DE VULKAAN IS NOG NIET GEDOOFD! Een korte terugblik SIR WINSTON, leider van het vrijheidsstreven BOLERO Engelands nieuwe premier is een bekwaam diplomaat HAW*** CHURCHILL S grootste ideaal als premiereen we Churchill's laatste ministerraad 38 jaar oud werd hij minister van Buitenlandse Zaken AKKERTJES Churchill in Nederland JEMEN heeft oude koning weer terug Profetische blik op het wereldgebeuren De carrière van Sir Anthony Eden De wereld bij' Churchill's aftreden SHERRY WOENSDAG 6 APRIL 1955 PAGINA 7 WÊÊmém - (Van onze Londense correspondent) Hij is nog in ons midden, en het ogenblik is gelukkig nog niet aangebroken om ons te moeten buigen over zijn verleden als ware hij reeds onder de doden. Maar dit is het ogenblik °ih een korte terugblik te werpen op Churchill's tweede periode als premier van Groot-Brittannië. Zijn eerste premierschap eindigde in 1945 en be hoort reeds tot de geschiedenis. Toen hij in 1951 opnieuw terugkwam aan de macht, hadden wij feeds zes jaren lang de twijfelachtige vruchten genoten van een twijfelachtige vrede. En ondanks Tternationale spanningen en ondanks gevechts handelingen zoals die in Korea, hebben wij tijdens Churchill's tweede periode als eerste-minister ge leefd in een tijd, die wij officieel dienen te beschou wen als vredestijd. En in feite was dan ook Churchill tijdens zijn tweede premierschap te groot voor de functie. In vredestijd prefereert het Engels electoraat middelmatigheid aan de top. Baldwin en Neville Chamberlain zijn typische voorbeelden van het soort premier waaraan het Engelse electoraat de voorkeur geeft in dagen van vrede. En, zonder Sir Anthony Eden te kort te willen doen, mag men zeggen, dat hij meer conformeert aan de veilige norm dan Churchill, en dat hij in menig opzicht velen meer welkom zal zijn als pre mier dan zijn grote voorganger. „Opvolger" op de vlucht gejaagd DRY PALE Zaligverklaring marte laren Bokseropstand PRIJS PER FLES F 4.90 Adjudant van H. M. de Koningin De opvolger De ontsnapten uit het Vreemdelingenlegioen „Indoor training" A Churchill, als premier van 1951-1955, in feite een zonderlinge erfenis 7art de dagen van 1940. Toen Cham berlain moest wijken, was er geen an dere keuze dan Churchill, de man die laren lang, miskend door de leiders van zijn partij en met angst geweerd ait alle ministeriële posten, de rol had pspeeld van somber profeet, en die lang voor het uitbreken van de tweede Wereldoorlog had gewaarschuwd dat de- ^6 oorlog onvermijdelijk was, -als het westen en vooral Engeland zich niet wdig wapenden. Hij was de aangewe- b«n man om Engeland te leiden in oorlogstijd. En dat betekende dat hij •het slechts eerste-minister werd, doch 9°k dat hfl vrijwel automatisch het lei- oorschap kreeg van de conservatieve Partij. Hoe hij zijn taak als leider van de natie heeft vervuld behoort, zoals ge- £eSd, reeds tot de geschiedenis. Maar Pot was een zonderlinge ironie welke hem niet slechts het premierschap gaf JTjaar ook het leiderschap van een par ty waarin hij zich nooit geheel tlauis Poeft gevoeld. Dit laatste zou nooit ge beurd zijn, als de oorlog niet uitge broken was en hem premier had ge bakt. Hij heeft tijdens zijn lange po litieke carrière altijd een veel te grote onafhankelijkheid getoond om zijn par ty welgevallig te kunnen zijn. Deze aartsliberaal en individualist werd door yolen van zijn partijgenoten beschouwd ajs onberekenbaar en als ontoereikend Plooibaar voor de meerderheidswil van °e fractie. En zij hadden natuurlijk ge- PlK, want was hij niet niet begonnen ais conservatief en vervolgens overge daan tot de liberale partij, om daarna terug te keren tot de Tories? En hij wonde tijdens zijn tweede en nu be zadigde periode als premier bitter wei- eerbied voor wat er in zijn fractie tie, ofschoon hij zich althans één ri-9r genoopt heeft gezien een ministe- collega, Sir Thomas Dugdale, niruster van .Landbouw, te laten heen gaan omdat de fractie a^ te rebels Werd. an louter binnenlands standpunt be zien kan men dan ook niet zeggen dat de regering van 1951-1955 het stem pel heeft gedragen van Churchill's per soonlijkheid. Het is R. A. Butler, kan selier van de schatkist en ontwerper v'an een nieuwe conservatieve doctrine, die zijn stempel heeft gedrukt op de begering van de laatste drie en een Palf jaar. Churchill toonde nauwelijks Wteresse voor de binnenlandse politiek, behalve in zoverre als hij, militant po sticus en parlementariër, zich te ver- r®djgen had tegen de oppositie. Chur chill's belangstelling als premier con centreerde zich vrijwel uitsluitend op ln ,ujtenlandse politiek. De grote oor- 'Ogsleider van de tweede wereldoorlog Pad, toen hij in 1951 opnieuw aan de "lacht kwam, slechts één ideaal, de "joude oorlog te doen verkeren in een kerkelijke en blijvende vrede. Het tijdstip van zijn heengaan staat Pan ook in het teken van een grote eieurstelling. Tenzij hij er door ziekte gedwongen zou zijn geweest, was jj!-1 vandaag niet heengegaan, indien PU nog langer had kunnen geloven in es wogelijkheid van een spoedige bij enkomst van drie of vier staatshoofden tezamen, doch op zijn initiatief, de zouden openen naar een ware vre- tnV *s tot bet einde blijven hopen, en va einde heeft hij openlijk getuigd bet? ZPP verlangen, zelfs toen algemeen -kend was dat Eden zijn mening niet llllllillllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllltlllllllllil Op 8 Mei 1946, precies een jaar na de overwinning van de geal lieerden in Europa, bracht Sir Winston Churchill een bezoek aan Nederland. Vergezeld van zijn vrouw en dochter bezocht hij Am sterdam, Den Haag, Leiden en Rotterdam. Hij werd overladen met eerbewijzen, waarvan de be langrijkste ongetwijfeld was zijn benoeming tot doctor honoris causa in de rechtswetenschap aan de Leidse Universiteit. Een tweede bezoek aan ons land dateert van Mei 1948, toen Chur chill als vice-voorzitter van het Europa-Congres naar Den Haag kwam. Ook toen weer heeft hij de enthousiaste dank van het Neder landse volk kunnen ervaren, o.m. op de Dam in Amsterdam, waar hij een bezielende toespraak hield tot de duizenden, die daar verzameld waren. De enige dagen geleden afgezette ko ning van Jemen, de 61-jarige Imam Ahmed, heeft, volgens te Aden ontvan gen berichten, met hulp van zijn zoon en bevriende stamhoofden de troon in Taez weer kunnen bestijgen. Zijn broer en opvolger, de 48-jarige Seif El Islam Abdoellah, die hem had verdreven, is op zijn beurt op de vlucht gejaagd. Troepen onder leiding van Ahmeds oudste zoon, Emir Seif El Islam Mo- hamed El Badr, brachten de eenheden, die Abdoellah steunden, een nederlaag toe, waarna Imam Ahmed te paard, met ontbloot zwaard als teken van vre delievendheid, van het -ort Oerdhi te Taez, waar hij gevangen had gezeten, temidden van de juichende bevolking naar zijn paleis terugkeerde. Eerder was gemeld, dat de troepen van Abdoellah te Taez en Rahida in hun kazerne door een woedende menig te werden belegerd. Enige groepen zoch ten hun toevlucht in het Britse protec toraat' Aden. (Reuter) Sir Winston Churchill heeft Koningin Elizabeth 11 zijn ontslag aangeboden. Deze telefoto werd gemaakt tijdens de iSatste zitting van het Kabinet. Op de achterste rij v. I. n. rde ministersPeake, Thorneycroft, Sir Walter Monckton, Stuart, Lloyd George Lennox-Boyd, Duncan Sandys, Heatcoat Amory. Sir David Eccles en Sir Normal Brook. Op de voorste rij de ministers Macmillan, Lord Woolton, Lord Kilmuir, Sir Anthony Eden, Sir Winston Churchill, Lord Salis bury, ButtlerLord Swinton en Crookshank. Advertentie Sir Winston Churchill is heengegaan als premier van Engeland. Hoewel daar mee een uiterst belangrijke periode in het bewogen leven van Sir Winston is afgesloten, mag men nauwelijks ver wachten, dat dit tevens het einde be tekent van zijn politieke werkzaamhe den. De man, die op 10 Mei 1940 ge roepen werd om Groot Brittannië en daarmee ook de gehele vrije wereld te leiden in de strijd tegen de tyraunie, keerde in 1951 terug als premier, ten einde een werkelijke vrede tot stand te brengen. En zover is het vooralsnog niet. Winston Churchill werd op 30 Novem ber 1874 geboren als zoon van Lord Randolph Churchill en de Amerikaanse Jennie Jerome. De jonge Churchill was geen held op de schoolbanken. Al heel jong toont hij zijn later zo bekende karaktertrek: hij weigerde datgene te doen waar hij geen zin in had. Hij nam dienst bij de cavalerie, streed aan de Spaanse kant in de Spaans-Amerikaanse oorlog in Cuba, bezocht Indië en de Soedan, reisde als oorlogscorrespondent naar Zuid-Afrika waar hij door de Boe ren gevangen werd genomen, maar bin nen een maand al weer wist te ont snappen. Engelands afgetreden eerste minister, Sir Winston Churchill, zoals de wereld hem kent: onverzettelijk en krachtig. naire, internationale conferenties op ambtelijk peil. Maar niemand zal dur- ven ontkennen dat de man, die in de j verkiezingscampagne van 1951 ^oor^zyn grote carrière. .En het is beter voorzichtig te zyn en gaan'doen.^Het enige dat zich niemand kan voorstellen is dat Sir Winston Chur- chili. Ridder in de Orde van de Kouse- JHiiBjfc band, zich terug zal trekken op zijn ëjÉÈStÈÈÊÊIÊ^' landgocd te midden van zijn zwarte ■■■BMMRp zwanen, zijn goudvissen en zijn stam- boekvee en dat ons nog slechts als van SB HBHsHk - Lwv?., verre geruchten zullen bereiken van 9H| M-y gpP" IWjfiPl. e<m oude man^in^ pantoffels^ die vreed- Zahed'fis vastgesteld op morgen. Uni ted Press verneemt van vice-premier sjr Winston Churchill, de grote oorlogsleider. Regelmatig vond de premier tijdens de oorlog de tijd, om aan net Mohammed Saidi en van de zoon van jront de troepen te bezoeken. Samen met veldmaarschalk Montgomery volgde hij bij Remagen de strijd om de de premier, dat Zahedi met; het oog op Rijnbruggen. zijn slechte gezondheid de Sjah gisteren ai zijn ontslag heeft aangeboden. In 1900 deed Churchill zijn intrede in de politiek en werd lid van het Lager huis voor de conservatieve partij. Drie jaar later echter ging liij uit protest tegen de conservatieve tarievenpolitiek over tot de liberale partij. In 1906 werd hij benoemd tot onderminister van Ko loniën. Wanneer hij in 1908 minister van Handel wordt begint hy daarmee de lange reeks minister-functiës die hij met korte onderbrekingen heeft voortgezet tot de dag van gisteren, toen hy zich terugtrok als minister-president. Het valt vooralsnog niet te zeggen in welke hoedanigheid hij zyn politieke werk zal blijven voortzetten. Aan zijn scherpe kijk en politiek doorzicht dankte Engeland in 1914 zijn parate vloot. Steeds opnieuw gaf hij in zijn Lagerhuis-toespraken en elders blijk van een welhaast profe tische blik in het wereldgebeuren. Aanhoudend heeft hij voor de tweede wereldoorlog gewaarschuwd tegen het gevaar van het nationaal-socialisme. >e verzoeningspolitiek van Neville Chamberlain liep uit op een tragische mislukking. Daarna, op 10 Mei 1940 werd Churchill tot het premierschap geroepen, vanuit welke post hij wel dra de gehele vrije wereld leidde. Zijn persoonlijke daadkracht ligt aan de basis van de overwinning. Churchill vertrouwde op zichzelf. Hij was zich zijn kracht en zijn begaafdheid bewust en vanuit die rustige zelfverzekerdheid leid de hij de strijd. Hij gunde zich weinig rust, reisde voortdurend, onderhield per soonlijk het contact met zijn bondge noten, bezocht de troepen aan het front, besliste over het verloop der militaire operaties en zocht intussen naar de po litieke oplossing voor de na-oorlogse vraagstukken. Uit die periode stamt zijn wereldfaam. Iedereen kende zyn onverzettelijke kop, zyn kernachtige uit spraken, zijn bemoedigende redevoerin gen en de bekende attributen van vreemdsoortige hoed, dikke sigaar en V-teken die zijn persoon verluchtten. Op Zondag 17 April zal de Kerk in China nieuwe luister worden verleend, wanneer tijdens een grote plechtigheid in de St. Pieter de H. Vader 56 marte laren van de Bokseropstand zalig zal verklaren. In de loop der jaren zijn door de Pausen Leo XIII, Pius XI en de huidige Paus in totaal reeds 62 mar telaren zalig verklaard. Onder de nieu we martelaren bevinden zich vier Franse Jezuïeten: de paters Remy Isore (48 jaar), Modestus Andlauer (53 jaar), Leo Ignatius Mangin (43 jaar) en Paulus Denn (53 jaar). De overigen zijn Chinese Katholieken, onder wie 24 vrouwen, een meisje van 14 en een jongen van 9 jaar. (KNP) SHIPPED BY PALOMl NO VERGARA JEREZ OE LA FRONTERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO.HAARLEM Advertentie Verjaagdat lusteloze gevoel.Neem'nAKKERTJir om weer monter en fris te worden en/ misschien een griep te voorkomen.| helpen direct.' Het lang verwachte bericht van Sir Winston Churchills aftreden heeft een groot aantal politici naar de pen doen grijpen om commentaar te leveren. Mi nister-president Drees herinnert aan Churchill, de man die persoonlijk zo veel heeft bijgedragen tot de bevrijding, waarvan wij binnenkort de tiende ver jaardag vieren. Minister Beyen en zijn collega Luns gewagen van de leidende persoonlijkheid van Churchill en spre ken de hoop uit, dat de wereld nog lang van zijn politieke bekwaamheden en adviezen gebruik mag maken. President Eisenhower doet eveneens een beroep op de wijsheid en de er varing van de afgetreden premier, tel kens wanneer de vrije wereld daaraan behoefte heeft en minister Dulles noemt hem een van de grootste mannen der geschiedenis. Premier Faure van Frankrijk spreekt over de succesvolle historische rol van Churchill in de wereldgeschiedenis en spreekt namens het Franse volk zijn dank uit. De Raad van de NATO heeft Churchill telegrafisch haar dank over gebracht voor zijn inspirerend leider schap. Radio Moskou en de grote Rus sische bladen melden het aftreden van Sir Winston in een berichtje van twee alinea's. De kranten hadden er nog een plaatsje voor gevonden ergens op pa gina 3. (AFPJRtr/UP). Bij K. B. is met ingang van 2 April 1955 kpt. lt. ter zee J. G. Stegeman eer vol ontheven uit zijn functie van adju dant in gewone dienst van H.M. de Ko ningin en benoemd tot hoogstderzelver adjudant in buitengewone dienst, en is kapt. lt. ter zee P. J. S. de Jong be noemd tot adjudant in gewone dienst van H.M. Koningin. verzet tegen een al te soepele houding tegenover Duitsland en Italië. Tijdens de Tweede Wereldoorlog toonde hij zicht een voorstander van het verlenen van steun op grote schaal aan de Sovjet-Unie, maar tijdens de conferen tie van Yalta heeft hij zich heftig ver zet tegen de eisen van Rusland met betrekking tot Oost-Europa. Bij de op richting van de Organisatie der Ver enigde Naties in 1945 heeft de nieuwe Britse premier een belangrijke rol gespeeld en na de oorlog heeft hij zich voornamelijk tot taak gesteld een mo dus vivendi te vinden voor de com munistische en niet-communistischa wereld, zonder nochtans in toegevend heid ten aanzien van de exorbitante rode eisen te vervallen. Eden heeft de moeilijke taak het Brit se prestige in de huidige wereld te handhaven, op voortreffelijke wijze ver vuld. In 1951 heeft Churchill hem aange wezen als waarnemend premier. Van dat ogenblik af groeide zijn gezag in de conservatieve partij en werd hij alom beschouwd als Churchill's „kroonprins". Voor zijn belangrijke diensten aan het Britse Gemenebest bewezen, benoemde koningin Elisabeth hem verleden jaar tot Ridder in de Orde van de Kouse band. De twee Nederlanders, die zijn ont snapt uit het Vreemdelingenlegioen en die met eèn Duitse vrachtboot in Aber deen zijn aangekomen, zijn Andries Lock, een 29-jarige Hagenaar en Her man de Haan, een 31-jarige Nymege- naar. Engelands nieuwe premier, Sir Anthony Eden, is zeker geen onbekende in de wereld van de politiek. Sedert het einde van de Eerste Wereld oorlog heeft hij zitting in het Lagerhuis en heeft hij verschillende ministeriële posten bezet, waaronder die van minister van Buitenlandse Zaken. In binnen- en buitenland heeft hij de reputatie verworven van een gewiekst, scherpzinnig diplomaat te zijn. Maar tegelijkertijd heeft hij naam gemaakt als „Engelands best-geklede man". Bovendien heeft de nieuwe eerste minister een levendige belangstelling voor de beeldende kunsten, terwijl hij op het gebied van de wetenschap naam maakte als kenner van de Oosterse talen. zoeningspolitiek van Neville Chamber lain riep bij de jonge Eden echter zoveel weerstanden op, dat hij ontslag nam. In 1940 riep Churchill hem echter weer naar Buitenlandse Zaken, nadat hij bij het begin van de Tweede Wereldoorlog al minister voor de Dominions en staats secretaris van Oorlog was geworden. Het einde van de oorlog bracht de verkie zingszege van Labour en daarmee het einde van Eden's tweede ambtsperiode. De overwinning van de conservatieven in 1951 bracht Eden opnieuw naar Bui tenlandse Zaken. Churchill zegt over die terugkeer: Eden ging naar het Foreign Office terug als iemand, die naar huis terugkeerde. Als minister van Volkenbondsaange legenheden en als minister van Buiten landse Zaken heeft Eden vrijwel alle hoofdsteden ter wereld bezocht. Hij wordt beschouwd als de verpersoon lijking van Engelands beste diploma tieke tradities. Voor de Tweede We reldoorlog heeft hij zich voortdurend tnier,de hoogste onderscheidingen in Engeland viel de afgetreden pre- Èlirsiu 3.lnston Churchill, ten deel. Kort voor de kroning van koningin eth werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van de Kouseband, Sir Anthony werd op 12 Juni 1897 geboren als zoon van een lichtelijk excentriek landjonker, Sir William Eden. Zijn vader wijdde zich met passie aan de schilderkunst en de artistieke neigin gen van de zoon zijn dus zeer wel te verklaren. Sir Anthony was de tweede zoon van Sir William Eden. Hij studeer de in Eton en voltooide zijn studies in de Oosterse talen aan de Universiteit van Oxford. Gedurende de Eerste .Wereld oorlog diende hij in het Britse leger, waarna hij zich in de politiek begaf. Hij werd parlementair privé-secretaris van de toenmalige staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Sir Austin Cham berlain. Vervolgens werd, hij parlemen tair onderstaatssecretaris voor Buiten landse Zaken, Lord Geheim Zegelbe waarder, minister voor Volkenbondsaan- gèlegenheden en tenslotte in 1935 minister van Buitenlandse Zaken. Eden was toen 38 jaar oud en daarmee de jongste functionaris op deze post sedert Lord Granville 'in 1851 minister werd. De ver-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7