Betalingstermijn op 1 NOVEMBER blijft gehandhaafd De concurrentie van Japan I M Maison „ELIZABETH" Oprichting „St. Joris aid. Heemstede Êe u otf en de havik De Maandagse beurs in het Krelagehuis O Visserijen m BOSCH GELD TE GEEF, een gezellig stuk M Kruiswoordraadsel m u a Grootse ontvangst van Haarlems Bisschop 6Ric de nooRman ergadering Bloembollencultuur in Haarlem Aiatuc Militaire Lucht' machtkapel concerteert Pejeha Bijgoed N. V. Willem van Rijn HUISH0UD-K0ELKASTEN Opvoering door „De Toneelvereniging'' MGR. HUIBERS TE KROMMENIE DINSDAG 19 APRIL 1955 PAGTNA 5 8r «t Dankbaar ikeimemeriand NESTKASTJES IN VELSERDUIN Voor goede maatkleding stoften Lezing met lichtbeelden JUWEELTJES VAN TECHNIEK: Gering stroomverbruik Type 160 S: Pr,ïs F. 895.- Type 210 S: Prö$ F. 1165.— prijs F. 1375. Bliksemactie K.V.P. BASKETBALL Volleybal WITTE tegen maag-darmstoornissen o.a. TABLETTEN diarrhee,. "kater", bedorven maag. 1 UW HAAR IS UW KROO* C. 3. O E R L E M A N' Pittige muziek op Grote Markt In de gisteren te Haarlem gehouden vergadering van de Koninklijke Alge mene ereniging voor Bloembollencultuur was er vrijwel geen discussie over de voorstellen tot wijziging van de statuten. Dat betrof voornamelijk het scheidsgerecht. De wijziging in het handelsreglement om de betalingstermijn van 1 naar 10 November te verschuiven ontmoette echter heel veel tegen stand en een desbetreffend voorstel van het hoofdbestuur werd verworpen met 825 stemmen tegen, 223 vóór en 6 blanco. Bij de discussie betoogde de voorzitter, dat de exportbedrijven tot eind October volop in de drukte zitten en dat zij tegelijkertijd hun aandacht moeten wijden aan administratieve aangelegenheden in verband met de betalingstermijn op 1 November. Wanneer die termijn tien dagen verscho ven zou kunnen worden, dan zouden de exporteurs ook wat meer speling hebben. Echter, het hoofdbestuur zal er nimmer mee accoord gaan, dat November als betalingsmaand wordt afgeschaft. De voorzitter wees er verder op, dat door de verschuiving van de datum wellicht ook het kortingspercentage van B.V.S. nauwkeuriger kon worden vastgesteld en dus niet in alle haast behoeft te worden bepaald. Deze en andere argumenten mochten niet veel baten. Met grote meerder heid van stemmen werd het bestuursvoorstel verworpen. De betalingstermijn van 1 November blijft dus gehandhaafd. De meeste tjjd van de vergadering werd verder oesteed aan ae rona- vraag. De afdeling Bloemendaal-Over- veen wees er op, dat de Leidse belas ting-inspectie er het vorig jaar mee accoora was gegaan, dat er voor de bollenpelsters geen werknemersverkla ring en een loonbelastingkaart werden aangelegd. Men had die faciliteit toen ook gevraagd aan de Inspectie te Haar lem, maar deze was er niet op inge gaan. Het hoofdbestuur werd aerhaive verzocht stappen te ondernemen bfj de Haarlemse inspectie. De voorzitter verklaarde, dat Leiden er van uitgegaan was, dat er een wijzi ging zou komen in de belastingwet. Bij voorbaat had zij dus de faciliteit ver leend. Nu echter gebleken is, dat de wijziging niet is gekomen, heeft Leiden deze faciliteit weer laten varen. Namens de afdeling Santpoort werd er aan nermnerd, dat ae vorige maal was voorgesteld om de leden een be drag, bepaald naar het percentage van de omzet, te laten bijdragen in ae kos ten voor een nieuw beursgebouw in Haarlem, dat het ivrelagehuis moet ver vangen. De voorzitter deelde daarop meue, dat over het nieuwe gebouw nog druk wordt geconfereerd en dat een diepgaand onaerzoek worat ingesteld naar de financiële mogelijkheden. De suggestie^ van ae afdeling Santpoort was destijds in dank aanvaard, maar zjj zal pas kunnen worden bestudeerd als het onderzoek ten einde is. De afdeling Texel vond het aanvangs- uur (half eli) voor de vergadering wat te vroeg en wilde dit wat later gepiaatst zien ten gerieve van de afdelingen, die ver weg nuizen. De voorzitter antwoordde, dat men de middenweg had gekozen. Veel later kan men nie beginnen, omdat er anders ook 's middags vergaderd zou moeten worden. Daar zouden ongetwijfeld vele leden tegen gekant zijn. Het zgn. bollen- afval kwam nog ter sprake en de af deling üodam aeed de suggestie om dit afval niet via het B.V.S. te laten af voeren, maar ae kwekers in de gele genheid te stellen dit zelf te verkopen als voeder voor de koeien. De voorzitter raadde dat ten Sterkste af, daar anders 't afval in handen van scharrelaars zou kunnen komen, die het dan weer op de markt zouden brengen, tot schade onge twijfeld van het bloembollenvak. In dat verband wees de voorzitter er later nog op, dat er niet genoeg aandacht aan kan worden besteed om een uitstekend bollenproduct op de markt te brengen. Japan b.v. is in Amerika een con current en uit de vergadering werd naar voren gebracht, dat destijds door de kwekersorganisatie in Amerika er be zwaar tegen was gemaakt, dat de Ne derlandse bollen zo goedkoop Amerika werden binnengevoerd. De prijzen moes ten toen omhoog. Japan echter komt nu ook met la- In het Velserduln aan de rand van IJmuiden heeft de vogelstand alle aan dacht. Onlangs hebben de katholieke verkenners van het district Haarlem, die al sinds jaren in het prachtige duin gebied gastvrijheid genieten voor het houden van weekend- en zomerkampen, een tegenprestatie geleverd. Zij zijn de hele winter druk bezig geweest met de fabricatie van nestkastjes en nu is het zover dat de boswachter de huisjes op geschikte plaatsen in de bomen heeft gehangen. Met grote nieuwgierigheid kijkt men uit of de vogels de nestruim ten zullen benutten om hun eieren te leggen en de jongen groot te brengen. De afdeling Haarlem van de R.K. Bouwvakbond ,,St. Jozef" geeft vana vond voor haar leden een forumavond waarop vraagstukken over bouwbe drijf en -organisatie aan de orde zullen komen. Voorzitter van het forum is de heer E. J. Wortel. Advertentie Wij hebben de eer U mede te delen, Jat wij In Heemstede een salon voor de verzorging en verfraaiing van Uw uiterlijk gevestigd hebben. ZANDVOORTSELAAN 75 - Heemstede Telefoon 27938 Depositalre officiel gere prijzen, maar de kwekersorgani satie in Amerika zwijgt. Zou het hoofd bestuur daar niets aan kunnen doen? De voorzitter achtte het onjuist, dat zij de hulp van die organisatie zou inroepen om Japan te bestrijden. Vol gens hem zou zij dat wel uit zich zelf doen, evenals destijds dat tegen Nederland het geval was. Men veron derstelt echter, dat Amerika wel traag zal reageren, omdat Japan haar troetelkindje is. De kwestie van de zgn. zure tulpen werd nog aangesneden. Uit de mede delingen van de voorzitter bleek ech ter, dat hier nog niet veel te doen is. Men weet namelijk niet, wat nu precies zure tulpen zijn.. Op het laboratorium is men druk met een onderzoek bezig en zo gauw dat positieve resultaten heeft op geleverd, kunnen er maatregelen wor den genomen. Aan het slot van de vergadering werd namens de afdelingen Beverwijk en Heemskerk aan het hoofdbestuur, en met name aan de voorzitter, en de heren Hoog en De Vroomen, dank be tuigd voor wat het gedaan had om de kwestie van de gasschade in Kenne- merland met de industrie te regelen. In die dank werd evenzeer het secreta riaat betrokken. Voor de oprichtingsvergadering van de nieuwe afdeling van de Kath. Bond arbeiders en arbeidsters ge notsmiddelen- en voedingsindustrie „St. Joris", welke Maandagavond in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg werd gehouden, bestond een slechts matige belangstelling. De bondsvoorzitter, de heer J. Nie- man, opende de vergadering op de ge bruikelijke wijze en heette de leden en twee gasten, onder wie de secretaris der afdeling Heemstede van de Kath. Arbeidersbeweging, de heer L. J. Flo- ris in het bijzonder welkom. Hij ves tigde daarna de aandacht op de in stemming, die er bij het bondsbestuur bestaat omtrent het plan in Heem stede een zelfstandige afdeling op te richten. Daarna ging men over tot het vor men van een voorlopig bestuur, dat zal bestaan uit de heren J. B. Meijs, voorzitter; A. J. Mense, Vijfherenstraat 23, secretaris, en W. Luttikhuizen, penningmeester. Zowel de Haarlemse leden, die te Heemstede, Zandvoort, Bennebroek of Vogelenzang hun werkkring hebben, als de Heemsteedse leden, die nu nog bij de afd. Haarlem zijn onderge bracht, omdat zij bij een Haarlemse werkgever in dienst zijn, kunnen zich als lid opgeven en natuurlijk ook zij, die nog van geen enkele afdeling lid zijn. Voor hen, die uit een andere af deling overkomen, gaat de contributie betaling op 2 Mei a.s. in. Aan het eind van de vergadering sprak de heer L. Floris vriendelijke woorden tot de nieuwe afdeling na mens het K. A. B.-bestuur, dat zeer verheugd is over deze nieuwe loot. Hij hoopte, dat deze tot een flinke boom zou uitgroeien. Het afdelingsbe stuur zal de ontwikkeling van „St. Jo ris" te Heemstede met grote belang stelling volgen en zo nodig steunen. Nadat de heer J. B. Meijs namens het dagelijks bestuur woorden van dank had gesproken voor het getoon de vertrouwen, werd deze oprichtings vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. 75. Eric kijkt zeer verschrikt als Geirfinn hem toebrult, dat hij hem en Svein niet vertrouwt. „Wij zijn toch krijgers van Yarl Berse", stamelt hij haastig, „ik heet Helge en mijn makker Gyrd. Waarom zou u ons dan niet vertrouwen?" „Wat zijn dat voor toestanden, waar jullie van spreken?" taast de oude tiran. „Hoe kan dat allemaal? Betaal ik die verraders soms niet genoeg? En waarom heeft Haugar me dan niet veel eerder ingelicht, als het zo ernstig is, als ge beweert?" „M-maar er zijn al vier keer boodschap pers naar u gezonden", liegt Eric zonder blikken of blozen. „Wij zijn de vijfde zending". „Ik heb nooit boodschappers gezien", buldert Geirfinn, „waar zijn ze dan gebleven?" Bedremmeld en een beetje schichtig haalt Eric de schouders op. „Het is niet pluis bij ons in de bossen, Heer. Wijzelf zijn ternauwernood aan een stel geboefte ontsnapt. Overal zwerven troepen ban dieten rond enehook zijn er vreemde wezens gezien". „Nou, ik zal ze allemaal leren!" brult de vorst razend. „Dus hebben Gandalv en zijn ver raderlijke kornuiten mijn kleine Hrulf ontvoerd? Spreek op, kerel!" „Ja, Heer", mompelt Eric deemoedig, „en ze zeggen, dat er een geheimzinnig wezen is, dat de bende leenmannen aanvoert, en dat de zoon van die verma ledijde Noorman er ook mee te maken heeft". Geirfinn's ogen vernauwen zich tot spleetjes. „Wat?" briest hij, welhaast berstend van woede. „Zou ae zoon van die Noorse hond nog in leven zijn?" Dan springt hij met een vwZZ overeind en schreeuwt met overslaande stem: „Verzamel het krijgsvo waarschuw mijn leenmannen!" Ogenblikkelijk ontstaat er een grote beaTV' vigheid en terwijl iedereen dooreendraaft om Geirfinn's woedende bevelen op te volgen, klinkt opnieuw de bulderende stem van de vorst: „Hier moei met kracht ingegrepen worden. Binnen twee dagen is mijn hele krijgsmacht onderweg naar Noorwegen, om de orde te herstellen. En ikzelf zal hen aanvoeren, persoonlijk!" Bij het horen van deze woorden wisselen Eric en Svein een blik van verstandhouding. Want dit is nu juist hetgene, waarop zij het aangelegd hebben. Advertentie Prima stoffen voor prettig* prijzen. Vraagt Uw kleermaker p de keuring van gisteren be gon het werkelijke bloembol lenseizoen zich nu toch zicht baar af te tekenen door de grotere aantallen Narcissen, die er versche nen en voor het merendeel van het vrije veld afkomstig waren. Tulpen waren nog niet overtalrijk, maar en kele goede inzendingen Gladiolen, een zomerbloem bij uitstek, wekten reeds reminiscenties aan een war mere periode. De firma Warnaar Co., Sassenheim, had een klein, maar fijn groepje Nar cissen opgesteld, waarin als uitblinkers Firegleam, helderwit, bijna rond dek blad en platte diep-oranje kroon. Kra- katoa heeft goudgeel puntig dekblad met oranje cup. Beide soorten verwier ven het Getuigschrift Ie klasse. Verder noteerden we nog Galway, goed ge vormd, eenkleurig geel; High Life, sneeuwwit dekblad en grote, platte licht-oranje kroon; de lichtgele Bicolor Stadium met wijd uitstaande trompet; Barri Desighn, goudgeel met oranje en Namsos, eenkleurig wit. G. B. de Vroomen Zonen, Sassen heim, hadden 14 soorten ingezonden in verschillende schakeringen, doch waar in wij geen uitblinkers zagen. Over het algemeen hadden ze ook wat slor dig dekblad. Yellow Triumphator was opgesteld door A. C. Paardekoper, Lisse. De kleur is mooi geel, doch het dekblad is wat gedraaid. De Verenigde Bloembollenculturen, Noordwijk, was er met enkele soorten, waaronder Oswega, die ook vorige week aanwezig was. Verder Fleuri- mont, geel met oranje, donkerder naar de rand; Golden Torch; Pomona met wit bloemdek en platte, groengele knoop met oranje rand; Spellbinder, typisch citroengeel, wit naar de basis, niet zeer sprekend; Tinker, lichtgeel en oranje; Rose van Lima met abri- kooskleurig trompetje, doch wat slor dig dekblad. Voorts in geel en oranje Garron en Chunking; Krakatoa, die we ook bij Warnaar zagen; Mrs. Wm. Cope- land, dubbel wit met roomkleur en tenslotte een zaailing onder nr. 202 D, goudgeel met énorme platte kroon. Gebr. Eggink, Voorschoten, toonden een dubbele Golden Castle, waarvan de trompet waarlijk goed gevuld is, en een aantal zaailingen met gespleten kroon, die wij meer eigenaardig dan mooi vonden. Rotstuin-narcissen Wa ren er weer van J. Gerritsen, Voor schoten (Nanus Little Beauty), terwijl G. Zandbergen-Terwegen, Sassenheim, nogmaals Peeping Tom, nu in vaas, had opgesteld. Ook de dubbele Rip van Winkle was aanwezig. D. W. Lefeber, Lisse, zond een mooie trompetzaailing in. Er stond slechts één van het open veld gesneden bloem en we zullen haar nog wel eens terug zien. H. Ruigrok, Breezand, sloot de rij der daffodils met enkele vaasjes Bic. Ada Finch. In Tulpen was er een aardig groepje Kaufmanniana Solanus, binnenzijde geel zonder hart, buitenzijde geel met rode middenvlam. Het is een stevig tulpje met mooi gedrongen stand, zo dat het zich bij uitstek leent voor de voorjaarstuin; het is bovendien een der vroegstbloeiende. Ruigrok's Broeiproe- venbedrijf, Hillegom, zond ze in Kaufmanniana had ook CV. Hybrida, Schoorl, n.l. Rumba en de grotere Nocturne, beiden wit met zwart-rood hart, buitenzijde rood gevlamd. De eer ste was niet in beste conditie, Nocturne was bovendien groter en heeft 7—8 bloemdekbladen in plaats van de nor male zes. D. W. Lefeber, Lisse, liet de grootste naast de kleinste tulp zien. Darw.hybr. FD. Roosevelt, een reus in gloeiend rood, stond nevens Tulipe Aitchisomi, een importtulpje met een bloempje als van speenkruid. De kleur is ongeveer primulageel. Van dezelfde inzender waren er ook weer de Greigii Sel en de Mad, Lefeber X Greigii- zaailingen, als vorige week. P. Leeuwenburgh, Numansdorp toon de een collectie T. T. Korneforus. Be halve de moedersoort was er de Maxi ma-vorm inderdaad veel groter, ook in habitus, en bovendien de rose en oranje sports. De oude Elt. Advance was vergezeld door haar donkerder P *pl"g ?,r ode naam Advance Rood. De rode K. M.'s Triumph com pleteerde de groep; de bloemen waren van uitstekende kwaliteit. Wat het bijgoed betreft, hier werden we weer opnieuw verrast door de reeds bekende collecties Anem. de Caen van de firma's Gebr. Lippens, Vogelenzang, en L. de Winter Zoon, De Zilk. Het in de kleur. J. Eckhardt Jr., Uitgeest, toonde nogmaals Anem. Blanda Blue Star, die vorige week het Getuigschrift van Verdienste behaalde, terwijl P. Drost, Lisse, de lilarose variëteit Charming liet zien. De bloemen kwa men van buiten, waren weliswaar gro ter dan van Blue Star, doch in kleur en bloemsubstantie wint de blauwe het toch. Ook Gladiolen waren weer present, zij het niet in onberispelijke kwaliteit. Een heel goede witte is Early White met mooi gevulde takken. Albert Ver- wey, purperrose, was nog wat onrijp. Gebr. Vink Az„ Noordwijk, zond ze in. A. J. Preyde, Breezand, bracht weder om Friendship, Early Queen en Alle gretto, de laatste nu met betere takken. Wat is dat een prachtig rood! Een zes tal Primulinus-soorten waren door C. W. van Dam, Hillegom, tentoongesteld. De bloemen hadden zichtbaar last _an de temperatuur en enkele stelen hin gen slap. Dit ras is wel vroeg, doch de hier getoonde kleuren waren niet fraai. Als de besten noteerden we Mar- quetta, zalm-oranje, gele vlek met paars merk, en Olga, malvarose met paarse veertjes. De takken waren wel goed bezet met open kelken, doch reeds een beetje overbloeid. Van handel was wederom weinig sprake. 53 Vissersvaartuigen zorgden er Maandagmorgen voor, dat de IJmui- dense visafslag werd voorzien van een totaal aanvoer van 6.590 kisten verse vis. Drie trawlers, Haarlem IJM 9, Postboy IJM 35 en Tzonne IJM 1, zes loggers en 3 kotters zorgden voor de aanvoer voor de eerste marktbeurt met 1220 kisten verse haring, 1745 kis ten makreel, 555 kisten schelvis, 106 kisten kabeljauw en gul, 325 kisten wijting, 550 kisten koolvis, 90 kisten stokkebit, 350 kleine kistjes haring, 400 stijve kabeljauwen en 6.000 kilo tong. Voor de tweede beurt kwamen er 41 loggers en kotters aan de afslag met 40.000 kilo tong, 750 kisten schol, 300 kisten diversen, 70 kisten schar en wijting, 500 stijve kabeljauwen en 200 Ijskabelajuwen. Een ruime aanvoer, die echter in het algemeen goed werd gehonoreeerd. De prijzen waren hoger dan Zaterdag. Gro te schelvis was echter met 27.nog goedkoop, groot middel deed 30.- tot 31.—, klein middel 30.— tot 29.—. De kisten kabeljauw werden verkocht voor 95.tot 70.en de grote re gels kabeljauw deden 85.— tot 70.—. Grote schol noteerde 30.groot mid del 35.klein middel 50.tot 55.—, schol I ƒ40.—, schol II ƒ25.— tot 35.— en de drietjes 15.tot 20.Grote tong werd verkocht voor 2,15 tot 2,20, groot middel 2,10 Donderdagmiddag om 2 uur houdt de heer N. Vos, oud-gemeentescretaris van Heemstede, voor de leden van de afde ling Heemstede van de Kath. Bond van Bejaarden een lezing met lichtbeelden in het Kath. Jeugdhuis, Herenweg 94. tot 2,20, klein middel 2,45 tot 2,60, tong I 2,75 tot 2,95 en tong II 2,45 tot 2,65 per kilo. Makreel deed 16.tot 25.en de kleine ma kreel 12.tot 10.per kist van 50 kilo. Haring deed 12.— tot 10.— per kist van 50 kilo. Zwarte koolvis no teerde 50.tot 45.grote gul 37.—, middelsoort 35.— tot 37.— en de kleine gul (torren) 28.—. Wijting deed 15.tot 20. Voor de Dinsdagmarkt werden twee trawlers verwacht. De Klaas Wijker IJM 85 met 980 kisten verse vis, waar bij 370 kisten makreel, 110 lusten kleine makreel, 230 kisten verse haring, 30 kisten schelvis en piepers, 60 kisten wit te koolvis, 80 kisten zwarte koolvis, 100 kleine kistjes makreel en 30 stijve ka beljauwen. Voor de Woensdagmarkt rekent men op vier trawlers. De Vios IJM 24, Antje RO 15, Dirkje RO 53 en Elie Cheniviëre IJM 32. Van dit laat ste schip kwam reeds een vangstmel ding binnen. De Elie heeft 640 kisten verse vis, waarvan 330 kisten schelvis en piepers, 30 kisten radio, 35 kisten makreel, 80 kisten gestripte wijting, 30 kisten dichte wijting, 100 kisten kool vis en gul, 10 kisten platvis, 25 kisten wolf, 15 kleine kistjes haring en 130 stijve kabeljauwen. De trawler Sura baya IJM 79 is Zaterdagmiddag naar zee vertrokken. Het schip was vorige week door schipper Co r van de Leek nieuw uitgehaald. De visserij om de Noord was vrij behoorlijk. De trawler Herman IJM 2 meldde dagvangsten van 250 kisten schelvis en koolvis op de Vikingbank. De Vios IJM 24 meldde dagvangsten van 200 manden makreel en 20 manden schelvis. De trawlers Batavia IJM 99 is waarschijnlijk reeeds thuisstomend. De Thorina IJ.M 33 deed trékken van 40 en 60 mandèri makreel en de Suma tra IJM 62 deed trekken van 65 man den makreel. Er is dus een goede ma kreelvisserij om de Noord. De tongen visserij leefde eveneens weer op. De schepen komen nu naar huis met vang sten van 1500 tot 2000 kilo tong. Bij het Ketelgat werden trekken van 40 kilo tong en 2 a 3 manden schol ge daan. De loggers om de Noord profi teren met trekken van 20 tot 40 man den goed van de gunstige makreelvis serij. Advertentie v,.V'VV,"— aviissr-1-- IMP. HAARLEMMERWEG Type 120 S* Leverbaar in drie types en we/; inhoud 1 20 liter met 2 bergrekjes, 1 eierrek en 1 botervak aan de binnenkant van de deur inhoud 160 liter met 2 bergrekjes, 1 eierrek en 1 botervak aan de binnenkant van de deur inhoud 210 liter met 3 bergrekjes* 1 eierrek en 1 botervak aan de binnenkant van de deur 475 - AMSTERDAM (W) - "TELEFOON 8621 1 (4 LIJNEN) et het befaamde „Je kunt 't toch niet meenemen" en „Het witte schap van de familie", dat even befaamd verdient te worden, zou Walter Black's en William Mendrek's „Geld te geef" geen slecht trio vormen. Dat konden allen constateren het waren er te weinig die Zaterdag en Zon dag in de Stadsschouwburg waren ko men kijken naar de gezellige vertoning van het Amerikaanse stuk door „De Toneelvereniging".De minzame kolder van de eigenaardige artistieke familie in eerstgenoemde klucht heeft een charmante bekoring; de verrassing hal verwege het eerste bedrijf van het tweede toneelspel is lichtelijk verbijs terend, met beide heeft „Geld te geef" gemeen, dat er ideeën in worden ver kondigd, welke Justitie, de Belastingen en dergelijke instituten stellig niet ac cepteren. Alles op de keper bekijkend, laten wij de voorkeur uitgaan naar „Geld te geef". De intrige pakt, zo gauw men weet, waar de schrijver heen wil; beter dan in de twee andere stukken heeft hij bovendien de grote handicap van dit soort amusementstoneel over wonnen; na de zich op elkaar stapelen de complicaties wordt de oplossing geen teleurstelling, is geen goedkope ommedraai; maar ligt in de intrige zelve besloten. De verwikkeling is dus goed opgezet en tot het einde knap volge houden, en het laatste zinnetje is nog een goede surprise. En passant krijgen we nog een aardige liefdesverklaring in tamelijk ongewone omstandigheden de gehele familie is er immers getuige van, aangezien de gehele familie op dat ogenblik gevangen wordt gehouden door een stompzinnige gangster. bare rol zijn, met vele gebaartjes, be weeglijke mimiek en knap gebruik van de tekst maakte v. Dijk een tot in kleinigheden verzorgde figuur van de gepensionneerde bankbilj ettengra veur, een gezellig en pittig oud heertje, dat voor geen gangster zijn mond houdt. Het spel van hem en anderen haal den de voorstelling onder regie van Aug, Defresne, ondanks vrij zotte situaties, niet omlaag naar het peil van de dolle klucht a la: lach! of ik maak het nog gekker. De opvatting van Ben Groe- nier als een gelijkmoedig type leraar maakte het begrijpelijk, dat hij de vreemde hobby van zijn vader tolereer de, en Mary Smithuyzen als de rustige mevrouw Eliot paste daar heel goed bij. Jan Velzeboer als de methodische en gortdroge Bernard liet zich niet cverlei- den tot goedkope kluchtigheid, met waardering kan de jongste zoon van Cor WitSchge genoteerd worden, en een gezellige, prettige rol van Frans 't Hoen als de verliefde jonkman. De gangster Camillucci was ongetwijfeld te stom om met een bende gangsters mee te doen, maar zoals het type er nu een maal in het stuk lag, wist de knappe acteur Joh. Elsensohn er nog aardig kleur aan te geven. Elsensohn's spel wordt, dunkt ons, vaak gekenmerkt door een zekere trouwhartige naïeviteit, en dat gaf ook deze keer aan zijn gan ster een eigen tintje. Hetgeen niet weg neemt, dat wij de begaafde acteur graag eens in waardiger werk zouden zien. Een wandversiering in de gang van meneer Eliot's huis bracht ons tot de conclusie, dat de bekende achttiende- eeuwse gravures van de decors in de vroegere Amsterdamse Stadsschouwburg op de Keizersgracht zo bekend zijn, dat ze zelfs in Amerika in de huizen prij ken. Hk. A. Ook de afdeling Heemstede van de KVP gaat een bliksemactie organise ren, teneinde het ledenaantal wederom tot de omvang van rond 1946 op te voe ren. Daartoe zal een instructie-avond worden gehouden op 20 April, waarop allen worden uitgenodigd, die bereid zijn, aan deze actie mede te werken. Op 21 April zal de actie beginnen welke een zeer eenvoudig karakter draagt en waaraan zonder bezwaar ieder lid van de K.V.P. kan medewerken. De actie sluit op 28 April en dan worden tevens de resultaten bekend gemaakt. De volledige uitslagen van de Maan dagavond in het Krelagehuis aan de Leidsevaart gespeelde basketball com petitiewedstrijden luiden: DAMES: Z.B.V.S. 2—Typhoons 3 22-13; S.C. Haarlem 3Tramvogels 1 21-3; Antilopen 4Z.B.V.S. 3 22-10. HEREN: I.H.J. 3—H.O.C. 2 26-16; Ra- piditas 1Antilopen 2 2934; Tramvo gels 1—Typhoons 4 19-25. Junioren meisjes: AntilopenH.O.C. c 42-16; I.H.J.S.C. Haarlem 20-10. In het Krelagehuis aan de Leidse vaart worden Dinsdagavond onder au spiciën van de NeVoBo, afdeling Haar lem het kampioenschap van district VII (Noord-Holland) georganiseerd. Aan deze kampioenschappen zal wor den deelgenomen door de kampioenszes tallen van: Alkmaar: Catapult (dames) en Jong Holland (heren); Den Helder; H.A.V. of H.C.S.C. (dames) en Adelborsten of H.C.S.C. (heren); Enkhuizen: Flevo (dames) en Servita (heren); Haarlem: die Raeckse (dames) en H.V.S. (heren) Zaandam: Carna (dames) en Groen Wit (heren). De aanvang van deze wedstrijden is gesteld op 19.. uur. Advertentie Horizontaal: 1. dadelijk. 9. tel woord (Eng.). 10. medicijn. 11. oud- Egyptische zonne god. 13. bevel. 15. anonymus. 16. maand (afk.). 18. niet gebonden. 19. zomerpeer. 20. zie 12 vert., maar dan in het Latijn. 22. winkel. 23. te mis sen als24. paal. 26. hemellichaam. 28. zangstem. 29. toeneming. 31. sportartikel. 32. afstandsmaat. 33. muziekinstr. 35. kenteken Zweed se luchtvaart. 36. pret. 37. nieuws bureau. 39. in rui me mate. Verticaal 1. re bel. 2. onderwijs- richting. 3. achter voegsel. 4. plank. 5. heldendicht. 6. gewricht. 7. lo co laudato (afk.). 8. rijkswegwer kers. 12. uitroep van smart. 14. Ned. echtpaar be kend om ballon 2 5 4- 5 6 7 5 9 ÏO 11 12 13 14 16 18 19 ZO 21 22 23 2-4 2S 20 2? 28 29 30 31 32 33 34 33 36 37 38 39 vaart. 15. luim. 17. kopij. 19. de pro feet in de walvis. 21. afgelopen. 22. welriekend plant je. 25. bergweide. 27. bijl. 29. dans. 30. Perzisch vorst. 33. projectiel- windrichting, -j, Chinese rnUm-., op last van <aI Advertentie PERMANENT WAVE Is een kwesti* iP' vertrouwen en.... zeer goed model 0jit pen. Wij brengen U de nieuwste, voo klimaat geschikte, draagbare modellen uw smaak en type gevormd. Medisch gediplomeerd haarkund'^6^ Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. Voorafgegaan door een meterslange stoet van stoere K.A.J.-ers, ver» j„ ners in khaki-kleur, kleine welpen in groene shirtjes, leden van V.V.O- de rood-zwarte kleuren, onder het gebeier van de drie klokken en °P.f« tonen van een feestelijke mars heeft Z. H. Mgr. J. P. Huibers op de v° avond van de kerkconsecratie zijn intocht gehouden in Krommenie. De .e vinciale Weg, waar de bisschop werd opgewacht, was herschapen in een van vlaggen en vaandels en het gonsde er van bedrijvigheid. Om ongeveer 7 uur, terwijl de zon haar laatste stralen over de kleurige stoet uitspreidde, kwam de auto van monseigneur langzaam aanrijden. Di rect daarop zette de stoet zich in be weging en langzaam ging het op de nieuwe kerk aan. Nog niet tot vlak bij de kerk, want voor de St. Jacobus- school stopte de wagen. Een klein bruidje, in smetteloos wit jurkje ge kleed, bood monseigneur bloemen aan. Direct daarop zongen de leerlingen van de lagere scholen hun welkomstlied. „Wij allen zingen blij van geest: Wees welkom, bisschop op dit feest". Te voet begaf mgr. Huibers zich naar de nieu we kerk. Langzaam en statig schreed monseigneur door een haag van hon derden gelovigen naar het bordes, waar een glunderende pastoor Schmidt en de beide kapelaans reeds stonden te te wachten. Namens geestelijkheid en parochia nen heet ik U, monseigneur, van harte welkom op dit feest, dat de verlangens van zovele jaren in vervulling doet gaan". Met deze enkele zin riep de pas toor zijn bisschop een welkom toe. Dan zette de muziek nog een mars in, daar bij namens alle parochianen, die zich in metersdikke rijen voor de kerk had den opgesteld, uiting gevend aan trouw aan hun bisschop. Staande tussen een erehaag van vlag gen sprak monseigneur daarop de aan wezigen toe. „Parochianen van Krom menie, ik feliciteer U van harte met het tot stand komen van dit Godsge bouw. Het is geworden een rijk monu ment. De bouw van de kerk wekt reeds verwondering. Geheel Krommenie kan zich op dit gebouw verheugen. Maar voor ons katholieken betekent het meer dan louter een gebouw. Voor ons is dit de plaats waar God woont, de plaats waar de hemel op aarde komt en de aarde naar de hemel gaat. Ik dank U hartelijk voor dit prachtige welkom. Dit welkom dat Uw kinderen mij bereid hebben. Zij zijn het toch die van deze kerk uit het licht van het geloof moeten uitdragen. Als uiting van mijn dank zal ik U thans de bis schoppelijke zegen geven". Als één man zinkt de menigte op de knieën. De vlaggen njjgden en over de gebogen hoofden klonk de stem van Haarlems bisschop „Sit Nomen Domini benedictum". En nogmaals klonk de stem van de bisschop, zijn vreugde uit jubelend in een driewerf hoera voor Krommenie. De bouwpastoor, stralend van blijdschap, kon zich toen ook uit leven in een driewerf hoera voor de bisschop. Dan ging de Herder van het Haarlems diocees voor het eerst de kerk van zijn gelovigen in Krommenie bezichtigen. In Heemstede is men thans bezig met de aanleg van de nieuwe verlich ting op de Heemsteedse Dreef. De lichtmasten op de verschillende ver keerspunten zijn reeds opgesteld. Bin nenkort hoopt men met het gehele werk gereed te zijn. Zaterdagavond bood het centrun Haarlem weer het beeld, zoals zo graag mogen zien: drommen u1 jt verzameld rond de rotonde Grote Markt in gespannen aa1* voor een of ander evenement. Dctt' musiceerde in de reeks taptoe®0 <,)- ten de Koninklijke Militaire machtkapel onder leiding van H. F. W. van Diepenbeek, na V een muzikale rondwandeling te te hebben door het centrum. -p ft K Voor de aanvang van het conce pef. senteerde luitenant Van zich op het bordes van het aan wethouder D. J. A. Geluk, j;ctiec', hij, stram in de houding, terugffla rte pr de en zijn mannen het teken K ginnen. De muziek klonk Pitl „jjef schaafd en beheerst en kreeg 0 e\fflee,\\ toegewijde leiding van de kal2„tUO ter een verzorgde afwerking. L, was een aantal bloemenmeisjesW stadhuis gezwermd met in mand) fleurige surprises. Terwijl °ever ,e» machtmannen hun klanken °tfleiSL markt strooiden, hielden de kwistig uitdeling van hun n Ll aan ieder, die zij maar iets op konden spelden. Toen het conc® p afgelopen, kwam luitenant Va:rae6\i' penbeek zich afmelden bij burge' mr. P. O. F. M. Cremers, die gtl dels op het stadhuisbordes V schenen. Enkele ogenblikken 13 het publiek zich verspreid ovef «c!1,;- binnenstad van Haarlem. Vel een gezellige toevlucht in i do", het restaurant in de Vleesb „Los Companeros" de benen ging hielden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2