Formeel geen bezwaar.... Woning gesloopt te Berkel-Enschot Bevolking van niettemin Brabants dorp ontstemd De betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zijn helaas verslechterd Meisje had van Oosterse kleden geen verstand Een fantastische fl/fetftVê van de HUNTRR AMERjCAN In het gehele land grote aantallen nieuwe leden P De goudsoek er. hunter of Wolf/ Afbraak woning in raad van Oss „Nederlanders moeten berusten in het onvermijdelijke 2^00 liefhebbers ^°°r spoedcursus Swissair leent KLM-convair Televisie naar Jeugdgebouw Vtfi Ruim een millioen aan kinderzegels KVP IN OPMARS Waarland weigert mee te doen.... Herdenking van Rembrandt Mens P. Visser KERSEN. BONBONS J DONDERDAG 7 APRIL 1955 PAGINA Echtpaar had vijf waar schuwingen ontvangen MR. SU SANTO BIJ AFSCHEID: Qt^rwijsersopleiding Drie maal per week Voorlopige oplossing Moeder des te meer, weshalve koopman in kraag werd gevat Kwestie Instuif-Buma lM\S. Een subliem Paasgeschenk van de Amerikaanse ster: 50 stuks fl. 2.25 de lange Amerikaan, nu in 20 èn 50 stuks Opdracht voor standbeeld PRIJSVRAAG VOOR RELIGIEUS TONEEL Buitengeiqone pensioenen met 6 pet. verhoogd door A. Rutgers van der Loeff-Basenau De gemoederen te Berkel-Enschot zijn dezer dagen in beroering gebracht door dat een nog in goede staat verkerende arbeiderswoning langs de rijksweg Til- burg-Den Bosch gesloopt werd. Enige bjd geleden heeft een Tilburgse fabri kant achter deze woning een villa ge bouwd. Toen hij daarvoor verlof kreeg werd er bij bepaald, dat binnen tien Jaar, niet het oog op het gemeentelijke uitbreidingsplan en de bepalingen daar- 'n opgenomen, de daarvoor staande ar beiderswoning moest worden gesloopt. In deze woning woonde een arbeider, uie in dienst is bij de genoemde fabri kant. Deze laatste heeft nu voor de bewoner een huis te Tilburg gekocht en deze kreeg van de gemeente Tilburg vergunning om die woning te doen be trekken, omdat Enschot reeds eerder verscheidene Tilburgers had opgeno men zonder daarvoor woningruil te ver zoeken. Er behoefde dus voor deze zaak geen extra woonruimte te worden afgestaan. Men kan zelfs stellen, dat als de gemeente Enschot niet met de oplossing als hier voorgesteld werd, was accoord gegaan, de fabrikant er geen enkele behoefte aan gehr-' zou hebben zijn werknemer naar Tilburg te laten verhuizen. Voor de gemeente Berkel-Enschot lag de zaak dus zo, dat zij de keus had tussen het afgeven van de vergunning tot afbraak, die toch volgens de over- eenkomst binnen een aantal jaren moest geschieden, of het niet afgeven van die vergunning, waardoor de genoemde wo ning echter niet vrij zou komen, want dan had de verhuizing geen zin. De werkgever deed de sloop aan zijn werknemer cadeau en deze verkocht naar aan de sloper, die de gebruikte bouwmaterialen weer wil benutten voor ver betering en verbouw van zijn woning. Dat de sloper tevens wethouder is, waartegen formeel al evenmin be zwaar gemaakt kan worden als tegen de sloop van de woning, heeft aan de stemming in het dorp echter zeker geen goed gedaan. Advertentie Kleine doos f. 1.40 Middelgr. f.2. 7 5 Grote f.4.50 CHOCOLADE ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniMiiiiiiii (Van onze correspondent) De afbraak op last van B. en W. van de clandestiene houten woning van het echtpaar v. d. Hurk-Witlox te Oss is Woensdagavond gedurende een uur punt van discussie geweest in de ge meenteraad. Op verzoek van de leden heeft de voorzitter, burgemeester G. J. Delen, een uitvoerige uiteenzetting ge geven van de principiële motieven die tot het afbraak-besluit hebben geleid. Hierbij heeft hij o.m. gesteld dat de clandestiene bouw van noodwoningen de laatste tijd zo'n uitwas werd, dat er beslist paal en perk aan diende te wor den gesteld. Het nu uitgezette echt paar heeft in totaal vijf waarschuwingen ontvangen, maar heeft die naast zich neergelegd. Dat de afbraak op een dag gebeurde toen net sneeuwde en vroor, is te wijten aan toevallige om standigheden bij de dienst voor Pu blieke Werken. Nadat de beide fractievoorzitters aan het woord waren geweest, heeft de raad vervolgens geconcludeerd, dat het college van B. en W. rechtens en zake lijk juist heeft gehandeld en dat het zich verzekerd kan Weten van de steun van de raad, indien in de toekomst op getreden moet worden tegen nieuwe clandestiene woningen. Wei is aan B. en W. verzocht, alle mogelijke soepel heid te oetrachten jegens de nog be staande clandestiene noodwoningen, die een aantal belopen van ongeveer 50. Ook het besluit van het gemeenteper- soneel, volgende afbraakopdrachten in organisatorisch overleg te onderzoeken op de redelijkheid er van, is ter sprake gekomen. De burgemeester deelde mee, dat dit besluit zó gesteld absoluut on aanvaardbaar is. Nadere besprekingen hebben hem echter de overtuiging ge geven, dat dit besluit in goede trouw genomen is, om de arbeiders, die de op dracht moeten uitvoeren, in bescherming te nemen tegen ongegronde critiek. Met organisatorisch overleg zou voor al bedoeld zijn overleg met B. en W. 5? »De betrekkingen tussen Nederland Indonesië zijn in de periode, waarin j* de Indonesische vertegenwoordiging Nederland heb geleid, helaas ver- ®dechterd", aldus de scheidende waar- JJ.emende Indonesische hoge commissa- ;'s in den Haag mr. Susanto Tirtoprod- jyi' tijdens een onderhoud met het ANP. r- Susanto, die de functie van waar- eiUende hoge commissaris van Indo- in ons land ruim drie jaar heeft e«leed, zeide er de voorkeur aan te 5®v®n in te gaan op de middelen, die tot s: T®tering van de Nederlands-Indone- *cne betrekkingen kunnen leiden en oo»U a«alyse te zullen geven van de jj^zaak van de slechter wordende rela- 0roVat betreft het Nederlandse aandeel Sul i verbetering te komen zeide mr. ru®ant°: ,,De Nederlanders moeten be- Voii ®n in het onvermijdelijke, dat is de feit ge overdracht van de souvereini- Vor,y.over het gehele territoir van het du<s alige Nederiands-Indië. Dat houdt ejs ln de erkenning van de nationale y van Indonesië op Irian-barat". Waa °rts noemde mr. Susanto als voor- tot bat de Nederlanders elke zucht ip d menging, in welke vorm dan ook, van T .binnenlandse aangelegenheden toe ^"bonesië, opgeven. Hij lichtte dit kere te wjjzen op de steun, die ,,ze- rhen]t5roeI)en van de Nederlandse sa- standi n u Seven aan de onwettige op- fennhK beweging van de zogenaamde Wens eb der Zuid-Molukken en de ven uit10? steebs invloed te willen blij de Inn0 .en °P be samenstelling van ke6r ?onesische regering en de terug- Ihdor,o^n be federale structuur in de Ah f,sche staatsvorm". hesiSon 00^waarbe, waaraan van Indo- hoemri Zl^e bient te worden voldaan, een ont rnr- Susanto het accepteren als Van ne^ernl9belijke overgangstoestand M, £tr. Sif* e bedrijfsleven in et Njan,t0 voegde hier aan toe, dat besië f r.^ e bedrijfsleven in Indo- ^erkp-, r van harte dient mede te ^ensen °m z'°b aan te passen aan de ?Conon«Van Inbonesië om de koloniale I°t een y.an bet land om te buigen nationale economie. normaal functioneren van het Indonesië. akte° nnCFrsu?®en ter opleiding voor °°r hen H?„erwiJZ?r' bie zijn bestemd een ,eeo HBS, een gymnasium l Aprit k ben doorlopen, zijn op f» be ver?°niLel?' De belangstelling **et \ngen verre overtrof- *eveer 2000 beelnemers bedraagt on- Op de vraag, hoe men van Indonesi sche zijde een oplossing ziet van het vraagstuk van de in ons land verblij vende Ambonezen zeide mr. Susanto, dat naar zijn mening dit probleem alleen afdoend kan worden opgelost, indien het officiële standpunt van de Nederlandse regering, die dc beweging van de RMS beschouwt als een opstandige beweging tegen het wettige gezag in Indonesië, volledig door de gehele Nederlandse samenleving wordt aanvaard en dat dienovereenkomstig wordt gehandeld. Mr. Susanto zeide het zeer waar schijnlijk te achten, dat met het benoe men van zijn opvolger zal worden ge wacht tot na de ratificatie va,, het pro tocol tot opheffing van de unieverhou ding. Tenslotte zeide mr. Susanto, dat ondanks de politieke controversen zijn samenwerking met de Nederlandse au toriteiten steeds van vriendschappelijke aard is geweest. „Mijn contacten met minister Luns en de regeringscommis saris voor Indonesische aangelegenhe den. mr. N. S. Biom, zijn zelfs „fami liair" te noemen" aldus mr. Susanto. (Van een onzer verslaggevers) Met ingang van de komende dienstre geling van de Swissair zal de Zwitser se luchtvaartmaatschappij drie maal per week een Convair van de K.L.M. le nen voor een retourvlucht BrusselGe neve. Deze Convair, die voor de K.L.M. op dc lijn AmsterdamBrussel vliegt, zou anders ruim vijf uur onbenut op het Brusselse vliegveld staan, want het vliegtuig arriveert volgens de dienst regeling van de K.L.M. 's middags om drie uur in Brussel en keert pas 's avonds naar Amsterdam terug. In tussen zal de Swissair er echter gebruik van maken voor de vlucht naar Genè- ve De K.L.M.-bemanning blijft ook voor deze vlucht in de cockpit; aan het cabinepersoneel zal alleen een stewardess van de Swissair worden toegevoegd. Deze regeling betekent een mijlpaal in de geschiedenis van de sa menwerking in de lucht, want dit is de eerste maal dat twee maatschap pijen op een dergelijke wijze vliegtui gen uitwisselen. Naar wij vernemen is er een oplos sing gevonden voor het uitvallen van de Irenestudio te Bussum en het niet tijdig gereed zijn van de Vitusstudio. Men heeft de beschikking gekregen over het Jeugdgebouw, dat achter de Hervormde Kerk aan de Huizerweg ij gelegen. Hier zullen voorlopig de uitzendingen plaatsvinden, o.m. ook de uitzending van het stuk „Een man genaamd Ju das", waarvoor men aanvankelijk de A.V.R.O.-studio zou gebruiken. De zeer lichtgevoelige camera's van de repor tagewagen zullen hier dienst doen. In Rotterdam, Schiedam en omge ving wordt vee] geklaagd, dat mensen uit woonwagenkampen tegen hoge prij zen alle mogelijke kleden onder be drieglijke voorwendsels aan de man proberen te brengen. Dit kwam giste ren op de zitting van de politierechter in Rotterdam ter sprake, toen de 28- jarige koopman K. P. uit het woonwa genkamp te Schiedam voor het „po dium" moest komen, waarop twee kle den lagen, een met een label waarop „Afghanistan" stond, en een ander waarop „Mokkatan" prijkte met een halve maan en vijf sterren. Deze twee kleden had de koopman in Schiedam geprobeerd te verkopen. „Misschien is dit wei iets voor mijn moeder," dacht een 17-jarig meisje, dat aan de Nieuwe Haven de deur voor de koopman open deed. Veel verstand had ze niet van kleden, verklaarde ze gis teren als getuige, maar de koopman had gezegd, dat ze regelrecht uit Aden kwamen, vanwaar hij ze als zeeman had meegebracht. „Hij bleef niet lang meer hier. Vanavond moest hij weer aan boord, dus als zij ze wilde hebben, tja.... dan wel gauw beslissen." Om de deugdelijkheid van zijn koop waar te bewijzen werd een lucifer aan gestoken en bij het kleed gehouden. Het brandde niet, de franje wel, maar dat was dan ook katoen.... Het meisje werd overtuigd en, per telefoon, de moeder ook. In een geld kistje zat f 125 en daarvoor werd het kleed gekocht. De moeder kwam echter spoedig thuis, nog voordat de man helemaal verdwenen was, en zij bleek meer kijk op de zaak te hebben. Zij zag, dat de labels niet overeenkomstig de kwali teit van de kleden waren en dat de bedongen prijs veel te hoog was. In derdaad bleek later, dat de man de ta pijten van zijn zwager voor f 85 had gekocht. Er kwam dus een agent aan te pas en de man werd gearresteerd. Vijftig gulden boete of 20 dagen hech tenis en veertien dagen voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd, luidde de eis van de officier van justitie. „Waarom deed u dit allemaal, met die lucifers en zo?" informeerde de politie rechter nog alvorens tot zijn uitspraak te komen. „Ja, daar ben ik koopman voor," lachte de man geheimzinnig, waarna de politierechter f 25.of tien dagen eiste. De moeilijkheden, die enige tijd ge leden zijn gerezen door R.K. Instuif en de Buma over de betaling van auteursrechten, zijn na lange bespre kingen opgelost. De Buma heeft enkele concessies gedaan waarmee het be stuur van de Instuif accoord kon gaan. Advertentie Ongekend rijk en chique van uitvoering, weergaloos fijn van inhoud... zó is de exlusieve,grote doos met 50 stuks HUNTER King Size... de geliefde Amerikaanse sigaret! Dit is een onverwacht voordeel voor iedereen, die voor de feestdagen en andere representatieve gelegenheden het fijnste van het fijnste in huis wil hebben «ino sin (Van onze verslaggeefster) Aan de intensieve medewerking van de schooljeugd deze winter bij de voor verkoop huis aan huis van de postzegels en briefkaarten voor het kind is de re cordopbrengst te danken van 1.200.000. Dat is 200.000 meer dan vorig jaar, toen de mijlpaal van het millioen netto werd bereikt. Zoals men weet profite ren van dit bedrag 400 instellingen van alle gezindten die, hoe dan ook de zorg hebben voor kinderen welke ge holpen moeten worden bij hun sociale aanpassing, hetzij dat zij een gebrek hebben, hetzij het ouderlijk gezin in ge breke blijft. Van de 9640 scholen, die aan de actie meededen, spant de provincie Gronin gen percentsgewijs de kroon. Ruim 62 procent van alle scholen daar hebben zich ingezet voor het misdeelde kind. De meest verkochte zegel is die van 10 cent (toeslag 5 cent) met 8.421.943 exemplaren. In totaal zijn bijna 19 millioen zegels met surplus rondom de Kersttijd verkocht. Van de Radio-Kerstprijsvraag is de doorgeef-prijs van 10.000 gewonnen door mevr. A. van Besouw-Ooms te Tilburg, die het geld schonk aan zes katholieke instellingen naar haar per soonlijke keuze, waaronder de St. Maar tenskliniek te Nijmegen. Bij de komen de actie voor 1955 zal men wat de ver koop door de schoolkinderen betreft in de provincies Brabant en Limburg, die achteraan komen, een intensieve propa ganda gaan voeren. Want de inzet van de schoolkinderen, ten getale van on geveer 400.000, gesteund door de 14.000 onderwijzers en onderwijzeressen, le vert het leeuwenaandeel van de elk jaar stijgende opbrengst, die een nationale zaak, de Nederlandse kinderbescher ming, dient. Grondwerkers hebben in de gemeente Beiien zes gouden armbanden en vier gouden munten aangetroffen. De arche ologische dienst van prof. dr. E. A. van Giffen heeft de oudheden bestudeerd en is tot de conclusie gekomen dat het hier voorwerpen betreft uit de vierde eeuw. De munten zijn 1600 jaar geleden geslagen in Milaan en nu vermoedt men dat de munten en de armbanden zijn ge vonden op een plaats waar zich over blijfselen van een oude Romeinse ne derzetting bevinden. De gouden voorwer pen zijn echter gevonden in opgebrachte grond, die afkomstig is uit de bouwput ten in de buurt van Beiien en Wijster, een dorpje dat ook in de gemeente Bei ien ligt. Prof. van Giffen zet het on derzoek neg voort. Het Brabantse succes met de ledenwerving voor de K. V. P. heeft de ruim 750 overige plaatselijke afdelingen der Katholieke Volkspartij tot grote activi teit geprikkeld. Overal is thans de ledenwerving in volle gang, in iedere ge meente op eigen wijze. Meer dan 500.000 folders en 50.000 affiches ondersteunen de actie. In Amsterdam, waar reeds 557 leden zijn gewonnen, wordt de actie gevoerd met meer dan 2000 propagandisten. Onder deze 2000 bevinden zich Eerste- en Tweede-Kamerleden, Statenleden. wethouders en gemeenteraadsleden. Den Haag heeft de eerste winst van 1000 leden reeds binnen nog 3000 moeten er tenminste bij volgens de dag en nacht werkende propagandacommissie. Rotterdam houdt 21 April een generaal appèl. En in één week moet de hele stad gedaan zijn. Op z'n Rotterdams zijn er heel wat weddenschappen afgeslo ten. welke afdeling de grootste winst zal behalen. Gewed is er ook tussen Alkmaar en Volendam. Volendam boekte 814 nieu we leden en werd daardoor met zijn 2214 leden de grootste afdeling in Noord-Holland boven het IJ. Alk maar nam dit niet. Een weddenschap werd gesloten om een bosje paling dat Alkmaar met zijn haast 1200 leden er boven uit zou komen. 2 April won Alkmaar er 1342 leden bij en staat nu voor Noord-Holland in le dental aan de kop. Maar in Volen dam is nu iedere katholieke stemge rechtigde lid. Waarland, ook in Nrd.-Holland, wei gert aan de actie deel te nemen. Alle katholieke kieressen en kiezers waren daar op 1 Januari al lid. Hoe graag ook actief het afdelingsbestuur kon aan deze actie niet deelnemen. In Overijssel is al een ledenwinst geboekt van 2750 leden. Almelo met zijn ruim 900 nieuwe leden spande de kroon. De eerste 30.000 leden zijn nu genoteerd. 37.000 is het streef-getal. En schede zal de grote stoot in de winst moeten geven. Nijverdal gaf het goede voorbeeld. Het ledental steeg van 297 naar 663 de kosten waren f 27,25! Een goed voorbeeld gaf ook Maas tricht. Daar werd op één avond een le denwinst geboekt van 156 pet. van 1517 naar 3859. In de provincie Gronin gen wordt 29 April een bliksem-actie gehouden, evenals in de Kringen Dor drecht en Leiden. De sleutelstad kon niet wachten in drie weken werden 140 nieuwe leden gewonnen. De actie gaat door tot de 2000 leden zijn bereikt. Nijmegen heeft 450 propagandisten gemobiliseerd voor 21 April; Arnhem haalde al een winst van 1400 leden bin nen. Groessen zorgde voor een stijging met 172% en ging van 213 naar 558. Zo gonst het in geheel Nederland van K.V.P.-activiteit. Er wordt hard gewerkt en met succes. Een initiatiefcomité heeft onlangs in de Lakenhal te Leiden vergaderd met een aantal hoofden van overkoepelende organen van die organisaties, die teza men geacht kunnen worden het Neder landse volk te vertegenwoordigen, om bij de herdenking van Rembrandt's ge boortedag, 350 jaar geleden op 15 Juli 1606, door een meervoudige opdracht, waartoe 3 Nederlandse en 3 buitenland se beeldhouwers zullen worden uitge nodigd, een monument te verkrijgen, hetwelk door het Nederlandse volk aan de stad Leiden, de geboorteplaats van Rembrandt, zal worden aangeboden. Omtrent het plan werd inmiddels con tact opgenomen met de Nederlandse kring van beeldhouwers. De vertegenwoordigers van alle Ne derlandse volksgroepen traden toe tot het bestuur van een voor dit doel op te richten stichting Rembrandt-herdenking 1956, secretariaat Keizersgracht 743, Amsterdam-C, telefoon 65714. Uit hun midden werden als dagelijks bestuur gekozen: dr. L.G. Kortenhorst, voorzit ter, prof. A.M. Hammacher, afde ling kunst., T.M.H. van Waveren, af deling propaganda, mr H. van Riel, af deling financiën en H.L. Swart, secreta ris en administratie. In de statuten der stichting wordt de mogelijkheid gelaten om door contact met de bestaande Rembrandt-stichtin- gen en comité's in binnen- en buiten land het doel van de stichting, „een grootse Rembrandt-herdenking op 15 Juli 1956", te bevorderen. Het uitgangspunt van de vergadering was, dat op deze wijze door het ge hele Nederlandse volk hulde zal wor den gebracht aan deze grote Nederlan der uit de zeventiende eeuw. Het genoemde initiatiefcomité be staat uit: dr. L.G. Kortenhorst, voor zitter van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, mr. D.A. Delprat, voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, prof. dr. J.G. van Gelder, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, prof. A.M. Hammacher, directeur van het Rijks museum Kröller-Müller, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, jhr. mr. F.H. van Kinschot, burgemeester van Leiden, mr. K.P. van der Man- dele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, H.L. Swart, directeur van de Ne derlandse Kunststichting, Amsterdam. De beweging „Ons Leekenspel" te Bussum schrijft ter uitwerking van de conclusies, welke in December j.l. op haar congres werden aangenomen een tweetal prijsvragen uit. Voor de eerste prijsvraag wordt gevraagd een avondvullend religieus toneelstuk, dat gestalte geeft aan een eigentijdse reli gieuze bewogenheid en dat aan de daar mee samenhangende problematiek op eenvoudige wijze aandacht schenkt. Het door de jury ter bekroning voor gedragen spel zal worden gehonoreerd met een prijs van 1500,-. De inzend termijn sluit op 1 Augustus a.s. De tweede prijsvraag heeft betrekking op een verhaal dat door de jeugd moet kunnen worden voorgedragen of een verhalend gedicht. Het onderwerp dat gekozen moet worden is geheel vrü. De uitwerking moet getuigen van een zo wel dynamische als artistieke bewogen heid. De inzending die in deze prijs vraag bekroond wordt verwerft een prijs van 500,-. De inzendtermijn sluit op 1 Juli a.s. Voor beide prijsvragen is een jury gevormd, die bestaat uit de heren: dr. Jop Pollmann, Anton Sweers en Al- bert Welling. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp waardoor de pensioe nen die krachtens de wet Buitengewoon pensioen 1940-1945 wordén uitgekeerd, met zes procent zullen worden ver hoogd. Dit als gevolg van de loonronde van 1 October 1954. Een en ander vor dert een bedrag van f 550.000. 27) „We zijn nooit eerlijk ingelicht," ant woordde zijn moeder met die onverzet telijke blik in haar ogen ie hij van haar kende. Dat waren haar „partij ogen," het was de blik van haar stille, jarenlange strijd tegen wat zij „de par tij" noemde. „Nooit eerlijk ingelicht," herhaalde de jongen een beetje wezenloos, terwijl hij met zijn magere onderarmen over zijn behuild gezicht boende. „Ik bedoel," zei ze, „dat we niet pre cies weten wat er is gebeurd. Maar ik geloof wel als de rekening eenmaal zal worden opgemaakt dat onze schuld dan onmeetbaar groot zal zijn. Heel dat grote kaartenhuis is gebouwd geweest op gewetenloosheid." „Bedoel je," zei Erlof, „dat we nooit zullen kunnen teruggeven wat we heb ben genomen?" „Nooit," zei zijn moeder met die verre, harde blik in haar ogen, „nooit en nooit." De jongen dacht aan zijn schoenen en aan zijn jasje, aan het geld van de huilende vrouw en aan zo veel andere dingen. „Maar als die man nu weer een boerderijtje krijgt?" vroeg hij. Zijn moeder keek hem aan, zwijgend. Hoe kon zü hem uitleggen dat Iemand nooit zelf rechter mag spelen? En hoe kon zij hem uitleggen het verlies van al die vele levens die immers nooit en en nooit meer een minuut stilte hoorden, „Hoop je, dat hij zijn boerderijtje bij elk. zal krijgen?" vroeg zij glimlach end. De jongen aarzelde. Zijn hand ging naar zijn oor en wang, die baden nog gloeiden als vuur. „Ik weet het eigen lijk niet," zei hij weifelend, „maar ei genlijk zou het wel eerlijk zijn hè?" Hij verwachtte antwoord. „Alles is maar betrekkelijk", ant woordde zijn moeder. „Maar laten we maar hopen dat hij zijn boerderijtje krijgt. Dan zal hij misschien zijn kin deren opvoeden tot eerbied voor het be zit." Erlof keek neer op zijn vuile blote voeten. De sokken had hij uit gedaan, die waren op dat korte stuk weg to taal aan flarden gelopen. Hij bewoog alle tien zijn tenen, keek er lang naar en zei toen: „Dan mag ik 'iet niet zo erg vinden om geen schoenen meer te hebben." „Dat mag je in elk geval niet erg vinden," antwoordde ze, „want meer dan drie kwart van alle kinderen op de hele wereld heeft geen schoenen. Alsjeblieft." En toen gaf zij hem een zoen die klapte. „Dat is om je andere wang ook een beurt te geven." Hij lachte verlegen en veegde de zoen er weer af. „Niks nodig, hoor!" zei hij mannelijk. Maar toen begon c. ?ens zijn kin weer te trillen. En ze vlogen op el kaar af, bij sloeg zijn armen stijf om haar heen, zij hield hem vast om zijn schouders en zo bleven ze stil staan, een lange tijd. Totdat hij eindelijk be vend zuchtte. Toen liet ze hem los. Goddank dat hij krachtig genoeg is om het allemaal te verwerken, dacht ze. In de laatste week van Juni leefde het hele dorp opeens in een koorts achtige roes. „De Russen gaan weg." „Ik geloof het niet." „Het is echt waar, ze zeggen het zelf." „Ze zeggen zo veel." „Deze keer kun je toch zien dat het waar is. Kijk maar hoe ze alles voor hun vertrek klaar maken, kijk maar hoe ze de boel achter zich afbreken." „Er komen toch weer anderen." „Ze zeggen van niet, ze zeggen dat ze deze keer werkelijk voor goed weg gaan." Er heerste een onbeschrijfelijke op winding in het dorp. Voortdurend reden militaire ordonnansen af en aan op hun razende motoren; legerwagentjes wer den geladen en weer leeggesmeten, wéér geladen met bagage, oorlogstuig en buit, radio's, fietsen, theeketels, kus sens en zelfs kamerplanten, alles op en onder en naast elkaar. Voor het huis van de voormalige Duitse burgemees ter werden onder toezicht van een offi cier lits jumeaux op een vrachtauto ge laden, op de hemelsblauwe sprei wer den een schemerlamp en de ochtendjas van me\ "ouw gegooid. Om de algemene opwinding te ver hogen werd bekend gemaakt dat niet alleen de Polen, zoals gebruikelijk was, twee broden, maar ook de Duitsers de ze week een half brood konden kopen. Maar de Polen kwamen het eerst aan de beurt. In lange bleke rijen stonden de Duitse vrouwen en kinderen hun beurt af te wachten. Met broden on der beide armen liepen de Polen langs hen heen. Erlof stond ook in de rij. Moe der verzorgde Inez, die ziek was gewor den. Hij stond al vier uur en hij voelde zich moe en slap. Al het opgewonden gefluister om hem heen, alle half ver stane en begrepen dingen maakten hem ongelukkig. Het rumoer van de voorbij razende motoren, het geratel van de legerkarretjes over de keien en het ge schreeuw, dat van alle kanten klonk, maakten dat hij het liefst met zijn bei de handen voor de oren hard zou zijn weggelopen. Maar dat kon niet. Hij móést het brood hebben. Toen hij vijf uur stond het liep al tegen twaalven en de zon stak en brand de begon er beweging in de Duitse rij te komen. De Polen waren blijkbaar allemaal voorzien. De rij schuifelde voort. Maar opeens, er waren nog geen tien vrouwen en kinderen met brood gelukkig gemaakt, of de Poolse bak ker kwam breeduit in de deuropening staan om te vertellen dat de voorraad op was. De Russische commandant kon zo véél zeggen, maar er was niets meer. Tranen sprongen de meesten in de ogen, luid protesteren durfde niemand; sommige vrouwen liepen huilend weg, de meesten bleven stom staan. Een ou de man zakte in elkaar. Erlof stopte een hand in zijn broekzak en kneep hard in zijn been om niet óók te gaan hui len. Toen kwam er een Rus aan, die met de handen in de zij had staan toe kijken. Het was een motorordonnans, die ergens op moest wachten en niets beters te doen had. Met een brede grijns kwam hij op de wachtende rij af, hij liep langs ze heen, nog steeds met de handen in de zij en niemand sprak een woord. Bij de Poolse bakker gekomen, die nog steeds in zijn deuropening stond, duwde hij deze zo hardhandig opzij, dat de man bijna van zijn stoepje duikelde. (Wordt vervolgd) recies in het laatste huis je van de kilometerslange polderweg in de Wijde Wormer woont, of thans beter gezegd: ligt, de heer P. Visser, de „brains" van de roemruchte goudonderneming „Renate Leonhardt". De heer Visser is nog zieker van de rumoerige vergadering in Krasnapolsky te ruggekomen dan hij er heen ging. Hij mocht er niet heen van zijn dokter, maar hij ging toch: „ze zullen me niet buigen en ook niet breken", had hij grimmig gezegd. Die woorden herhaal de hij nog eens toen we aan zijn ziekbed zaten. Het'bed was vlak voor het raam gescho ven. de telefoon, die onophou delijk ratelde aan de linkerkant en ter rechterzijde de tafel waar op torenhoog een stapel corres pondentie. „Hij moest eigenlijk naar het ziekenhuis," zegt zijn vrouw „want rust krijgt hij nooit!" Die rust wil de heer Vis ser ook niet. Zijn blozend ge zicht steekt energiek boven zijn pyama uit. Zo zwijgzaam hij op de vergadering was, zo spraak zaam is hij nu. „Er zijn een stel oplichters bezig die mij de zaak uit handen willen nemen, mijnheer. Ik zou technisch-direc- teur worden. Er zou een prachtig kantoor in Rotterdam komen enz. enz. Maar ik voel daar niets voor. Rumoerige vergaderingen met een zogenaamde commissie van toezicht waren aan de orde van de dag. Enfin, u kent die geschiedenis wel van die stukken die ze me uit de handen hadden gefutseld, maar er is nog recht. En ach, wat willen ze toch zonder mij beginnen. Zouden die 3300 aandeelhouders méér vertrouwen hebben in een stelletje beunhazen die van toeten noch blazen weten dan in mij die iedere lasnaad van de duikerstoren kent? Welnee, er wordt een vuil spelletje gespeeld, maar winnen doen ze het niet. De zaak zit juridisch in kannen en kruiken. Alleen al door mijn eigen toezicht bij de bouw van de toren heb ik al voor f 8000 verdiend voor de onderneming. Het is waar, ik heb de hele zaak op poten gezet, en moest in het begin alles al leen bijhouden, iemand moest dat toch doen. En ik heb het goed gedaan." De heer Visser is nog vol vertrouwen over de duikpoging. Als we vragen wanneer de duik doorgaat, zegt hij: „ik moet eerst helemaal beter zijn en dan gaan we het half Mei eens proberen. Het karwei moet bin nen tien dagen gebeurd zijn met ploeg van 20 arbeiders. Eerst wordt de toren nog naar IJmuiden gesleept om verder volgestort te worden met beton." „Is de buitenlandse belangstelling ook groot?" vragen wij en de heer Visser knikt bevestigend, „vooral uit Duitsland," zegt hij „u moet niet vergeten ik ben er al sinds 1937 mee bezig ik heb altijd in het bergings werk gezeten en in '39 gooide ik al de eerste boei boven het wrak. Vier jaar heb ik gewerkt aan mijn laatste onderwerp. De Arbeidsinspectie en ingenieurs van de Rijkswaterstaat hebben nauwkeurig toegezien hoe alles in elkaar werd gezet. Gaat u maar eens praten met ir. Ringma in Hoorn van de Rijksxvaterstaat, hij is de enige man die weet hoe de berging zal geschieden. Hij is zeer verwonderd geweest over wat ik vertelde. Nee, een boertje een pakkie aanmeten zoals die commissie van toezicht zich dat gedacht heeft, dat gaat niet, daar moeten ze vroeger voor op staan," zegt gedecideerd de heer Visser terwijl hij gretig een slok karnemelk drinkt want de koorts komt opzetten. „Én ik zal het er uit krijgen", zegt hij tot slot, „wist u overigens dat het politiecorps van Zaandam gezamenlijk een aandeel heeft gekocht?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5