wacht met Churchills Britse natie spanning op besluit Koningin en prins te gast bij diner in Downingstreet tot PAKISTAN uitgenodigd Turks-Iraaks verdrag K ru is woord raadse l I5 1 li 1 Hoofdstedelijke damtitel voor Van der Sluis EUGEN ONEGIN opent Holland-Festival eRic óenoopmanfj Het einde van een grote carrière? Nieuw vliegtuig voor K.L.M. Osservatore valt regime-Péron aan V.S. willen thans nog niet toetreden Familiecomplot achterhaald Krips vervangen door Rosenstock P" m Van Heerde op de tweede plaats Opera's, concerten, toneel, film Mr Bouman vraagt vrije verdediging Mi JÜ PROGRAMMA GEREED DINSDAG 5 APRIL 195» PAGINA I Schenk Ballet der Lage Landen naar Baden-Baden ^Algemene vergadering Sint Bonaventura Examens Digestif Rennies - Om znurbrsjnd te blussen; óók om zuurbrftnd te voorkomen „Kwade en totalitaire staat" Arbeidsvoorwaarden Rijnschippers Nederland bekrachtigt overeenkomst Concertgebouw betaalt 1000 dollar aan NCAC Sociaal fonds voor de bouwnijverheid benadeeld m li ÏÏIlTh». CAREL BRIELS Ridder Oranje-Nassau Advertentie jnkope Voor de gala-avond (Lentefeest en Paas- Inleiding) op Zaterdag 9 April a.s. in de Kursaal te Baden-Baden, die elk jaar door de speelbank te Baden-Baden wordt geor ganiseerd, is dit jaar het „Ballet der Lage Landen" geëngageerd. Op deze avond zullen medewerking ver lenen het Bayerische Rundfunk-Tanz- orchester en het Kurorehester van Baden- Baden. Het Ballet der Lage Landen zal de vol gende balletten opvoe'ren: „Stagione" van Jack Carter, muziek van Rossini; Variaties uit „Coppelia" le acte. Voorts zullen An gela Bayley en Norman McDowel nog de Pas de Deux uit „Don Quichote" dansen. (Van onze Londense correspondent) gaan, vooral voor hen wier hart popelt o van verwachting. Want zelfs als de al- Neemt Churchill heden ontslag. Dat gemene verkiezingen de volgende Is de vraag op welks antwoord de ge- maantj zouden plaats vinden, komen er hele natie, ondanks de krantenstaking, enjge portefeuilles beschikbaar. Men m spanning wacht. Indien wij niet se- neem(; aan (iat Eden zijn post als mi- dert de kroning van de Engelse konm- njster van Buitenlandse Zaken niet zal gin voortdurend waren onthaald op ge- combineren met het premierschap, ruchten omtrent Churchill s spoedig voorts staan enige ministers op het heengaan, zouden wij toch gisteren tot pUnt heen te gaan, ofschoon het zeer de conclusie zijn gekomen dat er iets wei mogelijk is dat zij dit heengaan heel belangrijks staat te gebeuren. enige weken uit zullen stellen, indien Daar was om te beginnen het diner de verkiezingen reeds de van gisteravond. De koningin en prins maand plaats vinden. Philip waren de gasten van Churchill De Katholieke lerarenvereniging Sint Bonaventura houdt haar algemene verga dering op 13 April aanstaande in Esplanade te Utrecht. Aldaar spreekt pater drs. A. A. M. Hoogveld, rector van het R.K. gymna sium Augustinianum te Eindhoven over het onderwerp „Ouders en Onderwijs". AMSTERDAM, 4 April (G. U.) Cand. geschiedenis: mej. E. R. Jaeger (Amster dam). Cand. soc. aardrijkskunde: H. A. Halbertsma (Amsterdam). Doctoraal aard rijkskunde: J..W. de Vogel (Haarlem). BERGEN (R.K. Landbouwhuishoud- school) Nijverheidsonderwijsakte N XIX:: Zr. Amadea, Bergen; Zr. Mariëtta. Amsterdam; Zr. Michaël, Denekamp (Ov.); Zr. Nympha, Amsterdam: Zt. Regula, Bergen; de dames: J. Blauw, Wognum, B. J. M. Braakhuis, Borne (Ov.); B. J. te Braake, Groenlo; M. M. Breed, Alkmaar; M. J. v. Diepen, Beem- ster; M. W. B. Harbers, Beltrum (Gld.); J. G. B. Lubbers, Silvolde (Gld.); G. M. Miltenburg, Bergen; M. A. L. Moerel, Alkmaar; G. M. van Schaick, Loenen a. d. Vecht; M. G. Schipper, Hoog- karspel; J. Schotten, Heerhugowaard; J. C. H. Severt, Beltrum (Gld.); E. T. Snelder, Geesteren (Gld.); A. M. Wes terhof, Denekamp (Ov.); A. C. J. van Wijnbergen, Montfoort. LEIDEN, 4 April Doctoraal Ned. recht: de dames C. M. Fischer, Utrecht en S. v. d. Sande, Blaricum. Doctoraal geneeskunde: de dames Th. Bakker. Den Haag; J. F. Beernink, Leiden, en de heren H. Backer, Haarlem: E. Cijfer, Den Haag; L. Librik (U.S.A.); W. P. H. A. Rijnders, Wassenaar: B. H. v. d. Spuy (Z.-Afrika); Tan King Liang, Leiden en P. F Werre, Santpoort. Arts-examen le ged.: de dames H. J. Bou- wes BavinckFrancken, Den Haag; Liem Tjik Nio. Oegstgeest en de heren R. F. Berg, Leiden; P. P. Deeleman, Wassenaar; C. P. van Heel Den Haag; W Oolders, Haarlem en J. F van Rhede van der Kloot, Leiden. Arts-examen 2e ged.: mej. E 3erk- hemer, Den Haag en de heren P. Kanaar, Den Haag en J. W. Kronenberg, Leiden. LEIDEN, 4 April. Cand. godgeleerdheid G. Wassing, Voorhout. WAGENINGEN, 4 April Ir. Broes- hart, geboren te Amsterdam, is bevor derd tot doctor in de landbouwkunde, volgende op het proefschrift: „The application of I Vraag Rennies foliar analysis in oil palm cultivation". drogist 64. Eric wendt zich tot Allan: „Om dit plan van mij te doen slagen is het nodig, dat iemand van ons zich op Tyrfing bevindt, en niemand kent jou. Zou jij dat ov je willen nemenAls je het aandurft tenminste". Natuurlijk zegt Allan, een beetje verontwaardigd. „Welnu", vervolgt Eric, „ga dan met Cendrach en een paar van je eigen krijgers naar Branwen en zeg haar, dat jullie onderweg overvallen zijt door de bende van de Noorman; dat jullie wisten te ontsnappen en dat die Noorman nu dan eindelijk goed en echt dood is. Je onderneemt niets op Turfing en blijft Erwin uit de weg, want er mag vooral niets voorbarigs geschieden, anders loopt alles in de iaar. Wacht dus rustig af tot je nader van mij hoort, hetgeen door middel van een der Heruli's zal zijn. De rest van de mannen legert zich ergens m de buurt van Tyrfing en houdt zich eveneens kalm tot er bericht is gekomen. Begrepen?" Allen knikken, doch dan treedt Astara op de Noorman toe en zegt met een betekenisvolle blik: „En gij zelf? Ik begrijp, dat ge uw aandeel in deze plannen reeds hebt bepaald en dat dit niet het geringste zal zijn, maar wilt ge er ons iets van vertellen, opdat wij we ten...." Eric ziet de kring eens rond en een gevoel van dankbaarheid bekruipt hem voor het bezit van deze trouwe vrienden, die zonder aarzelen hun lot aan het zijne verbinden, een onzeker en zeer wisselvallig lot! „Ikzelf", zegt de Noorman en zijn ogen fonkelen vol ondernemings- vertrek nu terstond met Svein; ik wil weten, welke boodschap lust de Bohuslaners van Branwen hebben meegekregen en ga er achteraan. Kost wat het kost, maar we moeten verhinderen, dat deze kerels Bohuslan bereiken! Het bevel over de troep, Vrouwe Astara, draag ik zolang aan u over". Dan richt Eric's blik zich op Cendrach; de oude man heeft zich merkwaardig stil gehouden al die tijd en ook nu is het, alsof hij Eric ontwijkt. Zijn houding is een wonderlijke mengeling van verlegenheid en waardigheid en het is de Noorman reeds lang duidelijk, dat Branwen's vader zich niet over de daden van zijn dochter wil uitlaten, doch Eric en zijn plannen nooit zal verraden. Eric behoeft dan ook niet 'veel te zeg gen, als hij de scheepsbouwer ten afscheid de hand reikt. Enkele woorden zijn voldoende en de krachtige handdruk, die beide mannen wisselen, spreekt een eigen taal. „Dat is dus allemaal goed afgesproken", zegt de Noorman. Vervolgens zoekt hij vlug een geschikt paard uit, terwijl Svein er eveneens een neemt en weldra rijden zij in galop door de poort..., de boodschappers van Bohuslan achterna. Advertentie U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. bij Uw apotheker of in diens ambtswoning in Downing street. Dit was aangekondigd als een intiem en particulier diner. Doch wij hebben zelden vernomen van een zo verregaande vorm van intimiteit. Want er waren meer dan dertig gasten en onder hen bevonden zich de hoogsten des lands. Zou het, zo vroeg men zich af, gaan om een afscheidsdiner?- Mis schien nog indrukwekkender was het feit dat de kopstukken van de con servatieve fractie en van de centrale conservatieve partijorganisatie (welke laatste verantwoordelijk zijn voor de organisatie van verkiezingscampagnes) gisteren de deur plat liepen bij Sir An thony Eden. Dat gebeurt ook niet alle dagen. Zouden, zo vroeg men zich af, genoemde kopstukken overleg hebben gepleegd met de opvolger van Chur chill over de komende algemene ver kiezingen? Vanavond heeft Churchill zijn weke lijkse audiëntie bij de koningin. En als Churchill heengaat, zoals nu iedereen verwacht, dan is dat het ogenblik waarop wij het zullen horen. Het zou voor vele Lagerhuisleden verschrikke lijk zijn, als het nu weer niet door zou Voor de derde maal in korte tijd heeft de Osservatore Romano gisteren commentaar geleverd op de situatie in Argentinië. Het blad gaat daarbij in tegen de scherpe commentaren, die het orgaan van de Argentijnse Arbei dersorganisatie dezer dagen geleverd heeft op de situatie, en waarin wordt gepleit voor een scheiding van Kerk en Staat. Het commentaar van de Osservatore Romano, dat van bevoegde hand af komstig is, zegt: „De katholieken moe ten nu maar alle ongerechtigheden over zich heen laten gaan zonder te protesteren en zonder zich tegen een toenemende leugenpropaganda te kun nen verzetten. Indien de berichten waar zijn, dan kan men slechts de conclusie trekken, dat de Argentijnse gezagsdragers de scheiding van Kerk en Staat willen doorvoeren, dat zij dus een verandering van de grondwet voorstaan, een grondwet, die sinds enige tijd een dode letter geworden Is". Tenslotte besluit de Osservatore Ro mano: „De kerk in Argentinië wordt thans daarom getroffen, wijl zij het bestaan van een moraal, die voor alle christenen geldt, vasthoudt. Wanneer de Argentijnse gezagsdra gers consequent willen zijn, dan moe ten zij niet alleen de Grondwet her vormen, of afschaffen en met alle mogelijke zorgvuldigheid de doctrinai re teksten van het regiem toepassen, dan moeten zij echter ook openlijk bekend maken, dat de Peronistische staat zijn eigen en onafhankelijke ethiek heeft en geen andere moraal verdraagt, ook niet de christelijke. Men moet derhalve verklaren, dat in Ar gentinië een kwade en totalitaire staat heerst". (K.N.P.). dat Koningin Elizabeth heeft gisteren aangezeten aan een diner naar men algemeen aanneemt een afscheidsdiner Winston Churchill gisteren gaf op Downingstreet 10. De grijze politicus kust hier de koningin bij haar aankomst de hand, terwijl Lady Churchill toeziet. De permanente vertegenwoordiger van Nederland bij het Europese Bu reau der Ver. Naties heeft tijdens een korte plechtigheid in het gebouw van de Internationale Arbeids Organi satie de ratificatie-oorkonde van de Nederlandse regering gedeponeerd voor de overeenkomst betreffende de ar beidsvoorwaarden van Rijnschippers. Deze overeenkomst werd in 1950 door de regeringsconferentie voor de Rijnscheepvaart aangenomen, welke on der auspiciën van de Internationale Arbeidsorganisatie was bijeengekomen. In het begin van 1954 werd de over eenkomst gewijzigd. Nederland is het eerste land, dat de gewijzigde over eenkomst bekrachtigt. Zij zal in werking treden 3 maan den na het deponeren van de laatste bekrachtigingsoorkonde van de andere ondertekenende landen, t.w. West- Duitsland, België, Frankrijk en Zwit serland. Een overeenkomst betreffende de sociale zekerheid van Rijnschippers is reeds van kracht. Tsjechoslowakije De geheel door communisten beheerste Nationale Ver gadering heeft een presidium van vijf man ingesteld, dat toezicht moet uit oefenen op het Hooggerechtshof. Dit is een DC 7c, een vliegtuig van het type, waarvan de K. L. M. er, zoals gemeld, 10 heeft besteld. Het eerste toestel uit deze reeks zal in December worden afgegeven. Turkije en Irak hebben Pakistan uit genodigd toe te treden tot het verdrag voor wederzijdse bijstand tussen beide landen, zo is te Ankara door het ministe rie van buitenlandse zaken meegedeeld. Naar van bevoegde zijde te Ivaratsji wordt vernomen heeft Pakistan beslo ten de uitnodiging aan te nemen. De uit nodiging werd Vrijdag aan de Pakis taanse premier en minister van buiten landse zaken, Mohammed Ali, overhan digd en naar Reuter verneemt is Pa- kistans antwoord reeds in Ankara en Bagdad. Mohammed Ali bevindt zich thans in Montreux (Zwitserland), waar hij de leiding heeft van een conferentie van Pakistaanse diplomatieke vertegenwoor digers in het Midden-Oosten. Groot-Brit- tannië zal vandaag officieel de aan sluiting bu het Turks-Iraakse pact in Londen afkondigen en een verdrag met Irak sluiten inhoudende voortzet ting van de militaire hulp aan dat land en vestiging van militaire bases in dat land. Het „verdrag van Bagdad" vergt we derzijdse samenwerking en opent de mo gelijkheid van speciale defensie-overeen komsten tussen de aangesloten landen en omliggende landen. Sommige waarnemers vermoeden dat de reacties in Indië ongunstig zul len zijn. De premier van Indië, Ja- waharlal Nehroe, heeft al uitdrukking gegeven aan zijn ontstemming over het Turks-Pakistaanse pact van we derzijdse bijstand en het Pakistaans- Amerikaanse defensiepact van het vo rige jaar. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat mettertijd Perzië en de Libanon ook het verzoek zullen ontvangen zich bij het pact van Bagdad aan te sluiten. Amerika heeft Gr.-Brittannië „in stil te" medegedeeld, dat het op een rusti ger periode voor het Midden-Oosten De National concert and artistic cor poration (NCAC) heeft medegedeeld, dat het Amsterdamse Concertgebouw overeengekomen is 1000 dollar te be talen bij wijze van minnelijke schikking in het geschil, dat gerezen was over de twee jaar geleden afgezegde tournée van het Concertgebouworkest door Amerika. De gehele aangelegenheid is thans van de baan, zo werd gezegd. De NCAC had schadevergoeding geëist wegens winstderving. De organisatie stelde, dat het Concertgebouw in gebreke was ge bleven contracten na te komen, die vol gens de NCAC afgesloten waren. Het Concertgebouw heeft de beschuldiging officieel ontkend. Toen het orkest de vorige herfst in de V.S. was aangekomen is de zaak aanhangig gemaakt. Toen was vastgesteld dat de behandeling 22 Maart voor het Hooggerechtshof van de staat New York zou geschieden. wil wachten alvorens toe te treden tot het Turks-Iraaks-Britse verdedigings- verdrag, aldus een bericht in de „New York Times" uit Londen. Volgens het blad bestaat er geen on enigheid tussen Amerika en Groot>Brit- tannië over deze kwestie van het Mid den-Oosten doch er heerste een zekere mate van verlegenheid in Britse krin gen waar het de vraag betrof van Ame- rika's houding ten aanzien van wat men als een „gemeenschappelijk opgezet program" had beschouwd. Inmiddels blijft men er in Groot-Brittannië van overtuigd, dat Amerika uiteindelijk tot het verdrag zal toetreden. (Van onze verslaggever) Onlangs meldden wij dat de politie een 42-jarige aannemer van betonvleehtwerk te Veisen en zijn 31-iarige broer heeft gear resteerd wegens benadeling van het Sociaal Fonds voor de bouwnijverheid voor onge veer 21.000. Thans is gebleken dat het hier een fa miliecomplot betreft en er zijn nog een 31- jarige broer van de aannemer en zijn 35- jarige zwager, beiden koopman, gear resteerd. De aannemer heeft valse decla- ratie-staten opgemaakt, aan de hand waar van de uitkeringen worden gedaan van de bedragen, die aan de arbeiders bij vorst verlet zouden zijn uitbetaald. De staten waren ingevuld met gefingeerde namen en er was werk op vermeld, dat in het geheel niet door de aannemer was uitgevoerd. Zijn familieleden dienden de staten in en inden het geld. Uiteraard mochten zij hiervan een gedeelte behouden. De aannemer, die reeds vroeger failliet was verklaard, bezat een fonkelnieuwe woonwagen ter waarde van 4000. Hierop is beslag gelegd. Over het niet optreden van Josef Krips in het Holland-Festival 1955 is het vol gende communiqué verstrekt: Reeds in de zomèr 1954 werden onder handelingen gevoerd tussen Josef Krips en De Nederlandsche Opera betreffende de door Krips te dirigeren voorstellin gen van Le Nozzö di Figaro en Don Giovanni in. het Holland-Festival. Alhoewel er tijdens besprekingen ge houden in de maand October 1954 volle dige overeenstemming werd bereikt tussen de heer Krips en de Nederland sche Opera ten opzichte van de voor deze voorstellingen te houden repeti ties, heeft de heer Krips thans onver wacht gewijzigde eisen gesteld, die wel iswaar de uitvoering van Don Giovanni onder zijn leiding eventueel mogelijk zouden maken, daarentegen de uitvoe ring van Le Nozze di Figaro zelfs onder leiding van een andere dirigent onmogelijk zouden maken. Het verschil van mening hieromtrent evenals omtrent enkele andere vraag stukken gerezeri, heeft ertoe geleid, dat Krips tijdens het Holland-Festival 1955 de voorstellingen van de Nederlandsche Opera niet zal dirigeren. De Nederland sche Opera en het Holland-Festival be treuren het, dat door deze onverwachte omstandigheden, de heer Krips, aan wie beide instellingen grote dank verschul digd zijn voor hetgeen hij ten behoeve van die instellingen verricht heeft, niet in het Holland-Festival 1955 zal op treden. De directeur tevens muzikale leider van de New York Center Opera, Joseph Rosenstock, heeft de uitnodiging aan vaard, de voorstellingen van Le Nozze di Figaro en Don Giovanni, te geven door De Nederlandsche Opera, te dirigeren. Horizontaal 1 ziekelijk 4 natuurgodin 8 eilandje in Ned. W.-Indië 10 gehoorzaal 12 poging tot moord 15 Japanse munt 16 vreemde munt (afk.) 17 acteur 19 zwaar beproef de man Gods (O.T.) 20 Anno ante Christum - afk. 21 tijdmaat 22 Volks Universi- teits Bibl. (afk.) 24 beschikking 26 vrucht 28 scheepsnaden dichten 31 Ital. rivier 32 edel (samen trekking) 33 soort everzwijn (tapir) 35 roeispaan 37 huidverharding 38 Friese trek schuit 39 verwarde knoop Verticaal: 1 tweetal 2 zoon (Arab.) 3 pastoorswoning 5 dierengeluid 1 2 3 6 7 8 11 12 li 15 16 17 lö 1» 20 -itffff 22 25 24 25 26 27 28 29 io 51 32 34 35 36 38 6 toonkunste naar 7 emballage 8 geldkluis 9 persoon 11 tegen 13 manchet 14 aardgodin 18 welriekende heester 19 kostbare lijfsie raden 23 kellner 25 zoel 26 doodmoe 27 indruksel 29 uitstap 30 schapehaar 31 deel van de arm 34 iemand, die uitmunt 36 zangnoot De vrees, dat er nog een staartje zou komen aan de hoofdstedelijke damkam pioenschappen, is achteraf ongegrond gebleken. Door de speelwijze van Stahl- herg kwam zelfs de laatste partij tot een onverwacht resultaat. Alsof hij hel tournooi nog pas moest beginnen vocht de lange Blankenaarman zich al dade lijk in. Nu was het extravagante spel van Van Heerde als' evenmin van vrees gespeend. Vanuit een Fools aandoende opening ontstonden zodoende al spoe dig barre verwikkelingen. En die groei den de nerveus geworden kanshebber op de titel, van Heerde, eensklaps ho ven het hoofd. Stahlherg hakte toen ste vig door en sloot de deur, die de kam pioenstitel voor zijn partner nog ver borg. met een klap dicht. Dat beteken de, dat Wim van der Sluis toch nog met de erepalm werd beladen, hoewel deze daar op dat moment al niet meer aan dacht. Deze op zichzelf spannende, korte krachtmeting volgt hieronder in cijfer schrift: F. van Heerde (wit) M. R. C. Stahlherg (zwart) 1. 31—27, 19—23 2. 37—31, 14—19; 3. Het programma voor het komende Holland Festival staat nu vast. Het wordt 15 Juni in de Stadsschouw burg te Amsterdam geopend met de gala-première van Tschaikowski's opera Eugen Onegin. Alexander Krannhals is de dirigent, Peter Scharoff voert de regie, Dimitri Bouchène maakt de decors, de choreografie is Frangoise Adret. Theo Baylé zingt de titelrol. De andere hoofdrollen: Ramon Vinay, Gré Brouwenstijn, Cora Canne Meyer. Voor de twee opera's van Mozart tijdens het Festival: Le Nozze di Fi garo en Don Giovanni, zal niet, zoals oorspronkelijk was overeengekomen Josef Krips verschijnen; in zijn plaats zal Joseph Rosenstock de opvoeringen leiden. Hij is Duitser van. afkomst en is een knap opera- dirigent, eerst in Tokio, thans in New York, waar hij met de City Centor Opera de Nozze gemaakt heeft, hetgeen een bijzonder evene ment schijnt te zijn geworden. Twee buitenlandse operagroepen komen tijdens het Festival naar Ne derland; het Teatro alla Scala uit Milaan met L'Italiana in Algeri van Rossini en The English Opera Group met The Turn of the Screw naar de novelle van Henry James. Concerten De dirigent van de Nederlandse Opera Alexander Krannhals zal ook een van de vier c'oncerten, die het Re sidentie Orkest (Scheveningen 6 Juli) tijdens het Festival geeft, dirigeren; de dirigenten van de drie andere con certen zijn William Steinberg (Sche veningen 15 Juni), Carlo Maria Gui- lini (Scheveningen 29 Juni, Amsterdam 30 Juni) en Willem van Otterloo (Scheveningen 15 Juli). Het Concert gebouworkest geeft eveneens vier con certen onder Eduard van Beinum (Amsterdam 16 Juni), Pierre Monteux (Amsterdam 23 Juni, Scheveningen 25 Juni), Otto Klemperer (Amsterdam 7 Juli, Scheveningen 9 Juli), George Szell (Amsterdam 14 Juli). Voorts geeft het Israel Philharmonic Orchestra een concert in Amsterdam (4 Juli) en Scheveningen (3 Juli) on der Paul Klecki met o.a. een compo sitie van Kaminsky. Ook het Radio Philharmonisch Orkest geeft twee concerten, een onder Paul van Kem pen (30 Juni Den Haag) en een on der Ferdinand Leitner (5 Juli Am sterdam). Het Rotterdams Philharmonisch Orkest, versterkt met het Brabants Orkest, speelt onder Ed. Flipse de Zesde van Mahler (25 Juni Amster dam). Ook komen enkele kamer orkesten op het podium, o.a. het pas opgerichte Nederlands Kamerorkest. Toneel Wat het toneel betreft komt niet alleen het Shakespeare Memorial Theatre met King Lear en Much ado about nothing, maar ook het Schiller Theater uit Berlijn met Kabale und Liebe, zulks ook omdat Schiller 150 jaar geleden gestorven is; ter gelegenheid daarvan komt ook Thomas Mann een lezing hou den. Van de Nederlandse gezelschappen nemen er drie aan het Festival deel: de Nederlandse Comedie met Sophocles „Oedipus", vertaald door Jan Engel man, De Haagse Comedie met „Er komt geen oorlog met Troje" in de vertaling van Werumeus Buning, en Theater met „Herodes" van Abel Herzberg, bekroond met de toneel prijs van Amsterdam. Populaire voorstellingen in heel het land Dat het New York City Ballet we derom op zal treden was al bekend; de programma's staan nog niet vast, wel dat ook Andreï Eglevski op de planken zal verschijnen. Het Ballet zal twee populaire uit voeringen geven; het Shakespeare Theatre geeft er één van Much ado, de Ned. Opera drie van Eugen Onegin en de Nozze; het Concertgebouw orkest geeft drie volksconcerten. Het Holland Festival strekt zich van het jaar wederom over een aantal plaatsen uit; in Arnhem is er de film- week; Theater komt er met „Herodes", evenals in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Nijmegen, Den Bosch, Hilversum. Het Nederlands Hamerorkest speelt in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Arnhem, Hil versum, Den Bosch, I "iden, Utrecht. „Oedipus" komt in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Arnhem en Utrecht. „Elckerlyc" wordt, traditiegetrouw, in Delft gespeeld. Het Schiller Thea ter komt in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Arnhem, Hilversum, Den Bosch, Heerlen, Enschede. Er zijn kerkconcerten in Alkmaar, Amers foort, Leiden, Naarden, Utrecht en Middelburg. In Middelburg komt ook het Hongaars Strijkkwartet. Haarlem schaart zich met zijn Orgelconcours eveneens in het Holland Festival. Voor al die evenementen is de be langstelling in het buitenland reeds gaande: uit Amerika zijn reeds bestel lingen binnen: 125 voor Don Giovan ni, 81 voor het Haarlemse orgelcon cours, 72 voor het Concertgebouw orkest, 45 voor het Israel Philharmonic Orchestra. 33—28, 10—14; 4. 39—33, 23—29: 5. 34 x 23, 18 x 29; 6. 33x24, 20 x 29; 7. 41—37, 17—21; 8. 44—39, 21—26; 9. 39—34, 13—18; 10. 34 x 23, 18 x 29; 11. 50—44, 19—24; 12. 44—39, 5—10; 13. 39—33, 24—30; 14. 35 x 24, 29 x 20; 15. 33—29, 20—24; 16. 29 x 20, 15 x 24; 17. 43—39, 8—13; 18. 39—34, 10—15; 19. 49—44, 2—8; 20. 40—35, 14—20; 21. 34—30, 4—10; 22. 27—22, 9—13; 23. 44—39, 10—14; 24. 3934, 14—19; 25. 38—33, 20—25; 26. 42—38, 16—21; 27. 47—12, 11—16; 28. 31—27, 12—18; 29. 36—31, 7—12; 30. 46—41, 3—9; 31. 45—40, 6—11; 32. 41—36, 24—30; 33. 35 x 24, 19 x 39; 34. 33 x 44, 12—17; 35. 44—39, 18—23; 36. 28 x 19 en wit gaf zich meteen gewonnen! De wekker, die thans afloopt, deed hem uit zijn kampioensdroom ontwaken. De eindstanden in de verschillende tour- nooien om de hoofdstedelijke damtitels brachten de navolgende prijswinnaars naar voren: Hoofdklasse: W. F. van der Sluis (kampioen, na barrage) 5 punten, P. van Heerde 4 punten en M. R. C. Stahlberg 3 punten. Eerste klasse: F. J. Trompen (kam pioen) 16 punten, J. Scheeres 14 pun ten en G. Woudenberg 13 punten. Tweede klasse: J. W. Schuss (kam pioen) 16 punten, J. van Dijk 13 pun ten en B. Kuit 12 punten. Derde klasse: A. Luthart (kampioen, na finale) 2. K. van Netten en 3. R. Losekoot. De verdediger in het proces-Jung- schlager, dat gisteren weer in Djakar ta diende, rat. Bouman, heeft zich schriftelijk tot de Indonesische minis ter van justitie en tot rechter Maeng- kom gericht. Hij vraagt daarin om waarborgen voor een vrije verdediging en met name verzoekt hij gedurende de thans lopende processen gevrijwaard te blijven van vervolgingsmaatregelen, waaronder ook verhoren. Enkele getui gen in het proces-Jungschlager hebben mr. Bouman ervan beschuldigd zelf te hebben deelgenomen aan subversieve acties tegen de Indonesische staat. De advocaat is daarop enkele keren lang durig verhoord. In zijn brief, die op de zitting van gis teren werd voorgelezen vroeg mr. Bouman om uitstel tot hij antwoord heeft ontvangen op zijn brief aan de mi nister. Mr. Bouman was zelf niet aan wezig. De openbare aanklager, Sunar- jo, zei, dat hij met de verlangens van mr. Bouman kon instemmen. Nadat nog enkele getuigen werden gehoord, be paalde rechter Maengkom de volgende zitting op 18 April. Na de zitting van afgelopen Zater dag heeft de openbaar aanklager ook de verdedigster, mr. Nani Razak, en haar echtgenoot aan een verhoor onder worpen. Naar aanleiding hiervan ver klaarde mr. Razak gisteren aan de pers: „Het komt mij voor, dat het de verdediging onmogelijk wordt gemaakt een getuige èi décharge te horen". (PIA) Carel Briels, die momenteel in Utrecht woont, is manager geworden van een combinatie van circus-exploi tanten, waaronder Strassburger en Althoff. Bij K.B. Is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau T. Huisman, te 's-Gravenhage, waterbouwkundige van de Rijkswaterstaat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2