Noord-Holland komt op E-55 uitstekend voor de dag Het hart op de tong mmsmm Op Woensdag 27 April Zwemmend aspirant-immigrant naar zijn schip teruggebracht Salus Infirmorum telt bijna 5.800 leden Farouk op zoek naar baantje Geen nood! Renault Frégate Garage Den Hout Voo rjaa rsrecla me GEEN CONTANTEN?""^ HAARL. KLEDING CENTRALE Renault Frégate Amiral f 8450.- Renault Frégate Affaire f 7500.- HAARLEMS MATRASSENHUIS <1 lüt Visserijgolf Nederlandse zeeman springt over boord in haven van Melbourne Belastingverlaging en huurverhoging Zware straffen voor daders Collectrice van Staatsloterij beroofd Opleiding en pensionnering van katholieke verplegenden (platzak?) Wanneer 't er U om gaat De proeven met A- en H-bommen Emmabloemcollecte 1955 Roofoverval Zoetermeer NA VIJFTIG JAAR Dames- en Herenkleding Wagenweg 166-168 - Telefoon 12338 GEEN TERMIJNBETALING MET 10% EXTRA MAAR CONT/CCT MET 10% KORTING DUS U VERDIENT 20% OP ELK BEDRAG H. DE GRAAFF S- «fV VRIJDAG 15 APRIL 1955 PAGINA 4 De Zaanstreek Alkmaar en Westfriesland v/ Wieringermeer De camera's snorden Kleurig Fries schouw spel op een koud Keukenhof 'T OOG WIL OOK WAT! Een NIEUW BEHANG Kranslegging bij Monument van Gevallenen Jubileum bij P.T.T. Brandje aan Herenweg Politie wandeltocht Bloemendaal Diefstal en heling van taperecorder Politie roept getuigen op VOLLEYBAL 26 April aan de orde in Tweede Kamer Levensverzekerings premies verlaagd Blauwe Zeeduffel IVIONTY COATS ZEILJOPPERS 6 jaar 15.— Gen. Cronjéstraai 40-44 Militaire order voor Draka N BILJARTEN Waterstanden Tafeltennis TOGIDO PROMOVEERT santpoort Ouderavond K.A.J. Door ons betalingssysteem direct keus uit grote sortering Betaling vanaf f 2.- per week Jansstraat 63, Haarlem Kerkstraat 8, Beverwijk ELEGANT. Niei door massa's chroom en ver sierselen, doch door lijn en uitvoering. SOLIDE. 12 maanden fabrieksgarantie, inclusief arbeidsloon, ongeacht het gelopen aantal K.M. e n zowel in binnen- als buitenland. ZUINIG. Tot 80 K.M. per uur 1 L. op 10 K.M. WEGLIGGING. Ongeëvenaard door 4 onaf hankelijk geveerde wielen. Vraagt vrijblijvend verdere bijzonderheden en proefrit bij Hei succes van onze is dermate, dat wij besloten hebben deze reclame ie verlengen HET SCHEELT TIENTJES!!! GROTE HOUTSTRAAT 103 TELEFOON 1I4É Sr V Na \^GFO' Aanvankelijk stonden het Provinciaal bestuur van Xoordholland en het Ge meentebestuur van Amsterdam een beetje onwennig tegenover de plannen om de tentoonstelling E 55 in Rotterdam te houden. Amsterdam toch, is de hoofdstad van het land. Deze schroom om mede te werken verandere spoedig in enthousiasme. Op de E 55 is Noord- holland vertegenwoordigd met twee in zendingen; één betreffende de stad Am sterdam en de ander die betrekking heeft op de rest van de provincie. Evenals de vleugel in het paviljoen Groei en Bloei van Stad en Land. Ge wijd aan de hoofdstad, is ook de vleu gel „Noordholland buiten Amsterdam" 24 m lang, 12 m breed en 4 m hoog. Tussen beide vleugels in ligt een mid denstuk dat het bloemencentrum Aals meer uitbeeldt. De bezoeker treft achtereenvolgens aan de onderdelen van de expositie, die betrekking hebben op het Gooi, Water land, Edam, Volendam, Marken, Mon nikendam, Westfriesland, de Wierin- germeer, de marinebasis Den Helder, het recreatiegebied van de Noordzee badplaatsen van Texel tot en met Zand- voort en tenslotte het complex IJ-mond. Het gedeelte dat gewijd is aan Haar lem ligt bij de ingang, omdat Haarlem de hoofdstad der provincie is. Men kan er een verkleinde St. Bavo aantreffen en de klanken van het orgel beluiste ren. Verder zijn 2 bekende Haarlemse industrieën vertegenwoordigd: de firma N.V. Joh. Enschede op de tentoon stelling worden echte bankbiljetten en postzegels gemaakt en Polygoon. Een grote maquette geeft een over zicht van het industriegebied van de Zaanstreek in vogelvlucht. Bijzondere aandacht wordt gewijd aan de distribu tie van voedingsmiddelen uit de Zaan over de gehele wereld. Alkmaar zou Alkmaar niet zijn, wan neer de stad op de E 55 geen nadruk Advertentie dat Uw hoed 't goed doet, dan is het advies dat elke heer U zal geven: Ga maar eens kijken bij anno 1896 KRUISWEG 72 - HAARLEM De angst voor de gevolgen van de H- bom-proeven grijpt steeds verder om zich heen. Geen wonder! Daling van de temperatuur op aarde, de mogelijk heid van een nieuwe ijstijd, misoogsten, hevige wolkbreuken en overstromingen ...dit zijn zo enige van de gevolgen die de Franse kerngeleerde dr. Noel Mar tin aankondigt en die „in beperkte ma te" al door de wetenschap zijn vastge legd. En dan zijn er de ontstellende ge volgen van de radio-activiteit die door haar langzame en verraderlijke stra ling vooral de komende generaties be dreigt. Geen enkele geleerde is in staat de ingrijpende veranderingen in de le vende organismen ten volle te overzien, (b.v. onvruchtbaarheid). Alle waarschu wingen van deskundigen, of verzoeken van bepaalde groepen, of leden van re geringen, om de H-bom-proefnemingen stop te zetten ten behoeve van een on derzoek in dezen, zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. Moeten wij dit langer lijdelijk aanzien en dit onheil over ons en onze kinderen laten komen? Het gaat allen zonder uit zondering aan, deskundig of niet, van welk raa, welke partij of overtuiging ook. het betreft de mensheid. Wij gewaarschuwden kunnen de ver antwoordelijkheid tegenover onze kin deren en alle onwetende millioenen niet ontlopen. Allen te zamen moeten wij onze stem doen horen door middel van bestaande organisaties, het Internatio nale Rode Kruis te Genève bv. (via het Ned. R. Kr.), de Maatschappij van Geneeskunde, de Ned. Ver. van Huis vrouwen, de Ned. Jeugdraad enz. Wil daarom ieder die de H-bom-proeven stopgezet zou willen zien zijn naam en adres aan ondergetekende opgeven om na overleg iets te ondernemen in boven genoemde zin? C.A.W.H. Hofstede Crull, Baan 39, Haarlem. Naschrift van de Redactie. De dreiging die het mensdom in deze jaren van de zijde der moderne bewa pening boven het hoofd hangt kan wor den weggenomen door middel van het streven naar ontwapening en vrede, zo als de Heilige Vader in zijn Paasrede tot de wereld heeft opgemerkt. De Paus noemde het aanwenden van de energie, voortkomende uit de kernreacties voor vreedzame doeleinden „een verblij dend teken". Maar Zijne Heiligheid heeft daarbij ook gewezen op „de geva ren, welker bestaan door de Genetica voor mogelijk gehouden worden" en die b.v. kunnen schuilen in de uitwerking van een verhoogde radioactiviteit, want de drempel, aldus de Paus, der biolo gische veiligheid is nog onbekend. „De schrik van misgeboorte en erger nog de beschadiging van het genetisch erlgoed zouden dan het signaal zijn van een opstand van de natuur tegen ge welddadige ingrepen." WU zvjn het dan ook met de inzendster eens, dat de geleerden en staatslieden een zware verantwoordelijkheid dragen. Het gaat uiteindelijk bij de toepassing van de moderne wetenschappelijke vin dingen om de eeuwige keuze tussen goed en kwaad. Daarbij zal de mens met zijn vrije wil zich moeten richten op het goede, op de geboden van God. Van deze verantwoordelijkheid zal men zich ook bewust moeten zijn bij het nemen van de proeven, die. zoals de Paus ook nadrukkelijk heeft vastgesteld, gevaren in zich bergen. zou leggen op de kaasproductie. De Waag is dan ook hier opgesteld. Het fraaie smeedijzeren hek van het Westfries museum in Hoorn represen teert Westfriesland. Het land van groen te. fruit, zaadteelt en bloembollen cultuur. Een kwart van het totaal der Nederlandse bloembollenproductie is afkomstig uit Westfriesland. Een maquette geeft de bouwactiviteit der laatste 10 jaren van de Marine-ba sis Den Helder weer. Alle schepen, die in die periode zijn vervaardigd zijn op verkleinde schaal te bewonderen. En ze kunnen echt varen. Uit de voor de tweede maal onder gelopen Wieringermeer, is na moeiza me arbeid het land herrezen; sym bool van ondernemingslust. Men vindt in dit gedeelte een model van het ge maal van Lely en van het raadhuis in Wieringermeer. Tevens is hierbij het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland betrokken, dat de energie le vert voor het bemalen van de polders. Het circuit van Zandvoort, het strand en de duinen als recreatiegebieden en alle elementen van sport en spel, van natuurschoon en vreemdelingenbezoek zijn evenmin vergeten. Weer een ander gedeelte geeft een beeld van de industriële ontwikkeling van de IJ-mond; de expansie der in dustrieën in Velsen, IJmuiden en Be verwijk met de vele problemen van stedebouwkundige aard, waarbij bijzon dere aandacht is besteed aan de wo ningbouw. Een grote zendlamp symbool van de radio en de televisie in 't Gooi domineert in het centrum van het Pa viljoen. Kortom, aan de representatie van Noordholland is op de E 55 het volle pond gegeven. Het was koud op Keukenhof. Een dun windje blies dwars door het nog wei nig groene bos en deed de bezoekers in hun jassen huiveren. Eigenlijk geen weer voor een bloemententoonstelling, ondanks het loffelijk pogen van een te schraal zonnetje. Toch was er feest op Keukenhof. Een folkloristisch festijn. Een stukje Friesland was voor één dag naar Lisse overgeplant. De pittoreske en kleurrijke nationale klederdracht vierde hoogtij. Zij deed de nog schui lende bloemenpracht alle mogelijke con currentie aan. De vergeleken bij het vorig jaar, niet talrijke bezoekers dromden dan ook te zamen op het terras voor het restau rant, waar de vele Friese gasten hun programma afdraaiden. Een bont af wisselend programma van volksliedjes en -dansjes, dat talrijke 'filmcamera's in beweging bracht. Meters celluloid snorden door de apparaten om dit kleur rijke en aantrekkelijke beeld te vereeu wigen. Jammer, dat het zo koud was... Anders hadden er veel meer kunnen genieten van het grappige schouwspel, dat de ringrijderij bood. Voor deze ge legenheid waren de tien sjezen glim mend opgepoetst en bijgeverfd, de zwar te Friese paarden glommen in hun glanzend tuig en de deelnemers, de mannen in het stemmige zwart met ho ge hoed en de vrouwen in hun geba tikte kledij, hadden het grootste ple zier. Terwijl de heren de teugels voer den trachtten de vrouwen de ring uit de hand te steken. Om half vier was er uitgemaakt, wie voor de oranje, rode, witte en blauwe linten in aanmerking kwam. Daarna kwam de Hindeloper groep weer aan de beurt met de melodieuze volkswijsjes en de dansgroep uit Ber- gum in nieuw Fries costuum. Klassie ker was de Skotsploech Ljouwert in tra ditioneel tenue met dansen als ijspolka, hofpolka en natuurlijk de zo bekende Skotse Trije. Deze groep besloot het programma met „Fryske Trou", een folkloristisch spel waarin enkele ty pisch Friese ambachten en sporten wer den uitgebeeld. Natuurlijk werd op de ze dag voor de gasten, die vele be langstellenden per extra trein hadden meegenomen, het genoeglijk onderons je niet vergeten. Om kwart over zeven ging het weer huiswaarts. Met de rijke herinnering aan een onvergetelijke dag op Keuken hof, waar de bloemen helaas buiten nog grotendeels verstek moesten laten gaan. Advertentie Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Telef. 116Ó7 Vakkundige behangers beschikbaar. De bekende jaarlijkse collecte ten ba te van de algemene strijd tegen de tu berculose zal dit jaar in Haarlem en Bloemendaal worden gehouden op Woensdag 27 April a.s. De tuberculose - bestrijding heeft mooie successen geboekt in de afgelo pen jaren. Willen deze successen be houden blijven dan moet de strijd met onverminderde kracht worden voortge zet. In de eerste plaats is hiervoor geld nodig en daarom doet het Comité voor de Emmabloemcollecte een ernstig be roep op allen om deze collecte te doen slagen. Offert daarom royaal als u op 27 April een speldje wordt aangeboden. En...voelt u voor het volkswelzijn en kunt gij u op 27 April enige uren vrij maken, helpt dar.' als collectant(e), gij kunt u hiervoor aanmelden aan het Con sultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41. De jaarlijkse plechtigheid van de kranslegging namens het Gemeentebe stuur van Bloemendaal ter herdenking van de ingezetenen dezer gemeente, omgekomen tengevolge van de tweede wereldoorlog, bij het Monument achter de N.H. Keerk te Bloemendaal zal ge schieden door de Burgemeester, Dr. D. H. Peereboom Voller op 10 Mei a.s. des morgens te 9.00 uur. Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer H. Boelsma, die nu employé 1 is. bij het P T.T.-bedrijf in dienst trad. Vele sprekers complimenteerden gister morgen de jubilaris met zijn. prachtige loopbaan. De heer J. W. van Schaick. directeur van het hoofdpostkantoor, sprak namens de directie en overhan digde een zilveren draaginsigne en een enveloppe met inhoud. Het jubileum fonds bood een armbandhorloge aan en een oud oorlogsvriend van de heer Boelsma beloofde hem een prachtig boekwerk over de bezetting, dat bin nenkort uitkomt. Maandagmiddag om tien minuten voor half drie heeft een brandje in de Rij- manege „Te Paard" aan de Herenweg te Heemstede vijftien balen stro in de as gelegd. De brandweer was het vuur binnen twintig minuten meester. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk een weggegooide lucifer. Evenals andere jaren organiseert ook deze keer de Politie Sportclub „Bloe mendaal" de bekende wandeltochten in de omgeving van Bloemendaal. Om te gemoet te komen aan vele wensen is dit jaar voor het eerst voor de jeugdige wandelaars een parcours van 10 km uitgezet. De tocht zal worden gehouden Zaterdag 23 April. De afstanden zijn 10 en 25 km. De start heeft plaats bij hotel „Vreeburg" Kerkplein 16 te Bloe mendaal, tussen 2 en 3 uur, terwijl het startbureau reeds om 1 uur is geopend. Allen, die de tocht met succes vol brengen, ontvangen een fraaie herinne ring. bestaande uit een gebruiksvoor werp. Verdere inlichtingen worden ver strekt door de heer W. Vleghert. Tet- terodeweg 21 Overveen en aan de kiosk op het Verwulft te Haarlem. De Haarlemse rechtbank heeft de 24- jarige chauffeur G. H., verdacht van diefstal van een taperecorder uit een villa te Bloemendaal, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. De officier van justitie had twee jaar geëist. De Haarlemse koopman H. van der L. die de taperecorder gekocht heeft, werd wegens heling veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. De 24-jarige musicus G. H. H., die het ge- stolene aan Van der L. ter hand heeft gesteld, kreeg een voorwaardelijke straf van een maand. Vier trawlers, drie loggers en 16 kot ters zorgden er Donderdagmorgen voor, dat de visafslag van IJmuiden werd voorzien van een totaal aanvoer van 5.695 kisten verse vis, 240 kleine kist jes haring, 75 kistjes kleine makreel, 665 stijve kabeljauwen en 3.500 kilo tong. Er waren 765 kisten haring, 1355 kisten makreel. 385 kisten koolvis, 500 kisten wijting, 670 kisten schelvis, 440 kisten radio en 180 kisten gul en ka beljauw. De prijzen waren Donderdagmorgen wederom laag. Voor een aantal soor ten vis was sprake van een licht her stel in het prijspeil. Grote schelvis deed 35,- tot 27,-, groot middel 38,- tot 26,-, klein middel 34.- tot 27,-, pen nen 34,- tot 26,- en braad 20,- tot 12,-. De braad was heel goedkoop met 11,- tot 8,- per kist van 50 kilo. Ha ring deed 14,50 tot 10,- en makreel 22,- tot 17,-. Schar werd verkocht voor 14.- tot 8,-, bot voor 11,- tot 8,-, wijting voor 15,50 tot 8,- per kist van 50 kilo. Grote wolf werd ver kocht voor 72,- tot 60,-, kleine wolf voor 38,- tot 27.-, grote tong noteerde 2.26 tot 2,10, groot middel 2,20 tot 2,00, klein middel 2,60 tot 2,50, tong 1 2,72 tot 2,64 en tong 2 2,32 tot 2,16 per kilo. Heilbot werd verkocht voor 2,70 tot 2,10 en tarbot voor 2,30 tot 1.90 per kilo. Klein middel schol deed 37,-, schol 1 32,- schol 2 22,- tot 18,- en schol 3 16,- tot 11,- per kist, van 50 kilo. Kabeljauw deed gemiddeld 212,- tot 60,- per kist van 125 kilo, grote leng 66.- tot 54,- grote witte koolvis 67,- tot 63,-, klei ne witte koolvis 25,- tot 21,-, grote zwarte koolvis 49,- tot 48,- en kleine zwarte koolvis 18,- tot 12,-. Voor de Vrijdagmarkt werd slechts gerekend op aanvoer van één trawler. De Vikingbank IJM 183 met 1300 kisten verse vis, waarbij 470 kisten verse ha ring, 350 kisten grote makreel, 200 kis ten kleine makreel, 220 kisten gul en blanke koolvis, 20 kisten schelvis en 40 kisten diversen. De trawlers besomden Donderdag: Allan Water IJM 34 18.600.-, Eveline IJM 116 19.000,- Maria van Hattum IJM 20 18.200,-. Gelria IJM 21 16.900,- en SCH 27 4.880,-. Om half elf Woensdagmorgen kwam op de Leidsebrug 'n personenauto in botsing met een bakkerskar. De oorzaak was, dat de auto die vanaf de Leidse- vaart linksaf de brug opsloeg, uit moest wijken voor een wielrijder. Hij kwam daardoor tegen de uit dè andere rich ting komende bakfiets terecht, waar van de berijder later over pijn in zijn been klaagde. De politie verzoekt ge tuigen van dit ongeluk, zich te melden aan het bureau van de Verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat te Haarlem. De eerste promotiewedstrijd van de R.K. Volleybalvereniging Vesmia voor een plaats in de dames tweede klasse is bijzonder succesvol geweest. Tegen het Aerdenhoutse A.V.C. reserveteam behaalden de Vesmia-meisjes een grote en zeer verdiende 3-0 zege, zodat de kans op promotie nu al zeer groot is voor de oud-leerlingen van Sancta Ma ria. De eerste game gaf een groot Vesmia-overwicht te zien (15-1), terwijl de tweede en derde game eveneens met ruim verschil werden gewonnen (15-3, 15-1). In de eerste klasse dames is Velox op de streep geklopt door het kam pioensteam van Die Raeckse. Ook dit jaar is de laatste er in geslaagd de kampioenstitel te prolongeren, hetgeen een zeer verdiende beloning is. Hoewel de Velox-dames nog theore tisch de titel konden veroveren, ging deze kans reeds gedeeltelijk verloren door het onverwachte gelijke spel tegen Rapiditas, welk laatste team hiermede zeker een mooie prestatie leverde. Die Raeckse had door deze onver wachte Velox-nederlaag een bijzonder gemakkelijke taak. Middels een 4-0 zege tegen de Blinkert grepen zij de kampioenstitel met groot machtsvertoon (4-15; 2-15; 5-15; 5-15). Het herenteam van HBC heeft zich een eerste klasser waardig getoond en de wedstrijd tegen Die Raeckse 3 met ruim verschil gewonnen (4-0). De uitslagen luiden: Dames: VeloxRapiditas 2-2, Blin kertDie Raeckse 0-4, AVC 2Vesmia 0-3. Heren VCK—Rapiditas 3-1, PSVH— HVS 2 3-1, Die Raeckse 3—HBC 0-4, Leonidas 2Gios 1-3. PSVH 2Rapidi tas 2 3-1, SpaarnestadVelox 2 2-2, Santpoort 2Blinkert 3 1-3. PWN 2 AVC 1-3, Gios 2—OVRA 2 3-1, Die Raeckse 4Stampers 2-2, BWTSant poort 3 1-3, OSS—-Leonidas 0-4, VCR 2 —Blinkert 1-3, HBC 2—HVS 3 3-0. Rudolf Bakker heeft gedaan wat hij kon, om zich Kj zijn naar Austra lië geëmigreerde ouders te voegen, maar hij zal eerst naar Nederland moe ten terugkeren, om als gewoon immi grant dit land binnen te komen. Hij ziet nu wel in, dat weglopen van een schip niet de juiste weg is en een zwemtocht van twee en een halve mijl naar de kust evenmin. Woensdag, toen het Nederlandse emigrantenschip „Joh; n van Olden- barnevelt", van welks bemanning hij deel uitmaakt, de haven van Melbour ne nog maar pas had verlaten, sprong hij overboord en trachtte zwemmend Het ligt in de bedoeling van de voor zitter der Tweede Kamer om, indien omtrent de wetsontwerpen tot wijziging var de belastingen en het ontwerp tot wijziging van de Huurwet tijdig eind verslag zal zijn uitgebracht, aan de Ka mer voor te stellen deze ontwerpen in de vergadering van Dinsdag 26 April aan de orde te stellen. Een grote Amerikaanse levensverzeke ringmaatschappij heeft haar vertrouwen getoond in het door dr. Salk gevonden vaccin tegen kinderverlamming door de premies op persoonlijke en gezinszieken- huiskostenverzekeringen met gemiddeld vijf percent te verlagen. land te bereiken. Hij had al twee en een halve mijl afgelegd in de Port Phillip Bay, de haven van Melbourne, toen de bemanning van een motorboot van de douane hem uit het water trok. Toen gaf Rudolf het maar op. Voor het vertrek van zijn schip had de 24-jarige Nederlandse zeeman sa men met een ander lid van de beman ning, de 27-jarige Peter van der Steeg, het schip in het geheim verlaten met het voornemen in Australië te blijven. De politie bracht hen later weer aan boord. De mannen, die Rudolf Bakker uit het water trokken, hadden bewonde ring voor zijn zwemprestaties, want hij had na twee en een halve mijl nog een flink tempo. „O, het was geen kunst", zei Rudolf, „tijdens de oorlog heb ik een keer twaalf mijl gezwom men". De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Donderdag de 20-jarige A. L. uit Zoe termeer en de 32-jarige L. G. uit Rot terdam ieder veroordeeld tot vier jaar c- zes maanden gevangenisstraf met a**rek van voorarrest. De 24-jarige H. de V. uit Rotterdam werd tot drie jaar met aftrek veroordeeld. Deze drie mannen, allen zeelieden, hadden op 14 Januari een roofoverval gepleegd op de kassier van Brinkers' Roomboter- en margarinefabriek N.V te Zoetermeer. De overvallers stalen teen een bedrag van ruim f 14.000. De officier van Justitie had tegen L. en G. ieder zes jaar en tegen De V. drie jaar gevangenisstraf gerequireerd. Advertentie 6 jaar 29.75 Telefoon 15438 - Haarlem-Noord Mevr. S. M. W. H. Penard, collectrice van dje Nederlandse Staatsloterij, heeft de schrik van haar leven beleefd. In haar woonark „Vrouwe Fortuna" aan de Nicolaas Witsenkade te Amsterdam ver voegde zich een heer, die haar verzocht hem een loterijbriefje te verkopen. Toen zij zich even omdraaide om aan dit verzoek te voldoen, duwde de man haar in de rug, greep de aanwezige con tanten en sloot haar vervolgens op in haar kantoortje. Daar de verkoop van de briefjes j.l. Dinsdag begonnen is en de belangstel ling voor de Staatsloterij nog steeds stijgt, had zij een flink bedrag in huis. Naar schatting bedraagt de buit circa 4700. Van de dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. „Vrouwe Fortuna" is mevr. Penard niet bijster welgezind geweest. Uit de jongste opgave van contracten, welke de ministeries van Oorlog en Marine met Nederlandse ondernemin gen hebben gesloten, blijkt, dat bij de Hollandsche Draad en Kabel te Amster dam voor f 4.539.428 opdrachten werden geplaatst voor sterkabei en kabelver lengstukken. Het waren vooral zielzorglijke over wegingen, die wijlen kapelatn W. Witte- nian te Haarlem in 1905 het initiatief deden nemen tot oprichting van de Ne derlandse R.K. Bond van Ziekenverple- genden „Salus Infirmorum". De katho lieke verpleegsters in neutrale zieken huizen hadden een speciale zielzorg no dig, terwijl eveneens bevorderd moest worden, dat katholieke gezinnen door katholieke wijkverpleegsters verzorgd werden. Spoedig echter begon de bond zich ook te occuperen met materiële zaken en thans na een halve eeuw kan gezegd worden, dat zowel de geestelijke als de stoffelijke belangen van de katholieke verplegenden goed behartigd zijn. Hoezeer dit gewaardeerd wordt, blijkt wel uit het feit, dat tach tig procent van. alle katholieke verpleeg sters en verplegers lid is van de jubi lerende bond. Vooral de laatste jaren is de groei opmerkelijk groot geweest; in 1947 waren er 2580 leden, thans ziin het er bijna 5800, verdeeld over 48 af delingen en werkzaam in ziekenhuizen, wijkverpleging, schoolartsendiensten, G.G.D.'s, bedrijfsgeneeskundige diensten en particuliere verpleging. Hoewel de religieuze verplegenden in een afzonder lijke bond georganiseerd zijn, is „Salus Infirmorum" de grootste van de acht organisaties, die in federatief verband samenwerken. In de loop der jaren heeft de bond allereerst de opleiding van verpleegsters in katholieke ziekenhuizen bevorderd. Voorts werd geijverd voor verbetering van de godsdienstige en technische vor ming en vonden acties plaats voor een behoorlijke rechtspositie, bescherming van het diploma en wering van onbe voegden. Ook werd herhaaldelijk actip gevoerd voor salarisverbetering en een pensioenregeling. In de nabije toekomst zal het laatste punt de onverminderde belangstelling van de bond behouden, evenals de verbetering van de gehele „Ex-koning Farouk zit aan de grond en zoekt een baantje, maar zelfs Italiaanse royalisten willen hem niet in dienst nemen," zo beweert althans het Italiaanse weekblad „Tempo", dat nogal wat belangstelling heeft ge wekt met zijn sterke verhalen over het doen en laten van de ex-monarch in Italië. De journalist Lello Bersani, schrijver van het bewuste artikel, laat Farouk uitvoerig vertellen over verschillende aspecten van zijn leven. Volgens Bersani heeft Farouk gezegd, dat hij naar Italië was gekomen met slechts 600 pond in zijn zak en zonder de juwelen en buitenlandse reserves, die hij volgens berichten ten tijde van zijn abdicatie gehad zou hebben. Farouk legde omstandig uit, dat hij in Oosterse stijl heeft kunnen leven bij de gratie van een hoog personage van Mohamme daanse godsdienst, die hem geld had gegeven, doch welke bron was opge droogd na de dood van de weldoener, een jaar geleden. Bersani vertelt dan verder, dat Farouk hem in een Romeinse club in vertrou wen om de namen van industriëlen of zakenlieden had gevraagd, die de ex- monarch aan een baan zouden kunnen helpen. Bersani nam tenslotte de zoon van een groot-industrieel mee naar de villa van Farouk. „Uwe majesteit zal zich realiseren dat wat u vraagt niet gemakkelijk is", zei de zoon van de industrieel beleefd. „Dat begrijpen wij", antwoordde Farouk glimlachend. „Wij zouden minstens moeten weten wat uwe majesteit graag zou doen", verklaarde de jonge graaf weer even beleefd. „Dat zouden wij zelf ook wel willen weten", antwoordde Farouk. „Een feit is, dat wij ons in de noodzaak bevinden op de een of andere manier voor de toekomst van onze kinderen te zorgen". De jonge graaf zei tenslotte, zeer be leefd, dat hij niets kon beloven, maar dat hij zou zien wat hij kon doen voor de 35-jarige ex-monarch, wiens voor naamste kwaliteiten zijn dat hij vijf talen spreekt en op zijn manier een charmeur van een kwalijke reputatie pleegt te zijn. De jonge edelman deed Farouk nog hoop vatten met de mede deling, dat zijn vader een royalist was, maar het bleek, dat de royalistische pa geen gaatje zag voor de massief gebouw de Egyptische balling. „Wij hebben niets anders verwacht", zei Farouk, min of meer zuur, toen journalist Bersani hem het nieuws mededeelde. Bersani onthult tenslotte dat de ge schiedenis met het baantje kwam, vóór dat Farouk uit zijn luxueuze villa in de Italiaanse heuvelen trok en omstreeks Kersttijd zijn drie dochters en het prinsje Fouad naar Zwitserland over bracht. Toen hij geen baantje vond en besloot zijn onkosten te besnoeien, zei Farouk, dat het leven hem bijna alles had gegeven en dat hij het nu dus wel met wat minder luxe kon doen. Hoewel Farouk op soberheid heeft omgeschakeld, meent hij toch nog wel, dat hij precies genoeg heeft om „een gepast leven te leiden" „maar", zegt de ex-monarch, „men kan mij nog altijd voor een baantje krijgen". Woefisdagavond is in café-restaurant v. d. Lei aan de Parklaan een begin ge maakt met de wedstrijden om het kam pioenschap van Haarlem klein biljart libre. H. Ketel van „Groenendaal" uit Heemstede noteerde het beste gemid delde. De uitslagen luiden: C. Hellingman 141 27 26 5.22 0 H. Ploeg 250 27 51 9.55 2 H. Ketel 250 18 53 13,88 2 W. Luiten 140 18 38 7.77 0 C. Hoek 250 34 46 7.35 2 J. Koster 237 34 31 6.97 0 H. Oomen 250 56 49 4.46 1 C. van Hemert 250 56 24 4.46 1 Vrijdag 15 April Hoog water: 8.48 u. en 21.25 u. Laag water: 3.56 u. en 16.30 u. Maanstand: laatste kwart. 12.00 u. Zaterdag 16 April Hoog water: 9.53 u. en 22.39 u. Laag water: 4.52 u. en 17.41 u. rechtspositie, inclusief waar nodig een betere behuizing. Daarnaast zal de herziening van de opleiding, speciaal wat de mannelijke verplegenden be treft, en van de voortgezette opleiding een belangrijk punt van activiteit uit maken. Het bestuur, sedert 1948 onder leiding van zr. L. Siebers, staat voor een steeds toenemende taak, niet alleen omdat het aantal leden toeneemt, maar vooral om dat de verpleging gelijke tred moet hou den met de zich snel evoluerende me dische wetenschap. In dit licht moet het voorstel gezien worden, dat tijdens het Zondag, Maandag en Dinsdag te houden congres in Nijmegen aan de or de komt, om de contributie van 14 op 20 gulden per jaar te brengen. Het congres wordt gewijd aan de ontwikkeling van de taak der katholie ke verplegenden in de huidige gezond heidszorg en aan de levensbeschouwe lijke achtergrond hiervan. De plenaire zittingen en groepsbesprekingen zullen afgewisseld worden met minder zware programmapunten, zoals een show van de nieuwste verpleegstersuniformen voor ziekenhuizen en wijkverpleging. Het congres begint met een pontificale Hoogmis, opgedragen door de aartsbis schop-coadjutor, mgr. dr. B. J. Alfrink. Door een prachtige 7-3 overwinning op IVA uit Den Helder heeft Togido het overgangs-klasserschap behaald. Het kostte de Jansstraatbewoners niet veel moeite deze zege in de wacht te slepen, want toen het beslissende punt al waS gevallen, hadden de Heldenaren nog geen enkel tegenpunt kunnen boeken. Van Abbevé en Van Eyk hadden toen ieder voor twee punten gezorgd en Voogt voor één. Hierna verloren v. Eyk en Voogt elk eenmaal, maakte Voogt er 6-2 van, werd de laatste partij van Abbevé cadeau gegeven, en werd net door het dubbelspel 7-3. Togido eindigde dus ongeslagen als nummer één in deze promotiepoule. ge" volgd door het Amsterdamse Bempa, dat dus in de overgangsklasse blijft. Het door de ver. Togido georgani seerde eieren-tournooi is een overwin ning geworden voor R. Voogt, die de finale Sleper klopte. H. Idzinga had een uitstekende dag en won zowel de tweede als de derde klasse. Th. Hart werd tweede in de tweede klasse, in de derde klasse was die prijs voor G. Boot en de derde voor W. Klein. De prijs winnaars in de vierde klasse waren: 1. P. Silvis. 2. J. Luining, 3. Wijkhui zen. Mevr. Wolters verraste bij de da mes door de finale van mevr. v. d. Putten te winnen. In de vierde klass® won mevr. Klein, tweede werd mej- Linting. De Kajotters en Jong-Kajotters valt Santpoort geven Zondagavond 8 uur ih „Zomerlust" een ouderavond. De jon gens komen met een vrolijk spel in dri® bedrijven, getiteld „Een geslaagde gene rale" en na afloop volgt een gezellig bal- 4C&-JS Nu kunt U ook nog profiteren van onze LAGE PRIJZEN VOORBEELD: DIVANCOMBINATIES, bestaande uit: divanbed, matras k. met spiraaldek, 15 jaar garantie 68.40. U betaalt thans f 61.60 LEDIKANT MET VOETBORD, MATRAS KUSSEN, SPIRAAL- DEK samen 76.80. U betaalt f 69.26 Ook op BEDSTELLEN, DEKENS, LEDIKANTEN, SPIRALEN, OPKLAPBEDDEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4