SPORTIEF PLAKBOEK Van Dam en Dame- d" met melk meer mans weer de oude Ook zesde partij tussen Smyslov en Geiler eindigt in remise m i 500caramboles in 2 beurten Kansen Haarlemse clubs op de hoofdklasse niet verbeterd Moeilijke klip voor D.E.M. en H.B.C. De Paashaas was tevreden Bijna dertig millioen Europese voet balliefhebbers spekken de belasting- pot - Bijgelovige voetballers willen het veld niet op Coppi heeft een nieuwe rivaal gevonden Van stukken tij* en schijven Nederland leidt te Mont Pellerin krijgt berisping Kees de Ruyter is SCHOLTE NOG BOVENAAN J Gelijk het veld op m m m m J Na Bartali-Coppi nu Coppi-Bobet Nieuwe sportcommissie bij de K.NZ.B. Om Russische schaaktitel KINDERPRIJSVRAAG ZATERDAG 16 APRIL 1955 PAGINA 4 abcdefgh. abcdefgh. Amsterdams elftal V5 o /[o 1 Grote Prijs van Eibar Jan Nolten laatste in tweede etappe COPP/ BOBET Oplossing kruiswoordraadsel van Vrijdag Ruim 27 mlllioen Europeanen spe len elke week in de voetbalpool. Met inzetten zo laag als 40 Neder landse centen en prijzen zo vet als verscheidene honderdduizenden Neder landse guldens, is het spelletje van ra den van voetbaluitslagen een groot tijd verdrijf geworden. In Spanje is het spelen in de „Qui- nielas" een nationale hartstocht, die al leen door het bezoek aan de stierenge vechten overtroffen wordt. In Finland trekken rendieren door de poolnacht om pakken formulieren van de pool naar de noordelijkst gelegen lo- terjjkantoren ter wereld.te brengen. Achter het IJzeren Gordijn is het wed den op voetbaluitslagen de enige wet tige manier om de „ijzeren wet" van het communisme te overtreden: dat nie mand geld zal verdienen zonder zwoe gen. In Italië stond de gehele natie op zijn kop toen een koffiebrander en de kas sier van een boekwinkel de grootste voetbalpoolpot van alle tijden wonnen, ruim 243 millioen belastingvrije lires. In het progressieve Scandinavië wor den de winsten uit de voetbalpool ge leid naar fondsen voor de ontwikkeling van de wetenschap. En in Frankrijk en Nederland zijn voetbalpools buiten de wet omdat ze „immoreel" zijn. Het georganiseerd wedden op voetbal uitslagen is in 1928 in Engeland be gonnen, maar heeft zich pas na de oor log over het grootste deel van het con tinent verspreid. De voetbalpools in vijftien Europese landen hebben thans een omzet van ruwweg twee milliard gulden per jaar. De helft ervan wordt terugbetaald als prijzen onder de naar schatting 27 millioen mensen, die elke week een bedragje storten bjj hun voor spelling van wedstrijden voor de komen de Zondag. De inzetten variëren van 40 cent tot de verscheidene honderden guldens vein beroepsspeculanten. De aantrekkingskracht van de pool is zo groot dat zelfs communistis'che dictaturen hem niet hebben weten te onderdrukken. Kort nadat in Tsjecho- Slowakije de communisten het bewind n handen kregen, maakten zij bekend dat de voetbalpool werd opgeheven om dat deze een middel was om geld te verdienen zonder te werken. Verwacht was dat dit besluit een precedent zou scheppen voor de gehele communisti sch;; wereld, maar in recente berichten van achter het ijzeren gordijn wordt gezegd dat door de staat geëxploiteer de voetbalpools een welkome verster king zijn van de staatskas. Op de for mulieren van de communistische voet- oalpools komen zelfs Westerse (Itali aanse) wedstrijden voor. Hongarije en Roemenië zijn niet de snige landen waar de staat een stevige orok van het pool-geld bemachtigt. Wet uitzondering van Noorwegen, waar de pools werken op niet-winst basis en ie opbrengst gebruikt wordt als subsi dies voor amateursport en wetenschap, worden de bruto inkomsten van de pools of de prijzen belast met gemiddeld 25 procent. De jaarlijkse belastinginkom sten uit de voetbalpools in Europa wor den op 475 millioen gulden geschat. De enige West-Europese wetgevers die de verleiding van het aanboren van deze nieuwe belastingbron hebben weerstaan zijn die in Frankrijk en Ne derland. In Engeland is het anders. Daar heeft men de oudste voetbalpools ter wereld, de grootste wekelijkse geldelij ke omzet, het grootste aantal deelne mers per hoofd vande bevolking en de grootste particuliere poolfirma: Littlewoods, die meer dan 50 procent van deze markt in handen heeft. Naar schatting 10.000.000 Engelsen op een totale bevolking van 50.500.000 spelen iedere week in de pool en steken er naar schatting 58.000.000 pond sterling per jaar in. De prijzen zijn de moeite waard. Een Londenaar, wiens naam nooit onthuld is, toucheerde vorig jaar 104.417 pond. De Britse pools zijn particuliere on dernemingen en werken voor eigen winst. In de meeste landen op het con tinent echter zijn de pools eigendom van de staat of staan onder contróle van de staat en een flink deel van de inkomsten gaat naar de sport terug als subsidies voor de bouw van stadions en sportbeoefening van de jeugd. Het dagelijks bestuur van de foot ball-league van Noord Ierland zal op 29 April in Belfast vergaderen om een eind te maken aan een bijgeloof dat Dinsdag te Windsor Park een competitiewedstrijd tussen Linfield en Glenavon met tien minuten heeft vertraagd. De vertraging was een gevolg van de weigering van Linfield om het eerst het veld op te gaan, omdat dit ongeluk zou brengen. Toen de spelers van Gle navon dit hoorden, wilden ook zij niet de eerste ploeg zijn die de kleedkamers zou verlaten. Zo stonden de beide ploegen in de gang die naar het veld leidde, en beide weigerden de kop te nemen. Toen het publiek ongeduldig begon te worden en de scheidsrechter manend floot, beslo ten de ploegen naast elkaar het veld te betreden, tien minuten na het tijdstip dat de wedstrijd had moeten beginnen. Linfield won met 20, maar, zo ver klaarde een official van de league: „Wij zullen dit schandelijk muisje een staart je geven. Het is al eerder te Windsor No. 18 PROBLEEM VAN G. GUIDELLI. Wit geelt in 2 zetten mat. 16. Le4 h6, 17. Ph7 Kh8, 18. Lh6:l f5 (De loper mocht niet genomen worden wegens het volgende P16 met mat ol dameverlies), 19. e£6: gh6:, 20. 17! (Het slot van de partij wordt zeer Interes sant), Lf721. Pf8: T18:, 22 T16 Dd6, 23. Td6: cd6:, 24. Df4 Kg7, 25. Tafl en zwart geeft het op. No. 19 PROBLEEM VAN A. ELLERMAN Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Ka6. Dd6, Ta4, Th4, Lg8, Lh8. Pd4, Pe8, pionnen e2, e3, 12. Zwart: Ke4, Dhö, Tf8, Tg6, Lbl, Pf4, Pg4, pionnen b5, d7, f3, g5. Oplossing probleem no. 17 van W. I. Kennard: Kc6! Beide torens kunnen nu op d6 slaan met schaak; mat volgt door Ld6:. WEENSE PARTIJ Wit: dr. Perlis. Zwart: Salwe. I. e4 es, 2. Pc3 Pf6, 3. f4 d5, 4. fe5: Pe4:, 5. Pf3 Lb4, 6. Le2 Fc6, 7. 0-0 0-0, 8. Del Le6 (Beter is 16. waarop wit weliswaar een pion kan winnen met 9. Pe4: de4:. 10. Lc4t Kh8, 11. De4:, maar daartegen over staat dat zwart prachtig aanvals- spel krijgt). 9. d3 Lc5+, 10. Khl Pc3:, II. bc3d4!, 12. Dg3 Te8 (Zwart had beter Kh8 kunnen spelen), 13. Pg5! Lf8 (De c-pion mag niet genomen worden wegens: 14. Pe4 Le7, 15. Pf6t Lf6:, 16. ef6: g6, 17. La3 en de zwarte stelling is onhoudbaar), 14. c4! Dd7, 15. Lf3 Pd8, PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS. No. 2115 van Joh. v d. Boogaard te Rotterdam. ZZZZ Z42 Wit: Kg2, Del, Td7, Tf3, Lc6, Lg7, Pc5, Ph4. Zwart: Kd4, Dd6, Td8, Tg5, La5, Ld5. Pe5, pionnen a4, f4, f5, g3. Tot slot voor de liefhebbers van meer- zetten nog een probleem. No. 20 van S. Loyd: Wit: Kbl, Dh7, Lgl, Pf3, Pf4, pion nen e4, g2, h2, h6. Zwart: Khl, Pb7. Wit geeft in 3 zetten mat. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan A. Perquin, Marnix- kade 104 te Amsterdam-C. PROBLEEM VOOR BEGINNERS. No. 355 van H. J. C. A. Nunnink te Delft. Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen Ingezonden worden tot 15 Mei a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2108 van H. J. C. A. Nunnink te Delft. Wit speelt naar: 37-31, 42, 22, 40. 29 en wint. Een niet moeilijk, maar heel mooi probleempje in ideale stand. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 355 en 356 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 Mei a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 351 van J, Tuyn te Heemskerk. 22-28, 17x37, 48-42, 37x48, 49-44 48x30, 35x2, 11-16 of 17, 2-13 en wint. Het slagje in deze zetting is wel aar dig, doch vrij gemakkelijk en het geheel heeft te veel franje. DITJES EN DATJES Naar aanleiding van de opmerking van enkele oplossers betreffende het pro bleem voor beginners onder nummer 339 schreef de auteur, de heer C. C. H. Swinkels te Schiedam, dat het euvel zeer eenvoudig is weg te nemen door de gehele stand één vak naar rechts te verplaatsen. Ook kan het geheel zgn. gespiegeld worden, dus naar de andere helft van het bord gebracht worden. In het Maart-nummer van de „Proble mist" roept de heer G. W. Zonneveld te Hillegom, Mariastraat 12, alle proble- misten op om hun motieven en eindstan den die nog niet of na 1950 zijn gepubli ceerd en niet aan de heren Burggraaff, v d. Kuilen of Nierop ter registratie zijn ingezonden, vóór 1 Juli a.s. aan hem toe te zenden teneinde opgenomen te wor den in de nieuwe, door hem samen te stellen motievengids. Dit boekwerkje zal 7 8000 standen bevatten, onderverdeeld in 4 deeltjes en is onmisbaar voor elke problemist De oplaag is .zeer beperkt en het is raadzaam om nü reeds te bestellen door toezending van I 1.voor het eerste deel. COMBINEREN OP HET DAMBORD door F. Raman Bij de uitgeverij Breughel te Amster dam is verschenen een handig boekje onder bovenstaande titel. Het zeer mooi en in overzichtelijke stijl uitgevoerde boekje bevat een keur van combinaties en is geschikt zowel voor beginners als gevorderden. Het logisch opbouwen naar de combinatie in het spel zal voor me nigeen eep openbaring zijn; daarom zal men niet alleen genieten doch tevens leren. gebeurd, maar Dinsdag liep het de spui gaten uit." Er is weer het nodige leven in de wieler-brouwerij. En natuurlijk, hoe kan het eigenlijk anders? Fausto Coppi heeft ervoor gezorgd. Cop pi was de laatste tijd n arm mens'. Arm, want hij had geen rivaal meer. De oude, veertigjarige Bartali had den volke la ten weten, dat het voor hem tijd gewor den was om van de oude dag te p o- fiteren en dat betekende, dat hij alleen maar meer als toeschouwer te vinden zou zijn bij wielerwedstrijden. In Italië zelf was er geen rivaal voor Coppi. Dus naar het buitenland gekeken en wie was er nu een geschikter tegen stander dan Louison Bobet, idool van heel de Franse natie? Welnu, Louison heeft het geweten, dat Coppi bestaat. Het gebeurde Zondag; in de wedstrijd ParijsRoubaix. Coppi speelde zijn be faamde spelletje, waarvan hij Ie fijne trekjes heeft geleerd in de jarenlange strij 1 met Bartali. Coppi streefde slechte één doel na. Hij moest uiteinde lijk hoger geklasseerd staan d„n Bobet. Coppi behoefde dus niet te winnen. Dat deerde hem geenszins. Maar Bobet mocht in geen geval winnaar worden. Bobet heeft het loodje moeten leggen. Een volledig gedesillusionneerde Bobet is van zijn fiets gestapt aan de finish in Roubaix. In een interview heeft hij in plastische termen zijn mening over de rit uiteengezet. „Coppi heeft me ge treiterd", zo begon Bobet. Hoe dat ging? Luistert U maar. „Regelmatig kwam hij naast me rijden en keek me dan, met een satanisch glimlachje van terzijde aan. Daardoor heb ik zeker veertig procent van mijn veerkracht verspeeld. Als wij geen wereldkampioe nen zouden zijn geweest, had ik hem een klap gegeven. Door Coppi heb ik ParijsRoubaix verloren. Hij heeft dat van het begin af gewild, ook al zou hij zelf niet de eerste plaats behalen." Zo is het, dat hebben wij Dinsdag in ons verslag al laten merken, inderdaad gegaan. Forestier heeft gewonnen, maar dat deerde Coppi niet. Hij moest alleen maar boven Bobet geklasseerd worden. De Fransen zoeken nu een pleister op de wonde. Zij doen het voorkomen alsof Forestier Coppi en Bobet heeft versla gen. Bijgaande tekening beeldt dat uit, maar helemaal waar is dat toch ook niet. Bobet zelf spreekt het tegen. Want hij heeft in hetzelfde interview ver klaard, dat zowel hij als Coppi geen enkele poging hebben ondernomen om Forestier in te halen, terwijl het heel goed gekund had. Zij wilden een neder laag in de strijd om de eerste plaats helemaal niet riskeren. Waarvan acte. De uitslagen van de partijen gespeeld in de derde ronde van het Clare Bene- dicttournooi te Mont Pellerin luiden: NederlandBelgië 3y EuweDunkelblum 1—0, Prins Wil- laert 10, KramerLemaire 10, BouwmeesterLimbos y2y. ZwitserlandItalië 1(voorlopig), (twee afgebroken partijen). Oostenrijk Engeland 22. Voor de eerste ronde werd de afge broken partij tussen Paoli en Limbos (ItaliëBelgië) uitgespeeld. De partij eindigde na 89 zetten, welke elf uur in beslag namen, in remise. De definitie ve uitslag van de ontmoeting Italië België werd hierdoor 22. Ook voor de tweede ronde werd een aantal afgebroken partijen verder ge speeld. BelgiëOostenrijk eindigde daardoor in een overwinning van 31 voor de Oostenrijkers. Doordat Prins en Bouwmeester re mise bereikten, resp. tegen Szabados en Paoli, werd de uitslag van de ont moeting ItaliëNederland 22. De stand na de derde ronde luidt: 1. Nederland 8 punten. 2. Oostenrijk Ty pnt. 3. Zwitserland 6 pnt. en 2 af- gebr. partijen. 4. Italië 5 pnt. en 2 af- gebr. partijen. 5. Engeland 4 pnt. 6. Bel gië 3% pnt. Het bestuur van de KNZB heeft de nieuwe sportcommissie benoemd. Deze ziet er als volgt uit: J. Armbrust (Am sterdam) voorzitter; W. J. den Boer (Gouda) vice-voorzitter; mevr. P. Es- cabache-van Noordwijk (Utrecht) secre taresse; B. Planjer (Utrecht) tweede secretaris; J. E. Buiskool (Groningen), J. M. van Duyne (Den Haag), D. J. Gerritsen (Boekelo), H. P. Velthuis (Apeldoorn), en C. de Vos (Breda), leden. De samenstelling van het Amsterdam se elftal dat op Woensdagavond, 27 April, in het Olympisch stadion zal spelen tegen Berlijn is als volgt: Doel: Pieters Graafland (Ajax), ach ter: Mesman (Amsterdam) en Boskamp (Amsterdam), midden: Corbran (Am sterdam), van Houten (Amsterdam), en van Dijk (Ajax), voor: Tolmeyer (Am sterdam), van Lent (BI. Wit), Gallis (Amsterdam), Dahrs (BI. Wit) en van der Wel (Ajax). Advertentie HJHJ Publicatie Nederland. Zuivelbureou, Gravenhage m Henriksen, de doelman van het Deen se elftal, heeft een berisping ontvangen van de Deense Voetbalbond. De reden hiervan is, dat hij na afloop van de onlangs in Amsterdam gespeelde wed strijd tegen het Nederlandse elftal, voor de Deense radio een nabeschouwing van de wedstrijd heeft gegeven. Hij schreef bovendien een artikel in een van de dagbladen. De bond heeft nu besloten, dat internationals voortaan geen verslaggeverswerk mogen doen. Dit besluit zal echter wellicht alleen van toepassing zijn op spelers, die de sportjournalistiek als bijverdienste be oefenen. Voor Lundberg b.v., de aan voerder van het Deense elftal, zal het waarschijnlijk niet gelden. Deze inter nationale voetballer en handballer, al jarenlang een succesrijk schrijver, is in vaste dienst van het dagblad „Socialde- mokraten". De tweede etappe van de wegwed strijd om de Grote Prijs van Eibar, Eibar-Vitoria-Eibar is gewonnen door de Spanjaard Bahamontes, die de sprint won vóór zijn landgenoten Emi- lio Rodriguez en Gomez Bel Moral. De drie Spanjaarden noteerden allen de zelfde tijd, 7 uur 14 min. 56 sec. over de 227 km, doch Bahamontes ging het eerst over de finish, gevolgd door Ro driguez en op de derde plaats Gomez Bel Moral. Onze landgenoot Jan Nolten kwam als laatste aan met een tijd van 7 uur 46 min. 4 sec. Onder enorme belangstelling is te Moskou de zesde partij van de match tussen Smyslov en Gelier gespeeld. De grootmeesters hadden in de vorige ronden ieder 2y punt behaald, zodat deze laatste ontmoeting beslissend zou kunnen zijn. Bij de 41ste zet werd de ze partij echter afgebroken, zodat een eventuele beslissing vandaag bij het be- eindigen van de partij kan vallen. Wordt het weer remise, dan wordt de match voortgezet. Geiler speelde ditmaal met wit. Voor de eerste negen zetten gebruikten de beide spelers nog geen vijftien minu ten, maar de tiende zet kostte Smys lov meer dan veertig minuten. Zwart zag zich gedwongen zijn oorspronke lijke plannen op te geven en naar een nieuwe ontwikkeling van zijn stelling uit te zien. Bij de zestiende zet was de positie op het bord spannend, gewor den. Wit had toen reeds, lang getracht druk uit te oefenen op de vijandelijke Dame-vleugel, maar slaagde daar niet in door de knappe verdediging van zwart. Met enkele zetten begon Smyslov toen de koningsvleugel aan te vallen door snel op te trekken met zijn dame en de pion op de f-lijn. Gelier forceer de een afruil van de dames waardoor de stelling iets vereenvoudigd werd, maar zwart bleef met een paard het middenveld beheersen. Bij de daaropvolgende zetten, waar bij de spelers in tijdnood waren, be haalde geen van beiden een beslis send overwicht. Na de 41ste zet van wit werd de partij afgebroken. De partij had het volgende verloop: Gelier: wit. Smyslov: zwart. 1. d2d4, d7d5. 2. c2c4, c7—c6. 3. Pgl—f3, Pg8—f6. 4. Pbl—c3, d5xc4.. 5 a2a4, Lc8—f5. 6. e2—e3, e7—e6. 7. Lflxc4, Lf8b4. 8. 0—0 Pb8—d7. 9 h2 h3, 0—0. 10. Pf3h4, Lf5—e4. 11. Pc3 xLe4, Pf6xPe4. 12. Ph4—f3, Dd8—e7. 13 Ddl—c2, Pe4—f6. 14. a4—a5, a7—a6. 15. e3e4, e6—e5. 16. Tal—a4, c6—c5. 17. d4d5, De7—d8. 18. Lel—d2, Lb4x Ld2. 19. Pf3xLd2, Pf6—e8. 20. Lc4—e2, Pe8d6. 21. Tfl—al, g7—g6. 22. Ta4— a3, Dd8h4. 23. Ta3—g3, f7—f5. 24. Dc2 a4, Ta8d8. 25. efxf5, Dh4xDa4. 26. TalxDa4, Pd6xf5. 27. Tg3—c3, Pf5—d4 28. Le2fl, Tf8—f4. 29. Ta4—c4, Pd4— b5. 30. Tc3e3, Tf4—d4. 31. Tc4—c2, Kg8—g7. 32. Lflc4, Pb5—d6. 33. Lc4 b3, Pd6—f5. 34. Te3c3, Td4—b4 35. Tc3—c4, Tb4xTc4. 36 Tc2xTc4, Pf5 d6 37. Tc4—cl, Td8—c8. 38. Lb3—a4, Pd7—f6. 39. Telel, e5e4. 40. f2—f3, Pf6xd5. 41. f3xe4, Het Paasprogramma heeft de clubs uit Haarlem en omgeving, speciaal dan de eerste klassers, maar weinig winst gebracht. Haarlem en E. D. O. verover den slechts een punt, V. S. V. en Stormvogels twee, waarvan die van Storm vogels het meest tot de verbeelding hebben gesproken. Deze club heeft z'n positie iets versterkt, al blijft de noodklok nog steeds luiden in het IJmuider kamp, ook in dat van V. S. V. En waar gaat het naar toe met Haarlem en L>- u-- Laatstgenoemde kon nog een stootje velen, maar nu er tegen Willem II wederom een nederlaag in het verschiet ligt, moeten we voor de roodzwarten toch ook het ergste vrezen. Haarlem echter stelt wel heel erg teleur. In de thuiswedstrijd met Hermes-D. V. S. moet er een ommekeer komen! In het Katholieke kamp moeten D. E. M. en H. B. C. elk een moeilijke klip omzeilen. De Wijkenaren zullen het n.l. in Krommenie bij K V V. niet cadeau krijgen en de tegenpartij van H. B. C. in het Heemsteedse Sportpark, Scheveningen, is ook al geen katje, dat men zonder handschoenen pleegt aan te pakken. De laatste resultaten van de Rood- broeken zijn wel danig tegengevallen en de vooruitzichten op een plaatsje in de hoofdklasse worden met de week minder indien niet spoedig uit een an der vaatje wordt getapt. Tegen het toch waarlijk niet zo sterke Hermes D.V.S. moeten de volgelingen van Kick Smit toch eindelijk eens voor een overwin ning kunnen zorgen. We houden het er maar op. Of E.D.O. het echter zover zal brengen in de uitwedstrijd tegen Willem II is wel zeer twijfelachtig en eerder veronderstellen we dat de posi tie van de roodzwarten er weer niet beter op zal worden. Hetzelfde geldt voor V.S.V. dat bij Ajax op bezoek gaat en een vrij zekere nederlaag z'n deei ziet worden. Stormvogels echter kan weer twee kostbare punten rijker wor den want na de fraaie zege over M.V.V. verwachten we ook thans een overwin ning op het niet sterke Veendam. Bij de tweede klassers moet R.C.H. wederom een moeilijke tegenstander gaan bekampen, nl. West Frisia in Enkhuizen. Ook daar zal de winst niet voor het oprapen zijn. H.F.C.'s moedge vend resultaat tegen K.F.C. in de Koog wettigt het vermoeden dat de good old ook morgen in Weesp niet bij voorbaat kansloos is te achten. De Wijker tweede klassers hebben een lastige taak. De Kennemers krijgt het leidende Gooi op bezoek waarbij ze mogen verwachten dat Schaap en zijn mannen aan het langste eind zul len trekken. Ook Beverwijk achten we niet in staat de winst te behalen in de uitwedstrijd. De moeilijkste strijd staat dag dus voor de Wijkenaren? De vijf R.K. clubs in de derde klas se A en B spelen toevallig alle een uitwedstrijd. De moeilijkste strijdbstaat voor D.E.M. op het programma want K.V.V. is op eigen terrein altijd een ge vaarlijk tegenstander geweest. D.E.M. kan zich dus gewaarschuwd achten en in dit geval behoeft het geen neder laag te worden. Vitesse dat de laatste tijd goed op dreef is moet bij W.S.V. op visite hetgeen hoogstens een gelijk spel kan betekenen. Ook Velsen zal bij Alkmaarse Boys tevreden mogen zijn met een puntenverdeling terwijl we A.D.O. in Alkmaar tegen R.K.A.F.C. ook niet meer durven toedenken dan de halve winst. Wijk aan Zee op bezoek bp O.S.V. moet daar danig op z'n tellen passen wil men een nederlaag ontgaan. H.B.C.'s ontmoeting met Scheve ningen is van het allerhoogste belang. De badplaatsclub komt waarschijn lijk erg sterk uit en zal het de Heem- steedse Combinatie geducht lastig maken. Een H.B.C.zege is evenwel broodnodig omdat Laakkwartier en Blauw Zwart tegen elkaar spelen en daar zit winst in voor H.B.C. Daarom Heemstedenaren, een zege over Sche veningen! T.Y.B.B. ontvangt L.F.C. hetgeen misschien een gelijkspel kan worden. De geel zwarte voorhoede moet eens wat meer uit de slof schieten! In het vierde klasse kamp een plaat selijke strijd in Haarlem tussen DIO en Onze Gezellen in welke ontmoeting de Gezellen niet kansloos zijn. USVV kan bij Egmondia de volle winst weghalen en in het Zuiden zien we VVSB z'n positie weer versterken al dient de St. Bavo-club de tegenstander in Warmond, Warmunda niet te onderschatten. Lisse wint van Rouwkoop en SJC zal Tey- lingen ongetwijfeld goed partij gever, en daardoor een puntje thuis houden. Of DOSR op eigen veld het sterke Rooden- burg zal weten te weerstaan mogen we waarlijk niet vermoeden. AMSTERDAM, Vrijdagavond. Het genie De Ruyter is terug. De door zorgen geplaagde hotelier in de kader- tournooien is herboren in zijn specia liteit: het spel met alleen maar :en vakje in de hoek. De oude Kees de Ruyter, parmantig en schijnbaar bezeten van een ontembare speelwoede, kroop weer driftig langs de tafel zoals de ballen dat deden met slechts millimeters tege lijk. Hij was er weer, de De Ruyter van toen hij nog een Keesje, de wonderknaap was, tot het volgroeide talent van de grote Kees. In zijn eigen libre-spel is hij weer meester geworden over het ivoor. Het bloed kruipt immers waar het niet gaan kan. De ouverture tot de demonstratie van onnavolgbare manoeu vreerkunst met drie zelfs op zuchtjes reagerende ballen volgde in de eerste beprt: 91 van acquit. De 409 kwamen in de tweede beurt. Feilloos zwenkte De Ruyter door de hoeken. Voor hem be stonden geen vast liggende ballen. Slechts anderhalf maal de omtrek van het biljart had de klasse-op-zich nodig om 409 caramboles langs de band te schuiven. Gemiddelde 250! En toch geen record. Want De Ruyter heeft de 500 ook wel In één beurt geproduceerd. Zo gemakkelijk als De Ruyter zijn partij tegen Teegelaar want die was het slachtoffer in winst omzette, zo bedenkelijk begon het er voor hem uit te zien toen hij met De Kleine duelleer de. In het begin van de partij leek er niets aan de hand te zijn. In de vijfde beurt was de productie-machine weer op volle toeren gaan draaien. De ca ramboles leek hij met luchtige gebaar tjes tegen de band te vlijen, maar op 341 kwamen de ballen vast te liggen. Toen kwamen de moeilijkheden, vooral na de 354ste carambole. Een massé was de oplossing, maar het was een te moei lijke. Plotseling werd over De Kleine het heilige vuur vaardig. De Ruyter waande zich zelfs verslagen, zo energiek beet de benjamin onder de deelnemers zich aan de hoeken en banden vast. Waar op 243 strandde de serie. De Ruy ter greep meteen zijn kans: uit. Intussen heeft Scholte nog steeds de leiding. Beekman was des middags geen partij voor hem. Met series van 110 van acquit 132 en 101 was de zaak spoedig bekeken. Moeilijker ver ging het hem tegen Wijnen. Hij scoor de weliswaar reeds in de derde beurt een serie van 163, maar steeds weer braken andere pogingen om de serie- americaine te spelen af door zijn vrees voor de hoeken. Toen Wijnen zich bovendien ook begon te weren, leken de zaken helemaal niet zeker. In een prachtige, moedige eindsprint van 226 had Scholte echter toch de langste adem. Jacobs, de held van de eerste dag, leed tegen De Kleine zijn eerste neder- tlaag. Jacobs was dicht bij de zege, maar bij een door hem zelf geannonceerde touché de arbiter had niets onregel matigs gezien brak de reeks, die de slotserie leek te worden, af. Weer toon de De Kleine toen zijn vechtlust. Als maar in den blinde kader spelend, maak te hij de 500 caramboles van het libre- spel met een serie van 272 vol. Van Oosterhout maakte een moeilijke dag door. In zijn partij tegen Teegelaar kwam hij niet verder dan remise. En dat was eigenlijk ook de meest juiste uitslag, want zowel Van Oosterhout als Teegelaar misten om toerbeurt een aan- al uitstekende kansen om de partij te beslissen. Teegelaar's serie van 232 was feitelijk het enige, dat vermeldenswaard genoemd mocht worden. Tegen Beek man ging het bij Van Oosterhout ook al niet van een leien dakje. In de vijfde en zesde beurt produceerde hij welis waar respectievelijk 122 en 104 caram boles, maar het waren eigenlijk slechte series. Slecht, omdat ze niet waren zoals in het librespel gemaakt moeten wor den. Eerst in de zevende beurt kwam Van Ootserhout er wat beter in. Toen vloeiden de caramboles dan ook van zijn keu. Met een snel gescoorde 174 maakte hij de partij uit. Een ontredder de Beekman was niet verder gekomen danvijf. De uitslagen van de partijen, die Vrij- dag zijn gespeeld, luiden: Jacobs 500 12 96 41.66 Wijnen 352 12 284 29.33 Teegelaar 500 15 232 33.33 Van Oosterhout 500 15 191 33.33 Scholte 500 12 132 41.63 Beekman 234 12 130 19.50 De Ruyter 500 6 354 83.33 De Kleine 360 6 243 60.00 De Kleine 500 14 273 35.71 Jacobs 422 14 192 30.14 Van Oosterhout 500 7 174 71.42 Beekman 5 7 2 0.71 De Ruyter 500 2 409 250.00 Teegelaar 155 2 80 77.50 Scholte 500 9 226 55.55 Wijnen 329 9 122 36.55 De stand na twee dagen luidt: Scholte 8 226 54.05 De Ruyter 7 409 90.90 Van Oosterhout 5 359 50.60 Jacobs 4 445 36.26 Wijnen 2 392 39.43 Teegelaar 2 232 34.04 De Kleine 2 273 39.25 Beekman 2 130 19.53 De Egyptische tennisspeler Drob^y heeft zich in de finale geplaatst van het internationale tennistournooi te Nice door de Amerikaan Mulloy met 9-7, 6-4, 6-2 te slaan. De andere finalist is de Poolse emigrant Skonecki. De trekking voor de loting van toe gangskaarten voor de voetbalwedstrijd NederlandZwitserland, die 19 Mei in het Feijenoord stadion te Rotterdam wordt gespeeld, zal op Dinsdag 26 April geschieden. Op Eerste Paasdag zijn wij de Paas haas tegengekomen. Hij was erg tevre den over jullie. Hij zei: „De kinderen var jullie krant kunnen erg goed puzze len. Bijna net zo goed als ik eieren leg gen". Wat een opschepper, niet? Maar gelijk heeft hij wel' 't brave beest. Jullie doen het erg goed. Eerst maar even de prijswinnaars. Hier zijn ze: le Prijs (Ping-pongspel) Aagje Castri- cum, Tetterodestraat 35, Haarlem. 2e Prijs (Spel) Ellie van Beek, Prinses Martjkestraat 27, Hillegom. 3e Prijs (Jongensboek) Nico de Graaf, Torenstraat 34, Castricum. Zij hadden de puzzle van 26 Maart goed opgelost. Zo namelijk: Horizontaal: 2 oorlel, 5 ober, 6 oven, 7 trap, 8 raam, 10 dier, 11 Elba, 12 fak kel Verticaal: 1 fotograaf, 2 oren, 3 raat, 4 loopgraaf, 9 melk, 10 doel. Nieuwe inzendingen zoals gewoonlijk per briefkaart aan de Redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In linkerbovenhoek schrijven: „Kinder prijsvraag". Dag. C.M. 550301 Horizontaal: 1. makreel; 6. pronken; 1** aal; 12. ede; 14. kil; 15. uk; 17. euvel; 19. or; 20. roi; 22. ons; 23. lot; 25. gom; 26. iedere; 29. sahara; 31. eed; 32. sok; aal; 35. som; 37. eenmaal; 40. ale; 42. reï 43. rd; 44. aga; 46. termiet; 49. kok; 51' lor; 53. tag; 54. oma; 56. balkon; 59. ar* mada; 61. rie; 62. mom; 64. dan; 65. kor; 66. ar; 68. kales; 71 st.; 72. nar; 74. ate; 75. oud; 77. kanteel; 78. geniaal. Verticaal: 1. maurits; 2. ka; 3. ras; 4. 5. leus; 6. peel; 7. ok; 8. nis; 9. kl; 1®' normale; 13. dv; 16. koe; 17. ene; 18. los# 19. oor; 21. idem; 22. orde; 24. taal; 25* gala; 27. ee; 28. dom; 30. ha; 32. snert; 33; karig; 36. oog; 38. ere; 39. ade; 41. 44. afbraak; 45. alle; 46. trom; 47. mat; 48- torn; 49. kaak; 50. kwartel; 52. ok; 55. mfl}; 57. air; 58. nok; 59. aas; 60. dos; 63. maan 64. deeg; 67. gat; 69. lt; 70. lui; 72. nn; re; 75. on; 76. da.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4