Pasen mi I Wenst Sovjet-Unie vraagstuk OOSTENRIJK thans op te lossen? Heilige Vader Twee doden verplicht Pensioen voor alle Nederlanders Incassering van de premie via de belastingdienst Knuppelduel Gedeserteerde PENSIOEN ook voor gehuwde vrouw lilliillfll r 1SÉ Regeringsdelegatie naaf het Kremlin „Bumper-politiek Mogelijk zacht weer en nu en dan zon op beide Paasdagen URBI ET ORBI op Paasmorgen Chauffeur speelde partijtje poker Slingerende auto Kardinaal Feltin naar Rome J Gezagvoerder zet Brits vliegtuig op boerenakker Voorstel van minister Suurhoff legionairs terug naar Nederland Het weer lliil ZATERDAG 9 APRIL 1955 79sfe JAARGANG No. 26267 c er band met het Hoogfeest ^an Pasen verschijnt het vol- P^nde nummer van ons blad AJii insdag a.s. DE DIRECTIE. vëRMOGDE BOUWKOSTEN. WHÖÓGDE BUD RAGEN s»;m Geen positieve verwachting Heilige Vader zal over radio toespraak houden Wij willen de Paus onderbreekt zijn gebed om menigte te zegenen en verloor twaalf ton garnalen (12.500 dollar) botst met grote kracht tegen boom bij Haren Echtgenote van omgekomen ingenieur in critieke toe stand in een ziekenhuis te Groningen opgenomen Bij Düsseldorf Zeven en veertig passagiers en vijf bemanningsleden komen met de schrik vrij Zij heeft een volkomen zelfstandige positie MOTOR- BROMFIETSKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Voor de gelovige mens is Pasen het middelpunt van het jaar, omdat wij dan de dag herden- *en, waarop Jesus, onze Verlosser, Heiland der wereld, door Zijn glorierijke Verrijzenis uit de vrijwil- "g, tot onze redding, op Zich geno den dood, ons verzoend heeft met "e Oorsprong en de Bron van ons Seluk. Pasen is voor de gelovige Christen de absoluut betrouwbare belofte Gods van ons toekomstig eeuwig en onbeperkt gelukkig-zijn, van de definitieve voltooiing van bns mens-zijn. Pasen herstelt de ver broken vriendschap tussen God en baens en schenkt ons leven zijn eni- Se, geheel bevredigende zin en in houd. Pasen vergoddelijkt de mens hl de volste zin van het woord en herinnert ons door de hoogste lief dedaad ooit op aarde gesteld aan °ns aller eeuwige bestemming. Jesus' Verrijzenis uit de dood is de voornaamste werkelijkheid voor het menselijk leven, omdat daardoor aan alle onrust en onzekerheid een alles beslissend einde werd gemaakt. Er bestaat geen rust, geen zeker heid voor de mens totdat hij on wrikbaar vast zijn leven richt op God, zijn Oorsprong en Einddoel. Zo als ons ware geluk bestaat in de ge meenschap met God, zo vindt alle ongeluk zijn uiteindelijke verklaring m het leven zonder God. Geen stoffelijke bevrediging, geen aards bezit, geen macht in deze we- i" d'kan het mensenhart geheel be ledigen, omdat er steeds onrust en streven naar ,,meer" zal zijn, Want het eeuwigheidsverlangen van de mens is niet te vervullen door een in wezen begrensde en beperkte stoffelijkheid. Dit is een ervarings feit door geen spitsvondigheden weg te praten. In de diepste grond snak ken wij allen naar de vrijheid der kinderen Gods", naar de bevrijding van alles, wat ons aan de aarde bindt en van God verwijderd houdt, baar ons totaal en zuiver mens-zijn volgens Gods bedoeling. Bovenal echter hunkert ons hart haar verlossing van de zonde, waar onder wij gebukt gaan en die, in haar ergste vorm, ons doet twijfe len aan Gods barmhartigheid. Zo Is God de „grote Afwezige" gewor den in de harten der mensen, die bijgevolg uitzagen naar een plaats vervanger zonder te beseffen, dat zij daardoor oorzaak werden van hun eigen gang naar het verderf. De waarde in onze tegenwoordi ge wereld, die afmetingen aanneemt, zoals de geschie denis nog niet heeft gekend, is het onvermijdelijk gevolg van de afwe zigheid Gods. Waar techniek, geld, Sociale macht of genotzucht het hoogste goed wordt, daar verliest de mens onverbiddelijk zijn waar digheid, zijn geluk, de zin van zijn leven. Met al deze „afgoden" poogt hien een nieuwe en betere wereld Op te bouwen, maar waar men het zonder God wil stellen „werken de arbeiders vergeefs." Dat is een god delijke waarschuwing, die de H. Heest de psalmdichter heeft ingege- en die bovendien door de dage lijkse ervaring wordt bewaarheid. E m nieuwe wereld is slechts moge lijk in de „nieuwe Schepping", waar in de Openbaring spreekt, en die Seboren werd aan de voet van het Kruis. Deze nieuwe Schepping is de er>ige, die naar Gods raadsbesluit altijd zal blijven bestaan. Wij dan ken haar geheel en uitsluitend aan Christus, in Wiens Persoon verle den, heden en toekomst samenvloei en. zijn Verrijzenis is het begin van het eeuwig leven, dat God be stemd heeft voor alle mensen. Reeds hier op aarde delen alle gelovigen in dat eeuwig leven, waar aan geen einde zal zijn. Met Chris- tus medeverrezen, moeten wij daar op als werkelijk verrezenen-ten- eeu\vige-ieven ons aards bestaan in- fchten en, steunend op onze Verlos te1". het lijden, de tegenslag, de ver volging en miskenning in deze we- ?®ld weten te dragen als een voor bijgaande beproeving, als ons aan deel in het verlossende lijden van J-hristus, dat de wereld overwonnen heeft. Dit alles is een ondoorgrondelijk mysterie van ons H. Geloof. Maar hesondanks en ook: juist daarom be rekent het gelovig aanvaarden van hot Paasmysterie de redding der j^ereld, de redding tevens van el- e mens afzonderlijk. Pasen leert ons over dit aardse even heen vertrouwvol het oog te Rehten op de eindvoltooiing, op de eeuwigheid, waarin wij allen een- aal zullen binnengaan vooi altijd Solukig of zonder einde afgesneden an de vervulling van ons beslaan. 't 'j moeten zelf kiezen. En geen k"Uze is van zo'n allesomvattende otekenis als deze, voor ons zelf zo- e als voor heel de mensheid. In^6 God ons een "Zalig Paasfeest" \vi' ^et doorleefde besef, dat ln de meest letterlijke zin van woord aan deze dag ons „leven" ar>ken. ■L Detail van gewelfschildering door Charles Eyck in de Oude Kerk te Heerlen. Nu, op deze Paasdag, zijn lijden en sterfelijkheid voorbij. Het lichaam kent geen pijn, geen honger en geen dorst meer, het leven geen dood, het hart geen droefenis, de ziel geen benauwdheid en angst. Alle vezels van zijn wezen staan thans gespannen voor hoogste vreugde, alle kloppingen van zijn bloed, elke ademtocht, elke beweging van zijn ziel is nu: geluk, leven, licht in Gods heilige liefde. (Passage uit „Innerlijk leven" door W. Grossouw) (Van onze Weense correspondent) Maandag zal een Oostenrijkse re geringsdelegatie, bestaande uit kanselier Raab, vice-kanselier Scharf, minister Figl en staatssecreta ris dr. Kreisky, beiden van buitenland se zaken, tezamen met drie politieke adviseurs in Moskou arriveren. De twee verantwoordelijke regeringspartijen gaan in deze aangelegenheid volkomen met elkaar accoord en hebben het vol ste vertrouwen in deze delegatie. De Oostenrijkse regering is er zich van be wust dat het Westen deze reis niet met onverdeeld enthousiasme begroet, wat echter niet wil zeggen dat de Grote Drie er tegen zouden zijn. Men weet in Wenen, dat het Westen sceptisch staat tegenover eventueel te behalen successsen, maar Oostenrijk ziet nu eenmaal een kleine kans om een stap dichter bij het staatsverdrag te komen en daarin laat men dit land gelukkig vrij. Oostenrijkse regeringskringen zijn op hun beurt ook niet zeer optmis- tisch gestemd, maar zij hebben toch niet de indruk dat Moskou Oostenrijk heeft uitgenodigd om het in een val te lokken. Daartoe is de kans wer kelijk veel te gering, omdat men wel één enkele man zoals destijds Schuschnigg onder druk kan zet ten, maar niet een hele delegatie van zeven personen, waarvan de leden bovendien geen bindende verplichtin- §en kunnen aangaan. Ofschoon de ostenrjjkse politici met alle moge lijkheden rekening houden, hebben zij toch het gevoel dat Moskou nu eindelijk ernst wil maken met het staatsverdrag, dok al hebben de Rus sen daarbij hun eigen bedoelingen en al handelen zij zeker niet uit sym- oathie voor Oostenrijk. De houding van de Sovjet-Unie tegen over Oostenrijk is in het diplomatieke verkeer sterk veranderd; dat bewijst alleen al het feit dat Molotov de Oos tenrijkse gezant Bischoff in de laatste weken viermaal persoonlijk bij zich heeft ontboden en dat hij deze bespre kingen niet heeft overgelaten aan zijn waarnemende ministers Semjonov of Grimanov, zoals dat vroeger het ge val was. Het feit dat Oostenrijk niet meer zo opvallend als quantité négli- geable wordt behandeld en dat Moskou in de laatste tijd zo snel op een Oos tenrijkse nota antwoordde, schijnt er op te wijzen dat het Kremlin het Oos tenrijkse vraagstuk natuurlijk vol gens zijn concept wenst op te lossen. In politieke kringen is men tot de overtuiging gekomen dat het standpunt van bskou inzake Oostenrijk in de laatste maanden veel sterker dan voor heen door strategische overwegingen wordt bepaald en dat juist het Russi sche initiatief inzake het staatsverdrag is voortgekomen uit de overtuiging dat de Parijse accoorden onvermijdelijk wa ren. Zonder nu andere mogelijkheden uit te sluiten, gelooft men in Oosten rijk dat de Sovjet-Unie in de huidige situatie het grootste belang heeft bij een aantal zogenaamde neutrale bum pers tussen Oost en West. (Van onze correspondent) Men had voor het opstellen van een weersverwachting, waarvoor juist op dagen als deze zoveel belangstelling bestaat, moeilijk een gecompliceerder situqtie kunnen bedenken. Met de Zuid- westen-\ Ind wordt steeds zachte oce- aa: acht aangevoerd, terwijl over De nemarken en Noord-Duitsland koude lucht :it Scandinavië naderbij komt. De koude lucht, waarin zelfs natte sneeuw voorkomt en Oostelijke winden, be\ t zich niet meer dan ongeveer 250 kilome' van Groningen. Boven de oceaan komt een nieuw hoge druk gebied opzetten en beweegt naar V'est- Europa. Nu hebben wij nog een goede hoop dat dit laatstgenoemde maximum erin zal slagen de koude lucht boven N.W. Duitsland een halt toe te roepen. In dit geval zal het weer tijdens de Paasdagen vrij zacht blijven en zijn ook zonnige perioden te verwachten. E zo somber en regenachtig weertype als dat van gisteren verwachten wij niet. Voor het Noorden en Oosten van Nederland blijft echter de kans op het binnenstromen van koudere lucht aan wezig. Het is daarom dit keer heel moeilijk een positieve verwachting te geven, al is in een groot deel van ons land een aanhouden van het rustige en vrij zachte weer met betrekkelijk wei nig regen het meest waarschijnlijk. De H. Vader zal morgen ter gelegen heid van het Paasfeest een toespraak houden, nadat hij de zegen Urbi et Orbi zal hebben gegeven vanaf het balkon van de Sint Pieterskerk in Rome. De reds van de Paus zal door tal van omroepen worden gerelayeerd. De Va ticaanse zender verzorgt zelf ook een uitzending en geeft onmiddellijk na de uitzending de vertaling van de rede in verschillende talen. Ook de Neder landse Radio Unie relayeert het Vati caanse program. Radio Vaticana zendt uit op golflengte 42,21, 31,10, 25,67 en 19,84 meter. Het gejuich en geroep van duizenden pelgrims heeft Paus Pius XII ertoe ge bracht zijn gebéden en meditaties op Goede Vrijdag te onderbreken en aan het venster van zijn studeervertrek te verschijnen, van waar hij le menigte beneden zegende. Naar schatting 8000 pelgrims en in woners van Rome riepen onder de ra men van dé pauselijke vertrekken „Vog- liamo il Papa" wij willen de Paus en kort na half elf verscheen de kerkvorst aan zijn venster, hoewel hij niet van plan was geweest zich deze dag in het operibaar te vertonen. (UP) De Amerikaanse federale politie (F. B. I.) is op zoek naar de chauf feur Robert Brewer, die bij een par tijtje poker te Houston (Texas) een lading van twaalf ton garnalen ter waarde van 12.500 dollar, die hij naar Detroit moest brengen, inzette en. verloor. De vier winnaars poog den de garnalen in café's te Houston en Beaumont van de hand te doen, doch de F. B. I. wist nog 4900 dollar van deze verkoop te achterhalen. Vrijdagavond is bij een auto-ongeluk in de kom van de gemeente Haren (Groningen) de 65-jarige techni sche adviseur van het aardgasbe- drijf in Delfzijl, ir. E. J. Hofstede, om liet leven gekomen. Zijn vrouw, die zich eveneens in de verongelukte auto bevond, is met een zware hersenschud ding in het Academisch Ziekenhuis te Groningen opgenomen. Haar toe stand is critiek. De 36-jarige mej. H. L Spoor, sociale werkster uit Delfzijl, die zich ook in de verongelukte onto bevond, is later in het Academisch Zie kenhuis aan haar verwondingen be zweken. Ir. Hofstede en zijn echtgenote waren op weg van Delfzijl naar hun woon plaats Zeist. Op de rijksweg van Gro ningen naar Assen, in de kom van de gemeente Haren, raakte de ingenieur, die met vrij grote snelheid reed, aan de linkerkant van de weg. Door een naderende tegenligger was hij echter verplicht snel weer naar rechts uit te wijken, waardoor de auto begon te slingeren en uiteindelijk tegen een boom aan de linkerzijde van de weg botste. Ir. Hofstede overleed kort na het ongeluk ter plaatse. Het tweede slachtoffer, mej. Spoor, had van de in genieur en zijn vrouw in Delfzijl een „lift" gekregen. Ir. E. J. Hofstede begon in 1909 als volontair bij het gasbedrijf in Goor. Na achtereenvolgens werkzaam te zijn geweest in Oostburg-Zuidzande (Zee land), in Zutphen, in Hilversum en in verschillende functies bij het gasbe drijf in Amsterdam, werd hij in 1941 benoemd tot directeur van het gas- en waterleidingbedrijf te Assen, waar hij de overschakeling meemaakte van ko- lengas op aardgas. Sinds zijn pension nering in Assen is hij in dienst ge weest van de gemeente Delfzijl om de overschakeling op aardgas voor te be reiden. De aartsbisschop van Parijs, Maurice kar dinaal Feltin, zal tweede Paasdag per vlieg tuig naar Rome vertrekken voor een ver blijf van twee weken aldaar. In katholieke kringen veronderstelt men dat de kardinaal besprekingen zal voeren over de situatie van de „priester arbeiders" in Frankrijk, (U.P.) De gezagvoerder van een Elizabethan van de Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. heeft gisteren met veel vakman schap een noodlanding uitgevoerd, toen hij bij de start van het vliegveld Düs seldorf met motorpech te kampen kreeg. Toen een van de twee motoren uitviel had het vliegtuig al te veel hoogte en snelheid om het toestel weer op de startbaan aan de grond te kunnen zet ten. De gezagvoerder zag kans eerst over de Rijn te vliegen en vervolgens aan de andere kant in een omgeploegde ak ker een buiklanding te maken. Geen van de zeven en veertig passagiers en de vijf bemanningsleden liep daarbij enig letsel op, alhoewel het vliegtuig vrij zwaar beschadigd werd. Negen en dertig passagiers hebben later op de dag met een ander vliegtuig van de B.E.A. de reis naar Londen voortgezet. De acht overige inzittenden zijn per trein verder gereisd. (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag vernomen wordt, heeft minister Suurhoff thans zijn plannen gereed voor een definitieve ouderdomsverzekering ter vervanging van de bestaande noodwet. Er zal aan alle gehuwde ingezetenen van 65 jaar en ouder een ouderdomspensioen gegeven worden van f 1338 per jaar; voor de ongehuwden wordt het bedrag f 804 per jaar. In het begin 1954 gepubli ceerde advies van de Sociaal Economische Raad waren deze bedragen resp. f 1260 en f 756. Het wetsontwerp, dat binnenkort aan de orde komt in de ministerraad, volgt naar de principes het advies van de Sociaal Economische Raad, dat wil zeg gen, dat de verzekering ingaat op het 65ste jaar, dat de uitkeringsbedragen zullen kunnen worden aangepast aan het indexcijfer der lonen en dat het een verzekering wordt met verplicht karakter. Hoewel in het SER-advies daartegen zekere bezwaren werden ontwikkeld, zal de inning van de premie volgens de opzet van de bewindsman geschie den door de belastingdienst. Het psy chologisch nadeel van deze inningsme thode is voor de loontrekkenden echter verminderd, omdat zij de premie zullen betalen tegelijk met de loonbelasting. Volgens mededeling in de Volks krant zal de verzekering ock voor amb tenaren gelden ondanks het feit, dat het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds hen reeds een behoorlijk pensioen garandeert. In het SER-advies werd gesteld, dat de plicht tot premiebetaling zou dienen te beginnen bij de intrede in het pro- ductieprc :es; minister Suurhoff zou hiervoor nu de leeftijd van vijftien jaar willen kiezen. Het is de bedoeling, dat de wet een loopduur van vijftig jaar zal hebben. De SER stelde geen inkomensgrens voor, maar over het gedeelte van het inkomen, dat boven de f 6000 zou lig gen, zou geen premie betaald behoe ven te worden. Minister Suurhoff schijnt deze gedachte te willen overne men. MlllllllilllllllllllllllllllitllllHIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIII E Twee stoere Frangaises, die elkaar het licht in de ogen niet gunden, de 34-jarige Alice Louvet en de 26-jarige Marie-Therèse Ju lian, hebben dezer dagen in alle vroegte een duel met knuppels uitgevochten. De wederzijdse plagerijen duur den al jaren. Telkens als de dames elkaar ergens tegen kwamen, wa ren de heen en weer geslingerde beledigingen niet van de lucht. Tenslotte barstte de bom en daagde madame Louve t mademoi selle Jullian uit tot een duel, dat met niets minder dan een knuppel zou worden uitgevochten. Er wer den vier secondanten gevonden en even na de opkomst van de zon weerklonken de historische woor den: „Allez, mesdames". Alice Louvet zwaaide haar knots en velde met één slag haar tegen standster, Marie-Therèse, die met een akelige hoofdwonde zich be wusteloos in de prille dauw vlijde. Ze werd weggevoerd en naar een dokter gebracht. Zodra ze weer ter been was, snelde Marie-Therèse naar het politiebureau, om een klacht in te dienen tegen haar te genstandster. En wie liep zij daar tegen het lijf? Madame Louvet, die precies het zelfde kwam doen.... iiiiiMiiuiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii Twee van de zeven leden van het Vreemdelingenlegioen die in Noord- Afrika deserteerden en Maandag aan boord van het Duitse vrachtschip Chris- tiane Schulte in Engeland arriveerden zijn van Aberdeen onder politiegeleide naar Blyth in Noord-Engeland gebracht vanwaar zij via een Deense Haven naar Nederland zullen terugkeren. De twee zijn de 31-jarige Hagenaar Herman de Haan en de 29-jarige Nijme- genaar Andries Lock. De vijf anderen, allen Duitsers, vertrekken over enkele dagen met het Duitse vrachtschip Falke naar Bremen. MINISTER SUURHOFF plannen gereed In het wetsvoorstel tot definitieve re geling van de ouderdomsverzekering neemt de gehuwde vrouw een volkomen zelfstandige positie in. Ook zij wordt in de ouderdomsverzekering opgeno men, ongeacht of zij in haar huishouden werkzaam is of aan het arbeidsproces deelneemt. Wanneer zij na haar 65ste jaar weduwe of gescheiden vrouw is geworden kan ze zelfstandig op een uit kering aanspraak maken. De gehuwde vrouw, die geen inkomen geniet, be hoeft uiteraard geen premie te betalen. Wanneer een man en een vrouw, beiden boven de 65 jaar, met elkaar trouwen, behoudt ieder het pensioen van de ongehuwde, totaal twee maal f804 per jaar. (Het eigenlijke gehuw denpensioen bedraagt f 1.338 per jaar) Na het overlijden van een gehuwde man, die ouderdomspensioen genoot, ontvangt de vrouw nog vijf maanden lang het volle gehuwdenpensioen (f 1.338 per jaar). Dit geldt ook voor de weduwnaar. Bij wettelijke echtscheiding hebben man en vrouw ieder recht op het onge- huwdenpensioen. Dit geldt ook voor degenen, die wettelijk van tafel en bed gescheiden zijn en die geacht worden duurzaam gescheiden van elkaar te leven. Om te voorkomen, dat diegenen, die duurzaam van elkaar gescheiden leven zonder wettelijk van tafel en bed ge scheiden te zijn, in een gunstiger positie komen van het samenwonend echtpaar, wordt bepaald, dat man en vrouw elk de helft van de uitkering krijgen van de gehuwden. Wanneer op het tijdstip van overlijden nog pensioen verschuldigd is, zal het worden uitbetaald aan degene, die daar voor naar het oordeel van de Sociale Verzekeringsbank het meest in aanmer king komt, bijv. de naaste familie. Bin nen drie maanden na het overlijden zal hiertoe een verzoek moeten worden in gediend. Om te voorkomen, dat velen, die thans in het buitenland verblijven, zich op hun oude dag in Nederland gaan ves tigen om in het bezit te komen van het ouderdomspensioen, is er een over gangsregeling gemaakt, waarbij bepaald is, dat men na zijn 59ste jaar minstens zes jaar in Nederland of in de overzeese rijksdelen gewoond moet hebben om als verzekerde beschouwd te kunnen wor den. Advertentie Machteloos op een vleugel hangend, de andere voor een deel afgeknapt, ligt het passagierstoestel van de B. E. A„ dat met 54 personen aan boord, kort na het opstijgen van het vliegveld te Frankfort neerviel, bij het plaatsje Lank, ten Noordwesten van Krefeld, in een omgeploegde akker. (Telefoto) (Tot Zondagavond) Aanvankelijk opklaringen en hier en daar mist. Morgen overdag ech ter weer veel bewolking met later plaatselijk enige regen of motre gen. Zwakke tot matige Westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Zondag: Zon: 5.5919.29. Maan: 23.326.49. Maandag: Zon: 5.57 19.31. Maan: 7.24. Dinsdag: Zon: 5.54—19.33. Maan: 0.29—8.08.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1