Union hockeykampioen van het Oosten H.HIJ.C. nog slechts één punt van de titel verwijderd m mm Bondshockeyploeg zegeviert over Den Haag: m Verdiende nederlaag maar te grote van de dames Zwitsaletten Nederlandse polo-ploeg kansloos tegen Russen Russisch zevental een geheel, technisch beter en sneller TWEE overwinningen van Jopie van Alphen Duel Mary Kok—A tie Voorbij op 100 m. eindigt onbeslist Atie Voorbij vestigt en Mary Kok verbetert record Op de 100 yards 'ff KANSSPei Coppens-v. d Hart in woorden mmm ENGELAND WINT MET 4-1 Rotterdam klopt Antwerpen3-0 H. Wouters vijfde te Marseille spionnage vlinderslag MAANDAG 4 APRIL 1955 PAGINA 4 T afeltennis Twee titels voor Onnes te Londen jgfcgt m imê> Willy van Zeeland veld loopkampioen Loggere en Drijver de uitblinkers om vergissingen te voor komen - Mascotte... dan hebt U zekerheidMet Mascotte-vloei haalt U alles uit Uw shag, wat er aan kwaliteit in zit. rolt beter plakt beter brandt beter (1-2)- Bij voetbal weet je nooit vooral wat je krijgt. Dat bewees de wedstrijd tegen de Denen welEn wie had deze uitslag van Neder land-België verwacht? De keus van Uw vloei hoeft geen „gok" te zijn. Neem nooit „zomaar" vloei, met de kans, dat U daarmee 'n heel pakje kostelijke shag bederft. Vraag - met naém, Zatopek heeft heel wat plannen ZWITSERSE (Van onze hockeymedewerker) van 30 op Arnhem behaalde. Zwolle, dat theoretisch nog een* kans maak- Het Oosten heelt zijn kampioen en wel Union, dat een forse overwinning te, verloor van de kampioen van het vorig jaar met 10 en is daarmede uit geschakeld. In het Noorden viel de verrassing van de dag, doordat de Gronin ger Studenten de a.s. kampioen in bedwang hielden en deze de eerste neder laag van het seizoen bezorgde. In dit geval zal uitstel echter geen afstel betekenen. In de Zuidelijke afdeling heerst in de laagste regionen van de ranglijst nog volop spanning, mede omdat ook Zwart Wit door een nederlaag tegen Tilburg, nog in werkelijk gevaar verkeert. HHYC heeft nog een klein „stapje" nodig om de titel weer op zijn naam te kunnen brengen: Hilversum betekende deze Zondag geen obstakel en werd kansloos met 31 geslagen. Voor Be Fair ziet het er somber uit. Een zware nederlaag tegen Amsterdam van 30 en daarbij nog een gelijk spel van Groen Geel tegen BMHC, dat daarmede een kostbaar punt rijker werd. HHYC is kennelijk niet van plan de titel te laten ontglippen. Met Kruize en Bromberg in de voorhoede was er voor de Hilversummers geen beginnen aan. De gehele wedstrijd zijn de Hagenaars duidelijk in de meerderheid geweest; zij hebben de score regelmatig kunnen op voeren. De ruststand was reeds 02, door doelpunten van Kruize en Brom berg, die beiden een voortreffelijke partij speelden. Na de pauze scoorde Kruize rog tweemaal en deed ook Van Heel nog een duit in het Haagse zakje, dat daarmede met vijf goals rijkelijk gevuld was. Voor Hilversum hield Van Swinderen de eer hoog, (15). Op Crailo werd het een matte ver toning, waarin de thuisclub in feite volkomen faalde. Het ontbrak de ploeg aan elk verband; het scheen alsof zij te kampen had met voorjaarsmoeheid. Bij de Amsterdammers was dat geheel anders. Levendig en fris werd er ge speeld alsof de hoogste belangen nog op het spel stonden. Eerst Ledeboer, daarna Fleming en Snoek brachten ieder een doelpunt op hun naam, waardoor de eindstand op 03 werd gebracht. TOGO heeft zich wel heel duidelijk de baas getoond over Laren in de ont moeting op „Klein Zwitserland". In de eerste speelhelft liet dit zich nog niet zo aanzien. De partijen wogen aardig te gen elkaar op en de voorsprong van de Hagenaars was tot het minimum be perkt. Twee doelpunten van Beaumont, waartegenover een doelpunt van Van Erven Dorens. Na de rust zakte Laren in elkaar en was het uitsluitend TOGO dat de toon aangaf. En hoe! Nog drie goals Beaumont, Lagaay en Dudok van Heel werden aan de score toe gevoegd, waarmede het einde op 51 kwam. Groen Geel heeft zeker niet te veel gekregen met een gelijk spel, dat zij tegen BMHC bevocht. Voor de rust wisten de Hagenaars een overwicht te krijgen, dat zij niet meer loslieten, het geen resulteerde in een doelpunt van De Wolf. Na de hervatting hetzelfde spelbeeld; ook nu weer een goal, dit maal van B. Hillen. Toen was het naar BMHC-opvattingen gemeten genoeg. De Bloemendalers zetten een fel offensief in en hadden eveneens tweemaal succes. Bouwman en Mohn waren de gelukki gen. Tenslotte kwamen de Groen Gelers nogmaals met een serie aanvallen, doch deze vermochten niet meer een wijzi ging in de stand aan te brengen, (22). De stand luidt: Bert Onnes, de jeugdige Nederlandse tafeltennisspeler heeft twee titels ge wonnen tijdens de internationale kam pioenschappen van Engeland te Lon den. Deze 16-jarige speler versloeg in de eindstrijd van het juniorestournooi de Duitser H. Terbeck met 1321 21 15 2118. Voor de eerste maal in de geschiedenis van tafeltennis werd deze titel door een Nederlander gewonnen. In de drie voorafgaande jaren zege vierde de Duitser K. Freundorfer. Ook in het dubbelspel der juniores behaalde Bert Onnes een fraaie zege, tezamen met de Amerikaanse jongen Erwin Klein. In de finale versloeg deze combinatie Laurie Landry en Ter ry Densham, twee Engelse spelers met 21—12 12—21 24—22. HHYC 12 19 BMHC 12 15 Laren 13 14 Amsterdam 11 12 Hilversum 12 12 TOGO 11 11 Groen Geel 13 8 Be Fair 12 5 De Engelse doelvrouwe heeft alle moeite, om Marjolein Heering de bal afhandig te maken in de hoe- key-interland tegen Nederland. Het door R.K. H.A.C. te Helmond ge organiseerde Nederlandse veldloopkam pioenschap is door Willy van Zeeland van het Amsterdamse A.A.C. gewonnen. Voor het 5000 meter lange parcours had hij een tijd van 16 min. 19.4 sec. nodig. De verdere uitslag is: 2. Jonkers (Vlug en Lenig, Den Haag) 16.29.4; 3 Adriaan- sen (D.J.A., Breda) 16.38.6; 4. Jansen (Trekvogels. Den Haag) 16 40.-;5. Van Rooyen (Holland, Leiden) 16.46.8; 6. Ver baan (Festina, Blerick) 16.47.2. Het clubkampioenschap ging naar de Trekvogels, tweede werd A.A.C. en derde Festina. Vrij veel toeschouwers hebben op „Klein Zwitserland" te Den Haag een bondshockeyelftal een wedstrijd zien spelen tegen een Haags team als voor bereiding voor de wedstrijd te Aber deen tegen Schotland. Het bondsteam had tal van jongere spelers in de ge lederen; het werd tegen de technisch betere Hagenaars een op vrij hoog peil staande partij, met vooral spil Loggere en linksback Drijver als uitblinkers. De geroutineerde Loggere beheerste, ondanks het feit, dat Van Heel bij Den Haag de spilplaats bezette, het midden veld volkomen. Het was vooral dank zij zijn knap opbouwend werk, dat de jeugdige voorhoede 'n voortdurend ge vaar opleverde voor de backs Derckx - die als gast bij de Hagenaars meespeelde - en de eveneens verdienstelijk spelende Garrels. Slecht schieten van het bonds team stond een grotere zit ge, het werd een 2l-nederlaag voor Den Haag, in de weg. Toch telde deze voorhoede zwakke plekken. Vorfeld kon slechts matig be koren, technisch was deze speler zeker niet onvoldoende, doch met de zeer goed spelende Bouwman had er van de linkervleugel zeker nog meer stoot kracht kunnen uitgaan. Van Erven Dorens was zonder meer goed. Een vergelijking met Kruize, die bij de Ha genaars als mid voor een behoorlijke partij vertolkte, viel in het voordeel van de Laren-speler uit, die bovendien op knappe wijze het tweede doelpunt voor de bondsploeg scoorde. De rech tervleugel bestaande uit Hooghiemstra en Grimbergen was voldoende, maar Advertentie enige Want Silvlfix bevat Puur Sil- vikrin, de na tuurlijke haar- voedingHet verfraait het haar. geeft mooie dtepe glans en houdt het haar de hele dag keu rig In orde. Si f Voor het. haöf Vcm Gentlemen „Het was de eer ste keer, dat ik te genover Coppens in het veld stond", vertelde Cor van der Hart na afloop van de wedstrijd, „maar na alles wat men van hem ver teld had, en dat was heus niet alle maal zo lief, viel het heel erg mee. Gemeen heeft hij absoluut niet ge speeld. Natuurlijk, liet is geen kleine jongen en ieder een moet tegen een duwtje kunnen, hij net zo goed als ik. Maar ik vond Cop pens zeer sportief spelen en toen ik een keer op de grond lag, is hij di rect op mij toege komen, om me weer op te trek ken. Eén ding be grijp ik echter niet van Coppens. Zo'n goede voetballer als hij ongetwijfeld is, heeft het niet no dig, om af en toe met zijn, laat ik maar zeggen „heup te zwaaien", en zijn te genstander een zetje te geven. Ik ge loof als hij dat niet zou doen, de man nog gevaarlijker zou zijn". „Ik vond het een prettige wedstrijd" vertelde Rik Cop pens. „Er is tussen Van der Hart en mij geen kwaad woord gevallen. De Nederlandse stop- perspil heeft met verstand gespeeld. Hij is een zeer in telligente voetbal ler. Als het al te dreigend werd, riep hij zeer han dig zijn halfbacks terug. Menigmaal heb ik hem horen roepen: „Jan (van Schijndel) kom te rug" en Jan kwam terug. Het is een sportieve kamp ge weest en het Ne derlandse elftal heeft verdiend gewonnen. Advertentie De Grote Prijs van Sicilië, een autorace over 1080 km, is gewonnen door de Ita liaan Taruffi met een Ferrari in 10 uur 11 min. 19,4 sec., met een snelheid van 105,998 km per uur, hetgeen een nieuw record is. (Van onze hockeymedewerker) Alles werkte er toe mede, om van de ontmoeting NederlandEngeland een waar hockeyfestijn te maken: een heer lijke lentezon, een prachtige grasmat, duizenden toeschouwers, de aanwezig heid van de Engelse gezant en achter af bezien een aantrekkelijke wedstrijd, waarin onze landgenotes uitstekend partij hebben gegeven tegen de wereld kampioenen. Helaas echter waren de Ne derlandse dames ook in de zesde ont moeting niet opgewassen tegen de grote re snelheid en betere techniek van de gasten. De nederlaag was dan ook ver diend, al geeft de uitslag te veel aan de Engelse dames en komt daarin te wei nig tot uiting, dat ook de Nederlandse ploeg het vijandelijke doel dikwijls in groot gevaar heeft gebracht. De Engelse dames startten onmiddel lijk in zeer hoog tempo en kwamen al direct tot snelle open aanvallen, die de verdediging op de zwaarste proef stelden. Het bleek spoedig echter dat de verdediging voor haar taak bere kend was en korte metten wist te maken met de vele gevaarlijke doorbraken. Vooral Jeanne Hogestijn viel in deze periode op door haar goede opstellen en spelinzicht. Keepster Jo Jurrissen liet zich al direct van haar beste zijde zien en trapte vele gevaarlijke schoten radi caal uit het doel. Toch kon zij niet ver hinderen, dat na ongeveer 10 minuten spelen mej. Hyde met een hard schot succes had en daarmede de score open de. De Nederlandse dames, hierdoor eer der aangemoedigd dan teleurgesteld, pakten de zaken feller en sneller aan en zo kon het gebeuren, dat Marjolijn Heering, voor het eerst als midvoor op gesteld, kort daarop door de Engelse verdediging brak en deze aanval be kroonde met een hard diagonaal schot, dat rakelings naast ging. Dit gaf de dames moed en de druk van de Engelse aanval werd lichter. Meerdere Neder landse aanvallen volgden. De linkervleu gel werd aanvankelijk te weinig in de opbouw betrokken, waardoor het spel te kort werd gehouden. De Engelse verde diging kreeg daardoor weinig moeilijk heden op te lossen. Het spel golfde op en neer en beide doelen waren voortdu- laatstgenoemde moest zich kennelijk nog wat op het Westelijke hockey iristellen. Vooral zijn techniek is nog voor vej- betering vatbaar. In de middenlinie vormde Gerrits de zwakke stee, hetgeen vooral naast Loggere, die in tegenstel ling tot Van Heel allerminst tegen het einde van de wedstrijd adem te kort kwam, opviel. Van Dijk weerde zich verdienstelijk; ook deze speler was te gen het einde de Haagse aanval, die geen uithoudingsvermogen meer had, volkomen de baas. De beide backs Drij ver en Vorstman speelden een behoor lijke partij; doelman Mulder had niet veel te doen, doch maakte toch een niet al tè zekere indruk. Ruim 13.000 toeschouwers hebben Zaterdag op het Spartaterrein te Rot terdam het Rotterdamse elftal een over winning van 30 zien behalen in de jaarlijkse stedenontmoeting tegen Ant- rend in gevaar tot opnieuw het Engelse s binnentrio het Nederlandse doel onop houdelijk belaagde. De ene corner volgde op de ander, en had Jo Jurrissen in die periode geen wonderen verricht, er zou nog een doelpunt zijn gevallen. Het is dan ook wel het meest aan haar te dan ken, dat de stand tot aan de rust geen wijziging meer onderging. Na de hervatting waren het alweer de gasten, die de aanval openden. Op nieuw kreeg onze doelverdedigster de handen vol, doch zij kweet zich uitste kend van haar taak. Desondanks zag de snelle rechtsbinnen, mej. Hassall, na 10 minuten kans de score op 02 te bren gen. Maar opnieuw zagen onze landge noten weer kans tot de aanval over te Het internationaal concours hippique te Marseille is voortgezet met een inter nationaal springconcours om de Prijs van de Kampioen. De ex-wereldkampi oen springen, de Spanjaard Goyoaga won dit nummer met zijn paard „Fah- nenkönig". Hij legde het parcours zon der fouten af in de tijd van 40,1 sec. Tweede werd de Franse kapitein Bou- teiller die met „Topinambour" elf fou ten genoteerd kreeg en een tijd van 42,8 sec. Op de derde plaats eindigden ex ae quo de amazones Smythe (G.B.) met „Flanagan" en Bonnaud (Fr.) met „Her mine". Vijfde ex aequo klasseerden zich Luchaire (Fr.) met „Farandole" en onze landgenoot H. Wouters met „Rubana". Ritmeester Gruppelaar viel buiten de prijzen. gaan en het Engelse doel in gevaar te brengen. Uit een van deze aanvallen, waarvoor Frieda Brouwer de basis leg de, volgde een onontwarbare scrimmage voor'het Engelse doel, waaruit tenslotte Trix Nillessen wist te doelpunten De Engelse dames waren kennelijk verrast en volledig van hun stuk ge bracht. Zij werden volkomen in de ver dediging teruggedrongen. De Neder landse voorhoede lanceerde aanval op aanval, goed gesteund door spil Noortje Diemer Kool. Tot tweemaal toe moest linksback miss Park de bal van de doel lijn slaan, nadat keepster Tatlock reeds gepasseerd was. Ook de linkervleugel deed meer van zich spreken en wist tot goede voorzetten te komen, ondanks de uitstekende bewaking van de Engelse rechtshalf Dudley Smith. Maar het mocht niet baten. De gasten herstelden zich langzaam maar zeker. Het pijlsnelle binnentrio stelde wederom de grootste problemen aan onze achterhoede, die een kwartier voor het einde wegens buiten spel even aarzelde, en daardoor mej. Hassall voldoende gelegenheid gaf door te breken en te scoren. Het was even later een gedeprimeerde achterhoede die zich nogmaals zag gepasseerd door miss Hyde, die de stand op 1—4 bracht. Ondanks de betrekkelijk grote neder laag kunnen de Nederlandse dames ze ker op een zeer goed gespeelde wedstrijd terugzien. Een werkelijk zwakke stee was er niet. De vleugelspeelsters volde den het minste. Vooral op de rechter vleugel ontbrak het aan snelheid en een flitsende opzet. Bij de aanval viel Marjolijn Heering het meest op. Noor tje Diemer Kool was snel en actief en begreep haar taak uitstekend. Jeanne Hogestijn viel op door haar grote be weeglijkheid en snel ingrijpen, doch ook mevr. Greve voldeed goed. Bij de gasten lag het accent op de aanval. Naast het binnentrio was het vooral de linksbuiten, mej. Glossop, die met haar ongelofelijke snelle rushes een ieder verbaasde. Advertentie werpen. Reeds bij de rust leidden de gastheren met 10. Van werkelijk goed voetbal is in deze wedstrijd zelden sprake geweest. On danks de aan beide zijden aanwezige grote clubmoten bij Rotterdam zes Spartanen en bij Antwerpen vijf Ber- chem-spelers was het verband in de ploegen aanvankelijk bijna geheel zoek. Het eerste Rotterdamse doelpunt kwam indirect uit een door Van Pelt (SVV) genomen vrije trap van circa veertig meter afstand. Hard en laag suisde het schot op keeper Leysen (Berchem Sport) af, die de bal wel keerde, maar het leder voor de voet van Boot (Spar ta) sloeg, die op zijn beurt zijn club genoot Benningshof in de gelegenheid stelde, om van dichtbij onhoudbaar te doelpunten. Na de rust scoorde Van Pelt nummer twee, door een voorzet van Van der Waal (Sparta) ineens uit de lucht op zijn schoen te nemen en hard in te schieten. En Van der Waal herhaalde dit staaltje na negen en dertig minuten uit een voorzet van Van Ede (Sparta), die Schroyens zeer fraai had omspeeld (3—0). Zatopek heeft grootse plannen voor het aanstaand seizoen. In een inter view met een der Praagse bladen heeft hij verklaard, dat hij wil proberen het wereldrecord op de 10.000 meter en dat op de 30.000 meter dit jaar te verbeteren. Zatopek vertelde voorts, dat hij zijn stijl gewijzigd heeft. Tij dens de training, heeft hij namelijk de lengte van zijn stap vergroot. Hij is van oordeel, dat hij de wereldrecords op de 10 en 30 km. nog verder om laag kan brengen. Verder ligt het in zijn bedoeling op de Olympische Spe len te Melbourne op de 10.000 meter en de marathon uit te komen. De Friese elfstedentocht te water, waar aan met alle soorten pleziervaartuigen kan worden deelgenomen en die eens in de vijf jaren door de zeilvereniging „De Meeuwen" te Leeuwarden wordt georga niseerd, zal dit jaar gehouden worden van 25 tot en met 30 Juli. Tegen KIESPIJN, ZENUWPIJN: ZWIT5AL De president van de technische commissie van de Zwitserse voetbal bond, W. Baumgartner uit Bern, was tijdens en na de wedstrijd Neder land—België de gast van de K. N. V. B. en dat nog wel ondanks het feit, dat de heer Baumgartner in Amsterdam kwam „spionneren", zo als hij het zelf uitdrukte. Op Hemel vaartsdag (19 Mei) wordt te Rotter dam de wedstrijd NederlandZwit serland gespeeld en de technicus van de Zwitserse voetbalbond is eens een kijkje komen nemen, hoe het Nederlands elftal op het ogenblik speelt. En dat is hem blijkbaar erg meegevallen, want na de' wedstrijd vertelde hij het volgende: „Het Nederlands elftal heeft de wedstrijd volkomen verdiend ge wonnen. Wat mij hei meest is opge vallen is de snelheid, waarmede de bal werd afgegeven. De combinaties kregen daardoor tempo, een groot verschil met ons spel, dat veel be dachtzamer wordt opgebouwd. Wat een mooi doelpunt is dat geweest. En is het niet ontstaan uit diezelfde snelheid van handelen? Het verband in de Nederlandse ploeg vond ik be ter dan dat bij de Belgen. Stopper Van der Hart was de grote man, hij heeft de handige maar te individua listisch spelende Coppens uitstekend partij gegeven. En verder zeg ik niets meer, maar ik ga met vele gegevens naar Bern terug". Mary Kok, boven, en Atie Voorbij, 14 jaar, de nieuwe en de ont troonde houdster van het wereld- re zord op de 100 yards vlinder slag. Op de vraag „Wat denkt u van de ko mende wedstrijd NederlandRusland" heeft de coach van de Russische wa- terpolo-ploeg, Donderdag bij zijn aan komst op Schiphol geantwoord: „Ik weet hoegenaamd niet hoe de krachts verhoudingen momenteel liggen". En Frans Kuyper, de trainer van het Ne derlands zevental zei, dat een en ander ook voor hem nog een groot vraagte ken was. Na Zaterdagavond zjjn bei den, evenals de ruim 1700 liefhebbers die in het afgestampte Sportfondsen- bad-Oost in de hoofdstad het duel ga desloegen, een stuk wijzer geworden. De Rus zal echter in een betere stem ming het strijdtoneel hebben verlaten dan Kuyper. De Russen wonnen name lijk met 6-4. Een wonderteam, dit Russische ze vental, zoals velen van de op de tribu nes opgepropte enthousiasten gedacht zullen hebben? Zeer beslist niet, maar wel een ploeg, die meer op de techniek afgestemd waterpolo ten beste gaf, dat duidelijk, en dan voor de Russen in gunstige zin, afstak bij wat het Neder lands zevental liet zien. De gasten bijna zonder uitzondering breedge schouderde, zeer stevig gebouwde spe lers waren niet alleen physiek in het voordeel. Ook wat conditie, zwem en startsnelheid en baibehandeling be treft bleken zij meer in hun mars te Jopie van Alphen, Atie Voorbij, Mary Kok en Wim de Vreng hebben hij de jubileumwedstrijden van de 25-jarige krmg Amsterdam van de K.N.Z.B. Za terdagavond in het Sportfondsenbad- Oost de meeste aandacht voor zich op geëist. Jopie van Alphen hoekte een dubbele zege door zowel de 100 meter vrije slag als de 100 meter rugslag te winnen. Atie Voorbij en Mary Kok vochten een opwindend duel op de 100 meter vlinderslag uit en De Vreng zwom een uitstekende 200 meter vrije slag. In de laatste serie van de 100 meter vrije slag dames leek Jopie van Alphen aanvankelijk op felle tegenstand van Geertje Wielema te stuiten, doch na 50 meter werd het reeds duidelijk, dat de Nederlandse kampioene opnieuw het hoofd voor haar enkele jaren jongere Rotterdamse tegenstandster zou moeten buigen. Want toen nam de fel, doch soe pel zwemmende Jopie van Alphen ge decideerd de leiding. In 1 min. 7,1 sec zegevierde zij met groter verschil op Geertje Wielema, dan de voor deze afgedrukte tijd van 1 min. 7,3 sec. zou doen denken. Joke de Korte werd in 1 min. 8,4 sec. derde. Even overtuigend als op dit nummer stevende Jopie van Alphen op de 100 m. rugslag op de eêrste plaats af. Dicky van Ekris en Annie Meinsma moesten Ma Braun's pupil enkele tientallen me ters na de start al laten gaan. Voor de kleine Jopie was het overigens geen be zwaar om toch altijd nog een 1 min. 13,9 sec. op de horloges te brengen. Atie Voorbij en Mary Kok, de twee reeds ver buiten onze landsgrenzen bekende pupilletjes van Jan Stender, brachten op de 100 meter vlinderslag de volgepakte tribunes overeind. Ma ry Kok had na 50 meter die in 34,1 sec. gingen nog de leiding, doch daarna kwam de frêle Atie in vloei ende stijl en veel minder „kracht zwemster" dan haar clubgenootje, sterk opzetten. Zó sterk, dat zij pre- cies op de finish haar achterstand had weggewerkt. De jury van tijd en die van aankomst gaven een eenslui dend oordeel: voor beiden 1 min 15,8 sec.; voor beiden de (gedeelde) eerste plaats. Wim van de Vreng, zonder werkelijke concurrentie, had een snelle 200 meter vrije slag in de benen. Op de 100 meter keerde hij in 1.01,4 en toen hij zijn han den voor de laatste keer tegen de bas- sinrand drukte, stonden de stopwatches op 2 min. 10 sec. stil. Een prima ver richting, die een verbetering van 0,5 sec. van zijn persoonlijke beste prestatie be tekende. De voornaamste uitslagen zijn: 100 meter vrije slag dames: 1. Jopie van Alphen (RDZ) 1.07.1, 2. Geertje Wielema (HZC) 1.07.3, 3. Joke de Kor te (RDZ) 1.08.4. 200 meter vrije slag heren: 1. de Vreng (AZ 1870) 2.10, 2. Bouwman (HPC) 2.15.1, 3. Jaap de Jong (LZO) 2.16.6. 100 meter rugslag dames: 1. Jopie van Alphen (RDZ) 1.13.9, 2. Dicky van F,kris (Robben) 1.15.9, 3. Annie Meins ma (HZC) 1.19.3. 100 meter vlinderslag dames: 1. ex aequo Mary Kok en Atie Voorbij (bei den Robben) 1.15.8. 3. Corrie Plak hebben dan Bijlsma c.s. Bovendien, en dat was misschien nog wel het belang rijkste, de Russen vormden een ploeg. In de voor de eerste keer sinds Turijn in een geheel nieuwe formatie opere rende Oranje-ploeg klopte de combina tie vaak niet. Voorts werd er, en dat was erger, uitgesproken slecht ge plaatst. De Russen verstonden de kunst uit een attaque op eigen doel onmiddellijk de aanval over te nemen en dan met razendsnelle rushes het Nederlandse verdedïgïngsbloR Uit élkaar Te' trekken. In de Oranje-achterhoede wist men op zulke ogenblikken niet goed hoe de Russische aanval te onderscheppen. Zo ook drie minuten na het aanvangssig- naal van de correct, misschien wat te straf leidende Belg Julien Bauwens, toen Nico Luchs Prokopov liet gaan, deze zo vrij als een vogeltje na snel opzwemmen de bal op midvoor Pjotr Msvenieradze kon plaatsen, die er met een hard schot in de rechterbovenhoek 1-0 voor Rusland van maakte. Eén minuut daarna werd het 1-1. Een schot van Smol kwam van de lat te rug in het veld, de bal viel voor Ko- revaar op het water, die zich geen moment bedacht en doelman Goikman voor de eerste maal het nakijken gaf, 1-1. Nadat onze landgenoten ten koste van vrije worpen drie keer een Russi sche aanval hadden weten te onder breken, ging bij de vierde maal Waale wijn iets te ver. Hij kon toen de kant opzoeken. Gvakharia had met de straf- worp niet de minste moeite (1-2). Weer sloeg Nederland terug, nu door Waalewijn en Smol, toen laatstgenoem de een schot van zijn clubgenoot iets van richting veranderde, hetgeen Goik man volkomen mis deed tasten (2-2). Gvakharia - topscorer, en met Msve nieradze en Goikman tot de beste spe lers bij de Russen behorend - bracht zijn team voor de rust evenwel op 4-2. Eén minuut na de hervatting dreun de het Sportfondsenbad voor de derde maal op zijn grondvesten en ontstond er opnieuw hoop in de Nederlandse harten toen, nadat Sliapin naar de kant was verwezen - waar Bijlsma en Msve nieradze intussen reeds vertoefden - Luchs de achterstand verkleinde tot 3-4. Na een rush van Bijlsma leek van de hand van Korevaar de gelijkmaker te komen. Smol en opnieuw Korevaar schoten beiden een keer rakelings naast. De koel handelende Russen lie ten zich echter niet van de wijs bren gen en gingen onverdroten op de oude voet voort. Doelman Wagenaar onder vond dat aan den lijve. Uit een door Prokopov genomen vrije worp be landde de bal Dij Msvenieradze. De besnorde Russische kanonnier deed het dit keer met een boogbal: 3-5 Na vast houden van Luchs moest Prokopov de walle-kant opzoeken. Muller buitte de numerieke Nederlandse meerderheid uit (4-5). Daarna kwam de Nederland se ploeg - ruim anderhalve minuut voor het einde - adem te kort, in tegen stelling tot de Russen, die nog even onvervaard van leer trokken. Prokopov, met een voor Wagenaar volmaakt on grijpbare kogel in de hoek, onder streepte dat 30 seconden voor het laat ste fluitsignaal (4-6). De twee veertienjarige Rilversumse zwemstertjes Atie Voorbij en Mary Kok zijn er Zondagavond te Hilversum in ge slaagd de 100 yards vlinderslag te zwem men beneden de tijd van l min. 9 sec., welke door de F.I.N.A. als limiet tot vestiging van het wereldrecord op dit nummer was gesteld. Velen - er werden ook internationale wedstrijden gehouden in verband met het verblijf van een groep Spaanse zwemmers in Hilversum - waren onder grote spanning getuige van de record- pogingen. Als eerste was de beurt aan Atie Voorbij, die over de 25 meter 15.1 sec. en over de 50 meter 33.4 sec. liet afdrukken. Toen stond vrijwel reeds vast, dat haar poging gelukken zou; even later kon officieel worden bevestigd, dat zij er in geslaagd was het wereld record op haar naam te brengen met een tijd van 1 min. 7.6 sec. Lang is Atie even wel geen recordhoudster geweest. Om precies te zijn drie minuten, want direct na haar ging Mary Kok van start en haar prestatie was nóg beter. De 25 meter werd eveneens in 15.1 sec afgelegd, de 50 meter in 33. sec., waarna Mary een prachtige eind spurt inzette. De klokken wezen 1 min. 6.1 sec., 1.5 sec. snellei dus dan haar clubgenootje had gezwommen. De talrijke toeschouwers juichten de beide meisjes enthousiast toe. Er waren bloemen voor de recordhoudster en om dat er een geluidsinstallatie aanwezig was, kon zelfs het Wilhelmus klinken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4