De rode haan in het no! van de leeuw m Meer subsidie nodig voor het BEROEPSKEUZEWERK Uiterst geringe beroepskennis bij ouders en jeugd Medische Missiezusters in nieuw tehuis Volkslogement te Dordrecht door brand verwoest 36 mensen dakloos Mgr. Van den Hurk O.F.M. Cap. tot bisschop gewijd Elulde van vele zijden op gouden feest te Nijmegen Andrews Zelf opknappen WRIGLEY of Wolf/ Goede vangst van polit te HELMOND Mgr. dr. J. Witlox f WAT U VOOR AMBON KUNT DOEN Mgr. Alfrink schetst betekenis van jubilerende bond Bloedbad onder schapen op Yeluwe Mens Amsterdamse kunstprijzen uitgereikt Arti-medaille 1955 Waarom kijkt een dokter naar uw tong? Zr. L. Siebers j f ie MAANDAG 18 APRIL 1955 PAGINA iti alle phfykUiMen Klooster ingezegend door Mgr. Lemmens Militairen uit Nieuw- Guinea terug FILM VAN HAANSTRA BEKROOND Ook de nadelen Motorongeluk met een gestolen motor Kinderbedevaart naar Lourdes vertrokken Met scooter verongelukt Oud-hoofdredacteur van De Maasbode STORT UW 6UIK» - W^/SKS! KOMT allen A.S. ZATERDAG TOEGANGVRIJ_ Congres Salus Infirmorum Voorzitster geridderd KAuW houdt u in topvorm in uw werk en bij sport door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Feestelijke bijeenkomst in Stedelijk Museum Uitgereikt aan J. Royaal Ina Boudier Bakkef ?5 „_JB_M Zaterdagmorgen is het hu is van de brandweercommandant van Vught, ir. J. Timmermans, afgebrand. Hulp van de Bossche Brandweer mocht niet baten. Ir. Timmermans, die tevens directeur is van Gemeentewerken te Vught, zou volgende week in het huwelijk treden. Advertentie ff 11 „Het zou wenselijk z\jn, dat gemeen te, provincie en rijk hun subsidiebe leid iets meer lieten bepalen door het nuttig effect van een werk, ook al is het niet altfjd op korte termijn te zien", aldus de heer P. Vriens, voor zitter van de Interdiocesane Stich ting Katholieke Beroepskeuzevoorlich ting, Zaterdag tijdens de jaarverga dering. De heer Vriens vergeleek het subsidie van 5.00(1.van de provin cie met de subsidiebedragen, die be schikbaar worden gesteld voor emigra tievoorbereiding, muziek, toneel en monumentenzorg en ook voor M.O.B.'s, die slechts een district bestrijken in tegenstelling tot de Stichting voor Be roepskeuzevoorlichting, die de gehele provincie bestrijkt. Voor de genoemde activiteiten ligt het subsidie aanzienlijk hoger. De voorzitter zette uiteen, dat de Stichting, die nu vier jaar werkt, reeds De meest vreugdevolle dag tijdens haar vijftienjarig bestaan in Neder land beleefden de Medische Missiezus ters te Imstenrade (bij Heerlen) Za terdag, toen zy haar houten barakken- verblijf verwisselen konden voor een prachtig kloostergebouw. Op feestelijke wijze werd dit klooster door mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, ingezegend. Vanuit de kapel trokken de postu lanten, novicen en zusters zingend naar het nieuwe gebouw, dat bestemd is als opleidingsinstituut voor zestig novicen en postulanten. Voor de zusters zal te zijner tijd nog een vleugel aan het nieu we gebouw worden toegevoegd, alsme de een aparte kapel. De eerste grote verbetering in de huisvesting werd Zaterdag bereikt. De provinciale overste dr. Eleonore Lip- pits zag deze verbetering als de groot ste goedheid uit de hele litanie goed heden, welke God de jonge stichting In Nederland heeft geschonken. De feestredenaar, aalmoezenier E. Beel, uit Maastricht, beschouwde dit nieuwe klooster tevens als een bewijs van de gezonde groei der congregatie. Voor alle overige leden van de Katholieke Kerk is het een demonstratie van de universaliteit van de Kerk. Alle mission- nerende kloosters, zo meende aalmoeze nier Beel, doen ons denken aan de universele opdracht van de Kerk: de bekering van de onafzienbare menigte heidenen. Zaterdag is de „Sibajak" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd met 927 passagiers, onder wie 757 leden van de Koninklijke Landmacht met hun gezinnen, uit Nieuw Guinea in Rotter dam aangekomen. Minister Staf heeft de militairen toegesproken. Hij noem de deze terugkomst in zekere zin een afsluiting van een periode. In iets meer dan vijf jaar is er veel gebeurd, zo zei hij. In die jaren hebt gij een veel omvattende opgave gehad en vaak moe ten werken onder zeer moeilijke om standigheden. Niet alleen ijver en toe wijding hebt gij betoond, maar ook doorzettingsvermogen en vindingrijk heid. Minister Staf prees de goede sa menwerking met het gouvernement, de Kon. Marine en de bevolking. De Nederlandse film „Panta Rhei", vervaardigd door de filmer Bert Haan stra, is de vorige week in Waldorp Astoria te New York door de American film association bekroond met de „gol den reel award". over vijftig afdelingen verspreid is, dat de financiële positie voor wat betreft het Psychologisch Instituut, dank zij enige subsidiëring van de zijde der overheid thans iets gunstiger is ge worden, dat het aantal adviezen, uit gebracht na een individueel beroeps- keuzeonderzoek in het afgelopen jaar tussen de 500 en 600 ligt, terwijl het aantal klassikale onderzoeken de 4000 heeft overschreden en dat men zich in de komende jaren meer nog zal gaan richten op de beroepenvoorlichting. Een beroepenleesboekje voor de lagere scholen komt binnenkort van de pers, terwijl het programma voor de beroe penvoorlichting voor onderwijskringen naar het Departement van Onderwijs is voor goedkeuring. Vervolgens hield de heer Van der Vlist, directeur van de Ned. Stichting voor Psychotechniek een inleiding over beroepsvoorlichting op scholen. Hij con stateerde een ontbreken van beroepen- kennis zowel bij de jeugd als bij de ouders, die een beroepenvoorlichting noodzakelijk maakt. Allerwegen consta teert men op het ogenblik een neiging van belanghebbenden tot voorlichting geven, die echter in feite meer recru- tering wordt. Men toont de jeugd na melijk wel de voor-, maar niet de nadelen van een bepaald beroep. Spr. meent, dat door middel van radio, film en vooral televisie, objectieve beroe penvoorlichting aan de jeugd kan worden gegeven. Een nadeel van de meeste bestaande films op dit gebied noemde spr. dat ze een bepaald beroep roman tiseren. Zes en dertig personen zijn Zater dagmiddag in Dordrecht dakloos ge worden, toen een korte, doch hevige brand in een volkslogement aan de Riedijk aldaar twee verdiepingen van het kosthuis in de as legde. De brand, die op de bovenverdieping ontstond, vermoedelijk tengevolge van het om vallen van een petroleumkachel, breidde zich in een adembenemend tempo uit met het gevolg, dat zowel de zolderverdieping als de tweede etage in vlammen opgingen. De bewoners, zes en dertig in getal, konden zich allen in veiligheid stel len, doch een hond kwam in de vlam men om. Veel huisraad, waaronder een groot aantal nieuwe bedden, ging ver loren. De brandweer, die met twee auto's, een brandspuit en een ladder wagen spoedig na het uitbreken van de brand ter plaatse was, kon niet veel meer uitrichten. Later op de middag haalde de brandweer, omdat er gevaar voor instorting bestond, het bovenste deel van de oude gevel om. Het pand is nagenoeg geheel verwoest. Men was niet verzekerd. (Van onze correspondent) Een 19-jarige jongeman uit Kaats heuvel is in de nacht van Zaterdag op Zondag met een gestolen motor on der de gemeente Drunen uit een bocht gevlogen, in een weiland terecht geko men en gewond. De knaap had rond elf uur de motor gestolen en was er mee gaan toeren. Hij had geen rijbe wijs. Het slachtoffer is met vele won den opgenomen in het St. Nicolaaszie- kenhuis te Waalwijk. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. De nieuwe apostolisch-vicaris van Me- dan, Z. H. Exc. mgr. dr. Ferrerius A. H. van den Hurk O.F.M. Cap., is 14 April op plechtige wijze te Fematangsiantar op Sumatra geconsacreerd als missiebisschop. Mgr. Matthias L. F. Brans, die sinds 1921 als apostolisch-prefect en sinds 1932 als apostolisch-vicaris dit missiegebied be stuurde en binnenkort wegens zijn hoge leeftijd (hij wordt over enige maanden 76 jaar) voor goed naar Nederland terug keert, verrichtte de consecratie in de open lucht van de Bataklanden om aan zoveel mogelijk Bataks de gelegenheid te geven bij de wijding tegenwoordig te zijn. Pematangsiantar is de oudste statie van het bloeiende missiegebied rond Medan, waar mgr. Van den Hurk de laatste twee jaar verbleef. De nieuwe bisschop is werk zaam geweest in Rome (hij promoveerde daar in 1936 magna cum laude aan het pauselijk Oosters Instituut in het Oosterse Recht) en Polen, waar hij wijsbegeerte do ceerde en veel werk verzette voor de her eniging van de afgescheidenen der Otho- doxe kerk. Na de inval in Polen keerde hij naar Nederland terug en werd gardiaan van het klooster te Babberich en daarna provinciaal van de Nederlandse Capucij- nen-provincie In 1952 werd hij wederom naar Rome geroepen als secretaris-generaal der orde, na tien maanden te hebben doorgebracht in Amsterdam aan de Lijnbaansgracht als vicarius van het klooster en directeur van het Sint Elisabeth-patronaat. Bij de Am sterdammers was hij bekend als „pater Fer rerius". In December 1952 werd hij geko zen tot superior-regularis van Medan op Sumatra, waar hij in Mei 1953 arriveerde. In Januari van dit jaar werd hij door Z. H. de Paus benoemd tot titulair-bisschop van Felbas (Egypte. Maart nam hij het bestuur van het Medanse missiegebied over van mgr. Brans, die thans zijn opvolger heeft mogen consacreren alvorens te repa triëren naar zijn vaderland. Mgr. Van den Hurk, geboren te Hees bij Oss, is in Maart 48 jaar geworden en is momenteel 22 jaar priester. De Helmondse recherche heeft met de aanhouding van V. V. uit Helmond en M. D. uit Aarle-Rixtel een hele serie inbra ken tot klaarheid kunnen brengen. Na een verhoor bekenden zij zevenmaal te hebben ingebroken in een textielfabriek, waar voor enkele duizenden guldens aan textielgoede- ren werd ontvreemd. Uit de pastorie van de dekenale kerk te Helmond ontvreemdden zij f 800.Verder drongen zij te Hel mond drie woonhuizen binnen, waar hun buit ongeveer f 300.— bedroeg. Zij opereer den ook in het buitenland; in Luik pleeg den zij onder meer een inbraak bij een hooggeplaatst ambtenaar. Als verdacht van heling werden nog drie Helmonders gearresteerd. Zondagmorgen Is de nationale kin derbedevaart. dit jaar onder auspiciën van de K.A.B. naar Lourdes vertrok ken. Behalve tweehonderd kinderen ma ken honderd volwassenen de reis mee. Voor het merendeel zijn de pelgrims, die vol vertrouwen en goede moed de reis naar Maria's genade-oord maken, in Utrecht ingestapt of met liefdevolle hulp van anderen, verpleegsters of ver kenners, de trein in gedragen. In Den Bosch voegden zich nog ongeveer veer tig bedevaartgangers bij hen en in Eind hoven zestig, waarna gestopt werd in Weert, Roermond, Sittard en Maas tricht om nog enige bedevaartgangers op te nemen. Onder leiding van zr. Manfredda, uit Eindhoven maken dertig verpleeg zusters. zowel religieuzen als leken, de reis mee, terwijl ook zr. Gaudia uit Nijmegen, met twaalf kinderverzor- sters haar goede diensten bewijst. De geestelijke verzorging is toevertrouwd aan zes priester onder leiding van aal moezenier Roncken en dr. Bekkers met eens staf van vier doctoren heeft het medische gedeelte in handen. Dinsdagmorgen negen uur brengen de kinderen een bloemenhulde aan de H. Maagd in de grot. Zondag 24 April ho pen alle weer behouden en geestelijk gesterkt, laten wij hopen ook lichamelijk, thuis te zijn. In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks twee uur troffen voorbijgan gers op de rijksweg Hengelo-Oldenzaal de 27-jarige vertegenwoordiger J. H. uit Oldenzaal zwaar gewond naast zijn scooter, waarmee hij waarschijnlijk te gen een boom was gereden. Zondagmid dag overleed de Oldenzaler aan de op gelopen verwondingen. Advertentie °P Eeuwen Trouw te Eindhoven. Door in de Houtrusthallen op 23 April as'"°grote Nationale betoging In Den Haag een g uur n m gehouden. (Aanvang- zitpiaats vraag die Wilt U zeker z«" prms"grach. 4. Den Haag. rontvrngTuw^ewus van toegang gratia Ook uit HAARLEM, BLOEMENDAAL, HEEMSTEDE en ZANDVOORT gaan bussen. Nadere inlichtingen bij Reisbur. Cebuto, Gr. Houtstraat 124, tel. 20033. (Van onze speciale verslaggever) De eerste dag van het congres te Nijmegen, waarmee de Ned R.K. Bond van Verplegenden „Salus Infirmorum" zijn gouden feest viert is gisteren een aaneenschakeling geworden van hulde, dankbaarheid en waardering, gepaard aan de beste wensen voor een zegen rijke toekomst en vele begeesterende woorden, die ruim 500 aanwezige leden vandaag en morgen ongetwijfeld nader zullen overwegen, om tijdens de slot zitting op Dinsdag tot enige practische conclusies te komen. Hulde bracht mgr. dr. B. J. Alfrink namens het gehele episcopaat aan de bond, die vijftig jaar onafgebroken zijn leden heeft voor gehouden wat ware caritas is. Dank baarheid klonk uit de woorden van zr. L. Siebers, de voorzitster, die een in drukwekkend overzicht gaf van de werk zaamheden in de afgelopen halve eeuw. Waardering sprak uit het gebaar van H.M. Koningin Juliana, die zr. Siebers benoemde tot Ridder in de orde van Oranje Nassau en uit de pauselijke on derscheiding, welke de penningmeeste- resse, zr. A. Woltering, ten deel viel in de vorm van het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Het feest begon met een pontificale Hoogmis, opgedragen door de aartsbis schop-coadjutor in de kapel van het Ca- nisiuscollege. In zijn allocutie wees mgr. Alfrink er op, dat de bond voor zijn leden veel goeds verricht heeft, zo wel in geestelijk als in materieel op zicht. De maatschappelijke positie van de verplegenden is niet altijd zo roos kleurig geweest als men wel gewild had. De ziekenverpleging heeft zo'n enorme vlucht genomen, dat er overal spanningen heersen. Het ziekenhuis, eens louter kerkelijk instituut van caritas, is uitgegroeid tot een groot bedrijf met spanningen van hoog tot laag, tussen religieuzen en le ken, tussen medische staf en directie, tussen religieuzen en leken. Het gevaar is echter, aldus mgr. Al frink, dat men hierdoor dreigt te ver geten wat het wezenlijke van de katho lieke verpleging is. Ondanks alle tech nische ontwikkeling zal men de verple in de afgelopen nacht omstreeks twee uur is in de ouderdom van 69 jaar in het Liduinaziekenhuis te Schijndel overleden mgr. dr. J. H. J. M. Witlox, oud-hoofdredacteur van het dagblad „De Maasbode" te Rotterdam. Mgr. Witlox werd 26 Februari 1886 in Waalwijk geboren. Hij werd in 1911 priester gewijd. Na zijn priesterwijding studeerde hij geschiedenis aan de Uni versiteit te Amsterdam waar hij in 1919 zijn doctoraal behaalde. Dat jaar volg de zijn benoeming tot leraar in de ge schiedenis en Nederlandse lettêren aan de R.K. Lycea te 's Hertogenbosch. Van 1921 tot 1929 was hij leraar aan het seminarie „Beekvliet" te Sint Michiels gestel. In 1929 werd hij benoemd tot hoofdredacteur van „De Maasbode", welke functie hij tot September 1948 vervulde. Mgr. Witlox is in Juni 1936, bij zijn zilveren priesterfeest, benoemd tot Ge heim Kamerheer van de Paus. Hij heeft verscheidene belangrijke publicaties op zijn naam staan. Twee honden, een herder en een soort spaniel, hebben vorige week een bloed bad aangericht onder de Moeslon-scha- pen, die vrij rondlopen in het nationale park De Hoge Veluwe. Het tweetal heeft niet minder dan elf volwassen Moeslons en vier lammeren verscheurd. De honden zijn nabij Schaarsbergen het park binnengedrongen door de afraste ring te ondergraven. De kudde sloeg in paniek op de vlucht, maar kon niet aan de honden ontkomen. Sommige schapen kregen een beet in de nek en stierven spoedig, anderen werden overal op hun lichaam gewond en werden uiteindelijk uit hun verschrikkelijke marteldood verlost door een schot van de jacht opziener. De pogingen van de politie de honden te vinden hebben tot dusverre geen resultaat gehad, hoewel alle hou ders van honden bezocht zijn. Daarom is de kans groot, dat de verscheurende beesten zich opnieuw op de kudde zul len werpen. Het aantal gedode Moes lons bedraagt thans veertien, dat is bijna een tiende van de kudde. Advertentie heerlijk verfrissend een gezonde gewoonte 35) „JÜ en ik, Erlof," had zij gezegd, „wij hebben toch eigenlijk ook nog veel, en zéker in de ogen van de meeste Russen en van de Polen, want van hen zijn alleen de allerarmsten en berooid sten hier gekomen. Heb je wel eens ge zien hoe vrouw Stavsky naar onze kof fiemolen kijkt? Het feit alleen dat we een koffiemolen hebben, ook al gebrui ken we hem niet meer, stempelt ons in haar ogen tot rijke mensen. We hebben een naaimachine, we hebben nog vor ken, lepels, messen, borden en we dek ken nog de tafel. Dus we zijn rijk. We hebben bedden en stromend water en gordijnen voor de ramen. Dat maakt ons rijk in de ogen van elke Rus." „Waarom?" „Omdat een Rus, die bedden, een wastafel en gordijnen heeft een heel rijke Rus is." Dat zij nog duizend mark onder de planken van het balkon had verborgen, zeide zij niet. Het was de allerlaatste re serve, die alleen mocht dienen in geval van vlucht of transport. Nu moesten ze alles wat ze nog hun eigendom konden noemen voor een week verlaten. Met een bang hart droeg zij Erlof de berg af naar het Russische hospitaal: ze hadden beiden niets an ders mee dan hetgeen ze aanhadden en wat nachtgoed. Alleen de oude Russi- ge Wi sche ikoon had zij in Erlof's kleine rug zak er bü gepakt. Nog had geen Rus de vingers uitgestoken naar dit mooie oude stuk waaraan voor haar zo veel herinneringen waren verbonden. Toch had zij het nooit verborgen. Als een klein altaar was het geweest daar in die stille donkere hoek, waar onder de Madonna altijd bloemen stonden en waar de ivoorkleurige gezichten van de heilige Moeder en naar Kind geheim zinnig oplichtten. Nu de Madonna was weggenomen, leek de kamer ontheiligd. De grote kan vol frisse lariks-takken die zu er had achtergelaten, had daar niets aan kun nen verhelpen. Zij zag er tegen op Erlof onder de ewonden in het hospitaal te brengen, "eliswaar zou hij in de dieetkeuken al leen patiënten zien die konden lopen, maar ook dan waren de verwondingen dikwijls a; erg genoeg. Of dokter Ju- lavsky het a's een soort van geestelijke vuurproef bedoelde? Toen zij hem dit na het eerste onder zoek op de man af vroeg, antwoordde hij: „Ja." „Lichamelijk is, bij over het dode punt heen. Hij zal weldra weer kunnen lo pen. Doch hoe zijn geest zal reageren weet ik niet. Maar ik geloof dat hij de schok zal verdragen. Deze komt ook niet onverwacht, zoals de vorige. U hebt hem voorbereid." „U hebt nog niet geantwoord waarom U hem dit wilt laten doormaken? Waar om moet hij in zich opnemen alle beel den van die vreselijke verminkingen, waarom moet zijn geest een pakhuis worden van herinneringen die een mens i?" tegelijk zo krachtige geest heeft die ik in hem vermoed, dan is het goed. Dan zal ik weten dat hij werkelijk is gene zen. Maar er nog iets anders." Hij stak zijn handen in de zakken van zijn witte jas en aarzelde even voordat hij verder ging. „Het volgend geslacht moét weten wat er is gebeurd, móét beseffen wat er allemaal in een oorlog lichamelijk en geestelijk te gronde gaat. Hij, Erlof, zal een van de groten kun nen worden later, maar hij zal nooit waarachtig groot zijn, als hij niet de diepste indrukken heeft opgedaan." „U eist en verwacht veel van een kleine jongen, dokter." hij had vol wroeging naar zijn kleine, verstijfde jongenshanden gekeken. En: „Ik weet het nu, moeder, die mensen daar bij de frambozenstruiken zijn nu allemaal dood, maar eens wa ren ze levend en ze hadden levend moeten blijven. Dan hadden ze nog al les gezien wat wij nu zien, de wolken en de vogels en zo, en ze hadden niet gezien dat andere mensen hun kwaad wilden doen. Want dat hebben ze toch wel begrepen op het laatste ogenblik en misschien nog wel eerder ook, denk ik. Maar zoals het nu is, heb ik eigen lijk toch meer medelijden met de men sen die hen hebben doodgemaakt en die ClilL UUIXtC.! Hij keek niet meer naar haar, hij staar- hen hebben zien vallen en toen wisten: beter niet kan hebben? Julavsky keek haar scherp aan met zijn half dichte, vermoeide ogen. „Om dat hij uw zoon is en omdat U bij hem bent, geloof ik dat hij dit alles zal kun nen verwerken. En als hp het ver werkt, als hij de uiterst gevoelige, maar de het raam uit. „Ik zal zelf nooit meer iets kunnen doen, ik ben te oud. Mijn zoon zal ook niets kunnen uitrichten, hij aardt naar zijn moeder, hij is zwak en zelfzuchtig." Zij dacht aan die eerste dag waarop zij dokter Julavsky nog had zien kopen met zijn kleine zoon aan de hand en zij kreeg diep me delijden. „Maar Erlof, in hem zie ik iets, in hem zie ik een bouwer voor de toekomst. Nog nooit heeft een kind en bijna nooit een volwassene een zo moeilijke behandeling als de zijne zó doorstaan. Nog nooit heb ik iemand winstpunten zien boeken uit een zo zwa re nederlaag." Winstpunten? Bedoelde hij het onuit puttelijke geduld van de jongen? Ziin hardnekkig pogen om blijmoedig te schijnen en een grapje te maken als de tranen hem in de keel zaten? Zijn be zorgdheid om anderen, terwijl hij zich zelf verbeet van de pijn? Had dokter Julavsky ooit gezien hoe hij van het balkon Inez nakeek, wanneer zij 's avonds wegreed in haar lijkwagen, meer dood dan levend? „Moeder, Inez leeft eigenlijk niet meer, niet hier tenminste. Haar handen zijn meer dood dan de mijne. Ik wou dat ik nu voor haar kon spelen." En dat hebben wij gedaan. Wat denk je moeder, zou dat niet nog veel erger zijn? „En met Inez ook, moeder, ik weet zeker dat zij dood gaat. Zij zal het misschien niet eens merken als ze écht dood gaat. Maar dan zal het veel erger zijn voor de mensen die haar hebben doodgemaakt. Die zullen dan nog altijd aan haar denken en haar ogen voor zich zien. Wat doenze toch met Inez, moeder? Je kunt toch niet doodgaan van alleen maar pianospe len alle nachten?" „Ze putten haar uit," had zij geant woord. Hij was in een paar maanden een paar jaar ouder en rijper geworden, haar Erlol, maar hoe kon dokter Ju lavsky weten van deze „winstpunten?" Julavsky steunde met beide handen op zijn bureau en staarde nog steeds uit het raam. „Deze jongen," mompel de hij, „deze jongen met zijn gees tige, bezielde kop en zijn lichtende ster ke ogen, hij zal gaan bouwen, ik weet zeker dat hij zal gaan bouwen. Maar hij moet uit de diepte bouwen." (Wordt vervolgd) (Van onze verslaggever) In het Gemeente Museum van sterdam, dat daartoe passend was sierd, heeft burgemeester mr Ar d'Ailly de oorkonden, behorende D J in 1954 door de gemeente Amster iitv 1 jjlU* toegekende prijzen voor literatuur^ Charles kreeg de prijs voor zO?. ziek en typografie, ging altijd moeten blijven zien als een werk van christelijke caritas. De bond heeft zijn leden deze gedach te steeds voor ogen gehouden en ver dient hiervoor de hulde -an het gehele Episcopaat. Nadat de voorzitster inde namiddag zitting een historisch overzicht gege ven had, waaruit o.m. de grote bloei bleek, die de bond vooral de laatste jaren beleeft, was het woord aan dr. W. Weebers, inspecteur van de volks gezondheid in Gelderland, die namens de minister van Sociale Zaken de jubi lerende bond huldigde in de per soon van zijn voorzitster. „U hebt in Uw midden een voor zitster, die voor U allen een voorbeeld is. Valt het te verwonderen, dat de aandacht van de regering op haar ge vallen is?" Onder daverende toe juichingen bood dr. Weebers het ko ninklijk ereteken aan. De geestelijk adviseur, pastoor H. J. M. Nieuwenhuizen uit Amsterdam, stak de penningmeesteresse, zr. Woltering, een pluim op de hoed. Sedert 1934 maakt zij deel uit van het hoofdbestuur, in wel ke hoedanigheid zij in 1949 de „minst geambieerde functie van kasbeheerster" op zich nam. Haar vele werkzaamheden, grotendeels in verborgenheid verricht, wilde de kerkelijke overheid erkennen met een onderscheiding, die spr. na mens het episcopaat mocht aanbieden. Levensbeschouwelijke achtergrond j Na nog enige felicitaties werd de feestrede uitgesproken door prof. dr. C. van Gestel O.P. uit Leu ven over „De levensbeschouwelijke ach tergrond van ons werk", die hij zag in het woord van de Zaligmaker: „Wat ge de geringsten Mijner gedaan hebt, hebt gij Mij gedaan". Spr. schetste de roeping van de zie- kenverplegenden, wier werk niet alleen vakkundig moet zijn, maar bovendien vol toewijding moet blijven, omdat an ders geen ware christelijke verpleging mogelijk is. Prof. Gestel wees voorts op het gevaar van de technocratie en bena drukte, dat \erplegenden de mens ver zorgen, die naar Gods beeld gescha pen is. De verpleging moet daarom getuigen van eerbeid voor de mens en zijn geestelijke waarde; zij mag geen techniek zijn, die van de mens een robot maakt. De verplegende kan dit alleen wanneer hij werkt uit de caritas Christi en zijn liefde voor de lijdende evenmens sublimeert tot god delijke liefde. De verplegende moet bovendien opvoeden tot de hoogste le venskunst, de kunst van lijden en ster ven. Zonder steun van genade is dit onmogelijk; het is dan ook de gena de, die de achtergrond vormt van een ware christelijke verpleging. Nadat een zeer waarderend schrij ven van de Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, was voorgelezen, werd de plenaire zitting besloten met het zen den van telegrammen naar Z.H. de Paus, H. M. de Koningin en het Hoog waardig Episcopaat, 's Avonds voerde het Nijmeegse gezelschap „De Fontein" een blijspel op naar de novelle van Os car Wilde „Het spook van Canterville". uitgereikt.^ J- f0. man. „Volg het spoor terug^ J'^f Kemp voor zijn bundel „Geaicn* Gerrit Achterberg voor de cy „Ballade van de gasfitter", Simon dijk voor zijn „Essay's in ^u0 fcp-r- en G. H. M. van Huet voor het ste en tweede deel van „Lezen en ten lezen". De muziekprijzen naar Geza Frid voor zijn „études bi phonique" en Karei Mengelberg 5 zijn „Suite voor orkest". De Lo0t Duwaernrijs voor typografie was v Dick Elfers die „De wereld van Gogh" verzorgde. Pierre Kemp de plechtigheid niet bijwonen, eve".r. Simon Vestdijk, die door ziekte hinderd was. In de aula van het Stedelijk Museu^ sprak wethouder A. de Roos een jn leidend woord, waarna Annie Rom Verschoor de tekst van het 3ury jjr port voor de romanprijs voorlas- f Evert Straatman en D. Binnendijk den hetzelfde voor de essay- poëzieprijzen. Daarna declameerde Hoornik enkele verzen uit de buna van Pierre Kemp en Gerrit Acht berg. J. B. Charles en G. H. M. v. lazen vervolgens voor uit eigen wej Tenslotte begaf het gezelschap f, naar de stijlkamers, waar een hui was ingericht en de bijeenkomst gedwongen werd voortgezet. Op de Zaterdagmiddag in Arti Amicitae te Amsterdam geopende v0,e. jaarstentoonstelling van werk van 8 den der maatschappij is de Arti-m daille voor 1955 uitgereikt aan de A sterdamse kunstschilder J. J. Royaa' Deze onderscheiding werd hem *°e5e. kend voor het schilderij van zijn m der, de actrice Jacqueline Royaar Sandberg. g(' Het bestuur van de Vereniging van j terkundigen heeft besloten de schrijf8 Ina Boudier Bakker voor te dragen v het erelidmaatschap. Advertentie Een beslagen tong verraadt direct dat U iets niet in orde is op de 9 meter laI"V. weg die het voedsel door uw lichaam legt. Uw maa; dat onverteeri protesteert en waarschu voedsel zich in uw mg wanden ophoopt. Een beslagen tong, na smaak, hoofdpijn en dat opgeblazen g voel dat uw energie ondermijnt, het Z1J de alarmsignalen van uw inwendig ve keersnet. Reageer er direct op. e Andrews bruisend Gezondheidszout, W lepeltjes op een glas water, om maag ingewanden weer op gang te help Want Andrews bevat - in smakelijke prettige vorm - de geneeskrachtige st0 die u nodig hebt om storingen in uW 8P Jjj vertering op te heffen. Gun u gerf£ r. 's morgens vroeg even tijd voor een h lijk bruisend glas Andrews. Dan hmct'ajt neert van binnen alles weer vlot en S u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. GEZONDWKIDSZOUT „Ik ben er helemaal beduusd van; 'k weet werkelijk niet wat ik nu zeggen moet", zei zr. L. Siebers, voorzitster van de Ned. R.K. Bond van Ver plegenden „Salus Infirmorum" nadat haar gisteren tijdens het gouden congres te Nijmegen een ridderorde op de borst gespeld was. De onderscheiding moet voor haar dan wel heel onver wacht gekomen zijn, want de bond heeft nu niet bepaald een voorzitster gekozen, die om het eens huiselijk te zeggen op haar mondje gevallen is. Ze weet gewoonlijk wel te zeggen wat ze te zeggen heeft. En dat moet ook in een dergelijke bond, want gelooft niet, dat verpleegsters die de grote meerderheid vormen erg gemakkelijk zijn in het orga nisatieleven. Het was voor zr. Siebers daarom een hele stap, om in 1948 het voorzitterschap te aanvaarden, nadat de bond van de oprichting af door een medicus geleid was. Waarom zr. Siebers het gedaan heeft? „Ik vond, dat de bond ont groeid was aan de leiding van een buitenstaander en dat we het zelf wel konden opknap pen". Met dat „zelf opknappen" is de persoon van zr. Siebers ten voeten uit getekend. Men behoeft er de indrukwekkende lijst van funCj ties, die zij vervult of vervuld heeft, maar op na te slaan. Dr. Weeby. deed het tijdens zijn huldigingstoespraak. Het leek een litanie zon0-e einde; de zaal schoot er om in de lach. We zullen niet de hele lijst '7® halen en noemen slechts: penningmeesteres van de Federatie van Bonde van Verplegenden, lid van het R.K. Pensioenfonds, de R.K. Docentenbof het bestuur van de stichting Vronestijn, het curatorium van de se Verpleegstersschool, de Katholieke Raad van Overleg, de commisSj( opleiding verplegenden en de arbitrage-commissie. Bovendien zr. Siebers zitting in het Comité International Catholique des Infirm^ et Assistantes Medico-Sociales, het internationale orgaan van de kat"^ lieke verpleegsters. In al haar functies vertegenwoordigt zij de lieke verplegenden en staat zij voor hun belangen op de bres. Dat daarbij haar mannetje staat", weet iedereen, die haar wel eens moet heeft op het pad desnoods een oorlogspad naar een bete rechtspositie, salaris en pensioen voor de verplegenden. „p Niet de onmiddellijke werkzaamheden van het voorzittersd maar de hieruit voortvloeiende functies zijn het, die zr. Siebers een v „t- dagtaak geven op een leeftijd (65), die een welverdiende rust re9- vaardigde na een zwaar en arbeidzaam leven als districtsverpleegster b*J .s, kinderhygiëne in de prov. Utrecht, docente van liet Wit-Gele A-'j' kraamcentrum en leidster van de vroegere baker-opleiding. Ondanks drukke werkzaamheden in het organisatieleven hoofdbestuur* sedert 1924 heeft zr. Siebers altijd getracht op de hoogte te blijven de nieuwe inzichten op het gebied van de verpleging en deze met .niv bewonderenswaardige voortvarendheid te introduceren. Is het verffj derlijkdat de regering haar steeds wist te vinden voor werk in onte commissies? Het ridderschap is hiervoor een welverdiende beloninS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2