Koster W. H. Aarts viert een feestelijke Palmpasen THEE EN SYMPATHIE I a Hoort een kamerlamp tot de woninginrichting Aan IJmuidens strand is de zomer al begonnen Zilveren jubileum mei veel hartelijkheid en waardering Gebrek aan schoolruimte in Oud-Schoten Receptie bij B.M.H.C. Jaarverslag B K. Leeszaal GESTADIGE VOORUITGANG VELERLEI OPZICHT IN Door het Rotterdams Toneel PALMPASEN IN HAARLEM EN OMGEVING WERD GROOT FEEST Enkele duizenden kinderen trokken door de straten D.W.T.-dames kampioen Principiële zaak voor de Haarlemse economische politierechter Verlenging werktijd op bouwwerken Eerste 100 vergunningen voor strand huisjes uitgereikt MAANDAG 4 APRIL 1955 PAGINA 3 Voorstel om 16 hulplokalen te bouwen VOLLEYBAL Ro'xV': Burgerlijke Stand Haarlem g°*tkum n st Sudi 8 en N' M' van P' J de'Heer en F di0^ en A Kuipers, GVERledfn" w Nr) L' donker, ^estergracht r Zandstra, 70 j., f RuiK^-E jan Kordelaar, 81 van Riebeecklaam 70 Propaganda en samen werking Bezoek bij mgr. Huibers Heemstede Waterstanden Bestuur en personee\ Jeugdafdeling en exposities WASSERIJ DUYN binnen 4 dagen retour ZANDVOORT Zaterdag begint het schoolvoetbaltournooi Verzet tegen de politie Etalageruit aan gruizels getrapt Ernstig motorongeluk op Herenweg Bestuurder en zijn vrouw lopen hersenschudding op Basketball BLACK PIRATES ZEGEVIERT Algemene vergunning verleend SANTPOORT K.L.V.O. VERDACHT VAN APRIL-GRAP HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Wielersuccessen Beurs van Amsterdam Koster W. H. Aarts van de Sint Jo- fephparochie aan de Jansstraat is gis teren bij zijn zilveren jubileum een hartelijke hulde ten deel gevallenhar telijk zowel door de welgemeende woorden van gelukwens, die hij mocht incasseren, als door de geschenken, die hem werden aangeboden. Wij hebben het dan tijdens de hoog mis, die tot zijn intentie werd opge dragen, meegemaakt, dat hij rustig zijn Plaats had gevonden op de eerste bank en na deze plechtigheid waren het o.m. Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huïbers, en de vicaris-generaal, mgr. J. M. Groot, die de jubilaris in de pastorie feliciteerden. Een tikje verbouwereerd wel, maar toch met een begrijpende glimlach be luisterde de jubilaris in het vroege mid daguur de lof, die hem van vele kanten Werd toegezwaaid. Dat was tijdens een receptie voor genodigden, die onder leiding stond van de voorzitter van het feestcomité, de heer G. Borgelt. Deken W. N. Zijlstra voerde het Woord, mede namens het kerkbestuur, en in veel lovende woorden gaf hij biting aan zijn respect voor de per soon van de koster, diens werk en diens gezin. Hij prees de godsdienstzin van de koster, die met zijn liefde geheel opgaat in zijn werk. blijmoedig ook en Ten Noorden van de Jan Gijzenvaart ïullen met ingnag van de cursus 1955 1956 voor het lager onderwijs beschik baar zijn 78 definitieve en 17 hulploka len. Het aantal leerlingen voor deze tak ■Van onderwijs stijgt aldaar mede ten gevolge van de snelle voortschrijding fan de bebouwing tot een zodanige hoogte, dat huisvesting aanwezig moet zijn voor zeker 84 klassen voor gewoon ep 20 klassen voor voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs. Voor de goede gang van het onderwijs aan de scholen voor voortgezet onderwijs is het noodzakelijk, dat zij kunnen beschikken over vaklokalen voor het onderwijs in natuurkunde, handenarbeid, huishoud kunde e. d. In verband met het voren staande moet in genoemd stadsdeel ge rekend worden op een tekort van 16 les lokalen. Omdat de voor deze wijk ont worpen permanente schoolgebouwen, alsmede het ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart te stichten gebouw voor de gemeentelijke school voor u.I.o. niet tijdig gereed kunnen zijn, kan in deze rehoefte alleen worden voorzien door stichten van houten hulplokalen, 'let het oog op een goede organisatie fan het onderwijs, stellen B. en W. van ■"aarlem de raad voor te bouwen: 8. aan de Waalstraat 8 lokalen ten be hoeve van de Hildebrandschool voor m.u.l.o., b. aan de Jan Gijzenkade nabij het Schotervoetpad 6 lokalen ten behoeve van de Louise de Collignyschool voor u.I.o., en C. aan de Roerdompstraat hoek Vondel- weg 2 lokalen ter uitbreiding van het aldaar bestaande 4-klassige hulpge bouw. De kosten voor de bouw en inrich ting van deze lokalen worden geraamd onderscheidenlijk op f 183.100, f 139.800 en f 38.550. Voor deze week is de Dinsdagavond ingelast voor het spelen van volleybal competitiewedstrijden. Vooral de heren eerste klasse wedstrijd tussen die Raeckse en H.V.S. vraagt de bijzondere aandacht. Indien H.V.S. deze ontmoeting weet 'e winnen betekent dit het prolonge ren van de kampioenstitel. Wint die Raeckse daarentegen deze belangrijke Wedstrijd, dan zal een beslissingskamp boodzakelijk zijn. Woensdag a.s. komen de scholieren van de middelbare en ylo scholen binnen de lijnen voor het jaarlijkse volleybaltournooi. De aanvang hiervan is gesteld op 13 Uur in de grote zaal van het Krelage- «uis. Door de grote deelname is het reeds vastgestelde competitieprogram »oor die avond geheel komen te ver vallen. Rans HALS: „Saskatchewan" a. 1. Tij- 2-30> 7 en 915 uur- '■UNEMA PALACE: „Het huis onder ver denking" str. volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en IU5 uur. juO: Maandag 6.45 en 9.15 uur: „The Ro- 14 jaar. Dinsdag 2, 4.15, 7 en 9.15 „Ur: „Genevieve" a. 1. Wo. 2, 4.15, 7 en •15 uur: „Grün ist die Heide" a. 1. Do. 4.15, 7 en 9.15 uur: „Een koningin Lrrvï °m de wereld", a. 1. 2 UR: „De woestijn leeft" a. 1. Tijden: toiNpE,1;? 915 uur- ta,r"VA: Ma. 8.15 uur: „Foei toch, Brigit- Tv,a' 1- Wo. 8.15 uur en Do. 8.15 uur: Rf'iut?- next voice you hear" 14 jaar. "USRandT: „Odyssee" 14 jaar. Tijden: 7 en 9.15 uur. In de av.voorstel.: „Duivelsvallei" v.„Iaar. In de matinées: „The saint met Br, tie" 14 jaar. Tijden: Ma. tot en met ®Tufit 3,30 en 8 llur- OIO: ..Maeeie" a. 1. Tijden: 2 en 8 u. „Maggie Maandag 4 April „For humans only" met „Stadsschouwburg „Luda- «v Goslar. hUs"V°8ebouw: Toneelgroep met „De Nachtwake", 8 uur. Dinsdag 5 April <hus"OEebouw: R K. Toneelgroep „Luda- BrimJU "De Nachtwake", 8 uur. 'ine a ann (Grote Markt): H K G. Le- °r Michiel A. de Ruyter, 8.15 uur. Vi?snhOREN: F1' D- van Batenburg— M van" nAM' F' L°s-Molenaar z; J. Verdam Dljk~van ,,den Berg d; H. J. lor Sm!a°p J" ?uur d: M. M. van SPeelmans% RVV Y' r Molenaar van 'p,,"!;;'1; H.' de Koek—List d; H. J. Vo,'hulstT en d: W' C' Ha§e- ^noDu^eTROUWD: J' Krikke en S. «raat; P. Belt^'i £lsa' 87 L Jans- 5; Heijnis, 75 'j |p]" Westerhoutpark; «lommers 66 i' „pntesselaan; A. P. mans- 78 J.. Kamperlaan"WeS' A' Her' goedaardig. Ten teken van dankbaar heid en waardering overhandigde de Deken zijn koster een geschenk onder couvert. Kapelaan W. J. Dekleermaeker re presenteerde de geestelijkheid van de pastorie en hij gewaagde van de prettige steun, die steeds van de koster ondervonden wordt. Hij bood een pols horloge ten geschenke aan. Het feest zou niet geslaagd geweest zijn, als niet em. pastoor J. F. van der Meer aan wezig was geweest. Met evenveel passie als waarmede hij tijdens de hoogmis had gezongen, huldigde hij de koster, in klare taal en geestig, en een persoon lijk geschenk kersenbonbons bleef niet achterwege. De koster en de collectanten beho ren tot de sieraden der kerk, heeft Deken Melchers eens gezegd. En die uitspraak werd nog eens in herinne ring gebracht door de heer' J. W. H. Rijbroek, die namens het collectanten college sprak. Ook hij vond trefzekere felicitatie-woorden evenals Leo van Dijk, die uitdrukkelijk de vriendschap tussen koster en acolythen naar voren bracht; een geschenk illustreerde die vriendschap. Bijzonder origineel kwam de pa rochiële jeugdbeweging voor de dag, namelijk met een prachtige palmpasen, waaraan voor de koster heel wat te plukken viel. Kabouter Nanni Spek liet zich daarbij in versvorm horen. Mej. J. v. d. Aardweg feliciteerde na mens de Interparochiële Mariacongrega- tie en zij overhandigde een gramofoon- plaat en een boek. Wim van Seggelen liet blijken, dat de misdienaars geen kleine jongens zijn en hij kweet zich dapper van zijn taak. Natuurlijk waren ook een deputatie van de Schola Cantorum en haar diri gent, Jan Laarveld, present. Haar voor zitter, de heer C. Andreoli, feliciteerde de koster in scholastieke bewoordingen, die met enkele Italiaanse krullen wa ren opgesierd: een fruitmand en siga ren completeerden zijn gelukwensen. De heer Borgelt, sprekend als voor zitter van het feestcomité, zorgde voor een joyeuze bekroning van de receptie. Met vorstelijke woorden schilderde hij de figuur van de koster, die zo'n bijzondere plaats inneemt in de grote Sint Joseph-familie. Hij getuigde van aller vriendschap, die wel tot uiting was gekomen uit de spontane bijdragen, die de parochiannen hadden gegeven voor een groot geschenk. Dat bestond uit een allermodernste Solex en het be langrijkste restant aan financiën ont ving koster Aarts als geschenk onder couvert. Mevrouw Aarts werd daarbij evenmin vergeten. De jubilaris, die temidden van zijn gezin met stijgende verbazing de sta pel geschenken zag groeien, dankte met welgekozen en hartelijke woorden. Iedere spreker kreeg een wederwoord en uit alles bleek wel. dat heel die feestelijke bedoening hem meer dan verrast had. Vele vrienden en relaties kwamen daarna de jubilaris feliciteren. Onder hen bevonden zich leden van de R.K. Organisatie van Kosters, afdeling Ken- nemerland, met aan het hoofd koster H. G. M. Leeflang, die zijn jubileren de collega een portefeuille en een ro kertje overhandigde. Het clubhuis van B. M. H. C. was Za terdagmiddag het centrum van Neder lands hockeywereld, waar ter gelegen heid van B.M.H.C.'s 60-jarig jubileum de prominenten uit streek en land hun opwachting bij B.M.H.C. kwamen ma ken. Allereerst waren daar burgemeester Peereboom Voller met echtgenote, die namens de gemeente Bloemendaal aan vice-voorzitter C. de Jong de gelukwen sen aanbood. Vo orts trof men daar mej. mr. G. Wijnstroom, die bij deze gelegen heid de dank voor het gastvrije onder dak bij B.M.H.C. niet alleen mondeling tot uiting bracht, maar daarbij tevens namens de Bloemendaalse Dames Hoc keyclub een prachtige gashaard aan bood. Overigens kwamen er ook afgevaar digden van naburige hockeyverenigin- gen hun steentje bijdragen tot meerdere glorie van het reeds van vele wapen feiten getuigende clubhuis. Bijzonder fraai was o.a. het in club-kleuren ge borduurde tafelkleed dat door mevr. Schmeink,, de moeder van de huidige praeses, zelf werd vervaardigd. Buur- vouw H. B. S. bood een toepasselijk ge schenk voor de open haard aan, Zand- voort een originele tekenign van Jan Apetz, terwijl de Kon. Ned. Hockeybond de jubilerende club het gebruikelijke Delftsblauwe bord aanbood, overhan digd door de voorzitter Hoofd Graaf land. Nog lang was het een grote drukte van gaande en komende hockey-afge- vaardigden, welke allen op eigen wijze hun sympathie voor de oudste Kenne- mer hockeyvereniging tot uiting brach ten. 'n Welverdiende sympathie, waar van in het clubhuis nog lang getuigenis zal worden afgelegd blijkens de vele geschenken, welke ter verfraaiing van dit gezellige trefpunt werden aange boden. In financieel opzicht begint de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek uit de ergste nooddruft te geraken, aldus wordt medegedeeld in het zojuist ver schenen jaarverslag over 1954. De ge meente subsidieerde met 19.125,- bij welk bedrag nog een aanvulling van 4.500,- werd gegeven voor bijzondere doeleinden. Het Rijk gaf een extra subsidie voor de boekaanschaf van f 1.335.Steeds klemmender wordt echter de noodzaak van een meer cen traal gelegen gebouw en vooral van spreiding over filialen. Inmiddels wer- Voor wat de propaganda en samen werking betreft vermeldt het verslag nog, dat in December van het vorig jaar werd begonnen met een onmid dellijk vruchtbaar blijkende ledenwer vingsactie. Deze werd gevoerd door het richten van een persoonlijk schrijven aan hen, die, geen lid van de Leeszaal zijnde, konden geacht worden daarvoor in aanmerking te komen. Een goede den aan het bestaande gebouw de meest samenwerking bestond er met Geloof „1arron Wofoncnhon" Ho V/ATomcnnc TinntP noodzakelijke voorzieningen getroffen; zo werd aan de gevel een levendiger aanzien gegeven, doordat het houtwerk werd geschilderd. Het totale ledental steeg van 1078 in 1953 tot 1176 in 154. De afdeling vol wassenen van 889 tot 911 en de afdeling jeugd van 189 tot 265). De uitleen bedroeg in totaal 42548 wer ken (in 1953: 37231). In de afdeling volwassenen werden uitgeleend 18378 (in 1953: 18006) romans en 10902 (10269) studiewerken. Bij de jeugdafdeling lag de verhouding als volgt f 7968 (5330) en 5210 (3626). Aan de R.K. Uitleenbi- bibliotheken in Haarlem werden 195 stu dieboeken ter leen verstrekt, tegen 223 in 1953. De bezoeken aan de Leeszaal bedroegen 5339, aan de studiezaal 879 en aan de jeugdzaal 5813. Het totale boekenbezit was op 31 De cember j.l. 23.893. Ingeschreven werden 1.353 nieuwe boeken en afgeschreven 678. Tegen het einde van het jaar wer den veel nieuwe technische boeken aan geschaft, waardoor een aantal verouder de werken konden worden uitgewied. Dit zjjn de belangrijkste cijfers en overige zakelijke gegevens. .Thee en Sympathie", Zaterdag en de daad van de jongen verkeerd maar ju„* begrijpelijk is. Anderson heeft het in tussen behandeld, zonder overdreven zachtheid tegenover de vermeende ab normale aanleg en zonder enige, in dit verband altijd kwalijk klinkende grap jes. Onder regie van Eric v. Ingen is de voorstelling bovendien in een discrete toon gehouden en zijn de melodramati sche elementen, die in het stuk schuil gaan, vrijwel geheel bedwongen. Zondag hier gespeeld door het Rotterdams Toneel herkent men gemakkelijk bepaalde Angelsaksische opvattingen over opvoeding van jongens tot zogezegd flinke kerels (en ronde sportlui!), welke opvattingen zeer dui delijk verkondigd worden door een va der, die eerst verstoord, later eigenlijk blij is, dat zijn zoon van kostschool wordt gestuurd. De eerste keer omdat de zoon verdacht wordt van tegennatuur lijke neigingen, daarna omdat hij een avond met een nogal licht uitgevallen barjuffie heeft doorgebracht. Over dat laatste zal „men" immers niet zoveel te kletsen hebben....! Ofschoon het niet met zoveel woorden wordt gezegd, blijkt de schrijver, Rob. Anderson, deze op vattingen niet te delen; hij stelt de ove rigens mislukte avond voor als een wan hoopsdaad van de jongen, die geen an dere kant ziet om zijn „normale" aanleg te demonstreren, en keert zich in zijn stuk vooral tegen ongegronde verdenkin gen, welke rampzalig verdriet kunnen veroorzaken door de houding van kort zichtige leraren en de onnadenkende wreedheid van medescholieren. Door het précaire gegeven is het stuk uiteraard niet bij uitstek geschikt voor jeugdige hoorders, vooral omdat zij niet kunnen onderscheiden, waarom en in hoeverre m Bjjna 4000 Haarlemse kinderen trok ken gistermiddag, triomphantelijk hun Palmpaas torsend, in optocht door de straten van Haarlem. Blazers en trom melaars gingen aan de kop van de bont kleurige stoeten en ontlokten vrolijke marscen aan de soms rijkelijk ver sierde instrumenten. Het broodhaantje, dat herinnert aan het kraaien van de haan, toen Petrus Jezus verloochende, troonde welhaast bij iedere Palmpaas aan de top. De versieringen waren dikwijls origineel en overvloedig. Sinaasappelen, gevaar lijk slingerend aan dunne draadjes en zoete warén, van verbazend grote va riatie, maakten iedere stok erg aan trekkelijk. De intocht van Jezus in Je ruzalem werd gesymboliseerd door de nergens ontbrekende palmen, terwijl de broodkrans de doornenkroon verzinne beeldde. De wind was, evenals in vorige jaren, enigszins spelbreker. Een paar kinde ren waren genoodzaakt hun Palmpaas weer o. te takelen, omdat de haan plotseling neiging had vertoond de vrije ruimte te kiezen. Ook andere onder delen moesten soms worden prijsgege ven. Vanuit verschillende straten der stad maakten grote groepen kinderen een rondgang en natuurlijk trok men even naar het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht, waar Mgr. J. P. Hui bers zich tussen de kinderen begaf en vol bewondering de Palmpasen-werk stukken beschouwde. Ook in Overveen ging het er feeste lijk toe en vol trots liepen de kinderen met hun Palmpasen. Velen gaven van hun belangstelling blijk en ook in Over veen mocht het feest weer geslaagd ge noemd worden. De traditii getrouw zijn ook in Heem stede de Palmpasenoptochten gehou den en dank zjj de medewerking van Een. grote groep kinderen trok langs het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht. Mgr. Huibers kwam natuurlijk hun werkstukken bewonderen. Hij beschikte over een aantal spelers, waarmede hij het stuk op gelukkige en goeddeels geslaagde wijze kon bezetten. Lia Dorana, pas van het cabaret naar het toneel overgestapt, was niet steeds even gelukkig in haar mimiek, welke soms aan maniertjes liet denken. Ove rigens kan zij echter met voldoening op haar rol terugzien. In haar jonge leraarsvrouw, die een beetje thee en sympathie mag schenken aan de een zame leerling, voelde men al gauw iets van de eenvoudige, onbevooroordeelde houding tegenover de gewantrouwde jongen; voelde men ook iets van haar eenzaamheid, welke niet vreemd blijft aan het feit, dat haar sympathie voor de jongen in liefde verandert. Haar ner veuze gespannenheid kan nog iets inni ger beleefd worden, iets minder gedwon gen zijn. In het einde trof zij door een voud. De schrijver schijnt dat einde no dig te vinden om de nadruk te leggen op de normale aanleg van de jongen; het maakt echter een gewrongen indruk, a! was het slechts door het verschil in leeftijd tussen de jonge vrouw en de nog niet gerijpte jongen. Ann Hasekamp maakte een plezierig rolletje van de pittige, oppervlakkige en knappe Lily Sears, en door de school rende heel luidruchtig en stoer een bra- nie-achtig stel leerlingen, wie men niets meer over het leven behoefde te vertel len en die overigens vaak over sport en nooit over hun studie praatten. Vooral Ben Hulsman en Peter Kuiper vonden de goede, op z'n tijd zelfverzekerde of links-verlegen houding. De gaafste rol len waren die van Jan Teulings en Hans Croiset. De laatste verloochende een goed bekend staande toneelnaam niet; hij trof zuiver in woord en houding de ten onrechte verdachte, tenslotte aan zich zelf twijfelende jongen, al heeft zijn ta lent uiteraard nog niet voldoende rijpe diepte gekregen om zijn wanhopig ver driet beklemmend waar te maken. Jan Teulings, die men niet zo vaak onder onze begaafde acteurs gerangschikt ziet. boeide de gehele avond door het onge dwongen gemak, waarmede hij begrensd leven gaf aan de steile leraareen ir riterend domme man met al heel weinig zielkundig inzicht. Het décor van Luc Wensing muntte uit door sfeer en ruimteverdeling. Het stuk, dat in New York een „long run", een lange serie voorstellingen, beleeft, sloeg klaarblijkelijk sterk bij de zaal aan en had hartelijk, zelfs vrij uitbundig succes. Hk. A. IJMUIDEN Maandag 4 April Hoog water: 1.56 u. en 14.16 u. Laag water: 9.41 u. en 22.14 u. Dinsdag 5 April Hoog water: 2.40 u. en 14.57 u. Laag water: 10.30 u. en 22.56 u. en Wetenschap", de Vereniging ,,Dante Alighieri", Sursum Corda en de N. Haarl. Crt. Het verslag gewaagt met vreugde van de zozeer geslaagde Fo rum-avond, die op 1 April 1954 ter ge legenheid van de Haarlemse viering der Boekenweek werd gehouden. Men heeft zich toen voorgenomen, daarvan, indien mogelijk, een traditie te ma ken. Wat het bestuur en het personeel be treft vermeldt het jaarverslag, dat het eerste onveranderd bleef samengesteld uit de heren H. W. M. van Run, voor zitter, G. J. A. M. Roeland, secretaris, Mr. P. J. de Baar, penningmeester, mejuffrouw A. Bolsius en de heren G. J. A. Bomans, A. P. N. Prelage en A. van der Veldt. Mejuffrouw Tine Bosse, sinds 1948 as sistente, verliet de leeszaal per 1 Octo ber. Op 31 December bestond de per soneelsbezetting uit: mej. Cl. Vinken- burg, directrice, en de assistenten: mej. M. van Boeckel en mej. H. Simons (jeugdbibliothecaresse). Voorts waren er een 3-tal leerlingen. Veel groei en leven bleken er te zitten in de Jeugdafdeling. Het aan tal uitleenuren moest worden ver hoogd. De Boekenweek kreeg een feestelijke viering en door de K. R. O. werd een reportage over de Jeugd leeszaal uitgezonden. De zaal zelf onderging enkele verbeteringen. Afzonderlijke vermelding verdienen de tentoonstellingen. Daar 1954 het Maria-jaar was, werd tijdens de Boe kenweek een tentoonstelling gehouden van Maria-lectuur en -platenboeken. Enige Haarlemse kunstenaars stonden werk af ter expositie. Voorts is er een begin gemaakt met aan Haarlemse kunstenaars de gele genheid te geven hun werk bij maan delijkse toerbeurt in de diverse afde lingen op te hangen. Reeds werd gast vrijheid verleend aan: A. van der Vloot, Albert Loots, Cor Hak en J. van Borssum Buisman. Er werd ook een tentoonstelling gehouden van Maria- en Kersttekeningen van leerlingen der jongensschool op het Nagtzaamplein. Aavertentle A M S TERD A MS E V A AKT 20 TFL.11Q5J MANGELWAS KANT EN KLAAR. het weer en niet minder van de R.K. Harmonie ,,St. Michaël" zjjn deze bui tengewoon geslaagd. De jeugd uit de parochie O.L.Vr. Hemelvaart bracht een bezoek aan tal van zieken, die met een Palmpaas wer den blij gemaakt. Helaas moest hier de traditie om naar „Meer en Bos" te trekken, verbroken worden, omdat zich in deze inrichting enige gevallen van roodvonk hebben voorgedaan en men de kinderen niet aan enige risico wens te bloot te stellen. Volgend jaar echter komt zeker „Meer en Bos" weer aan de beurt. De jeugd van de parochie „St. Bavo" welke stoet groter was dan verleden jaar, begon te kwart voor twee met haar rondgang en de belangstelling was hier ook weer zeer groot. Na af loop togen de kinderen naar de Stich ting „Unicum" waar de zieken aange naam verrast werden. Ook tijdens de aanstaande Paasvacan- tie zal te Zandvoort een schoolvoetbal tournooi worden gehouden. Er zal wor den gespeeld volgens het afval-systeem. Het tournooi begint a.s. Zaterdag om 9 uur. Dan speelt het elftal van de Ma- riaschool tegen dat van de Hannie Schaftschool. Het tournooi wordt ge houden op het terrein van „Zandvoort- meeuwen". DWT heeft voor de eerste klasse da mes de laatste wedstrijd gespeeld en gewonnen, zodat het thans ongeslagen kampioen is geworden. Gespeeld werd tegen Haarlem en de eerste helft van de wedstrijd kenmerkte zich door een snel en open aanvalsspel. Een strafworp van mej. v. Bruggen werd goed gestopt door de Haarlem-keepster maar kort daarna scoorde mej. Affra van Asse- ma het eerste doelpunt waarna mej. v. Bruggen een strafworp onder de lat doorschoot en daarmede de DWT-voor- sprong op 2—0 bracht. In de tweede helft wisten de Haarlem-dames de ver kregen spelersmeerderheid te benutten door een doelpunt van mej. van Lely- veld, waarna de dames Van Assema en Turkenburg de DWT-overwinning op 41 brachten. DWT 1 8 8 0 0 16 44 3 Nereus 1 6 3 1 2 7 18 12 DWR 1 6 2 0 4 4 12 30 HVGB 1 6 1 1 4 3 7 21 Haarlem 1 6 1 0 5 2 10 25 Voor de tweede klasse dames werd gespeeld de wedstrijd DWT 3—HPC 1. De Heemsteedse dames zegevierden met 81. Voor de tweede klasse heren speelde DWR 1 in Zaandam tegen Nereus 2. Een 50 overwinning was het resul taat. In de derde klasse heren versloeg HVGB 3 met 80 HPC 2 en legde daar mede beslag op de kampioenstitel. De einstand is: HVGB 3 Haarlem 2 DWT 2 HPC 2 23 13 16 11 De ontmoeting DWT 3—HVGB 4, vierde klasse heren, eindigde met 34: VZV 2 bleef HZV 1 met 21 de baas. Voor de vijfde klasse heren werd ge speeld de wedstrijd Watervrienden 1 HPC 3, wegens het inzetten van een on- gerechtigde speler verloor HPC regle- I mentair met 50. Vanmorgen kwam voor de Haarlemse economische politierechter een principi ële zaak, die culmineerde in de vraag, of een zaak van woninginrichting zon der speciale vergunning ook verlich tingsornamenten (lampen etc.) mag ver kopen. De Haarlemse woninginrichters zijn van mening, dat zulks wel geoor loofd is en toen vanmorgen een van hen terecht moest staan, omdat hij in die zin het vestigingsbesluit had over treden, betoogde hij, bijgestaan door een deskundige, dat de historische groei van de woninginrichting de lamp terdege tot deze branche getrokken had. De lamp kan niet altijd meer een neutraal artikel genoemd worden, maar wordt steeds meer in de stijl van het woon vertrek gekocht. Daarom worden er voor de woninginrichtingszaken spe ciale lampen ter verkoop vervaardigd. Met nadruk werd gesteld, dat de woninginrichters lampen alleen afleve ren, desnoods aan een haakje ophan gen, maar zich zeker niet met de leiding bemoeien. Zij hebben dus niets te ma ken met de electrisch-technische zijde van het geval. Een vertegenw. van het ministerie van economische zaken verklaarde dat de woninginrichter voor veie ondelen van zijn beroep een diploma moet heb ben. Het gaat dus niet aan, dat zij zich zonder meer de verkoop van verlich tingsornamenten aanmatigen. Er moet toch minstens een ministeriële verkla ring aanwezig zijn. De officier van justitie meende, dat hier geen sprake was van een prin cipiële kwestie en hij eiste tegen de woninginrichter f 50 boete. De politie rechter deelde die mening niet helemaal en wilde de betrokkene in de gelegen heid stellen in hoger beroep te gaan. Hij veroordeelde de man tot een voor waardelijke geldboete van f 251 met een proeftijd van zes maanden. Door de firma Straathof te Haarlem wordt de laatste hand gelegd aan de uniformen voor de Zandvoortse muziek kapel. De uniformen zijn uiteraard nog niet aan het publiek getoond maar wat de leden van de muziekkapel er van gezien hebben, heeft lien enthousiast ge stemd. Alle voorbereidingen worden nu getroffen voor de „onthulling" van de geüniformeerde kapel op Zaterdag 16 April tijdens een feestavond en con cert der kapel in „Monopole". Vanmorgen moest voor de Haarlemse po litierechter een tegelperser en zijn schoon zuster terecht staan. De man had in de avond van de 8ste Januari van dit jaar verschillende café's bezocht en liep tenslotte dronken in de Cronjéstraat. Zijn schoon zuster kwam hem ophalen, maar de man was zo luidruchtig en liep zo te slingeren dat een politie-agent, die daar surveilleer de, het beter achtte de man op te brengen. Hij greep de tegelzetter vast, maar deze verzette zich hevig. Hij ging op de grond liggen en begon te trappen. Zijn schoon zuster verleende dapper assistentie bij dat verzet, vooral toen een burger de agent assistentie verleende. Het werd een rom melig geval, waarbij de vrouw de burger in het gezocht krabde. De man werd tenslotte omhoog gehesen, maar weer begon hij wild om zich heen te trappen. Het gevolg was, dat hij een etalageruit van de firma Douwma in grui zels schopte. De politierechter vónd dat allemaal niet zo mooi. De officier van justitie eiste tegen de man, die reeds twaalf veroordelingen achter de rug had, een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken. Tegen de vrouw vorderde hij een geldboete van 30 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken. De politierechter veroordeelde het tweetal conform de eis. Zondagmorgen omstreeks 11 uur ge beurde op de Herenweg in Heemstede, ter hoogte van de ingang van Groe- nendaal, een ernstig motorongeluk, waardoor de bestuurder en zijn echt genoot, die op de duo zat, beiden een hersenschudding opliepen en wonden aan het gezicht. De bestuurder, de 49- jarige schoenmaker W. L., brak boven dien zijn linkersleutelbeen. De motor had een vaart van onge veer 75 km. Men vermoedt, dat het voertuig, dat nog splinternieuw was, ts warm- en daarna vastgelopen. Het be gon plotseling te slingeren, zodat de bestuurder de macht over het stuur verloor en, tegelijk met de duopassagie- re, op de weg geworpen werd. Beiden werden per G. G. D. naar het St. Eli- sabethsgasthuis vervoerd. Black Pirates (heren) is er in de eerste klasse van de Haarlemse bas ketball-competitie in geslaagd tegen Harlem Tigers een kleine 32-24 zege te behalen. Het team van Meenhorst mag met deze zege tevreden zijn, aangezien bij een beter benutten van de kansen Har lem Tigers voor een verrassing had kunnen zorgen. De eerste helft was voor de Piraten en de ruststand ging dan ook volkomen verdiend in met een 18-10 voorsprong. Het lichte overwicht was echter in de tweede helft verdwenen en de strijd ging dan ook gelijk op. Dank zij ech ter beter benutten van de scoringskan sen ging de zege naar de Piraten, zij het dan ook dat het verschil gering was (32-24). In de dames eerste klasse nam Scho-' ten Giants tegen Rapiditas afdoende revanche voor de eerder geleden ne derlaag. Het werd thans 28-14 voor de Schotendames. De volledige uitslagen waren: DAMES: Antilopen 3 S.C. Haarlem 3 20-14; Rapiditas 1 Schoten Giants 1 14-28; R.C.H. 1 Z.B.V.S. 3 14-11. HEREN: Aurora 1 Typhoons 4 36-17; Black Pi rates 1 Harlem Tigers 1 32-24; Exercitia 1 Z.B.V.S. 1 35-26. JUNIOREN meisjes: I.H.J. H.O.C. a 14-30. JUNIOREN jongens: Exercitia Antilopen b. 33-32 (na verl.). Advertentie h 'rt FQAttKSli'sPMSMOOO 2'rren: W6 KÜISNEM HtT U H6UAAS PiieT veaTgULEfi De MAN DIE WIJ OPDDACHT6E - 6SV6N WADDEN ona eeTerecv-eH.... V telt mog steeds Het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt ons mede, dat een algemene vergunning is verleend om op bouwwerken gedurende de periode van 4 April tot en met 1 October 1955 arbeid te doen verrichten tot maximaal 51 uren per week en negen en een half uur per dag, teneinde een gedeelte van de achterstand in te halen, welke in deze bedrijven als gevolg van het lang durig vorstverlet van de afgelopen win ter is ontstaan. Het valt kennelijk niet mee onder een nieuwe naam activiteit te gaan ont plooien. Het Katholiek Instituut voor Volks-Ontwikkeling, dat gemeend had de inwoners van Santpoort te gerieven met het organiseren van een televisie uitzending van de voetbal-wedstrijd Ne- derland-België, werd ditmaal verdacht van een Aprilgrap. 1 April waren na melijk bij de secretaris van de K.A.B, in Santpoort kaarten voor de in Zomer- lust te geven uitzending verkrijgbaar, doch slechts weinigen hebben Vrijdag 't zekere voor het onzekere genomen en zijn een kaart gaan halen. Het heeft vermoedelijk ook tot Zon dag doorgewerkt, want ook aan de zaal liep het niet bijster vlot met de kaart verkoop. Maar ondanks alle verdenkin gen van een Aprilgrap stond de kuip van het Olympisch stadion te Amster dam in de zaal van Zomerlust. En al was het getal kijklustigen beneden ver wachting gebleven, het enthousiasme is er niet minder groot om geweest. ONDERTROUWD: C. A. J. Kager en M. H. A. Jonkers. H. W. A. Haaksma Baronesse C. van Utenhove. H. J. Bar- telink en A. J. de Ruiter. H. W. Was- sink en C. J. Mounier. T. P. M. van den Bos en E. R. A. Ennik. GETROUWD: M. O. van der Meer en E M. Schouten. F. Hendriks en M. A. Deelissen. B. de Graaf en T. Gemke. GEBOREN: L. Smit en I. G. van Kuijck. d.; M. Kooren en H. Griekspoor. z., J. M. C. Tombrock en C. L. M. Nieuw, land, d. B. Flapper en G. Hokstra, d. G. D. Rodenburg en I. T. Dickhoff, d. G. T. Leuven en A. T. J. de Kok, d. OVERLEDEN: W. van Buuren, 74 j.; N. H. W. Scholte, 82 j.; H. J. Muldervan Dieren, 79 j.; A. J. M. Bleijendaal, 5 j.; F W. Passervan Twisk. 76 jr.; W. Klaver, 88 j.; W. Eskens, 70 j.; B. P. de NisjKelder, -52 j. Hoofdagent J. Padmos liep er Zater dagmorgen nog met een overjas bij, maar het kwam ons voor, dat zijn ge zicht al weer bruin begint te tinten. Of is dat nog een restant van vorig jaar? Hij kan in eik geval weer tevre den zijn. Zijn strandpost is Woensdag weer opgebouwd en de piervissers kun nen op de klok aan de buitenkant weer zien, hoe Iaat het hoog- en hoe laat het laag water is. Maar Padmos is niet de enige, die naar het strand terugkeer de. Toon Krab, de bakker, die het vo rig jaar ais laatste zijn huisje inpakte, was de eerste om het weer op te bou wen. En met hem zijn andere getrou wen ook alweer komen kijkea. Met Pa sen zullen de eersten present zijn, als het tenminste een beetje wil met het weer. En de kinderen zullen „Ome Jaap" opzoeken en blü zijn deze politieman, na een donkere winter weer terug te zien. Verswijveren hield hef in paviljoen de Zuidpier Zaterdag nog maar bij warme koffie. Hij is van de winter ge bleven en de talrijke vissers op de pier hebben niet alleen het aas van hem be trokken, maar kwamen ook op gezette tijden een warme dronk halen. Nu is het nog koffie, maar hopelijk komen er dit jaar heel wat dagen, die naar koele dranken doen verlangen. Het vorig jaar is de zomer maar dunnetjes ge weest. Er moet heel wat verdiend wor den om de schade weer in te halen. Bij Menger en Gouda en in paviljoen zeestrand worden de zaken ook weer op orde gebracht om de klanten te kun nen ontvangen. Zaterdagmiddag zijn de eerste hon derd vergunningen voor strandhuisjes uitgegeven. Pronk, ook» een van de laatste klan ten van vorig jaar, was al druk aan het bouwen. Marechal uit Haarlem was weer present, evenals een Zaandammer, nog enkele Amsterdammers. En natuur lijk ook IJmuidenaren, zoals Haasnoot, Steenkisten, W. Ombergen en Beuse- kom. Ze hebben er zin in, ook zij, die na de mislukte zomer van vorig jaar er hard over spraken om hun huisje voor een krats te verkopen, maar die in hun hart alweer uitkeken naar 1955. En het weer was Zaterdag veelbelovend: een vriendelijk zonnetje, weinig wind en daardoor een vredig bruisende bran ding, waarin een knaap van een jaar of tien heerlijk rondwandeldein gro te laarzen. „Kan je volgende week mijn spulle tje nog even rijden Jaap?" Visser, die zelf ook een huisje aan het stand heeft en het vandaag of morgen weer gaat opbouwen, kan er met zijn wagen nog wel een uurtje voor uittrekken. Woens dagmorgen, maar dan heel vroeg. Het is voor mekaar. Woensdagmorgen rijden en zo mogelijk nog dezelfde dag in el kaar. Padmos kan er vast op rekenen voor het uitzetten van de grond. Op de pier zitten en staan tientallen, misschien wel een paar honderd henge laars. Zij hebben geen aandacht voor het strand, wel voor hun snoer en be proeven telkens met een korte slag of zij al beet hebben. De rust aan het strand komt hun goed van pas. Dat geeft ook geen drukte op de pier. Maar binnen afzienbare tijd zullen ook zij gewaar worden, dat IJmuiden ontwaakt is. Het strandleven gaat weer beginnen. Na de zomer van 1954 kan het niet anders dan meevallen. Op het Plateau bij de Zuidpier wor den de voorbereidingen getroffen om de stroom van auto's en rijwielen op te kunnen vangen. Er is voldoende par keerruimte, al zal het op hoogtijdagen wel krap zijn. Ais er maar een oplos sing gevonden kon worden voor de au tobussen, die op de drukke dagen af en aan plegen te rijden. Die nemen nogal wat ruimte in en er moet veel ruimte blijven om ze te kunne draaien. Hier voor een oplossing te vinden, b.v. bü de Westduinweg, zou waarschijnlijk allen, bezoekers, zowel als exploitanten, ten voordele strekken. In Amsterdam werd gisteren de be kende ronde van de Vismarkt gehouden waaraan ook enige leden van, Kenne- merland deelnamen. Jan Grout debuteerde bij de ama teurs en deed dit heel goed. Hij eindig de op de 100 km. race op de vierda plaats in 2 uur 23 min. 16 sec. Dick de Ruiter ging als vijfde door de finish. Bij de nieuwelingen werd A. Volkeri derde, Duinmeyer moest de strijd we gens een lekke band opgeven. (Niet officiële koersen) 3% Ned 1953 3(i Ned 1953 3'/« Ned 1948 3'/4 pCt Ned 1950 2>/t Ned 1954 3i/4 Ned 1955 3-3li Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 pCt. Ned Handel Mij eert A.K.U. Van Berkei's Patent (Jalvé-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever Cert Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holt Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb MIJ Ned Scheepv. Unie H V.A Dell Mij. Cert. Vorig Opening slot 4/4 103 1021/4 101A IOII/4 1011/4 101A 100% 100% 101% 100 299(6 302 (8 304 168 267(4 279 288(6 392(6 394 268 365% 365 356(6 357 599% 600W 117% 1191/4 188(6 174(6 1743,i 182(6 192 V2 150(4 148 152# 149*2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3