffing van poli tiek karakter is en indruist tegen de overeenkomsten van New York en Pa rijs van Mei en Juni 1949, waarbij een einde werd gemaakt aan de blokkade van Berlijn. In zijn functie van inspecteur-generaal van de Kon. Land mocht heeft Z. K. H. Prins Bemhard Vrijdag per Dakota een bezoek gebracht aan de vliegbasis Leeuwardenwaar hij o.m. prijzen uitreikte aan de winnaars van schietwed strijden en oefeningen gadesloeg. Later vloog de Prins in een Meteor-straaljager (zie foto) naar Vlieland, waar aïr-to- ground- en air-to-air schietwedstrijden werden gehouden. Dezer dagen is bij de uitgever Paul Brand in Bussum de eerste af levering verschenen van de Ency clopaedic voor het Katholicisme, die in achttien afleveringen, tezamen drie delen vormend, gereed zal zijn. In het voorwoord wordt aanstonds gewezen op wat haar onderscheidt van de Katholie ke Encyclopaedic, waarvan de tweede druk nu weldra voltooid zal zijn. Het nieuwe werk is aanmerkelijk beperkter van opzet, daardoor ook aanzienlijk kleiner van omvang, vel lager in prijs en derhalve voor grotere kring bereik baar. Toch is de belangstelling van de nieuwe encyclopaedic niet gering. Zij omvat: het gehele terrein van de katho lieke geloofs- en zedenleer, het gods dienstig en kerkelijk leven; de uitingen daarvan in literatuur, kunst en geschie denis, en wat met die onderwerpen min of meer samenhangt hetgeen beduidt, dat er vele gegevens in te vinden zijn van de gebieden der socio logie, der wijsbegeerte, der godsdienst wetenschappen, ook aangaande missiolo- gie, opvoeding, jeugdbeweging; ook is bijzondere aandacht besteed aan het Protestantisme. Om nu meteen maar een voorbeeld te geven van wat men er ook in vindt, al zou men dat mogelijk niet aanstonds verwachten: onder het trefwoord Af betaling niet alleen de definitie daar van: „het voldoen van de prijs ener zaak in gedeelten", maar ook een be oordeling van het afbetalingsstelsel: Hierdoor wordt het de economisch zwakkeren mogelijk gemaakt zich za ken aan te schaffen, tot de aankoop waarvan zij anders niet gemakkelijk zouden komen. Het nadeel is echter dat de koper vaak wordt aangelokt een deel van zijn inkomsten vast te leg gen, zodat het hem vaak onmogelijk wordt in meer dringende behoeften te voorzien. Het kan tevens dienen als voorbeeld voor de beknopte, heldere wijze waar op de zaken worden uiteengezet. Hoe zeer men er in geslaagd is om ook de ac tualiteit in het oog te houden, blijkt er eveneens uit, waarbij men tevens de gewenste objectiviteit niet uit het oog verliest. Deze voortreffelijke eigenschap pen treffen steeds weer. Zie bijv. een ar tikel als dat van Dom E. Dekkers O.S.B. over de Aanpassing van de liturgie, een onderwerp dat, zoals men weet, de laat ste tientallen jaren zeer actueel is. Het artikel geeft summier een historisch in zicht. Wij kunnen slechts nkele zinnen citeren: „Bij de verbreiding van de Ro meinse liturgie over het Westen heeft zij haar succes mede te danken gehad aan een gedeeltelijke aanpassing aan de mentaliteit van de pasbekeerde Romaan se en Germaanse volkeren". Over de hervorming van de Romeinse liturgie na Trente (waarbij bijna alles tot in de kleinste bijzonderheden werd vastge legd): .Hoeveel goede kanten hiermede ook verbonden waren, toch heeft sedert vier eeuwen de normale aanpassing met kunnen plaats hebben en is zij dus thans meer dan ooit noodzakelijk ge worden...." Het artikel besluit: „Wan neer die normale wederzijdse beïnvloe ding van liturgie en volksdevotie of private godsvrucht kunstmatig onderbro ken wordt ontstaat er een kloof tussen liturgie en volk Zeer helder is ook het artikel van dr. C. F. Pauwels O.P. over het anticlerica- lisme, waarin hij drie vormen onder scheidt, die hij reëel en nuchter op hun inhoud en betekenis schat. Dr. J. Groot van het Haarlemse groot-seminarie schrijft een overzichtelijk artikel over het Anglicanisme: wat het is, hoe het ontstaan is en zich ontwikkeld heeft, welke richtingen er in te onderscheiden zijn en hoe de liturgie en de kerk structuur er uitzien; men raakt er de gelijk ingelicht. Er staat in de eerste aflevering meer dat gemakkelijk de aandacht trekt, al komt men nog niet verder dan Athos. Uiteraard komen er ook vele trefwoor den in voor, die maar een summiere be handeling behoeven, dikwijls omdat ze maar een klein onderdeel aanduiden van onderwerpen, die bij het hoofdbe grip uitvoeriger behandeld zullen wor den. Wat de eerste aflevering reeds aan stonds aantrekkelijk maakt is de hele sfeer die men aantreft in de artike len, waar men zich in verdiept: dat is het klimaat van het moderne, bewuste geloof, dat achter alle uiterlijke ver schijningsvormen op de eerste plaats de kem wil zien, die de werkelijke bete kenis ervan uitmaakt; dat is het klimaat van het oprechte, overtuigde geloof, dat zich zelf critisch beschouwt, omdat het zuiver wil wezen. De reeds genoemde uitgever en de redactie, die het werk leidt de paters Augustijnen dr. E. Hendrikx, J. C. Doensen, dr. W. Bockxe brengen met hun staf van deskundi ge medewerkers iets tot stand, waaraan de moderne katholiek een goed houvast zal hebben. De aanbeveling, die Hunne Eminenties Kardinaal de Jong en Kar dinaal van Roey de Encyclopaedie voor het Katholicisme meegeven, is zeer wel sprekend. R. (Eigen bericht) In een circulaire aan de gemeente besturen deelt de minister van Binnen landse Zaken mede, dat voor het Rijks personeel de twee procent vacantietoe- slag mede zal worden berekend over de kindertoeslag. De gemeentebesturen worden verzocht een overeenkomstige maatregel te nemen. De minister deelt voorts mede dat de door de personeelsorganisaties ge vraagde bepaling van een minimum bedrag voor vacantie toeslagen door de regering is afgewezen, omdat men dan los zou laten het ook voor het vrije bedrijf aanvaarde beginsel, dat de vacantietoeslag behoort te worden be paald op een percentage van het loon. De Haagse rechtbank heeft het bezwaar schrift, dat de raadslieden van J. F., hoofd redacteur van „De Nieuwsbrief" hebben ingediend tegen de dagvaarding, afgewezen. De rechtbank besliste dat F., die zich schuldig gemaakt zou hebben aan majes teitschennis, niet buiten vervolging zal worden gesteld. De zaak is nu naar de zitting verwezen. Binnenkort deze maand nog of in Mei zal de zaak voor de rechtbank te 's-Gra- venhage dienen. Gedurende het Holland Festival wordt in het gemeentehuis te Den Haag een tentoonstelling „Het gouden sieraad in de Nederlandse folklore" gehouden. De sieraden zullen worden tentoonge steld op costuums uit de collectie van het costuummuseum. In Utrecht is de rust weergekeerd. De vlaggen zijn ingehaald, de automo bilist kan weer een parkeerplaats vin den en de voetganger kan zonder al te veel te riskeren weer oversteken. In de Jaarbeurshallen hebben de exposanten hun stands ontruimd. Het normale le ven herneemt z'n loop. Ondertussen wordt de balans van de. 64e beurs op gemaakt. Het algemene beeld, zo zei de directeur, de heer H. A. R. Schuit, ons gisteren, is dat van een goede beurs, geen wilde. De resultaten zijn globaal bevredigend en in sommige branches zeer goed geweest, al hebben verschillende standhouders nadeel on dervonden van een afwachtende hou- et bloed, de bloeds omloop, het hart en alles wat daar 1 lik verband mee houdt, zo- 19 als bloed en plasmatrans- JF fusies, Rhesus-antagonis- i 1 f me bij de vrouw die in k Ijl verwachting is, aangebo- F J 1 ren hartgebreken, enz. f \s, komen vooral na de oor- m log steeds meer in de t belangstelling van de leek. Daarom zullen wij vandaag en de komende weken een en ander vertellen over deze onderwer pen. Het bloed bevat de voor alle li chaamsdelen noodzakelijke voedings stoffen. Het hart pompt het bloed door een uitgebreid stelsel van holle buizen, de bloedvaten, die het bloed vanaf het hart naar alle weefsels en organen voeren en weer terug. Een volwassen mens heeft ongeveer 4,5 a 5 liter bloed, een vrouw iets minder dan een man. Een pasgeboren baby slechts 300 kubieke cm. In het algemeen geldt dat een man van 65 kg ongeveer 5 ltr bloed heeft, dat is dus een dertiende van zijn lichaamsge wicht. Bloed is een vloeistof van een zeer ingewikkelde samenstelling. Het be staat uit plasma (60 pet.), waarin de bloedlichaampjes zweven (40 pet.). Het plasma is dus bloed zonder bloed lichaampjes. Het hoofdbestanddeel van plasma is water, nl. 90 pet., dit dient om allerlei stoffen in op te los sen. Grotere deeltjes zweven er in, zo als zeesterren en kwallen zweven in zeewater of zoals talkpoeder zweeft in water als het er door heen wordt ge klopt; laat men dit staan dan zakt het talkpoeder weer uit. Als een sui keroplossing blijft staan gebeurt er niets, de suiker is opgelost en zakt dus niet uit. Het suikergehalte van het bloed is bij gezonde mensen tamelijk constant, de regeling hiervan is zeer ingewik keld. Het hormoon insuline zorgt er voor, dat de bloedsuikerspiegel niet te hoog kan worden. Zodra iemand heeft gegeten en er uit het voedsel (brood, aardappelen e.a. meelspijzen) meer suiker in het bloed komt gaat de al vleesklier meer insuline afscheiden. Hierdoor wordt het teveel aan suiker in de lever opgeslagen, die het geleide lijk weer afgeeft aan het bloed als de spieren er om vragen. Bij suikerziek te wordt te weinig insuline geprodu ceerd en gaat het bloedsuikergehalte stijgen. Van de zouten is het gewone keuken zout het bekendste, maar er zijn nog andere onmisbare zouten in het bloed aanwezig zoals kalk, kalium, ijzer, phosphor, magnesium etc., ook koper bloedcellen een volwassen mens in to taal heeft, het wordt een getal met meer dan tien nullen. De rode bloed lichaampjes geven het bloed zijn rode kleur, plasma is geelachtig. Als on- stolbaar gemaakt bloed in een dun buisje wordt gedaan, zakken de rode bloedlichaampjes na verloop van tijd uit en ontstaat er boven het rode ko lommetje een helder kolommetje plas ma. De snelheid van het uitzakken noemt men de bezinkingssnelheid. De ze is verhoogd bij verschillende ziek ten en deze bepaling wordt daarom en cobalt, zij het in minimale hoeveel heden. Verder zweven er eiwit en vetdeel- tjes in het bloed en tenslotte ook de grootste deeltjes: de bloedcellen of bloedlichaampjes. Deze worden bij de volwassene gemaakt in het rode been merg, dat zich bevindt in de platte beenderen (schouderblad, borstbeen, bekken, schedel en wervels). Het merg van de pijpbeenderen bestaat voorna melijk uit vet en is daarom geel achtig. De voedingswaarde daarvan wordt in het algemeen overschat. Van vlees kan men een krachtige bouillon trekken, met beenmerg kan men hoog stens een vetlaag op de soep maken want veel eiwit bevat het niet. Als men een zieke bouillon wil geven ma ke men deze dus van vlees. Er zijn drie soorten bloedcellen: ro de en witte bloedlichaampjes en bloed- plaatjes. De rode bloedlichaampjes hebben de vorm van afgeplatte bolle tjes, die op doorsnede 0,007 mm meten. In 1 kubieke mm, dus een hok je dat 1 mm lang, 1 mm breed en 1 mm hoog is, zitten 5.000.000 rode bloedcellen. De rekenliefhebbers mo gen verder uitrekenen hoeveel rode veelvuldig toegepast bij het stellen van de diagnose of het nagaan van het ziekteverloop. Als er te weinig rode bloedlichaampjes in het beenmerg worden gemaakt ontstaat er bloedar moede. Deze gebrekkige aanmaak kan velerlei oorzaken hebben o.a. ijzer gebrek. Een rode bloedcel leeft onge veer drie maanden. De afbraak heeft voornamelijk plaats in de milt. Bij sommige ziekten worden ze te snel afgebroken ook dit is een van de oor zaken van bloedarmoede. De rode bloedlichaampjes hebben tot taak de zuurstof die wij inademen, uit de lucht te halen (in de longen) en door het hele lichaam te voeren waar het aan de weefsels wordt afgegeven. Interessant is dat mensen, die in de bergen leven waar de lucht dunner en er dus minder zuurstof beschikbaar is, meer rode bloedlichaampjes heb ben om toch zoveel mogelijk zuurstof op te kunnen nemen. Witte bloedlichaampjes zijn er veel minder, ongeveer 1 op 700 rode cellen of plusm. 7000 per kubieke mm. Zij hebben tot taak binnengedrongen on gerechtigheden onschadelijk te maken. Tenslotte de bloedplaatjes, deze zijn onmisbaar voor de bloedstolling. Vol gende week verder. St. ding, die vele kopers in verband met de wijziging van de omzetbelasting hadden aangenomen. Vooral de schor sing van het radiokartel, die tijdens de beurs viel, had een dalende tendenz tot gevolg. Er werden veel buitenlandse con tacten gelegd, die in de sectie gebruiks goederen op het Vredenburg tot talrijke orders, waaronder enige zeer aanzien lijke, geleid hebben. In de sectie der kapitaalsgoederen aan de Croeselaan kwamen de orders uiteraard minder vlot tot stand, omdat het daarbij om vaak zeer grote bedragen ging. Toch werden enige grote stukken, zoals graafmachines en betonsilo's, waar mee bedragen van 30.000 a 40.000 gul den gemoeid waren, verkocht. De grote buitenlandse belangstelling kwam uit België en West-Duitsland. De bezoe kers waren afkomstig uit 66 verschil lende landen, o.m. IJsland en de Bar- bados-eilanden. Wat de buitenlandse exposanten be treft, de Tsjechen hebben zeer veel succes gehad met hun machines en textiel. Zwitserland en Luxemburg waren tevreden, België was niet on tevreden. Voor de Russen is de beurs een geslaagde kennismaking met de Nederlandse markt geweest. Het be zoek aan hun stand was overweldi gend groot; een steekproef wees uit, dat er in een uur bijna 4000 bezoekers waren. De conclusie van de Sovjet exposanten was, dat de Nederlandse smaak, wat de gebruiksgoederen be treft, sterk verschilt met de Russi sche en dat het Russische prijspeil in veel gevallen te hoog ligt voor ons land. Het bontwerk was zeer in de smaak gevallen, de tapijten minder goed. De muziekinstrumenten bleken aan de hoge Nederlandse verwachtin gen te voldoen; Rosa Spier was ver rukt over een Russische harp, die zij er had mogen bespelen. Onder de Nederlandse exposanten was de groep, die gaskachels e.d. bracht, zeer tevreden. Voor oliestook- kachels bleek de belangstelling aan zienlijk toegenomen. De textielexposan- ten waren - gezien de lage verwachtin gen - niet ontevreden. In de speelgoed branche waren de resultaten matig, al werden er enige goede orders voor het buitenland afgesloten. Bijzonder goed daarentegen in de branches van zilverwerk, uurwerken en bijouterieën. De machinefabrikanten waren tevre den, de handelaren in bouwmaterialen eveneens. In de technische sector wer den goede contacten gelegd met Zuid- Afrika en Spanje, al leidde dit nog niet tot grote orders. De hergroepering is een groot suc ces gebleken. Ook de exposanten, die er aanvankelijk sceptisch tegenover stonden, moesten na afloop verklaren, dat het samenbrengen van gelijke en aanverwante artikelen b(j de bezoekers zeer goed ingeslagen was. Vooral de buitenlandse bezoekers hebben dit sys teem van vakbeurzen In het grote ge heel bijzonder gewaardeerd. Zoals gebruikelijk werden er over het bezoek geen cijfers vrijgegeven. Wel werd medegedeeld, dat het aantal on geveer even groot was als verleden Jaar. De algemene indruk van de ex posanten was, dat het percentage po tentiële kopers gestegen was ten koste van het alleen maar belangstellende publiek. De laatste categorie was Dins dag bijzonder sterk vertegenwoordigd; de handel ondervond er nadelen van. Bedrukte katoen van Boussac, donkergrijze rozen op wit. (Van onze Haagse redacteur) Die Zondag op het buitencentrum vormt tevens het officiële hoogtepunt van de viering van het 25-jarig bestaan van c - katholieke verkennersbeweging in ons land. Op Sint Jorisdag 1930 ver kregen de katholieke verkenners de Bisschoppelijke goedkeuring op hun sta tuten. De beweging telde toen een hon dertal jongens, verdeeld over vijf groe pen; thans zijn er rond 43.000 katholie ke verkenners in ons land. Over de ge hele wereld wordt het Spel van Verken nen beoefend door zes millioen padvin ders. De officiële viering van het 25-j. be staan der beweging wordt 21 en 22 Mei gevolgd door een grote leidersbijeen komst op de Goudsberg te Lunteren. Aan deze koempoelan zullen waarschijn lijk 4000 verlennersleiders uit 72 dis tricten deelnemen. Zij staat, evenals de gehele viering van dit jaar, in het te ken van de „Zilveren Adelaar", waar mee men het verder vliegen naar de toe komst wil symboliseren. De Adelaar is tevens het teken van Sint Jan, de pa troon van de leiders. 2 en 3 Juli wordt voorts een bede vaart gehouden naar de nationale ver- kennerskerk, de dank zij een „Heitje voor een Karweitje" actie gerestau reerde kapel te Persingen. Het slot- ~ïïy atoen is sinds duizenden jaren evenzeer met de mensheid vergroeid als hout en brood, en *- X. wfj geloven niet, dat de synthetische vezels, die geboren worden in de reageerbuizen en ons sinds enkele jaren nylon en aanverwante weefsels leveren, het van het natuurproduct zullen winnen, evenmin als plastic of de voedselpillen uit de toe komstromans ooit de boom en de korenaar zullen uitrangeren. Maar de opmars der kunstvezels gaat TnK1, iwa.nt de industrie experimenteert in talloze aoTat°ria met de ongelimiteerde mogelijkheden, stoiif-,%plnJnacfïin.es Produceren de fijne, in de lucht dia» draad in non-stop-proces als duizendvou- "p monster spinnen. teweerteaen°Ver Sïelt ket katoen van zijn kant zich opkomstB?d'Slnds enkele seizoenen beleeft het een mermatèriaal T" Steeds toeneemt en die het als zo- geeft 00jc uitstek een vooraanstaande plaats Hoewel d™ coIIecties van de grote couturiers, of m °°k Steeds meer synthetische stoffen vrouweVhSt0^en hun ateliers toelaten. Maar de levend"°Udt Van katoen, omdat het onvervangbaar '^en xs' katoenen organdie voor avondjapon- mer' t Satijn glanzend imprimé katoen voor zo- "".tr en' katoenen tweed voor tailleurs, katoenen Que en katoenen clgquette en broderie voor lin- rie en niet te vergeten het plezierige poplin, dat sne gewassen en gestreken is, voor blouses. ede]eJn^.s 's, la.n9zamerhand heel knap in het ver waar nn J3 xn het telen van katoen. In Egypte, de t„nori, f vruchtbare gronden van de Nijl-delta van oliJ j en met !anee vezels groeit, is een team het nrr,1 .erden voortdurend bezig met controle van zaad „ei~ ,009stproces, en het selecteren van het voeren mT1de kwaHteit tot de grootste hoogte op te bü „„j Egypte komt de allerfijnste katoen, die ter een V'e draad geeft van 400.000 me- l«r op een kilo gewicht. Ook de katoenwevende industrie en de katoen rukkers zetten hun beste beentje voor. Ze geven un natuurproduct een injectie met de eigen- happen, die wij in nylon zo appreciëren, als de onkreukbaarheid, de gladheid enz. door een „finish" met een soort kunsthars, en door een intensieve Propaganda dwingen ze de publieke aandacht op un product als zodanig. Dat laatste doet o.a. de ranse katoenindustrie van Boussac op grootscheep- 'e wijze, door een rondtrekkende show van mo dieuze modellen, gemaakt van hun katoenen ma terialen. A™?.rig ]aar was die show. ook In Rrü,l m' En dit jaar heeft het USSac-COnCPrn in Pannec cpn Uit de speciale orlon-collectie van de Parijse ontwer per De Givenchy dit mouwloze vest op een geplis- seerde shantung rok. jCaf -"Concern in Cannes een een h" estival" georganiseerd met volon Lner'waar de beau monde mi', j. meuwste katoenen mé's dn "euwste katoenen ïmpn- PresenwL,® mar®equins kreeg ge- show T. waama deze katoen- *"rankr;;u g andere plaatsen in Jk gaat afreizen. Avondjapon van katoen Nederlandse De Nederlandse textieldrukkers laten zich de laatste tijd ook niet onbetuigd. Ze houden gezamenlijk nu en dan een show, waarbij meer aandacht gevraagd wordt voor de stof dan voor het model, zoals ook dit jaar op de textieljaarbeurs. En iimimiMimmimittimiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiib'iiimi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiniiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiini tot het eind van deze maand etale ren ze in het Stedelijk Museum te Amsterdam heel wat van hun stof fen op de expositie „Dessin en Stof", waar het publiek ook kennis kan nemen van een aantal dessin- ontwerpen door Nederlandse kunst schilders. Nu is de dessinering voor de 90 millioen meter katoen, die jaarlijks in ons land worden bedrukt, een hoofdstuk apart, èn omdat wij geen grote eigen ontwerpers hebben èn omdat de kosten ter initiëring van een nieuw dessin hier, door de ge ringe afzet, relatief zwaar wegen en bijvoorbeeld vijfmaal zo hoog zijn als voor een Duitse textieldrukker. Dat er desondanks hier iets gebeurt en dat er grote vooruitgang is, heeft ieder kunnen constateren, die de korte show heeft gezien, dezer da gen op de Utrechtse textielbeurs, waar eenvoudige zomerjaponnen werden getoond, in smaakvolle des sins, van goed gekozen, gedekte kleuren, en gemaakt van stoffen, die per meter niet meer dan een paar gulden kosten. Hoe in de toekomst katoen en nylon hand in hand zullen gaan, wijst wellicht de wisselwerking uit tussen jupon en japon! Het nylon ondergoed vermenigvuldigt zich snel, er zijn sinds zeer kort zelfs onderjurken in A-lijn. Waar mee bedoeld wordt het breed aan gezette onderstuk, eindigend in een dubbele stijve tullen strook. Er wordt tussen haakjes wat met die A-lijn gesold. Als er maar wat plooien beneden de taille zijn, wordt er al van A-lijn gesproken met brutaal voorbijzien van de essentie, die aan taille en top van dat silhouet huizen. Maar goed, de wijdvallende rok, die Dior pousseert, vraagt een stijve jupon. De nieuwste modellen zijn slap van boven, om de heup slank te houden, en worden pas halverwege „papier"-stijf, of ze van nylon of katoen zijn. Het herlevende witte katoenen onder goed blijft gaan, hebben wij ons laten vertellen, want onder een nylon japon draagt men bij voor keur katoen. Maar onder een ka toenen japon kiest men een on derjurk van nylon. Dat nylon wit blijft in de was als men het behandelt met een was- middel, waarin optisch wit, wordt nu langzamerhand wel geweten. Dat de versierende witte nylon kant, die uit Frankrijk komt, wèl, hoe ook gewassen, wit blijft en niet goor wordt, zal menigeen ontgaan zijn. De Franse industrie geeft de witte nylon een betere finish. A. Bgl. De verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging voeren sedert enige maanden een speciale actie in dienst vaardigheid, waarbij het streven is het verantwoordelijkheidsgevoel voor de vorming van geestelijke leiders te ont wikkelen. De opbrengst van deze actie van de „Zilveren Goede Daad", welke bestemd is voor de opleiding van nieu- I we priesters, zal Zondag 24 April wor- den overhandigd aan een vertegenwoor diger van het Hoogwaardig Episcopaat na een plechtige H. Mis, welke wordt opgedragen op het buitencentrum „Sint Walrick" te Overasselt bij Nijmegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9