OPENING West-Berlijnse vrouw door Sovjet-spion met bonbon verdoofd wo/f en de havik ZATERDAG 8 APRIL u. 2(1.3» til! VLEESHAL - GROTE Telefoon na 20 uur 14554 „LOS COMPAAEROS" met zang van SA A NY VALLY Poging om haar naar de Oost-Duitse Veiligheidsdienst ie ontvoeren mislukte Aan de rand van de dood Mijnbouw en olie-boring met originele attributen op E 55 Visserij en 5 Mei Amsterdamse stakers strafbaar Vermoedelijk geen vervolging GOEDE SIGAREN Stakingskassen blijven dicht voor stakers Ontstemming onder het NBM- personeel in het Gooi Rumoerige vergadering te Hilversum Van Gelder Zonen behaalde in 1954 hogere resultaten Wijziging in de verslaggeving Visserijgolf KRUISWOORDRAADSEL LAGE PRIJZEN! JAN VAN DER PIGGE 1 WOENSDAG 6 APRIL 1955 PAGINA Dagelijks van 20.30—1.00 uur Zaterdags van 20.30—2.00 uur OPTREDEN VAN HET DOOR RADIO EN TELEVISIE BEKEND ZUID-AMERIKAANS DANS-SHOWORKEST De West-Berlijnse politie heeft gisteren de arrestatie bekend ge maakt van een Oost-Duitse agent, die getracht had een West-Berlijn se vrouw, die bij het Amerikaanse radiostation „Rias" werkzaam is, door middel van een vergiftigde lekkernij te verdoven om haar dan te ontvoeren. Volgens de politie heeft de Oost-Duitser, een zekere Gerhard Beck, bekend, dat hij de 50-jarige Lisa Stein op 25 Maart j.l. naar een café in West-Berlijn gelokt had onder het voorwendsel, dat hij haar inlichtingen wilde geven over de Sovjet-zone. Hij gaf haar in het café een bonbon, waardoor zij verdoofd moest raken, zodat zij gemakkelijk naar Oost-Berlijn ontvoerd kon worden door drie andere communistische agenten, die buiten voor het café in een auto wachtten. De ontvoe ring werd echter verijdeld. WEDSTRIJD COMPOSITIE. Veiligheidsraad bijeen voor klacht van Israël Reis rond de wereld Show in een circustent Diepvries kabeljauwfilet Waterstanden Onderneming I" naar Noorwegen 0 Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag FAILLISSEMENTEN SCHAKEN Basketball ZANDVOORT Gemeentelijke diensten op Vrijdag en Zaterdag Advertentie Frau Stein werd na het eten van de lekkernij ziek, maar zij wist nog op eigen kracht haar woning te bereiken, voor zij bewusteloos raakte. Zij was twee dagen buiten bewustzijn en zweefde al <t die tijd aan de rand van de dood. Op het ogenblik maakt zij het echter weer goed. Volgens de politie bevatte de bon bon atropine. Beek werd op 1 April gearresteerd, toen hij trachtte een val uit te zetten voor de ontvoering van een niet nader genoemde anti-communist, die hem des tijds aan Frau Stein had voorgesteld. Beek heeft tegenover de politie be kend, dat de Oost-Duitse veiligheids dienst hem twee jaar geleden geprest had om voor hen te werken nadat men ontdekt had, dat hij aan het in West- Berlijn gevestigde radio-station „Rias" inlichtingen over Oost-Duitsland ver strekte. Men had hem toen volgens zijn zegjmn de keus gegeven tussen tien jaar* gevangenisstraf of als agent wer ken voor de veiligheidsdienst. Frau Stein werkt in de zogenaamde bezoekersafdeling van „Rias", waar zij Oost-Duitsers interviewt, die medede lingen komen doen over gebeurtenissen in de Sovjet-zone. Volgens de politie wilde de Oost- Duitse veiligheidsdienst de vrouw in handen krijgen om de namen te weten te komen van hen, die inlichtingen over Oost-Duitsland verstrekken. Beck is een oorlogsinvalide, die in de strijd een arm en een been verloren heeft. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een composi- tiewedstrijd ingesteld voor een werk: a. voor een instrument met begeleiding van een instrument (bij voorkeur piano of orgel), of b. voor een zangstem met begeleiding van een instrument (by voorkeur piano), of c. voor een instru ment (by voorkeur piano of orgel) zon der begeleiding, of d. voor een zang stem zonder begeleiding. De duur van het werk moet 8 tot 10 minuten zijn. Er worden drie prijzen uitgeloofd, resp. van f 850, f 600 en f 300. De op voordracht van de voorlopige Raad voor de Kunst ingestelde „com missie van advies voor het toekennen van prijzen en het verlenen van op drachten aan Nederlandse componisten in 1955" zal adviseren over de toeken ning van de prijzen. De commissie be staat uit de heren W. C. N. Andriessen, voorzitter, W. van Otterloo en L. Toe bosch, leden en B. P. Wagemans, secre taris (adres: departement van O., K. en W., afd. Kunsten, bureau muziek en dans, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravenhage). Aan componisten die aan deze wed strijd willen deelnemen wordt een op gave der voorschriften verstrekt na schriftelijke aanvrage bij het secreta riaat. Dat de organisator van de E-55, de heer J. Kleyboer, bepaaldelijk niet voor één gat te vangen is, wordt voor de zoveelste maal weer eens bewe zen, door de inzending, die verzorgd is door de gezamenlijke mijnen. Aan vankelijk was men bij deze inzending van plan, de traditionele stand van board, triplex en houtwol te leveren. De heer Kleyboer, oude rot in het vak van tentoonstellingen organiseren, zag in dit idee echter niets voor zijn „levende" Energie Manifestatie. Er moest iets komen, dat „echt" was en geen namaak. En al verzekerden de mensen van de mijnen, dat dit niet kon, het slot was, dat de inzending van de mijnen niet uit beschilderd carton bestaat, maar uit originele mijnattributen. In het „binnenhuis"-gedeelte wordt de bezoeker van de E-55 onmiddellijk geconfronteerd met een zgn. pijler de vaktechnische naam voor een mijn- fang van dertien meter lengte en én meter twintig hoogte. Dit zal een werkelijkheidsgetrouwe copie zijn van de echte ondergrondse mijngang, compleet met natuurgetrou we verlichting. Dit wordt speciaal ge daan. om het idee van sommige men sen, dat de mijnwerkers hun arbèid verrichten in donkere holen, te logen straffen en aan te tonen, dat een ge middelde mijngang veel weg heeft van een behoorlijk verlichte werkplaats. Dit gedeelte van de inzending wordt beslo ten met een overzicht van de mogelijk heden, welke de steenkoolproductie biedt, de sociale voorzieningen voor de mijnwerkers, etc. Het deel, dat buiten opgesteld zal worden, zal zo mogelijk nog meer tot de verbeelding van de toeschouwer spreken. Hier komt een originele ondergrondse spoorbaan, in clusief de typische, geheel gesloten, personenwagon, de electrische installa tie, welke gebruikt wordt voor het win nen van kolen, een groot draadmodel van het gangennet van de „Maurits", een originele liftkooi en, last but not least, een schachtwiel, zoals dat in elke mijn te vinden is. Speciaal dit laatste onderdeel heeft de volle belangstelling van de mensen, die de inzending van de mijnen verzorgen, want het trans port van dit gevaarte zal nog wat hoofdbrekens kosten. Het wieltje weegt nl. zes ton Ook een andere inzending van de E-55 is inmiddels gereed gekomen, nl. de stand van de Nederlandse Aardolie Maatschappij. Hier zal o.a. de com plete boorinstallatie van Schoonebeek worden opgesteld. Ter hoogte van de boorvloer op de boortoren zal een ver hoging worden aangebracht, waarop het publiek kan plaats nemen, om te zien hoe daar het een en ander in zijn werk gaat. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt vandaag in New York bij een ter bespreking van de klacht van Israël over „herhaalde aanvallen" van Egypte. (Reuter). Nog een ander idee van de heer Kleyboer heeft dezer dagen gestalte ge kregen. Als tegenstelling tot het mo derne vervoer zullen op de E-55 olifan ten hout sjouwen, zoals zij dit momen teel in de jungle nog doen. De dieren, die hiervoor gebruikt zullen worden, zijn vorige week in Colombo scheep ge gaan. Binnenkort is de oprichting te ver wachten van de N.V. Industrial Export Centre, die een grootse Nederlandse industriële manifestatie in het buiten land mogelijk zal maken. Het ligt in de bedoeling, dat een groots opgezette Nederlandse show door de wereld zal trekken. Op initiatief van de Neder landse Export Combinatie zijn plannen ontworpen voor een mobiele tentoon stelling, die in het buitenland een beeld zal, geven van wat Nederland produ ceert. De show wordt ondergebracht in een grote tent met 2400 zitplaatsen. Op een toneel, zal een show worden gegeven van wat Nederland in werkelijk is. Rond de enorme tent zullen in Nederland geproduceerde artikelen geëxposeerd worden. De show zal in Augustus te Amster dam en vervolgens in alle belangrijke steden van de wereld gebracht wor den. Ook zal men naar het Midden- Oosten en Zuid-Amerika gaan. Er zul len zes tournees van vijf maanden ge maakt worden. Deze Nederlandse ma nifestatie zal in 1958 op de internatio nale tentoonstelling te Brussel beëin digd worden. De artistieke leiding van de show is in handen van Carel Briels. De N.V. zal worden opgericht met een aandelenkapitaal van f 500.000.-. Dan zal worden aangekocht de voor malige aluminium circustent van het circus Mikkenie, waarin de show zal worden ondergebracht. Een veertigtal bedrijven zal producenten rond deze showtent exposeren. De Nederlandse showkaravaan, zal be staan uit 60 trucks met opleggers. In de showtent, zal een beeld gegeven wor den van wat Nederland is. Zo zullen flitsen worden gegeven van Nederland als culturele natie, als kaas produce rend land, als toonaangevend land op het gebied van textiel en mode en als bloemenland. Rond het showgebouw, waar deze 40 exposanten Nederlandse producten to nen, zullen ook nog 24 vitrines worden aangebracht, waarin Nederlandse artike len worden geëxposeerd. Naar ir. Boschloo mededeeelde kan de show zich zelf financieel bedruipen uit de inkomsten van standhuur en de re cette van de entree-gelden. Daarnaast hebben tal van Nederlandse bedrijven artikelen beschikbaar gesteld, die deze grootse show mogelijk maken. De finan ciële deelneming van de standhouders bedraagt f 15.000 per concern. In de kringen van handel en rederij bestaat enige ongerustheid over de wij ze, waarop de viering van de Bevrij dingsdag in het visserijbedrijf tot haar recht zal kunnen komen. Tussen rederij en handel bestaat geen verschil van me ning, om op deze dag geen vis aan de markt te brengen. Maar de bepalingen van het Staatsvissershavenbedrijf laten niet toe, dat 5 Mei de hallen gesloten blijven. De dagen, waarop dat wel het geval is, worden met name in de be trokken verordening genoemd en de vijf de Mei staat daar niet bij. Met belang stelling wordt dan ook afgewacht op welke wijze de overheid hierin denkt te te voorzien. (Van onze Haagse redacteur) De Officier van Justitie te Amster dam heeft een onderzoek ingesteld naar de vraag, of de stakende leden van het hoofdstedeiyke overheidspersoneel een strafbaar feit hebben gepleegd. Ook in Den Haag houdt men zich met dit pro bleem bezig. Waarschyniyk zal uit be leidsoverwegingen geen vervolging wor den ingesteld. Het valt trouwens te be zien of de stakers in Amsterdam onder het stakingsverbod in de zin van de wet vallen. Men is geneigd onmiddellijk te ver wijzen naar het stakingsverbod van 1903 voor ambtenaren en spoorwegpersoneel. Het gaat er dan echter maar om hoe men het begrip „ambtenaar" wil in terpreteren. In de oorspronkelijke op zet van de desbetreffende wet had de regering het oog op „een ambtenaar of enig ander persoon in overheids dienst". Deze toevoeging is echter bij de behandeling van de wet teruggeno men: men had niet de bedoeling ook ge meentearbeiders te treffen. Enigszins hiermee in tegenspraak is echter, dat de toenmalige minister van justitie, mr. J. A. Loeff, als criterium stelde dat de stakers in een publiek rechtelijke dan wel privaatrechtelijke verhouding tot de overheid stonden. Daarnaast is van belang de jurispru dentie van de Hoge Raad van het be grip ambtenaar in de zin van het Wet boek van Strafrecht. In de loop der jaren is gesteld, dat het om iemand als ambtenaar aan te merken niet nood zakelijk is, dat hij werk verricht wat alleen de overheid kan doen; het is ook niet noodzakelijk, dat het werk gezags oefening inhoudt en zelfs niet, dat de betrokkene in publiekrechtelijke verhou ding tot de overheid staat. Deze ruime interpretatie duidt er, zo vernemen wij in deskundige kringen, echter ook weer niet op, dat een ieder, die voor de overheid werkt, onder het begrip ambtenaar valt. Men heeft hier dus wel te maken met een ge compliceerde materie. Rest nog de vraag of de stakers in derdaad vervolgd zullen worden. Deze kwestie schijnt gisteren aan de orde te zijn geweest in de ministerraad. Naar wij menen te weten was men, toen de staking zich ook ging uitbreiden over de energiebedrijven, geneigd tot een streng optreden. Het is echter een tweede of men, nu de staking verlopen is, nog in die richting denkt. Men kan niet alle stakers vervolgen; men zou zich kunnen beperken tot de raddraaiers, doch het achteraf creëren van martela ren wordt ook niet zo gewenst ge acht. Uit een en ander krijgen wij als eer ste indruk, dat er vermoedelijk geen ver volging zal plaats vinden. Er is een rechtstreeks contact geweest tussen mi nister Donker en de procureur-gene raal, maar de afdeling voorlichting van het departement van justitie zegt geen kennis te dragen van een instructie om persé een vervolging in te zetten. H' 65. Zo snel ze kunnen, rijden Eric en Svein voort; veel gelegenheid om van gedachten te wisselen is er niet; bovendien is Svein Langtand toch al niet van de spraakzame soort, zodat Eric volop kans heeft, zijn gedach ten de vrije loop te laten. Branwen zou wel eens niet vreemd kunnen zijn aan het plotselinge verscheiden van Berse, denkt hij. Zij is een Keltische en dit volk beschikt over vreemde krachten, wordt er altijd beweerd. Ook is hjj overtuigd, dat Cendrach dezelfde mening is toegedaan, al wil de oude man dit natuurlijk niet openlijk erkennen, want daarmee zou hij zijn eigen dochter verraden.' Waarom Branwen wel die hulp van Bohuslaner krijgers heeft ingeroepen? Vermoedelijk doet de sluwe vrouw dit om de een tegen de ander uit te spelen, om dan, als zij haar doel bereikt heeft, de mannen van Bohuslan met een kluitje in het riet te sturen. De beide ruiters rijden in straf tempo door, slechts nu en dan een noodzakelijke rust houdend, om de paarden zoveel mogelijk te -sparen, want zij hebben nog een behoorlijke afstand voor de boeg. Op de tweede dag ontmoeten zij voor het eerst menselijke wezens, doch dit is slechts een troep haveloze zwervers, die een zwakke poging doen hen tegen te houden, kennelijk met het doel hen te beroven. Maar met hun schietkunst is het al heel slecht gesteld. En daar zij niet over paarden beschikken, kunnen ze niet veel kwaad uitrichten. Ruim twee dagen zijn beide mannen nu reeds onder weg de zon neigt alweer ter kimme en nog geen spoor van de bood schappers. De vrees bekruipt Eric nu en dan, dat zij een andere route namen, of anders moeten zij wel een grote voorsprong gehad hebben; maar can overweegt hij, dat de kerels geen achtervolgers verwachten en de grote heirbaan nog altijd de snelste verbinding vormt met het rijk van Bohuslan. Daarom zet hij zonder aarzelen de reis voort. Als dan tenslotte de avond daalt en Eric rondziet naar een geschikte plaats om de nacht door te brengen, ziet hij tegelijk met Svein heel in de verte een zwak schijnsel tussen de stammen van de tegenover liggende bosrand door schemeren. „Het zou kunnen", zegt hij hoopvol, „dat dit het kampvuur van de Bohuslaners is". Advertentie TIPS (Senoritas) 8 cent PERFECT 10 cent CORONA ROYAL 15 cent AROMA (cederhout) 19 ct. brengt voor minder geld een Betere sigaar! Grote Houtstraat 81 - Haarlem „Op dit moment is er voor ons geen aanleiding om overhaast het Georgani seerd Overleg bijeen te roepen teneinde opnieuw de kwestie van de lonen van het gemeentepersoneel van Amsterdam aanhangig te maken. Voor ons is dit chapiter met het toekennen op 23 Maart, dus vóór de staking van de 25 procent continu-toeslag van 18 uur af in plaats van 22 uur, afgesloten. Wij hebben geen voorstellen meer". Dit is gistermiddag verklaard door de voorzitter van de afdeling Amsterdam van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel, de heer Damhuis. Voorts is er Maandag een vergade ring geweest van de personeelsleden van het Gemeente Energie Bedrijf, die in de Kabo zijn georganiseerd. Deze ver gadering, waar vele stakers aanwezig waren, droeg een zeer rustig karakter. De aanwezigen bleken zich volledig te kunnen verenigen met het beleid dat door het hoofdbestuur en het afdelings bestuur tijdens de staking is gevoerd. Evenals dat op de vergadering van de Algemene Bond van Ambtenaren het geval is geweest, is ook op deze bijeen komst gevraagd „de kas open te stel len voor de stakers die geen loon heb ben ontvangen". Op beide vergaderin gen is medegedeeld dat dit niet moge lijk is, dat het zelfs een onwettige daad zou zijn, wanneer de stakingskassen voor de stakers open zouden gaan. Daarmee zouden de Vakbonden immers de sta king die zij hebben verworpen steunen. Het verzoek kwam overigens niet van de stakers zelf, maar van „maffers", werkwilligen dus, die de financiële nood van de stakenden hadden her kend. Het NBM protestants-christelijk en algemeen georganiseerd personeel heeft vorige nacht in Hilversum in twee byeenkomsten zyn wensen en verlan gens over salariëring tegenover de resp. hoofdbesturen van de Ned. Ver. van Vervoerspersoneel en de Prot. Chr. Bond bekend gemaakt. De vergade ringen waren uiterst rumoerig en me nigeen heeft zyn verhit gemoed op ongecompliceerde wyze gelucht. Ongeveer tweehonderd chauffeurs en conductrices, leden van de algeme ne bond, waren in Ons Gebouw bij een. Ze waren uit Amsterdam, Zeist, Bussum, Hilversum en nog vele an dere plaatsen gekomen, in autobussen, die voor dit doel door de N.B.M.- directie waren afgestaan. In deze vergadering werd de eis ge steld, dat het hoofdbestuur nog van daag de N.B.M.-directie te Zeist op de hoogte zal brengen van de ontstem ming onder het N.B.M.-personeel, in het bijzonder over het uitblijven van de z.g. werkclassificatie, die per 1 Januari j.l. had moeten ingaan en die voor alle personeelsleden een loons verhoging betekende. Voorzitter Kanne uit Utrecht zag geen nut in een bezoek aan de direc tie, omdat deze waarschijnlijk wel van goede wil zou zijn, maar de rijksbe middelaars geen toestemming zullen geven de geuite verlangens van het personeel in te willigen. De vergade ring raakte hierover zeer ontstemd De Prot. Chr. Bond vergaderde in De Karseboom, eveneens gisternacht. Ook deze vergadering had soms een bij zonder fel karakter. De N.B.M.-bussen zijn gistermorgen echter alle uitgere den. Een diepvries-onderneming is er toe over gegaan zich behalve op diepgevroren groen te ook te gaan toeleggen op de afzet van diepvries kabeljauw filets. Enige maanden geleden is daartoe een campagne ingezet en onlangs zijn diverse groentezaken hiermee bevoorraad. Wij vernamen, dat cfeze kabel jauw-filets uit Scandinavië geïmporteerd worden. Het is nog te vroeg om nu reeds een oordeel te kunnen vormen over de afzet van dit product in groentezaken. Wel werd ons medegedeeld, dat de kabeljauw filets van goede kwaliteit zouden zijn. In de kring van de vishandel staat men uiteraard sceptisch tegenover deze onderneming. Men is van mening, dat het artikel vis thuis hoort in de viswinkel en niet bij andere branches. De diepvries-onderneming stelde daar echter tegenover, dat diepvries kabel jauwfilet een geconserveerd product is en dus evenals vis in blik in dergelijke zaken verkocht kan worden. IJMUIDEN Donderdag 7 April Hoog water: 3.52 u. en 16.07 u. Laag water: 11.50 u. Maanstand: volle maan 7.35 u. Volgens het jaarverslag over 1954 van Van Gelder Zonen te Amsterdam bedroeg het bruto exploitatiesaldo f 40.986.125 (f 31.007.622). Aan interest werd ontvangen f 466.988 (f 184.397). Na aftrek van belastingen ad f 16.200.000 (f 11.063.848) en afsehryvingen ad f 12.755.787 (f 9.257.929) resteert een netto-winstsaldo van f 12.497.326 (f 10.870.242). Naar reserve diverse be langen gaat f 6 milln. (5 millioen), zodat, ter verdeling blijft f 6.497.326 (f 5.870.242). Zoals wij reeds mede deelden wordt een dividend van .12% (onv.) op de gewone en de preferente aandelen voorgesteld. Het gewone kapi taal bedroeg per uit. .54 f 29.959.000 (26.622.000). De directie heeft de gebruikelijke wijze van verslaggeving geheel gewij zigd en aangepast aan de eisen, welke naar de huidige opvattingen hieraan gesteld mogen worden. Niet alleen zullen in het vervolg meer gegevens verstrekt worden betreffende de gang van zaken, doch tevens is de opstelling van de balans zodanig veranderd, dat een beter inzicht in de vermogenspo sitie en de rentabiliteit van de onder- Drie trawlers, Postboy IJM 35, Klaas Wijker IJM 85 en Dirkje RO 53, twee loggers en drie kotters zorgden er Dins dag voor, dat de visafslag van IJmui- den werd voorzien van een totaal aan voer van 4.265 kisten verse vis, 490 stijve kabeljauwen en 3000 kilo tongen. Er waren 230 kisten haring, 1060 kisten makreel, 1360 kisten schelvis, 200 kis ten gul en kabeljauw, 525 kisten kool- vis, 530 kisten wijting, 85 kisten stokke- bit en 170 kisten radio. De visprüzen vielen Dinsdag niet mee. Schelvis en wijting waren zeer goedkoop. Tong haalde echter op en schol werd tamelijk duur verkocht. Gro te schelvis noteerde 27,- tot 20,-, groot middel 25,- tot 20,-, klein mid del 25,- tot 18,-, pennen 24,- tot 12,- en braad 14,- tot 8,- per kist van 50 kilo. De gestripte wijting deed 12,- en de dichte soorten bleven nau welijks boven de opvangprijs van 8,- per 50 kilo. Grote regels kabeljauw werden met 96,- tot 86,- behoorlijk gehonoreerd, evenals de kleine regels met 44,- tot 39,-, de kisten grote kabeljauw met ƒ130,- tot 90,- en de middelsoort met f 10,- tot f 84,-. De kisten grote zwarte koolvis deden 54,- tot 44,-, kleine zwarte koolvis 19,- tot 10,50, kleine witte koolvis 25,- tot 22,- en grote witte koolvis 65,- tot 58,-. Grote schol noteerde 41,- tot 31,-, gfoot middel 45,- tot 43,-, klein middel 72,- tot 51,-, schol I 59,- tot 55,- en schol II 42,- tot 28,- per kist van 50 kilo. Grote tong deed 2,24 tot 2,28, groot middel 2,68 tot 2,54, klein middel 2,40 tot 2,10, tong I 3,60 tot 3,50 en tong II 3,15 tot 2,70 per kilo. De trawler Postboy IJM 35 besomde Dinsdag ruim 14.000,-, de Klaas Wijker IJM 85 ruim 20.000,- en de Dirkje RO 53 17.000,-. De SCH 27 besomde 9.000 de KW 7 ruim 12.000,-, en de kotter HD 125 van Slot 3.400,-. De Woensdagmarkt is druk bezet. De trawler Elie Cheniviëre IJM 32 voert 670 kisten verse vis aan en de trawler Antje RO 15 260 kisten verse vis en 200 stijve kabeljauwen. De kotter IJM 211, schipper Kees Buis, zorgt voor 450 kisten verse vis en 200 stijve kabel jauwen, de Shamrock IJM 129 voor 310 kisten, verse vis en 500 stijve kabel jauwen en de SCH 53 voor 300 kisten verse vis en 500 kilo tong. De kotters IJM 208 of IJM 210 werden te IJmuiden verwacht met platvis. Om de Noord werd er wat minder verse vis door de trawlers gevangen. De dagvangsten liepen terug tot 2Ö0 a 150 kisten hoops. De trawlers meldden nu trekken van 40 tot 60 manden hoops, waarvan 25 manden haring. Bij de boei st. 4 werd veel tong gevangen. Er werden trekken van 80 kilo tong en 4 manden andere vis gemeld. In de nachteiyke uren vingen de loggers en kotters hier 200 kilo tong en 6 manden andere vis. Op de Klaverbank hebben spanvissers weer getracht om haring te vangen. De resultaten vielen ietwat tegen. Er wer den trekjes gemeld van 25 manden verse haring. Bij de Pittboei vingen de loggers 30 kilo tong en 2 manden schol per trek. neming zal worden verkregen. Met het oog hierop is men overgegaan tot een herwaardering van de duurzame pro ductiemiddelen en van de voorraden grondstoffen. De vermogensvermeer deringen ontstaan door de herwaarde ringen zijn in de balans onder kapitaal reserves geboekt. Reserve herwaarde ring duurzame prod, middelen daalde tot f 55.151.170 (f 55.497.440) en de re serve herwaardering voorraden steeg tot f 15,1 millioen (f 11,2 millioen). De winstverdeling is reeds in de balans verwerkt. Dank zy een volle bezetting en een afzet tegen lonende prqzen zyn de re sultaten gunstig geweest. De fabrieken konden in 1954 op volle capaciteit werken. Hoewel het aantal papierma chines geen uitbreiding onderging, kon de productie worden opgevoerd tot 202.500 ton (189.500 ton). Deze toene ming was zowel het gevolg van de aan enkele machines aangebrachte verbe teringen ais van een verder doorge voerde efficiency. De zeer grote binnenlandse vraag heeft geleid tot een enigermate beper ken van de export. De uitvoer van krantenpapier werd behoudens naar België, zeer beperkt, teneinde zoveel mogelijk te kunnen voldoen aan de toe nemende behoefte van de Nederlandse pers. De binnenlandse prijzen van de fabrikaten der mij ondergingen in 1954 over het algemeen slechts geringe wij zigingen; op de exportmarkten blijft een vaste tendenz heersen. De omzet ten van de groothandel ontwikkelden zich gunstig. In 1954 werd het restant van de onderhandse geldlening afge lost, zodat de financiering thans geheel geschiedt met eigen vermogen. Door de gunstige bedrijfsontwikke ling is de liquiditeitspositie bevredigend gebleven. Ondanks de grotere behoefte aan bedrijfskapitaal door de toegeno men omvang der zaken en het gestegen prijspeil, vertrouwt de directie in staat te zijn de kapitaalsuitgaven voor 1955 uit eigen middelen te financieren. In het lopende boekjaar is de bezet ting tot nu toe gunstig gebleven. De stand van de orderportefeuille doet verwachten, dat de bedrij ven in de naaste toekomst op volle capaciteit zullen kunnen blijven werken. Door de aanhoudende stpging van he't kosten- peil en de verhoging van de grond- stoffenpryzen moet met de mogeiyk- heid rekening worden gehouden, dat de winstmarges enigszins zullen inkrim pen. Men hoopt echter door voortdurende aanhoudende vraag, de gunstige positie van de my te kunnen handhaven. De balans toont de volgende activa: (alles in f millioen) duurzame prod, middelen, 159 (143), afschrijvingen 83 (71), onderhanden werken etc. 7,9 (7,3), deelnemingen etc. 0,4 (0,2), voorraden 46 (39), vooruitbetalingen 2,6 (2,7), vor deringen 28 (21) en liquide middelen 19 (17); passiva: aandelenkapitaal 36 (33), kapitaalsreserves 70 (69), winst reserves 34 (27), bestemmingsreserve 7 (5), en vreemd vermogen 32 (26). Aan het beambten-pensioenfonds is een extra dotatie verstrekt van f 1 mil lioen ten laste van de exploitatiereke ning. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur maakte de motorlogger Onderneming I SCH 140 zich los van de kade der Vis sershaven in IJmuiden. Niet de Neder landse, maar een Noorse vlag woei aan de vlaggemast. Het schip was reeds in Noorse handen overgegaan en schipper Maarten Kramer had de opdracht de logger naar zijn nieuwe eigenaar te va ren. Eerst naar een eilandje voor de Noorse kust, waar het schip onder de Noorse schepenwet gebracht wordt en dan naar de nieuwe thuishaven zal door stomen. De rederq Vrolijk te IJmuiden heeft hiermede een van haar oudere schepen verkocht. Hoewel de resultaten van de visserq de laatste tijd voor deze rede rq niet meezitten, is het niet van ar moede, dat het schip vertrokken is. De hierdoor opengevallen plaats zal trou wens spoedig weer ingenomen wor den. Bjj de werf Industrie in Alphen aan de Rijn is al een nieuw schip in aanbouw. Maar hoe dit schip zal he ten is nog niet bepaald. De rederij doet dat altijd pas enkele weken voor het gereedkomen. „We hebben nog 80 nachten de tqd om er over te slapen," aldus de reder. ■7 4 4 V f s 9 l» a vj /y r '9 le i/ WÊo IV ir li 3/ Ji JJ -V jr Jó Horizontaal: 1. familielid, 3. stofmaat, 5. maanstand, 7. geogr. aanduiding, 8. bijwoord, 9. dus (Eng.), 11. vogel, 13. huid (Eng.), 15. Engelse drank, 16 boom, 18. vr. munt, 19. hetzelfde, 20. deel v. h. hoofd, 21. kloostervoogd, 22. beteuterd, 23. pl. in Gelderland, 26. leeuw (Fr.), 28. geestdrift, 29. bijwoord, 31. vogelproduct, 33. onmeetbaar getal, 34. deel v. d. bijbel, 35. motorraces, 36. in orde. Verticaal: 1. zoogdier, 2. reeds, 3. voegwoord, 4. strik, 5. wederhelft, 6. afmeting, 9. Eng. titel, 10. Eng. telwoord, 12. juiste gewicht, 14. projectiel, 16. pl. in Duitsland, 17. zeewater, 21. Eng. drank, 24. bijwoord, 25. takje, 27. vis- gerei, 28. boom, 32. lidwoord (Eng.), 33. rivier in Italië. Horizontaal: I. pips. 4. nimf, 8. Saba, 10 aula, 12. aanslag, 15. sen, 16. fr„ 17. tonelist, 19. Job, 20. A.a.C.. 21. uur. 22. V.U.B., 24. wil, 26. bes, 28. breeuwen, 31. Po, 32. eel, 33. woudkoe, 35. riem, 37. eelt, 38. snik, 39. klis. Verticaal: 1. paar, 2. ibn, 3. pastorie, 5. ia, 6. musicus, 7. fles, 8. safe, 9. man, 11. anti, 13. lob, 1^. Gea, 18. lavendel, 19. juwelen, 23. ober, 25. luw, 26. beu, 27. moet, 29. reis, 30. wol, 31. pols, 34. kei, 36 mi. De Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 5 April 1955 in staat van fail lissement verklaard: G. van der Steen, van beroep cham pignonkweker, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Denostraat. Rechter commissaris mr. J. P. Petersen. Cura tor mr. A. W. Hellema Sr. te IJmuiden. Voor de onderlinge competitie van „HET WITTE PAARD" werden de na volgende partqen gespeeld: Groep 1 A: v.d. Velde-v. Rijnsoever 1-0, Klein-Huy- boom afgebr., Hopman-Stolvoort een half - een half, v.d. Velde-v. Egmond 0-1, Kloos-Huyboom een half - een half. Groep 1 B de Lange-M. v.d. Berg 0-1, Bleekemolen een half - een half, Reeuwijk-v.Soest 0-1, M. v.d. Berg-Ha- verkort een half - een half, Blanken- Bleekemolen afgebr. Groep 2: Huneker-Hendriks 0-1, Ko- men-Hallous 1-0, de Vos-Holtkamp 0-1, J. v.d. Berg-v.d. Stoop een half - een half, Kroon-Komen 0-1, Huneker-Haas- beek 1-0, Komen-Baas 1-0. Het reserve herenteam van Antilopen is er door een 4913 zege tegen Schoten Giants in geslaagd wederom beslag te leg gen op de kampioenstitel in de tweede klasse van de Haarlemse basketball com petitie. De uitslagen van de Maandag ge speelde wedstrijden luiden: DAMES: ZBVS 2—Tramvogels 1 41—8, S. C. Haarlem 2Antilopen 2 615. HEREN: IHJ 2—PSVH 1 47—24, Schoten Giants 1Antilopen 2 1349 (Antii. kamp.), Z.B.V.S. 1Rapiditas 1 4132, Typhoons 8 —White Stars2 29—21, HOC 2—Black Pira tes 2 17—19. JUNIOREN Jongens: TyphoonsBlack Pirates 2321 (na verl.). De gemeentelijke diensten en bedrij ven van Zandvoort zullen op Goede Vrijdag en Paaszaterdag gesloten zijn. Door de dienst van Publieke Werken zal op die dagen geen vuilnis worden opgehaald. Voor degenen, voor wt» hieruit moeilijkheden kunnen ont staan, zal op Zaterdagmorgen een be perkte dienst worden gereden. Méft dient zich daartoe uiterlijk op Don derdag 7 April vóór 9 uur 's morgens schriftelijk tot de dienst van Publiek» Werken ta wenden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2