Zware straf geëist tegen de kapitein van „Klipfontein Geen druk op Amsterdam op E-55 Voor de fee échte verm Martini I ÜAITIN Tien jaar wederopbouw in Nrd.-Holland Cijfers over Haarlem, omgeving en Kennemerland Beverwijkse programma Bevrijdingsdag gereed INVESTITUUR VAN TEISTERBANT'S NIEUWE PRESIDENT *iDf Roekeloze navigatie verweten Massa-arrestaties bij de Oost-Duitse spoorwegen Olifanten Feest voor de gehele bevolking Baileybrug is slechü Schoolvoetbal in Haarlem 13884 nieuwe woningen Met geest en humor Visserijgolf ^tcyuteM-beek VOOR RAAD VOOR DE SCHEEPVAART WIJNHANDELS „DE ZYIP00RT" DONDERDAG 7 APRIL 1955 PAGINA Een regenjas die water afstoot! Hoofdstations worden door de politie bewaakt Ontslag bij ziekenhuis te Delft Regering bevestigt: GH. WELTER 75 JAAR MACHINIST KRIJGT BOETE Ontsporing bij Duivendrecht veroorzaakt Martini, de edele vermouth met overjarige, geselecteerde wijnen als basis, geeft een sfeer van gulle gastvrijheid en gezellig heid aan de dagen, die straks komen Koel geschonken, goed gedronken IJMUIDEN VELSEN Nieuw seizoen Kunstkring Afschaffing belasting voor bromfietsen Jacobaschool in eerste ronde uitgeschakeld Nutsspaarbank Haarlem had zeer gunstig jaar OUD-HALCHEF OVERLEDEN Cftfty SHERRY ORGELCONCOURS 1955 Programma gereed WATERPOLO D.W.T. wint van D.W.R. H. V.G.BH aarlem 4-1 __a (Van onze verslaggever) Waardoor is de „Klipfontein" by de kust van Zuid-Oost Afrika in Januari 1953 gezonken? De Raad voor de Scheep vaart heeft Woensdag te Amsterdam het onderzoek naar de oorzaak voort gezet. De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart en de raadsman van de gedaagde kapitein vroegen een week ge leden verdaging van de zitting om nog twee getuigen te kunnen horen. Tijdens de vorige zitting had de in specteur-generaal voor de Scheepvaart er over gespreken dat na de redding aan boord van de Bloemfontein Castle een afspraak was gemaakt. Kapitein Oosterhuis zou met zijn officieren heb ben afgesproken wat zij later zouden veaklaren. Tijdens de vorige zitting wa ren de kapitein en de gehoorde derde stuurman zeer verbaasd zulks te verne men en ontkenden dan ook. De inspec teur-generaal had zijn bewering gefun deerd op een verklaring van de eerste stuurman. De eerste stuurman trad thans op als getuige. Hij ontkende nu zeer positief dat er een afspraak was gemaakt. „De inspecteur heeft verkeer de conclusies uit mijn uitlatingen ge trokken. Het is misschien een kwestie van onjuiste formulering geweest". De Raad voor de Scheepvaart, die reeds de vorige keer diep was ingegaan op de gebeurtenissen met de Klipfontein, vroeg nu ook weer de eerste stuurman zijn ervaringen te vertellen. De volgende getuige was de purser; ook hij deed zijn relaas. Nieuwe pun ten kwamen niet aan het licht. Boven dien hebben twee jaren de herinnerin gen vervaagd. Bij de ondervragingen voelde de ervaren zeekapitein zich soms bijna wanhopig over de theoretische veronderstellingen van de Raad. In zijn requisitoir behandelde de in specteur-generaal uitgebreid de globale beschrijving van de gebruikte Britse kaarten. Hij noemde de kaart onge schikt om op korte afstand van de kust te varen, zodat de kapitein een cardi- nale fout maakte door aldus te navige ren. Kapitein Oosterhuis koesterde een vermetel vertrouwen in zijn grote er varing. Voorts zou er, volgens de bevindin gen van een Engels berginsvaartuig, in de buurt waar de Klipfontein gezon ken was, een rots enige mijlen uit de kust zijn. Nimmer echter is deze plaats gemarkeerd en evenmin is er ooit een waarschuwing gegeven aan de Britse Admiraliteit. Bij een later onderzoek van de zeebodem daar is niets gevon- Aavertentie Indringende motregen of harde slagregens hij blijft droog I Zijn jas is van de nieuwe katoen - zó geïmpregneerd dat regendruppels er op afketsen Voorde sterkeBrixon- kleding, die zijn coupe behoudt, naar: Gen. Cronjéstraal 40—44 Haarlem-Noord - Telef. 15438 den. De inspecteur nam aan dat de Klipfontein daar niet op gestoten kon zijn. Wel op een andere ondiepte, die zich op een Portugese kaart bevond. Om dit punt te Kunnen bereiken echter had de Klipfontein wat sneller moeten varen dan de 17 mijl waartoe zij nor maal in staat is. Dit zou echter zeer goed mogelijk zijn geweest vanwege de wisselvallige stromingen in de Straat van Mozambique. „In ieder geval", zo begon de inspec teur-generaal zUn conclusie, „als men zo dicht onder de kust vaart als kapi tein Oosterhuis deed, heeft men een zeer nauwkeurige kaart nodig. Om het zonder te doen bü deze rotsachtige en grillige kust is ontoelaatbaar. De kapi tein is schuldig aan het verloren gaan van zün schip; dat er geen mensenle vens waren te betreuren, is het enige lichtpunt in deze trieste affaire. Ik eis dan ook dat deze overigens zeer be kwame man, voor zes maanden de be voegdheid als gezagvoerder te dienen, werdt ontnomen". Na deze mededeling, die een lichte deining veroorzaakte onder de aanwe zigen, ging de inspecteur verder. Hij wees op het grote gezag van de kapi tein over zijn bemanning. Toen de scheepsverklaring aan boord van de Bloemfontein werd opgemaakt heeft de kapitein zijn officieren niet gedwongen te verklaren wat hij wilde, maar heeft toch zeker de objectieve vaststelling der feiten verkeerdelijk beïnvloed door zijn zienswijze te geven, die moedwil lig afweek van de waarheid. Om deze reden vestigde de inspecteur-generaal de aandacht van de Raad op art. 389 bis onder het hoofd Scheepsmisdrijven, in het Wetboek van Strafrecht. Voor misdrijven als door de kapitein wellicht gepleegd, kan een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar gevraagd worden. De kapitein is inmiddels reeds ge- pensionneerd. Een groot aantal leidende functiona rissen bjj de Oost-Duitse spoorwegen is gearresteerd en ontslagen tijdens een algehele reorganisatie van dit bedryf, aldus meldt uit West-Berlyn het anti communistische comité van onderzoek d vrije juristen. Volgens het comité werden de arrestaties verricht in Oost- Berlijn, Stendal, Seddin, Erfurt, Greifs- wald en enkele andere plaatsen. Het administratieve hoofd van het vervoers wezen in Oost-Beriyn werd ontslagen, omdat hy geprotesteerd had tegen de nieuw ingevoerde bepalingen. Bedoelde bepalingen hebben, naar het comité zegt, grote ontevredenheid gewekt onder de spoorweg-employés. ~>e spoorwegpolitie is naar de hoofd- De eis van de verdediger van de ad junct-directrice, zuster C. L. Weener, dat de kwestie van haar ontslag zal worden onderzocht door een commissie voor goede diensten, die het gehele complex van de verhoudingen in het protestants-christelijk ziekenhuis „Be thel" in Delft zal onderzoeken, heeft verhinderd, dat er Woensdag voor de president van de Haagse rechtbank een fninnelijke schikking kon worden be reikt in dit conflict. Het bestuur van de vereniging „Christelijke Wijk- en Zie kenverpleging Bethel" in Delft was ge dagvaard voor de president van de rechtbank te verschijnen, waar als re sultaat van de stap van mr. C. L. Wie- ringa uit Utrecht voor de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsperso neel, die zich achter zuster Weener heeft gesteld, deze zaak in kort geding diende. De president, mr. A. N. Kuhn, besloot het vonnis voor onbepaalde tijd aan te houden om de raadslieden van beide partijen in de gelegenheid te stel len over dit punt nader overleg te ple gen. Na een uitvoerige toelichting op de dagvaarding door mr. Wieringa en het pleidooi van de verdediger van de stich ting, mr. A. C. W. Beerman, kwamen tijdens een schorsing van de zitting beide partijen overeen, dat zuster Wee- nei vrijwillig met verlof zal gaan, het ziekenhuis vóór Pasen zal verlaten en een behoorlijke vergoeding zal krijgen voor kost en inwoning tot 1 Mei, waar op zij een eervol ontslag op eigen ver zoek zal aanvaarden. stations gedirigeerd om tegen ongere geldheden te waken, terwijl de bewa king van het ministerie van vervoers wegen ui ae v'jct-zone is versterut, aldus dit bericht. De nieuwe voorschriften omvatten o.m. een verscherping van de werktij den, waardoor vele spoorwegemployés gedwongen zün vier tot zes uur te wachten, voordat zij, na beëindiging van hun werk, naar huis kunnen terugke ren. Naar wy uit welingelichte kringen vernemen heeft de regering geen in vloed uitgeoefend op het beleid van B. en W. van Amsterdam ten opzichte van het stakend personeel van de ge meentelijke bedreven. De regering be moeit zich evenmin met de eventuele uitsluiting of zuivering van het ge meentelijk personeel. Er is geen ander contact geweest tussen regering en B. en W. van Amsterdam, dan dat laatst genoemden de hulp hebben gevraagd van marine en leger tot het op gang houden van lamgelegde diensten, welke hulp door de regering is verleend. Oud-minister Ch. J. I. M. Weiter, lid van de Tweede Kamer en voorzit ter van de Katholieke Nationale Par tij, is Woensdag 75 jaar geworden. Hij vierde deze jeestdag in de familiekring. Zaterdag wordt van drie tot vijf uur m hotel Wittebrug te 's-Gravenhage een receptie gehouden. De Amsterdamse rechtbank heeft een 49-jarige machinist van de Ned. Spoor wegen uit Amsterdam veroordeeld tot 50.- boete, eventueel te vervangen door 10 dagen hechtenis. Tegen hem was een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand en een proeftyd van drie jaar en 50.- boe te geëist, omdat hy op 25 September j.l. met een 500 meter lange goede rentrein vlak by Duivendrecht eerst door een onveilig voorsein en daarna door een onveilig sein was gereden. De trein kwam op een verkeerd spoor terecht, ramde een stootblok en ontspoorde. Op de E-55-tentoonstelling te Rot terdam zal op een der terreinen langs de rivier een demonstratie van houttransport worden gegeven. Men zal laten zien op welke wijze dit geschiedt met moderne middelen, maar ook hoe dit transport gebeurt volgens de primitieve en toch doel treffende beginselen van de jungle. In het oerwoud worden olifanten met het transport van boomstammen belast en om de bezoekers van de nationale manifestatie te Rotterdam ook van dit soort transport een idee te geven heeft men olifanten laten aanrukken. De dieren zijn dezer da gen in Colombo ingescheept. Advertentie Op het eerste gezicht lijkt het een wat saaie bedoening om in cijfers te duiken. Maar vaak wordt het tenslotte zo, dat uit een wir-war van getallen een interessant beeld oprijst van wat ze willen illustreren. Dat is ook het geval met het rapport, dat de „Directie van de wederopbouw en de volks huisvesting in de provincie Noord-Holland" heeft opgesteld over tien jaar wederopbouw in de provincie. Toen de Duitsers in Mei 1945 bezweken onder het geweld, dat zij zelf ontketend hadden, lieten zij ook Noord-Holland met zijn steden en dorpen berooid en gehavend achter. Ook in deze provincie was er veel verwoest, was de woningnood enorm groot en scheen de wederopbouw schier hopeloos. De cijfers spreken boekdelen; de balans van de oorlogsschade gaf het volgende beeld te zien. In Noord-Holland werden er 12.749 woningen totaal vernield, d.i. 13.8 pet. van het aantal totaal vernielde woningen in Neder land. Zwaar beschadigd (herstelkosten hoger dan ƒ3.000.per woning) werden 1700 woningen (4.2 pet.) van het totaal. Licht beschadigd (herstel- kosten lager dan ƒ3.000.per woning) werden 28.000 woningen (7.3 pet. van het totaal). Het Comité Viering Bevrijdingsdag heeft haar programma voor de 5e Mei thans gereed. Op verschillende onderde len ervan zullen we uitgebreider terug komen, maar het is interessant de le zer reeds nu het gehele program voor te legjen. Het ziet er als volgt uit: Programma 5 Mei 1955. 8.00 uur: Jeugdappèl bü monument Westerhout door georganiseerde jeugd en sportjeugd. 8.159.00 uur: Réveille-mars door Har monie en sportjeugd, eindigend in défi lé voor Gemeentebestuur in Schey- beeck. 8.1512.00 uur: Spel voor georganiseer- Onlangs schreven wy, dat nog geen beslissing genomen is over het al dan niet tydeiyk zün van de rondweg, die nu over IJmuiden's sluizen gelegd wordt. Deze weg is bedoeld als nood oplossing, om een einde te maken aan de lange wachttyden by de Velser pon ten. Als zodanig kan het dus niet anders dan een tijdelijke verbinding zijn. Maar andere argumenten pleiten voor een handhaven van deze verbinding, ook als de tunnel in 1957 gereed gekomen zal zün. Uit informaties is ons thans gebleken, dat er een redeiyke kans bestaat dat de verbeterde verbinding over de sluizen ook na 1957 gehandhaafd zal biyven. Maar de dubbele Bailey-brug, die thans over de kleine- en Zuidersluis gelegd wordt, zal dan in elk geval verdwijnen. Voor het locale verkeer behoeft dat geen bezwaar te zyn, omdat hier nog altyd een rolbrug aanwezig is, waarvan voetgangers, wielrijders en ook een be stelauto of ambulancewagen ten gerie ve van de bewoners van het sluiseiland gebruik kunnen maken. De sluizen zijn uit oogpunt van toe ristisch verkeer van zeer groot belang. Zy zyn evenzeer van groot belang voor de duizenden, die op de hoogovens en nevenbedrijven werken en in IJmuiden wonen. Tot nu toe was de middensluis voor dit verkeer een kwelling. De smal le sluisdeuren met op- en afgang waren, zeker met een bromfiets, niet gemak- keiyk te „nemen". Wy vernemen nu, dat getracht zal worden om de draaibruggen, die over de middensluis ten gerieve van de rond weg gebouwd zullen worden, ook na voltooiing van de tunnel en de verleg ging van de pontveren naar de plaats waar nu de spoorbrug het Noordzeeka naal overspant, te behouden. Voor de scheepvaart behoeven deze bruggen geen enkel bezwaar op te leveren, om dat het verkeer over de weg en deze bruggen in elk geval zal moeten wach ten voor het scheepvaartverkeer. En wat is er dan nog voor bezwaar tegen om de bruggen te laten voortbestaan? In aansluiting op ons bericht van enkele dagen geleden betreffende het programma van de Velser Kunstkring ,,Voor Allen" voor het seizoen 1955/1958, kunnen wij nog me dedelen, dat het bestuur hierover een fol der heeft samengesteld, welke op aanvraag gratis verkrijgbaar is bij het secretariaat van de kunstkring. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden, tel. 5743. In verband van deze afschaffing kun nen bromfietshouders motorrijtuigenbe- iastingkaarten verkrijgen vanaf 1 April 1955, 16 April 1955, 1 Mei 1955 enz. Tot 1 September 1955 tegen betaling van de volgens het thans geldende tarief ver schuldigde belasting, t.w.: Aanvangsdatum: 1 April zonder duo: ƒ5.83, met duo: 8.75. 16 April resp. 5.25 en 7.87. 1 Mei resp. 4.67 en 7.—. 1 Juni resp. ƒ3.50 en ƒ5.25. 16 Juni resp. 2.92 en 4.37. 1 Julj resp. 2.33 en ƒ3.50. 16 Juli resp. ƒ1.75 en ƒ2.62. 1 Augustus resp. ƒ1.17 en ƒ1.75. 16 Aug. resp. ƒ0.58 en 0.87. 7 de jeugd. 9.30—10.00 uur: Uitreiking gedenkbor den kinderen geboren in 1945 in Schey- beeck. 10.0011.00 uur: Herdenkingsdienst in de Grote Kerk. 11.30 uur: Uitreiking biyvend aanden ken van het Gemeentebestuur op alle lagere scholen. 12.3013.15 uur: BurgermaaltÜd in het Kennemer Theater. 13.3015.15 uur: Kindervoorstelling „Puck": „Jacht op een ponny" in K.S.A. 15.3017.15 uur: Idem. 13.0014.15 uur.: Handbalwedstryd in gemeenteiyk sportpark. 14.00 uur: Muzikale rondgang B.H.K. naar het sportpark. 14.3016.30 uur: Voetbalwedstrijd in gemeenteiyk sportpark tussen Volen- dam en combinatie Kennemers, Beverwpk, D.E.M. en Wyk aan Zee, 16.""—17.00 uur: Muzikale rondgang B.H.K. 19.0020.45 uur: Openluchtspel „De weg omhoog" op Watervliet. 20.3022.00 uur: Concert door sym- phonie-orkest „Hoogoven kunstkring" in Grote Kerk, met medewerking van de organist G. Moed. 20.0022.30 uur: Toneelvoorstelling Puck in K.S.A. „Het Wederzpds Huwe lijksbedrog" van Pieter Langendyk. 22.0023.00 uur: Muzikale rondgang Hoogoven Harmonie. 23.0023.30 uur: Vuurwerk op het ter rein Arendsweg-Zuid (ingang Flora straat en Populierenlaan). 1.00 uur: Sluiting van het Lunapark. Advertentie Geniet van een Fa. P. BEAUFORT Kinderhuisvest 4751 Telefoon 10717 Haarlem Laat Beaufort .W.' taoed glas wijn uw raadsman zijnl De eerste schoolvoetbaldag op de Haarlemse velden heeft een grote ver rassing gebracht. In afdeling E, waar de St. Jacobaschool ieder jaar triom- phen vierde en regelmatig de beker in de wacht sleepte, heeft de St. Bavo- school abrupt een einde gemaakt aan de illusies der blauwhemden. Niet min der dan zes doelpunten waaronder weliswaar enige gelukstreffers vlo gen in het Heemsteedse heiligdom. De ruststand 20 voor de spelers uit Haar lem-Noord, was voor de broeders van de Jacobaschool zoals altyd in groten getale aanwezig aanleiding, „hun" jongens een extra reep te beloven, indien er gewonnen zou worden. Het mocht echter niet baten. In dezelfde afdeling noteerden de bei de Aloysiusscholen (O'veen en H'stede) grote overwinningen. De St. Jozefschool maakte korte metten met de R.K. schoolvereniging en de St. Petrus Ca- nisiusschool, die, naar het schijnt, geen kans ziet, aan uniforme kleding te ko men, zegevierde met 80. De D-elftallen kwamen ook in het strpdperk. Het derde team van de Hartenlustschool bracht hier de groot ste zege op haar naam (11—0). De R.K. u.l.o. 5 verloor smadeiyk van de R.K.V.G.L.O. (90), terwpl het Trini- teitslyceum winst en verlies boekte: het vijfde won met moeite van het Mendelcollege 4, het zesde verloor van de St. Jeroenschool 4. Het was gisteren dus een dag van hoge uitslagen en verrassingen. Maar het belangrykste was, dat de zon heer- Hjk scheen en er prettig en geestdrif tig werd gevoetbald. De uitslagen luiden: afdeling D: Men delcollege 4 - Triniteitslyceum 5 45; R.K. U.L.O. 4 - St. Henricusschool 3 05; St. Jeroenschool 4 - Triniteitsly ceum 6 5—0; R.K. V.G.L.O. (Eemstr.) - R.K. U.L.O, 5 90; St. Canisius- schooiSt. Henricusschool 4 10; Hartenlustschool 3Eerste Centrale School 3 110; Prinses Irene- school 2 - KI. de Vriesschool 3 19; Hildebrandschool 2 - Karei Doorman- school 1—2; H.B.S. A 3 - Ambachts school 5 22; Ambachtsschool 5 wint; Louise de Colignyschool - Lorentzly- ceum 3 4—0; Chr. Dreefschool 2 - 1ste Centrale School 4 1—2; 2de Centrale School 2 - Kön. Emmaschool 1 51. Afdeling E: St. Luciaschool - Domi- nicus Savioschooi 2 00; Dom. Savio- school wint; R.K. Opleidingsschool St. Petrus Canisiusschool 08; Domi- cus Savioschoöl 1 - St. Bavoschool (W- gracht) 2—3; St. Bavoschool (Eemstr.) - Jacobaschool 61; St. Jozefschool - R.K. Schoolvereniging 9—0; St. Lam- bertusschool - Bonaventuraschool 1—0; St. Aloysiusschool (O'veen) - St. Fran- ciscus Xaveriusschool 61; St Aloy siusschool (H'stede) - St. Antonius- school 60. Voor de Nutsspaarbank te Haarlem betekende 1954 in alle opzichten een topjaar. De inleggingen overtroffen de terugbetalingen met f 5.493.380 (1953: f 3.027.380). Het spaartegoed steeg tot een totaal van f 34.896.843 na bijschrij ving der inleggersrente ad f 788.061 (f 658.898). De omzet bereikte de ongekende hoog te van f 30.488.953 (f 24.006.868). De Nutsspaarbank bereikte in 1954 een mijlpaal met de inschryving van 70.000ste spaarder. Wat de beleggingen betreft, de on derhandse leningen namen toe met een bedrag van bijna f 4 min. en de effec ten met f 1,3 min. De hypotheken portefeuille kon met ruim f 1 min. uit gebreid worden. Het gemiddelde rende ment der beleggingen kon worden op gevoerd van 3,26% in 1953 tot 3,29% in 1954. De financiële resultaten waren gun stig. Het bedrijfsoverschot bedroeg f 145.078 (f 111.547). Er was dus letterlijk werk aan de winkel en uit het navolgende zal dat nog eens duidelijker naar voren ko men. Amsterdam b.v. had in Mei 1940, bij het begin van de oorlog dus, 224.085 woningen. Vijf jaar later waren er 3.248 totaal vernielde (1.4%). Diemen verloor 35%, Den Helder 23% en Pet ten zelfs 100%. Uit de omgeving van Haarlem noteerden wij Zandvoort, dat in Mei 1940 3000 woningen telde. Vijf jaar later waren er 724 totaal vernield of 24%. Erger nog was Velsen er aan toe. Van de 13.348 woningen waren er in 1945 maar liefst 4.200 (31%) totaal vernield. Er is wel eens geklaagd, dat er niet snel genoeg na 1945 met de directe we deropbouw is begonnen. Men vergeet dan, dat er veel te weinig contanten aanwezig waren en dat bovendien de schade-gevallen op een of andere ma nier gefinancieerd moesten worden. De financiële afwikkeling kon in 26.38 (94%) lichte gevallen geschieden, en in 825 (49%) zware gevallen. Bij de herbouw kon in 10.220 (80%) gevallen worden voorzien. Er werden verder 208 vernielde boerderijen geregistreerd; 170 zijn inmiddels herbouwd evenals een zestal bloembollenbedrijven. Dat alles vroeg een bedrag van circa 4.880.000. Ten aanzien van de belangrijkste we* deropbouwplannen meldt het rapport, dat het voltooiingspercentage van uit voering van openbare werken voor Castricum 56 bedraagt, voor Velsen. 75, voor Zandvoort (exclusief Noord) 75 en voor Zandvoort-Noord 10, Interessant is ongetwijfeld een staat van de voltooide woningen in enkele gemeenten over de periode 1945 t/n» 1954. Voor Haarlem, omgeving en Ken nemerland waren dat er 13884. Het was een meesteriyke, van humor tintelende toespraak, waarmee God fried Bomans, de scheidende president der Haarlemse Sociëteit Teisterbant, zijn ambt gisteravond officieel over droeg aan zyn opvolger, mr. J. M. Lan- dré. Belust op het vergeleken van juist niet met elkaar overeenkomende, zy het niettemin een enkel vergeiykings- punt biedende,, gebeurtenissen, verge leek hij zijn heengaan met dat van Churchill en bracht hij mr. Landré's op volging in verband met die van Eden. Maar zoals het Britse imperium „maan delijks afbrokkelt" zo „wast Teister bant", totdat zü elkander ergens ont moeten aldus een beknopte aandui ding van een der vondsten van de heer Bomans, welke hem voerde tot de poin te, dat zo ook Engeland eens „naar de kelder" zou gaan. De heer Bomans bracht dank aan zün vrienden, de medebestuursleden van Teisterbant, en hunne vrouwen, welke laatsten de last hadden ondervonden van hetzy de echtgenoten voor avond- Ipke en nachtelijke vergaderingen te moeten missen hetzy de meer dan geen thee drinkende president te moeten ont vangen. Hij dankte de leden van Teis terbant voor hun echt of „meesterlijk geveinsd" vertrouwen en huldigde hun aller activiteit in die van de heer A. Planteydt, aanvoerder van talloze werkcommissies. Tenslotte, vóór de overreiking van het laatste en gewich tigste presidentiële attribuut, de tafel bel van wplen Lodewük van Deyssel, zei hy gepoogd te hebben door zyn lei ding van Teisterbant iets in Haarlem te brengen, dat er lang geleden moet zun geweest: een element van speels heid. „Want wy voeren niet alleen een dorre boom in ons wapen, maar ook de damiaatjes Mr. Landré, die in zün beknopte troonrede eveneens speels van de ac tualiteit van de dag was uitgegaan, zegde de inspanning van zijn krachten toe voor Teisterbant en benadrukte, dat hy, de iyn der traditie gaarne voortzettend, dit onontkoombaar op eigen wijze zou doen. In het begin van de avond had mr. J. H. J. Simons, zijnde een der eerste en oudste sociëteitsleden, zich in welge kozen woorden huldigend en dankend tot de scheidende voorzitter gericht. Van laatstgenoemde had men daarna curiositeitshalve per wire-recorder de rede doen klinken, welke hy by de ope ning der Sociëteit in 1950 had gehouden. En pieus was de geste om eveneens ten gehore te' brengen de voor diezelfde gelegenheid opgenomen rede van dr. Karei Alberdingk Thym (Lodewyk van Deyssel), in leven ere-voorzitter der Sociëteit. Deze laatste gebeurtenis was des te treffender, omdat ten slotte na de investituur van mr. Landré (omvang rijker en afwisselender dan wy in dit beknopt Jansonius een lezing over Lo- dewijk van Deyssel hield, van Deyssel hield. Twee trawlers, Elie Cheniviëre IJM 32 en Antje RO 15, elf loggers en acht kotters zorgden er Woensdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 3.660 kis ten verse vis, 1.200 styve kabeljauwen en 13.000 kilo tong. Er waren 90 kisten verse haring, 550 kisten makreel, 1.105 kisten schelvis, 225 kisten gul en kabel jauw, 110 kisten koolvis, 560 kisten wy- iing, 210 kisten radio. Tong had het Woensdagmorgen zwaar te verduren. De prpzen van deze vissoort zakten zeer snel. Oók wijting was bü'zonder goedkoop, de dichte wij ting nagenoeg waardeloos. Kabeljauw- prüzen bleven stevig evenals haring en makreel. Verse haring deed nu 25. tot 16.en makreel 26.tot 21. Grote tong noteerde 2,24 tot 1,98, groot middel 2,30 tot 2,90 en tong II 2,70 tot 2,40 per kilo. Tarbot noteer de 3,20 tot 2,25 en heilbot 3,50 tot 2,40 per kilo. Grote regels kabeljauw deden f 92.tot f 72.kleine regels 43.tot 35.kisten grote kabel jauw 100.tot 72.en middelsoort 80.tot 75.Grote zwarte köoïvis deed f 65.tot f 60.en kleine zwarte koolvis 30.— tot 20.—. Grote schol noteerde f 38.— tot f 22.—, groot mid del f 30.tot f 25.klein middel f 38. —tot f 35.—, schol I f 36— tot 33.en schol II 33.tot 22. per kist van 50 kilo. Wijting deed 12. tot f 8.poontjes f 12.tot f 9.en schar 20.tot 8. —per kist van 50 kilo. Voor de Donderdagmarkt rekende de handel Woensdag niet op aanvoer van de trawlervloot. Er waren wel veel loggers en kotters thuisstomend. Zodat voor vandaag een ruime aanvoer van platvis en fijnvis was verzekerd. De nieuwe trawler van de rederij Medan- Batavia wordt deze week in IJmuiden verwacht. Het schip zal voorlopig vier Noordzee-reizen gaan maken en daarna waarschijnUjk naar Newfoundland over steken. De visserü om de Noord was gis teren ietwat slechter. Er wordt vrijwel geen schelvis meer gevangen. De traw lers deden dagvangsten van 150 tot 200 kisten hoops, waarvan het merendeel haring en makreel. Er werd gevist op 59 graden Noorderbreedte. Hier deden de trawlers trekken van 40, 60 en 80 manden haring en makreel. De tongen- visserü by de boei St. 4 was goed. De loggers deden hier trekken van 40 kilo tong. Eén logger meldde een dagvangst van 600 kilo tong! Langs de kust ten Noordwesten van IJmuiden werd veel minder tong gevangen. Overdag was de visserü hier zelfs slecht. Advertentie MODERNE BINNENHUISKUNST Modelwoning in een Bouwkas-huis Fr. Zwaanstraat 24 Zandvoort Halte Kostverlo-en Vrij te bezichtigen van 14-16 en 19-21 uur Zondags gesloten WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS TEL. K 2510-3641 Gisteravond is in de leeftijd van 82 jaar overleden de heer J. D. Heykoop, oud-halchef bij het staatsvissershaven- bedrijf te IJmuiden. Hij behoorde tot de mensen van het eerste uur van dit bedrijf. 16 Juni 1899 kwam hy in dienst als afslager-halchef, 1 Mei 1913 werd hij benoemd tot halchef en 1 Novem ber verliet hij het bedrijf in deze func tie met pensioen. De begrafenis is vast gesteld op Zaterdagmorgen half 12 op de Westerbegraafplaats te IJmuiden. Van 9 tot en met 25 April zullen in het Huis met de Kogel schilderijen van W. A. van der Colk worden geëxpo seerd. Gem. Nieuwe Aantal in Voltooide woningen woners woningen 1945 per per t/m 1954 1-1-1954 1000 inw. Aalsmeer 366 13.464 27 Bennebr. 158 3.679 43 Beverwijk 1.546 29.729 52 Bloemend. 278 19.700 14 Castricum 707 10.336 68 Haarlem 3.107 165.142 19 Haarlemmer- liede en Spaarn- woude 104 4.013 26 Haarlem mermeer 1.256 39.848 32 Heemskerk 239 6.154 ■39 Heemstede 599 25.118 40 Uitgeest 108 4.849 22 Veisen 4.546 54.632 38 Zandvoort 870 11,694 74 Graag zouden wij ook gespecificeerde cijfers publiceren over Zuid-Holland, met name over de gemeenten in Bol lenstreek. Helaas is dat niet mogelijk, omdat de provinciale directie aldaar dergelijke gedetailleerde gegevens niet in haar rapport heeft verwerkt. 4 Advertentie BOBADILLA Y C0MPANIA, IEREZ DE LA FRONTERA VoordeEandel: JACOBUS BOEIEN-AMSTERDAM De organisatoren van het internatio naal orgelconcours 1955, dat in Juli t« Haarlem wordt gehouden, hebben het volgende programma opgesteld: Op 6 Juli begint 's avonds om acht uur de improvisatiewedstrijd op het orgel van de oude Sint Bavokerk aan de Grote Markt. De deelnemers zijn: Janine Corajod uit Genève, Giuseppe de Dona uit Treviso in Italië, Georges Robert uit Parijs, Piet Kee uit Alkmaar, Piet Post uit Leeuwarden. Op 7 Juli wordt om elf uur op het orgel van de Grote of Sint Bavokerlt een concert gegeven door de deel nemers aan de improvisatiewedstrijd van de vorige dag. Er worden wer ken naar eigen keuze uitgevoerd. D* leden van de jury: Jeanne Demes- sieux uit Parijs, prof. Josef Zimmer- mann uit Keulen en Adriaan Engels uit Den Haag concerteren 's avonds om acht uur eveneens op het orgel van de Grote Kerk. In het Gemeentelijk Concertgebouw is er op 8 Juli 's avonds om acht uur een concert voor orgel en orkest, waarbij de Haarlemmer Albert de Klerk als organist zal optreden met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. De winnaars van voorgaande jaren, Louis Toebosch uit Breda, prof. Anton Heiier uit Wenen en Piet Kee, zullen op 14 Juli concerteren op het orgel van de Grote Kerk ('s avonds acht uur). Gedurende de periode van 9 tot 30 Juli wordt, zoals bericht is, er een „Zomerorgel Academie" gehouden. Gaston Litaize uit Parijs en prof. An ton Heiier uit Wenen geven de orgel lessen. De docenten voor theorielessen zijn: Ir. Henk Badings uit Bilthoven (compositie) en dr. Anth. van der Horst uit Hilversum (analyse). Voor de tweede klasse heren heeft DWT, Dinsdagavond in het Sportfond- senbad de laatste waterpolo wedstrijd gespeeld. De strijd ging tegen DWB dat zich in de laatste fase van de wed» strüd de overwinning zag ontgaan ert de punten met DWT moest delen. Na dat in de eerste helft aan beide kanten enige aanvallen op niets waren uitgelo pen, bezorgde Molenaar DWT de lei ding. Na de rust kreeg Pieters eert strafworp toegekend, die de balans i» evenwicht bracht. Kort hierna ging Pi«£ terse met een fraaie rush op het DWT doel af en hy bezorgde 15 seconde voof het einde DWR de leiding. Het einde kwam tenslotte met 2-2- De stand in de tweede klasse is; WZ 6 5 0 1 10 14 14 HVGB 2 5 3 2 0 8 7 24 DWR 7 2 3 2 7 21 10 DWT 8 1 4 3 4 13 9 Nereus 2 6 0 1 5 1 21 10 De wedstrijd HVGB-Haarlem eerst* klasse heren leverde de thuisclub een 4-1 overwinning op, doordat zü produc tiever in de aanval was. In de Haar lem ploeg was zo nu en dan het ver band zoek, waarvan door HVGB goed gebruik werd gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2