Haarlem sluit zich aan bij de Bouwkas Nederlandse Gemeenten Raad van Haarlem wenst op Rijksstraatweg verkeerslichten HORLOGES VAN NIEL SUCCESVOL schoolvolleybal- tournooi in Haarlem Geslaagd zwemfeest van de Zwemclub „Haarlem" Garagebedrijf van G. Hoogeveen dertig jaar in Haarlem Goede Paasdagen in Zandvoort verwacht van ZANTEN 1940-1945 de troeft 89.50 I! K.V.P.-fractie neemt ingediend amendement terug Eervol ontslag voor ir. M. H. Maas Haarlemse raad steunt Stichting Mary Kok en Aty Voorbij op de rugslag van OOSTEN DONDERDAG 7 APRIL 1955 PAGINA 3 GEMEENTERAAD HAARLEM Fantasie rond bouw- sparen weerlegd Antwoord van de wethouder In tweede instantie Als directeur Openbare Werken van Haarlem OMEGA - TISSOT - BUREN Grote Houtstr. 86, Haarlem Haarlemse rechtbank 47 BROEKEN WEGGEHAALD Uitspraak rechtbank Orinthandelaar veroordeeld C .P.N.-interpellatie afgestemd Reorganistieplan Rijks straatweg ff ff N. DIVANBED j Eerste kievitsei in Haarlem Wedstrijden Haarlemse Reddingsbrigade I i Automobielshow in H.K.B.-gebouw Beynes verhoogt het dividend H. H. BOELSMA 25 JAAR BIJ DE P.T.T. J. Aikema chef de -bureau Haarl. Huisvestingsbureau Zomerverhuur in volle gang Autosprints op circuit Touring Zandvoort AUTOSMOKKEL BERECHT Vier herten en één bok gestorven Publiek diende hun „voedsel" toe Huwelijkszwendel berecht Sleepboot proefgevaren Waterstanden Veilingnotering Beurs van Amsterdam - Beurs van New York WASMACHINES vanaf f 1.80 per WEEK GASFORNUIZEN vanaf f 2.30 per WEEK zonder vooruitbetaling GIERSTRAAT 51 Telefoon 10171 - 15558 De Haarlemse raad heeft gisteren, zonder hoofdelijke stemming, het Voorstel van B. en W. aangenomen om gemeentelijke garanties voor hypo thecaire geldleningen te verlenen aan hen, die ten behoeve van de bouw Van een door henzelf te betrekken woning een aanvraag daartoe bij B. en W. indienen. Tegelijk viel het besluit, dat de gemeente Haarlem zich zal aan sluiten bij de Bouwkas Nederlandse Gemeenten. Van de zijde der K.V.P.- fractie werd voorgesteld bij amendement, dat slechts 1/5 van het toege wezen bouwvolume voor particuliere bouw aan de Bouwkas Nederlandse Gemeenten zou worden verstrekt. Het amendement werd evenwel later ingetrokken. De heer Fibbe (VVD) opende de discussies over het voorstel van B. en W. tot toetreding tot de Bouwkas van Ne(jerian(jse Gemeenten met de opmer king, dat de bestrijding van de woning nood in Haarlem niet krachtig genoeg tei hand kon worden genomen. Hoe- Wel hij zich een warm voorstander toonde van de bevordering van het eigen-woningbezit, had de heer Fibbe Weinig waarderende woorden over voor do Bouwkas. Het dure apparaat van dit instituut wordt uiteindelijk door de ge gadigden betaald. B. en W. hebben in hun prae-advies laten uitkomen, dat de Bouwkas geen winst beoogt. Vol gens de balans van de Bouwkas was er echter in 1953 een bedrag van f 257.506,15 over. aldus de heer Fibbe. ..Wie met een particulier bouwer in *ee gaat, komt veel goedkoper uit." Spr. voelde er weinig voor, dat de raad m deze vergadering reeds zou beslui ten tot al of niet toetreden van de ge meente tot de Bouwkas. De heer Fibbe wilde een commissie laten onderzoeken om na te gaan welke kosten de Bouw kas aan de gegadigden oplegt. De heer Van Velsen (KVP) uitte zijn waardering voor het prae-advies in al gemene zin. De mogelijkheid die voor een grote categorie woningzoekenden wordt geschapen om een eigen bezit te kunnen verkrijgen, was hem bijzonder Welkom. Maar evenals de heer Fibbe, Was de KVP-woordvoerder geen voor stander van de Bouwkas. Hij meende, dat de Bouwkas zich op terreinen bezig houdt, die aan anderen zijn voorbehou den, als de aannemer, de architect en zovoort. Op den duur zou de Bouwkas het slachtoffer worden van een te groots opgezette apparatuur. Spr. vond het onjuist, dat de Bouwkas niet on der de controle van de Rekenkamer Viel. De heer Van Velsen was er zeer mee ingenomen, dat B. en W. de oude ver houding van 70% (van het totale bouw volume) woningwetwoningen en 30% premie woningen wijzigen in 60% en 40%. Nochtans wilde hij de volle 40% niet aan de Bouwkas toekennen. Hij stel de daarom voor evenals later in een amendement 1/5 deel van het be schikbare bouwvolume voor eigen wo ningbouw voor de Bouwkas te reser veren. Daarbij werd van de gedachte Uitgegaan, dat de Bouwkas een mono polie-positie zou innemen. Ook de heer Van Velsen pleitte voor uitstel van be handeling. P? heer Goedée (P.v.d.A.) bestreed Deiae voorgaande sprekers. De Bouw- kas biedt tal van waarborgen. Spr. voelde niets voor een uitstel van de behandeling van het voorstel van B. en W. Aan de wijziging van de percen tages 70 en 30 had hij geen behoefte. De heer Goedée achtte het onjuist, dat B. en W. zich gegrond hadden op een rapport van „Het Nederlandsch Economisch Instituut", waarin alleen Prognoses werden gemaakt. De grootste behoefte blijft immers altijd nog be staan aan woningwetwoningen. De heren De Landmeter (CH) en Proper (CPN) hadden, evenals de heer Goedée, bezwaar tegen uitstel van de behandeling van het voorstel. Nog minder ging men accoord met het denk beeld om een aparte commissie te be lasten met het onderzoek van de werk wijze van de Bouwkas. De commissie Van Openbare Werken heeft zich vol doende op de hoogte kunnen stellen. Evenals bij de behandeling van de begroting voor 1955 pleitte ir. Stoffels (VVD) voor een verdeling van het bouwvolume van 50% tegen 50%. Spr. informeerde, of er terrein zou zijn. voldoende bouw- Wethouder Happé stelde voorop, dat het vraagstuk uitermate ingewikkeld was. B. en W, moeten bij de bepaling van hun beleid enerzijds rekening hou den met de bestaande woningnood, an derzijds met de bewegingsvrijheid die mogelijk is, wanneer de nood geleden is. De heer Goedée kreeg te horen, dat het onderscheid tussen arbeiders- en middenstandswoning steeds meer ver vaagt. Bij het opstellen van het prae-advies zijn B. en W. van twee overwegingen uitgegaan. Ten eerste, dat de verde ling van het bouwvolume moest be rusten op bepaalde gegevens met be trekking tot de verwachtingen in de toekomst (vandaar het rapport van „Het Nederlandsch Economisch Insti tuut"). In de tweede plaats wilde het college garant zijn voor de particu liere bouwers in Haarlem, die thans met hun personeel in de woningbouw een aandeel hebben. Zij moeten kun nen doorwerken. Wethouder Happé liet zich vrij scherp uit- over de vele onjuistheden die vooral in adressen aan de raad over de Bouwkas te berde waren gebracht. De Bouwkas staat b.v. wel terdege on der controle van de Rekenkamer. De gemeente loopt geen risico, zoals is verondersteld. In het voorstel wordt een iedere gegadigde vrijgelaten hoe hij zijn woning zal verkrijgen. Er is aller minst een monopolie verstrekt aan de Bouwkas. Het college heeft bepaalde terreinen een nadere aanduiding gaf de wet houder niet voor de particuliere bouw aangewezen. In tweede instantie werden de argu menten pro en contra opnieuw ter ta fel gebracht. Nieuw was daarbij een principiële verklaring van de heer Al- brecht (P.v.d.A.), die de verhoging van het peil der woonbeschaving belangrij ker achtte dan de bezitsvorming. Hierna diende de heer Van Velzen zijn amendement in, om 1/5 van het bouwvolume ter beschikking te stellen. Het amendement droeg de handtekenin gen van zyn fractiegenoten, de heren Adelaar, Schippers en Balm. Het amendement stuitte bij alle frac ties op verzet, omdat men van oordeel was, dat de verdeling tot de compe tentie van B. en W. behoort, hetgeen de wethouder onderstreepte. Nadat de heer Van Velzen genoegen nam met de verklaring van de wet houder, dat bij het indienen van aan vragen van gegadigden een zo objectief mogelijke behandeling zou worden toe gepast, trok de heer Van Velzen zijn amendement in, waarna het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stem ming werd aangenomen. In de gistermiddag gehouden verga dering van de Haarlemse raad werd eer vol ontslag verleend aan ir. M. H. Maas, directeur van de dienst van Open bare Werken en 't Gemeentelijk Grond bedrijf, met dank voor de vele diensten aan de Gemeente verleend. De Haarlemse raad aanvaardde in de vergadering van gisteren staande een motie van de heer Spek (A.R.), om aan de Stichting 1940-1945 een bijdrage te geven van f 8425 (5 cent per inwoner). Dit voorstel werd gedaan naar aanlei ding van een voorstel van B. en W., om f 36.000.beschikbaar te stellen voor geschenken aan de schoolkinderen ter gelegenheid van de aanstaande be vrijdingsfeesten. Voor een geschenk aan hen, die een familielid hebben verlo ren, werd een bedrag van f 10.000.— beschikbaar gesteld. De vorm van het geschenk zal, aldus deelde de burge meester mee, nog worden bepaald. Aan het voorstel van de heer Spek ging een korte verklaring van de heer Albrecht vooraf, die de aandacht vroeg voor de slachtoffers, die in het verzet tegen de bezetting het leven hadden verloren. De voorzitter betuigde namens B. en V.r. zijn dank aan de heer Albrecht voor zijn geste. In totaal is nu ruim f 80.000.voor de herdenking van de bevrijding gevoteerd, nl. f 46.000 van het voorstel dat werd aangenomen, f 16.000 steun van Sociale Zaken, f 7.100 voor het comité Nationale feesten f 8425 voor de Stichting 1940-1945 en nog en kele aparte bedragen. Advertentie Naast onze bekende topmerken hengen wij een grote sortering Zwitserse Anker-horloges vanaf 40.— SPECIAALZAAK SINDS 1883 officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. dr. R. Pitlo, eiste vanmorgen tegen de 33-jarige perser K. uit IJmuiden zeven maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk. de nacht van 29 op 30 Januari had fliFÜachte' nadat hij in een café een hif ,aantal borrels, glazen cognac en te ir ,d gedronken, in een textielzaak e sen 47 manchesterbroeken, die en waarde van ongeveer f 850 verte genwoordigde^ weggehaald. De offi- Vp_, zeide dat verdachte totaal op de Eer, f weo is. Hij drinkt te veel. n stevige gevangenisstraf is hier dan Veerf°P ?ijn Plaats. Uitspraak over "vertien dagen. v VAnrnorgen is de grinthandelaar J. J. vii.u'.j'! Badhoevedorp, verdacht van se geschrifte, door de Haarlem- straf tban^ tot zes weken gevangenis- lan Je^ Van w- die als hand- aotoch»nffS opgetreden voor een grint- aan il F' zou een kwitantie voor VaK i,j/eehandelaar geleverd grint fcelep-tmw!)n 'tsevuld ten einde deze ontduiken geven de belasting te Veert1pnS Hde behar|deling van de zaak ticier voJ?a®eïI-,.® n deelde de of- WekH?" Just,tle mede dat er grote leidmt waren ontdekt in de top- zes bjj het centraal ver- die °°r aangesloten grintbedrjjven •terdam-west." huizenbouw in Am- Met 31 stemmen tegen 2 (CPN) be sloot de Haarlemse raad gisteren aan de fractievoorzitter van de CPN, mr. M. D. Proper, geen verlof te verlenen voor het houden van een interpellatie over de salarisregeling van het Overheids personeel. Namens alle fracties, ver klaarde de heer Albrecht (PvdA) dat deze zaak tot volle tevredenheid bij de begroting was behandeld. De moeilijk heden die thans met betrekking tot de salarissen zijn gerezen, behoren niet tot het domein van de raad, maar tot dat van de bonafide-vakorganisaties. De raad aanvaardde het voorstel tot re organisatie van de wegenaanleg (ver breden ryweg) van de Rijksstraatweg het Soendaplein en de Schoterweg. Dit voorstel werd destijds door ons uitvoe rig gepubliceerd. De beraadslagingen in het begin van de vergadering bepaalde zich tot strikt huishoudelijk terrein. Mevrouw Schel- tema-Conradi (VVD) betwijfelde het nut van het aanbrengen van een aan tal wasmachines in woningen van de Woningstichting „Het Oosten", op kos- ten van de Gemeente. Wethouder Hap pé maakte duidelijk, dat het voorstel voortsproot uit een initiatief van het bestuur van de Woningstichting. Mevr. Scheltema bleef zich verzetten. Ze acht te de prijs te hoog, terwijl de meeste gezinnen in het bezit van een wasma chine zijn. Het voorstel 12.000 beschik baar te stellen voor de aanschaffing en montage van 48 machines werd toch aangenomen met aantekening dat de VVD-fractie werd geacht tegen te stem men. De representanten van alle fracties gewaagden van hun tevredenheid over de samenwerking tussen de plaatselij ke autoriteiten van de Rijksstraatweg en die van de Gemeente Haarlem in het kader van de voorgenomen plannen tot verlaging van de verkeersveiligheid op de Rijksstraatweg, het Soendaplein en de Schoterweg. De heer Prikkel (PvdA) was de eer ste weldra gevolgd door de heer Spek (A.R.) en Balm (KVP) die on der de aandacht van het college bracht, dat de Rijkswaterstaat nog steeds niet wilde toestemmen in het plaatsen van verkeerslichten. De heer Balm (KVP) merkte op, dat een groot deel „het noordelijke gedeelte van de Rijks straatweg buiten het reorganisatieplan valt. De voorzitter noemde de samenwer king tussen de genoemde autoriteiten een stap in de goede richting._De Rijks waterstaat heeft van het begin af zich sterk uitgesproken tegen het plaatsen van verkeerslichten. Het telkens stop pen van auto's zou grote stagnatie ver oorzaken, volgens de ambtenaren van de Rijkswaterstaat. Op dit punt heeft er met de gemeente steeds een scherpe tegenstelling bestaan; een tegenstelling die is verzacht, omdat van de zvjde der Rijkswaterstaat het destijds uitgespro ken „onaanvaardbaar" niet meer wordt gebezigd. De voorz. verheugde er zich over, dat hij met de steun van de raad, als hoogste college in de gemeente, het overleg kon voortzetten en sterker nog op het plaatsen van verkeerslichten kon aandringen. Deze verkeerslichten zijn zeker nodig bij de Zaanenlaan, maar volgens de per soonlijke opvatting van de burgemees ter ook in de noordelijker gelegen ge deelten van de Rijksstraatweg. Wethouder Happé stelde de heer Balm gerust met de mededeling, dat er een redelijke vergoeding zal worden gege ven aan de eigenaren van tuinen, die deze zullen moeten missen, wanneer aan de voorkant van de huizen de trot toirs en de wegen worden verbreed. Immers, deze bewoners van de Rijks straatweg brengen een offer. Alle grond voor de huizen zal voor de nieuwe be stemming nodig zijn. Daarna werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Advertentie met staaldraadmatras gevuld linnen matrasdek binnenverende boven- matras compleet met 10 jaar garantie, van A Barteljorisstraat 13-17, Haarlem De wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, bood gistermiddag tijdens de vergadering van de Haar lemse raad burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers het eerste in Haarlem ge vonden kievitsei aan. De gelukkige vinder was de heer A. J. Poelstra, h<-nfd van de Hildebrandtschool, die aan de wethouder had verzocht het ei aan de burgemeester te overhandigen. Traditie getrouw heeft de Haarlemse Reddingsbrigade Woensdagavond de Jaarlijkse eierenwedstrijd in het Sport- fondsenbad Haarlem gehouden. Een medisch proef en een technisch proef werden op punten door een jury beoor deeld. De voornaamste uitslagen zijn: Ongediplomeerde: 1. K. Fernhout, 44 punten; 2. S. de Wit en mej. Koele- mey, ieder 42 punten. Diploma A bezitters: 1. H. Willems 39 punten: 2. Oudshoorn jr. en J. v.d. Maat, ieder 38 punten. Bezitters van diploma B en C: 1. V. H. Snel 50 punten; 2. A. Snellens 49 punten; 3. mej. Ton Bosse en D. ter Haak, die ieder 46 punten boekte. In de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart daverde het Woens dag van de toejuichingen en aanmoedi gingen. Door de NeVoBo afdeling Haarlem werd het traditionele volley- baltournooi voor leerlingen van de Middelbare en Ulo-scholen uit Haar lem en naaste omgeving gehouden en ook nu werd dit tournooi weer een groot succes. In de hoogste jongensafdeling werd de finale tussen de ploegen van de M. T. S. en de Da Costa Kweekschool uit Bloemendaal een teleurstellende strijd, aangezien de M. T. S.'ers met Verheem en De Waard speltechnisch veel sterker waren en daardoor ook een gemakkelijke 3810-zege wisten te behalen. De finalewedstrijd in deze klasse was de ontmoeting in de halve finale tussen de teams van de M. T. S. en H. B. S. A, welke beide ploegen onge twijfeld het sterkste waren in dit tour nooi. Ook nu weer (evenals het vo rige tournooi) kwamen deze ploegen door een verkeerde indeling reeds in de halve finale tegen elkaar binnen de lijnen. Ondanks de grote tegenstand van de H. B. S. A, met als grote figuur H. Keur, wist de M. T. S. toch regel matig een kleine voorsprong te behou den en zich hierdoor voor de finale te plaatsen. De als finalist gedoodverfde Rijks kweekschool liet zich in de kwart finale reeds verrassen door de Bloe- mendaalse Da Costa Kweekschool, waardoor ook de toekomstige onder wijzers van verdere deelname waren uitgeschakeld, terwijl de Bloemenda lers zich voor de finale plaatsten, waarin zij echter kansloos werden ge klopt door de M. T. S. In de hoogste meisjesklasse hebben de rivalen van het vorig jaar, het team van de H. B. S. A en de M. H. B. S., zich weer van hun beste zijde getoond. Ook dit jaar drongen deze teams met vaak uitstekend en ook doeltreffend volleybal weer tot de finale door, hoewel de ploeg van Sancta Maria nog grote tegenstand wist te bieden in de halve finale. Slechts een bijzonder be nauwde zege hielp de H. B. S. A aan de begeerde finaleplaats. Ondanks de grotere vermoeidheid van de H. B. S. A-speelsters gaf men dit team toch nog de beste winstkan- De namen van onze jeugdige zwem cracks Mary Kok en Aty Voorbij had den blijkbaar fascinerend gewerkt op het zwemlievend publiek uit Haarlem en omstreken want het Bad van Stoop was Woensdagavond tot de laatste plaats bezet om deze nieuwe zwemsterretjes eens aan het werk te zien. Het talrijke publiek trof het echter niet, omdat Mary Kok en Aty Voorbij ditmaal op de 100 meter rugslag haar kunnen demonstreer den, een nummer dat (nog) niet tot de specialiteit van deze cracks behoort. Niettemin bood het geheel een aardige sportavond zodat de talrijke liefheb bers zeker niet teleurgesteld naar huis zijn gegaan. Trof men dan dus niet de beide Rob- benzwemsters op de haar zo geliefde vlinderslag, op de 100 meter rugslag waren zij de overige tegenstanders verre de baas. In 1.17.1 kon Mary Kok als eerste aantikken, wel geen tijd om er direct over naar huis te schrijven, in elk geval een hoopgevende prestatie en al zijn er momenteel in Neerlands Tot en met Zaterdag staat in de gro te zaal van het H.K.B.-gebouw aan de Tempeliersstraat een aantal glanzende Fordautomobielen opgesteld, hier en daar gedeeltelijk schuilgaande achter enorme bloemstukken. Voor het feeste lijk accent, waarmee deze show zich on derscheidt, moet. de heer Geert Hooge veen aansprakelijk gesteld worden, die dezer dagen zijn dertigjarig jubileum als autohandelaar in Haarlem herdenkt. De show is daarom gekoppeld aan de feestviering. De heer Hoogeveen zat de techniek in het bloed, zoals al vroeg tot uiting kwam. Na op 16-jarige leeftijd als du velstoejager bij een Amsterdamse ka chelsmid te zijn begonnen, verwierf hij zich in zijn volgende baantjes voldoen de kennis en bekwaamheid om het aan te durven in 1921 een eigen motorrij wielzaak te openen in Amsterdam. ïn de daarop volgende jaren toonde de heer Hoogeveen zich een geducht mo torrijder, die in races, betrouwbaar heids- en terreinritten talrijke prijzen in de wacht sleepte. In 1925 kocht hij een garage in de mr. Cornelisstraat te Haarlem, waar zijn bedrijf thans nog gevestigd is. Het begin in Haarlem was moeilijk. Naarmate echter zijn vak bekwaamheid bekendheid kreeg, groei de het bedrijf. Na de oorlog nam de zaak nog in betekenis toe, zich onder meer demonstrerende in de inrichting van een showroom aan de Zijlweg. De heer Hoogeveen wordt goed geassis teerd door zijn beide zoons, die hun va der in het vak zijn gevolgd. De show in het gebouw van de Haar lemse Kegelbond werd gistermiddag ge opend door jhr. dr. J. C. Mollerus, se- Met één hand aan het stuur en één wiel van de grond jongleert Geert Hoogeveen ten aanschouwe van een bewonderende menigte met een mo torfiets. De foto dateert van jaren her, toen Geert nog vele prijzen in de wacht sleepte met motorraces en be- trouwbaarheidsritten. De liefde voor de techniek is zo in hem gevaren, dat men hem nu in meer dan één zin de motor van zijn bedrijf kan noemen. cretaris van de Kamer van Koophan del in Haarlem. Hij wenste de heer Hoogeveen geluk met zijn jubileum en wees op de vestigingen van bevolkings conglomeraten in de nabijheid van Haarlem, die de betekenis van de au tomobielverkoop in Haarlem nog zouden doen toenemen. Na jhr. Mollerus spraken nog de he ren F. S. J. Paulen, assistent salesma nager van Ford, E. H. Tenckinck, oud hoofdcommissaris van politie, en H. Peters, Forddealer in Heemstede. De heer Paulen liet een grafiek zien, waarop het aantal auto's in het rayon Haarlem op verschillende tijdstippen stond aangegeven. In 1925 reden er in Haarlem 1465 auto's, in 1938 2921, in 1948 2529 en in 1953 4614. Men schat dat er in het jaar 1970 ongeveer 10.000 auto's thuis zullen horen in het Haarlemse rayon. De heer Hoogeveen is onlangs aan gesteld tot Forddealer in de zogenaam de oranjelijn. Dat betekent, dat hij Fords mag verkopen van Frans en En gels fabrikaat. De Haarlemse Auto Cen trale is de blauwe lijn-dealer voor Fords van Duitse en Amerikaanse origine. De trots van de show vormen de Versail les en de Regence, waarvan de eerste exemplaren deze maand in Haarlem worden afgeleverd. zwem wereldje diverse meisjes die over 't algemeen een betere tijd maken, op de vrij zware baan in Stoops bad vonden wij het toch een redelijke, zelfs moedgevende prestatie, vooral als men bedenkt dat Mary Kok practisch geen tegenstand ondervond, ook niet van Aty Voorbij die in 1.20.8 de tweede plaats bezette voor Ina Braun van DWR (1.23.5). De beste prestatie van de avond kwam ditmaal van de kant van de heren en wel in de persoon van de Heemsteedse crack Jan Bouwman van HPC die de spannende 100 meter vrije slag op zijn naam bracht in de persoonlijke record tijd van rond 59 seconden! Hij liet zijn clubgenoot Wim Geurtsen precies een seconde achter zich terwijl Pieters van DWR met 1.02.5 totaal geen kans maak te. Een jeugdploeg van de Spaanse zwem club CNB uit Barcelona zorgde voor het internationale tintje. De Spanjaarden kwamen er niet zo veel aan te pas maar legden toch beslag op de tweede plaats op de 5 x 50 meter vrije slag estafette waarop zij een tijd noteerde van 2.29.6 achter de snelle HPC-ers die 2.23.9 voor zich lieten afdrukken. De vertegenwoordigers van onze Ka tholieke Zwemclub DWT behaalden enkele aardige resultaten. Do Turken burg eindigde als tweede op de 100 me ter schoolslag in 1.31.5 achter Jopie Spoor van DWR die er 1.26.6 over deed. Uiteraard was de dames estafette ploeg van DWT tegen De Robben niet opgewassen op de 5 x 50 meter vrije slag maar met een tijd van 2.57 legde zij toch beslag op de eervolle tweede plaats vóór Haarlem. De Robben had den slechts 2.44.5 nodig om dit nummer te winnen. Voorts won Tine van Brenk (Robben) de 100 meter vrije slag dames in de niet bijster fraaie tijd van 1.12 en ze gevierde T. Pauw van Nereus op de 100 meter vlinderslag heren in 1.14.6. De 100 meter rugslag heren was voor Fuykschot (HVGB) in 1.15.6. Een demonstratie schoonspringen en een aardig programma kunstzwemmen door de kunstzwemgroep van de orga niserende vereniging de ZC Haarlem vormden een waardig besluit van deze in alle opzichten geslaagde zwemavond. De Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes te Bever wijk had over 1954 een gunstig saldo op de fabrlcagerekening van f 833.433 (1953 f 828.667). Na afschrijving ad f 460.551 (f 471.195) en reserveringen bedraagt de beschikbare winst f 388.554 (f 376.944). Voorgesteld wordt een be drag van f 165.000 toe te voegen aan de algemene reserve, die daarna f 1.000.000 zal bedragen. Tevens wordt een dividend voorgesteld van 9% op de gewone en preferente aandelen (v. j. op de gew. en 8% op de pref.). Het jaar 1954 was voor de vennoot schap een gunstig jaar. Het gehele jaar werd op volle capaciteit gewerkt en de afzet vond in hoofdzaak zijn weg naar het buitenland. In 1954 werd het machinepark verder uitgebreid en gemoderniseerd. Een be gin werd gemaakt met de bouw van een nieuwe hal, waarbij aan de ge schiktheid om daarin richtwerk te doen plaats hebben, bijzondere aandacht zal worden besteed. Tot October 1956 is de fabriek volle dig bezet met orders van de Neder- Iandsche Spoorwegen en de kansen voor verdere opdrachten liggen gun stig. De ontwikkeling op de export markt baart echter zorg. De voortdu rende stijging van de lonen en het kos- tenpell tasten het concurrentievermo gen aan. Op Donderdag 14 April hoopt de heer H. H. Boelsma, employé 1, de dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de P.T.T. De a.s. jubilaris begon zijn loopbaan als jongste bediende, in 1940 werd hij besteller en in 1950 volgde zijn benoe ming tot employé 1. De heer Boelsma ontving in 1952 het Oorlogskruis wegens zijn bijzondere ver diensten in de bezettingsjaren. sen, doch het pakte geheel anders uit. Hoewel de meisjes van de H. B. S. A ongetwijfeld het beste veldspel hadden, behaalde de M. H. B. S.-ploeg een vlot te en toch wel verdiende 268-zege. In de B.-klasse wist de R.K. In dustrieschool door een fraaie 2719- overwinning in de finale tegen de A. H. Gerhardschool II beslag te leg gen op de eerste plaats. Bij de jongens kwam in de B.-klasse de beker terecht bij het Jac. P. Thysse- Montessorilyceum uit Overveen, welk team in de finale tegen de H. B. S. A II een 1711 wist te behalen. De volledige uitslagen waren: Meisjes A: 1. M. H. B. 2. H. B. S. A. Meisjes B: 1. R.K. Industrieschool, 2. A. H. Gerhardschool II. Jongens A: 1. M. T. S., 2. Da Costa Kweekschool. Jongens B: 1. J. P. Thysse Montessori- lyceumH. B. S. A II 1711. Ook nu bestond er voor dit jeugd- volleybalevenement grote publieke be langstelling en de organiserende afde ling Haarlem van de NeVoBo heeft hiermede vanzelfsprekend weer veel succes geboekt. Niet minder dan 92 meisjes en jon gens-teams hebben dapper gestreden, om de eer van hun team en school hoog te houden en ook sportief gezien werd het tournooi ongetwijfeld zeer succesvol. Met ingang van 1 Juni hebben B. en W. van Haarlem de heer J. L. Aikema benoemd tot chef de bureau van het Gemeentelijk Huisvestingsbureau. Van morgen liet de heer Aikema, die chef is van het Huisvestingsbureau te Vel sen. weten, dat hij zijn benoeming aan vaardde. De nieuwe functionaris werd in Gro ningen geboren op 7 Juli 1913. Hij be gon zijn ambtelijke loopbaan in Decem ber 1936 als ambtenaar in de gemeente Noorddijk. Van December 1939 tot na de bevrijding was hij werkzaam in Enkhuizen, o.a. als waarnemend direc teur van de distributiedienst. In Utrecht werkte de heer Aikema 3 jaar als assistent-accountant bij de Accoun tantsdienst van het ministerie van Eco nomische Zaken, waarna hij, in 1948, werd benoemd tot commies van het Velsense Huisvestingsbureau. Het kunnen goede Paasdagen worden! zo zei ons een oude Zandvoorter die Woensdagmiddag de bedrijvigheid op het Zandvoortse strand en de boule vards gade sloeg. Inderdaad: de eerste lentedag met een enigszins aangename temperatuur en stralende zonneschijn bracht aanstonds honderden bezoekers naar Zandvoort. Per auto, tram en rij wiel kwamen zij weer, de stedelingen, belust om zich na de bijkans eindeloze periode van winterse kou, te gaan koes teren in het lentezonnetje. Velen zoch ten een plaatsje op de terrassen der café's en strandbedrijven. Met grote vrachtauto's werden de laatste strand stoelen uit de bergplaatsen gehaald en menig strandpachter had al aardig wat klanten in zijn zaak. De jeugd ver maakte zich intussen met pootje ba den en het opwerpen van dammen en fortificaties tegen het aanspoelende zeewater. In het dorp werd de zomerverhuur intussen voortgezet. Men verzekerde ons, dat voor de maand Augustus gro te belangstelling bestaat, maar ook voor de andere maanden wordt druk ver huurd. „Touring Zandvoort" geeft dage lijks tientallen kamerlijsten uit en moet deze regelmatig vernieuwen als gevolg van de talrijke mutaties. Tijdens het Paas-weekend verwacht men veel gas ten in Zandvoort. Talrijke kamers zijn reeds in de hotels en pensions be sproken; doch er is nog geen enkel bedrijf volgeboekt. Doordat de bloem bollen nog niet bloeien, zullen de druk ke weekenden dit jaar waarschijnlijk wat later vallen. „Touring Zandvoort" is echter op al les voorbereid. Als de logiesbedrtfven geen plaats meer beschikbaar hebben zijn er nog enkele honderden bedden disponibel bij de overnachtings-adres- sen. Op Tweede Paasdag worden op het circuit van Zandvoort weer auto-sprints gehouden, georganiseerd door de RAC West. Zij vangen aan om één uur. De begunstigers van de stichting „Touting Zandvoort" kwamen in de raadzaal van het Zandvoortse raad huis bijeen tot het opmaken van een aanbeveling voor de benoeming van een tweetal leden van het alge meen bestuur der stichting. In de vacature Bouwes werden candidaat gesteld: 1. N. W. Bouwes; 2. C. Keur; in de vacature C. Keur: 1. H. J. Doorn bos en 2. G. Hulst. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 36-jarige man uit Elburg, vier maanden gevangenisstraf opgelegd en een 41-jarige man uit Nunspeet 3 maanden. Zij hadden in 1951, 1952 en 1953 au to's, die in Duitsland door anderen wa ren gestolen, over de Noord-Limburgse grens gesmokkeld. „Koffiewagens" wer den deze auto's genoemd. De hertenkamp in h^t wandelbos „Groenendaal" heeft deze week een ernstig verlies geleden door de dood van vier herten en één bok, als gevolg van het feit dat het geacht publiek ge meend heeft deze dieren van stoffen te voorzien die niet tot de geschikte voedingsmiddelen gerekend kunnen worden. Toen de dieren gestorven wa ren en men niet precies kon nagaan wat de doodsoorzaak was, heeft men op het Openbaar Slachthuis de maag inhoud laten onderzoeken. Deze bleek te bestaan uit: papier, sinaasappelschil len, pinda's in dop en tenslotte mica! Het is uitgesloten dat binnen de herten kamp normaliter papier, sinaasappel schillen, pinda's in dop en ten slotte mica wordt aangetroffen, zodat het niet anders kan of zij hebben deze rommel van het publiek gekregen. Vanzelfsprekend heeft Openbare Wer ken direct de nodige maatregelen ge troffen om de dieren voor dergelijke feestmaaltijden te sparen en daarom is op een afstand van 10 meter schrik draad gespannen, zodat van voederen van de dieren voorlopig geen sprake is. Het ligt echter in de bedoeling, dit schrikdraad weer te verwijderen, wan neer er voldoende gras is gegroeid, om dat de dieren dan meer gras kunnen eten. Intussen wordt een ernstig beroep ge daan op allen die zich geroepen me nen te voelen, de herten in de herten kamp voedsel te geven, door zich te beperken tot brood dat nog in goede staat verkeert en dus niet beschimmeld is. Een 54-jarige assistent in een hotel- bedrijf uit Gouda is door de rechtbank te Amsterdam schuldig geacht aan op lichting van een juffrouw en veroor deeld tot 8 maanden met aftrek van vier maanden voorarrest en met de be paling, dat de resterende vier maanden voorwaardelijk zullen worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht. Hij had de juffrouw, een be drijfsleidster, op de nouw gespeld, dat hij een goede baan kon krijgen bij een hotel in Valkenburg, indien hij tenmin ste een nieuw zwart pak kon kopen. Zij leende hem geld. Bovendien maakte hij toespelingen op een komende schei ding tussen hem en zijn echtgenote, hetgeen de bedrijfsleidster had uitge legd als een mogelijkheid om met de man te huwen. De bij de N.V. Amsterdamse Scheeps werf G. de Vries Lentsch Jr. gebouwde sleepboot „Thorn Lee" heeft proefgeva ren op het Noordzeekanaal. De proef tocht is zeer geslaagd. De „Thorn Lee" is een typische Theems sleepboot. Het vaartuig is zéér zwaar gebouwd van SM staal en is bijna geheel geklonken. De hoofdafmetingen zijn: lengte o.a. 13,15 m.; breedte 3,20 m.; holte 1,45 m. en diepgang 1,14 m. Van vóór naar achter is de indeling als volgt: Voorpiek, ingericht als berg plaats vooronder met banken, tafel en kachel machinekamer stuur cockpit nog een open cockpit voor lading en eventueel passagiers ach- terpiek. IJMUIDEN Donderdag 7 April Hoog water: 3.52 u. en 16.07 u. Laag water: 11.50 u. Maanstand: volle maan 7.35 u. Vrijdag 8 April Hoog water: 4.27 u. en 16.41 u. Laag water: 0.07 u. en 12.27 u. BEVERWIJK, 6 April Spinazie 2548. radijs 21—24, witlof 33—64, was- peen 22—45, prei 5684, rabarber 73— 100, spruiten 23—45, groenekool 16—24, peen 614, uien 5—14. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 7/4 3% Ned 1953 103)4 mm 3)4 Ned 1953 102% 3 Ned 1948 101% 3Va pCt. Ned 1950 101ft 3Va Ned 1954 101ft mm 3'4 Ned 1955 101ft 3-3)4 Ned 1947 100ft 100)1 3 Ned 62-64 bei. fac. 100 Inschr. Grtbk 1946 3 pCt. 100ft Ned. Handel Mij cert. 302% A.K.U. 313 303)1 Van Berkel's Patent 167 Calvé-Delft cert. 269 V, Van Gelder 279 i/o Kon. Hoogovens cert. 288 Unilever Cert. 399% 394 Ned. Kabel 265 Philips 366% 367 Nieuwe Philips 357 357)4 Kon. Petroleum 602 603 ..Amsterdam" Rubber 123)4 124)4 Holl Amerika Lijn 188 Kon Ned Stoomb Mtl 175 174% Ned Scheepv Unie 182ft 182% H V.A 159% 160 Deli Mij Cert. 159 158)4 5/4 6/4 Anaconda Copper 61)4 61% Bethlehem Steel 137)4 137% Chrysler Corp. 72% 73% General Electric 51)4 50% General Motors 95)4 95% Kennecott Copper 111% 112 Montgomery Ward 78% 78% Radio Corp. 43% 43% Republic Steel 83% 84% Royal Dutch 79 79)4 Shell Union Oil 61)4 61% Southern Pacific 5814 58)4 Southern Railway 83)4 84% Tidewater 28% 28% U.S Steel 80)4 81% e* div Stemming: nauwelijks prijshoudend Modemagazijnen Aneg&ng 24 van Amerongen behoed"t U voordelig en goed KOOPT BIJ EEN VAKMAN, ERKEND GAS-, WATERFITTER EN ELECTRICIEN WASMACHINES: AEG - BICO - EDY - ERRES - MIELE GASFORNUIZEN: ETNA - HOMANN - JUNKER RUH - KÜPPERSBUSCH - KREEFT - EGA - HALLER - SEKKING CENTRIFUGES: AEG, EDY, SHRAPF.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3