Amsterdamse trammannen willen weerwerken DE STAKING IS TEN EINDE Stakers geschorst; het tram verkeer nog niet hervat Nu bouwvakarbeiders in Slotermeer in staking Twee doden, negen gewonden bij auto-ongeluk onder Rijswijk KLM bestelt tien DC-7C s Moderne machine met zuiger- motoren gecombineerd met turbines PALEISREVOLUTIE in Jemen Arbeidsvrede nog precair ORR Marechaussee op de bussen Ook Reiniging aan het werk Gasdruk weer normaal Vijf auto's en een motorfiets er bij betrokken Het weer Baandag a april 1955 e 79ste JAARGANG No. 26262 (Van onze speciale verslaggever) Tijdens een vergadering in Krasnapolsky in Amsterdam hebben de stakers bij de hoofdstedelijke gemeentetram besloten onverwijld het werk te hervatten. Zij handelden daarmee overeenkomstig een voorstel van het stakingscomité, dat Zondagmiddag heeft onder handeld met de besturen van de Amsterdamse afdelingen van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel en de Nederlands Christe lijke Bond van Overheidspersoneel. Naar een woordvoerder van het stakingscomité heeft medegedeeld, zouden deze besturen zich bereid verklaard hebben hun eisen te ondersteunen en voor het georgani seerd overleg te brengen. Wij vernemen echter, dat dit niet het geval is. De stakers zijn op eigen gelegenheid naar de vertegen woordigers van de Kabo en het N.V.B.O. in de hoofdstad gegaan °ïn daar officiële steun te zoeken. Zij bleken ten einde raad. Van de zijde van de beide organisaties is hun medegedeeld, dat hun niets anders te doen overbleef dan te adviseren het werk te hervatten. Men kon de stakers geen enkele toezegging doen. Desalniettemin hebben de leden van het actiecomité dit onderhoud aangegrepen als een soort tastbaar resultaat van de staking om daardoor de Verantwoordelijkheid voor verdere actie van zich af te kunnen schuiven en een reden te hebben de trammensen weer aan het Werk te laten gaan. Nu daartoe besloten is, is de laatste fase van de stakingsrage ingetreden. Vanmiddag tussen twee en drie uur zullen de stakers zich bij hun personeelschefs melden. Zij kunnen echter niet onmiddellijk aan het werk, daar B. en W. van Amster dam alle stakers hebben geschorst. De remises blijven voor hen dus gesloten. De gemeente is zeker niet van plan alle stekers weer in dienst te nemen. Het heeft er alle schijn van, dat B. en W. deze gelegenheid te baat willen nemen om hun diensten te zuiveren communistische raddraaiers. 45 tramstellen en 75 bussen in dienst d °P een vergadering van 700 a 800 le- ?etl van de Gemente-Reiniging in ge euw Bellevue te Amsterdam is van- entend besloten, dat ook het personeel >?,n de Gemeente-Reiniging het werk a' hervatten. WÈm Internationale visserij conferentie Amsterdam—New York zonder tussenlanding Eerste aflevering over een jaar Ook P.T.T.-personeel wil loonsverhoging Tien procent plus honderd gulden ineens G.A.O. in het bouw bedrijf WINKELSLUITING OP 30 APRIL EN 5 MEI? PIERVISSER VER- DRONKEN De aardbeving op de Philippijnen: 432 doden MOTOR-BROMFIETSKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het gemeentebestuur van Amsterdam, dat aanvankelijk lijdelijk toezag hoe de staking zich uitbreidde, heeft van Za terdagmorgen af krasse maatregelen ge troffen. Aan de minister van Oorlog wer den militaire chauffeurs gevraagd om de gemeentebussen te bemannen en in de nacht van Zondag op Maandag heb ben zü de stakers schriftelijk doen we ten dat zij gestraft zullen worden met ontslag uit de dienst. Om formele rede nen wordt dit ontslag ingeleid door een schorsing met inhouding van de gehele bezoldiging. B. en W. zullen zich nader beraden wie van de stakers, die zich komen melden, zij in de gelegenheid zul len stellen het werk te hervatten. Het ligt namelijk bepaaldelijk niet in de be doeling van B. en W. alle stakers weer in hun diensten toe te laten. Nu geble ken is dat de hoofdstedelijke bevolking zich vrij snel aanpast aan een inkrim ping van het stadsvervoer meent men een door een reeks van ontslagen ont staan arbeiderstekort te kunnen opvan gen. Het gemeentebestuur voelt zich bij deze maatregelen geruggesteund door de bonafide vakbonden die zich, blijkens in het weekeinde afgelegde ver klaringen, met kracht tegen de staking verzetten en hun stakende leden aue steun hebben ontzegd zolang het weru niet is hervat. Intussen is tijdens de vergadering van de stakers van vanmorgen een bouwvak arbeider komen meedelen dat uit sym pathie met de actie van de trammannen vanmorgen een groot deel van de bouw vakarbeiders in de nieuwbouw in Am sterdam West, in de tuinsteden Sloter meer en Geuzenveld het werk voor 24 uur heeft neergelegd. Vanmorgen om half negen reden in Amsterdam 45 tramstellen en 75 bussen. t)e trams reden van 7 tot 10 uur en zou den daarna weer rijden van 15.30—18.30 Uur. De bussen zouden in dienst blijven fan half zeven des morgens tot acht uur Vanavond. In plaats van twee militaire chauf feurs, zoals Zaterdag en Zondag het ge- Val was, reden vanmorgen de bussen Wet een militaire chauffeur en een ma- rechaussee. Deze verandering houdt verband met de verdeling van de rusttijden van de Wilitaire chauffeurs. jj.^Ten besloot hiertoe nadat bericht was 'nnengekomen, dat het trampersoneel t werk zal hervatten. Cniv,6 woordvoerder van de stakings- ^"yhnissie, de heer W. Daemen, deelde ten dat als het gemeentebestuur rech- a a van bepaalde personeelsleden zou tieki sten- dan speciaal daarvoor op te Sten- c°mité's daartegen ten sterkste Ulr>g zullen nemen. Dp hacf, gasdruk in Amsterdam is van- ^Vorden°m yÜf uur weer normaal ge- heel Kashouders bleken toen weer ge- Sevuld te zijn. Met zorg in het hart zijn de Amster dammers het weekeinde ingegaan. Za terdagmorgen had de staking zich uit gebreid over het merendeel van de gemeentediensten en -bedrijven. Bijna vijfduizend man namen aan de staking deel. De twee grootste gasfabrieken waren geheel lamgelegd en men moest ertoe overgaan de gastoevoer Tijdens de voetbalwedstrijd Nederland België hoefden vele militaire stadsbus chauffeurs niet te rijden; zij zochten hun vermaak niet ver weg. De fotograaf trof deze militairen bij het Olympisch Stadion aan, die zich best amuseerden met een gezellig spelletje: touwtje springen. op bepaalde tijden geheel af te sluiten. Men vreesde dat de electrische cen trales gevaar liepen in de staking be trokken te worden en de hoofdstede lingen putten reeds emmers water uit angst dat ook de waterleiding zoals dat heet „plat" zou gaan. Er ontstond een run op zaken waar petroleum werd verkocht en duizenden kaarsen zijn ingeslagen. Op dat moment greep het gemeente bestuur in. Militairen kropen achter het stuur van gemeentebussen. Alle vervoer was gratis. Manschappen van het Ma rine-etablissement, voornamelijk stokers en machinisten, werden opgeroepen om in de gasfabrieken te gaan werken. Op zeer verstandige wijze werd de voorraad gas verdeeld, zodat bijna niemand er werkelijke hinder van ondervond. De po litie kreeg instructies om door een uiterst rustig optreden incidenten te ver mijden, omdat men zich bewust was dat bij ernstige botsingen de situatie hope loos zou worden. Door deze maatregelen werd de staking voor een goed deel doorbroken. Het hoofdstedelijk bestuur kwam voor de vuurproef te staan Zondagmiddag toen tienduizenden voetballiefhebbers naar het Olympisch Stadion vervoerd moesten worden. Die proef heeft men glansrijk doorstaan ten aanschouwen van duizenden en duizenden Amsterdam mers, die feitelijk anders hadden ver wacht. Rumoerige vergadering Financiële redenen hebben vooral de doorslag gegeven bij de overweging van de vraag of de staking al dan niet zou worden voortgezet. Dat bleek Zaterdagavond reeds toen tweeduizend stakers bijeenkwamen in de garage van een van de grootste taxi ondernemingen van de hoofdstad. Die garage was door het taxibedrijf gratis ter beschikking gesteld. Tijdens die ver gadering is besproken of men op een voorstel van de secretaris van de plaat selijke afdeling van het Christelijk Na tionaal Vakverbond zou ingaan. Dat voorstel hield in dat deze secretaris, ue he-. Baatenburg de Jong, als georga niseerde in een officiële vakbond de eisen en grieven van de stakers aan burgemeester en wethouders van Am sterdam kenbaar zou maken, nu B. en W. Vrijdagavond reeds niet bereid waren gebleken met het stakingscomité in on derhandeling te treden. Aan dat voor stel was de voorwaarde verbonden, dat het werk spoedig moest worden hervat. Het was een rumoerige bijeenkomst, als alle vorige. De gerenommeerde agitatoren voerden weer het hoogste woord en trachtten de stakers op te wekken niet op dit voorstel in te gaan. Dat is hun ook gelukt. Er waren op die vergadering echter vele vrouwen van stakende trammannen meegeko men en in die hoek bleek het enthou siasme voor de actie reeds danig ge luwd. Nu zij bij de erkende vakbonden geen steun meer ondervinden, staan de stakers met de rug tegen de muur. Zij weten dat de overheid niet tot con cessies bereid is en met alle middelen zal trachten hun actie te breken. De strijd krijgt daardoor een uiterst tra gisch karakter, waarin weinig kans is op een overwinning. Veel werkwilligen De Katholieke Bond van Overheids personeel en de Nederlands Christelijke Bond van Overheidspersoneel hebben Zaterdagmiddag op een vergadering ge tracht hun stakende leden het nutteloze van hun actie te doen inzien. Als gevolg hiervan hebben velen zich weer voor het werk gemeld. Het personeel van de Zui- der- en Westergasfabriek had besloten weer aan het werk te gaan, wanneer de marinemannen uit de fabrieken zouden verdwijnen. Aan deze eis heeft de burge meester van Amsterdam geen gevolg gegeven. Integendeel is voor Maandag versterking van het contingent marine mannen gevraagd. De stakers is mede gedeeld dat zij, ook wanneer zij dat zou den willen, het werk niet kunnen her vatten, omdat zij .geschorst zijn. Dit in verband met het feit dat de gemeente niet van plan is alle stakers weer in dienst te nemen. Met de militaire hulp hoopt men op redelijke wijze het stads vervoer en de gaslevering te kunnen regelen, zodat men geen directe be hoefte heeft aan grote aantallen werk willigen. Intussen heeft het staklngscomïté contact gezocht met het hoofdbestuur van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen en de Algemene Bond van Ambtenaren. Dit bestuur heeft echter medegedeeld met dit comité niet te willen onderhandelen. Het is van mening dat het werk moet worden hervat en dat via het georganiseerd overleg de belangen van de leden van beide bonden kunnen worden be hartigd. Na de vergadering van Za terdagavond, tijdens welke het voor stel van de C.N.V.-secretaris is ver worpen, hebben ook de Kabo en het N.V.B.O. de stakers medegedeeld niet langer te kunnen onderhandelen. ,,U pleegt verraad aan uzelf, uw gezin, de bevolking van Amsterdam en aan de democratie. Ten laatsten male wek ken wij u op uw verstand te gebruiken en u onmiddellijk te melden bij uw personeelschef. Daarna kan het over leg met B. en W. op gang komen". Zondagavond omstreeks half tien is op de Rijksweg Den Haag-Rotterdam nabij de ingang van het vliegveld Ypen- burg een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft gekost en waarbij negen personen ge wond werden, van wie verscheidenen zwaar. Bij dit ongeluk waren vier Nederlandse en één Belgische wagen en een motor fiets betrokken. Een wagen uit een file die in de richting Rotterdam reed was uitgeweken naar het linker weggedeel te om in te halen en kwam daarbij in botsing met een wagen uit een file uit de tegengestelde richting. De ge volgen waren ontzettend. Direct na het ongeluk schoten particulieren toe om de slachtoffers uit de brokstukken van de auto's te halen. Van Delft, Rijswijk en Voorburg rukten ambulances uit. Bo vendien werden kraanwagens gestuurd om te assisteren bij het vrijmaken van de gewonden uit de ravage. Ook een inspectiewagen van de wegenwacht was behulpzaam, evenals personeel van het vliegveld Ypenburg. De doden zijn de 31-jarige heer A. V. uit Rotterdam; wiens stoffelijk over schot werd overgebracht naar de be graafplaats te Rijswijk en mej. Van H. te: -V i uit Amsterdam, wier stoffelijk over schot naar het Hippolytusziekenhuis te Delft is vervoerd. Voorts werden naar dit ziekenhuis ge bracht, de 46-jarige heer J. V. uit Rot terdam (die na verbonden te zii" huis waarts kon reizen), de 58-jarige heer P. W. eveneens uit Rotterdam die een shock en hoofdwonden had, mej. N. W. 28 jaar, uit Rotterdam, eveneens met een shock en hoofdwonden, de 55-jarige mevrouw J. K. uit Rotterdam, die na behandeling huiswaarts kon keren, de 54-jarige heer G. uit Rotterdam, die twee benen en een arm brak, en een vrouwelijke patiënte. Naar het Oud- en Nieuw Gasthuis te Delft werden vervoerd: de 52-jarige me vrouw C. uit Rotterdam, die een ge broken elleboog en rugletsels had, de 59-jarige mevr. H. van K. uit Rotter dam met hoofdwonden, een gebroken bovenbeen, een gebroken enkel en een heupfractuur. In het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag werd met hoofdwonden en een hersenschudding opgenomen het 14- jarige meisje G. uit Rotterdam, doch tertje van de heer G. uit Rotterdam, die in het Hippolytusziekenhuis te Delft werd opgenomen. Nóg drie doden In de scherpe bocht in de rijksweg tussen Ede en Otterloo is Zondagmiddag een ongeluk gebeurd, dat de 49-jarige werkmeester H. A. Eras uit Utrecht het leven gekost heeft. Vermoedelijk is de heer Eras in de bocht met zijn motor van de weg af geraakt. De voetsteun van de motor kwam daarbij in aanraking met een in de berm liggende gekapte boom, waar na de motor verder doorschoot. Acht tien meter van de boom verwijderd vond een passerende automobilist het stoffe lijk overschot van het slachtoffer, onder zijn motor liggend en met een grote hoofdwond. Vermoedelijk is hij op slag dood geweest. Zondagmiddag vloog de 22-jarige fa brieksarbeider A. Lammers uit Budel in Soerendonk met zijn motor uit de bocht tegen een telefoonpaal. Hij stierf onderweg naar het ziekenhuis. Zondagmiddag werd honderd meter voorbij de overweg te Meerssen in de richting Valkenburg de 76-jarige Maas trichtenaar H. Eyckeboom door de elec trische trein Heerlen-Maastricht gegre pen en vrijwel op slag gedood. Naar oog getuigen mededeelden is de man onder de draad langs de spoorlijn gekropen, vermoedelijk om zijn weg te bekorten. Op 18 April zal te Rome onder aus piciën van de Verenigde Naties een wereldconferentie worden gehouden voor het vaststellen van internationale regelen voor de visserij. De conferen tie zal tevens kwesties der territoriale wateren en dergelijke problemen be studeren. De Amsterdamse stadsbussen, die door militairen worden gereden, zijn het middelpunt van de belangstelling van de stakers en van hen, die met deze staking sympathiseren. Bij het Centraal Station houdt politie te paard een oogje in het zeil, om het busverkeer onge stoord voortgang te doen vinden. (Van onze luchtvaart-redacteur) De belangrijke beslissing over de ver nieuwing van de K.L.M.-luchtvloot is gevallen: de directie van de nationale luchtvaartmaatschappij heeft vandaag tien DC-7C vliegtuigen besteld bij de Amerikaanse Douglasfabrieken. Vol gend jaar zullen de machines in de maanden April tot Augustus volgens het contract worden afgeleverd. De bestelling, waarmee een bedrag van ongeveer honderdtwintig millioen gulden is gemoeid, maakt een einde aan maandenlange onderzoekingen en besprekingen van deskundigen en de directie van de K.L.M., die tot voor kort nog tussen vier types twijfelden. Het wordt steeds moeilijker op het juiste ogenblik het meest geschikte vliegtuig te kiezen, vooral omdat de luchtvaart zich nog steeds in het over gangsstadium bevindt, waarin de oude zuigermotor langzaam wordt verdron gen door de schroefturbinemotor en de straalmotor. De DC-7C, waar de K.L.M. op goe de gronden van verwacht dat dit type de uiterst moderne luchtvloot van ons land volgend jaar op peil zal houden, heeft als voortstuwingsmid del nog een compromis. De vier mo toren van het vliegtuig zijn „turbo- compound"-motoren van de Wrigt- fabrieken, dat zijn normale zuiger motoren gecombineerd met turbines. De uitlaatgassen van de zuigermoto ren worden door de turbines gevoerd, waardoor een extra voortstuwings kracht wordt verkregen. De nieuwe aanwinst van de K.L.M. heeft een kruissnelheid van 550 km. per uur. De Douglasfabrieken geven hem nog 10 km per uur meer, maar de K.L.M. schat de prestaties lager. Het vliegbereik bedraagt 9.000 km, waar door de DC-7C met maximale lading zonder tussenlanding afstanden kan af leggen als AmsterdamNew York en AmsterdamKarachi. De DC-7C kan in de touristenklasse 78 passagiers ver voeren en in de eerste klasse uitge rust met lounge en „Sleepairs" waarop de inzittenden comfortabel kunnen sla pen 38 passagiers. De bond van Nederlands PTT-personeel, die niet in het georganiseerd overleg is opgenomen, heeft Zaterdag in Utrecht een landelijke loonconferentie gehouden over de salarisvoorstellen, voor het overheids personeel. De toegezegde loonsverhoging werd onvoldoende geacht. Een loonsver hoging van tien procent plus honderd gul den ineens werd rechtvaardig geacht. Besloten werd een brief met deze ver langens te zenden aan de ministerraad. Eveneens is aan de ministerraad een tele gram gezonden, waarin de mening wordt uitgesproken, dat de staking van het over heidspersoneel in Amsterdam had kunnen worden voorkomen wanneer „onze eis van tien procent en honderd gulden ineens was ingewilligd". Voorts is een telegram verzonden aan de vergadering van de centrale voor Ho gere Rijksambtenaren in Den Haag, waar in de bereidheid wordt uitgesproken de activiteit van de centrale te ondersteunen. Na langdurige onderhandelingen *ussen de werkgeversorganisaties, samenwerkend in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, en de werknemersorganisaties, is overeen stemming bereikt over een collectief ar beidscontract voor het bouwbedrijf. Dit contract, de eerste CAO na de oorlog, bestaat uit een mantelcontract met bij lagen voor de burgerlijke en utiliteits bouw, de water-, spoor- en wegenbouw, het „zwarte corps", het hei-, het straat- makers- en het steenzettersbedrijf. Partijen zullen zich nog nader beraden over een CAO voor de chauffeurs, werk zaam in het bouwbedrijf. De nieuwe CAO zal op korte termijn ter goedkeuring worden voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars. Voor uitlopend op deze goedkeuring is overeen gekomen, dat de bepaling in de CAO, dat wachtdagen zullen worden doorbetaald, reeds op een nader te bepalen datum ln de loop van deze maand van kracht zal worden. De K.L.M. heeft in haar keuze alle andere Europese luchtvaartmaatschap pijen, met uitzondering van de Franse „Air France" en de nieuwe Duitse „Lufthansa", practisch op de voet ge volgd. De Belgische SABENA, de Brit se BOAC, de Scandinavische lucht vaartmaatschappij S.A.S. en de Zwit serse Swissar hebben namelijk even eens DC-7C-vliegtuigen besteld. Met de tien van de KLM heeft Douglas thans in totaal 48 bestellingen op de DC-7C geboekt. De eerste machine van dit type zal waarschijnlijk aan het einde van dit jaar te Santa Monica in Cali- fornië de lucht in gaan. De K.L.M. is door deze bestelling de enige lucht vaartmaatschappij gebleven, die alle types van de Douglas-fabrieken heeft gevlogen of besteld. De DC-7C weegt door het gebruik van nieuwe, lichtere materialen min der dan zijn voorgangers, alhoewel het vliegtuig aanmerkelijk groter is. In vergelijking met de grootste Douglas- machine die de K.L.M. thans in ge bruik heeft, de DC-6B, is de DC-7C ruim vijf en een halve meter langer, terwijl de spanwijdte van de vleugels ruim drie meter groter is. De afmetin gen van de nieuwe aanwinst van de K.L.M. zijn namelijk: spanwijdte 38.86 m, lengte 38.80 m, en hoogte 8.72 m. De grotere lengte van de vleugel is zeer belangrijk, want daardoor konden de motoren verder van de romp in de vleugel worden aangebracht, hetgeen het voor de passagiers zo hinderlijke lawaai van de motoren in de cabine aanmerkelijk heeft verminderd. In het Arabische koninkrijk Jemen heeft zich een paleisrevolutie voorge daan, waarbij drie broers uit de heer sende familie betrokken zijn. De oudste van hen, de 61-jarige Sayf'-al-Islam Ah mad ibn Yahia, die met de titel van imam op de troon zetelde, heeft plaats moeten maken voor zijn 43-jarige broer Abdoellah. Een van de eerste regerings daden van de nieuwe imam was een verzoek aan de Egyptische regering om zijn broer Hassan, die thans als premier van Jemen in Cairo vertoeft, daar te houden, omdat zijn aanwezigheid in Je men aanleiding tot onlusten zou kunnen worden. Imam Abdoellah was minister van Buitenlandse Zaken en vroeger heeft hij het premierschap bekleed. In een telegram aan de Jemenietische vertegenwoordiging te Cairo heeft hij aangekondigd een politiek van sociale en economische hervormingen te zullen voeren en alles te zullen doen om bloedvergieten te voorkomen. De Nederlandse Katholieke Bond van administratief, verkopend- en verzeke- ringspersoneel „St. Franciscus van As- sisië" en de Nederlandse Christelijke Beambtebond, hebben zich tot de cen trale werkgeversorganisaties in de de tailhandel gewend met het dringend verzoek, alle invloed aan te wenden, opdat door sluiting van de winkels op 30 April en 5 Mei ook het winkelperso neel in de gelegenheid wordt gesteld die dagen met de overige Nederlandse bevolking te vieren. Aangezien verwacht mag worden, dat het merendeel der Nederlandse ar beidende bevolking, ingevolge het door de Stichting van den Arbeid gegeven advies ook Zaterdag 30 April de gehele dag vrij zal zijn, zijn de genoemde or ganisaties» van mening, dat in elk ge val een sluiting der winkels op 30 April na de middag mogelijk is. Zaterdagavond is de 55-jarige mon- t ar J. M. uit Velsen-Noord, die op de Noorderpier te IJmuiden aan het vis sen was en daarbij op de betonnen blokken geklommen was, vermoedelijk uitgegleden. Hij werd na enige tijd ge mist door de andere vissers, die op '.oek gingen en hem toen tussen de blokken vonden, liggend in het water. Met de loodsafhaler Geep was de Ongevallen- dienst snel ter plaatse. De man werd naar het ziekenhuis overgebracht waar bleek, dat hij was overleden. De wilde staking bij een groot deel van de Amsterdamse overheidsdiensten die in de afgelopen dagen het leven in de hoofdstad bijna heeft ontwricht, heeft Nederland met een schok tot het in zicht gebracht dat de veel geprezen ar beidsvrede in de grote steden nog steeds op een wankele basis rust. On danks het georganiseerde overleg en on danks de afwijzende houding van de er kende vakorganisaties heeft vrijwel het gehele rijdende personeel van de Am sterdamse tram, gevolgd door grote groepen sympathisanten uit andere ge meentelijke diensten en bedrijven het werk neergelegd. De leiding van de communisten bij deze kettingreactie was zonder moeite te constateren. Maar daarmede is het feit van de eens gezindheid van de trammannen niet verklaard. Ih de plotseling opgekomen stakingsgolf is de bestuurders van de erkende, organisaties de leiding volko men uit de handen gelopen. Ook Het on zekere beleid van het college van B. en W. van Amsterdam duidt op ver rassing. Nu men van de eerste schrik bekomen is hebben B. en W., na lang durig overleg met de vakbondsbestuur ders, besloten zeer krachtige maatrege len te nemen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat er voor de raddraaiers ontslag zal volgen. Indien men tot het laatste zou besluiten, zijn rtpercussies te verwachten waarvan de omvang nog niet valt te overzien. Het feit valt nu eenmaal niet te loochenen dat de C.P. N. in Amsterdam een grote en roeri ge aanhang heeft. En juist in de over heidsdiensten is de C.P.N. en daarme de de E.V.C. sterk vertegenwoordigd. Sinds de oorlog kan men zelfs in ver schillende bedrijven van een commu nistisch overwicht spreken. De Amster damse tram heeft bovendien nog ruim zijn deel gehad van andere moeilijk heden. Bij de veel besproken tramaffai re van het vorig jaar is duidelijk ge constateerd dat het falend personeelsbe leid van de oude directie de sfeer on der 't personeel bijzonder had geschaad. Het moeizaam verloop van de onder handelingen over de loonsverhogingen voor het lagere overheidspersoneel was waarschijnlijk de druppel die de emmer deed overlopen. De tactici van de E.V. C. hadden het moment voor de sta kingsbeweging daarom gnnstig gekozen. Wanneer Nederland, althans Amster dam, niet in een situatie als in Frank rijk wil geraken waar stakende over heidsdiensten bijna een gewoon ver schijnsel zijn, zal men de oorzaak van deze staking zeer nauwkeurig moeten opsporen. De loonkwestie heeft aller eerst een belangrijke rol gespeeld, maar naar ons gevoel moet een der oorzaken ook gezocht worden in het da lende prestige van het overheidsperso neel, dat door vele oorzaken zijn tradi tioneel aanzien verliest en in lagere re gionen zelfs duidelijke tekenen van pro letarisering begint te vertonen. In Am sterdam, vanouds radicaal in arbeids zaken, zij-» de gevolgen daarvan het eerst aan de dag getreden. Maar de mo gelijkheid is niet uitgesloten dat ook andere steden op den duur met dit ge vaarlijk verschijnsel zullen kennisma ken. Bij de aardbeving op de Philippijnen van verleden week Vrijdag zijn, vol gens officiële mededelingen in totaal 432 personen om het leven gekomen. Meer dan 2.000 personen liepen ver wondingen op. Zaterdag werden in het zelfde gebied, op het eiland Mindanao, weer enige lichte aardschokken waar genomen. Advertentie (Tot Dinsdagavond) Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Later opklaringen. Aan houdend zacht weer. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. Zon: 6.10—I9.2L Maan: 17.49—5.04.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1