ondanks tramstaking Ie wolf en de havik Hogere ambtenaren vrezen nieuwe nivellering i Brand in een Belgische bioscoop eist 39 doden sric öe noopman Mannen van de K.A.B. dienen bedrijven op gang te houden Mens of Wolf? r v Zware ontploffing tijdens een kindermatinée „Wij bekommeren ons niet om geld" Incidenten uitgebleven N.V.V. valt het C.N.aan Moeilijkheden iii N.V.V. bij Protestvergadering in Den Haag Mgr. dr. A. Hanssen Uitslaande brand in de Haagse binnenstad VERKLARINGEN VAN DF. VAKBONDEN 1 J M-fo fiefuteiJ{U'foKeZui&tdh: 25 jaar priester MAANDAG 4 APRIL 1955 PAGINA 3 W: w MM A ■j Extra-vrijaf bij N.S. op 30 April en 5 Mei door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Sen stroomden 2500STE LID VAN „ST. BERNULPHUS" (Van onze speciale verslaggever) Tweehonderddertig militairen van het corps Aan- en Afvoertroepen, die vijf en zeventig stadsbussen bemanden en een honderdtal werkwillige per soneelsleden van het gemeentelijk Vervoerbedrijf op vierenvijftig trams hebben er Zondag voor gezorgd, dat alle zestigduizend enthousiastelingen tijdig hun plaatsen op de tribunes van het Olympisch Stadion hebben kun nen innemen om daar de voetbalwedstrijd HollandBelgië te zien. Nog nooit heeft de Amsterdamse gemeentetram in heel haar vijftigjarig bestaan zoveel service aan haar passagiers verleend. Alle vervoer op trams en bussen was gratis. „Wij bekommeren ons in deze dagen niet om geld'', had de direc teur van de gemeentetram, de heer Ywema Zaterdag verklaard. „Iedereen mag voor niets meerijden." Het merendeel van de bussen en de trams reed rechtstreeks van het Centraal Station naar het Olympisch Stadion. Een ander deel startte bij het Amstelstation met eenzelfde bestemming. Slechts een klein gedeelte verzorgde het normale stadsverkeer. Het was drukker in de stad dan bij vorige interland-wedstrijden, omdat duizenden waren uit gelopen om te zien hoe het gemeentebestuur erin zou slagen de tienduizen den te vervoeren en of de stakende trammensen nog iets zouden ondernemen om daarbij roet in het eten te gooien. Welnu, gisteravond konden de Ver keerspolitie en de directie van de gemeentetram verklaren, dat „alles prach tig was verlopen", beter dan men zich had durven voorstellen. En ernstige incidenten zijn uitgebleven. De staking in Amsterdam is een nette staking, de stakers onthouden zich van rigoureuze acties, zjj volstaan met niet te werken en laten eenieder die dat wel wil rustig zijn gang gaan. Slechts en kele opgeschoten jongelieden hebben getracht wat roet in het eten te gooien. Op het Stationsplein heeft de politie Een bewoner van de vier tot vijf meter brede Hartogstraat in de Haagse binnen stad ontdekte Zaterdagmiddag dat zware vlammen uit de bovenverdieping van het kantoor en magazijn van de uitgeverij Van Stockum sloegen. Het vuur was zo hevig, dat enkele minuten later reeds het houtwerk van de voorgevel van het pak huis aan de overkant vlam vatte. De Haagse brandweer rukte met groot materieel in zeer korte tijd aan. Ongeveer na een uur had men de brand onder knie. „Het is de plicht van de mannen van de K.A.B. en van de K.A.B.O. om zo eensgezind mogelijk en zo goed mogelijk de Amsterdamse diensten op gang te houden en aan het werk te blijven", al dus heeft de heer J. A. Middelhuis, bondsvoorzitter van de K.A.B. ver klaard. Met scherpe woorden keurde hij na mens de verbondsleiding van de K.A.B. de staking in Amsterdam, die naar zijn mening „door communistische en E.V.C.-demagogen" ontketend is, af. „Ook de katholieke bond van over heidspersoneel keurt deze wilde sta- -king af", zo vervolgde hij. „Voor zover er bij de tram en andere diensten nog wordt gewerkt, zijn daarbij vele leden van onze bond, die dus in uitermate moeilijke omstandigheden verkeren. Het odium van maffer, onderkruiper of ver rader weegt zwaar in de arbeiderswe reld. Na een uiteenzetting over de moeilijk heden, waarmede ondanks de toenemen de welvaart de laagstbetaalden te kam pen hebben, ook in het vrije bedrijfs leven, zeide hij, dat de vraag van het sociale minimum niet af te doen is met een verwijzing naar de cijfers van het centraal bureau voor de statistiek en de geleide loonpolitiek. Beide hebben vol gens de heer Middelhuis in de periode van nationale armoede goede diensten bewezen. Thans moet die vraag bezien en aangepakt worden vanuit een ruim inzicht in de toestanden, verhoudingen en mogelijkheden van thans, niet met wilde stakingen, die haat en wantrouwen zaaien tussen mensen, die in vertrouw- vol beraad telkens weer de middelen moeten vinden voor de oplossing van nieuwe problemen. En daarvan is het loonvraagstuk er slechts één. „Het is slechts juist te beoordelen in verband met al de andere vraagstukken, zoals die van de werkgelegenheid in de toe komst, de inndustrialisatie, volkswonin- bouw en andere". Het dagelijks bestuur van het N.V.V. heeft naar aanleiding van de Amster damse staking de volgende verklaring uitgegeven. „Het dagelijks bestuur stelt met klem vast, dat deze stakingen in strijd zijn met iedere bonafide vakbewegingspoli- tiek en dus met de werkelijke belangen der Nederlandse werknemers. Het is van oordeel dat het hier een aanval betekent op het sedert 1945 in Nederland heer sende systeem van loonpolitiek, dat tot zegen van de Nederlandse werknemers en het Nederlandse volk heeft gestrekt. Het is dan ook duidelijk dat het hier een door de communisten opge zette actie betreft. Het dagelijks bestuur meent derhalve dat deze staking geen succes kan en mag hebben. Het dagelijks bestuur moet helaas vaststellen dat de voedingsbodem voor deze communistische agitatie mede door de confessionele organisaties van over heidspersoneel is voorbereid door het in het openbaar stellen van looneisen, waarvan tevoren vaststond dat zij niet voor verwezenlijking vatbaar waren. Met verbazing heeft het dagelijks be stuur voorts kennis genomen dat de rede van de voorzitter van het C.N.V., waarin deze weliswaar stelde dat de staking moest worden afgekeurd, maar op grond van overigens onjuist geïnter preteerde gegevens concludeerde, dat de eisen gerechtvaardigd waren, waarmede het stakingsvuur werd aangeblazen. Het dagelijks bestuur vindt deze uit spraak een bona fide vakbondsbestuur der onwaardig. Het acht het absoluut noodzakelijk dat het werk in Amsterdam zo spoedig mogelijk wordt hervat. De taak van de gemeentebedrijven van Am sterdam dient in het belang van de be volking zo spoedig en goed mogelijk te worden vervuld en het dagelijks bestuur betuigt dan ook zijn volledige instem ming met de door het gemeentebestuur terzake getroffen maatregelen. Het roept alle leden van het N.V.V. op zich met kracht tegen deze ook poli tiek geïnspireerde agitatie te verzetten en de betrokken werknemers de arbeid zo spoedig mogelijk te hervatten". Antwoord C.N.V. Het bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond, het C.N.V., heeft hier op geantwoord dat deze verklaring be vestigt dat het N.V.V. en de bij dit ver bond aangesloten ambtenarenorganisatie zich in ernstige moeilijkheden bevinden. Onder de leden van de laatstbedoelde or ganisatie heerst grote ontstemming over het gedrag van haar vertegenwoordigers tijdens het overleg over de ambtenaren salarissen. Deze ontstemming is zo groot, dat het N.V.V. het kennelijk nodig acht door middel van radioverklaringen, persbe richten e.d. de aandacht van zichzelf af te leiden en de verantwoordelijkheid voor de door communisten geleide staking te leggen op de confessionele vakbeweging in het algemeen en op het C.N.V. in het bijzonder. Het N.V.V. volgt hierin een tactiek, welke klaarblijkelijk meer is gericht op het belang van de eigen organisatie dan op het landsbelang, dat voor het breken van de staking een eenheid in optreden van de bonafide vakbeweging eist. Het verbondsbestuur van het C.N.V. acht het onnodig zich ten behoeve van zijn eigen positie tegen de verklaring van het N.V.V. te verweren. Het laat het oordeel over het gedrag van dit ver bond gaarne over aan de bonafide loon- en salaristrekkenden. Het C.N.V.-be- stuur constateert slechts, dat de N.V.V.- verklaring een nieuw symptoom is van de richting waarin dit verbond zich be weegt. een enkele maal wat al te rumoerige lieden, die de werkwillige trambestuur ders uitscholden, moeten verwijderen. Elders was een ijzeren staaf tussen een wissel gestoken en in de Marnixstraat waren stenen uit het plaveisel op de rails gelegd. Daar is het bij gebleven. Wij durven zelfs zeggen, dat de hoofd stad in een bijna feestelijke stemming verkeerde. De voetbal-Zondag begon voor Am sterdam stiller dan alle andere Zon dagen. Geen gierende en razende trams verstoorden de Zondagse rust van de verlaten straten. Tegen elf uur echter was er van die stilte weinig meer over. Op dat moment reden de trams en de bussen uit en arriveerden de eerste extra treinen met voetbalenthousiasten aan het Centraal Station. Vandaar zette zich een vrijwel onafgebroken stroom particuliere auto's, door militairen be stuurde bussen en tjokvolle trams in de richting van het Olympisch Stadion. Duizenden stonden langs de weg deze bedrijvigheid gade te slaan. Alles ver liep zoals men zich dat had voorgesteld. Postende stakers reikten aan de bevol king pamfletten uit, waarin zij de bur gerij opwekten niet van de met sol daten bemande bussen gebruik te ma ken en om door woord en geschrift het gemeentebestuur diets te maken dat ook de bevolking deze militaire steun verwerpt. Gezien echter het geweldige aantal passagiers nemen wij aan dat niet velen hier behoefte aan gevoeld hebben. Na afloop van de voetbalwedstrijd draaide het verkeer het eerste uur moeizaam en traag. Tienduizenden voet gangers blokkeerden de rijwegen en de politie, die zich kennelijk nog niet ge heel had aangepast aan de nieuwe si tuatie, liet dat aanvankelijk kalm toe. Toen de agenten zich echter vermanden was het leed snel geleden en in de grootste orde werd de mensenmenigte afgevoerd. In drie kwartier zat iedereen in zijn auto, in een tram, een bus of op de fiets. In de stad raakte het verkeer nog op enkele plaatsen in de knoop, evenwel zonder ernstige gevolgen. De militaire chauffeurs hebben zich bijzonder snel weten aan te passen aan het drukke stadsverkeer van de hoofdstad. Zaterdagmorgen hadden zij enkele lessen gehad van instructeurs van het gemeentelijk vervoerbedrijf. Daarna zijn zij onmiddellijk in de stad ingezet. Op elke bus reden twee of drie militairen. Ze behoefden geen geld te innen, maar toch lag de bak bij de bestuurder vol geld, dank zij de gulheid der passagiers. Het einde van de Olympiaweg en naaste omge ving waren geheel gereserveerd voor parkerende gemeentebussen en de militaire bestuurders ervan vermaak ten zich tijdens het wachten o.a. met touwtje springen in gemoedelijke samenwerking met de jeugd uit de buurt. Incidenten met de bussen zijn ons niet gemeld. Dat een enkele buschauffeur niet precies de weg door Amsterdam wist en als gevolg daarvan een paaltje bij het Concertgebouw omver werd ge reden, verdient nauwelijks vermelding. Om zes uur Zondagavond reden trams en bussen hun laatste rit en keerden ze terug naar de remises en garages. De taxi's hebben het als gevolg van het gratis-vervoer op de trams en bussen zeker niet zo druk gehad als ze wel licht hadden verwacht. Er waren ook geïmproviseerde busjea: particulieren, die met een stationwagen een dienst van het Stadion naar het Centraal Sta tion onderhielden tegen een tarief van f 1 per persoon. Maar ook hiervoor was de belangstelling niet zo groot als zij zelf ongetwijfeld hadden gehoopt. V 63. Een moment lijkt het er op, dat de ingesloten mannen het tot een gevecht zullen laten komen, maar hun hoofdman ziet heel goed in, dat ze ■niet veel kunnen beginnen nu de poort gesloten is. Bovendien boezemen de twee wolfshonden van Astara zulk een ontzag in, dat hij zich met zijn gezellen maar liever zonder slag of stoot overgeeft; zeer tot teleurstelling van Svein Langtand, wiens hoop op een flinke vechtpartij hiermede ver keken is. De krijgers van Galdalv werpen hun wapens op een hoop en terwijl de anderen naar de kerkers gevoerd worden, houdt Eric de aanvoerde apart voor een verhoor. Het blijkt nu, dat Erwin naar Tyrfing gebracht is, waar Branwen de touwtjes goed in handen heeft. De krijgers waren uitge zonden om Cendrach op te halen. Verder wil de aanvoerder niets losla ten, doch na enkele dreigementen vertelt hij tenslotte wat hem van Bran- wen's plannen bekend is. Direct na aankomst op Tyrfing heeft ze de twee daar nog aanwezige Bohuslaners (knechten van Haugar) naar hun vorst ge zonden met een dringend verzoek om krijgers. „Waarom dat?" vraagt Eric verbaasd. De gevangene haalt de schouders op. „Ik geloof, dat de meeste leenmannen Prins Erwin niet willen erkennen. En omdat de steun van een paar leenmannen niet voldoende is. om Erwin's gezag te handhaven, wil ze hulp hebben van de Bohuslaner. MIJN instemming heeft dit niet". „Ja, ja, dat kan je nu wel zeggen om hier een goede beurt te maken", lacht Eric sarcastisch. Inmiddels denkt hij snel na. Er steekt meer achter. Branwen is veel te listig om te geloven,dat de vorst van Bohuslan zijn krijgers zal zenden om Erwin op de troon te helpen. Branwen kan overigens niet eens vertellen, dat Erwin op Tyrfing vertoeft, want dan eist de Bohuslaner de knaap natuurlijk op, om uit te wisselen tegen de kleine Hrulf. En dat bete ken9 het einde van Branwen's machtsdroom. „Hoe reizen de Bohuslaners?" vraagt Eric na een korte aarzeling. „Met of zonder krijgers?" „Alleen", is het antwoord. „Over land?" „Ja, langs det grote heerbaan naar het Oosten". Eric weet voorlopig genoeg en de aanvoerder wordt weggevoerd. Dan wendt Eric zich tot zijn vrienden: „Ik geloof, dat ik een plannetje heb", zegt hij met een grimmig lachje, „we zullen Vrouwe Branwen met haar eigen wapens verslaan". (Van onze Haagse redactie) In een buitengewone vergadering, waar een zeshonderdtai afgevaardigden uit het gehele land voor naar Den Haag was gekomen, heeft het bestuur van de Verenigingsraad der Centrale van Hogere Rijksambtenaren Zaterdag mede gedeeld, dat de verkeerde indruk is ge wekt, als zou de Centrale 21 Maart haar leden tot een langzaam-aan-actie hebben aangespoord. Voorgesteld was slechts geen overuren meer te maken zolang de leden zich nog niet hadden kunnen uitspreken. Van die gelegenheid tot uitspreken is op deze vergadering gebruik gemaakt. Daarbij is gebleken, dat de grote meerderheid van onoirbare middelen geen gebruik wenst te maken. Er is een motie aangenomen, nadat het bestuur omtrent het overleg zoveel mo gelijk opening van zaken had gedaan. In deze motie wordt in hoge mate be treurd, dat de regering de rechtvaardi ge verlangens van de Rijksambtenaren tot nu toe heeft afgewezen, waardoor onder hen grote verbittering en teleur stelling zijn ontstaan en dat de behan deling van het salarisbeleid in het be staande Georganiseerd Overleg niet aan redelijke eisen voldoet. Het bestuur dringt er met de grootste klem op aan te overwegen wat kan worden gedaan om met alle oir- bare middelen een doeltreffend overleg tot stand te brengen. Bij dit laatste wordt gedacht aan de figuur, die op dit punt bestaat voor de officie ren van de drie strijdmachten. De motie eindigt met de verwachting, dat de re gering zowel als de Staten-Generaal be grip zullen tonen veor deze verlangens m Deze foto geeft een goed overzicht van de enorme drukte, welke na de voetbalwedstrijd NederlandBelgië in de omgeving van het Olympisch Stadion te Amsterdam ontstond. Maar ondanks de tramstaking kon het publiek zonder al te veel vertraging het sta tion en de binnenstad bereiken. en spoedig maatregelen zullen treffen, zodat rust en vertrouwen zullen terug keren. De motie is ter kennis gebracht van regering, Staten-Generaal en de voor zitter van het Georganiseerd Overleg. Zij is een combinatie van twee concept moties die ter vergadering zijn inge diend. Er wordt bovendien in uitgespro ken, dat de Verenigingsraad het onver klaarbaar acht, dat de minister van Binnenlandse Zaken de suggestie uit de Eerste Kamer heeft afgewezen, om een onderzoek in te stellen naar de verhou ding van de salarissen der Rijksambte naren tot de reële beloningen van gelijk waardige functionarissen in het vrije bedrijfsleven en het semi-overheidsbe- drijf. De mededeling van de heer Caster mans, die het woord heeft gevoerd na mens de Rijksaccountantsdienst en de verzekering gaf, dat de regering reeds over voldoende gegevens beschikt om een zodanig onderzoek te kunnen instel len, is in de motie opgenomen. De ge dachte om een betere vorm van overleg te scheppen, waardoor een eind komt aan het binden van de regeringsdelega tie aan instructies, krachtens gezags verhoudingen opgelegd, was afkomstig van de heer Schade van Westrum, een van de hogere ambtenaren van 't minis terie van Onderwijs Kunsten en We tenschappen, die ter vergadering het woord voerde. Hij keurde de tot dusver gevoerde acties, ook inzake het weige ren van overwerk, af. De heer Burggraaff, die namens het bestuur de argumenten van minister Beel heeft weerlegd, wees er op, dat het motief van „rust rond lonen en prijzen" niet opgaat. Het geldt hier een zaak van rechtvaardigheid en niet van overvragen met verdere gevolgen voor het economisch leven. De Centrale heeft de voorstellen der regering onaanvaard baar genoemd, omdat zij van oordeel is, dat de regering ten onrechte meent met de nivellering te hebben afgere kend. Zij voert thans de nivellering juist weer in, zij het niet met een scherpe knik zoals in 1948, maar wel „met een soepel bochtje". De Centrale ziet in het thans gevoerde salarisbeleid dus het grote gevaar, dat de denivellering, die in 1953 werd ingevoerd, weer zal wor den losgelaten. Volgens haar berekenin gen gaat het slechts om een bedrag van omstreeks 6 millioen gulden, wanneer de regering de wensen van de hogere ambtenaren zou inwilligen. De Centrale van Hogere Rijksambte naren is de enige vereniging die zich in haar leden beperkt tot ambtenaren uitsluitend in de rangen van referenda ris en hoger. Zij was het, die door haar publicatie minister Beel in de Eerste Kamer een ernstige waarschuwing heeft laten uitspreken. Uit de mededelingen van het bestuur is gebleken, dat alsnog pogingen wor den ondernomen om tot een hervatting van het overleg te komen. Het Tweede Kamerlid Van Sleen (P.v.d.A) was op deze buitengewone vergadering aan wezig. De bijeenkomst had een ordelijk verloop. Wel werden de meest kern achtige uitlatingen door applaus en ge trappel onderstreept. Een enkele maal hoorde men bij het afwijzen van iedere vorm van langzaam-aan-actie roepen: „Als het niet te lang duurt." De directie van de N.S. heeft besloten het gehele N.S.-personeel, voor zover de dienst dit toelaat, 30 April en 5 Mei vrijaf te geven zonder dat hiervoor korting op het reglementair verlof plaats vindt. van de laatste weken, verbitterd woel- kon niet meer luisteren, zijn moeder op, ja, hij had óók iets gehoord. Maar den ze alles weer omver. Maar prompt kwam de afstraffing. Driehonderd mensen werden de volgen- ten ook. Zwijgend aten ze als enig niet meer lezen. Ze bleven zitten daar wat was het? Het schreeuwen van een onder die spar, zonder verder te pra- vogel? de dag opgetrommeld, volslagen wille- maal op deze dag het laatste, lang be Het bleef stil. Maar even later klonk het weer. Erlof's moeder stond op, zij keurig, meest vrouwen, ook wel oudere waarde blik sardientjes, zo maar, daar had geen rust meer. 24) kinderen en alle mannen die ze had den kunnen vinden. Er werd gezegd dat ze naar het Oosten zouden worden ge transporteerd en dat ze twintig kilo ba- meenemen. Bepakt en de stakkerds op het marktplein samen. „Bakker Kiefer en zijn vrouw waren er bij", vertelde Annchen later boven. op het gras, zonder iets er bij. Er was niets meer. Behalve op wat Annchen „Wat is er, moeder?" „Ik weet het niet. Waarschijnlijk een op raadselachtige wijze zo nu en dan vogel of een ander dier." bij elkaar schooierde, moesten ze ver- Erlof stond ook met gespitste oren, der maar rekenen op wat de natuur maar het bleef weer dodelijk stil. Ze deze zomer in het bos en op de berg- stonden beiden in spanning zonder het elkaar te willen bekennen. Na een eindeloos lijkend aantal mi- hellingen zou laten groeien. De avond was heel stil. Het was als of na de opstand en het rumoer van nuten vingen ze een ander geluid op. „Het kon gekker", meende Erlof. „En „Ik heb ze nooit mogen lijden, maar deze morgen de dag zelfs stiller was Het was heel zwak, eentonig en dof, trouwens, zij neemt voor ons wel eens nu draaide mijn hart drie keer om. De geweest^dan_ ooit; maar de^avond bracht' rasperig, alsof^er heel in de^verte grint iets te eten mee, dan heeft ze in elk geval zelf genoeg. Maar toch ziet ze daar niet naar uit. Zij is net Sneeuw witje, zo bleek en zo mager. Och, maar die had het toch eigenlijk óók niet zo gek bij de dwergen". „Ik zal je weer verder uit Niels Hol- gersson voorlezen, Erlof", zei zij. „Moeder, je lijkt soms net op Akka, de leidstergans", zei de jongen. „Je bent net zo oud en verstandig en je vliegt precies naar waar je wilt" angst, de tranen en het geschreeuw een stilte zó intens dat men niet laten gerold werd. Maar er kwamen andere van die kerels en de kinderen die er kon er naar te luisteren. Er stond geen geluiden tussen door die niet thuis te b|} stonden. Di^ slavendryveriS.. Zij wind, er kraakte geen tak, alleen een brengen waren. - enkele vogel zong een hoog klein wijs- Langzamerhand maakten zich mense- je, dat het zwijgen rondom nog ver- lijke stemmen los uit de achtergrond zag Erlof en zweeg beter maar niet verder vertellen, dacht ze. „En toen?" vroeg Erlof. „Ze namen afscheid en ze gingen op weg", zei Annchen. Een lange, lange colonne verslagen mensen was het geweest, met de moed in de schoenen, opgejaagd in een veel te snel tempo, hijgend en zuchtend on diepte. van dit donkere, aanzwellende geluid. Erlof keek naar zijn moeder, zij had En opeens was het duidelijk! Het waren natuurlijk óók honger, maar ze zei vele, vele slepende voeten die voortslof- evenmin iets als hij. men afgesproken. Dat hadden ze ten over de weg, het waren mensen die daar aankwamen, een grote, zwjj- „We spreken niet over honger, en we gende stoet waaruit zo nu en dan een spreken ook niet over alles wat we niet kreet opsteeg, een zacht gekerm of de Als ik kon vliegen...", zei zijn moe- der de te zware lasten die ze zichzelf meer hebben. Wij kijken alleen naar enkele uithaal van een snik. Het geluid - wat er nog over is", had z\jn moeder kwam nu snel naderbij en het werd zo gezegd. „We zijn thuis, we hebben duidelijk dat ze zich niet meer begrij- ',Dan vloog ik weg, tot hoog boven de in winterkleren"in de" Juni-zon en""met nog elkaar en we hebben het bos om ons pen konden dat ze het in de verte niet voedsel in te zoeken. We zijn nog be- hadden herkend als een dodelijk ver witte wolken en ik zou niet meer lan den". „Maar je zou wel moeten", zei hij. „Dan zou ik weer neerstrijken, hier, bij jou". Toen de tuingronden waren beplant en bezaaid, zonder geschikt gereed- gezichten overstroomd door zweet en tranen, ruggen die werden gebeukt door geweerkolven en benen die werden ge striemd door zweepslagen. Want ze moesten voort En waarheen? Diep achter in de tuin op een koele voorrecht boven vele anderen". moeide colonne op mars die zich met Het was waar, hij had nog zijn eigen uiterste krachten voortsleepte. bed en ze hadden nog boeken en aller lei andere dingen over... En gisteren had hij de eerste geschubde inktzwam- Wie waren het? Mensen uit een ander dorp die waren weggevoerd zoals hun mensen deze morgen? Allen op weg plek en ver van de weg lazen Erlof men gevonden, ze waren vroeg deze naar een onbekende bestemming? vil l^VliUdlllj bVllVIVl gvoviimt fivl wvi X - o schap en met eindeloze moeite, kwam en zijn moeder die dag vele uren lang z°mer, net als de trambozen, er een nieuwe verordening af: ieder be- hun dierbare Niels Holgersson, in een wat was het stil deze av taalt zo-en-zoveel zloty's belasting voor soort krampachtig verweer tegen de elke bebouwde vierkante meter grond, hun voortdurend bespringende gedachte Dit was zo veel, dat het onmogelijk op aan wat er 's morgens was gebeurd te brengen was. Diezelfde nacht ver- en wat er nog te gebeuren stond. Maar nielden de meeste dorpelingen hun werk tegen de avond werden ze stil, Erlof Erlof wilde naar het hek lopen. Maar Wat was het stil deze avond. Ook zijn moeder verbood het hem. „We gaan niet kijken," zei ze. moeder was zo stil, zij lag achterover met gesloten ogen en het was zelfs alsof zij bijna geen adem haalde. Maar opeens opende zij haar ogen, wijd, heel wijd zij richtte haar hoofd (Wordt vervolgd) DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.20 gram., 9.00 vrouw, 9.40 Lichtbaken, 10.00 kinderen, 10.15 gram., 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 11.50 caus., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 gram.. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13 20 Parsifal, opera, 15.20 gram., 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken. 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.15 felicitaties jeugd, 17.40 koersen, 17.45 regeringsuitz., 18.00 Dit is leven, 18.15 gram., 18.20 sport, 18.30 lichte muz., 19.00 nieuws, 19.10 lichte muz., 19.30 gram., 19.45 Lijdensmeditatie, 20.45 gram., 21.00 act., 21.15 de gewone man, 21.20 orgel, 21.45 Boek der Boeken, 22.00 Radio Phiih. Ork. en solist, 22.45 Nederl. les, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM H, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.30 vrouw, 9-40 prot. pr., 10.00 gram., 10.50 kleuters. 11-00 gram., 11.15 kookkunst. 11.30 sopr. en piano 12.00 Musette-ork., 12.33 platteland, 12.40 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 dansmuz., 13.55 koersen, 14.00 gram., 14.40 school radio, 15.00 viool en piano. 15.30 vrouw. 16.00 gram., 16.30 jeugd, 17.30 lichte muz., 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 gram., 19.00 kinderen, 19.05 Paris vous parle, 19.10 koor, 19.45 film, 20.00 nieuws, 20.05 journ., 20.15 Orphée aux Enfers, opera, 21.55 de antwoordman, 22.10 muziek- sprookje, 22.30 lichte muz., 22.55 Ik ge loof, dat23.00 nieuws, 23.15 New Vork calling, 23.20 gram., 23.25 film. ENGELAND, BBC, home service, 330 m: 12.00 amus.muz., 14.55 ork.conc., 16.45 Casino-ork., 19.30 amus.muz., 22.45 viool en piano. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.15 lichte muz., 13.15 lichte muz., 13.45 ork.conc., 16.00 lichte muz., 16.45 mil. ork., 18.00 pianospel, 18.15 dansmuz., 23.30 dansmuz., 0.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 amus.muz., 13.15 omr.ork. en sol., 15.00 amus.muz., 16.00 lichte muz., 16.20 pianorecital. 17.45 amus.muz., 19.45 amus.muz., 22.10 jazzmuz., 0.25 amus.muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 12.30 pianorecital, 14.05 cello en piano. 20.00 kamermuz. BRUSSEL. 324 m: 21.30 omr.ork. 484 m: 12.00 omr.ork., 13.20 gevar. muz., 14.00 Vlaamse muz., 15.45 koorzang, 16.05 lichte muz. ENGELAND. BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws, Feiten v. d. dag en Vraaggespr. met onze luisteraars. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 20.15 Act. en weerber. 20.30 Come back little Sheba. toneelspel. Gisteravond omstreeks half zeven, tegen het einde van de kindermatinée, heeft zich in de „Rio"-bioscoop te Sclessin nabij Luik een zware ontplof fing voorgedaan, die gevolgd werd door een felle brand. Onder de 200 toeschou wers brak een paniek uit; tientallen personen werden bij de bestorming van de uitgangen onder de voet gelopen. Zij kwamen in de vlammen om voordat hulp kon worden geboden. Gisteravond Iaat had men volgens Belga de stoffelij ke resten geborgen van 39 slachtoffers. Het is nog niet bekend, hoeveel kinde ren daar bij zijn. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de assistentie Advertentie omdat U een verkoudheid voelt opkomen, is het de hoogste tijd om ASPIRIN te nemen. Bij hoofdpijn, verkoudheid, griep en reumatiek helpt ASPIRIN I en betrouwbaar. Dinsdag 5 April is het vijfentwintig jaar geleden, dat de bisschop-coadjutor van Roermond, mgr. dr. A. Hanssen, tot priester werd gewijd. Daar deze dag in de Goede Week valt, is de feest viering verschoven naar Eerste Paas dag. Deze dag zal de jubilaris in de St. Christoffelkathedraal te Roermond om tien uur een Pontificale Hoogmis op dragen. Na de H. Mis volgt van 12 tot 13.30 uur receptie op het Bisschoppe lijk Paleis. De jubilaris is 8 Augustus 1906 geboren. Op jeugdige leeftijd 23 jaar werd mgr. Hanssen te Roer mond priester gewijd. Na zijn wijding vertrok hij naar Rome om daar kerke lijk en Romeins recht te gaan studeren. In Rome verbleef mgr. Hanssen tot 1934, het jaar waarin zijn benoeming tot professor aan het Groot-Seminarie te Roermond volgde. Drie jaar later promoveerde hij te Rome tot doctor in het kerkelijk en Romeins recht. Tot 1947 bekleedde de jubilaris het profes soraat. Toen volgde zijn benoeming tot bisschop-coadjutor, gevolgd door zijn bisschopswijding op 7 October 1947 te Roermond. Als bisschop-coadjutor heeft mgr. Hanssen zich intens bezig gehouden met de bestudering van tal van hedendaag se problemen, speciaal vraagstukken met betrekking tot de emigratie en de jeugdzorg. In opdracht van het Neder landse Episcopaat maakte hij enkele emigratie-reizen o.a. naar Australië ert Nieuw Zeeland. van de brandweren uit omliggende ge meenten te laat kwam. De ontploffing deed zich voor in een onmiddellijk achter het doek gelegen brandstofreservoir van de oliestookin richting. Het projectiescherm werd on middellijk door het vuur verteerd en de vlammen blokkeerden ook vrijwel di rect de enige nooduitgang van de bio scoop. Er werd dadelijk alarm gegeven, maar toen de brandweerlieden bij „Rio" aan kwamen, zagen zij alleen nog de zwart geblakerde muren staan en het enige, dat hun te doen stond was het nathou den van de belendende gebouwen. Toen de eerste reddingsploegen de uitge brande bioscoop binnendrongen, vonden zij slechts lijken. Buiten werd eerste hulp verleend aan enkele gewonden, die nog tijdig naar buiten hadden kunnen komen. Verwanten en vrienden van hen, die zich tijdens de brand in de bioscoop hadden bevonden, stroomden inmid dels toe en de plaatselijke autoriteiten zagc zich weldra verplicht een be roep te doen op de Rijkswacht om de orde te verzekeren. Nader wordt vernomen dat ongeveer 50 personen verwondingen hebben op gelopen. Later op de avond gaf de politie een lijst uit met namen van 30 personen, die, naar wordt aangenomen, bij de brand zijn omgekomen. Zestien hiervan waren kinderen. Elf van de vermisten waren Italianen, onder wie vijf kinderen. Voor zover thans bekend is zijn 39 personen in totaal om het leven geko men. Volgens autoriteiten van politie en brandweer zijn verscheidene zwak ke: .n, vooral kinderen, het slachtoffer geworden van de paniek, die volgde op het uitbreken van de brand. Enkelen van hen werden gedood, doordat zij door de menigte onder de voet werden ge lopen. Naar de oorzaak van de brand wordt op het ogenblik een officieel onderzoek ingesteld. Bij het streven van de K.A.B. om de mijlpaal van de vierhonderdduizend leden te bereiken heeft ook de Neder landse Katholieke Bond van hogere, middelbare en lagere technici en che- misi „St. Bernulphus" zijn bijdrage ge leverd door de inschrijving van haar 2500ste lid. Dit 2500ste lid, de heer L. B. Bub. tekenaar-constructeur bij de werf „Gusto" in Schiedam, is in bijzijn van zijn aanbrenger, de heer J. Reijnders, Zaterdagmiddag tijdens een hoofdbe stuursvergadering officieel geïnstalleerd. De voorzitter a.i. van de bond, de heer J. J. Verheul, sprak zijn voldoening uit over het feit, dat het 2500ste lid sneller dan verwacht geboekt kon worden. Hij hoopte, dat dit jaar het getal 3000 zal worden bereikt. De ledenwerving, al dus spreker, is een van onze belang rijkste taken, opdat wij onze reputatie van grootste bond van technici in Ne derland niet alleen kunnen handhaven, doch ook vergroten. Hierna bood hij het 2500ste lid en zijn aanbrenger enkele geschenken aan. Vervolgens werd de heer Bub geluk gewenst door zijn chef ir. J. J. Reynart, waarna pater Frantze, geestelijk advi seur van de bond, opmerkte, dat, onaf hankelijk van het getal, de waarde van een organisatie bekrachtigd wordt door de beginselen, voor katholieke organi saties door de christelijke beginselen. Toch sprak hij met het bereiken van deze mijlpaal zijn gelukwensen uit, om dat de organisatie juist door haar getal de macht heeft haar doelstellingen te verwezenlijken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2